Johan de Meester regisseerde twee Nederlandse stukken Kort en bondig „De Bezoekervan Ed. Hoornik Odysseus weent Concert voor het Rampenfonds Uitvoering van de Volksmuziekschool Zangrecital in Huize Hesmerg Heemstede Nieuwe vergader- en expositieruimte HAARLEMS DAGBLAD-- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlems Dagblad Burgerlijke Stand van Haarlem Service van de politie Amsterdamse Beurs Hof veroordeelt Haarlemse slager tot 3 maanden Algemene Militaire Pensioenbond „Samenwerking in Europa" Haarlemse brandweer spoot aardappelen schoon Scheepvaart en visserij in Koningin Emmaschool Padvindsters vierden „Denkdag" Concertavond in „Meer en Bosch" Opening gelijktijdig met de Flora Tweede opvoering van Repelsteeltje Herziening uitbreidingsplannen Oliebollendagen voor het Rampenfonds Een veel voorkomende eigenschap van Nederlandse toneelstukken in het hetere genre, dat wü zeggen met artistieke pretentie, is dat ze te kort van duur, althans niet avond vullend zijn. Dit is ook het geval met de elk een speeltijd van ongeveer vijf kwartier vergende dichtwerken „De Bezoeker" van Ed. Hoornik en het desondanks nog veel te lange Odysseus weent" van Jeanne van Schaik-Willing, waarvan de Nederlandse Comedie met een prijzenswaardige inspanning van een aantal van de allerbeste krachten Zaterdag in de Haarlemse Schouwburg de première heeft gegeven. En hoe dankbaar men dit gezelschap moet zijn voor deze dienst aan onze nationale drama turgie, men kan goed beschouwd niet anders dan die combinatie betreuren. Waarom niet deze auteurs een betere kans geboden door hun respectievelijke spelen ieder in een afzonderlijk programma onder te brengen, tezamen met bijvoorbeeld een buiten landse éénacter, waarvan men een zekere aantrekkingskracht kan verwachten? Deze algemene opmerking wil overigens niet de minste afbreuk doen aan de voorbeeldige zorgen, die onder leiding van Johan de Meester aan deze dubbele voorstelling zijn besteed. Het lijkt mij dat vooral Hoornik de dupe is van de thans gevolgde gedragslijn. Aan „De Bezoeker" kleven weliswaar talrijke uit gebrek aan ervaring voortgekomen technische gebreken, het is niettemin een menselijk document van grote allure. Met de practijk van het theater geconfronteerd moet het hem zijn opgevallen, hoe jammer het is dat hij de twee changementen van décor, die de met zoveel moeite opgewekte geladenheid van de sfeer verstoren, niet heeft kunnen vermijden. Het is trouwens een interessante kwestie in hoeverre een in acht nemen der eenheid van plaats zijn werk psychologisch ten goede zou zijn ge komen. De twee manlijke personen: Jozef de dromer en Jacob de barbaar, zijn strikt genomen uiteenlopende verschijningsvor men van eenzelfde wezen en hun beide tegenspeelsters: Maria de moeder en Mar tha de minnares, zijn zusters van een zelfde eenzaamheid. Dat de laatstgenoemde is overleden, heeft op hun dubbele drie hoeksverhouding eigenlijk geen andere in vloed dan het uitlokken van schuldge voelens. Ongetwijfeld zal in vele beschouwingen een vergelijking met „De Cocktailparty" van Eliot worden getrokken, mede door de gebezigde versvorm, die de uitgever van de gedrukte tekst inspireerde tot de misvatting als zouden deze Nobelprijswin naar en zijn kunstbroeder Fry de renais sance daarvan hebben ingeluid. Nu zijn er wel punten van overeenstemming te vin den, maar ik stel Hoornik in dit geval toch liever tegenover de populaire Engelsman J. B. Priestley, wiens mindere als toneel schrijver hij in alle opzichten behalve het voornaamste is: de zedelijke moed tot on dubbelzinnigheid. Evenals Priestley maakt Hoornik (evenwel zonder spectaculaire trucage) in de samenleving slapende hon den wakker, echter niet om te laten zien hoe men een gevaarlijke krachtmeting met de feiten ontwijken kan, doch om conse quent de menselijke tekorten bloot te leg gen en ermee in het reine te geraken. De bezoeker is niet (zoals bij „Een in specteur voor u") een rechercheur van po litie of (zoals in „De Cocktailparty") een als psychiater vermomde priester, maar een fictieve figuur, in een onbewaakt ogen blik opgeroepen, die de rol van het gewe ten vervult. De onontkoombare suggestie van zijn aanwezigheid doet -.de personen hun diepste gedachten uitspreken en wat zij verborgen wilden houden blootleggen. Voor deze zelfonthulling is de poëzie het aangewezen medium. Niet alleen brengt de geconcentreerde uitdrukkingsvorm een ge heel afzondei-lijke en in zichzelf besloten verhevigde werkelijkheid teweeg, waardoor er geen spoor van burgerlijk realisme blijft hangen, bovendien vloeit er uit voort dat men de mensen op het toneel tegelijk ziet en doorziet. Zodra deze personen zichzelf in een dramatische positie gevoelen, dreigt Han Bentz van den Berg in „De Bezoeker" er een nauwelijks bedwongen neiging tot rhetoriek met een soms bijna sentimentele inslag. Over het algemeen echter is het taalgebruik even eenvoudig als- intens, vaak stug en toch ontroerend, voortdurend boeiend door de emotionele associaties, herhaaldelijk herinnerend aan de Nijhoff van „Nieuwe Gedichten" en „Het uur U" en toch aangrijpend door de echtheid van toon. Meesterlijk gelukt is het door elkaar schuiven van verbeelding en - werkelijk heid, voor het bereiken van welk effect de drie vertolkers (bevredigend bijgestaan door Greet Groot als huishoudster) even zeer te prijzen zijn. Het is geen formele beleefdheid als ik Ank van der Moer als eerste noem. Als Maria leverde zij een prachtige, gespan nen creatie. Haar spreken was als het v;are een herdichten van de gedrongen re- Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ank van der Moer als Penelope en Ton Lutz als de titelheld in „Odysseus weent". gels, doch nu met vloeiende enjambemen ten, zonder ook maar één ogenblik het eigenzinnige rhythme te verstoren. Uit de hartstochtelijke scène met het portret van de overleden Martha (maar ook elders) bleek wederom die merkwaardig vrouwe lijke instelling van Hoorniks talent, de intuïtieve peiling van het gevoelsleven var het andere geslacht. En dan moet tevens de reeds in zijn eerste bundel optredende rol gesignaleerd worden, die het kind kan spelen in ontwrichte verhoudingen. Met eigenlijk charmante onbedrevenheid liet hij nu de onzichtbare Eva, het dochtertje van Jacob en Maria, de functie van deus- ex-machina vervullen. Han Bentz van den Berg gaf een gave vertolking van de realistisch gestemde vakbondsbestuurder, meeslepend -in zijn gedempt pathos. Ton Lutz was de kunst historicus" Jozef, waarlijk groots in het laatste bedrijf. Deze drie spelers hebben wellicht met hun rollen moeten worstelen om dit zuivere resultaat te bereiken. Re gisseur Johan de Meester droeg een goed décor en een uitmuntende belichting bij tot het welslagen van deze vertoning, waar van ik graag nog enkele détails had aan gestipt. Maar het is mijn plicht nog te wijzen op het mislukken van het sociale nevenmotief en op het nog ternauwernood bezworen gevaar van een te gemakkelijk rijm, dat eigenlijk beter in een blijspel op zijn plaats is. 99 99 Het stuk van Jeanne van Schaik-Wil ling (door haar zelf een „lyrisch spel" ge noemd) geeft veel minder aanleiding tot commentaar. Deze begaafde romancière, heeft haar goede bedoelingen geenszins kunnen verwezenlijken. Die bedoeling is duidelijk genoeg: het bekeren van de man tot aandacht voor de kleine dingen uit het leven van de beminde vrouw. Zij koos daartoe het Homerische verhaal van de thuiskomst van Odysseus na zijn twintig jaar durende omzwervingen, waarin hij nauw met de goden verkeerd heeft. Be merkend hoezeer de trouw van zijn echt genote door boerse minnaars op de proef wordt gesteld, beseft hij hoezeer hij tekor' is geschoten in zijn menselijke plicht haai met tederheid te omringen. Op zichzelf is deze transpositie van een klassiek gege ven naar de hedendaagse gevoelswereld aantrekkelijk genoeg. Maar de schrijfster beging de grote fout haar onderwerp van twee kanten tegelijk te benaderen, zodat het niemand duidelijk kan zijn geworden wie nu eigenlijk de protagonist, in dit stuk moet zijn. Door de concentratie van de aandacht op de omgeving van Penelope Iron bijvoorbeeld het gehele tweede be drijf (met zijn scènisch onmogelijke inzet) gevoegelijk gemist worden! Men zou wensen, dat mevrouw Van Schaik er toe te bewegen was het gehele stuk te herschrijven, maar dan in een veel strenger gebonden vorm, waardoor mede de bloemrijkheid van de nu wel erg on evenwichtige taal veel expressiever zal worden. Thans had men voortdurend het gevoel mensen uit de twintigste eeuw aan een vreemde verkleedpartij te zien deel nemen, waardoor het geheel, ondanks de uiterste inspanning van de precies de ge wenste typen leverende leden van de Ne derlandse Comedie, enigszins het karakter Van een voorstelling door scholieren kreeg. Daarbij werd het toneelbeeld aller onge lukkigst gediend door de overladen rom meligheid van de lelijk gekleurde décors, waarvoor Jan Bons verantwoordelijk is De best geslaagde rol is die van Telema- chos, waaraan Allard van der Scheer, ver momd als een Amerikaanse voetballer, een wat al te voortvarende en daardoor onge wild komisch werkende vertolking gaf, dat eigenlijk helemaal uit de toon viel. De van structuur veel te ingewikkelde (en niet ter zake doende) reien werden door Lous Ilensen en Han Bentz van.den Berg voor treffelijk gezegd. DAVID KONING HAARLEM, 21 Februari 1953 GEHUWD: 21 Febr., H. G. den Brave en J. Wasch. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr.. A. N. Maas—Burgers: J. Koehorst—Burgwal; A. H. M. Captijn—van Krieken; M. M. Herben Zwarter; 21 Jan., G. Menkevan Heinin gen; C.' G. van der WijdenVerver; E. A. van Herk—Dierdorp, EEVALLEN van een dochter: 19 Febr., B. van der Huurevan Wort. OVERLEDEN: 19 Febr., A. Norel. 74 j., Hazepaterslaan; 20 Febr., C. Koehorst— Handgraaf, 60 j., Zomerkade; J. M. Meer man—Mol, 80 j., Grote Houtstraat; P. C. Scheriega, 50 U Kleverlaaa. Zaterdagavond had in hotel Vreeburg te Bloemendaal een concert plaats, waarvan de baten bestemd werden voor het Natio naal Rampenfonds. De inrichters konden op belangeloze medewei'king van velen re kenen, niet alleen voor wat het concert betrof, maar ook 'wat de hele organisatie aanbelangde, waarin begrepen het houden van een tombola waarvoor verschillende prijzen waren beschikbaar gesteld. De avond begon met het gemeenschap pelijk zingen van het Wilhelmus. Een be langrijk aandeel in het programma vervul de de Christelijke Muziekvereniging „Sur- sum", die onder leiding van haar directeur, de heer J. A. Meng, een passend program ma uitvoerde dat met smaak was samen gesteld. De zuivere fanfareklank was bij zonder te waarderen in de uitvoering van een paar koralen. Met de concert-ouverture „Hephaïstos" van Boedijn werd een mooie prestatie ge leverd, opvallend door de sonore klank van het plechtige thema, het rhythme van het opgewekt gedeelte en de uitdrukking in de tenormelodie. Hoewel niet zonder een paar inzinkingen, was de uitvoering van een soort sinfonia van Haydn, door J. A. Meng samengesteld uit fragmenten van een miscompositie, zeer te prijzen. Ver dienstelijk klonken tevens een paar Han- del-melodieën, vooral die uit de opera „Alcina". Mevrouw A. Wiersema-Bruins trad op als solozangeres en wist geestdrift te wek ken met liederen van Ernest W. Mulder en Julius Röntgen. Ook trof zij een innige toon in de voordracht van een der Bijbel se liederen van Dvorak. De zangeres werd keurig aan de vleugel begeleid door Piet Halsema. De heer R. Okel declameerde enkele toe passelijke gedichten, onder meer „De Dijk" van Jan Engelman en was op de goede ge dachte gekomen het publiek gezamenlijk onder leiding enige Valerius-liederen te laten zingen. Tijdens de pauze werd tombola gehou den en tenslotte speelde de Bloemendaalse band „De Kruidnoten" onder leiding van A. J. Grootegoed enige nummertjes in zo genaamd klassieke stijl. JOS. DE KLERK Zaterdagmiddag gaf de Volksmuziek school een demonstratie te Heemstede in de grote zaal van het Minerva Theater. De directrice der school, mevrouw C. Kat Beylevelt, gaf vooraf een uiteenzetting van het doel dezer stichting, namelijk om mu ziekonderwijs te geven aan kinderen, wier ouders niet voldoende inkomen hebben om goede muzieklessen te betalen, en verder om dit onderwijs, volgens speciale methode zp in te richten, dat bij de kinderen animo gewekt wordt voor samenspel en huis muziek. In Haarlem telt de school bijna 600 leerlingen en nu is er sprake om te Heemstede ook een afdeling te stichten, althans wanneer er genoeg belangstelling voor bestaat. Vandaar deze demonstratie, die door meergevorderden van de Haar lemse Volksmuziekschool, alsmede door haar rhythmische dansklasse gegeven werd. Die meergevorderden-hebben- tweë' jaar vormend muziekonderwijs (afdeling A) achter de rug en krijgen sindsdien (in afdeling B) les in het bespelen van een" instrument: blokfluit, zelfgemaakte bam boefluit, piano, viool, dwarsfluit, klarinet, trompet enzovoorts. Opmerkelijke prestaties werden ge leverd door de orkestklasse, onder leiding van de directrice. Dit ensemble bestaat uit le en 2e violen, cello, piano, klarinet, trom pet en slagwerk. Het speelde een deel uit een Symphonietta van Gé Michels, een uit het Vioolconcert in a van Vivaldi, een uit een pianoconcert van Ditters von Dit- tersdorff, alsmede de Kinder-Symphonie van Adam Carse. Zeer te waarderen was zowel het solistisch als het ensemblespel, het muntte alles uit door zuiverheid, rhythme en goede verhouding. Onder leiding van mejuffrouw J. Dito heten ook de leerlingen van de bamboe- fluitlessen zich met succes horen, zelfs werd een duet voor sopraan- en alt-bam boefluit gespeeld, dat een der leerlingen zelf gecomponeerd had. Het samenspel van sopraan-, alt- en tenorfluit was opmerke lijk zuiver. Het wekte verbazing wat een mooie muziek met deze zelf geconstrueerde instrumenten kan gemaakt worden. Verder traden de leerlingen van de rhythmische dansklassen op, onder leiding van mevrouw T. Venema. Deze demon straties bestonden uit Etudes en Improvisa tieoefeningen voor de kleintjes en voor de groteren uit een leuk „Bloemensprookje" met elfjes en kabouters en uit een dans- sprookje op het gegeven van „Sneeuw witje". De heer Leen Krammer zorgde bij deze programmanummers voor vlot en leuk klavierspel. Een talrijk publiek ge noot dankbaar van de instrumentale-' en niet minder choreografische prestaties. Ik denk wel dat de Heemsteedse Volks muziekschool er komt. JOS. DE KLERK Zaterdagmiddag om drie uur meldde zich aan de politiepost op het Stationsplein een Haagse dame, die mededeelde last te heb ben van geheugenstoornis. Zij was naar Haarlem gekomen, om kennissen te bezoe ken en zij wist niet meer wie dat waren en waar zij woonden. Wel kon zij zich herinne ren, dat de familie te bereiken was met lijn 4 der Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij. De politie liet de auto van de radio auto- dienst voorkomen, de Haagse dame stapte in en een tocht werd gemaakt langs de route van lijn 4. Op de Zijlweg herinnerde zij zich, dat zij in de omgeving van de Julianalaan moest zijn en de politie heeft haar naar het adres gebracht, waar de kennissen woonden. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3H Nederl.'47 95 X 95 A.KU 16354 16354 Unilever 186 186 Philips Gloeil. 16054 160 Kon Petroleum 311 310 A'dam Rubber 8854 88 Holl. Amer Lijn 13954 13954 N Scheepv Unie 127 >4 127 H.V.A 100)4 99 79 76 Amsterd. Bank 172 Vs 172 Ned. Handel Mij. 15954 15954 Rotterd. Bank - 16154 16154 Twentsche Bank 169 >4 169ii Anaconda Copper 423/is 42 Bethlehem Steel 533/.i8 .5354 Republic Steel 4754 47 Shell Union 6854 69f, 22?/,a 22% U. S. Steel 407/ie 4054 Het gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen het vonnis van de Amster damse rechtbank tegen een slager uit Haarlem-Noord conform de eis van de procureur-generaal bevestigd. Dit vonnis, waarvan de slager in beroep was gegaan luidde: drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor drie jaar. Hem was ten laste gelégd, dat hij onder invloed van drank een auto bestuurd had met het gevolg dat" hij in de Van R'aerlestraat in Amsterdam in botsing was gekomen met een vrachtauto. De slager was al een paar maal eerder voor een dergelijk misdrijf veroordeeld. In de reeks uitwisselings-concerten „Brussel-Heemstede" trad Zondagavond, ten huize van het echtpaar Hesmerg; een Belgische zangeres op, mevrouw Elly Pauly. Haar iiederenrecital leek een vreemd geval. We constateeer.den dat de zangeres over een uitgebreide stemomvang beschikt, waarmee ze vocaal verrassende dingen kan doen, doch waar ze soms ook op onbegrij pelijke manier mee omspringt door een lied in een ligging te nemen die voor haar minder geschikt is, omdat het natuurlijke karakter van de stem haar die niet voor schrijft. Wij stelden ook vast dat zij met veel temperament weet voor te dragen, maar dan met een zonderling begrip van muzikale en algemeen aesthetische normen. Een reeks Schubert-liederen zong zij ge deeltelijk in 't Duits en gedeeltelijk in 't Frans, maar het summum van onbegrijpe lijkheid was wel dat zij de drie strofen van Schubert's Wiegenlied elk in een andere taal zong: Duits, Frans, Italiaans. Dat zijn zo van die dingen die je je wel kunt voor stellen op een „bonte avond", maar die je niet verwacht op een artistiek recital en dan zeker niet van een zangeres die stem- ipiddelen bezit om zeer voorname dingen te presteren. Elly Pauly trachtte ook een Vlaams lied te zingen van August de Bo.eck, een poging waarbij haar taalken nis volkomen te kort schoot. Bij al die onevenwichtigheden, waaronder begrepen tal van muzikale vrijheden, kwam dan nog het gemis aan begrip, dat menig overbe kend romantisch lied deed mislukken of aan de oppervlakte hield. En toch werd men ook heel vaak ge boeid door een prachtig geluid; door een zeldzame registerwisseling, bijvoorbeeld in „Totengrabers Heimweh" van Schubert, in „Stille Tranen" van Schumann en in „Le Jardin clos" van Fauré. Aan 't slot van haar recital bezorgde Elly Pauly ons de verrassing van de volle ontplooiing van haar zeldzaam talent voor de moderne hümoristiek in het lied, namelijk met „Jonny my love" van Leon Jongen en met nog een paar toegiften in non-sens-stijl. Hierbij hoorden wij haar in een genre dat zij magistraal beheerst. Verder zal zij haar aesthetischevorming terdege moeten.ver zorgen om als liederenzangeres au serieitx té kunnen worden genomen. Elly Pauly werd door Ans Bouter uitstekend bege leid, met de nodige toegevendheid om haar bij de grilligste opvattingen in te volgen, maar oök met een subtiliteit van-nuance- Ting, die menigmaal meer dan de zang, de sfeer van het lied trof. Ook met een Nocturne van Chqpi-n en een Etude van Debussy toonde Ans Bouter h'aar groot en gedistingeerd-kunstenaar schap. JOS. DE KLERK. De afdeling Haarlem van de Algemene Militaire Pensioenbond kwarn Zaterdag middag in restaurant Brinkmann in leden vergadering bijeen.. Behalve het behande len van huishoudelijke zaken.vermelde de agenda een uiteenzetting van de heer W. van Liere, secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur, over hetgeen de leden op het ogenblik bezig houdt inzake de pen sioenen. De heer Van Liey behandelde het interim-rapport Van Poelje. Enkele con clusies zijn verwerkt in een wetsontwerp en hierover verstrekte de spreker nadere inlichtingen. Eerst weidde hij uit over de pensioengerechtigheid der arbeidscontrac tanten. Hierover wordt nog van gedachten gewisseld. De wachttijden- voor recht op pensioen zal verkort worden, mits de be trokkene de leeftijd van zestig jaar nog niet bereikt heeft. Een ander punt is, dat de invaliditeitspensioen nog altijd bij het gewone pensioen gevoegd zal worden. Wat hiervan de gevolgen zuilen zijn behandelde de heer Van Liere uitvoerig. Tijdens be sprekingen op departementen is hem ge bleken, dat gepensionneerden geschreven hebben, dat zij bereid zijn een gedeelte van het pensioen aan het Rampenfonds af te staan. Dat is sympathiek te noemen, doch als men er toe zou overgaan, dan kan het gevolg wel eens zijn, dat gepension neerden, die dringend behoefte hebben aan geld, enige dagen moeten wachten, voor zij hun pensioen ontvangen. Ook zou men de indruk kunnen krijgen, dat het niet zo slecht gesteld is met hen, die pen sioen genieten. Een ieder heeft zijn strijd en daar dient men rekening mee te houden. De heer Van Liere ging in op de plan nen inzake de cumulatie. Hij heeft cumu latie altijd verafschuwd en beschouwde haar als diefstal. Met cijfers ging hij na welke nadelen er aan. de voorstellen ver bonden zijn en de Algemene Militaire Pen sioenbond zal trachten nog iets gunstigs te bereiken. Spreker betreurde het, dat er in het rapport-Van Poelje niets gezegd wordt over weduwen, wezen en het trouwen van een gepensionneerde nadat hij reeds van een pensioen geniet. Het hoofdbestuur zit echter op het vinkentouw, want het weet, dat er bij de regering iets „broeit", dat niet naar de zin van het hoofdbestuur is. Het zal trachten voor al deze groepen wat te doen. Voorts zeide spreker het te betreuren, dat het rapport-Van Poelje zo lang op de departementen is blijven liggen: hij heeft de indruk gekregen, dat men te lang talmt met het wetsontwerp. Het zou reeds voor het Kerstrecès behandeld worden, doch er is niets van gekomen. Men moet boven dien niet vergeten, dat als de wet van kracht wordt het van terugwerkende kracht van 1 Januari 1952 is. Tenslotte bracht spreker hulde aan het bestuur der afdeling van de Algemene Militaire Pensioenfonds dat actief optreedt ten gunste van de leden. Hij hoopte dat dit zal blijven en dat de leden daarin een aandeel zullen hebben. Voor hen staat er immers veel op het spel. Naar aanleiding van de aardbeving in Perzië, waarbij 1500 personen dakloos zijn geworden, heeft de Nederlandse regering in overleg met het Nederlandse Rode Kruis besloten per K.L.M. een zending van 200 a 300 kg. medicamenten te sturen. Instructieve bijeenkomst van N.J.G. en B.E.F. Op Woensdagavond 4 Maart houden de Districtsraad Haarlem der Nederlandse Jeugdgemeenschap en de afdeling Haarlem van de Beweging van Europese federalis ten een gezamenlijke instructieve bijeen komst voor jongeren boven veertien jaar, leidsters en leiders over „Samenwerking in Europa", in hotel „De Leeuwerik". Spreker is ds. N. O. Steenbeek, voorzit ter van de Nederlandse Jeugdgemeen schap. Er worden drie films vertoond: De schoenmaker en de hoedenmaker, Beslis sende jaren en Europa kijkt vooruit'. In het Spaame bij de Nieuwe Gracht in Haarlem zijn enkele schepen uit Sommels- dijk en St. Annaland aangekomen, die een lading aardappelen uit het getroffen ge bied aan boord hebben. De aardappelen zijn echter bedekt met een dikke laag grijze modder en daar de huisvrouwen ge steld zijn op schone en blanke knollen hebben de groot- en kleinhandel de hulp van de Haarlemse brandweer ingeroepen. De brandweerheden waren direct bereid hun medewerking te verlenen en zo begon vanmorgen het schoonspuiten. Op een ge deelte-van de kade werden de aardappelen uitgespreid, eventjes zette de spuitgast de harde straal op de knolgewassen en prompt, verdween de laag modder en de eigenlijke kleur kwam weer boven. Met kleine hoeveelheden tegelijk werden de aardappelen op de kade geschept en deze gehele „grote schoonmaak" is dan ook een vrij tijdrovend werk. Dit moet men er echter voor over hebben, want het is voor de getroffen boeren een dringende nood zaak, dat deze aardappelen, die immers een grote waarde vertegenwoordigen, op de gewone manier verhandeld worden. In een van de klaslokalen van de Ko ningin Emmaschool in Haarlem-Noord hebben enkele leerlingen van de zevende klas een scheepvaart- en visserijtentoon- stelling ingericht, die ten doel heeft gel den voor een schoolreisje in te zamelen. In April gaat namelijk deze klas een reisje maken en de kosten die hieraan verbonden- zijn b'eken voor enkele leer lingen onoverkomelijke bezwaren op te leveren. En met toestemming van het hoofd van de school, de heer J. Jongkind, namen Kasper Fruitema, Wim Kolderie en Eric Overbeek het initiatief tot deze tentoon stelling. Van alle kanten kregen zij medewerking: het scheepsarchief van Arie van der Veer uit IJmuiden stond vele foto's af, enkele firma's in scheepsbenodigdheden leenden een kompas, een log en een heklicht en verschillende vissers uit fJmuiden gaven netten en andere visserij-artikelen in bruikleen. De tentoonstelling blijft ook deze week nog geopend en oök 's avonds zul len de jongens aanwezig zijn om de ouders en belangstellenden, die ongetwij feld in groten getale zullen komen, de wer king van het scheepslog en het heklicht uit te leggen. Ook zullen 's avonds enkele fiimpjés over de visserij vertoond worden en wanneer de jongens" aan het eind van clè week de grote bus, die achter in de klas st'aat opgesteld, open maken én de inhoud gaan tellen dan is het te hopen, dat het benodigde geld voor het school reisje bijeengekomen is. Want daar is het per slot van rekening om begonnen. De padvindsters en gidsen zijn Zondag morgen op de Paviljoenslaan bijeengekomen om ..Denkdag" te vieren, de verjaardag van de Chief Guide van de padvindsters. De lei ding van die bijeenkomst berustte bij de districtscommissaresse van Haarlem, me juffrouw L. de Weert. Mevrouw H. A. Hal- bertsma-Waller. gewestelijk districts-com- missaresse. heeft de bijna duizend aanwezige meisjes toegesproken. Zij wees op de ver bondenheid van de padvindsters in de ge hele wereld juist op deze Denkdag. En in nauwer verband herinnerde zij eveneens aan de verbondenheid die in ons Land had ge heerst, toen het Zuidwesten door een wa tersnoodramp werd getroffen. De bijeen komst werd besloten met het zingen van het wereldlied. Na de vlaggenparade in de ochtend kwa men vele kabouters, padvindsters en pio niersters des middags met de leden van de N. P. V. tezamen in een vrijwel tot alle plaatsen bezette Nieuwe Kerk voor een ge zamenlijke wijdingsdienst. De dienst werd geleid door mevrouw C. E. Niemeyer-van der Wall en muzikale medewerking werd verleend door de padvindsters- en pad- vinderskoorzanggroep .Bernlef" onder lei ding van Baas J. Seyffer Jr. Voor de meisjes was dit een waardig slot van deze dag, waarin allen gedurende de ge hele dag het uniform mogen dragen. Ook de patiënten van de Stichting „Meer en Bosch" te Heemstede hebben hun werk zaam aandeèl tot de nationale inzameling bijgedragen. Er was voor Zaterdagavond in kapel „Irene" een gevarieerd concert voorbereid, waarvan de opbrengst aan het Nationale Rampenfonds zal worden afge dragen. Als speciale attractie had men bo vendien José Candel, mevr. Rie Lagas Klök en Jacques Lagas bereid gevonden hun medewerking te verlenen. Doordat de publieke belangstelling eveneens uiter mate bevredigend is geweest, heeft deze avond in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen voldaan. Het programma bevatte een aantrekke lijke afwisseling van muziek en zang, waarbij uiteraard in het bijzonder José Candel met haar vermaarde sopraanstem een grote bijval verwierf. Maar ook Rie LagasKlök en Jacques Lagas mochten zich door hun optreden in een alleszins verdiend succes verheugen. Verder liet het mandoline-ensemble „Klim-op" onder lei ding van mej. S. T. van Nierop zich van de beste zijde kennen door de harmonieuze vertolking van diverse concertnummers, waarbij beurtelings iedere patiënt die over een behoorlijk stemgeluid beschikte, als solist mocht optreden. Het laatste nummer van het programma leverde nog een bijzondere verrassing op. Jacques Lagas had namelijk op de bekende melodie van „Ik ben een ferme stoere jon gen'! een nieuwe tekst vervaardigd, welke door Piet Geleinse gezongen werd. De kans is groot, dat men Piet Geleinse binnenkort met dat lied door de radio kan beluisteren, want men heeft besloten de opbrengst van deze avond Zaterdag in Hil versum te overhandigen, tijdens de uitzen ding „Beurzen open, Dijken dicht", HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen genees kunde de heer G. H. Verwers te Haarlem. Naar Zaterdagavond tijdens de radio uitzending voor „Beurzen open, dijken dicht" door Johan Bodegraven bekend werd ge maakt, hebben de leden van de vier pad vindsters- en padvindersorganisaties in ons land tijdens de op Zaterdag 14 Februari ge houden actie „mouwen omhoog, ons land moet droog" tezamen f 192.949,18 bijeenge bracht voor het Nationaal Rampenfonds, In Vreeburg te Bloemendaal werd Za terdagavond een concert gegeven ten bate van het Rampenfonds. De totale opbrengst was f201,65 welk bedrag op gironummer 17 zal worden overgemaakt. De Heemsteedse gemeenteraad verga dert weer op Donderdagmiddag 26 Februari. De aanleg van het stamriool naar De Glip vergt het rooien van twee eiken in het wandelbos Groenendaal, Zuid-Westelijk van de Van Merlenbrug. Benoemd tot commies-titulair der registratie en domeinen de heer J. Walters te Haarlem, voordien adjunct-commies. Benoemd tot accountant bij de Rijks accountantsdienst de heer P. Koning te Haar lem, voordien adjunct-accountant eerste klasse. De schrijver ter inspectie registratie en successie Haarlem de heer R. van Zorge is eervol ontslag verleend. Mevrouw M. A. Veerman, schrijfster A ter belastinginspectie eerste afdeling Haar lem, is eervol ontslag verleend. De hoofdcontroleur van 's Rijks belas tingen, de heer M. Plant te Haarlem, (inspec tie invoerrechten en accijnzen) is ver plaatst naar Haarlem (inspectie eerste af deling). De schrijver A van 's Rijksbelastingen de heer J. van Capelle te Haarlem (inspec tie eerste afdeling) is benoemd tot hoofd schrijver aldaar. De schrijver van 's Rijksbelastingen de heer J. P. Boerrigter te Haarlem (inspectie tweede afdeling) is benoemd tot schrijver A. De chef -monteur P.T.T. de heer L. J. Fonteyne te IJmuiden is benoemd tot op zichter. Zaterdagnacht om twaalf uur begaf het echtpaar M. zich naar huis. De heer M. reed op de fiets en zijn drieëntwintigjarige echtgenote had op de bagagedrager plaats genomen. In de Oranjeboomstraat keek de heer M. om en praatte met zijn vrouw; daardoor bemerkte hij niet, dat er een vrachtauto aan de rechterkant van de weg geparkeerd stond. Hij reed tegen de auto en zijn vrouw viel, waardoor zij een hersen schudding opliep. Per auto is zij naar haar woning vervoerd. Het Gemengd koor Polyhymnia geeft Donderdagavond in de Begijnhofkapel onder leiding van Henk Arisz een concert, waar aan medewerking verlenen de dames Annie Schoen (sopraan) en Emmy van Eden (piano). Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de funderings-werkzaamheden voor het gebouw, dat Heemstede na de voltooiing in het bezit zal stellen van een geheel nieuwe vergader- en expositieruimte. Deze wordt gebouwd aan de .Binnenweg, achter het reeds bestaande Cafetaria-Restaurant, zodat de zaal van de straatzijde niet zicht baar is. Men hoopt de opening ongeveer gelijktijdig met die van Flora te kunnen doen geschieden. De architect, de heer Herm. M. van Dijk Jr. te Heemstede, heeft de hem ter be schikking staande ruimte bijzonder prac- tisch gebruikt. Men zal de zaal straks kunnen betreden langs het tegelpad, dat naast de op de hoek gevestigde dames-kapsalon wordt aange legd en achter het huizenblok om naar het nieuwe gebouw voert. Het intérieur wordt in een zachtgroene tint gedécoreerd. De lambrizeringen zullen in een rustige crème-kleur worden gehouden. De vloer bedekking bestaat uit een verhard soort linoleum, het zogenaamde marmoleum, een procédé van de laatste tijd, waardoor het eveneens mogelijk zal zijn de zaal voor een bal-avond in gebruik te nemen. De bij zondere kapconstructie heeft het aanbren gen van de hinderlijke balken en kapspan- ten geheel overbodig gemaakt, zodat het plafond in alle opzichten vrij blijft en niet door een zichtbare ondersteuning wordt ontsierd. Verder ligt het voor de toekomst nog in de bedoeling een uitneembaar po dium aan te brengen, waardoor de moge lijkheid eveneens wordt geschapen dat verschillende verenigingen hier een niet al te groot bezette cabaret-voorstelling kunnen geven. De opstelling van dit po dium zal dan in de breedte plaats vinden, waardoor het publiek straalsgewijze een uitzicht op het toneel geboden wordt. Ten slotte is er rekening mee gehouden, dat de zaal voor 125 a 150 personen kan worden ingericht. Tijdens de Flora zal het gebouw de be stemming van restaurant verkrijgen. Na afloop van dit evenement wordt de zaal dan voor vergaderingen, feestavonden en eventuele tentoonstellingen geëxploiteerd. Het R.K. Kinderkoor, een onderdeel van het Kath. Gemengd Koor te Heemstede, geeft Zaterdag 28 Februari in het Miner- vatheater een tweede opvoering van de sprookjes-operette „Repelsteeltje", onder leiding van Bob Jansen en Evert Haak. De opbrengst is voor het Rampenfonds be stemd. De herziening van het uitbreidingsplan voor de terreinen Noordelijk van de Joh. Verhulst- laan. Oostelijk van de Johan Wagenaarlaan en Westelijk van de Mozartkade, die aan de Heemsteedse raad ter bekrachtiging wordt voorgelegd, maakt een bebouwing van kleine middenstandswoningen in strokenbouw ter plaatse mogelijk. Voorts komt een voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan voor het deel der ge meente Oostelijk van de Herenweg en Zuide lijk van Groenendaal en de Van Merlenvaart aan de orde. De buurtvereniging „Res Nova" te Heem stede heeft voor 26, 27 en 28 Februari een drietal oliebollendagen in voorbereiding, waarvan de opbrengst aan het Nationale Rampenfonds zal worden afgedragen. De Hollandse oliebollenkraam zal op de Bin nenweg, hoek Res Novaplein verrijzen. Ge durende deze dagen zal eveneens aan huis verkocht worden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3