Italië accoord met Nederlands voorstel inzake tarief-unie Aantal slachtoffers blijkens laatste opgaven 1485 Geef ons geen liefdadigheid, maar help ons opbouwen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Herdenking Februaristaking geen monopolie der communisten" Pissarev wordt uitgewezen Het gaat er nu om het harde vuile werk te doen, om sterk te zijn en onuitputtelijk Welslagen van minister Beyens initiatief hangt nu van Fransen af Volgens Rode Kruis-informaties Grootste verlies aan mensenlevens in Zuidholland Het woord is aan... Nu bijna 59 millioen in het Rampenfonds Ir. P. J. C. Vos overleden BURGEMEESTER VAN OUDE TONGE: Gemeenschappelijk manifest der voorzitters van zes politieke partijen Bioscoopexploitanten in Haarlem overwegen sluiting theaters Eerste huwelijk na de ramp in Stavenisse Nog geen onderhandelingen over Suezkanaal-zöne Voor Nationale Rampenfonds Koning Boudewijn in Brussel terug 67e JAARGANG No 193 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 40 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ROME (Reuter) In Italiaanse kringen heeft men de besprekingen tussen de Ne derlandse en Italiaanse delegaties, die Maandag gevoerd zijn, zeer vruchtdragend genoemd. Men zeide, dat de delegaties tot overeenstemming waren gekomen over het Nederlandse voorstel betreffende de vor ming van een Europese tarief-unie. Ook waren de delegaties het erover eens, dat wanneer deze tarief-unie werkelijk beteke nis zou willen hebben, zij vergezeld moest gaan van een slechting van alle andere handelsbelemmeringen. Naar vernomen wordt waren de beide delegaties het ook eens over de noodzake lijkheid van een algehele eenmaking van de handel van klein Europa" en dat men zich dus niet moest beperken tot een libe ralisatie voor bepaalde sectoren van de handel. Verder zouden de delegaties het ook eens zijn over de vorming van een internationaal compensatiefonds voor deze zes landen (Frankrijk, Italië, de Benelux- landen en Wcst-Duitsland), dat de onver mijdelijke schokken zou moeten opvangen voor bepaalde industrieën of agrarische producenten, die in de eerste jaren van de verenigde markt het gevolg hiervan zouden zijn. Onze correspondent in Rome schrijft: De besprekingen tussen Italië en Neder land zijn een groot succes geweest. Het valt echter niet te loochenen, dat er in bepaal de kringen van het bedrijfsleven oppositie bestaat tegen het Nederlandse voorstel in zake de tolunie. Dit is ook wel verklaar baar. Een belangrijk deel van de Italiaanse industrie dankt haar bestaan aan protectie. In de laatste jaren waait er echter een frissere wind en enkele van die kasplan tjes zijn nu beter bestand tegen buiten landse concurrentie. Maar er zijn nog heel wat bedrijven, die beslist oneconomisch zouden blijken in een grote algemene Europese markt. Aan de bezorgdheid van die groep be drijven is door de Confederatie van Indus triëlen uitdrukking gegeven. Maar die bezorgdheid zal wel minder worden naarmate de inhoud van het Ne derlandse voorstel in ruimer kring bekend wordt. Tijdens de besprekingen is gebleken, zo werd ons van Italiaanse zijde verklaard, dat in het voorstel vrijwel alle moeilijk heden zijn voorzien. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met de gevolgen die een verlaging der douanetarieven zal mee brengen voor de beschermde bedrijven en er zijn maatregelen voorgesteld om die ge volgen op te vangen door middel van een internationaal egalisatie fonds. De Italiaanse regering heeft zich blijk baar niet laten beïnvloeden door de be zorgdheden van die bepaalde industriëlen, want uit alles is duidelijk, dat bij de be sprekingen, die vandaag beginnen, Italië volkomen naast Nederland staat. Minister Beyen verzekerde ons dat de besprekingen bijzonder prettig en vlot verlopen zijn en dat hij zeer tevreden is over dit eerste ge deelte van zijn verblijf in Rome. Minister Pella, met wie wij gisteravond een onderhoud hadden, begon met te zeg gen, dat Italië in grote lijnen het Neder landse standpunt deelt en de weg bewan delen kan, die minister Beyen heeft uitge stippeld. „Als wij zo sterk de nadruk leggen op de kwestie der contingenteringen," zei hij, „dan is dat niet alleen omdat wij er zo on middellijk door getroffen worden, maar vooral omdat tariefverlaging zonder het opheffen der contingenteringen weinig of geen zin zou hebben. Het is voor ons een kwestie van principe, maar wij bedoelen niet dat het opheffen van de contingenteringen vooraf moet gaan aan de verlaging der tarieven. En het dunkt mij, dat de beide maatregelen het best parallel kunnen worden genomen. Beide kunnen dan geleidelijk verlopen, zonder al te heftige schokken." Franse houding Op mijn vraag of Pella verwachtte, dat Frankrijk bereid zal blijken de reeds ge nomen beperkende maatregelen in te trek ken, antwoordde de minister: „Dat zullen wij morgen, naar ik hoop, vernemen. Stellig heeft Frankrijk de sleutel in handen bij deze economische samenwer king, maar het gaat er om, of gezien de ernstige toestand van de Franse economie opheffing van de contingenteringen moge lijk zal zijn. We moeten niet vergeten, dat een inflatie in Frankrijk heel lelijk zou 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering heeft besloten de Russische jour nalist L. Pissarev naar Rusland uit te wij zen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te wor den uitgewezen op grond van de ongeoor loofde politieke activiteit die hij als vreem deling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een breder inzicht te krijgen in *ijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde auto riteiten zijn ontoelaatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervolging tegen hem in le stellen, doch hem zonder meer uit Neder land te verwijderen. zijn voor ons allemaal. Inflatie is een be smettelijke ziekte". Verzet op komst (Reuter) Naar verwachting zullen in Frankrijk en Italië de industriëlen en in België, Nederland en West-Duitsland de landbouwers zich krachtig verzetten tegen het plan der Nederlandse regering inzake de vorming van een tariefunie door de zes landen van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. De Nederlandse regering heeft dit plan voorgesteld, omdat zij van oordeel is, dat de eenmaking op poiitiek en militair ge bied, waarnaar door deze landen wordt ge streefd, niet doelmatig zou zijn, wanneer zij niet op de grondslag van economische unificatie zou zijn gevestigd. Naar verluidt hebben de Italiaanse ministers in de gisteren gehouden vergade ring er op aangedrongen het voorstel een nog ruimere strekking te geven en in het plan de bepaling op te nemen, dat niet alleen goederen, doch ook arbeiders vrij en in onbeperkte mate van het ene land naar het andere mogen worden overgebracht. De regeringsfunctionarissen van alle zes K.S.G.-landen geloven, dat deze vrije be weging van mensen en goederen het begin van een economische wederopstanding van Europa zou kunnen betekenen, doch zij maken zich thans reeds zorgen over de protesten, welke zij ongetwijfeld zullen kunnen verwachten van de producenten in hun eigen land, die nadelige gevolgen zouden ondervinden. Wanneer men de aantallen geïdentifi ceerde en geborgen stoffelijke overschot ten en de aantallen bij het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis thans nog als vermist te boek staande per sonen bijeentelt, bedraagt het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen. Anderzijds blijkt dat als vermist opgegeven personen in leven zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Zuidholland Volgens de cijfers-Van het Rode Kruis is Zuidholland met een aantal van 659 doden en vermisten de zwaarst" getroffen provincie. Het Zuidhollandse eiland Goeree en Overflakkee telt 456 slachtoffers, waar van er 140 zijn geborgen. Van Beierland zijn 151 slachtoffers gemeld, waarvan er 20 zijn geborgen, van Voorne en Putten 27 en van andere overstroomde plaatsen in Zuidholland 25. Zeeland Het aantal slachtoffers in Zeeland be draagt volgens de tot dusver binnengeko men opgaven 556, waarvan 331 op Schou wen en Duiveland. Van dit laatstgenoemde aantal zijn 104 geborgen. Nieuwerkerk en Ouwerkerk, respectievelijk met 144 en 100 doden, werden op dit eiland het ergst ge troffen. Zuid-Beveland telt 99 slachtoffers (58 in Kruiningen), waarvan er 62 zijn geborgen. De laatste opgave van het eiland Tholen verschilt zeer sterk van de aanvankelijke meldingen van 250 en van 300 doden en vermisten. Thans is uit Stavenisse, de enige gemeente, waaruit slachtoffers zijn gemeld, een opgave binnengekomen van 56 doden, waarvan er 50 zijn geborgen. Op St. Philipsland zijn 13 mensen omgekomen van wie er 7 zijn geborgen; op Noord- Beveland 38 (37 in Kortgene), die allen zijn gevonden; in Zeeuws Vlaanderen 14, van wie er 5 nog niet zijn gevonden en op Walcheren 5, wier stoffelijke overschotten ook nog niet zijn geborgen. Brabant In de provincie Noord-Brabant wordt het totaal aantal slachtoffers op 252 ge raamd; 126 doden zijn geborgen. De drie zwaarst getroffen plaatsen zijn daar: Fijnaart met 85 slachtoffers, van wie er 35 zijn geborgen, Halsteren met 66 doden, waarvan er 43 zijn geborgen en Nieuw Vossemeer met 43 doden, waarvan er 23 zijn geborgen. In de provincie Noordholland zijn 7 mensenlevens te betreuren, waarvan 6 op Texel en 1 bij Petten. Tenslotte zijn er op verschillende plaat sen 13 slachtoffers aangespoeld, waarvan de herkomst nog onbekend is. LONDEN. (Reuter). „Er hebben nog géén onderhandelingen tussen Groot-Brit- tannië en de huidige regering van Egypte over de Suezkanaal-zóne plaats gehad", verklaarde de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, Maandag in het La gerhuis. Eden zeide dit in antwoord op vragen. Hij voegde hieraan toe: „Reeds eerder is medegedeeld, dat wij er naar strc. ven door onderhandelingen met de Egyp tische regering een oplossing te vinden voor het gehele vraagstuk van de verdedi ging der zóne". Dafresnes: De verveling is de ziekte der ge lukkigen. Het ongeluk verveelt zich niet; het heeft het te druk. (Pensées; 1826) Het puin op de achtergrond herinnert aan de ondergang van hun dorp, overal waar hun oog reikt is de ravage groot, maar het werk van de wederopbouw wordt hervat en Jannetje Vermaas durft het wel aan met Marinus Boomsluiter. Zij zijn vandaag in Stavenisse getrouwd. Het is het eerste huwelijk, dat na de ramp in het plaatsje wordt gesloten. N. N. 1,Personeel en patroon Simons Bakkerij 170,R. Bourjot te Chateau Thierry ƒ6,O. V. N. ƒ25,10; van Cor, Hans. Herman, Jelle en Pieter ƒ30,62; Nage komen giften van kabouterkring Ravanha ƒ5,50; van huishoudgeld A. M. G. Hillegom 2,50; Klaverjasclub Harten Aas 15, Opbrengst Kabouter Tjapko de Groot ƒ3,80; H. H. V. Spaarnespatters en Narren ƒ75, Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd. Haarlem en Omstr. 100, Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van f 58.800.000. Zaterdagavond was de stand 57 millioen. Naar aanleiding van het overwerk in de Limburgse steenkolenmijnen op de Zater dagen, 7, 14 en 21 Februari ten bate van het Rampenfonds heeft de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, aan de mijnindustrieraad een brief gericht, waarin hij zegt: „Met grote voldoening nam ik kennis van de resultaten, welke tot dusver werden bereikt met de hulpactie van de mijnin dustrie ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Ik verzoek u aan alle bedrijfs- genoten mijn welgemeende dank over te brengen voor de inspanningen, welke zij zich getroosten". Hoeveel de hulpactie van de mijnen in totaal heeft opgebracht is nog niet bekend. Men verwacht dat. het tot Woensdag zal duren, voordat precies is uitgerekend hoe veel de meer-productie op de genoemde Zaterdagen is geweest en hoeveel deze meerproductie zal opbrengen. De veertien dagen geleden begonnen breiactie van de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in Wonseradeel heeft in to taal al 1300 stuks aan heren- dames-, kin dersokken en -kousen, handschoenen en diversen opgeleverd. Het Vlaardingse inzamelingscomité be richt tot nu toe reeds meer dan f 260.000 te hebben binnen gekregen. In Amsterdam is gisteravond geheel on verwacht overleden ir. Pieter J. C. Vos. directeur van de N.V. Koninklijke Neder landse Vliegtuigfabriek Fokker. De heer Vos bereikte de leeftijd van 49 jaar. Ir. Vos heeft een nationale bekendheid gekregen door zijn vlucht uit bezet Nederland naar Engeland in Mei 1941. Samen met II. Leeg- stra leidde hij de Duitse invlieger van Fok ker, Meinecke, om de tuin en verdween met een Fokker G-l. Ir. Vos was sinds 1927 aan de militaire luchtvaart verbonden als waarnemer. Na 1935 vervulde hij enige functies bij Fokker. In 1947 werd ir. Vos president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag om half twaalf op Westerveld worden ge cremeerd. Wanneer er daar in Oude l ontje één man heel erg moe is, dan is dat de burgemeester, die A. D. van Dijk heet en een eenvoudige, rustige man is. If ij heeft van het Rode Kruis een pak aan en een overhemd, die hem niet passen, want ook hij is alles kwijt en toen ivij hem spraken was hij zo ziek als een hond. Hij had een oorontste king en een verkoudheid en de dokter had hem vol peniciline gespoten, waardoor hij zich ook al niet pretti ger voelde en hij was zo doodmoe en uitgeput, dat men zijn verlangen naar een bed op'zijn gezicht kon aflezen. Een groot en warm bed zoals zijn dokter het hem had voorgeschreven. Maar dat ging niet, want er zou een of andere admiraal op bezoek komen. De burgemeester zag er niet uit alsof hij daarvoor een ambtsketen om zou hangen. De ambtelijke toon des bur gemeesters had hem trouwens geheel en al verlaten. Hij kon haast niet verder, maar hij bleef op zijn stoel temidden van zijn vele kop zorgen: de militairen zouden weg moeten en vervangen worden door burger-arbe'ds- krachten, maar waar zou hij die legeren. En waarmee zou hij moeten beginnen bij het herstel: met de waterleiding of het gas, met de straten of de electriciteit? En wan neer zou hei dorp weer droog zijn? Mis schien over twee maanden? En zouden alle inwoners straks terug moeten komen, al die landarbeiders bijvoorbeeld voor wie de eerste jaren misschien geen werk meer zal zijn? Zou het nu niet meteen tijd zijn om het dorp te saneren? Zo draaiden zijn gedachten het kringetje weer af, van voren naar achteren en van achteren naar voren. En midden in die problemen kwamen wij hem over die adoptie polsen. En nu moet ge hem maar niet kwalijk nemen, dat hij ons niet direct om de hals viel. Hij had er van gehoord, maar had geen idee hoe zij uit zou pakken. Als het maar geen liefda digheid zou worden, geen partijen van af gedankte kleren en meubels, die bovendien bij de verdeling nog ruz,ie zouden kunnen geven. Hij had natuurlijk wel wensen, maar was een beetje beschroomd om die naar voren te brengen. Over die dertig millioen schade wilde hij maar niet eens praten. Maar, op perde hij hoopvol, als er straks eens stra tenmakers uit Haarlem zouden kunnen komen en werklieden van de gemeentebe- bedrijven en technici van publieke werken, een paar administratieve ambtenaren, of bijvoorbeeld een architect als straks de we deropbouw zou beginnen. Hulp van bedrij ven en een schip om arbeidskrachten in te legéren. In die richting wilde hij het zoe ken. nou, en als dat kon, zou hij dólgraag een delegatie uit Haarlem ontvangen. Natuurlijk is er ook veel huisraad no dig, vooral keuken-inrichtingen met stoe len en tafels, zei de gemeente-ontvanger. En kachels en vooral dekens en ledikanten met matrassen. Maar dat is maar nood hulp die de periode moet overbruggen tot het tijdstip, waarop met schade-uitkerin gen kan worden begonnen, zodat de men sen zichzelf weer in kunnen richten. Het gaat echter vooral om de hulp aan de gemeenschap. Met de mensen weer een beetje in de spulletjes steken en dan zeg gen: „Zoek het nu zelf maar verder uit, wij hebben het onze gedaan" bereikt men het niet. Die hulp aan Oude Tonge is inderdaad dringend noodzakelijk. Wij hebben heel cca>oocoooooooocciooooooooocoocooooooococ!0003oocooooooe>co 8 Nu Haarlem een aanbod tot adoptie van Oude Tonge heeft gedaan, heeft een onzer redacteuren een onderhoud gehad met de burgemeester van deze, Neder lands zwaarst getroffen, gemeente. Voor het relaas van zijn andere bevindingen in Oude Tonge verwijzen wij naar pagina 3. sterk de indruk gekregen, dat zij ook uit psychologisch standpunt gezien, onontbeer lijk zal zijn. De mensen hebben er nu de strijd waarin het om leven of dood ging, gehad. Die dagen waarin de zucht tot lijfs behoud alleen al hen voldoende kon drij ven, zijn voorbij. Het is nu niet meer vol doende om gevaren te trotseren, om held te zijn, het gaat er nu om het zware, vuile werk te doen, om sterk te zijn en onuit puttelijk. Wanneer Haarlem Oude Tonge daarbij wil helpen, dan kan ook dat werk gedaan vi orden. Het nieuws, dat er daadwerkelijke hulp op til is, zal de moede ruggen al een heel eind rechter trekken. De zaak is eigenlijk niet zo ingewikkeld. Hel gaat er om of honderdvijftigduizend mensen drie duizend mensen op de been willen helpen. Met geld, met goederen maar boven alles niet eigen handen, niet eigen werkkracht. Koning Boudewijn is gistermiddag in Brussel aangekomen. De aankomst verliep rustig. Een twintigtal personen, voorname lijk vrouwen, riep „Lang leve de Koning" en „Lange leve Koning Leopold", maar de Koninklijke familie liet zich niet zien. De gordijnen van het rijtuig waren neerge laten. De voorzitters van zes Nederlandse po litieke partijen hebben het volgende ge meenschappelijke manifest uitgegeven: „De datum nadert, waarop Amsterdam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijke nieuws van de Christen- en Jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoe len de behoefte de bevolking van Amster dam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van pro test is geweest tegen soortgelijke vernieti ging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semietisme als thans in de door communisten beheerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet hon derdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van ande ren, die zich niet kunnen verenigen met het communistische régime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij iaten have en goed in de steek. Honderdduizen den van hun lotgenoten blijven achter, ge folterd door de angst voor vervolging, on derdrukking en moord. In Februari 1941 richtten de Nederlandse vrijheidsgeest en verdraagzaamheid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti semietisme van nationaal-socialistische Gisteren zijn de exploitanten van de bioscopen uit Haarlem bijeen geweest om te bespreken wat de volgende stap zal zijn inzake de kwestie van de vermakelijk heidsbelasting in de gemeente Haarlem. Zoals men weet wees de Haarlemse ge meenteraad verleden week het verzoek van de exploitanten tot verlaging van het per centage van de vermakelijkheidsbelasting dat nog steeds vijfendertig bedraagt af. De exploitanten hebben nu in ernstige overweging genomen tot sluiting van de zeven Haarlemse theaters over te gaan en de exploitatie en de voorstellingen in de randgemeenten voort te zetten. De exploitanten zijn van mening dat er geen basis voor redelijk overleg met het gemeentebestuur van Haarlem aanwezig is en dat de argumentering in het prae-advies aan de raad, waarin werd voorgesteld af wijzend op het verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting te beslissen, kant noch wal raakt. Waarbij men tevens opmerkt dat de gehele kwestie door het gemeentebestuur wel heel erg en bagatelle is behandeld. Men ziet nu ook geen mogelijkheid meer om opnieuw een poging te doen een redelijk overleg tussen gemeentebestuur en exploitanten tot stand te brengen. Vandaar dat de exploitanten gisteren besloten in ernstige overweging te nemen de zeven bioscooptheaters in Haarlem te sluiten en de voorstellingen in de buitengemeenten voort te zetten. Men is op het ogenblik druk doende de mogelijkheden daartoe in de betrokken gemeenten te onderzoeken. Of cn wanneer dit besluit eventueel mocht vallen is met geen mogelijkheid te zeggen, zo deelde men ons mede. huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikke lijke geweld en anti-semietisme, dat syste matisch door de dictator in Moskou wordt bevolen en aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de communis ten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partijzuchtige overwegingen de herdenking van de Februaristaking te misbruiken voor hun demagogische propa ganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek commu nistische zaak zou zijn geweest. Onderge tekenden voelen zich gedrongen de Am sterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders, geschiedden in gemeenschappelijkheid, over alle partij politieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende rich ting en levensovertuiging ook scheidt, wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke demo cratie, welke haar stempel hebben gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de communisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, het recht zich het mono polie van de herdenking der Februari staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de sta kers van 1941 lijf en leven op het spel zet ten. Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordijn ge schieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke gemeenschap." Het manifest is ondertekend door: W. J. Andriessen, voorzitter Katholieke Volks partij; pi-of. mr. P. J. Oud, voorzitter Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; dr. J. Schouten, voorzitter Anti-Revolu- tionnaire Partij; H. W. Tilanus, voorzitter Christelijk-Historische Unie; K. Vorrink, voorzitter Partij van de Arbeid, en Ch. I. J. M. Weiter, voorzitter Katholieke Natio nale Partij. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog met opklaringen maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht iets kouder, morgenmiddag iets zachter. 25 Februari Zon op 7.35 uur. onder 18.12 uur. Maan op 14.43 uur onder 6.25 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Februari Hoog water: 0.43 en 13.20 uur. Laag water: 8.28 en 21.13 uur. Woensdag 25 Februari Hoog water: 1.59 en 14.23 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur. 1

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1