Grote figuur der na-oorlogse vernieuwing in Herv. kerk M RHEUMIN Wereldnieuws In 1 dag retour De radio geeft Woensdag Atéfat/ PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN J >€^7^ UIT ANDERE BLADEN Onvermijdelijk risico? ec/t ió het zo DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 DR. K. H. E. GRAVEMEYER MORGEN 70 JAAR In Nederland en Zuid-Afrika: dienaar van de Wereldkerk Kerkelijk Nieuws S.E.R. wil hoofdproduct schap voor akkerbouw producten Vier jaar voor twee Algerijnse zakkenrollers Hoger winstcijfer der n.v. Heemaf Loontoeslag voor herstel werk in het rampgebied Amerika wil Engelands bommenwerpers overnemen Opleiding van textielingenieurs Mobilisatie-vrijstelling voor gemeentepersoneel LAST VAN JEUK? Beton zo oud als de weg naar Rome Temidden van een geheel nieuwe ambts praktijk, die hij nog slechts enige maanden geleden aanvaard heeft, viert morgen dr. K. H. E. Gravemeyer zijn zeventigste ver jaardag. Er is voor hem heel wat veran derd sinds hij in 1951 door velen, toen hij veertig jaar predikant was, werd gehul digd. Toen was hij nog algemeen gedele geerde van de Synode der Nederlands Her vormde Kerk in Nederland en thans werkt hij in Pretoria en Johannesburg onder de Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika. Voor hem is er echter in één opzicht geen verschil tussen de activiteit, die hij in Ne derland ontplooide en zijn werk hier: hij weet zich in de allereerste plaats in dienst van de Wereldkerk, die hem na aan het hart ligt. Hij verricht dit werk nu in het land, voor welks pioniers hij van jongsaf een diep respect heeft gekoesterd, zoals bleek toen hij zich als student in Utrecht door een menigte naar voren werkte om Paul Krü- ger, die als politiek réfugié in ons land ver toefde, de hand te drukken. Hij zal zich dit voorval herinnerd hebben toen vele jaren later Zuid-Afrika zijn respect voor hèm toonde door hem in 1952 het ere doctoraat in de theologie toe te kennen. Wanneer hij zich aan iemand of iets toe wijdde, dan was die toewijding volledig. Dat kon in zijn studentenjaren in Utrecht, waar zijn vader predikant was, ook de coach van zijn roeiploeg getuigen; de jonge Gravemeyer was een kei in deze sport. Die grote toewijding werd daarna ook opge merkt door de leden van de Hervormde gemeente, waar hij in 1910 als hulppredi ker zijn pastoraal „debuut" maakte. Dat was in Leeuwarden, in dezelfde provincie, waar zijn geboortedorp (Oosthem) ligt. Hij diende daarna achtereenvolgens de Her vormde gemeenten in Giessen-Oudekerk, Voorburg en Den Haag. In de residentie werkte hij van 1920 tot 1940 en hij boeide duizenden door zijn talentvolle voordracht, waarmee hij zichzelf als een kanselrede naar van formaat deed kennen. Organisator In die periode werd de aandacht echter ook op andere kwaliteiten van dr. Grave meyer gevestigd. Het waren zijn scherp organisatorisch inzicht en zijn kennis van het kerkrecht, die hem uitermate geschikt maakten voor de functie van secretaris van de Synode der Hervormde Kerk, waartoe hij in 1940 geroepen werd. Juist de periode van grote veranderingen in de Nederlands Hervormde Kerk, welke omstreeks die tijd inzette, vroeg om figuren als hij. Het wa ren drie doeleinden, waarvoor dr. Grave meyer zich in deze functie en ook na 1947, toen hij tot algemeen gedelegeerde werd benoemd zich met zijn gehele persoonlijkheid heeft ingezet. Dr. E. Em- men, die thans secretaris van de Hervorm de Synode is en jarenlang met hem heeft samengewerkt, vatte deze als volgt samen: Vernieuwing van de Kerk door het over winnen van de bestaande verdeeldheid langs de weg van een nieuw verstaan van het evangelie; een krachtig getuigenis van de Kerk, die haar eenheid heeft hervon den, tot het Nederlandse volk en ten derde het innemen van een eigen plaats in de Wereldkerk. Deze drie gedachten zijn reeds in de oorlog zijn activiteit gaan beheersen. Zijn werk werd afgebroken toen de Duitsers hem als gijzelaar naar het kamp St. Mi chielsgestel voerden, waar vele Nederlan- ADVERTENTIE 19&Z&I iftn HimO (r FALCON REGENJASSEN ders hem als een groot vriend leerden ken nen. Zelfstandig werker De vernieuwing, die hij nastreefde, vond na de oorlog haar uitdrukking in de nieu we kerkorde, aan de totstandkoming waar van ook hij heeft medegewerkt. Verder heeft hij zich na de oorlog in bijzondere mate beijverd voor het herstel van de door oorlogsgeweld beschadigde kerkgebouwen; hij riep de gemeenten, die niet onder de Moloch hadden geleden op om getroffen gemeenten in andere delen des lands te adopteren. Die adoptieregeling werd een ware manifestatie van saamhorigheid tus sen de gemeenten, die veel beloofde voor de pogingen om haar ook in andere op zichten meer één te maken. In verscheidene nevenfuncties heeft dr. Gravemeyer de stoot gegeven tot veel ker kelijke activiteit. Als voorzitter van de Algemene Diaconale Raad werkte hij mee aan de stichting van tehuizen voor herstel lende zieleen, ouden van dagen en meer van dergelyke instellingen. „Hij is een dynamische man", vertelde ons dr. Emmen, „en zijn medewerking aan de vernieuwing van de Hervormde Kerk betekende voor ons meer dan zich in en kele woorden Iaat uitdrukken. Vooral één ding was daarbij van bijzonder belang: Hij stond open voor alle groepen en zijn grote zelfstandigheid deed hem afgezien van alle étiquette en vooroordeel de waar heidsbestanddelen uit wat elke groep te zeggen had, accepteren". Wanneer dr. Gravemeyer morgen in Zuid- Afrika zijn verjaardag viert zullen onge twijfeld de gedachten van velen, zowel binnen als buiten de Hervormde Kerk, naar hem uitgaan, als naar een oude, ver trouwde vriend. ADVERTENTIE DW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00- Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Metropole Orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeon orkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 15.50 Piano recital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Suriname's handel. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Roemeens Orkest. 19.00 Het Welvaarts plan van het N.V.V., causerie. 19.15 Zang en piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dat was de tijd, beelden uit de wereld van het variété, het cabaret en het toneel van omstreeks-40 jaar geleden. 22.45 De woonplaats van de eerste mensen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Ham mondorgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtengym- nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Het kind van Europa, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PTT op pad. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Voor de jeugd 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Actualiteiten of platen. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spec trum van het Christelijk Organisatie- en Veren icingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 21.00 Platen. 21.15 Lijdensoverdenking. 21.45 Platen. 22.00 Piano recital. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroenorkest en solist. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Om roeporkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.00 Omroenorkest. 16.50 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cause rie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 13.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoor spel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 49 m.). Ned. Herv. kerk Beroepen te Bergum (toez.) W. de Jong te Neede. Benoemd tot vicaris voor bij stand in het pastoraat te Krimpen aan de IJsel T. Stehouwer, cand. te Alblasser- dam. Bedankt voor Lienden H. v. d. Lin den te Rhenen. Geref. kerken Aangenomen naar Woudsend (Fr.) W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam, die be dankte voor Krimpen aan de Lek-Krim- pen aan de IJsel, Marleen, Schermerhom en voor Warns (Fr.). Ds. P. C. Jongbloed te Muiden is met toestemming van zijn kerkeraad benoemd als opvolger van ds. J. Wristers, die naar New Orleans werd over geplaatst, om wekelijks een dag in de ha ven van Amsterdam als Koopvaardijpre dikant dienst te doen. Bedankt voor Oosterend (Fr.) Z. C. Ver- sluys, cand te Geldermalsen; voor Win schoten (2e pred.pl.) M. J. Mulder te Sprang. Beroepen te 's-Graveland: A. Wiersinga te Schagen; te Maassluis: T. Spilker te Bennebroek; te Wijhe: P. B. Buurmond te Oppenhuizen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rozenburg A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam, die voor dit beroep bedankte. Bedankt voor Hilversum-O.: M. Baan te te Dordrecht. Beroepen te Leiden: C. v. d. Weele te Harderwijk. Ds. D. Henstra te Broek op Langedijk, voordien te Haaxlem-Noord, heeft een be roep naar Oud-Beijerland aangenomen. Geref. gemeenten Bedankt voor Ottersville (Canada), Pa- terson (Ver. St.) en voor Rhenen F. Mal- lan te Bruinisse. Bedankt voor Leiden: W. de Wit te Moer- kapelie. Evang. Lutherse kerk Drietal te CulemborgGorinchem W. L. Steinhart, te Utrecht, C. Riemers te Am sterdam en A. Vermeulen te Amsterdam. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het cand. examen theologie de heer R. Siertsema te Haarlem. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac.-J. Zwij- nenburg): L. Vroegindewey te Papendrecht Benoemd tot hulppred. te Delft: ds. G. E. Huizing te Dreischor; tot hulppred. voor het centrale gedeelte Mijnstreek: W. D. J. v. d. Kaden te Kaalheide (L.). Bedankt voor de benoeming tot hulp pred. te Julianadorp-Callantsoog: W. J. v. Elden, a.s. em.pred. te Haarlem. De door de Duitsers gebouwde bunkers in de duinen leveren een gevaar op voor het achterliggende land. Dit is een bunker, totaal door de zee ondermijnd, op het Texelse strand bij de badplaats De Koog. Verzoek aan de regering om wetswijziging De Sociaal-Economische Raad heeft een advies aan de regering vastgesteld tot het instellen van een hoofdproductschap voor aikkerbouwproducten en product schappen voor granen, zaden en peul vruchten, voor aardappelen en voor vee voeder. Aangezien de wet op Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie geen hoofdpro ductschappen kent besloot de Sociaal-Eco nomische Raad de regering te verzoeken door een spoedige wijziging van de wet op de P.B.O. het instellen van hoofdproduct schappen mogelijk te maken. Adviezen voor het instellen van pro ductschappen voor vlas, vis, riet en griend, hooi, stro en ruwvoeder zijn nog niet ge reed. Overwogen wordt een productschap voor bier in te stellen. Adviezen omtrent het instellen van pro ductschappen voor pluimvee en eieren, voor suiker en voor zuivel stuitten nog af op technische bezwaren van de zijde der organisaties. Een advies tot bet instellen van een be drijf scommissie voor de lederwaren- en kofferindustrie werd door de Sociaal-Eco nomische Raad vastgesteld. Twee Algerijnen, die in Augustus op het Stationsplein te Amsterdam betrapt wer den op zakkenrollen, zijn in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof tot Vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. In eerste instantie was hun door de rechtbank twee jaar opgelegd. De twee verdachten werden veertien dagen geleden door de procureur-generaal internationale misdadigers genoemd. Om dat in Frankrijk dergelijke delicten zwaar der worden gestraft dan in Nederland, eiste hij de hoge straf van vier jaar. Op dezelfde gronden heeft het hof conform deze eis de verdachten veroordeeld. De N.V. Heemaf te Hengelo heeft 1952 afgesloten met een saldo bedrijfsrekening van f.7.029.955 (f 6.122.303). Voor afschrij vingen wordt f 2.225.549 (f 778.982) be stemd. Aan de conjunctuurreserve wordt niets toegevoegd (f 500.000), aan de re serve voor research f 250.000 (f 500.000). Voor de belastingen is f 3.360.000 (f 3.250.000) gereserveerd. Als winst res teert dan f 1.194.406 (f 1.093.321). Er wordt een dividend van 10 pet. (8 pet.) voorge steld. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een bijzondere loonregeling vastgesteld voor herstelwerkzaamheden in het waters- noodgebied. De regeling is van toepassing op werkzaamheden, vallende onder de loonregelingen voor de bouwbedrijven (water-, spoor- en wegenbouw en burger lijke utiliteitsbouw), de rijswerkers, de steenzetters en de straatmakers. Wegens bijzonder verzwarende omstan digheden zal aan werknemers van 18 jaar en ouder bij de herstelwerkzaamheden een ongernaüdcen toes 1 ag wor den uitgekeerd ten bedrage van f 1,25 per arbeidsdag. Voor stuk-, taak- of aangenomen werk of voor bijzondere prestaties kan aan alle werknemers een toeslag worden uitbetaald van ten noogste 10 boven de uurlonen. Deze regeling is reeds Maandag in werking getreden. Britten voelen er niets voor (Van onze correspondent in Londen) Verwacht wordt, dat tijdens het defensie- debat in het Britse Lagerhuis, dat begin Maart zal worden gehouden, de Britse re gering aan de tand zal worden gevoeld over pogingen van de chefs der Amerikaanse luchtmacht in Washington om de bombar- dements-strategle over de gehele wereld aan de V.S. over te laten. Hierover is in politieke en militaire kringen in Engeland ongerustheid en wrevel gewekt. Het Amerikaanse voorstel zou gedaan zijn uit overwegingen van technische doelma tigheid en om Engeland belangrijke uitga ven te besparen. De Royal Air Force voelt er echter niets voor het eigen luchtwapen uit handen te geven. Ook de regering acht het verkeerd zowel uit militaire als uit politieke en psychologische overwegingen. Het zou wellicht een grotere aantasting van de Britse souvereiniteit betekenen dan een Engelse deelneming aan het Europese leger. Het Britse bombardementscommando is een uiterst belangrijk onderdeel van het Britse verdedigingssysteem, zowel wat de Britse eilanden zelf als wat de overzese verbindingen betreft. Daarom, zo zegt men in Londen, dient de luchtmacht in strate gisch (lange afstandsbombardementen) en tactisch (ondersteuning van de grondstrijd krachten) opzicht absoluut in handen van de Britse stafchefs en het Britse kabinet te blijven. Er wordt op aangedrongen, dat deze Britse opvatting, die van fundamen teel belang is voor de veiligheid van Enge land en van het Gemenebest, zo openhar tig mogelijk aan de V.S. bekend zal worden gemaakt. ADVERTENTIE De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in beginsel ingestemd met het scheppen aan de Technische Hoge school te Delft van een afstudeerrichting voor ingenieurs op textielgebied. Het onderwijs zal worden gegeven in nauwe samenwerking met de hogere textielscholen te Enschedé en Tilburg. De opleiding voor werktuigbouwkundig ingenieur in Delft zal in de eerste twee studiejaren ongewij zigd blijven. In het derde jaar zal men zich oriënteren op textielvezels en in de twee resterende jaren zal de opleiding ver der worden gespecialiseerd. Tussen het vierde en vijfde leerjaar zullen de studen ten in de practijk kunnen werken en in het vijfde jaar hun opleiding ontvangen aan de hogere textielscholen. 36. Nadat zij een tijdlang in de nacht hadden voortgeroeid, besloten Pat en Panda te gaan slapen om krachten op te doen voor de volgende dag. Gewiegd door de kabbelende golven, waren zij weldra in diepe rust verzonken. Het werd licht in het Oosten, langzaam klom de zon aan de hemel en wierp haar stralen in het dansen de bootje. Pat opende geeuwend de ogen en schudde Panda bij de arm. „Word wakker, Panda, 'wij hebben nog heel wat te roeien vandaag!" Hetzelfde tafreeltje speelde zich op dat ogenblik in een andere roeiboot af; de twee spionnen hadden zich te ruste gelegd om, zodra het dag was, met nieuwe kracht hun jacht op de geheime documenten voort te zetten.. „Zon is op.'", siste de kleine, zijn maat wakker schud dend, „hou op met snurksky!" Langzaam kwamen zij overeind en kekenmid den in de gezichten van Pat en Panda, die juist uit hun roeiboot opdoken! „Bekor- rah!", hijgde Pat, „de spionnensü" In „De Ingenieur", het orgaan van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, schrijft dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuf- feler in een beschouwing over de over stromingsramp, dat men niet in staat is de voor de toekomst ongunstigste toestand te voorspellen en cle waterkeringen abso luut veilig te maken. „Laat ons volksgeweten hier het ne men van risico toe? Bij beantwoor ding van deze vraag behoren wij te letten op onze houding tegenover an dere gevaren, die ons voortdurend be dreigen. Volgens de voorlopige opga ven zijn ten gevolge van de waters nood ongeveer 1500 doden te betreu ren. Dit schokt ons bij alle ellende wel het meest. Het is veroorzaakt door een storm, die wellicht een frequentie heeft van eens per 500 jaar. Het mo derne verkeer eiste hier te lande in één jaar, in 1951, 1134 slachtoffers. De jongste watersnood veroorzaakte een materiële schade, die nog niet te ra men is, maar door de regering in de orde van grootte van 1 milliard gulden wordt geschat. Brand veroorzaakte in ons land gedurende de laatste vijf jaar gemiddeld van ruim 35 millioen per jaar schade, waaruit blijkt, dat brand in het algemeen belangrijk meer scha de geeft dan overstromingen. Wij trachten door passende maatregelen verkeersongevallen en brandschade zo veel mogelijk te beperken, maar nie mand koestert de illusie deze uit te sluiten. Wij aanvaarden hier gelaten het onvermijdelijke/Zullen wij er dan ook niet toe kunnen komen het on vermijdelijke risico van dijkdoorbra ken te leren aanvaarden? In elk geval is het beter zich bewust te zijn van een steeds dreigend gevaar, dan zich te koesteren in de illusie van absolute veiligheid". De schrijver verdiept zich ook in de vraag of de dijkenaanleg moet blijven ge schieden door de direct belanghebbenden volgens de oude stelregel „Wie water deert, wie water keert". „De ramp, die nu over ons is ge komen, treft echter niet alleen het ge ïnundeerde gebied, maar onze gehele nationale economie. Het algemeen be lang is hier in het geding gekomen. Hierdoor rijst de vraag, hoe het rijk, als behartiger van het algemeen be lang, in den vervolge in deze materie een meer beslissende rol zal kunnen spelen. Bij cle oplossing van dit moei lijke probleem zal men zich niet te zeer door de emotie van het ogenblik mogen laten beïnvloeden. Onze water schappen zijn veelal vitale lichamen en hun autonomie, die Napoleon noch Hitier durfden aantasten, is een bijna even teer punt als die der gemeenten. De regeling van grotere zeggingskracht van het rijk bij het beheer van onze hoofdwaterkeringen is een delicaat en moeilijk probleem, dat gezien de jong ste ervaring om een oplossing vraagt, maar dat te voren een grondig, des kundig onderzoek vereist". De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld dat zowel militaire als civiele belangen het noodzakelijk maken zo spoedig mogelijk te kunnen beschikken over een volledig over zicht van dienstplichtig personeel der ge meenten dat in buitengewone omstandig heden niet of voorlopig niet behoeft te vol doen aan een buitengewone oproeping in werkelijke dienst. Voor de daarvoor in aanmerking komende leden van het ge meentepersoneel, niet behorende tot het vaste beroepspolitie en -brandweerperso neel, dienen aanvragen om vrijstelling van opkomst in geval van mobilisatie te wor den ingediend. Bij de beoordeling van de noodzaak tot het aanvragen van vrijstellingen moet re kening worden gehouden met het feit, dat in geval van nood in de burgerlijke func ties slechts over een gedeelte van het hui dige personeelskwantum zal kunnen wor den beschikt. Het gedeelte van het dienstplichtig per soneel, dat dan in zijn werkkring werk zaam moet blijven, zal tot de geringst mo gelijke omvang moeten worden terugge bracht. Vrijstelling zal slechts kunnen wor den overwogen indien het personen betreft, die in de krijgsmacht een zodanige plaats innemen of een zodanige functie vervullen, dat tegen het vei-lenen van vrijstelling geen grote bezwaren bestaan. ADVERTENTIE Bet die jeukende plekken met Débra- line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. Goedkeuring. De Zuid-Afrikaanse Volks raad (Tweede Kamer) heeft met grote meerderheid en zonder hoofdelijke stemming door de regering ingediende amendementen op het bestaande Zuid- Afrikaanse strafrecht, die straffen vast stellen voor het steun verlenen aan de door niet.-blanken gevoerde „ongehoor zaamheidscampagne", goedgekeurd. Slechts de twee leden der socialistische partij cn de drie vertegenwoordigers van inboorlingen stemden tegen. De verenigde partij (oppositie) keurde de amendementen eveneens goed. Weg. De Egyntische regering heeft een plan in studie, dat voorziet in het aan leggen van een internationale grote weg tussen de Arabische staten aan de Per zische Golf en Suez. De ontworpen weg zou door de Arabische woestijn leiden. Deze weg zou drie maal zo kort zijn als de zeeweg over de Rode Zee naar Suez, Vernomen wordt dat het plan door Amerikanen is ontworpen. 'Het doel er van zou zijn: het mogelijk maken van een uitwisseling op grote schaal van goederen door de Arabische staten, het vei-sterken hunner politieke stabiliteit, toeneming van hun militaire kracht en het verschaffen wan meer veiligheid aan het strategisch belangrijke Midden-Oos ten. Verraad. Generaal Sadek, die de Egypti sche troeoen in de strijd tegen de Joden in 1948-'49 heeft aangevoerd, heeft Maandag als getuige op de terechtzitting van Prins Abbas Halim verklaard, dat de nederlaag van zijn troepen te wijten is aan verraad dat door het hof ooglui kend werd toegelaten. Prins Abbas Ha lim is een verwant van ex-koning Fa- roek. Hii wordt er van beschuldigd on deugdelijke wapenen voor het Egypti sche leger gekocht te- hebben. Sadek zeide, dat van achttien tanks die in de strijd werden gebracht, er twéé terug keerden. De bemanning vap de zestien andere kwam om het leven door gebre ken aan het geschut. Bezoek. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Alberto Martin Artajo, is voor een bezoek van acht dagen in Ma nilla aangekomen, waar hij de gast zal zijn van de president van de Philippij- nen, Elpino Quirino. Artajo werd door een duizendkoppige menigte ontvangen. Hij zeide de hoop te koesheren, dat zijn komst zou bijdragen tot versterking der vriendschapsbanden tussen Spanje en de Philippijnen. Consolidatie. Op een persconferentie te Keulen van de bond der Duitse industrie heeft de hoofdbedrijfsleider van deze bond, dr. Beutler, gesproken over vraag stukken op het gebied van de buiten landse handel, waarvoor de Duitse in dustrie zich geplaatst ziet. De Duitse industrie heeft thans de grens van de exportontwikkeling bereikt, zodat de grootste inspanning nodig is om de hui dige stand te consolideren. De concur rentie, binnen het gebied van de' Euro pese betalings.unie is-veel-scherper ge worden, hetgeen tot uitdrukking ,komt in een vermindering van de binnenkomen de bestellingen. Met name de textiel industrie, de ijzerwarenindustrie en de chemische industi'ie zien hun uitvoer verminderen. Petitie. Bijna duizend Noord-Koreaanse krijgsgevangenen hebben een met bloed ondertekende petitie aan de Zuid-Koreaanse nationale vergadering gezonden, waarin zij toestemming vra gen om tegen de communisten- te strij den. Volgens een woordvoerder van de UNO bevinden zich thans ongeveer 40.000 anti-communistische krijgsgevan genen in Zuid-Korea. Ongeluk. Bij twee vliegtuigongelukken zijn Maandagmiddag vijf Britse militaire vliegers om het leven gekomen. Bij Box (Wiltshire) stortte een oefentoestel van het type „Brigand" neer met vier inzit tenden. Bij Thame (Oxfordshire) ver ongelukte een lestoestel van het type „Chipmunk". Verbod. Volgens een decreet van bet Oost- Berlijnse stadsbestuur zullen West-Ber- lijners voortaan niet meer in het Oos telijke stadsdeel hun haar mogen laten knippen of hun horloges laten repare ren. Dit werd vee'vuldig gedaan wegens de voordelige wisselkoers: een Weste lijke mark tegen zes Oostelijke marken. Record. Maandag zijn meer dan 3100 Óost- Duitsers naar West-Berlijn uitgeweken, 600 meer dan het hoogste aantal dat tot dusverre op één dag de zönegrens is ge passeerd, aldus functionarissen te West- Berlijn. Mijnen. West-Duitse vissers hebben ge meld, dat zij drijvende mijnen hebben waargenomen, die waarschijnlijk tenge volge van de jongste stormen in de Noordzee zijn losgeslagen en in de scheepvaartroutes terechtgekomen. HET is werkelijk verbazingwekkend welk een groot aantal ontdekkingen en uitvindingen gedurende vele eeuwen totaal is vergeten en eerst weer in de laat ste tijd aan het daglicht is getreden. Hier toe behoort o.a. de uitvinding van het beton dat door het baanbrekende werk van Fran se ingenieurs ruim een eeuw geleden aan de havendam van Algiers bekendheid kreeg en waar van. we sedert dien onze grote gebouwen gieten. Het beton werd echter dui zenden jaren geleden door de oude Egyptenaren voor hun bouwwerken gebruikt, later door de Grieken en vooral door de Romeinen. Deze laatsten bezigden als bindmiddel een mengsel van kalk en poz- zolana, een vulcanisch zand uit de omge ving van Napels dat, gemengd met gewoon zand, stukken steen, baksteen, marmer, potscherven of puimsteen, een voortreffe lijk beton opleverde dat vooral in de kei zertijd het bouwmateriaal bij uitstek was. Ook onder water versteende dit mengsel en nog heden ten dage zijn de Romeinse bruggen aquaducten en verschillende bouwwerken de treffende voorbeelden van de duurzaamheid van dit materiaal, dat de architecten niet alleen de gelegenheid bood in vocht of op zand te bouwen, doch hen tevens in staat stelde grote gewelven op te (Nadruk verboden) trekken, zoals bijvoorbeeld die van het Pantheon te Rome, die tot op deze dag hebben stand gehouden. Wij mogen onze beschaving dan als een cultuur van beton bestempelen, 2000 jaar geleden kon hetzelfde van het verheerlijkte Rome worden gezegd. Want het trotse woord van Augustus, dat hij Rome gevon den had als een stad van bak steen en haar als een stad van marmer had achter gelaten, blijkt slechts ten dele juist. Achter de platen van bont ge kleurde en prachtig doorader de marmersoorten bevond zich immers het kale en nuchtere geraamte van het beton dat door de schone schijn aan het oog werd, onttrokken. Overigens is het vervaardigen van ce ment '"■iet uitsluitend een menselijke aan gelegenheid. Ook insecten, bijvoorbeeld de metselbijen, houden zich daarmee bezig. Het is echter niet hiervoor dat wij uw aandacht willen vragen, doch voor een biologisch wonder dat zich in het nest van deze metselbijen voltrekt en dat zoals alle wonderen ons tot sprakeloosheid noopt. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2