Overzicht van de stormschade in provincie Noordholland Make up" voor het feest Blauwe Gillette Mesjes Kort en bondig J Leeftijdsstructuur der kinderen in Haarlems nieuwe woonwijken liet ideale paar Staten verlenen voorschot voor betaling van gereedschappen aan rampgebied Internationale hulp wordt gecoördineerd Amsterdamse Beurs Heemstede 7 Blue Gillette r -- - Thin Gillette j f °"75 Pcr 5 Annette de la Bije en Jan de Man Winkeljuffrouw mist een bedrag van 35' Windtunnel in de M.T.S. te Haarlem Charles Bohlen wordt ambassadeur in Moskou Sport in 't kort Suikerbollen op straat en op het toneel Reeks voorstellingen in Minerva-theater van Utrechtse Opera Burgerlijke Stand van Haarlem Rapport van Nederlands Economisch Instituut Uitbreiding Gezondheids huis kost 55 mille meer DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIE Wilt U het beste uit Uw extra scherpe Gillette scheermesjes halen.' Dan moet U een Gillette scheerapparaat gebruiken dat er speciaal voor gemaakt is, want mesje en apparaat vormen een ideaal paar. Zij garanderen dat U zich elke morgen perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Een „goeie morgen" begint met Gillette Zowel in Heemstede als in Haarlem begint er nu enige tekening te komen in de ver sieringen. De opmaak is geen eenvoudige zaak, daar men maar niet zo het verkeer kan negeren door de straten af te sluiten. Het verkeer blijft het eerste woord hebben, dus hiervoor moest een oplossing gevonden worden. In de Grote Houtstraat heeft men dit euvel omzeild door er nachtwerk van te maken. Dientengevolge is deze straat tussen het Verwulft en de Grote Markt des nachts gesloten, behalve, voor fietsers en voetgangers, van tien uur af tot zes uur 's morgens. Woensdag en Donderdag zal men tussen het Verwulft en het Proveniers huis dezelfde maatregelen treffen. In Heemstede verrees op het grasgazon van de Jan van Goyenstraat een ijzeren geraamte dat straks de Biedermayer-bloe menmand in alle kleuren zal dragen, ter wijl op de Zandvoortselaan de eerste span ten van de enorme bloemenboog werden aangebracht. Een moeilijkheid was ook hier weer het verkeer, doch men heeft de spanten in hun geheel aangevoerd, zodat het geen hinder ondervond. Niet alleen de Grote Houtstraat krijgt een „schoonheidsbehandeling"ook het Hout plein, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruis weg en vele andere straten worden door ijverige handen opgesmukt. De heren Emil Sandström en B. graaf de Rougé, respectievelijk president en secre taris-generaal van de Liga van Rode Kruis verenigingen, hebben een tocht door de ge troffen gebieden van ons land gemaakt. Daarna hebben zij op het ministerie van Buitenlandse Zaken jfen onderhoud gehad met Prins Bernhard en de ministers Drees, Luns, Zijlstra, Beel en Van Thiel. Besloten werd dat de liga onmiddellijk alle bij haar aangesloten organisaties zal verzoeken de hulpverlening aan ons land te laten lopen via het Nederlandse Rede Kruis. Er zal terdege rekening worden ge houden met de industriële en economische belangen van ons land, zodat door de hulp verlening op grote schaal geen schade aan bepaalde takken van bedrijf of industrie zal worden toegebracht. Hoe groot het bedrag van de totale hulp verlening van Rode Krpiszijde zal worden is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Er is een totaal bedrag genoemd van 10 mil- lioen dollar, maar nog steeds groeien de bedragen in alle landen. Vast staat in ieder geval dat tot voor enkele dagen in Zwitser land bijvoorbeeld 2.500.000 Zwitserse franc bijeen waren gebracht, in Italië 250 rnil- lioen lire, in Frankrijk 16 millioen Franse franc, in Noorwegen circa 600.000 dollar en in Zweden ongeveer 10 millioen Zweed se kronen. Daarbij komen nog grote giften in natura. „Het is nog maar heel zelden gebeurd dat over de gehele wereld zo'n golf van ontroerende, spontane medewer king is gegaan", aldus de president van de Liga van Rode Kruis-verenigingen. „Ik heb de overstromingen hier gezien en ver geleken met de ramp in de Po-vlakte van verleden jaar is deze catastrofe veel en veel erger." In een gebouw aan de Catharijneslngel te Utrecht is het laboratorium voor kristal- chemie der rijksuniversiteit te Utrecht ge opend. Voorts is de opening geschied van het theologisch instituut der rijksuniversiteit aan de Trans. Heemsteedse Kunstkring De Heemsteedse Kunstkring heeft weder om in eigen gemeente omgezien naar toon kunstenaars, die een muziekavond voor leden en andere belangstellenden zouden kunnen verzorgen. Zij vond deze kunste naars in de zangeres Annette de la Bije en de pianist Jan de Man, die gisteravond in de bovenzaal van het Minerva-Theater een uitvoering gaven van vocale en in strumentale muziek. De namen van Schumann en Brahms prijkten aan het hoofd van het programma. Het was goed gezien van de concertgevers om werken van beide componisten zo in directe opeenvolging te brengen. Want daarmede werd weer eens de aandacht gevestigd op de grote betekenis van hun artistiek contact, samenhangend met een zeldzaam voorkomende, waarachtige vriendschap. Brahms stond open voor de rijkdom aan lyriek van Schumanns liede ren en klavierwerken. Maar hij had te veel persoonlijkheid om een epigoon te wor den, hij wist een eigen stijl te bewaren. Van die stijl spraken de liederen, waar mede Annette de la Bije de avond in leidde, zoals Madchenlied, Botschaft en Vergebliches Standchen. De haast onwer kelijke sfeer van het gezongen Feldeinsam- keit kan men ook terugvinden in Schu manns ijle Mondnacht. Annette de la Bije liet clementie inroe pen wegens een lichte aanval van griep. Nodig bleek dit evenwel niet. Want ook zonder de gevraagde welwillendheid zou den wij een heel goede indruk gekregen hebben van de technische beheersing van haar heldere, lichte stem. Een stem, die moeilijk tot diepgaande lyrische bewogen heid te brengen leek, maar die in hoge mate kon bekoren in liederen van eenvou dige, zonnig-blijde expressiviteit. Der Gartner van Hugo Wolf en het als toegift gezongen Mein Madel hat ein Rosenmund van Brahms konden echte hoogtepunten worden. Ook Mandoline van Debussy mag met ere worden genoemd evenals Bot schaft van Brahms, Wolfs Fussreise en Air de Lia van Debussy, waarvan de directe dramatiek goed door de zangeres werd aangevoeld. Maar een lied als Ich hab' in Penna van Wolf kreeg te weinig felheid en overmoedigheid. Met de prachtige vijf Mélodies populaires grecques van Ravel besloot Annette de la Bije haar aandeel in het programma. In de pianist Jan de Man had de zange res een voortreffelijke begeleider. Als so list liet deze zich horen met de voordracht van drie werken van Schumann, de Noc turne is cis opus 27 no. 1, de Ballade in g opus 23 van Chopin en Pour le piano van Debussy. Zijn uitnemende pianistische ca paciteiten kon Jan de Man hierbij ten volle laten gelden. Zijn spel maakte in de eerste plaats een virtuoze indruk. De toon- vorming was verzorgd, maar vaak te hard voor deze ruimte. Als waarlijk muzikaal- expressieve hoogtepunten moeten worden genoemd de uitvoering van Schumanns Warurri? en Debussy's Sarabande uit Pour le Piano. P. ZWAANSWIJK. Toen Maandag een winkeljuffrouw in haar winkel terugkeerde zag zij, dat de winkeldeur openstond evenals de winkel lade. Daaruit was een bedrag van f 35, dat zij een kwartier tevoren in de lade had gedaan, als ontvangst van een klant, weggenomen. Bij de politie is aangifte gedaan, van de vermissing. De in aanbouw zijnde windtunnel van de afdeling Vliegtuigbouwkunde der M. T.S. Haarlem heeft proefgedraaid. Deze windtunnel werd onder leiding van enkele leraren ontworpen e~i gebouwd door leer lingen en personeel der M.T.S. De windtunnel zal een belangrijk hulp middel zijn bij de opleiding van middel bare technici voor de vliegtuigindustrie. MOSKOU (Tass). Het officiële Sovjet- Russische persbureau „Tass" meldt, dat de Amerikaanse zaakgelastigde ad interim te Moskou, Beam, enige dagen geleden het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de president der Verenigde Staten Charles Bohlen tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Sovjet-Unie wenst te benoemen. De Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, heeft thans aan de zaakgelastigde medegedeeld, dat de Sovjet-regering bereid is haar agrement te verlenen. Charles Bohlen, die als kenner van Oost- Europese zaken wordt beschouwd, zal George Kennan opvolgen, die enige tijd ge leden tot persona non grata werd verklaard. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste klasse van de Engelse league werd de voet balwedstrijd Charlton Athletic—Blackpool gespeeld. Charlton won met tweenul. NEDERLAND—FRANKRIJK (DAMES). In Nijmegen werd een landentafeltennis- wedstrijd voor dames gespeeld tussen Ne derland en Frankrijk. De uitslag werd zeventwee voor de Franse speelsters. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3y2 Nederl.'47 94|5'ia 94% A.K.U 16334 161 Unilever 185)4 184)4 Philips Gloeil. 160 159 Kon. Petroleum 310/ 309 A'dam Rubber 89 89 Holl. Amer. Lijn 138)4 138)4 N. Scheepv. Unie 127 127 H.V.A 101 101 Deli Mij. 76 80 Amsterd. Bank 171% 171 Ned. Handel Mij. 15934 159)4 Rotterd. Bank 161 160 Twentsche Bank 169K 169 Anaconda Copper 42 4234 Bethlehem Steel 53'/i« 53)4 Republic Steel 47% 47% Shell Union 69% 69% 22'/.. 22% 40»/,. 40H In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk nadere mededelingen gedaan over de staat van de waterkeringen in de provincie en over de schade veroorzaakt door de storm in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Volgens het stormschaderapport van de ingenieur van het- hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is; de hoogste waterstand bij de Ho'ndsbossche Zeewering ongeveer 3,50 meter N.A.P. geweest-; dit is ongeveer het gemiddelde tussen de stormvloedshoogten van' 3,85 m. te IJmuiden en" 3,25 m. te Den Helder. Aan de zijde van Camperduin is uit de glooiing ongeveer 1500 m2 zetwerk weggeslagen. De in. 19511952 aangebrachte kleibekleding op de buitenberm is over ongeveer "twee km tot op de oude kleilaag weggeslagen. -Met inbegrip van de kosten van het weer terugvoeren van de teruggeslagen stort- steen van de koppen van de hoofden en van de piasbermen wordt het herstel van de stormschade aan de Hondsbossche Zee weering geschat op 237.500. De Afsluitdijk tussen Wieringen en Friesland en de Rijkszeewering op Wierin gen hebben stormschade opgelopen. Over een lengte van ongeveer twee kilometer is de steenglooiïng op het buitenbeloop van de Afsluitdijk zwaar beschadigd; de blok- steen is losgeslagen, doch de er onder aan wezige keileem heeft zich goed gehouden. Toestand of) Texel Vervolgens gaf de voorzitter een over zicht van de toestand op Texel. Het ge meentebestuur heeft in overleg met de Pro vinciale Waterstaat een evacuatieplan op gemaakt. Alleen wanneer de toestand aan merkelijk mocht verslechteren, zal dit plan worden uitgevoerd. Spreker deelde mee, dat hij sinds de vorige vergadering van 3 Februari twee maal op het eiland is geweest. Op Vrijdag 6 Februari in gezelschap van Gedeputeer de De Vries en mevrouw De Vos van Steenwijk. Namens het provinciaal bestuur heeft hij toen kransen gelegd op de graven van de slachtoffers (vier in aantal), die reeds begraven waren. Daarna heeft hij met de heer De Vries een bezoek gebracht öan de diverse plaatsen, waar de bescha digingen waren, in gezelschap met ir. Krijn, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, waarna de gang der her stelwerkzaamheden werd besproken, Mevrouw De Vos van Steenwijk woonde de begrafenis van het vijfde slachtoffer bij en heeft de weduwen der slachtoffers be zocht. Bij het tweede bezoek op Vrijdag 13 Februari begeleidde spreker de Koningin. H.M. liet zich ter plaatse uitgebreid voor lichten. Vervolgens onderhield zij zich ge ruime tijd in Den Burg, met de zes wedu wen van de slachtoffers. Spreker deelde mee, dat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland gratis 28 ton in de gemeente Bloemendaal bijeengebrachte goederen naar het ramp gebied heeft vervoerd. Aan de Vereniging van Electriciteitsbedrijven werd hulp aan geboden en aan de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland zijn twee fittersploegen, voorzien van twee volledig uitgeruste reparatiewagens, aangeboden. Van dit aanbod is nog geen gebruik ge maakt. Gereedschappen en materialen Op verzoek van de provinciale instanties in rampgebieden zijn, behalve uit de voor raden van de Provinciale Waterstaat, grote hoeveelheden zandzakken, lieslaarzen, knielaarzen, handschoenen, schoppen, vaarbomen en houwelen naaf de ramp gebieden gezonden. Hiermee wordt een be drag van 500.000 gemoeid. De vergadering besloot Gedeputeerde Staten te machtigen de betaling van ge reedschappen en materialen welke door tussenkomst van dit college geleverd zijn, ten behoeve van waterstaatswerken in dooi de watersnood getroffen gebieden in ande re provincies, bij wijze van voorschot te financieren uit de provinciale kas. Hulde aan werkers Dr. baron de Vos van Steenwijk ver volgde, dat het niet doenlijk is een opsom ming te geven van allen, die medewerking hebben verleend. Hij betuigde allen zijn zeer bijzondere dank. De geldinzameling heeft alle verwachtingen overtroffen. Hoe wel de cijfers van Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Alkmaar niet bekend zijn hebben 96 gemeenten tezamen 1.896.432,95 opgebracht, ongerekend de bijdragen,die rechtstreeks in het Rampen fonds werden gestort. Vele boeren hebben zich bereid verklaard een koe af te staan. Bij het evaluatieplan is geen beroep ge daan op Noordholland. Toch zijn vele vluchtelingen op eigen initiatief naar Noordholland gekomen, omdat zij bij fa milie of kennissen onderdak konden vin den. Er verblijven thans nog 1669 evacués, verdeeld' óver 57 gemeenten, in de provin cie, behalve een aantal van circa 700 in Amsterdam. BINNENLAND Te Rotterdam zijn met een Amerikaans troepen transportschip enige gewonde Korea- vrijwilligers aangekomen. Er waren drie Nederlanders bij, voorts zeven Belgen en drie Fransen. Te Eindhoven is plotseling overleden mr, dr. L. Janssens, wethouder van Eind hoven. Hij was 54 jaar. De Eysinkfabrieken le Amersfoort wer ken weer op volle kracht. De voorgenomen verkoop van de fabriek gaat niet door. Het indertijd ontslagen administratief en tech nisch personeel keert in het bedrijf terug. Het herstel van de activiteit in de fabriek is mogelijk geweest door het aantrekken van nieuw bedrijfskapitaal. Ter gelegenheid van Pasen kunnen van 2 tot 14 Maart luchtbriefpakjes worden verzonden naar opvarenden van Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, in de Ko reaanse wateren. Het maximum gewicht van deze pakjes is 500 gram. De f ranker ing be draagt 8 cents per 50 gram met een minimum van 40 cents. Adressering: naam, rang, ma rinenummer, aan boord van Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau, Amsterdam - C. S. Marine. Wegens de watersnoodramp is de ont hulling van het monument ter herinnering aan de terugkeer naar het vaderland na de oorlog van Koningin Wilhelmina te Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen) uitgesteld van 13 Maart tot 31 Augustus. De Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer deelt mede dat bij ver scheidene bedrijven en organisaties, die rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer, enige ongerust heid heerst, omdat in het buitenland de on juiste indruk bestaat dat door de waters nood toerisme in ons land onmogelijk zal zijn. Er komen vele afzeggingen binnen. Daar het vreemdelingenverkeer voor onze natio nale staatshuishouding van grote betekenis is acht de A.N.V.V. het van het grootste belang, bijvoorbeeld in brieven aan buiten landse relaties er met klem op te wijzen, dat er voor toeristen geen enkele reden is om dit jaar weg te blijven. De politie te Rotterdam heeft de 47- jarige garagehouder J. P. uit Oude Tonge aangehouden. De man had anderhalf jaar geleden zijn vrouw en elf kinderen verla ten en was naar België gegaan. Na de waters nood kwam hij naar Rotterdam en meldde zich ten onrechte als evacué. Hij incasseerde zodoende f 54,60 van de dienst van Sociale Zaken. Nadien kwam de zaak aan het licht. De garagehouder is ter beschikking van de justitie gesteld. HAARLEM EN OMGEVING Ds. W. J. v. Elden is voornemens wegens bekomen emeritaat 26 April afscheid te nemen van de Hervormde gemeente van Haarlem. Voor een benoeming tot hulppre diker te Julianadorp-Callantsoog heeft ds. v. Elden bedankt. Met verzoekt ons mee te delen, dat de tentoonstelling „Scheepvaart en visserij" in de Koningin Emmaschool in Haarlem-Noord hedenavond niet geopend is, wel Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag na school tijd tot tien uur des avonds. Begin December heeft een fabrikant die zijn bedrijf aan het Spaarne heeft, bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 700 kg. koperband. Als verdacht van diefstal heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een zevenenveertigjarige arbeider, die vroeger bij het bedrijf werkzaam was. Tot evangelist bij de Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem is benoemd de heer A. van Gent te Arnhem. WEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DS ADMINISTRATES. Voor Rampenfonds Ongeveer veertig leerlingen van de scho len in het Leidse kwartier en leden van de speeltuinvereniging Klarenhof gaan op 7 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal het toneelstuk „In de Soete Suikerbol" op voeren. Het werd geschreven door mej. C. M. van Tilburg, die in het sanatorium Eykengaerde te Aerdenhout wordt ver pleegd, naar het gelijknamige jeugdboek van J. C. van der Hulst, die heeft toege zegd de voorstelling te zullen komen bij wonen. De opbrengst van deze avond wordt geheel ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds, waarbij kan wor den opgemerkt dat aller medewerking vol komen belangeloos geschiedt. Jongstleden Zaterdag hebben de kinde ren in het Leidse kwartier een grote actie gevoerd, waarbij huis aan huis door de firma Franken gratis beschikbaar gestelde suikerbollen werden verkocht voor het bovengenoemde doel. De opbrengst bedroeg ƒ281,92. Komende Zaterdag wordt deze suikerbollen-actie herhaald, maar dan in Haarlem-Noond ter weerszijden van de Rijksstraatweg, met medewerking van de Harmonie Crescendo en de Padvinders band. Ook voor juryleden en gasten van de Flora De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft onlangs tijdens een vergadering aan de gemeente raad meegedeeld, dat het gemeentebestuur voornemens is de internationale jury en andere gasten van de Flora op Vrijdag 10 April in het Minerva-Theater een gala voorstelling aan te bieden. Het gemeente bestuur zal dan bij deze gelegenheid als gastheer fungeren. In aansluiting hierop kunnen wij thans berichten, dat de keuze voor deze avond inmiddels gevallen is op de Utrechtse Gpera, welk gezelschap een voorstelling verzorgt van Donizetti's komische opera „Don Pasquale". Voor de hoofdrollen wordt een keuze gemaakt uit de volgende dubbel tallen: Guus Hoekman of Antón Eldering, Anneke van der Graaf of Cora van Does burg, Frans van der Ven of Ton Wink, John van Kesteren of Paul Hameleers, Al- bert Kross of Herman van der Dunk. De repetities zijn geleid door Martha Maria Schubert, de décors zijn van Hans van Norden, de regie is van Arend Hauer, de algehele leiding van Chris Burgers. Het is nog niet bekend of de Haarlemse Orkest vereniging, dan wel het Utrechts Stedelijk Orchest zal meewerken. Verder vernamen wij dat de directie van het Minerva-Theater met de Utrechtse Opera in onderhandeling is over een serie van drie voorstellingen in het volgend sei zoen. Het is de bedoeling hiervoor abon nementskaarten uit te geven. In principe werden de volgende data vastgesteld: 6 October 1953: De Barbier van Sevilla, 17 November 1953: Madame Butterfly en 19 Januari 1945: La Traviata. Woensdag 4 Maart geeft het Toneelge zelschap Johan Kaart nog een opvoering van het blijspel „Potasch en Perlemoer". Het was oorspronkelijk de bedoeling deze avond een voorstelling van „De vier Mül- lers" te geven, maar wegens ziekte van Johan Boskamp is er bij de repetities van dit stuk een stagnatie ingetreden. Inmid dels is hij echter volkomen hersteld. HAARLEM, 23 Februari 1953 BEVALLEN van een zoon: 20 Jan., J. Th. Stangs—van Geijlswijk; H. E. M. Krom Felix; 21 Febr., J. E. Schneider—Wouterse; M. MoonenJanszen; 22 Febr., G. A. van DorstenNieland; J. M. van der Heijden Beullens; 23 Febr., D. Luesken—Burger. BEVALLEN van een dochter: 20 Febr., W. J. Chr. Vernout—Vunderink; 21 Febr., G. Adelaar—Moes; A. Paap—Paap; G. Soomer Steenbergen; 22 Febr., A. L. J. Wielandt Comanne; E. SernéCoule; M. S. Krauwin- kel—Groenewoud; A. M. Huisman—Veraart; 23 Febr., G. JanusVerdam. OVERLEDEN: 20 Febr., J. H. Hooijschuur, 60 j., Scheepmakersdijk; C. W. de Jong, 74 j., Teding van Berkhoutstraat; 21 Febr., P. P. Hartendorf, 79 j., Kloppersingel; M. den Bliek, 68 j., Westerhoutpa.k; A. J. Bink- van den Berg, 59 j.. Kamperlaan; Th. P. Struiksma, 2 j.. Zijlsingel: 22 Febr., W. Voo- gel, 68 j., Westerhoutpark; E. Teunissen van de Velden, 70 j., Julianastraat; G. Mus- terd, 66 j., Lange Herenvest. Ten dienste van het onderzoek naar de toekomstige behoefte aan schoolruimte heeft het Nederlands Economisch Instituut in het kader van de sociografische onderzoekin gen voor de gemeente Haarlem, thans een rapport het licht doen zien over de leeftijds opbouw van de kinderen in de nieuwe woonwijken. Het is een bekend verschijnsel dat de gezinnen in de nieuwe woningen geheel anders zijn samengesteld dan die in de bestaande stadsdelen, een gevolg van het feit, dat nieuwe woningen voornamelijk worden toegewezen aan gezinnen, die reeds een aantal •kinderen bezitten en in vele gevallen daardoor uit de vorige woning gegroeid zijn, aan jonggehuwden met zeer jonge kinderen en aan oudere gezinnen, die geen school gaande kinderen meer hebben. Hiertoe behoren ook de ouden van dagen, waarvoor tegenwoordig speciale woningen gebouwd worden. De woningen voor ouden van dagen behoeven dus niet in een onderzoek betrokken te worden De grotere gezinnen zullen in hoofdzaak onderdak vinden in van gemeentewege of door woningbouwverenigingen gebouwde woningen. Jonggehuwden zullen voornamelijk ge huisvest kunnen worden in kleinere wo ningen (flats en duplexwoningen). Uit het voorgaande blijkt reeds enigs zins, dat de leeftijdsopbouw in de nieuw gebouwde woningen anders is dan voor de gehele gemeente. De jongere leeftijdsgroe pen zullen namelijk sterker vertegenwoor digd zijn. Om hierover juiste gegevens te krijgen, werd van de kinderen wonende in een groot aantal na de bevrijding gebouw de woningen (1797) de leeftijdsopbouw nagegaan. Dit kon geschieden met behulp van het Citografregister, dat door de wijks-, straats- en gezinsgewijze opbergmethode van de persoonsplaatjes uitstekend voor dit doel geschikt was. De leeftijdsindeling werd gemaakt naar de schooljaren, dus steeds van 1 October tot 30 September van het daaropvolgende jaar. Verder werd onder scheid gemaakt naar het bouwjaar van de woning en de eigenaar. Wat de eigenaar betreft werden de volgende groepen on derscheiden: Woningen gebouwd door de gemeente en door niet-R.K. woningbouwverenigingen; woningen gebouwd door R.K. woning bouwverenigingen en woningen gebouwd door particulieren. Door de hoge geboortecijfers werd in 1946-'47 een top bereikt, die weer afnam naarmate de groter geworden gezinnen in een passende woning waren onderge bracht. Ook werkte het verschil, ontstaan doordat tot en met 1948 nog overwegend eeengezinswoningen werden gebouwd en in latere jaren duplexwoningen en flats, in de grafieken door. Bij de huizen van de R.K. woningbouw verenigingen zijn de aantallen woningen voor alle leeftijdsklassen relatief hoger, terwijl bij de particuliere bouw oudere leeftijdsgroepen sterker vertegenwoordigd zijn. Bij de beschouwing van de cijfers moet bedacht worden, dat de naoorlogse stijging van het geboortecijfer een groot deel van de in de tabellen gegeven cijfers beïnvloedt. Om de cijfers een langduriger geldigheid te verschaffen, moet getracht worden de invloed van het abnormaal hoge geboorte cijfer weg te nemen. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal kinderen per 100 woningen voortdurend daalt. Het laagste cijfer (7,5) wordt bereikt in 1951-'52. Voor de oorlog bedroeg het aantal geboorten per 100 wo ningen 6 a 7, namelijk voor 1938: 6,3; 1939: 6,2; 1940: 6,6; 1941: 6,8, enz. Hierbij moeten we nog rekening houden met het feit, dat er toen naar verhouding meer woningen waren dan nu, zodat een aantal van 7 kin deren per 100 woningen, in de.toekomst, niet ver bezijden de waarheid zal zijn, in dien we veronderstellen dat het geboorte cijfer tot vooroorlogs peil daalt. De aan tallen boven 7 per 100 woningen kunnen we nu beschouwen als te zijn veroorzaakt door de abnormale na-oorlogse omstandig heden. Door tevens te veronderstellen, dat de kinderen geboren in genoemde abnor male jaren in dezelfde mate gespreid zijn in de nieuwe huizen als in de gehele ge meente, kunnen cijfers berekend worden, die gebaseerd zijn op een normaal geboor tecijfer. De resultaten van deze berekening zijn gegeven in de volgende tabel. De wo ningen gebouwd door particulieren zijn hier vanwege de geringe aantallen buiten beschouwing gelaten. leeftijd bij het gemeente en R.K. alle gereedkomen niet R.K. woning- nieuwe v.d. woningen woningb. ver. bouwver. woningen -1 jaar 11,3 19,- 13,4 0 jaar 13,- 21,8 14,9 1 jaar 17.8 27,6 15,6 2 jaar 19,6 28,2 17,1 3 jaar 15,7 26,- 13,9 4 jaar 12,4 18.4 11.3 5 jaar 9.4 17,9 9.3 6 jaar 7,- 11,4 6.9 7 jaar 7,1 9,9 6,3 8 jaar 5,7 9,5 5,4 9 jaar 5,- 8,4 5,3 10 jaar 3,7 8.4 4,6 11 jaar 2.9 7,7 4,- 12 jaar 2,9 8,5 4.1 13 jaar 2.5 7,3 3,- In November 1950 besloot de Heemsteedse gemeenteraad tot uitbreiding van het Ge zondheidshuis, waartoe een crediet van 115 mille beschikbaar werd gesteld. Het zou echter anderhalf jaar duren voor tot aanbesteding kon worden overgegaan en in die periode stegen de prijzen met 30 Bovendien bleek dat de centrale verwar ming belangrijk moest worden uitgebreid en dat ook werktafels en spoelbakken in het laboratorium moesten worden aangebracht. In totaal zal nu een bedrag van 171 mille nodig zijn. B. en W. vragen de raad de verhoging van het crediet toe te staan. De hoofdtoegang van de Flora is aan de drukke verkeersweg naar Den Haag gelegen. Voor de veiligheid van het publiek wordt nu een luchtbrug over deze weg gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3