Hemel en aarde Concordia-heren, na nederlaag van Blauw Wit, stevig op de eerste plaats Zie Boven: Opinie-onderzoek over de woningnood Clowntje Rick Huis vol mysterie Kostbare zege van de dames van Concordia op BHC HAARLEMSE HANDBALTEAMS IN DE COMPETITIE Paardensport Hockey Noordhollandse jeugd- ploegen samengesteld FEUILI.KTON door Jane England Loting F.I.F.A.- jeugd- tournooi: Nederland tegen Ierland Dammen Om de nationale damtitel Biljarten Beverwijker Lamers wint Scandia Coupe Schaken Om het persoonlijk schaakkampioenschap Schaa tsen rijde n NoorwegenNederland gaat niet door Cricket De derde testmatch West IndiëIndia Voor de kinderen Motorsport AJS neemt Norton over Waterpolo in Haarlem Voetbal Haarlem-speler Kuys in Ned. Militair XI Sportfondsenbaden steunen Rampenfonds Sport in 't*kort Eden zal raad van OEES bijeen roepen DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Na deze Zondag van volledige activiteit, voorafgegaan door een al te lange rust, kun nen wij een vrij optimistische geluid laten horen over de prestaties der handbalclubs uit Haarlem en omgeving. De beide eersteklassers deden het uitstekend. Vooral de Concordia-heren waren tegen het weliswaar niet al te sterke Unitas prima op dreef en wisten met rust al een stevige zeven-twee voorsprong te behalen. Na rust ging het wat kalmer. Het werd tenslotte een verdiende tien-drie overwinning. Van veel belang was dat Blauw Wit met negen-zeven van H.H.C. verloor, waardoor Concordia met een wedstrijd meer gespeeld thans drie punten voorsprong heeft op Blauw Wit. De Concordia-dames behaalden met moeite veroorzaakt door het meespelen van vijf invalsters een daarom des te kostbaarder drietwee overwinning op B.H.C. Hierdoor is de achterstand op num mer een van de lijst, H.H.C.niet groter geworden. H.H.C. zelf won bij de dames met drietwee van Blauw Wit. In de tweede klas B heren vielen enkele verrassende uitslagen. IJmond won met niet minder dan achttienvijf van de Am sterdamse Politie en steeg hierdoor aan zienlijk. Een fraaie prestatie. Rapiditas moest in Amsterdam een hevig duel uit vechten tegen Turno, waarbij beide ploe gen wel bijzonder door het uitermate slechte veld werden gehandicapt. Hierdoor kon het gebeuren, dat de ge luksfactor vooral bij het doelverdedigen een te belangrijke plaats in ging nemen. Jammer genoeg hadden onze stadgenoten niet het grootste aandeel in dit geluk, al moeten we daarbij vermelden, dat Turno niet onverdiend een achtacht gelijk spel uit het vuur sleepte. De ruststand ging in met een vierdrie voorsprong voor Rapiditas, die echter in de tweede helft door Turno teniet werd gedaan. De Amsterdammers liepen uit tot zesvijf en daarna was het stuivertje wis selen. Tot Rapiditas vlak voor het einde met achtzeven voor stond. Een schot van Turno trof daarna nog doel, zodat de gasten slechts één punt mee naar huis konden nemen. H.O.C. gaf de Niloc-reserves zeer be hoorlijk partij. Er was geen sprake van een Amsterdams overwicht en er was dan ook tot het einde toe alle kans voor een ADVERTENTIE JUIST VOOR DE BEURS ONTVINGEN WIJ EEN EXCLUSIEVE ZENDING JURKJES BLAZERTJES MANTELTJES VLOTTE BROEKJES JOPPERS DELANA BLOUSES welke wij U gaarne nu reeds in onze zaak tonen. gunstig resultaat. Een kans echter, waar van niet voldoende gebruik gemaakt werd. Waardoor Niloc 2 met een kleine drie twee zege de punten in de wacht kon slepen. Tot slot kunnen we van deze klasse nog de overwinning melden van de Adelbor sten, die Vriendschap op eigen terrein een elfnegen nederlaag toebracht. v. sideling Haarlem Er werden in de afdeling Haarlem slechts drie wedstrijden voor de eerste klasse gespeeld, waarbij een opvallend re sultaat was te melden. B.G.V. verloor na melijk met negendrie van Rapiditas 2. Oorzaak van deze nederlaag en voor die, welke onvermijdelijk nog zullen volgen, is de verzwakking die het eer ste team van B.G.V. heeft ondergaan. Met het oog op de tot nu toe gelever de prestaties en de gunstige plaats, die men op de ranglijst innam, moge dit jammer zijn, doch aan de hand van wat wij hebben vex-nomen, lijkt ons het besluit van het B.G.V.-bestuur, om een hecht intern verenigingsleven te stellen boven goede prestaties en een belangrijke plaats door veel pun ten, een wijs besluit. Het spreekt vanzelf, dat O.S.S. als kop loper zijn kansen nu belangrijk gunstiger kan achten zonder B.G.V. als gevaarlijke tweede. Bij de dames deed Rapiditas verwoede pogingen om het H.O.C. lastig te maken. Tot de rust slaagde het daarin aardig, maar daarna vond H.O.C. het welletjes, maakte twee doelpunten en stelde de overwinning veilig. O.S.S. moest voorts voor C.S.V. wel heel diep het hoofd bui gen. Het werd een twaalf—*twee neder laag. HAARLEM ANEGANG 19, TEC 21413 BEKIJK nu eens zo'n plaat hiernaast. Kepler al leerde ons dat de aarde in haar jaar lijkse baan om de zon een ellips beschrijft. Dat is roaar.zolang men er van uitgaat dat de zon stilstaat. Maar: „panta rhei", zei de Griekse ivijsgccr alles stroomt. Ook de zon staat niet stil. Terwijl de aarde haar kringloop om haar beschrijft, vliegt de zon door de ruimte. Bijge volg is de aardbaan geen gesloten kromme lijn maar een sterk uitgerek te spiraal. Terwijl de aarde deze spiralen be schrijft wordt zij om cirkeld door de maan. De maan, waarvan men kent geen stand- niets staat stil. vu relativiteit, enkt bij dit woord theorie van Ein- aan formules die „voor twaalf i op aarde" begrij- zijn. Maar deze komt voor in het lerschenen werk Fritz Kahn, „He- Aarde" (het eer- el van het drie- standaardwerk wonder der na- en Fritz Kahn be- gave, moeilijk Tide zaken op voor algemeen ontwik- nens begrijpelijke uit de doeken te a doen. Men zou lertitel kunnen le- jan atoomkern tot egstelsel". Want behandelt de stof van het begin af, van de electronensprongen in 't atoom via de geheimen die. geologen onze aard korst weten te ontfutse len tot de manier waar op men de snelheden meet waarmee de zoge naamd vaste sterren zich door het melkwegstelsel bewegen en de lezer geniet. Hij geniet èn van het indrukwekkende beeld dat deze woorden hem met zulke eenvou dige middelen voortove ren (Kahn is een mees ter in het vinden van huiselijk-duidelijke voor beelden) èn van de glas heldere stijl waarin dit boek is vertaald door H. Foeken en M. Foeken- Visser, terwijl dr. C. van van wonen mensen en zij doen elkaar van alles aan. Men heeft er zeeën en continenten, an op de continenten staten cn in de staten wet ten, die echter per régi me en per nationale grens veranderingen on dergaan. En binnen de grenzen van die staten is ook alles niet pais ende vree. Je hebt er politie ke partijen en ruzies over erfeniskwesties en geharrewar over de vraag of je op Zondag mag voetballen en zeu rig nakaarten over een verkeerde bieding op het bridge-avondje bij de Dingessen. Laat ons weer ernstig worden Kahn is het Rijsinge toezicht hield op de Nederlandse be werking. En bovenal geeft de lectuur ervan een bepaald soort rust: op onze ene planeet mo ge het dan toevallig nóg zo'n warboel zijn, dit boek neemt u mee naar nu eens deze, dan iveer gene plaats vanwaar gij in alle rust kunt con stateren: kijk, daar staat onze zon, en die vier kleine bolletjes er om heen zijn Mercurius, Ve nus, de aarde met haar koude en warme oorlo gen, en Mars. Of: kijk, dat vlekje daar is onze melkweg. Eén van de tweehonderd milliard sterretjes waaruit zij be staat is onze zon. En om die zon, al kunt ge haar zo niet zien, cirkelen ne gen planeten. Op één er- ook wanneer hij, al ver tellende, ons aanspoort tot nadenken. Want te midden van al deze „do de materie" staat de le vende mens die met zijn 1500 gram hersenen in staat is geweest zich een beeld van dit alles te vormen. En die mens staat met beide benen op de aarde. Aan het slot van het hoofdstuk „De hemel" zegt Kahn: „Kijk vannacht op naar de hemel. Zie de sterren boven u, de Melkweg, en denk. zonder u nietig te voelen, aan de duizen den millioenen melkweg stelsels die in gindse verten zweven. Uw aar de mag dan een Niets zijn in het Al, zij is ech ter ook een Al in het Niets". G. v. W. Op de velden van BMHC in Bloemendaal zijn Zaterdagmiddag de reeds verscheidene malen uitgestelde selectiewedstrijden gehou den om te komen tot de vaststelling van een vertegenwoordigend Noordhollands meisjes- en jongens-elftal. De dames I- Roeiofsz, Van Nek en Smitshuyzen en de heren S. J. H. van Hengel, J. Stroeve, P. Visser, Van der Heyden en pater Roes, die als leden van de commissie Jeugdhockey met deze selectie wa ren beiast, kwamen op het einde van dé middag tot de volgende resultaten. Het Noordhollands meisjes-elftal zal be staan uit T. de Zwart (HIC) (doel), M. Dek ker, BDHC (aanvoerster) en J. Kepper (Rood Wit) achter. In de halflinie spelen J. Nie- kerk (BDHC), T. Sillem (Amsterdam) en P- Schlalmaru (Alliance). De voorhoede bestaat uit: J. Meyer (BDHC), A. Wentholt (Rood Wit), C. Bolicr (Hermes), J. Brommer (Straw berries) en K. Vissers (BDHC). Reserves zijn T. Jansen (HBS) en P. Schouw (BDHC). Het jongens-elftal zal bestaan uit: doel: R. Weyerman (HIC); achter J. de Roos (Hur ley), aanvoerder en E. Kaligis (FIT); midden: P. Maier (BMHC), B. Middelhoff (HIC) en R. Hendriks (BMHC); voor: P. van Nouhuys (BMHC), H. Stradmeyer (Amsterdam), O. Mohn (BMHC). Th. Roëll (Amsterdam) en H van Huystee (HIC). Reserves zijn: R. Kam- mcijer (BMHC) en H. Weyerman (HIC). De jeugde'(tallen zullen begin Maart een oefenwedstrijd spelen tegen een elftal van jeugdleiders en -leidsters op de velden van Hurley in Amsterdam en later in het seizoen gaan zij naar Deventer, waar uit de verschil lende districtselftallen het Nederlands jeugd- elftal zal worden gekozen. 56) „Geloof je, dat Mary erbij betrokken is..", vroeg Constance. „Ik weet het niet, ik weet eigenlijk niets", antwoordde hij. „Dat is juist de moeilijkheid. Ik geloof, dat Neill wel iets vermoedt, maar hij is zo wonderlijk on geïnteresseerd en wil niets positiefs zeg gen. Wat Mary betreft, ze is oud en enigs zins seniel en de hemel weet, wat in haar hoofd omgaat. Dat ze loyaal zou zijn ten opzichte van mevrouw Fincham, is ech ter ondenkbaar, want de oude vrouw is altijd heel slecht voor haar personeel ge weest. Vertel me alles, wat jij gehoord hebt, Con, misschien komen we dan sa men verder". Het nam heel wat tijd in beslag hem alles uiteen te zetten. Haar verhaal leek op een puzzle, waarin diverse stukken ontbraken. Als ze dacht, dat ze alles ver teld had, herinnerde ze zich opeens weer andere kleine détails. Mary's opmerking over de juwelen., haar uitdrukkelijke verklaring, dat het Philip was geweest, die gisteravond laat op bezoek kwam.. Toen ze tenslotte klaar was met haar verhaal, keek hij enige tijd zwijgend voor De loting voor het FIFA-jeugdtournooi dat van 31 Maart tot en met 6 April in België wordt gespeeld, vond plaats op het bureau van de Koninklijke Belgische Voet bal Bond. De loting had voor Nederland het vol gende resultaat: Dinsdag 31 Maart: NederlandIerse Vrijstaat. Donderdag 2 April: Kwart-eindstrijden. Op dezelfde dag worden vier wedstrijden gespeeld voor de troostronde, waarvoor de verliezers van de ontmoetingen van 31 Maart aantreden. Zaterdag 4 April: Halve eindstrijden, plus twee verliezerswedstrijden van de kwart-eindstrijden. Tevens worden op die dag de ontmoetingen voor het troosttour- rtèoi voortgezet. Zondag 5 April: Wedstrijden voor de vijfde en zesde, alsmede voor de zevende en achtste plaats. Tevens wordt het troost- tournooi beëindigd. Maandag 6 April: Finale en ontmoeting voor de derde en vierde plaats. Op de tweede en derde dag van de wed strijden om het persoonlijke damkampioen schap van Nederland waren de uitslagen als volgt A. H- van Aalten—P Beers 20 J. Baasir. G. van Dijk'02 R. C. Keller—W. Huisman 0—2 J. M. BomH. N. van Mourik 11 W. RoozenburgH. Laros 31 J. H. Craane—W. F. v. d. Sluis 0—2 A. Bizot—P. Bergsma 0—2 H. LarosP. Beerts 11 R- C. Keller—J. Baas 2—0 J. H- Craane—P Bergsma 02 AmbizotJ. M. Bom 02 Door het wegvallen van een regel in ons bericht over de eindstand van het tournooi om de Scandia Coupe, gespeeld op klein bil jart 38/2 in restaurant Bolwerk in Haarlem, leek het alsof de Zwollenaar De Kleine win naar van de coupe was geworden. Dit werd echter de Beverwijker Lamers Jr. lid van Excelsior die met 14 matchpunten uit zeven partijen ongeslagen bovenaan de lijst eindigde met een gemiddelde van 21.87. zich uit en streek met zijn vingers langs zijn kin. Dan huiverde hij opeens en stond op. „Het wordt koud", zei hij, en we zijn beiden doodop. Vanavond kunnen we ver der toch niets meer uitzoeken of in de juiste verhouding zien. Ik zal rustig over een en ander nadenken en er morgen met je over praten. Ga nu lekker slapen, Con. Ik blijf hier op deze bank liggen, om een oogje in het zeil te houden, voor het ge val er wederom een nachtelijke bezoeker zou komen. Hoewel ik er eigenlijk van nacht geen verwacht.." „Als ik maar wist, wié het geweest is", zei Constance ongelukkig Hij keek haar aan. „Heb je er werkelijk geen idee van?", vroeg hij. Ze schudde haar hoofd. „Nee, jij?" „Ik heb er wis en waarachtig een idee van", antwoordde hij. „Ik ben ervan over tuigd, dat het Peter Phipps was". „Je hebt het altijd op dat zielige man netje gemunt", verweet ze hem. „Dergelijke zielige kleine mannetjes kunnen soms heel gevaarlijk zijn", zei hij. „Maar ik kan niet begrijpen, waaróm ze het toelaat, dat hij zich zo vrijpostig ge draagt. Hij is overigens zo glad als een aal en heeft een handige manier om haar te vleien.Hij zou heel gemakkelijk kleine voorwerpen kunnen stelen en deze ver kopen. Ook is het mogelijk, dat hij kleine dingen wegneemt terwijl hij op zoek is naar grotere voorwerpen van meer waar de. Maar laten we er voor vanavond mee ophouden. Con, ik ben te moe om nog te ADVERTENTIE wonden, kloven, geschaafde huid De vaart kwam er weer in gedurende de derde ronde van het schaaktournooi om het Persoonlijk Kampioenschap van Haarlem. Dit was ook nodig want tijdens de 2e wed- strijdweek was de voortgang maar matig geweest door de acties ter leniging van de nood in de door overstroming getroffeD gebieden. Veel verrassineen bracht deze derde week overigens niet. Of het moest zijn dat 5. Herfst in kansrijke stelling zich, tot zijn grote schrik, mat liet zetten door P. J Verhoef! De volledige uitslagen luiden: Hoofdklasse, groep I: G. WeertJ. Ver leur 0—1; ir. J. J. Elzerman—P. E. Brommer 01; P. J. VerhoeffS. Herfst 10; S. Herfst ir. J. J, Elzerman 10. Groep II: A. Haitsma—J. J. v. Kampen 01; F. A. SpinhovenJ. E. Strengers 10; J. BlokkerK. J. Altena afg. Groep III: E. J. de ReeH. H. Groeneweg 10; A. HerfstP. Verdonck AA. Ie klasse, groep I: N. H. BrauniusJ. Strijbis 01. Groep II: H. SteffersC. Hoogland AA; M. VrijH. Budde 10: C. HooglandJ. v. Emmerik 10; J. v. EmmerikH. Budde 1—0. 2e klasse, groep I: G. J. BloemenL. Beyer 01: D. J. VerkerkN. Hoogland afg.; J. BoeréP. H. Kastelein 10; N. Hoogland L. Beyer 01. Groep II: W. de GraafJ. Banken 10. 3e klasse, groep I: R. BarthelJ. v. d. Steeg AA; H. Kerkheide—N. Huyboom 0—3; H. J. v. Straaten—P, v. d. Knijff afg.; N. HuyboomJ. v. d. Steeg AA, Groep II: J. A. v. d. PutteA. G. v Hulst af?.; C. NielandH. de Jager AA. Groep III: J. SchneidersA. v. Geyiswijk 01: J. H. v. BerkelJ Duiven 10; A. R. de Kruyf Jr.—J. H. v. Berkel AA. In verband met de bezwaren van Zweedse en Finse zijde tegen het houden van een landensehaatswedstrijd tussen Noorwegen en Nederland in het kader van de Scandina vische titelwedstrijden op 25 of 26 Februari zal deze ontmoeting niet doorgaan. In plaats daarvan zal in de pauze van de Scandinavische kampioenschappen een in vitatiewedstrijd worden gereden. Aan het einde van de vierde dag van de derde testmatch tegen West-Indië stond India, met nog zeven wickets in de tweede innings in handen. 82 runs voor. De laatste vijf West-Indische wickets vie len voor 35 runs. Everton Weekes, die de vorige ddg 159 not out scoorde, kon slechtö 2 runs aan zijn score toevoegen. Zo werd het eerste inningstotaal 315, tegen 179 van India. In de tweede innings scoorde India 118 voor het verlies van drie wickets. Dank zij een nog ongebroken stand van Apta en Umrigar die tot nu toe 108 runs opleverde. kunnen denken. Ik zie je morgenochtend vroeg". „Ik blijf me zorgen maken", zei ze. „Be grijp je, er moét iets bijzonders gebeurd zijn, anders had ze Parkinson niet ge waarschuwd. Ik ben doodsbenauwd voor wat er gebeuren zal, als ze hoort, dat Par kinson in Amerika zit.." „Dan zal er niet veel anders opzitten, dan dat ze óf ons in vertrouwen neemt, óf wacht tot Parkinson terug is", ant woordde Philip. „Morgen kun je haar mededelen, dat zijn secretaresse je heeft laten weten, dat Parkinson voor een drin gende aangelegenheid plotseling buiten lands is geroepen, en we moeten dan maar zien, hoe de oude vrouw daarop reageert. Ga slapen, lieveling, en denk er niet meer aan voor morgen! Vannacht zal er niets gebeuren!" „Ik ga morgen ook met Sara praten", zei Constance, terwijl ze glimlachte. „Ik had me heilig voorgenomen, dat ik het niét zou doen, ik hield me voor, dat ze een vervelende oude bemoeial was, maar ik heb haar raad nodig. Sara is zèèr in telligent en kan misschien nelpen.." „Goed", zei Philip met een vaag, ver moeid lachje. „En ga nu in hemelsnaam naar boven". „Ik ben al weg", zei Constance, terwijl ze zich even voorover boog en hem op zijn rode haardos kuste. HOOFDSTUK XVI De volgende morgen was het bewolkt en koel en het zag er naar uit, alsof er De aandelen van de Norton Motors Limited zullen worden overgenomen door de Asso ciated Motor Cycles Limited of London, fabrikant van de AJS en de grootste Britse concurrent van Norton. De directie van Norton, die meer dan vijf tig percent van de aandelen in haar bezit had. heeft besloten deze aan AJS over te doen en heeft blijkens een officiële mede deling de overige aandeelhouders geadvi seerd hetzelfde te doen. Naar verluidt is hiermee een bedrag van een millioen pdst. gemoeid. De directeur-generaal van Norton. Gilbert Smith, verklaarde in dit verband: „Wij zul len als een afzonderlijke fabriekseenheid blijven bestaan onder dezelfde leiding, en ons met dezelfde verbetenheid van vroeger in internationale wedstrijden doen gelden". In de eerste ronde van de beker-waterpolo- compelitie voor dames zagen de DWT-dames zich in het Sportfondsenbad al direct voor een zware proef gesteld, daar het lot had beslist dat tegen de Hilversumse Robben, de kampioensploeg, gespeeld moest worden. De opgaaf bleek te zwaar en de Haarlemse demes verloren met viernul. Voor de wedstrijd HVGB IHPC 1, eerste klasse heren, verschenen de Heemstede naren met invallers voor Tjebbes en Bouw man. Het werd een matige wedstrijd. Voor de rust hielden de Heemstedenaren goed stand. De rust ging in met twee—nul voor HVGB. Nadat in de tweede speelhelft HPC de achterstand verkleinde voerde HVGB haar voorsprong op tot zeventwee. De wedstrijd DWT 1—HVGB 2, vöor de tweede klasse heren, was 'n spannende wed strijd. HVGB 2 won met zes—vier. Éveneens voor de tweede klasse werd de wedstrijd VZV 1—HPC 2 gespeeld. Hier wonnen de Velsenaren met vier—een. De samenstelling van het Nederlands mili tair voetbal-elftal, dat Woensdag 25 Februari in een lichtwedstrijd in Groningen tegen G.V.A.V. zal uitkomen is als volgt: Doel. Den Hertog (Excelsior); achter: Kools (RBC) en Kuys (Haarlem); midden: Kam- meijer (GVAV), Elzer (Ajax) en Visser (DOS); voor: Vermunt (RBC). Miche'.s (Ajax), Brom (WA), Bennaars (Doskc) en Louer (NOAD). Daar allerwege medewerking wordt ver leend om de nood der door de watersnood getroffenen te lenigen en hun in enigerlei vorm hulp te verlenen, hebben de bestuurs leden, directies en personeel van de sport fondsenbaden in Nederland gemeend daarbij niet achter te moeten blijven. Zo worden in vrijwel alle sportfondsenbaden. die daartoe gratis hun zwemzalen ter beschikking stel den, zwemwedstrijden ten bate van het Rampenfonds georganiseerd. In die baden, waar het personeel een per centage van zijn weekloon voor het N.R.F. ter beschikking heeft gesteld, voegden de be sturen een gelijk bedrag toe. Tezamen met bet fends voor een vacantieoord voor het per soneel droegen de sportfondsenbaden een bedrag van 6000.aan het Rampenfonds af. Voorts mogen alle evacués gratis in de sportfondsenbaden baden en z* 'emmen. Te vens wordt hun gratis zwemles gegeven. MINASCHKIN STEEDS SNELLER OP 100 METER SCHOOLSLAG. De Rus Wla- dimir Minaschkin. die een week geleden de 100 meter schoolslag in 1 min. 11.9 sec. zwom en daarmee als eerste zijn naam op de nieuwe lijst van wereldrecords plaatste, heeft dit record alweer verbeterd. Bij wed strijden in Leningrad liet hij 1 min. 11.2 sec. voor zich afdrukken. eindelijk een einde zou komen aan het mooie weer van de laatste^ weken. Constance ging met een'bezorgd gezicht naar beneden om te ontbijten. Ze had het gevoel, dat deze bewolkte hemel een slecht voorteken was, alsof de wolken zien langzaam samenpakten en de bui binnenkort in volle hevigheid zou los barsten.. Ze had de neiging om Philip te geloven, dat het inderdaad Peter Phipps v/as geweest, die mevrouw Fincham zo laat had bezocht. Tenslotte had mevrouw Fincham zelf een grapje gemaakt over de conventionele uren, waarop hij zijn be zoeken placht af te steken. Maar het was moeilijk, het kleine mannetje van iels anders te verdenken dan van een hard nekkig en onbeschaamd klaplopen, terwijl ze ervan overtuigd was, dat achter dit alles méér stak.. Neill zat al (e ontbijten, toen ze de eet kamer binnenkwam. Hij stond beleefd op, gaf haar de Daily Mail en vroeg, wat ze wilde hebben: eieren of spek met tomaten. „Ik moet zeggen, Con", zei hij, „dat sinds jij er bent, het ontbijt een stuk ver beterd is". „Ik ben 't met je eens", antwoordde Con stance, „hoewel ik dat zélf eigenlijk moei lijk kan zeggen. „Ik wil graag eieren met tomaat hebben. Waar hangt Philip uit?' „Die is juist een minuut of wat geleden verdwenen om aan de een of andere woe dende boer uit te leggen, hoe het mogelijk is, dat 20 van onze schapen door de om heining heen naar zijn koolveld zijn ge- ons leert dat zij een el lipsbaan om de aarde be schrijft, maar die in „werkelijkheid" binnen de grote spiraal kleine spiraaltjes doorloopt. In werkelijkheidWacht even, want al lijkt het voor ons alsof de zon in rechte lijn naar een punt in het sterrenbeeld Her cules vliegt elk jaar komen wij er 600 mil lioen km. dichter bij beschrijft zij in feite een enorme kringloop om het centrum van het melk wegstelsel waartoe zij behoort. Dat melkweg stelsel op zijn beurt vlucht in het uitdijende heelal weg van alle an dere melkwegstelsels en heeft dus ook weer een eigen beweging. Bewe ging ten opzichte waarvan? Wij kunnen nu wel in gedachten het een of andere „stand punt" innemen en zeg gen: van hier uit be schouw ik alle beweging in het heelal maar het heelal punten Dat U Men di aan de stein, slechts menser pelijk plaat pas i van dr. mei en ste de delige „Het tuur") zit de schijne ieder kdd t wijze kunne i als one zen: ,,i melkw Kahn Vóór de nationale ramp heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie aan personen uit alle groepen der bevol king gevraagd: „Ondervindt u persoonlijk moeilijkhe den door gebrek aan woningen of niet?" Dezelfde vraag is door het N.I.P.O. sinds 1946 meermalen gesteld. Uit de antwoor den blijkt dat 33 in Augustus 1946 wo- nin?moeilijkheden had, 36 in April 1947; 31 in Augustus 1948; 25 in Juni 1950; 24 in Augustus 1951; 20 in September 1952 en 22 in Januari 1953. Tot Sep: ember 1952 daalde het percen tage van hen, die met woningmoeilijkheden te kampen hadden. Deze daling is nu tot staan gekomen. In 1946 was het 1 op de 3. in 1950 1 op de 4 en in Januari van dit jaar ruim 1 op de 5 gezinnen, voor wie het woningprobleem nog niet is opgelost. De woningmoeilijkheden zijn groter bij de jongeren dan bij de ouderen. Bij de groep tot 35 jaar zijn dat er 3 op de 10. Bij de mensen van 65 jaar en ouder is het slechts 1 od de 10. Eén op de vier gezinnen in de grote ste den boven 100.000 inwoners ondervindt woningmoeilijkheden. In de kleinere ste den en op het platteland is de toestand iets gunstiger. Daar is de verhouding 1 op de 5 gezinnen. Het N.I.P.O. vroeg verder: „Wat vindt u: wordt de woningnood minder erg of er ger?" wandeld en daar danig hebben huisge houden", antwoordde Neill. „De verklaring is heel simpel: de man heeft jonge kinde ren, die het veel gemakkelijker vinden om door de omheining te kruipen dan de ge wone weg te nemen, wanneer ze naar school gaan. Er is hierdoor een vrij grote opening in de omheining ontstaan, maar de man wenst deze uitleg niet te aanvaar den. Philip zal zo wel terug zijn". En terwijl hij haar toast en boter aan reikte, voegde hij er aan toe: „Opdat je weet waar je aan toe bent, deel ik je mee, dat Fiona in bed blijft wegens haar zware hoofdpijn als gevolg van alle opwinding van gisteravond, en dat ook tante Chloë op haar kamer blijft ontbijten". „Arme Fiona", zei Constance. „Ze heeft gisteren veel te veel choco- laadjes gegeten bij Sara", legde Neill uit. „Haar maag zal dus wel van streek zijn. Daar heeft ze gauw last van". „Juist", zei Constance. „Zeg Neill, zou je iets voor me willen doen?" „Dat hangt er van af, wat 't is", ant woordde Neill. „Ik zou je b.v. niet in de auto naar het dorp kunnen brengen, om dat ik geen benzine meer heb". „Nee, dat is 't niet. 't is heel eenvoudig, wat ik je wil vragen", zei Constance. „Het is van 't allergrootste belang, dat ik van morgen even naar Sara ga en met haar spreek, en ik kan niet weg, tenzij jij of Philip hier blijft. Je tante wenst niet al leen met de dienstboden in huis gelaten te worden". Hierop werd geantwoord: erger 16 minder erg 47 hetzelfde 31 geen oor deel 6 Iets minder dan de helft is van oordeel, dat de woningnood minder erg wordt; 16 vindt echter, dat de woningnood toe neemt. Vergeleken met September 1952 is er weinig verandering in de mening van het publiek. In Maart 1952 vond 29 van het pu bliek, dat de woningnood erger werd. In Augustus 1951 was dit percentage zelfs 36 Anthony Eden, voorzitter van de raad van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking, zal na zijn terugkeer uit Washington, een vergadering van de raad van de organisatie te Parijs bijeen roepen. Op deze vergadering van de raad van de O.E.E.S. zal minister Eden voor zijn Euro pese collega's een verklaring afleggen over de besluiten, die genomen zijn op de ge menebestconferentie over monetaire vraag stukken, die eind vorig jaar te Londen werd gehouden alsmede over de bedoelingen van de Britse regering in het licht van zijn be sprekingen te Washington met de Ameri kaanse regering. De vergadering zal waarschijnlijk wor den gehouden in de week van 23 Maart. Neill leunde achterover in zijn stoel en keek haar ernstig aan. „Heeft ze dat wer kelijk gezegd?" vroeg hij. „Inderdaad", antwoordde Constance. „Waarschijnlijk kan ik 't je beter vertel len: ze heeft zich vreselijk opgewonden, nadat Peter Phipps hier geweest is met een verhaal over Philip, die in moeilijke financiële omstandigheden zou verkeren en, naar zijn zeggen, in staat zou zijn tot heel rare dingen, als je begrijpt wat ik be doel. „Maar ze heeft dat verhaal toch zeker niet geloofd?" vroeg Neill verbaasd. „Vga die 2000 Pond schuld weet zij, net als wij, alles af". „Neemisschien heeft ze het verhaal inderdaad niet geloofd", antwoordde Con stance, „maar hoe 't ook zij, ze heeft zich ontzettend opgewonden en om de een of andere reden scheen ze 't nodig te vinden onmiddellijk David Parkinson te waar schuwen, die iets zou moeten onderne men. „Dat is noga! eenvoudig", merkte Neill op. „We kunnen 't nu dus vei rustig aan Parkinson overlaten. Hij is ei tuur zon der enig gevoel en het kan h<. let sche len, in wat voor modderpoel i oert". „Dat is misschien waar", zc instan ce, „maar de moeilijkheid is d. farkin- son momenteel in Amerika zit". (Wordt vervolgd). Bunkie keek ongerust. Kunnen we niet terug naar boven?", zei hij. Ze keken naar het gat boven hun hoofd, waar ze zojuist doorheen gezakt waren. „Nee", zei Rick. „Dat is veel te hoog; daar kunnen we niet bij!" Dat begreep Bunkie ook. Al gingen ze op eikaars schouders staan, dan zouden ze het gat nog niet kunnen bereiken. „Wat moeten we dan doen?", vroeg Bunkie benepen. Rick haalde zijn schouders op. „Het enige wat we kunnen proberen, is deze gang door lopen en zien, waar we terecht komen", bedacht hij. „Misschien komen we dan wel ergens bij een uitgang!" Dat moesten ze dan maar proberen. Voorzichtig liepen ze naast elkaar in de donkere gang voort, de handen nu en dan uitstekend om niet tegen de stenen muur te botsen. Maar een prettig wandelingetje was het nietBunkie vond het avontuur al niet zo plezierig meer! Het was hier zo akelig donker en het rook zo benauwd; ze moesten hier wel een flink stuk onder de grond zitten. En het scheen, of er geen eind aan die gang wou komen; een hele tijd liepen ze al voort, en nog steeds was er geen opening te bekennen. „Ik wou, dat we maar weer veilig op straat stonden!", zuchtte Bunkie.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6