In hoger beroep bevestiging Haarlemse vonnissen gevraagd Chefarine .4 Flora en Keukenhof hopen tezamen een millioen bezoekers te trekken ABDUSIROOP Wereldnieuws Doodslag aan de Harmenjansweg De radio geeft Donderdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 if tentoonstelling r', iJwielen. motorreden Vier bondgenoten tegen pijnen en griep BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET Kerkelijk Nieuws LEVENSGEVAARLIJK DE KLOMPENCENTRALE „Zuiderkruis" brengt emigranten naar Afrika Vier clandestiene zenders opgespoord Heringa Wathrich Corso begint in Hillegom VsfQudetfde Ikcejt Faillissementen ft TocU ió het ZO Wonderlijke larve J ADVERTENTIE 27 FEBRUARI t/m 8 MAART Ie dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 uUr Gistermiddag behandelde het Amster damse Gerechtshof nog de appèlzaken van twee andere verdachten in de affaire- Dikmans uit Haarlem, namelijk tegen de vrouw van de verslagen scheepsbouwer en tegen een zoon, die beiden door de Haarlemse rechtbank tot zes maanden ge vangenisstraf waren veroordeeld wegens het verdoezelen van sporen van het mis drijf. In zoverre bood de appèlbehandeling een nieuw aspect, dat mevrouw J. M. D.-K. haar houding, dat zij van het misdrijf niet had geweten tot het lijk van haar man uit het Spaarne was gehaald, liet varen. Zij erkende dat zU van de 23ste Juni af van de doodslag had geweten en dat zij ook wist, dat de hamer waarmee deze was ge pleegd, verdonkeremaand was, al kon zij niet zeggen door wie dat was gebeurd. De procureur-generaal mr. F. J. Hoef- felman vond het eigenlijk jammer dat de maximumstraf op dit onderdeel van het misdrijf slechts zes maanden bedroeg, hij zag tiu een keer in de leden van de fa milie D. bentgenoten in een complot om de scheepsbouwer uit de weg te ruimen. Deswege vroeg hij dan ook bevestiging van de door de Haarlemse rechtbank op gelegde straf. Mr. A. W. Hell erna jr. meende dat de procureur toch te weing het milieu waar in mevrouw D. gedoemd was te leven in aanmerking nam. Zijn cliënte leefde in een voortdurende angstpsychose en daar uit is ook haar houding na het misdrijf te verklaren. Daarom vroeg hij in haar ge val uiterste clementie. De zoon J. E. D., wie ten laste was ge legd teer over een plas bloed in de werk plaats bij het woonschip „Potemkin" te hebben gestreken, ontkende evenals voor de Haarlemse rechtbank alle schuld, hoe wel de verloofde van Rietje D. getuigde dat hij samen met D. de bloedsporen had pogen weg te werken. President: „Waarom hebt u eigenlijk geen aangifte gedaan van het feit dat uw vader vermoord was. Dat is toch eigenlijk volkomen abnormaal". De verdachte kon daarop geen bevre digend antwoord geven. Mr. Hoeffelman meende dat het bewijs in hoofdzaak steun de op de verklaring van de verloofde van Rietje D., die geen enkel motief heeft om zijn aanstaande zwager te belasten. Bo vendien heeft hij ook zijn eigen aandeel in de zaak toegegeven. Als nieuw element zag de procureur dat de verdachte thans wel toegaf dat hij op de avond van de 23ste Juni in de schuur was geweest, het geen er op wijst dat hij geweten heeft wat ADVERTENTIE De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere mid delen falen. r> 'n 4tje doet wonderen.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie, hoorspel. 14.40 Piano recital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire actualiteiten. 17.40 Platen. 17.45 Rege ringsuitzending: Suriname, de Nederlandse Antillen en de Caraïbische Commissie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Reportage of platen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmu ziek. 19.45 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Inlei ding opera. 20.15 Der Corregidor, opera (gr.pl.) 22.25 Mededelingen. 22.30 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Bas, hobo en orgel. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.50 Platen. 14.00 Concert. 14.15 Pianorecital. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianokwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Muiterij on de Neptunus, hoorspel voor de Jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole-orkest. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade orkest en -koor. 21.00 Een exploratie in de Cordillera Blanca van Peru, Andes-expeditie 1952, causerie. 21.20 Meisjeskoor. 21.45 Vra gen aan voorbijgangers. 22.10 Strijkkwartet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 "Weerbericht. 12.35 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.00 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Missiekroniek 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de rouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). er aan de hand was. Mr. Hoeffelman eiste ook in dit geval bevestiging van het von nis. Het pleidooi van mr. A. W. Hellema jr. had in dit geval de tegenstrijdige ver klaringen die door de verloofde van Rietje D. waren afgelegd tot basis. Bovendien was de verdachte op het ogenblik dat hij in of bij de werkplaats was gezien net thuis, zodat het onwaarschijnlijk is dat hem toen al verteld was wat er gebeurd was. Pleiter beriep zich hierbij ook op de verklaring van een rechercheur van po litie, die op de bewuste avond op het erf van Dikmans was geweest omdat er iets met een boot aan de hand was en die niets had gemerkt van het bloedige drama dat zich enkele uren tevoren daar had afge speeld. De zoon was wel in de werkplaats geweest, aldus pleiter, maar alleen om een defecte lamp te repareren. In feite is 't zo, aldus mr. Hellema, dat de procureur een mede-verantwoordelijkheid van de zoon aanneemt, omdat hij er nu 'eenmaal van uitgaat, dat er een complot bestond. Maar dat is toch niet het geval en spreker vroeg op grond van het ontbreken van een over tuigend bewijs vrijspraak. Uitspraak in alle zaken over veertien dagen. In de ochtendzitting is tegen de hoofd verdachte S., die de scheepsbouwer ver moordde, vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdediger mr. B. W. Stomps, achtte ontslag van rechtsvervolging gerechtvaardigd, omdat verdachte uit noodweer gehandeld zou hebben. Zo niet dan vroeg hij de uiterste clementie. ADVERTENTIE Een schoonmoeder wordt in d'lt leven Maar al te vaak spottend beschreven. Veel is ndet altijd waar Die van mij staat steeds klaar Om een heerlijke Tip weg te geven. InK. Heer A. H., Leusden ontv. l fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Ned. Herv. kerk Beroepen te Vinkeveen J. Bakker te Veenendaal; te Scherpenzeel (Geld.) J. C. Terlouw te Otterlo die bedankte voor Giessendam-Nederhardinxveld. Aangenomen naar Nieuw-Dordrecht (toez.) N. Warns te Wanneperveen. Bedankt voor Delft (8e pred.pl.) J. J. Poldervaart te Nijverdal. Beroepen te Oldebroek (toez.) (2e pred.pl.), H. Harkema te Zeist. Toegelaten tot de evangelisatiebediening de heren C. Bezemer te Katwijk aan Zee, A. van Haarlem te Leiden, H. Belier te Harich, J. Noordmans te Delft, A. T. Roth- fusz te Delft, E. G. Boesemkool te Nieuw- Leusen, M. Chr. Foepjes te St. Johannesga, F. Hoekstra te Leeuwarden, H. v. d. Sloot te Cornjum en dr. H. C. Funke te Arnhem. Beroepbaarstelling. De heren H. Belier te Harich, C. Bezemer te Katwijk aan Zee, J. Noordmans te Delft, Q. Rovers te Gro ningen en Y. Strikwerda te Britswerd stellen zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Oosterend (Fr.) en te Warns, J. v. d. Zanden, cand. te Gronin gen; te Zaamslag G. Haaksma te Smilde. Aangenomen naar Êmmer-Compascuum W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg die bedankte voor Borger, Hantum, Murmer- woude, Ooltgensplaat, Zevenhuizen (Z.H.), Harkstede-Zuidbroek en voor Zuilichem. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Hilversum H. D. v. Herksen te Onnen (Gron.). Beroepbaar. De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer C. J. Breen te Amsterdam. Geref. gemeenten Bedankt voor Veenendaal D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. ADVERTENTIE is een slechte trap Wij leveren eerste klas kwaliteit in vier soorten van 2 t/m 12 treden. is voordeliger Dr. Lefjdsstraat 10 Haarlem - Tel. 11784 De „Zuiderkruis" is Dinsdag met 550 emigranten naar de Unie van Zuid-Afrika vertrokken. Als voorlichtingsambtenaar bevindt zich aan boord dr. A. J. van Zijl, hoofd van de afdeling Vorming buiten Schoolverband van het Zuid-Afrikaanse departement van Onderwijs. Met elk schip zal voortaan een Zuid-Afrikaanse voor lichtingsambtenaar de reis medemaken. De vrouwen van de emigranten zullen wor den bijgestaan door een voorlichtings ambtenares. Voor de „Zuiderkruis" is dit mevrouw Anna Botha uit Pretoria. De gemeentepolitie van Emmen heeft in samenwerking met de opsporingsdienst van de P.T.T. vier clandestiene radiozenders opgespoord. Alle installaties zijn in beslag genomen. De eigenaars worden ter be schikking gesteld van de officier van Justitie te Assen. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal Vrijdag een tentoonstelling worden geopend van motorfietsen, bromfietsen en rijwielen. Deze renzenscooterzal op de tentoon stelling te zien zijn. Gelukkig voor andere weggebruikers is ze in dit formaat niet leverbaar. Op iedere huwelijksreis hebben de echtelieden wel eens verschil van mening over de te volgen route. Dit maakt de reis des te aangenamer door de verzoening na de strubbelingen, zei de voorzitter van de „Flora" en de voorzitter van de „Keukenhof" beaamde dit volmondig. Maar we zijn op huwelijkse voorwaarden getrouwd en kun nen dus net zoveel reclame maken voor onszelf als we willen, wat we ook doen. De persconferentie die door de tentoonstellingen Flora en Keukenhof was uitge schreven was een roerende demonstratie van de eenheidsgedachte. Om dat goed te doen uitkomen pleegden de partners achter de bestuurstafel zo nu en dan overleg met de ogen over het beantwoorden van de vragen. Zo in de trant van „Wie zal het zeggen of zullen we niets zeggen?" Het is tenslotte niet zo gemakkelijk voor een pas getrouwd paar om voor het forum van een aantal zeer nieuwsgierige lieden te vertellen over het huwelijk waarvan de echtelieden soms nogal tegenstrijdige be langen werden toegedicht. „Meer dan ooit is het voor ons land van belang, dat alles wordt gedaan om de economie te doen herstellen van de slag die de watersnood ons heeft toegebracht. En daarom is het International Flower Festival of Holland van zo groot belang. Er mag geen medelijden aan het buitenland worden gevraagd en de tentoonstelling noch het vak zullen dat doen. Er zal ook niet de nadruk worden gelegd op de financiële resultaten van de tentoonstellingen, de propaganda voor de bloembollen, ons nationale product zal hoofdzaak zijn", aldus de mening van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. De beide tentoonstellingen vormen met het Bloemencorso dé evenementen van het Hollandse Bloemenfestijn. De besturen van de Flora en de Keukenhof zullen na mens het Hollandse Bloemenfestijn bloe men aanbieden aan H.M. de Koningin, begin Maart, dus voor de bloeitijd van de bloembollen. Hoe deze bloemenhulde zal worden georganiseerd is nog niet bekend. Er waren trouwens nog wel meer vaag heden in de plannen. Zo zal er in het Bloemencorso, dat ver moedelijk 18 April zal worden gehouden, een praalwagen van de beide tentoonstel lingen de samenwerking demonstreren. Even stevig omstrengeld, om de woorden van de heer Van Waveren te gebruiken, zal men een prijsvraag uitschrijven onder de toeschouwers van het corso, die zullen moeten uitmaken welke wagen de mooiste is. Er zijn hieraan aardige prijzen ver bonden, o.a. pakketjes bloembollen, die in de Herfst zullen worden verzonden. Broederlijk vereend zullen de inzenders van beide tentoonstellingen op een avond in April bijeenkomen in Hillegom om ge zamenlijk feest te vieren. Hoewel Jacoba van Keukenhof peinzend van de affiches de wereld instaart en het Volendammer meisje van Flora lokkend van achter haar kapje lonkt, heeft men toch ook gemeend de schoonheden van de beide tentoonstellingen gecombineerd aan te prijzen in een folder, die door het A.N. V-V. is ontworpen. Dit is een zeer opval lende folder en tevens het enige gezamen lijke punt in de propaganda. Behalve dan de borden bij de tentoonstellingen, die naar elkaar verwijzen. Volgens de heer Van Nispen hoopt men gezamenlijk een millioen bezoekers te trekken, hoewel men natuurlijk niet weet in hoeverre de watersnood het bezoek zal drukken. Geen kunst op de Flora Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Van Nispen, dat er inderdaad een contact is geweest met Haarlemse kunste naars. Men wilde echter geen beelden op de Flora plaatsen, omdat het niet aardig tegenover Keukenhof zou staan. Het is tenslotte hun initiatief geweest en de Flora wilde dit niet copiërcn. Voor andere kunst uitingen zit men met het bezwaar, dat hiervoor gebouwen nodig zijn, waardoor men hiervan heeft af moeten zien. Jacoba van Beieren, de schutspatrones, zal ook dit jaar haar traditionele bezoek aan Keukenhof brengen. Verleden jaar had ze een zeer moderne bui en arriveerde per helicopter op Keukenhof. Dit jaar gaat ze via Amsterdam naar de Keukenhof. Burgemeester d'Ailly zal haar ontvangen op het Stadhuis. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Dank via corsowagen De heer Boot van het Centraal Comité Bloemencorso nam de gelegenheid te baat om wat van het corso te zeggen toen er werd gevraagd of er op een of andere ma nier uiting zal worden gegeven aan de dank van ons volk aan het buitenland. Hij deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om een zeer mooie praalwagen te maken, die de dank van ons land tot uitdrukking zal brengen. Een wagen met „Dank u Marshall" is een onvergetelijk succes uit het eerste corso en iets dergelijks hoopt men ook dit jaar te bereiken. Dat corso zal overigens niet van Sas- senheim naar Hillegom rijden zoals oor spronkelijk was bekend gemaakt. Er is namelijk gebleken, dat het voor het maken van foto's en kleurenfilms beter is de wagens in Hillegom op te stellen en ze dan naar het Zuiden te laten rijden. Tegenlicht- opnamen worden daardoor vermeden. Er zal ook worden getracht het beste muziekcorps van Nederland de stoet te laten openen. De onderhandelingen hier over zijn reeds in een vergevorderd sta dium. De hoofdtoon van de persconferentie was, dat dit Flower Festival moet slagen, want hoewel de kwekers en exporteurs van bloembollen een export van 130 mil lioen gulden hebben bereikt in de jaren 1951 en '52, zijn zij natuurlijk niet tevre den. De heer Van Waveren hield het op de leuze „Op naar de tweehonderd mil lioen". 37. Pat O'Nozel was de eerste, die zich van de verbazing over het plotselinge weerzien met de spionnen herstelde. Vóór de schurken in zijn boot konden over springen, greep hij de riemen en begon als een bezetene te roeien. Ogenblikkelijk zetten de spionnen de achtervolging in en Pat zag met schrik, dat de afstand tussen de twee bootjes steeds kleiner werd. „De geheime documentens!", hijgde hij, „zij mogen nooit in de handens van de spion- nens vallen!" „Wat zal ik ermee doen?", vroeg Panda, de verzegelde enveloppe te voorschijn halend, „overboord gooien?" „Nee, nee!", riep Pat, „dan vissen de spion- nens ze op! De documentens moeten hele maal weg, dus.eet ze op!" „Opeten?!", herhaalde Panda, met weinig eetlust de zware enveloppe bekijkend, „helemaal?!" „Ja, ja!", riep Pat ongeduldig, „schiet op, bekorrah! Neem een hap!" Met lange tan den beet Panda een hoek uit de enveloppe en kauwde knoersend op het dorre papier. „Moet ik de zegels ook opeten?", vroeg hij benauwd. „Natuurlijk!", antwoordde Pat onverbiddelijk, die zijn tenminste cro- quant!" ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKERS 's werelds beste hoestsiroop De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. B. Kroes, fruithandelaar, wonende te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Badhoevelaan no. 69. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. C. II. v. d. Aar, aannemer, 'Pres. Sleynstr. no. 94, Haarlem. Rechter-commissaris mr.' H. J. M. Cokart. Curator mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. H. Oudshoorn, handelende ender de firma „Renhieka", Kerkweg no. 27, Velsen. Rech ter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. Th. P. J. Jackel, Nieuwe Meerdijk, Bad hoevedorp. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. .T. M. J. Struik, handelaar in electriciteits- artikelen, wonende te Zaandam, Burg. ter Laanstraat 114 en zaad drijvende te Rijssen aan de Enterstraat 13, onder de fa. wed. H. E. Struik Zn. Rechter-commissaris mr. II. J. M. Cokart. Curator mr. J. C. Smit- huysen, advocaat en procureur te Haarlem en mr. dr. S. J. Hammink, advocaat en procu reur te Rijssen. Bij beschikking der rechtbank is het ver zoek van H. Wals, wonende te Haarlem aan de Weteringstraat 7, zaakdrijvende onder de naam „Wals Rijwiel Engros", gevestigd te Haarlem aan de Nobelstraat no. 2, om hem surséance van betaling te verlenen af gewezen en is voornoemde H. Wals verklaard in staat van faillissement, met benoeming van mr. H. J. M. Cokart tot rechter-commis saris en van mr. J. van der Hoeven, advo caat en procureur te Haarlem tot curator. ADVERTENTIE |TTKT? ZEEDUFFEL JOPPERS Fascist. Graziani, Italiaains maarschalk on der Mussolini, heeft afgezien van het Lidmaatschap van de neo-fascistische partij. De 70-jarige Graziani had zich in October 1952 voor de partij aange meld. Een aantal leden van de partij opperde echter ernstige bezwaren tegen de openbare bekendmaking van de maarschalk, dat hij tot de partij wilde toetreden. Zij verklaarden dat door het toetreden van de maarschalk een fas cistisch stempel op de partij zou worden gedrukt, waardoor de partij krachtens de anti-fascistische wet verboden zou kunnen worden. Graziani heeft deze stroming nu terwille willen zijn. Hoe spannend. Naar de „Prawda" meldt, hebben ruim 99 procent van de kiezers in Moskou Zondag bij de verkiezingen voor plaatselijke raden gestemd op de candidatenlijst met Stalin als lijstaan voerder. In de stad Moskou stemden 0.18 procent van het aantal kiezers te gen de candidaten en in het district Moskou 0.24 procent. Volgens de „Prawda" brachten 99,99 procent van de kiezers hun stem uit. Trieste twist. De communistische burge meester van Oradour-Sur-Glane heeft een perscommuniqué uitgegeven, waar in verklaard wordt, dat de inwoners van Oradour „eenstemmig" besloten hebben niet toe te zullen staan, dat de stoffelijke resten van de slachtoffers van de massamoord in de oorlog, naar een „martelarenkerkhof" van de rege ring overgebracht worden. Een com missie is ingesteld, die zal zorgen voor de bouw van een eigen herinnerings begraafplaats, aldus het communiqué. Hulp. „Tien millioen Chinese immigranten in landen van Zuid-Oost-Azië zijn be reid nationalistisch China te steunen in de strijd tegen de Chinese communis ten", verklaarde generaal George Olm- stead, de binnenkort aftredende direc teur van het programma voor Ameri kaanse militaire hulpverlening aan -het buitenland na terugkeer van een be zoek aan het Verre Oosten. Olmstead deelde voorts mede, dat in de komende zomer voor het eerst Amerikaanse straalvliegtuigen naar Formosa zullen worden verscheept. Protest. Radio-Warschau heeft Dinsdag be richt, dat Polen bij de Britse regering heeft geprotesteerd legen de financie ring van de „Poolse emigrantenorgani satie" in Engeland. In een desbetreffen de, Maandag verzonden, nota wordt ook geprotesteerd tegen het verlenen van steun door Engeland aan „Poolse sabo tagegroepen, die hoofdzakelijk in dienst zijn van de Amerikaanse geheime dienst". Experten. „Het Britse Rijnleger heeft de beschikking over verscheidene groepen deskundigen, die het van advies dienen over atoomwapens", verklaarde de op perbevelhebber van dit leger, generaal Gale, in zijn eerste persgesprek, sinds hij, vijf maanden geleden, het bevel over dit leger overnam. De leiders der Belgische en Nederlandse troepen kun nen eveneens hun raad inwinnen voor de oplossing van vraagstukken op het gebied der toepassing van atoomwapens, zowel wat de verdediging, als de aan val betreft". Plan. Het „Bulletin", een uitgave der West-Duit.se regering, wijst er in zijn nummer van Woensdag op, dat de af richting van het Tsjechoslowaakse le ger, zowel voor officieren als manschap, pen, er op gericht is het vertrouwd te maken met de levensomstandigheden in West-Duitslamd. „Het is onder de be trokkenen een openbaar geheim, dat dit geschiedt om het Tsjechoslowaakse le ger voor te bereiden op een militaire bezetting van West-Duitsland, die door dit leger en Russische eenheden uit Oost-Duitsland, in samenwerking met politietroepen, zou moeten worden uit gevoerd'. Held. De bewoners van Canvey, het eiland in de monding van de Theems dat ern stig te lijden heeft gehad van de over stromingen aan de Britse Oostkust, noe men de 44-jarige Nederlander Kars Pruim „de held van Canvey". Pruim, die 25 jaar geleden naar Engeland kwam, gaf het alarm, toen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de dij ken doorbraken. Later bracht hij vele mensen, die door het water ingesloten waren, met een roeiboot in veiligheid. Bovendien verleende hij onderdak aan vele daklozen in het woonschip, waarin hij met zijn Engelse vrouw Gertrude en zijn achtjarige zoon woont. DE metselbijen leven niet in sociale ge meenschappen, maar leiden het be staan van een solitair. Zij maken haar nesten van fijne, leemachtige stof dat, met speeksel bevochtigd, na droging een hard cement oplevert. Deze betonnen broedkluis wordt van één ei voorzien en van juist voldoende proviand om de aanstaande bijenlarve de tijd tot de verpopping on bezorgd te laten doorkomen. Wanneer alles aldus keurig geregeld is en het nest netjes met wat metselwerk is afgesloten, verschijnt er bij een in Zuid-Europa levende soort na niet te lange tijd veelal een parasiterende wesp. Zij is voorzien van een boor waar mee het keiharde dak van de bunker wordt bewerkt. Ge makkelijk gaat dat niet, maar na enkele uren ingespannen werken, is het cement toch doorboord en triomfantelijk deponeert de wesp haar ei naast dat van de metselbij. En nu er eenmaal een bres gemaakt is, volgen spoedig andere gegadigden. Ver scheidene roespen volgen het voorbeeld van de eerste en leggen eveneens een ei in de bunker, waarin zich dus één bijen larve bevindt in gezelschap van verschei dene eieren van parasieten. De wespen larve die het eerst het ei verlaat, kruipt op korte pootjes het nest rond en zoekt de andere eieren op, die stuk voor stuk worden geconsumeerd. En dan gebeurt het grote wonder, de pootjes verdwijnen en er ontstaat een andere larvenvorm die een gat boort in het lichaam van de bijen larve en daardoor naar binnen kruipt. De gastheer wordt nu langzaam van binnen uit opgegeten de vitale organen het laatst! en tenslotte blijft van de bijen larve alleen de huid over, waaruit een wesp geboren wordt. Nu kunnen we welisvjaar medelijden hebben met die arme bijenlarve, maar dit gevoel wordt toch volkomen overstemd door het merkwaardige verschijnsel dat de wespenlarve voor een korte tijd werd uit gerust met pootjes, waardoor zij in staat werd gesteld de concurrentie volledig uit te schakelen. Want zonder pootjes was de eerst uitgekomen wespenlarve niet in staat geweest het nest rond te kruipen op zoek naar mededingers. Zij zou dan direct op de bijenlarve zijn aangevallen en de an dere wespenlarven hadden dit, na het ver laten van het ei, insgelijks gedaan. Maar de bijenlarve vertegenwoordigt slechts vol doende voedsel voor de ont wikkeling van één wespen larve, zodat de aanwezigheid van méér parasieten bete kent dat de inhoud van het gehele nest te gronde gaat. Daarom moest iedere con currentie eerst uit de weg worden geruimd en zodoende zien we de eerst uit het ei gekomen para siet uitsluitend voor dit doel pootjes krij gen, welke pootjes echter direct na de broedermoord weer verdwijnen omdat ze bij de verdere ontwikkeling van de larvale toestand van geen nut zijn en zelfs belem merend zouden werken. Over belemmeringen gesproken, u moet natuurlijk dat de oplossing van allerlei vraagstukken in Europa wordt belemmerd door de indeling in aparte volken en sta ten. Daar zit veel waars in. En u weet óók, dat de Amerikanen er zich gaarne op be roemen dat de ontwikkeling van hun land niet wordt tegengehouden door de belan gentegenstellingen der verschillende staten. Dit laatste nu, is een grandiose vergissing. Want, om maar een enkel voorbeeld te noemen, ook de Verenigde Staten hebben een „kanalenkwestie"welke in beginsel niet afwijkt van het tussen Nederland en België hangende verschil. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2