Provincie zal electrische stroom pro duceren voor het gebied Amstel-'t Gooi Heemstede 3 in 2B en BIOS in 3C de eerste tafeltenniskampioenen TEMPO H Huis vol mysterie Clowntje Rick Overvloed van solisten op Jeugdtournooi 1953 VERHUIZINGEN 4 Bedrag van 4.800.000 uitgetrokken RHEUMATIEKLIJDERS Vacanties op de Haarlemse gemeentelijke scholen zenuwpijn,kiespijn Hockey Nederlands dameselftal bereidt zich voor Sport in 't kort Voor de kinderen Op tien Maart wordt de Sportraad geïnstalleerd Zwemmen Wereldrecord 220 yards schoolslag van Gleie Voetbal Jong Frans voetbalelftal tegen Nederlandse profs Van Melis en Schmidt hij centrale training Automobilisme Martignoni één in AlgiersKaapstad Paardensport Ruiters zonder paarden naar O.S. in Melbourne Je moet ROXYgaan roken! f Ruik eens. wat een geur Ja, verreweg de beste Amerikaan! Cricket De derde testmatch West-IndiëIndia Afdeling Lich. Opvoeding naar Kleine Houtweg 47 FEUILLETON door Jane England WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Om de levering van stroom aan het verzorgingsgebied Amstel't Gooi mogelijk te maken door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, hebben de Pro vinciale Staten van Noordholland in hun vergadering van Dinsdagmiddag besloten, op de suppletoire begroting van dit bedrijf een post van f 4.800.000 uit te trekken. Kabels zullen worden gelegd van de Centrale te Velsen naar het Gooi. Een en ander was noodzakelijk, omdat de gemeente Amsterdam, die de electrische stroom voor het verzorgingsgebied levert, het contract met de provincie had opgezegd. De gemeente had een nieuwe offerte aangeboden waarin een hogere prijs werd gevraagd dan in het huidige contract. Gedeputeerde Staten hadden het contract daarom ook opgezegd tegen 31 Augustus 1954. De heer H a i t i n k (V.V.D.) betreurde het, dat Gedeputeerde Staten het contract hebben opgezegd, zonder de Provinciale Staten van hun voornemen op de hoogte te stellen, waarom de onderhandelingen over de herziening der leveringsvoorwaarden zijn mislukt. Ter motivering van het voor stel van Gedeputeerde Staten om een be drag van 4,3 millioen gulden te investeren, heeft het college motieven aangevoerd, die deels van speculatieve aard zijn, deels apri- orisch en deels te onvolledig met cijfers toe gelicht worden, om daaruit aan de Staten duidelijk *e maken, dat de voorgestelde op lossing ook op lange termijn onder alle om standigheden, die menselijkerwijs kunnen worden voorzien, de beste .zal zijn. Spreker diende een motie in» waarin wordt opge merkt, dat niet voldoende vast staat, dat de electriciteitsvoorziening op de beste wijze zal zijn gediend als voorgesteld wordt en waarin gevraagd wordt het voorstel aan te houden. De heer Eu ter (Arbeid) was van me ning. dat door aanleg van kabels enzovoort een bedrag van vijf millioen gulden in de grond wordt gestopt, zonder dat er een technische noodzakelijkheid is. In deze tijd is het beter een dergelijk groot bedrag te besteden aan herstel van dijken en het bou wen van woningen. Men dient niet reke ning te houden met de situatie, zoals die zich thans schijnt te ontwikkelen, maar met de toekomst. Er moet geen concurren tie bestaan tussen de gemeente Amsterdam en de provincie, maar een samenwerking. Volgens spreker bestaat die nog en uit de samenwerking kan nog veel goeds tot stand komen. De heer Wie wel (K.V.P.) zeide over tuigd te zijn van de moeilijke positie van Gedeputeerde Staten, doch hij drong aan op samenwerking tussen Amsterdam en de provincie, zoals die zich enige jaren geleden ook heeft voorgedaan, toen het ging over de watervoorziening door de aanleg van een verbinding tussen Jutphaas en Leyduin. Mr. B r u c h (A.R.) haalde enige historie op over de samenwerking tussen Amster dam. Haarlem en de provincie en over de stichting van de PEGEM. In 1932 heeft de vergadering van de Provinciale Staten zich duidelijk uitgesproken over het feit. dat de provincie zelf de stroom zou produceren. Amsterdam en Haarlem gingen daarmee accoord en hadden geen bezwaren tegen het maken van een verbinding met het Gooi. Het gevolg van het besluit is, dat een cen trale in Velsen tot stand is gekomen en dat er steeds meer energie geproduceerd is. Het zou dwaas zijn af te wijken van het principe van 1932 door thans niet verder te gaan met zelf stroom te produceren en het contract met Amsterdam niet op te zeggen of er moeten economische motieven tegen over staan die van groter belang zijn dan de eigen productie niet uit te breiden. Het voorstel is een voortzetting van de lijn, die Gedeputeerde Staten volgen. Tenslotte be val spreker het voorstel aan en verklaarde zich tegen de motie van de heer Haitink. Mr. De Roos (Arbeid) wilde zich be perken tot de vraag van het beleid van Gedeputeerde Staten. Wat is de plicht van een Statenlid tegenover een provinciaal be drijf, vroeg hij zich af. Dit bedrijf moet hij steunen en dat moet gedaan worden, zoals mr. Bruch uiteen gezet heeft. De verhou ding tussen Amsterdam en de provincie dient niet geforceerd te worden. Te be grijpen is evenwel, dat er uit economisch oogpunt ongerustheid bestaat. Gevraagd kan worden of een andere oplossing moge lijk is en of besteding van het voorgestelde bedrag noodzakelijk is.Gaarne wenste spre ker daarover ingelicht te worden. Contract werd opgezegd De heer Prakken (Arbeid) sprekende namens Gedeputeerde Staten, merkte in zijn inleiding op, dat vijf van de zes gede puteerden Amsterdammers zijn. Dit be tekent nog niet, dat zij uitsluitend aandacht hebben voor Amsterdamse zaken. Wel ADVERTENTIE Verdrijft Uw pijnen met Dr. SLOAN's Liniment. Brengt enkele druppels Sloan's op de pijnlijke plek aan. Dit stimuleert de bloedsomloop onmiddellijk, waardoor de congestie verdwijnt. Geleidelijk wordt het urinezuur verwijderd en de pijn houdt op. Sloan's Liniment is eenvoudig en vlug aan te brengen en heeft een directe pijnstillende werking. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. achten zij samenwerking tussen de provin cie en Amsterdam van groot belang. Dat is onder andere gebleken bij de totstand koming van de watertransportmaatschap- pij. Gedeputeerde Staten kunnen niet altijd aanvaarden wat Amsterdam vraagt. Dat doet zich thans voor. Noordbolland heeft de plicht het Gooi van stroom te voorzien. Er was een contract met Amsterdam, dat thans opgezegd is. Spreker heeft vroeger al eens nagegaan of het mogelijk was het contract op te zeggen. Voor hem was de opzegging geen verrassing. De provincie heeft twee jaar gelegenheid te zorgen, dat zij op een andere wijze stroom produceert. Spreker rekende voor, dat het voordeli ger voor de provincie is, als zij zelf de stroom produceert, dan dat zij een nieuw contract met verhoogde prijs aangaat met de gemeente Amsterdam. Het is daarom nationaal-economisch verantwoord de uit gave van 4.800.000 te doen. Een andere kijk op de zaak is volgens spreker onjuist. Ais de Provinciale Staten het crediet niet verlenen, dan staan Gedeputeerde Staten bij de onderhandelingen met Amsterdam met de rug tegen de muur; zij moeten aan vaarden wat Amsterdam vraagt. Dat dient -voorkomen te worden. De bereidheid van Amsterdam om te onderhandelen is tot heden niet groot geweest. De gemeente Amsterdam heeft matig belang bij het Gooi of zij moet een aantrekkelijke prijs kunnen krijgen. Een nieuwe offerte is nog niet bin nengekomen. Aan mr. De Roos antwoordde spreker, dat als er zich een andere moge lijkheid zou voordoen Gedeputeerde Staten daaraan aandacht zullen besteden. Mr. De Roos diende een motie in, waarin gevraagd wordt de gelden niet te besteden als een andere mogelijkheid aan de orde mocht komen. De heer Prakken ontraadde aan neming van de motie, wel legde hij de ver klaring af en die zal hij overbrengen en bespreken in de raad van toezicht op de bedrijven, dat als er een nadere offerte van Amsterdam mocht binnenkomen, die op zijn mérites bekeken zal worden. Mr. DeRoos trok zijn motie in. De motie van de heer Haitink werd met 41 tegen 13 stemmen verworpen en het voorstel van Gedeputeerde Staten met 47 tegen 6 stemmen aanvaard. Andere besluiten Zonder bespreking werd goedgekeurd het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie te verlenen aan de Haarlemse Orkestvereniging wegens de plannen een provinciaal orkest te vormen. Het maximum-bedrag is 26.500.dat eventueel verhoogd kan worden met 5000 als niet alle gemeenten medewerking mochten verlenen. Aan de Vereniging tot stichting en in standhouding van een Christelijke school voor buitengewoon onderwijs te Haarlem zal een subsidie worden verleend als bij drage in de kosten van uitbreiding van de inventaris van haar school. Goedgekeurd werd het voorstel inzake het delegeren aan Gedeputeerde Staten ten behoeve van het in eigendom verkrijgen van een woonhuis of zakenpand geschikt voor de onderbrenging van een gedeelte van de bureaux van de Provinciale Water staat te Haarlem. Vastgesteld werd het nieuwe reglement op het bestuur voor de Provinciale Zieken huizen, waardoor de mogelijkheid bestaat behalve een geneesheer-directeur een eco nomisch directeur te benoemen. Hiermee is reeds een proef genomen. Voor de concerten van 27 Februari en 4 Maart van het Interscholair Jeugdtournooi 1953 hebben zich zoveel koren en solisten aangemeld, dat behoudens enkele num mers de programma's geheel verschillend worden. De jury, bestaande uit mejuffrouw Bertje Davelaar en de heren Jacob Bijster en Ni co Hoogerwerf, heeft de volgende solisten en ensembles aangewezen: het trio Alphe- naar, Henri Terton (orgel), Emile Brom mer (viool), Noortje Bijlsma (viool), Ca- luke van Cattenburch (zang), Jetty Cly desdale, Willy Doornebosch, Ferry Eiselin (piano), Jan Geursen (orgel), trio Thijs Heering, Kees Hendrikse en Ruth Hesse- ling (viool), Sevus van de Kerkhof, Rob. Moerbeek, Stans Mook (piano), Jan Mül- ler (fluit), Henny Philippo (cello), Joz. Schreuder, Carla Smink, Jan Stenger, Elly Verwer en Tineke Visser (piano), Marietje Verveen en Martha wezeienourg (.viooi/, lesje van der Meulen zingt met „Linos", het schoolorkest van het Gymnasium. ADVERTENTIE Ter bevordering van de vacantiespreiding en ter verkrijging van de nodige uniformi teit hebben B. en W. van Haarlem na over leg met de inspecteurs enige wijzigingen aangebracht in de begin- en einddata van verschillende school vacanties voor het jaar 1953. Met het oog hierop geven wij hierbij een volledig overzicht van de vacanties zoals deze dit jaar zullen worden gehouden. Paasvacantie Scholen voor voorbereidend hoger en mid- j delbare onderwijs, MULO en de gemeente lijke Handelsavondschool met vijfjarige cur sus. van en met 2 April tot en met 13 April. Alle andere scholen: van en met 2 April tot en met 12 April. Pinkstervacantie Scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, MULO en de gemeente lijke Handelsavondschool met vijfjarige cur sus: van en met 23 Mei tot en met 26 Mei. Alle andere dagscholen: van en met 23 Mei tot en met 27 Mei. Zomervacantie Scholen voor voorbereidend hoger en mid- derbaar onderwijs en MULO: van en met 12 Juli tot en met 30 Augustus. De Dr. A. van Voorthuijsenschool: van en met 12 Juli tot en met 9 Augustus. Alle andere dagscholen: van en met 12 Juli tot en met 16 Augustus. Herfstvacantie De Dr. A. van Voorthuijsenschool: van en met 2.9 October tot en met 4 November. Alle andere dagscholen: van en met 1 November tot en met 4 November. Kerstvacantie Lycea. Hogere Burgerscholen. Gemeente lijke Handelsavondschool met 5-jarige cur sus en de scholen voor MULO: van en met 20 December tot en met 3 Januari. Gymnasium: van en met 20 December tot en met 4 Januari. De Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs: van en met 24 December tot en met 3 Januari. Alle andere scholen: van en met 24 De cember tot en met 6 Januari. ADVERTENTIE Tergende pijnen..duldeloos.maar'niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, i Door de open Nederlandse tafcltenniskam- pioenschappen in Rotterdam hadden de Haar lemse Overgangsklassers het afgelopen weck end rust. In de eerste klasse A speelde alleen Heemstede 2- Uit team had met TOG 2 weinig moeite, zevendrie. In de B-groep blijft de spanning er in. De staart-teams doen al hun best alsnog aan de dans te ont springen, maar het ziet er niet naar uit dat dit veel resultaat zal hebben. Deze week stelden Winfried 2, HBC 2 en GTTC 2 zich practisch veilig. Heide eerste teams deelden samen de punten, terwijl de Groen-Witten een verdienstelijke zevendrie op TOG 3 be haalden. Prowano miste de kans om het danig verzwakte Oranje Zwart een zege te ontfutselen. Het werd een gelijk spel. Met nog enkele weken voor de boeg is de strijd in 2 B practisch gestreden. Heemstede 3 zette de kroon op een zeer goed jaar en be haalde, door een egenéén zege op Te- Zaanen, het kampioenschap. Uit elf wedstrij den behaalde dit team het maximaal aantal punten van 22, het puntengemiddelde was 91—19. Ook onderaan de ranglijst is de zaak be slist daar Togido 3 zich terug trok, en dus automatisch naar de derde klasse verhuist. In 2 A boekte HBC 3 een fraaie zesvier zege op GTTC 3, welk laatste team hierdoor volkomen uitgeschakeld is. De strijd gaat hierdoor alleen nog tussen de gecombineer- den en TYBB, waarbij de eersten met twee punten voorsprong, de beste kansen hebben. Ook in de derde klasse kwam de eerste kampioen uit de bus. Het is DIOS, dat in afdeling 3 C de titel veroverde na een fraai seizoen en met een grote voorsprong op de concurrenten VGZ 2 en Johez. Bij de dames is er ook al een candidaat minder, dank zij Velsen, dat op fraaie wijze TOG door een zesvier zege de illusies onlnam. De twee belangrijkste teams in deze klasse bleven winnen. Heemstede had het niet moeilijk met haar reserves en maakte er negen—één van. En ook Winfried had het niet zwaar. Het versloeg HBC met acht twee. Aan de saart bleef de situatie hetzelfde. Uitslagen De uitslagen waren Heren: lc kl. A: Heemstede 2—TOG 2 73. Ie kl. B: TOG 3—GTTC 2 3—7, Winfried 2 —HBC 2 5—5, Oranje ZwartProwano 55. 2e kl. A: HBC 3—GTTC 3 6—4, Prowano 2 TeZaanen 2 82, Winfried 4Togido 2 19. 2e kl. B: TeZaanenHeemslede 3 19, Oranje Zwart 2—Hotac 3 82. Gedurende de laatste maanden is er één maal per week in Hilversum een indoor- trainingsbijeenkomst gehouden voor de on geveer vijfentwintig hockeysters, waaruit het Nederlanads elftal gekozen zal worden. Door de ongunstige weersgesteldheid is van de buiten-oefeningen, die elke week om beurten in Den Haag en Bloemendaal ge houden zouden worden, niets terecht ge komen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om de voor het Nederlands A-elftal uitver koren speelsters Zaterdagmiddag een oefen wedstrijd te laten spelen tegen een combi natie van BMHC. Dit zou dan de laatste buitenvoorbereiding zijn, alvorens op 6 Maart in Brussel de nationale ploeg een interlandwedstrijd tegen België speelt. SAKSONOW VERBETERT (EIGEN) WE RELDRECORD. De Russische vederge wicht Nicholas Saksono%v is er in Sverd lovsk in geslaagd het met 138 kg. reeds op zijn naam staande wereldrecord tweehandig stoten te verbeteren. Saksonow bracht het tot 138,5 kg. L 1i9>3 Nee, het avontuur zag er allang niet zo aardig meer uit. Maar jadat hadden ze eerder moeten bedenken! Steeds liepen ze maar voort, stapje voor stapje in het duister. En ze moesten erg oppassen, anders stootten ze hun hoofd tegen de ruwe stenen, die hier en daar uit staken. Ze werden er terneergeslagen en moe van. „Laten we even gaan zitten en uitrusten", stelde Rick voor. „Ja, ik ben ook moe!", zuchtte Bunkie. Ze gingen naast elkaar op de grond zitten, met de rug tegen de muur geleund. Ze keken helemaal niet vrolijk. „Stel je voor, dat we geen uitgang vinden", zei Bunkie. „En als niemand ons kan horen. hoe komen we hier dan weer uit!" Rick zuchtte ook eens en haalde zijn schouders op. Hij wist daar ook geen antwoord op. „We moesten maar weer verder lopen", stelde hij even later voor, toen ze wat gerust hadden. En weer gingen ze verder. Er kwam maar geen eind aan de gang. Nergens was een opening of uitgang te bespeuren. Ze zaten hier lelijk gevangen onder dat oude gebouw! Maar toen kwamen ze opeens bij een hoek, waar de gang een bocht maakte. En daar klaterde iets.... „Kijk eens, hier stroomt water!", zei Rick. „Pas op, val er niet in!" 3e kl. A: Heemstede 4VGZ 64. Velsen 2 —Oranje Zwart 2—8, Winfried 5—Prowano 3 10—0. 3e kl. B: Velsen—Hillegom 10—0. 3c kl. C: HBC 5—DIOS 3—7, TOG 5—Heem stede 6 3—7, JohezGeel Wit fi4. 4c kl. A: Togido 6Heemstede 8 4—6 TOG 6—DIOS 3 3—7, Johez 4—VGZ 3 4—6 PSVH—TYBB 3 7—3. 4e kl. B: HBC G—DIOS 4 7—3, Hillegom 2— PSVH 2 3—7. 4c kl. C: Heemstede 10—Hotac 3 4—6, To gido 5—Johez 2 8-2, TYBB 4—DIOS 5 7—3, Oranje Zwart 5—VGZ 4 64. 4c kl. D: Velsen 4Rapidity 5 55, Geel Wit 2Heemstede 7 64. Johez 3Hotac 4 5—5. Dames: 3e kb: Heemstede 2Heemstede 1 19, Togido—TeZaanen 46, VelsenTOG 6—4, Winfried—HBC 8—2. 4c kl. A: HBC 2—Winfried 10—0, Velsen 2 —Togido 2 6—4, Geel Wit—Rapidity 2—8, TOG 2—TYBB 2 1—9- 4e kl. B: TYBB 3—TeZaanen 3 9—1. Win fried 2Heemstede 3 64, Geel Wit 2— GTTC 3 2—8. Op Dinsdagavond tien Maart wordt In de hall van het stadhuis de Haarlemse Sport raad officieel geïnstalleerd door de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Behalve uiteraard de leden van de Sport raad zal van iedere sportvereniging uit Haarlem een vertegenwoordiger worden uit genodigd de installatie mede te maken. De Deen Knud Gleie heeft bij wedstrijden in Odense de 220 yards schoolslag (Ortho dox) gewonnen in 2 min. 38.8 sec. Hij bleef hiermee als eerste binnen de limiet (2 min. 39 sec.) die de FINA had vastgesteld, zodat zijn tijd een wereldrecord betekent. Gleie had tien dagen geleden ook al als eerste zijn naam geplaatst op de nieuwe wereld- recordlijst voor de 200 meter schoolslag. Hij vestigde dit record met een tijd van 2 min. 37.4 sec. Dezer dagen komt de Franse keuzecom missie bijeen om zich te beraden over de samenstelling van de voetbalploeg die op 12 Maart tegen het elftal van Nederlandse profs uitkomt. Een van de leden van de commissie heeft verklaarde dat men een proef zal nemen door zoveel mogelijk jonge spelers op te stellen, ook al omdat men de moeilijkheden voor de clubs niet groter wil maken dan ze al zijn. Te elfder ure zijn ook de Eindhoven- spelers Van Melis en Schmidt uitgenodigd voor de Nederlandse elftalclub. Zij waren ook al tegenwoordig bij de eerste trainings avond van de nieuwe candidaten, die gister avond in het Olympisch Stadion in Amster dam werd gehouden. KAAPSTAD (ANP). De wedstrijdcom missarissen van de Rallye Algiers—Kaapstad hebben het eindklassement herzien en de eerste plaats toegekend aan de Italiaan Mar tignoni met Fiat 1900. Martignoni had in de beslissende klassementsproef, waaraan hij met zeven andere rijders deelnam, de beste tijd gemaakt. Maar hij was niet geklasseerd op grond van het feit dat zijn wagen niet als seriewagen werd beschouwd. De Franse luitenant Tanne met een Delahaye-jeep werd eerste geplaatst. Martignoni diende hier tegen een protest in en nadat de commissa rissen tol de conclusie waren gekomen dat geen enkel artikel van het wedstrijdregle ment hun aanvankelijke bepaling steunde, hebben zij Martignoni winnaar van de Rallye verklaard. CANBERRA (ANP). De Australische minister van Volksgezondheid, de heer Earle Page, heeft verklaard, dat het alleen aan Engeland, Nieuw-Zeeland en Ierland wordt toegestaan om paarden voor de Olympische Spelen in 1956 in Australië in te voeren. Van deze maatregel zal niet voor andere landen worden afgeweken in verband met het gevaar voor overbrenging van besmet telijke ziekten, aldus Earle Page. ADVERTENTIE onder volledige garantie. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS Tel. 20020 ROZENSTRAAT 13 - Tel. 12525 ADVERTENTIE WM Een fraaie 141 not out van Apte heeft op de vijfde dag van de derde testmatch tussen West-Indië en India in Port of Spain de voorsprong van India tot 251 runs vergroot. Van 118 voor 3 kwamen de gasten in de tweede innings op 287 voor 6. In de eerste innings scoorde India 279 runs tegen West- Indië 315. Apte, de benjamin van het Indiase team, stond de gehele dag aan bat. Aan zijn op de vierde dag gemaakte 60 runs voegde hij er 01 toe. Met Umriger zette hij voor het vierde wicket een stand van 135 runs en aan het vijfde wicket met Hazare een van 78 runs op. Voor het zesde wicket scoorde hij met Man- kad 78 runs. De afdeling Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem gaat verhuizen. Van Donderdag 5 Maart af zal men de chef en de ambtenaren van deze afdeling kunnen bereiken aan de Kleine Houtweg 47 in Haarlem. Hier zullen nu uiteraard ook het secretariaat van de Haarlemse Sportraad en het Sportweek-comité gevestigd zijn. Het nieuwe telefoonnummer is 10101. In verband met de verhuizing zal de afdeling Lichamelijke Opvoeding op 3 en 4 Maart gesloten zijn. Het batig saldo van de voorstelling in de Stadsschouwburg ten behoeve van Maat- S/^o?nPe Jke Zorg voor zieken bedraagt 4230. 57) „Dan zal ze moeten wachten, tot hij te rug is", zei Neil onbewogen, alsof dit de gewoonste zaak van de wereld was en niet iets om je druk over te maken. „Zo eenvoudig is 't niet", zei Constance, geïrriteerd door zijn onbewogenheid, giste ren was ze zó opgewonden, dat, toen ik met Londen telefoneerde, ik niet liet mer ken, dat Parkinson er niet was, maar deed alsof ik zijn secretaresse een boodschap voor hem gaf. En wat moeten we nu ver der doen?" „Ja, een leugen wordt altijd gestraft", merkte Neill op. „Ik zou werkelijk niet we ten, wat er nu gebeuren moet". „Misschien heeft Philip een goed idee", zei Constance hoopvol. „Dat is waar ook, hij zei gisteravond, dat we zouden kunnen zeggen, dat Parkinson plotseling voor za ken buitenslands was geroepen „Dat zouden we inderdaad kunnen doen", zei Neill vaag. Hij scheen het niet erg belangrijk te vinden. „Maar ik haat leugens, Con", voegde nii er aan toe. „Ik ook", zei Constance. „Maar ik weet niet, wat we anders zouden moeten ver zinnen. Je xante scheen bang te zijn, heel erg bang „Natuurlijk", zei Neill, en het klonk alsof hij iets doodgewoons zei, „Phipps is een ellendeling". „Een ellendeling?" herhaalde Constance. „Is dat niet een tikje overdreven, Neill?" „Nee", zei Neill rustig. „Hij is dóór en dóór gemeen. Je moet dat toch intuïtief gevoeld hebben, als je met hem sprak. Je kunt het altijd merken wanneer je met iemand in aanraking komt, die werkelijk slécht is. Gelukkig zijn er niet veel van zulke mensen. Ik bedoel heus geen inbre kers of mensen, die een valse handteke ning zetten, of dergelijke. Die zijn in we zen niet slecht. Meestal zijn ze alleen maar afgedwaald of passen niet in het maat schappelijk bestel en hebben wat leiding in de goede richting nodig". „O, Neill, je bent onmogelijk", riep Con stance uit, terwijl ze even lachte. Hij staarde haar verwonderd aan. „Maar ik meen in ernst, wat ik zeg", zei hij. „En 'r. is de waarheid. Dat was het ook, waarop ik allijd zinspeelde. Phipps is een ellende ling, een doortrapte schooier, maar tot dusverre hield hij zich koest. Nu er echter in de modder geroerd is. is hij tot activi teit gebracht". Hij stond op van de ontbijttafel. „Ik zal er eens over nadenken, wat we het best kunnen doen", zei hij langzaam. „Wil je dus alsjeblieft hier 'olijven, tot dat ik van Sara terug ben?" drong Con stance aan. „Hoe laat ga je?" vroeg hij. „Tegen elf uur", antwoordde Constance. Ze hoopte dat ze Philip vóór die tijd nog even zou zien, maar zo niet, dan zou ze niet op hem wachten. Ze zou hem dan na haar onderhoud met Sara wel spreken. „Goed", zei Neill, „ik zal zorgen tegen elf uur hier te zijn om de wacht te betrek ken" Hij verdween en zijn gebogen hoofd wees er op, dat hij ondanks al zijn vaag heid ernstig over het probleem inzat. Constance wist opeens niet meer, of ze er wel goed aan gedaan had hem een en ander te vertellen. Ze voelde zich ongeluk kig en angstig en verlangde naar Philip. Ze moest iets doen om de tijd tot 11 uur door te komen. Een gesprek met mevrouw Fincham die stellig over David Parkinson zou beginnen, wilde ze liefst vermijden. Ze bedacht zich, dat de keukenmeid ge sproken had over voorraadkasten, die vol oude rommel zaten en die schoongemaakt moesten worden, en dit leek haar een uit stekend werkje voor dit moment. Ze zou zich onmogelijk kunnen concentreren op het uitzoeken van rekeningen en andere paperassen, maar het schoonmaken van kasten was iets, waaraan je je met licha melijke energie kon geven, zonder gelegen heid te krijgen om te gaan zitten pieke ren Neill was intussen naar boven gegaan en klopte op Fiona's slaapkamerdeur. „Hoe voel je je nu?" vroeg hij. „Slecht, héél slecht", klonk het ant woord. „Ben je van plan nog lang in bed te blijven?" „O, ga weg, ik voel me miserabel", ant woordde Fiona, „ik kan met niemand spreken Hij draaide zich om, doch riep nog dooi de deur: „Fi, voor het geval je toch op mocht staan, wil je dan Con gezelschap gaan houden? Ze schijnt last van haar ze nuwen te hebben". Fiona kreunde zacht. „Ik ben bang, dat ik de hele dag in bed zal moeten blijven", antwoordde ze klagend. „Ik heb me in tij den niet zo ellendig gevoeld". „Ik zal Mary vragen om je wat thee en droge toast te brengen", zei Neill en liep de trap weer af. Philip werd door allerlei andere zaken opgehouden, nadat hij de woedende eigenaar van de koolaanplant overtuigd had, dat hij zelf de omheining, welke zijn kinderen kapot hadden gemaakt, moest repareren, en hoewel hij zich vaag zorgen maakte over Constance, trachtte hij zich gerust te stellen, door zich voor te hou den dat alle verliefde mensen bezorgd zijn voor het voorwerp van hun liefde. Neill v/as in het huis aanwezig en deze sprong altijd heel handig met zijn tante om, zo dat, zelfs wanneer mevrouw Fincham er achter zou komen, dat Parkinson niet aanwezig was, Neill haar wel zou kunnen kalmeren Terwijl hij met een van de boeren knechten over de varkens sprak en nog enkele andere karweitjes opknapte, hiel den zijn gedachten zich telkens weer bezig met Peter Phipps. Was het mogelijk, dat deze een groter schurk was dan hij zo ogenschijnlijk de indruk maakte? Maar wat beoogde hij in dat geval? Als hij de oude vrouw op de een of andere wijze in zijn macht had en op die manier geld van haar los wist te krijgen, dan kon het toch niet iets van belang zijn, daar hij anders stellig onmiddellijk een grote som opge ëist zou hebben om weg te komen. Hij zou dan toch zeker geen genoegen hebben genomen met een teruggetrokken leven in een armoedig buitenhuisje in een om geving, waar iedereen het land aan hem had..! Mevrouw Fincham ontving hem dik wijls, dat was een feit, maar hij had hier voor altijd als verklaring aangevoerd dat de oude vrouw zich verveelde, zich amu seerde met Phipp's verhalen en gestreeld werd door diens vleierij. Bovendien scheen ze er behagen in te scheppen, hem en Neill er een beetje mee te irriteren.. Dat paste precies bij haar. Als er iets waar was van Mary's verhaal over ver borgen juwelen, dan was het natuurlijk ook mogelijk, dat hij in het huis rondhing om hiernaar te zoeken. Neill was er altijd van overtuigd geweest, dat de kleine dief stallen slechts een symptoom waren van iets veel ernstigers. Ze hadden zelfs de oude vrouw ervan verdacht. Maar wat was de reden, dat mevrouw Fincham na dat geheimzinnige midder nachtelijk bezoek opeens over haar ze nuwen scheen te zijn? Waarom moest ze nu opeens Parkinson erbij halen? „Ik kan er geen touw aan vast knopen", zei Philip hardop tot zichzelf, terwijl hij naar de boerderij terugliep. „Het is na tuurlijk mogelijk, dat Parkinson mij aan gezien heeft voor de boosdoener. Hij dacht waarschijnlijk, dat ik knoeide met de boeken.Hij lachte even en in zijn kan toortje gekomen, nam hij de telefoon op. Toen hij de verbinding met het Fincham- huis had, hoorde hij Neill's stem. „Con is naar Sara Goodwood", deelde deze hem mede. „Ik heb de wacht momenteel". „Ik kom na de lunch", zei Philip. „Hoe maakt je tante 't?" „Niet al te best", antwoordde Neill. „Ik heb haar verteld, dat Parkinson nog niet dadelijk zou kunnen komen, dat het nog wel een dag of tien zou duren, en ze wond zich hierover erg op. Maar iets ge zegd heeft ze niet. „Houd je ogen goed open", zei Philip. „Con heeft het gevoel, dat de oude vrouw onder geen beding alleen in huis gelaten mag worden, en misschien ziet ze dat goed. Houd in ieder geval die ellendeling van een Phipps bij je tante vandaan. Waar is Fiona?" „Ze is met Con mee naar Sara.... ze had een aanval van hoofdpijn en misselijk heid, maar is tenslotte toch opgestaan". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6