Weer een „Haarlems" jeugdconcert voor de NCRV-microfoon Kort en bondig Dijk bij Rilland bezweek en werd weer gedicht Heemstede Amsterdamse Beurs Militair lesviiegtuig neergestort DONDERDAG 26 FEBRUARI 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMS CHE COURANT 8 MUZIEKSCHOOL Piano-leerlingen van Roel Riphagen Burgerlijke Stand van Haarlem „Forbidden jungle" voor Oost en West vertoond Mary Pos sprak over Amerika Teraardebestelling P. P. Hartendorf Twee jaar geëist tegen HaarPmse fietsendief Het gaat. sneller met de Halda!1 Blikman Sartonus BEELDENDE KUNST Von Brucken Fock Nieuwe wimpels in de Grote Houtstraat Rijwielstalling verpacht „Kop Zeeweg" Uitspraken Haarlemse Rechtbank Amusementstent in het Florapark Autorijder weigerde zich aan bloedproef te onderwerpen V erkiezingsraad KVP opgeheven Eén van de twee inzittenden licht gewond De serie „jeugdconcerten" van de NCRV lijkt zo langzamerhand wel een louter Haarlemse aangelegenheid te worden. Mocht twee weken geleden een Bloemen- daals schoolorkest al een concert in deze populaire radiorubriek geven, gisteren was de beurt aan maar liefst zeventig andere Haarlemmertjes, te weten het jeugdorkest van het Haarlemse muziekinstituut en het kinderkoor van de Haarlemse Montessori school aan de Louise de Colignylaan. In twee autobussen was dit vrolijke gezel schap naar Hilversum gekomen, waar het in de NCRV-cantine onthaald werd op ranja en koffie om de eventuele planken koorts te „drukken". Daarmee liep het trouwens nogal los, want er werd gebab beld en gesnaterd alsof zo'n microfoon debuut de gewoonste zaak van de wereld was. Even stiller werd het wel toen de jeugdige executanten door Akke de Vries meegenomen werden naar de grote studio, waar vooral de kleine vocalistjes wel even onder de indruk raakten van de gewich tige microfoonkranen en de talloze sig naallampjes. Maar lang duurde dat niet en zo kon dirigent Jan Hoeben zonder ver wijl beginnen met de generale repetitie, waarbij zowel de zangertjes als de instru mentalisten zich kranig weerden. Het ge kozen werk, de cantate „De schoolmees ter" van Telemann, is een bron van muzi kale humor, maar de verschillende inzet ten van deze canon en de talrijke koddige dissonanten bieden vooral de zangers tal van moeilijkheden, die het kinderkoortje echter met verbluffend gemak overwon. Het orkestje, bestaande uit elf eerste violen, In de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst traden gisteavond leerlingen van de pianoleraar Roel Riphagen op. Het waren vèrgevorderde leerlingen, wier capacitei ten, muzikale en technische, in dit stadium van ontwikkeling reeds opvallend gepro nonceerde karaktertrekken toonden. Er waren uiteraard verschillen te ontdekken in die persoonlijke gerichtheid. Interessant zich veilig voelde bij het opvolgen van de was het daarbij waar te nemen hoe de een voordrachtsaanwijzingen van de leraar en de ander zich zo nu en dan liet gaan op de vleugelen der eigen fantasie. En dan kreeg zo'n voordracht de aantrekkelijke karakteristiek der ontluikende persoonlijk heid. Een leerlinge begon met het eerste deel van het Pianoconcert in d van Mozart, begeleid door haar leraar. Een andere leerlinge vervolgde met drie ranke Sonates van Scarlatti. En hierna kwam weer een Sonate van Scarlatti in een bewuste ver tolking door een opvallend talentje, dat ook bijzondere muzikaliteit toonde bij het spelen van de Impromptu in Fis van Chopin. Gevoelige expressiviteit klonk uit de aansluitende voordracht van muziek van Chopin en Schumann. Een knappe prestatie was de uitvoering van het Concertino (1949) van Jan van Dijk, een werk, dat op dat programma wel een heel erg eigen plaats innam. Er sprak talent uit het spel van de leerlinge, die de cerebrale compositie van Van Dijk met haar leraar vertolkte. De verzorging van de tweede helft van de avond was toevertrouwd aan een leer linge, die haar artistieke weg wel zal vin den. Wat zij met de voordracht van de Engelse Suite in a van J. S. Bach, vier Préludes van Gabriel Fauré en de Sona tine van Maurice Ravel presteerde, wees op een inderdaad bijzondere muzikale en pianistische dispositie. P. ZWAANSWIJK. HAARLEM, 25 Februari 1953 ONDERTROUWD: 25 Febr. F. J. Chr. Be- rings en Th. C. M. Kahmann; D. Felix en J. A. van Leeuwen: W. A. Koops en E. Lampe; •T. Brouwer en D. J. van Eimeren; J. M. C. Tombrock en C. L. M. NieuwJand; P. J. J. Uuijbers en W. C. A. Wierex: J. A. B. M. K^k en C. van Stinriaan; P. Silvis en A. C. "rbrink; J. H. Kuiken en M. M. Zorn; J. E. Fonkert en M. J. Renout: Th. Th. Ris en H. J. Licht; J. Groenendaal en M. M. Tervoort. GEHUWD: 25 Febr., P. Zuiderduin en M. T. Colin: P. M. Jansen en J. L. den Ouden; H. van Strien en J. A. Ahrendt. BEVALLEN van een zoon: 24 Febr., W. R. "heringade Voogt; H. M. Mettenvan der :oes; A. WortelEggink; 25 Febr.. M. J. M. van de Vlietvan Tongeren; J. M. Elsen- >ekHandgraaf. BEVALLEN van een dochter: 24 Febr., J. U de Vriesvan Leeuwen; C. Molenaar 'Veiland; E. Th. BertholeeBlesgraaf: 25 Febr., C. H. DatemaSastra; W. J. van Rhijn -Fritz. OVERLEDEN: 22 Febr., V/. C. Chr. Huijs- -'ens, 81 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; 24 "A=br., S. Seelig, 70 j.. Hazepaterslaan: M. "•zanderEnnenga. 64 j.. Leendert Meesz- raat: J. Erkelens, 11 m.. Hazepaterslaan; C. a Sprongers, 52 j.. Maerten van Heemskerk- traat: M. A. van der GeestLemmers. 77 j., Kamoerlaan: R. L. Staats, 70 j., Kruistocht- r'r?-t: A. Kiel. 53 j., A. L. Dyserinckstraat. En dit is een deel van de radio-artisten, zoals zij gisteren hun debuut maakten in het NCRV-jeugdconcert: het kinderkoor van de Haarlemse Montessorischool; jong ste koorlid acht, oudste twaalf jaar elf tweede violen, drie celli, een fluitiste en twee pianistjes (die elkaar afwisselden) sloeg zich ook kranig en met beschaafde klank door de moeilijke partituur heen en de bariton Marcel Dierxck, die de school meester voor zijn rekening nam, verraste zowel door zijn mooie timbre als door zijn geestige voordracht. Dirigent Jan Hoeben hoefde slechts een paar kleine onvolko menheden weg te werken, voordat het programma „de lucht inging", maar toen mankeerde er dan ook weinig meer aan. Maar dat zullen de ouders der concert- gevertjes zelf wel gehoord hebben en daar over hoeven wij dus niet verder uit te wij den. Wat ons nog wel van het hart moet: dat deze concertenserie een voortreffelijke stimulans is voor de muziek-beoefening door de jeugd. En dat onze Haarlemse jeugd daarin zo'n belangrijk aandeel heeft, dat doet ons, als rechtgeaarde chauvinis ten, dubbel deugd. Bravo enwie volgt? Een zeer groot aantal leden en genodig den van de afdeling Haarlem der Konink lijke Vereniging Oost en West genoot Woensdagavond in De Leeuwerik van de prachtige kleurenfilm „Forbidden Jungle" opgenomen door de Noorse zoöloog en cineast Per Höst in het voor blanken ver boden Indianen reservaat in Panama. Me vrouw BaarsJelgersma,. die de film toe lichtte, schetste de levensloop van Per Host,, die op 44-jarige leeftijd in 1949 en 1950 het reservaat, bevolkt door Choco Indianen, doortrok. Daar wegen ontbraken, werd de reis per kano in dit voor Europea nen gevaarlijke gebied gemaakt. De Choco Indianen, alhoewel zeer zindelijk, leiden een zeer primitief bestaan. De hutten, die in dit tropisch klimaat zonder wanden wa ren, waren feitelijk niet meer dan een op palen geplaatste vloer met een dak, waar de gehele familie samenwoonde. De vrij blanke huidskleur van deze prachtig ge vormde mensen wordt op negen-jarige leeftijd zwart geverfd, als bescherming tegen boze geesten. De medicijnmeester, tevens geneesheer, speelt een grote rol. De voeding bestaat uit zogenaamde kook- bananen, rijst en mais, alle producten van een zeer oppervlakkige landbouw op de met een kleine bijl en kapmes opengelegde oerbosgronden. Met pijl en boog, ook wel met een blaasroer wordt de jacht beoefend voor vleesvoorziening en met een speer de visvangst. Dit overigens zachtzinnige volk, dat zeer vriendelijk is voor kinderen, leeft verborgen in de jungle, omgeven van een flora en fauna van zeldzame schoonheid. De film toonde zeer vele prachtige exoti sche bloemen en heesters, ware bouquetten tussen het zware bos, waarvan vele voor de natuuronderzoeker onbekenden waren. Prachtige opnamen van de dierenwereld, vaak door tele-lenzen dichterbij gebracht, toonden in een bonte reeks zoogdieren als honingberen. luiaards, apen, waaronder de zeer mooie capucijner-aap enzovoort; verder reptielen als alle mogelijke soorten van slangen en krokodillen, maar ook vo gels b.v. de toekan, gieren, pelikanen en valken; voorts insecten bijvoorbeeld hele kolonies zogenaamde bladsnij-mieren. Zeer intelligent bleken de honingbeertjes. Deze film gaf een prachtig beeld van de kleurrijke verborgenheden van de jungle en het leven van bijna onbekende dier soorten, waarin een kleine volksgemeen schap haar bestaan vindt. De bereisde „Roel" onder de vrouwelijke journalisten, Mary Pos, hield gisteravond in de kerkzaal van de Protestantenbond een lezing over haar laatste reis naar Amerika. Deze reis heeft haar de kans gegeven talloze indrukken op te doen zodat haar lezing een uitgebreid reisverhaal werd. Deze laatste maal is zij naar Amerika gegaan met de bedoeling vooral de schoon heid van dat land te leren kennen. Zij heeft Amerika wijd en zijd doorkruist en getracht een indruk te krijgen van het leven van de Nederlanders die er zich in de loop der jaren en dikwijls arm hebben gevestigd, en die nu vaak tot de welgestel- den behoren. Uit haar verhaal, dat een aaneenschake ling was van grappige en verrassende wen dingen, sprong telkens weer naar voren de milde humor waarmee zij dit werelddeel bekeken heeft en haar grote waardering yoor de gastvrijheid van het Amerikaanse volk. Geestdriftig vertelde zij haar gehoor over de wil tot werken die de Amerikanen bezielt, de resultaten die het jonge land heeft bereikt en de wijze waarop de Hol landse emigranten zich hebben weten aan te passen en zich onmisbaar te maken. Honderd lichtbeelden in kleuren onder steunden de lof die Mary Pos toezwaaide aan Amerika's schoonheid in architectuur en natuur. Als intermezzi werden gramofoonplaten gedraaid van het k»or van Salt Lake City. Velen volgden Woensdagmiddag op de Noorderbegraafplaats de baar van de heer P. P. Hartendorf, tot voor kort secretaris van het Consultatiebureau voor het onder zoek naar het vaderschap van de Christe lijke Vereniging Zedenopbouw. In de aula herdacht mr. A. Bouman, secretaris van het hoofdbestuur van deze vereniging, het werk door de heer Hartendorf in de loop der jaren verricht. Hij herinnerde aan een bijeenkomst, ongeveer een maand geleden gehouden, waarop afscheid werd genomen van de heer en mevrouw Hartendorf. Evenals zijn persoonlijkheid was het af scheid van het maatschappelijk werk stijl vol. Namens de afdeling Haarlem van Zeden- opbouw sprak de heer J. Roggeveen woor den van afscheid; hij heeft negen en dertig jaar met de thans overledene samengewerkt in de strijd tegen de zedeloosheid. Veel werk heeft de heer Hartendorf verzet; dat geschiedde achter de schermen en daar door is niet bekend hoevelen die in moei lijkheden verkeerden, geholpen zijn. De heer Brusse, leider van het Haagse bureau van Zedenopbouw, haalde als vriend en collega herinneringen op uit het welbestede leven van de heer Hartendorf. Hij heeft zich in dienst gesteld van God en de mensen en zijn leven ten voorbeeld gesteld aan velen. Uit naam van de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasserings- vereniging sprak de heer J. A. Hoekendijk woorden van afscheid; hij noemde de heer Hartendorf een kloeke werker, die recht op zijn doel afging. Ds. J. A. van Arkel, predikant bij de Gereformeerde Kei-k, richtte zich met woorden van troost tot de nabestaanden, waarna de baar grafwaarts werd gedragen. Nadat gemeenschappelijk het lievelingslied van de heer Hartendorf „Ik weet aan wie ik mij vertrouwe", was gezongen ep ds. Van Arkel de Geloofsbelijdenis had uitge sproken, dankte een zoon van de overle dene voor de blijken van deelneming. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de los arbeider H. J. H. uit Haarlem terecht, die op 7 October van het vorig jaar een fiets gestolen had, die tegen een huis op de Gedempte Oude Gracht stond. Tijdens het onderzoek van deze zaak bleek, dat de verdacht ook verschillende koffers uit geparkeerde auto's had gesto len. Tevens had hij een tas ontvreemd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman wees er in zijn requisitoir op, dat H. reeds vijfmaal veroordeeld is wegens diefstallen. Ook het rapport, dat over verdachte was uitgebracht, was uiterst ongunstig. De reclasseringsambtenaar was zelfs van mening, dat deze verdachte niet te reclasseren was. De officier eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar. De verdediger, mr. A. W. Hellema Jr., betwistte in zijn pleidooi de conclusie van het rapport. Immers volgens hem waren de werkgevers niet ontevreden en de amb tenaar was tot zijn conclusie gekomen naar aanleiding van de mededelingen van de vroegere echtgenote van de verdachte. Vol gens mr. Hellema moest de rechtbank rekening houdth rrtèt de ongunstige Om standigheden waaronder de verdachte had geleefd. De verdediger drong aan op een kortere straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 12 Maart. BLOEMENDAALSE SCHAAKCLUB Woensdagavond ontving het eerste tiental van de Bloemendaalse Schaakclub het derde tiental van het Amsterdamse VAS. De wed strijd werd door de gasten gewonnen met 5'22H De voorlopige uitslag luidt: A. Jor- dans—A. L. Bouma afgebr.; C. Boutellier— A. de Jager lé—W. v. d. Werff—P. de Borch J. SchaapmanP. v. d. Graaf 01; N. ZwaneveldF. v. Roesel 01; P. v. d. WerffMevr. v. Veen afgebr.; J. LankampA. Bausch 01: P. RotteveelH. Zadek 10; G. L. v. d. MeyL. Wessels mr. F. F. Lindeman—L. Gerritsma 0—1. ADVERTENTIE f/////r////rf/////////?////////w////////f////////////////////z///////s/t/fz'/qï Opper-Mandarijn Si-na-Sappel (district Ho-Ni-Toen) verwon derde zich al enige weken over de vetvlekjes, die zijn brieven en rapporten ontsierden. Tot zijn typiste Link-Tik-Ding hem vertelde, wat de oorzaak was. Teneinde meer tijd te hebben voor het bereiden van deXotusbloemthee, moest ze haar lunchtijd beperken. Sinds ze een HALDA-schrijf- machine gebruikte, was dat geen probleem: haar rijst met vogelnestjesjus at ze niet meer met stokjes, maar ze gebruik te een paar type-armen uit haar HALDA. Want in onze folders had ze iets gelezen over de versnelde type-arm beweging. Over de gehele wereld ge bruikt men de HALDA. Ook voor U is zij de meest ge schikte schrijfmachine, zelfs als U liever dineert met lepel, vork ea mes. ROTTERDAM - DEN HAAG - ARNHEM - ROKIN 17 AMSTERDAM - HAARLEM - LEEUWARDEN HENGELO De schilderijen en tekeningen van G. H. G. von Brucken Fock in het museum „Het Huis van Looy" bijeengebracht, geven wei nig aanleiding tot een uitvoerige bespre king. De kwaliteiten, die zij sfellig bezitten, werden door mij reeds naar voren gebracht bij gelegenheid van de openbare verkoping in het voormalige huis van de componist schilder, die in April van het vórige jaar plaats had. Zeker, er is nu een groter aantal werken te zien en de condities zijn oneindig gun stiger. Hier staat tegenover dat de museum sfeer de bezoeker ook critischer stemt dan het huiselijk milieu. De zwakheden komen hier in een helder der licht te staan en de onrust van de ma ker die, gedreven door zijn veelzijdigheid, steeds naar een ander medium greep om zijn hevige gevoelens in klank of kleur ge stalte te geven, blijkt ook de schaduwzijde te zijn geweest van dit talent. Te snel is een begonnen motief soms losgelaten, te dikwijls moet men zich met een goede in tentie tevreden stellen. Zeker zal Von Brucken Fock het zichzelf in zijn leven zeer moeilijk gemaakt hebben. In de korte biografie van de heer H. P. Baard heeft men dat kunnen lezen. Zijn onrustig zoeken naar schoonheid en waarheid moet hem telkens weer voor ob stakels gebracht hebben, die in deze we reld nu eenmaal ieder die scheppende ar beid verricht ontmoet, maar die hem door hun telkens wisselende gestalten te veel strijd gekost moeten hebben. De strijdbaar heid is ook in de schilderijen herkenbaar. Meestal blijft het echter bij een aanval, zelden wordt de voldragen vrucht der over winning geoogst. Iedere zelfgenoegzaam heid is aan deze werken vreemd en dat is dan ook waarschijnlijk de reden waarom deze schilderstukjes ons op één of andere manier toch dierbaar zijn. Bepaalde schilderijen afzonderlijk te ver melden lijkt mij hier niet noodzakelijk, temeer daar het niet het meer of minder geslaagd zijn der afzonderlijke werkstuk ken is die ons boeit maar de algemene geest die er uit ademt, een geest die sym pathiek is en die terugwijst naar de maker er van, de mens Von Brucken Fock. OTTO B. DE KAT. Dezer dagen was reeds een versiering aan gebracht in de Grote Houtstraat tussen de Anegang en de Grote Markt. De directie van de Lichtstad Haarlem heeft de versie ring afgekeurd, omdat zij vreesde, dat de wimpels spoedig gaan scheuren. Ander ma teriaal wordt gekozen voor de versiering, waardoor de wimpels beter zullen houdën dan de deze week aangebrachte. Het Nederlandse Elerencontrólebureau deelt mede, dat de Nederlandse uitvoer van eieren in de week van 9 tot 14 Februari de ongekend grote omvang van 48 millioen stuks heeft bereikt. Naar West-Duitsland wgrden in deze periode 45,3 millioen eieren uitgevoerd. De treinreizigers ivorden, wanneer zij de Pijlslaan te Haarlem passeren, op deze wijze attent gemaakt op de lichtstad, die Haarlem tijdens de Flora zal worden. Voor de verpachting van de rijwielstal ling bij de „Kop Zeeweg",, aan het Bloe mendaalse strand, die onlangs door B. en W. van Bloemendaal is geschied, waren vijftien inschrijvingen binnengekomen. In tegenstelling met vorige jaren, toen de verpachting steeds voor een periode van drie jaren gold, is de rijwielstalling nu voor slechts een jaar verpacht, hetgeen verband houdt met de in de toekomst te veranderen situatie volgens het destijds in de gemeenteraad behandelde voorstel uitbreiding kop Zeeweg. De bedoeling is, de weg van Zandvoort naar Overveen dan achter de huidige rijwielstalling en auto parkeerplaats heen te leggen en de rijwiel stalling naar de Noordzijde van de Zeeweg bij de ingang van „De Kennemerduinen" te verplaatsen. Gedurende de voorafgaande zes jaren was de heer J. Silvius de pachter van rij wielstalling en parkeerplaats. In het ko mende seizoen za.l dit zijn de heer N. ten Broeke te Bloemendaal. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de drieëntwintig-jarige electricien C. J. G. van K., die er van verdacht werd op 12 Januari van het vorig jaar onder ede valse verklaringen in een echtscheidingsproce dure voor de rechter-commissaris te heb ben afgelegd. De rechtbank veroordeelde Van K. tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had een gevangenisstraf van één jaar geëist. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak: tegen de vertegenwoordiger C. H. uit Leeuwarden, die op 24 December van het vorig jaar in Haarlem een ac cordeon gehuurd had en dit instrument daarna ten gelde maakte. De rechtbank veroordeelde C. H. tot een gevangenisstraf van vier maanden met af trek van het voorarrest. Woensdagmiddag is in de ringdijk bij Rilland, die een dag tevoren na dagen lang zwoegen was gedicht, op de meest critieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle be schikbare krachten ingeschakeld en gister avond omstreeks negen uur gelukte het het gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter. De diepte was aanzienlijk. Vierhonderd arbeiders zijn er in geslaagd het grote gat in de Westerscheldedijk ach ter Waarde op Zuid-Beveland te dichten. Hierdoor is de zogenaamde kleine West- veerpolder waarin drie huizen zijn wegge spoeld, van het Scheldewater afgesloten. Het belang van deze dichting is vooral hierin gelegen dat voor het dorp Waarde, dat 'achter de Slaperdijk' ligt, geen direct gevaar meer bestaat voor een nieuwe over stroming. Het dorp Waarde zelf staat nog vrijwel geheel onder water. Het gat bij de Westveerpolder heeft men dicht gekregen met zandzakken en met behulp van een zandzuiger. Vanmorgen is het gat in de dijk van de Texelse polder „De Eendracht" gedicht. De werkzaamheden konden bij gunstige water stand worden verricht. In de afgelopen maanden zijn bespre kingen gevoerd over het plaatsen van een tent-hötel en van een amusementstent in het zuidelijk deel van Haarlem ter ge legenheid van de komende Flora. Wij ver nemen dat het tent-hótel niet opgericht zal worden maar wel een amusementstent in het Florapark. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tijdens de behan deling van een zaak tegen een autobestuur der, die er van verdacht werd zijn wagen onder zodanige invloed van sterke drank te hebben bestuurd, dat hij hiertoe niet meer naar behoren in staat was, gezegd, dat de verdachte zijn weigering zich aan de bloedproef te onderwerpen, niet mocht worden verweten. Mr. Nouhuys zei dat de wet niet van een verdachte eist dat hij zijn onschuld bewijst.' De wet stelt, dat het Openbaar Ministerie het bewijs van zijn schuld moet leveren. Dat bewijs wordt soms geleverd door het resultaat vari de bloedproef, soms door de verklaringen van getuigen. In deze-zaak heeft de verdachte de bloedproef gewei gerd. Evenmin zijn er getuigen, die met zekerheid kunnen zeggen, dat hij dronken was. De officier vroeg derhalve vrijspraak. Op 11 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Woensdagavond hield de afdeling Heem stede van de K.V.P. een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Ir. A. H. IJsselmuiden sprak als voorzit ter in het openingswoord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Aan de orde kwam het voorstel tot wijziging in het reglement, namelijk de opheffing van de verkiezingsraad. Dit comité zag zich voor heen met de samenstelling der candidaten- lijsten voor de gemeenteraad belast. In plaats daarvan zullen dan in de toekomst alle leden van de Heemsteedse afdeling op dit punt medezeggenschap verkrijgen. Dit voorstel vond in het gemeenteraads lid de heer Zegwaart een bestrijder, die zijn protest formuleerde door op te mer ken, dat de leden niet in de gelegenheid zijn geweest zich over deze kwestie een gefundeerd oordeel te vormen, omdat het concept van de wijziging hun voor de ver gadering niet is toegezonden. Hij stelde daarom voor de behandeling van dit punt tot over twee maanden uit te stellen en de leden het concept intussen alsnog te doen toekomen. De meerderheid verklaarde zich hier evenwel tegen, waarna het voorstel tot reglementswijziging werd aangenomen. Hiermede is de verkiezingsraad te Heem stede dus definitief opgeheven. Daarop werden uit de vergadering een tiental na men van eventuele candidaten voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen ge noemd. Hoogstwaarschijnlijk zal dit aantal nog worden uitgebreid, waarover zo spoe dig mogelijk nadere mededelingen zullen volgen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 9415/i- 95 A.K.U 161 162% 184 185% Philips Gloeil. 158% 158% Kon. Petroleum 309 309% A'dam Rubber 91 90% Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 128 128% H.V.A 103 102% 81 83 Amsterd. Bank 171% 171% Ned. Handel Mij. 159% 159% Rotterd. Bank 160% 160% Twentsche Bank 16714 167% Anaconda Copper 43 44% Bethlehem Steel 54 55 Republic Steel 47% 48% 6914 69% 22% 22% U S. Steel 41 41% In Amsterdam is gisteren de 70-jarige Marinus de Ruyter in het hywelijk getreden met de 76-jarige Jannetje Meulenaarsgraf. Na de plechtigheid werden beiden, toen zij het Damrak wilden oversteken door een tram aangereden. De oudjes werden naar het Binnengasthuis vervoerd, doch konden na daar te zijn verbonden naar huis het Tehuis voor Bejaarden aan de Roeterstraat worden vervoerd. Te Assen is overleden de heer L. C. A. Franken, lid van het college van Gedepu teerde Staten van Drente. De heer Franken werd in 1922 lid van de gemeenteraad van Assen voor de S.DA.P. Zes jaar later werd hij wethouder. Inmiddels was hij ook lid geworden van de Provinciale Statèn van Drente. Na de bevrijding werd hij benoemd tot lid van het college van Gedeputeerde Staten. De 75-jarige actrice Rika Hopper is gisteravond in de Kleine Comedie te Den Haag gehuldigd ter gelegenheid van de 75ste voorstelling van „De Ander" van Casona, waarin zij de hoofdrol speelt. Haar werden bloemen, een mand met fruit en een geschil derd portret aangeboden. Op Vrijdag zal in de „Willem Joseph baron van Ghent"-kazerne te Rotterdam de luitenant-generaal, der mariniers M. R. de Bruyne het commando over het corps ma riniers overdragen aan de generaal-majoor P. J. van Gijn. Prins Bernhard zal bij deze commando-overdracht aanwezig zijn. In verschillende streken van Nederland wordt de laatste tijd met succes Virginia- tabak geteeld Totaal wordt op 150 hectare 300 ton tabak geteeld. De industrie heeft er veel belangstelling voor. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad een voorstel voorgelegd betref fende de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. Het gebouw zal verrijzen op het Alexanderveld, nabij het nieuwe stadhuis. De totale kosten van de bouw van het gehele complex worden, naar de thans geldende lonen en prijzen, globaal geraamd op f 10 millioen. Voor de aanleg van liet Hofplein te Rotterdam is indertijd een openbare aanbe steding gehouden; de laagste inschrijving bedroeg toen f 494.650. Aangezien de raming echter aanzienlijk lager was, besloot de ge meente het werk in eigen beheer te laten uitvoeren. De eindrekening heeft als i-esul- taat gegeven, dat de uitgaven f 88.000 be neden de laagste inschrijving zijn gebleven. HAARLEM EN OMGEVING Aai\ de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wiskunde de heer F. Th. H. Veringa en voor het candidaatsexamen wis- cn na tuurkunde de heer F. Vegter, beiden te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd: voor het candidaatsexamen voor mijningenieur, de heer J. Germeraad uit Bloemendaal; voor het candidaatsexamen voor natuurkundig ingenieur, de heer R. Hoekstra uit Haarlem en voor het inge nieursexamen voor natuurkundig ingenieur, de heer Y. J. Fokkinga uit Haarlem. Woensdagmiddag om kwart voor zes reed de tweeën veertigjarige J. T. per fiets van de Grote Markt naar de Koningstraat en ter hoogte van het Stadhuis kwam vermoedelijk zijn voorwiel in aanraking met een voor hem rijdende fiets. T. viel en liep een hersen schudding op. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De on bekend gebleven wielrijder en getuigen van het ongeval wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. De N.V. Holland Nautic Haarlem heeft een bedrag van f 11.200 ter beschikking ge steld van het Rampenfonds. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer K. Bakker te Heem stede. Door nog onopgehelderde oorzaak is Woensdagmorgen tegen twaalf uur het mi litaire lestoestel PH-UFG, dat omstreeks 10 uur was opgestegen van het vliegveld Ypenburg voor het maken van een oefen- vlucht, in de buurtschap „Klein Paradijs" te Beekbergen neergestort. Hoewel het toe stel totaal werd vernield, kwamen de bei de inzittenden, de piloot-instructeur Kel der uit Den Haag en de sergeant leerling vlieger Van der Zee er vrij goed af. Laatst genoemde kreeg geen letsel. K. liep enkele inwendige kneuzingen op, welke niet van ernstige aard waren. Hij werd naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. Het ongeluk bij Eelde Het Zweedse militaire vliegtuig, dat, zo als in een deel van onze vorige oplaag is bericht, Woensdagmiddag nabij het vlieg veld Eelde is neergestort, behoorde tot een groep van negen vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht, welke op weg was van het vliegveld Ypenburg naar Zweden. Ongeveer een kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld Eelde stortte het toestel van de formatieleider, luitenant Bruno Svens- son, brandend neer. Luitenant Svensson kreeg, toen het toestel in brand vloog, ben zine over zijn vliegpak. Op dat ogenblik sprong hij, terwijl zijn vliegpak in brand vloog, met een parachute uit het vliegtuig. Hij viel in een slootje, waardoor zijn bran dende kleding doofde. Luitenant Svensson bleek enkele brandwonden aan benen, hoofd en handen te hebben opgelopen. Toegesnelde omwonenden brachten hem naar een dokter in Paterswolde, die hem verbond. Het vliegtuig vloog nog enkel» honderden meters verder, daarbij laag over een boerderij scherend. Het stortte aan de rand van een weiland neer. Door dat het terrein van het ongeluk zee.-^moei- lijk te bereiken was, behoefde de brand weer van Eelde slechts de nasmeulende romp te blussen. De formatie bleef nog ge ruime tijd rondcirkelen. Zes vliegtuigen zetten later de vlucht voort. De andere twee landden op Eelde. Met één ervan heeft luitenant Svensson de vlucht naar ZAveden voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10