Franse communistische partij ziet haar aanhang snel dalen 11000 BROEKEN I M.DOUWMAZOON Aantal geëvacueerden uit de rampgebieden ruim 100.000 Waar de 5000e? IPi E RR Wereldnieuws Partijblad „Ce Soir" gaf de strijd op De radio geeft Vrijdag L O O S J E S „Moulin Rouge" t Slaapkamer l Gordijnstoffen Zendt deze kaart naar het buitenland Telling van Rijksinspectie voor Bevolkingsregisters PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN och ió het ZO DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 2 „TIEN VERHALEN" De F 221'ers Regering wijst beroep op de Kroon af van ƒ2.30 tot ƒ8.75 p. meter Financiële steun aan ziekenfondsen Nederlandse technici in de Verenigde Staten Kerkelijk Nieuws Een kameel (Van onze correspondent in Parijs) „Ce Soir", het communistische boule vardblad, een der vijf Parijse avondkran ten, zal zoals reeds gemeld werd per 1 Maart ophouden te bestaan. Dié verdwij ning is een der duidelijkste symptomen van de wurgende moeilijkheden waarmede de communistische pers in Frankrijk de laatste jaren heeft te kampen. Moeilijk heden, die enerzijds bijna alle Parijse kran ten met elkaar gemeen hebben, maar die toch zeker óók direct voortvloeien uit het enorme verlies aan prestige en aan aan hang, dat het Franse communisme de laat ste tijd geleden heeft. Een verlies, dat in bedekte termen de vertrekkende directeur van „Ce Soir", de voormalige surrealisti sche dichter Louis Aragon, in zijn af scheidswoord zelfs moest erkennen. Aragon, een der bekendste paradepaarden van de Franse communistische partij, zal intussen worden overgeplaatst naar de directie van het eveneens stervende weekblad „Les Lettres Frangaises", dat indertijd een zekere internationale vermaardheid ver wierf in het proces Kravchenko. Hoe indrukwekkend de terugloop van de communistische bladen is geweest, komt wel heel duidelijk tot uiting in bijgaande cijfers, die werden ontleend aan het offi ciële bulletin der Franse pers. In 1939 be zaten de drie toenmalige communistische kranten een gezamenlijke oplage van 600.000 exemplaren, waarmee ze 5,2 pro cent van het totale Franse lezerspubliek besloegen. In 1944, toen het communisme in Frankrijk zijn hoogconjunctuur beleef de, telde men niet minder dan dertig com munistische kranten, die tezamen bijna een kwart 24,5 procent van het pu bliek bedienden. In 1946 kromp dat per centage in tot 22,8 om in 1952 verder te slinken tot nog maar 12 procent van de totale oplage van alle Franse kranten, waarvan er toen nog slechts zeventien in dienst stonden van de communistische partij. Nu kan men, als gezegd, zeker niet ont kennen, dat de meeste andere Franse kran ten de laatste jaren ook hard achteruit zijn geboerd. In het algemeen hebben vooral de partijbladen zoveel veren moeten laten, dat het in de lijn van de natuurlijke ont wikkeling lijkt te liggen, dat ze wel alle het veld zullen moeten ruimen. Het pu bliek, dat is wel een der duidelijkste ken- trekken van de na-loorlogse Franse pers, wenst zich onbetwistbaar van de partijbla den te distanciëren. Van de ochtendbladen zijn 't alleen de conservatief-onafhankelijke Figaro, de akelig sensationele Aube en de Parisien Libéré, de krant die de grootste plaats voor de sport inruimt en samen met l'Equipe elk jaar ook de Tour de Fran ce organiseert, die zich zelf behoorlijk staande wisten te houden. Van de avond bladen lijkt „France Soir" dat zich in hoofdzaak met sensaties, schandalen en moorden voedt, zich vrij goed door de moeilijkheden heen te slaan, terwijl Le ADVERTENTIE Keuze uit méér dan Kamgaren reeds vanaf 24. Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 Haarlem-Noord HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.15 Radiofeuille ton. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Musette-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Muzikale causerie. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de Horizon, causerie. 19.00 Kinder koor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Vreugde en verdriet, causerie. 19.50 Berich ten. 22.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Promenade-orkest en klein koor. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, cau serie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Blaas-ensemble. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Franse muziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-orkest en soliste. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.10 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Politie- kapel. 18.00 Militaire reoprtage. 18.10 Ge varieerde muziek. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroeporkest en solist. 21.10 Brabants half uur. 21.40 Platen. 21.45 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.05 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige. Katholieke Kerk. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELTVISIE, (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; Gym- nastiek-demonstratie; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Muziek en voordracht. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Vlaamse muziek. 17.45 Platen. 18.00 Platen. 18.10 Causerie. 18.25 Platen. Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. (In de pauze: Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Staten-Gene- raal der Oudstrijders. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 20.00 Nieuws. Overzicht van de weekbla den. Geschiedenis en tradities van de kroning. (Op 224 en 49 m.). Monde, ondanks zijn zeer onafhankelijke politiek, toch nog wel altijd op een, zij 't ook wat kwijnende, lezersschare van een honderdduizend man kan rekenen. De sensationele achteruitgang van „Ce Soir" kan dan ook niet alleen aan de al gemene noodtoestand van de Franse pers worden toegeschreven. Het is, als opgemerkt, stellig ook een gevolg van het prestige verlies van de communistische partij, dat trouwens niet minder duidelijk in een soms massale uittocht van leden uit de partijgelederen tot uiting komt. De oorza ken daarvan hebben aan de ene kant een internationaal karakter, maar zijn ander zijds ongetwijfeld van typisch Franse aard. De politiek,'die Rusland de laatste jaren voert, de zuiveringsprocessen en sinds kort het anti-semietisme, waaraan tegen hun zin de communistische partijen in andere landen worden onderworpen, is zonder de minste twijfel wel de hoofdoorzaak van het Franse verlies aan aanhang geweest. Gebrek aan leiders Daarbij deed zich bovendien dan nog duidelijk het gebrek aan een capabele lei ding gelden, nu wel onmiskenbaar geble ken is, dat niemand de zieke of gedepor teerde, doch in elk geval afwezige Maurice Thorez heeft weten te vervangen. Jacques Duclos, die een intelligent debater en frac tieleider in de Kamer was, is als plaats vervanger van Thorez aan het hoofd van ADVERTENTIE BOEKENWEEK 28 FEBR.—7 MAART Een prachtige film, Een uitstekend boek GESCHENK: Grote Houtstraat 100 - Telef. 17472 Rijksstraatweg 125 - Telcf. 23991 de partij herhaaldelijk tekort geschoten, en met zijn zakboekje met geheime aan tekeningen, dat in handen van de politie viel, lijkt Duclos zich ook in de ogen van de eigen aanhangers onherstelbaar te heb ben gecompromitteerd. Bij dat alles kwam dan tenslotte nog de zaak van de beide „rebellen" Marty en Tillon, die de partij vooral in Parijs, waar ze nog altijd talrijke aanhangers bezitten, veel kwaad moet hebben gedaan. De zui veringswoede schijnt overigens nog lang niet te zijn uitgewerkt, want als voornaam ste volgende slachtoffer wordt nu al de eens almachtige leider van de communis tische vakcenti-ale, de' CGT.Bénoit Frachon, genoemd. Al die tekenen wijzen er wel heel dui delijk op, dat het Franse communisme zijn hoogtepunt heeft overleefd. Minder overi gens, omdat de levenstoestand van de ar beiders intussen nu zoveel verbeterd zou zijn, dan wel tengevolge van de vele en zeer ernstige fouten door de communisti sche leiders bedreven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement herinnerd aan het tussen hem en de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State bestaande verschil van mening over de zogenaamde F 221'ers. De Raad van State adviseerde de Kroon appèllanten alsnog ontvankelijk te verkla ren in hun beroep tegen beslissingen van de minister, door op naar de mening van de minister juridisch niet verdedigbare gronden, een afwijking te construeren van het advies van de commissie van advies, bedoeld in het Zuiveringsbesluit 1945. Zou de minister de adviezen van de Raad van State gevolgd hebben, dan ware langs deze weg alsnog vrijwel algemeen beroep op de Kroon mogelijk geworden, hetgeen de re gering niet voor haar verantwoording kan nemen. De minister blijft bereid in daarvoor in aanmerking komende gevallen soepelheid te betrachten, wanneer hem wordt aange toond, dat er nieuwe gezichtspunten zijn, die, waren zij ten tijde der beslissing be kend geweest, tot een andere uitkomst zou den hebben geleid. Hij moet echter over wegend bezwaar maken tegen het met kunst en vliegwerk construeren van ont- vankelijkverklaring van thans nog inge stelde beroepen en tegen de aandrang om vroegere beslissingen te bezien met een milder oog, uitsluitend op grond van de afstand in jaren. Zowel aan de geest als aan de letter van de desbetreffende wets besluiten zou hierdoor geweld aangedaan worden en zouden consequenties ontstaan, die de regering niet voor haar rekening kan nemen. Toen de minister er niet in slaagde de Raad van State te overtuigen van de juistheid van zijn standpunt, zag hij zich dan ook gedwongen een tegengesteld be sluit uit te lokken. Hij deed dit met pijn in het hart, aangezien hij het uitlokken van dergelijke besluiten en zeker, wanneer het beroepen betreft, ingesteld tegen beslissin gen van de minister zelf, in beginsel uit den boze acht. ADVERTENTIE Grote keus in de modernste een pracht sortering in de nieuwste dessins en soorten in cretonnes, damas ten, effen en streepstoffen De eerste Italiaanse solidariteitstrein bestaande uit 20 wagons met voedsel, kleding en geneesmiddelen is reeds op weg naar Nederland. Een tweede zal spoedig volgen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. W. Beyen, die in Rome vertoeft in verband met besprekingen betreffende het plan Schuman, bezichtigde de eerste trein voor het vertrek naar ons land. Minister Beyen in gesprek met Mario Longhena (met wandelstok), president van het Italiaanse Rode Kruis. bij KRUISSTRAAT 22 j» TEL. 16777 4AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van financiële steun aan de al gemene ziekenfondsen voor hun afdeling vrijwillige verzekering over het jaar 1950. Voorgesteld wordt thans, als vervolg van de wet van 30 November 1950, voor 1950 onder bepaalde voorwaarden een be drag van ten hoogste f 5 millioen uit het vereveningsfonds aan de algemene zie kenfondsen ten behoeve van hun afdeling vrijwillige verzekering ten goede te doen komen. Aangezien bij de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit met ingang van 1 Januari 1951 grote groepen personen, die tot het bedrijfsleven hebben behoord, onder de verplichte verzekering zijn ge bracht, is de voorgestelde wettelijke re geling, krachtens welke steun uit het ver eveningsfonds aan de vrijwillige verze kering wordt verleend, de laatste van dien aard. Om hun technische en wetenschappe lijke vorming aan te vullen en de moge lijkheden van productiviteitsverhoging, zo wel op het gebied van de productietech niek als van de bedrijfsleiding, nader te bestuderen, vertoeven thans zestien jonge Nederlandse ingenieurs en M.T.S.'ers in de Verenigde Staten. De studiereis van het gezelschap, dat met het s.s. „Rijndam" in New York is gearriveerd, zal ongeveer acht maanden duren. De Nederlanders, wier uitzending een onderdeel vormt van het technische hulp programma van het Mutual Security Agency, zullen alle werkzaamheden in een bepaalde fabriek, zowel de organisatie en de productie van het bedrijf als de men selijke verhoudingen, bestuderen. Boven dien zullen zij bezoeken brengen aan an dere bedrijven dan die, waarin zij tijdelijk werkzaam zijn. Aan deze studie neemt onder meer deel de heer D. H. A. Koov, ontwerper van de N.V. Figee te Haarlem. Vele particulieren, instellingen en bedrij ven ontvangen voortdurend brieven van buitenlanders, die zich ernstig ongerust maken over de situatie hier te lande. In zeer veel gevallen betreft het brieven van buitenlanders, die in zakelijke relatie staan tot Nederlandse ondernemingen en vol komen ten onrechte veronderstellen, dat de Nederlandse industrie geheel of gedeel telijk de productie en dientengevolge de export heeft moeten staken. 1. h V TO It F T FM FR C Q In totaal waren gisteren door de Rijks inspectie voor de Bevolkingsregisters 89.709 geëvacueerd uit de noodgebieden geregi streerd. Met die registratie werd onmiddel lijk na de ramp in overleg en in samen werking met de centrale evacuatie com missie en met toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken begonnen. Het aantal heeft betrekking op de „externe" geëvacueerden: de personen, die van een bepaalde gemeente naar een andere zijn overgebracht. Daarnaast zijn er echter nog vele interne geëvacueerden: de personen, die in de naaste omgeving werden opge nomen en niet deel uitmaakten van de georganiseerde evacuatie. Van die interne geëvacueerden beschikt men niet over concrete cijfers, maar men schat hun aan tal op 18.000. Dat wil dus zeggen, dat het totaal aantal geëvacueerden tussen de 100.000 en 110.000 ligt, een aantal, dat de somberste verwach tingen in de eerste dagen in belangrijke mate heeft overschreden. Van het aantal der externe geëvacueerden van 89.709 zijn er inmiddels reeds duizend gerevacueerd. Verspreiding over provincies Op 20 Februari beschikte men over cijfers met betrekking tot de verspreiding der 'externe geëvacueerden over de provin cies. Uitgaande van die cijfers en het thans totaal aantal geregislreerden, kunnen naar schatting de volgende getallen worden ge geven: Zeeland 14.000, Noord-Brabant 30.000, Zuidholland 32.000, Utrecht 8000 en de overige provincies 5000. Van die overige provincies komt Noordholland op ongeveer 1500 geëvacueerden, Gelderland op 1000, Limburg op 400, Drente op 100 en de andere naar rato. Hoewel voor de interne geëvacueerden geen concrete cijfers ter beschikking staan, kan worden aangenomen, dat de aantallen bedragen voor Zeeland 2700, voor Zuidhol land ongeveer 10.000 en voor Noordholland ongeveer 5000. Iedere gemeente, die geëvacueerden heeft opgenomen, is verplicht daarvan onmid dellijk opgave te doen aan de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregisters. Er zou een volledige statistiek kunnen worden gemaakt, welke echter veel geld zou vragen en weinig practisch nut sor teert. Men moet bijvoorbeeld rekening houden met de veranderingen, welke zich nog dagelijks voordoen. Men beschikt over een algehele registra tie der externe geëvacueerden, waarmee bijvoorbeeld he-t informatie-bureau ten zeerste was gebaat. De rijksinspectie voor de bevolkingsregisters legde een signale- mentstaat aan, welke weer naar het Rode Kruis ging, dat dan de inlichtingen kon verstrekken. Van de ongeveer 35.000 informaties, welke werden gevraagd, kon het Rode Kruis er op die wijze 12.000 beantwoorden. Dat er niet nog meer konden worden be antwoord houdt verband met de omstan digheid, dat over tal van mensen inlichtin gen werden gevraagd, die niet zijn geëva cueerd. Zo kwam het bijvoorbeeld her haaldelijk voor, dat inlichtingen in het binnen- en buitenland werden gevraagd over personen wier woonplaatsen niet in het rampgebied waren gelegen. Het Nationaal Rampenfonds heeft daar om besloten een prentbriefkaart uit te ge ven, welke een beeld geeft van de waters nood en tegelijkertijd de relatie in het bui tenland gerust stelt ten aanzien van de positie van de Nederlandse industrie. Ver der zijn er talrijke landgenoten die hun persoonlijke relaties in het buitenland een blijk van erkentelijkheid willen zenden voor de hulp die Nederland werd en nog wordt geboden. Bovendien zal de verkoop van de kaart de kas van het Nationaal Rampenfonds versterken. De kaai-t met bijpassende'enveloppe wordt beschikbaar gesteld voor 10 cent. Dit werd mogelijk gemaakt door de belangeloze me dewerking van de tekenaar Eppo Doeve en van de directie van drukkerij Kuehn Zoon te Rotterdam. De kaarten worden toe gezonden na ontvangst van het verschul digde bedrag op girorekening no. 9575 van het Nationaal Rampenfonds te Den Haag, onder uitdrukkelijke vermelding van „Kaarten Buitenland". Wanneer deze ver melding ontbreekt, kan toezending niet worden gegarandeerd. Op de kaarten is in het Engels, Frans, Duits en Spaans de volgende tekst afge drukt „Voor al hetgeen u en uw volk voor Nederland hebben gedaan, danken wij u uit het diepst van ons hart. In één nacht en een dag werd een tiende deel van Ne derlands bodem overstroomd. Meer dan 1400 mensenlevens gingen verloren, tien duizenden stuks vee verdronken, goede ak ker- en weidegrond werd door het water verzwolgen. Maar gespaard bleef Nederlands indu striële apparaat; Nederlands exportcapacir- teit bleef ongeschokt. De zee- en lucht havens bleven intact; de tuinbouw werd niet geschaad; de bloembollenvelden zullen bloeien in hun volle fleur en voor toeristen heeft het lage land bij de zee niets van zijn aantrekkelijkheid verloren. De slag was hard, maar Nederland lééft en werkt en voelt zich rijk in zijn vele vrienden in het buitenland." Ned. Herv. kerk Beroepen te Kerkdriel C. Bezemer, cand. te Katwijk aan Zee; te Utrecht (vac. A. v. d. Hoeven) A. D. Wumkes te Zutphen. Bedankt voor Rijssen (vac. L. Brasser) H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven; voor Zwijndrecht (vac. J. Godthelp) W. L. Tukker te Delft. Gcref. kerken Aangenomen naar Giessen-Rijswijk Z. C. Versluys, cand. te Geldermalsen die be dankte voor Elim (Dr.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Grootegasf-Gerkesklooster- Stroobos C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Wieringermeer H. W. Noordman, cand. te Kampen. Aangenomen naar Sliedrecht Z. G. v. Oene, cand. te Kampen. Evang. Lutherse kerk Beroepen te Culemborg-Gorinchem W. L. Steinhart te Utrecht. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Bergum J. W. v. Petegem te Musselkanaal. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Ouderkerk aan de Amstel K. G. v. Smeden te Utrecht-N. ADVERTENTIE 38. „Krasnaplofsky!", riep de kleine spion uit, „geheime agenten eten geheime brief op! Roeien.' Roeien! Vóór alles op is!" Het zag er echter niet naar uit. dat Panda de zware brief met documenten in korte lijd geheel geconsumeerd zou hebben. Officiële documenten zijn het dorste en stoffigste eten, dat men zich voor kan stellen. ,,Ik krijg het niet door", klaagde hij, moeizaam kauwend, „het blijft mij in de keel ste ken!" „Doop ze in zeewater", raadde Pat aan, „dat zal ze smeuïger en smakelijker maken!" Het is mogelijk, dat deze toebe reiding documenten lichter verteerbaar maakt, maar dit recept werd niet door Panda aan de practijk getoetst. Op dat ogenblik riep Pat n.i. uit: .Jliet verder eten, redding komt!" Een vliegtuig van de kustwacht had de twee bootjes opgemerkt en cirkelde laag over hen heen. De piloot schakelde zijn zender in en meldde aan zijn basis: Ontdek twee open sloepen in volle zee! Waarschijnlijk schipbreukelin gen! Ga op zee landen om ze aan boord te nemen.... over!" ADVERTENTIE SSTR WINDJACKETS - SWEATERS Slechts. Solomon Bauman, beschuldigd van zakkenrollerij, smeekte de New Yorkse rechter, toen hij tegen de lamp gelopen was, de politie te verhinderen zijn zuster van een en ander op de hoogte te stellen. „Het zou haar dood zijn," zo zei de 72-jarige Solomon, „zij denkt, dat ik slechts een gokker ben." Noodtoestand. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft Woens dag verklaard, dat 97 Afrikanen, 8 blan ken en drie Aziaten sinds de afkondi ging van de noodtoestand in October van het vorig jaar in Kenya zijn ver moord. 44 Afrikanen, 7 blanken en 3 Aziaten waren ernstig gewond. Verder waren 161 Afrikanen gedood en 101 ernstig gewond bij operaties van de veiligheidstroepen; 17 kranten, 16 ge stencilde bladen en 8 drukpersen waren in beslag genomen en 180 scholen ge sloten. Lyttelton heeft tenslotte mede gedeeld, dat er op het ogenblik in het geheel vijf tot zes duizend militairen en ongeveer 12.000 man politie in Kenya zijn. Tarievenoorlog. De vice-president van de Pan American World Airways heeft te New York bekendgemaakt, dat zijn maatschappij voorbereidingen treft tot een zeer belangrijke verlaging van de vrachttarieven (voor goederen) in het luchtverkeer over de Atlantische Oceaan. Op 16 Februari had hij te New York reeds verklaard dat er „veel goedkoper vracht zal moeten worden gevlogen, als men metterdaad wil helpen om de wereldhandel te bevorderen." Saluut. De burgemeester van Londen heeft medegedeeld, dat Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh toe gezegd hebben het concert te bezoeken, dat 4 Maart ten behoeve van de Britse en Nederlandse overstromingsslacht offers gegeven zal worden. „Het concert zal een saluut zijn voor de mensen van Nederland en Engeland, die zo ernstig geleden hebben van de wrede zee. Het zal een tribuut zijn in muzikaal zowel als in practisch opzicht aan de moed en het heldendom in de grote beproeving," zo zeide de Lord Mayor. Automaat Het Amerikaanse leger heeft voor het eerst een 75 mm kanon ge toond, dat in staat is zelfstandig vlieg tuigen op te sporen zelfs al vliegen deze met snelheden groter dan het ge luid en 45 granaten per minuut af te vuren als het toestel binnen zeseneen- halve kilometer van het kanon, komt. Het kanon kan dag en nacht gebruikt wor den. Het speurt met een radaroog het doel op, bepaalt de richting en opent dan het vuur als het toestel binnen het bereik is. Front. Generaal James van Fleet, de ge- pensionneerde bevelhebber van 't Ame rikaanse achtste leger in Korea, is in Amerika aangekomen. Hij zeide, dat het veel meer zou betekenen dan het ver lies van Korea, als de UNO ginds de strijd zou verliezen. „Korea is nog steeds het eerste front in de strijd voor de vrede," zei hij. Staking. Een staking van meer dan twee honderd doodgravers te New York, waardoor ongeveer zeshonderd doden niet begraven konden worden, is Woens_ dag beëindigd. De stakers krijgen hogere lonen en andere voordelen. Werk. Het Finse verbond van zeelieden heeft Woensdagavond haar leden opge roepen, het werk te hervatten, nadat de leiders van het verbond een langdurige bespreking hadden gehad met premier Kekkonen. De zeelieden waren Dinsdag in staking gegaan, maar de regering had de staking daarop verboden. Buiten de wet. Na één Maart zullen in de Amerikaanse staat Georgia leden van de communistische partij en personen, die zich bezighouden met ondermijnen de activiteit, buiten de wet worden ge steld. Een desbetreffend wetsontwerp is door de wetgevende vergadering van Georgia goedgekeurd en men verwacht, dat gouverneur Talmadge binnen enkele dagen zijn handtekening onder het ont werp zal plaatsen. Tot één Maart krij gen leden van ondermijnende organi saties de tijd om uit die organisaties te treden of de staat Georgia te verlaten. Na die datum zal overtreding van de wet gestraft kunnen worden met een boete van maximaal 20.000 dollar en gevangenisstraf, variërend van 1 tot 20 jaar. Naam. Op het congres van het Joegosla vische Volksfront is Woensdag besloten tot een nieuwe naam: „socialistisch ver bond van Joegoslavische werkers." Tevens werden het program en de sta tuten van de nieuwe organisatie goed gekeurd. Men koos 155 leden van het federale comité der organisatie en een contrólecomité van negentien leden. Tot de gekozenen behoren behalve maar schalk Tito ook alle leden van het poli tieke bureau, evenals andere leidenda personen van de zes federale repu blieken. OP de grens van Canada en de Verenig de Staten liggen vijf grote meren die door verschillende waterlopen, (w.o. de Niagarawatervallen) via de Canadese St. Laurensrivier met de Atlantische Oceaan in verbinding staan. Voor de scheepvaart is de Niagara uiteraard een onoverkomelijke hindernis en daarom hebben de Canadezen evenwijdig aan de watervallen het Welland Lanaal gegraven, waardoor het geweldige, maar diep in het binnenland van de Verenigde Staten gelegen, in dustrie-- en landbouwgebied rond Detroit, Chicago en Du- luth voor schepen van niet te grote diepgang bereikbaar is. Uit concurrentie-overwegingen hebben ook de Verenigde Staten een kanaal gegraven, dat even vóór de Niagara een gedeelte van de scheepvaart aftapt en via het Erieka- naal naar de New Yorkse havens voert. Maar deze scheepvaart op de grote me ren is niets in vergelijking met wat het zou kunnen zijn, indien de kanalisatie van de St. Laurens tussen Ogdensburg en Mon treal een afstand van 180 km. zou kunnen worden uitgevoerd. Dan zou het Midden-Westen van de Verenigde Staten open staan voor de grote zeeschepen van alle wereldzeeën, waardoor de vrachtprij zen een geweldige tuimeling zouden maken. Iedere econoom weet, hoe belangrijk dat is voor de ontwikkeling van landbouw en industrie. Voorts zou de uitvoering van het St. Laurens-project de oprichting van een enorme electrische centrale mogelijk ma ken, waarvan de capaciteit aanzienlijk méér zou bedragen dan die van de Grand Coulee of de Boulder dam. Dit krachtstation zou de electriciteitstarieven, die in dit ge deelte van het land verreweg het hoogst zijn, aanzienlijk reduceren en volgens de calculatie van een Congres-lid zou dit al leen al voor de verbruikers in de staat New York een jaarlijkse besparing van 150 millioen dollar betekenen. Alles wat ten Westen van Detroit ligt, ieder Kamer van Koophandel, ieder bedrijf, ja, bij wijze van spreken, iedere boer in Minnesota, Wisconsin of Illinois, is voorstander van dit J kanalisatieplan dat een verbin ding met de zee betekent over een afstand van ruim 3700 km. en dat van Chicago de grootste haven ter wereld zou maken. Toch is tot op lieden nooit iets van deze plannen uitgevoerd. Waarom niet? Omdat de belangentegenstellingen, waarvan de Amerikanen nooit iets kunnen begrijpen wanneer zij zich tussen de ver schillende staten van Europa voordoen, opeens wél begrijpelijk zijn wanneer zij op het land van Uncle Sam zelf betrekking hebben. De practische en gezonde inzichten die de Amerikanen heten te kenmerken en het superieure lachje vanwege hun „overwonnen standpunten" maken plaats voor een zorgelijke rimpel wanneer we de werkelijkheidszin der Yankces eens aan de practijk gaan toetsen. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2