Uit hout en karton groeide het sprookje van ae Voorjaarsbeurs J Zeven dagen Haarlem RALEIGH LOCOMOTIEF RIJWIELEN "1*3 Fa C. van SVSAREI*! Kort en bondig J Heemstede adopteert Puttershoek Twaalf uur vóór cle opening.. Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Heemstede Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Hamersspijkerszagen; kilometers lint Burgerlijke Stand van Haarlem Gandidatenlijst P.v.d A. Heemstede en Haarlemse rijmprent voor Rampenfonds Waardige cn weloverwogen brief van rampgemeente maakte diepe indruk Het tehuis voor bejaarden in Heemstede - H. W. Korenstra overleden Maken van rioleringen en van stamriolen Vanmorgen is dan de elfde Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw met alle pracht en praal door de burgemeester van Haarlem, fnr. P. O. F. M. Cremers, geopend. Maar de nieuwsgierige bezoeker, die gistermiddag argeloos het Krelagehuis aan de Leidse- vaart binnenwandelde sloeg de schrik om het hart. Want inplaats van in een keurige tentoonstelling, die op het punt stond haar bezoeksters en bezoekers te ontvangen, kwam hij in een enorme werkplaats, waar tientallen mannen schijnbaar doelloos heen en weer liepen met ladders en planken en waar vrijwel niets wees op een naderende voorjaarsbeurs, die tot in de puntjes verzorgd een week lang de duizenden dames enkele aangename en wellicht leerzame ontspanning zal bieden. Neen gistermiddag leek het daar niet op en met een kleine variatie op de slagzin van een der firma's zou men kunnen zeggen: men klopte, men veegde, men zoog Wij weten niet hoe de directeur van de beurs, de heer H. C. Vermeulen, zich gister middag en -avond voelde, maar één ding weten wij wel: wij hadden niet graag in zijn schoenen gestaan. Want degenen, die gisteren nog enige hoop hadden, dat de voorjaarsbeurs op tijd in gereedheid zou zijn, waren óf grote optimisten óf zeer ge routineerde tentoonstellingsorganisatoren en -exposanten. Vanuit alle delen van het land kwamen de inzenders met hun vrachtauto's naar de Leidsevaart om hun stands, hun proefdoos- jes en hun demonstratiemateriaal af te leveren en binnen in het enorme Krelage huis werkten tientallen mannen en vrou wen met een vastberadenheid als gold het een wedstrijd. En dat was in zekere zin dan ook het geval, want na amper twaalf uur moest en zou de beurs klaar zijn voor de officiële opening. Wij hebben enige tijd toegekeken en tot onze grote verbazing kwam er al spoedig enige tekening in dit oerwoud van schra gen, planken, electrische leidingen en T.L.- buizen. Systematisch werkten de standhou ders, waarvan sommigen van de ene ten toonstelling naar de andere trekken, met een routine, die bewonderenswaardig mag heten. Rustig en doelmatig werkten zij in de hun toegewezen vierkante meters en na enkele vaardige handgrepen kwam plotse ling, als uit het niet, het geraamte van de stand te voorschijn. Potjes en flesjes wer den uit de kisten gehaald en uitgestald, kilometers lint en stpf werden op de voor deligste wijze gedrapeerd en instrumenten, die alleen te begrijpen zijn na een deskun dige explicatie, werden zorgvuldig en voor zichtig uit de houtwol getild. En na enkele uren, waarin wel eens min der vriendelijke woorden vielen, als juist een stapel blikjes begon te wankelen, wan neer men dacht, dat het zaakje nu einde lijk stond en waarbij zenuwachtige stand houders nog gauw even enkele stukken karton en hout bestelden, na enkele uren kreeg het anders zo kille en ongezellige Krelagehuis een geheel ander aanzien. Men begon de „straatjes" tussen de ver schillende stands te onderscheiden, vele exposanten veegden het afval van het hout bijelkaar, bij sommige stands brandde de verlichting reeds proef en andere stand houders demonstreerden aan hun collega's de werking van een nieuw product op het gebied van de huishouding. Eindelijk had men tijd eventjes uit te blazen, een sigaret te roken en in de stoel te gaan zitten, die een week lang alleen voor de bezoeksters bestemd zal zijn. Rheuma-bestrijdirig Wat deze elfde voorjaarsbeurs voor de bezoeksters zal gaan bieden? Och, het is uiteraard te veel om op te noemen en wan neer wij slechts enkele zeer bijzondere stands hier naar voren halen, dan welen wij, dat wij tientallen andere exposanten eventjes vergeten. Wij willen namelijk speciale aandacht schenken aan de stand, die een spiksplin ternieuwe auto als hoofdprijs verbindt aan een loterij, die gehouden wordt ten bate van een Nederlands sanatorium in het Zwitserse plaatsje Davos. De andere stand, die wij bedoelen is die, waar de bezoeksters het doel en het stre ven van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding kunnen leren ken nen. „Ik ben niet ziek, ik heb alleen maar rheumatiek", was vroeger het begrip over deze ziekte. Gelukkig wordt daar niet meer zo over gesproken en is rheumatiek niet meer alleen het terrein van kwakzalvers, maar ook het terrein van een langdurige studie. Deze woorden sprak Zijne Excellentie dr. W. Drees ongeveer anderhalf jaar geleden in Amsterdam op het congres van de Ne derlandse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding, welke vereniging toen haar vijf entwintigjarig bestaan herdacht. Inderdaad, er is langzamerhand een ken tering gekomen in de opvatting, dat rheu- ma een ziekte is waartegen geen kruid is gewassen. Talrijk zijn de middelen die de artsen tegenwoordig gebruiken om de rheu matiek te bestrijden en reeds in ongeveer vijftig percent van de ziektegevallen is men tot een algehele genezing gekomen. De mogelijkheid om onder deskundige leiding behandeld te worden is echter in Nederiand nog steeds te klein en daar de statistieken uitwijzen, dat de huisvrouwen verreweg het grootste percentage van de rheumalijdsters waren, is het te begrijpen, dat hier een taak en een belang voor de huisvrouwen ligt. De vertegenwoordigsters van de Nederlandse Vereniging tot Rheu matiekbestrijding verstrekken gaarne alle mogelijke inlichtingen. Rustig kijken Wat de andere stands betreft? Och. het is als bij een feest, waar de lekkerste hapjes op onafzienbare tafels gereed staan. Men weet niet waar men moet beginnen. En HAARLEM. 26 Februari 3953 ONDERTROUWD: 26 Febr., N. Kuiper en E. I. Guthmann; J. de Lange en M. J. Geuze- broek. GEHUWD: 26 Febr., J. Priester cn M. van der Meulen; J. A. van Nieuwkoop en A. M. Kortekaas; J. V. Munsterman en G. J. Hof- mei jer; R. C. Snel cn E. Peeters. BEVALLEN van een zoon: 24 Febr., .T. Th. van der Vlugt—Frensen; 25 Sept., E. K. Schipper—Uhlig; M. J. Rooze -van der Vel den; C. A. M. Sanders—Janssen; W Funke genaamd KüpperPeters; 26 Febr., G. M. J. SmitBeenen; M. M. ScholteSchoen. BEVALLEN van een dochter: 25 Febr., C. M. van Willigenburg—Hupkens; C. P. Vrcne- gonrDriessen. OVERLEDEN: 24 Febr., J. Bonman. 73 .1., Slamatstraat; P. Kraaijcr, 57 j., Gasthuis- vest; J. Th. C. van Dooren, 84 j„ Prinsesse- straat; 25 Febr., H. J. Thorborg, 86 j., Kam- 1 -'liaan. vooral de uitermate nieuwsgierige bezoek ster, die alles tegelijk en zo gauw mogelijk wil zien, zal een bijzonder drukke dag krijgen. Zij gaaf van de stand met tafelzilver naar de demonstratie met een nieuw soort schoonmaakartikel. Van de schoenstand, via de miniatuur-glasblazerij naar de be handeling van de schoonheidsspecialiste. Werkelijk, zij zal van de ene stand naar de andere rennen en uitgeput op een stoel bij de modeshow neervallen om daarna met frisse moed haar tocht, door de zaal van voren af aan te beginnen. Doch wanneer men rustig de diverse „straatjes" rondwandelt, men behoeft, zich immers in het geheel niet te haasten, dan zullen de bezoeksters kunnen „genieten" van de vele nieuwe producten, die op de markt komen of zijn. Maar wanneer men een wasmachine of een radiotoestel gewonnen heeft, prijzen, die aan de grote loterij zijn verbonden, dan kan men beter opgetogen naar huis gaan, want op zo'n moment is men, dunkt ons, toch niet meer in do stemming om zelfs een aantrekkelijke voorjaarsbeurs rustig en met belangstelling te bezichtigen De Voorjaarsbeurs werd vanmorgen, zoals ieder jaar, geopend door mr. P. O. F. M. Cremers, Haarlems burgemeester, die de groen-witte vlag der Nederlandse Vereni ging van Huisvrouioen hees. Foto: De burgemeester bij de stand van het Wilhelmina fonds. De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond de candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. H. Disselkoen; 2. W. J. Rcynders; 3. A. J. J. Verspoor; 4. mevr. H. v. d. Meulen Houwer; 5. H. J. Verkouw; 6. G. Kause; 7. A. N Zonneveld; 8. A. Booms; 9. mevr. G. PragerBos; 10. S. Hazevoet; 11. A. M. Bus cn 12. mevr. H. CohenKoster. ADVERTENTIE in diverse uitvoeringen en kleuren. Eloemendaalseweg 254 HAARLEM EN OMGEVING De netto-opbrengst van het op 23 Fe bruari gehouden concert van de Koninklijke Liedertafel „Zang cn Vriendschap" ten bate van het Nationaal Rampenfonds is tezamen met de collecte f 1728.75 geworden. De bewoner van een huis in de Spiegel straat in Haarlem beleefde gisteren enige angstige ogenblikken toen zijn motor bij het aanslaan in brand vloog. De man kreeg enige brandwonden in het gezicht. Zijn mo tor kreeg zware schade. De schuur, waarin een en ander zich afspeelde, kreeg lichte schade, De brandweer zorgde voor het blus- singswerk. Overveen - Telefoon 25525 Van B. Rijdes en Anton Piech Te Haarlem is opgericht de. .stichting „Rijmprent Watersnood 1953". Deze stichting heeft zich ten doel gesteld een rijmprent, als herinnering aan de nood, die wind en water in ons land hebben aangericht, ten bate van het Rampenfonds te verbreiden. De prent is geleken 1 door Anton Pieck en het rijm is van B. Rijdes. Men kan deze rijmprent verkrijgen door een bedrag van 1.— over te schrijven op de girorekening van de stichting, nummer 4544, of door een briefkaart te zenden aan postbus 200 te Haarlem, waarop 1-aan postzegels is bijgeplakt boven de normale frankeerkosten. De opbrengst van de verkoop van deze rijm prent komt geheel aan het Rampenfonds ten goede. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het verdwijnen van de Begrafenisbos „De Broederlijke Liefdebeurs", een rasechte Haarlemse instelling alleen in Delft kent men soortgelijke begrafenisfondsen die al uit 1758 dateerde. Nu bestaan nog „De vrijwillige Liefdebeurs" en „Mijn glas loopt ras", eveneens eerbied waardige instituten, geheel verweven met de Haarlemse couleur locale. „De Broederlijke Liefdebeurs" bezat het pand Jansstraat 61, waarin haar kantoor was ge vestigd. Dit gaat nu over in handen van de Algemene Frie- sche Levensverzekeringmaat schappij cn de Groot-Noord- hollandsche van 1845 en de heer H. J. P. Vooren zal daar op Maandag 2 Maart zonder plichtplegingen zijn werk als beheerder beginnen. Hendrik Roélofs. HetTwas het laagste bedrag dat het huis ooit heeft opgebracht, hetgeen te verklaren valt uit de ongun stige conjunctuur in die jaren. In de vestibule bevindt zich een marmeren gedenkplaat, daar aangebracht in 1858 bij gelegenheid van het eeuwfeest van de Bos, die nu een moder ner vorm heeft gekregen. Daarover behoeft men waar lijk niet te treuren, wel moet men haar dankbaar zijn dat zij ertoe heeft bijgedragen een dei- fraaiste gevels van Haarlem voor het nageslacht te behou den. Weens De heren A. M. Roosenhart van het Haarlemse café-res taurant „Die Raeckse" en Daan Hoqykaas, leider van het gelijknamige theater bureau te Rotterdam, hebben elkaar gevonden in een ge zamenlijke internationale ex ploitatie, het Wiener Cabaret „Edelweiss", dat tijdens de Flox-a zijn debuut zal maken in het zaaltje van „Die Raeckse". „Het zal een unieke attractie worden," zo verzekerde ons Op het podium komt een bloemcnbar in de vorm van een zes meter lange viool. Voorts brengt Apetz een groot aantal verlichtingsornamenten in de vorm van sierlijke draadbloemcn. Ook de entrée het café restaurant „Die Raeckse" wordt geheel van „Edelweiss" gescheiden geëxploiteerd krijgt een aparte gevel, die het Oostenrijkse karakter van het établissement zal aan duiden, zoals dat ook het ge val zal zijn met de kledij van de serveersters. En er komt een gebakkebaar- de portier achter een luikje, die er voor zal waken dat minder gewenste gasten de pret komen verstoren. De uitvoering van een en ander berust bij de heer A. Kurvers, geen onbekende fi guur in Haarlem. Nieuwe geve! De faqade aan weerszijden van de Grote Houtstraat is de laatste tijd wel bijzonder on derhevig aan veranderingen. Thans vertoont ook het num mer 10 een geheel nieuwe en Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz heeft in het orgaan „De Wacht" van de genoemde levens verzekeringmaatschappijen de bij de „Broederlijke Liefde beurs" ingeschrevenen kregen een polis van de Groot-Noord- hollandsche van \62% van het oorspronkelijk verzekerde be drag de geschiedenis van de oude panden Jansstraat 61 tot en met 63 a (die vroeger één geheel vormden) beschreven Buitengewoon fraai is de door lopende cordonband, versierd met enige koppen als gevel stenen en wapens. Geen van drie bezit nog de originele trapgevel. Die van nummer 61 v werd in 1928 op geslaagde wij ze hersteld door de architect J. van den Ban, waardoor hij de mooiste van het trio werd. De huizen werden in de zeventien de eeuw door Hercules Schat er gebouwd en wisselden nog al eens van eigenaar. De ge meente-archivaris heeft dat al lemaal haarfijn uitgeplozen Op 29 October 1829 hebben de Bestuurderen van „De Broe derlijke Liefdebeurs" het huis gekocht voor 1675.van Willem Batenburg, die het zelf in 1813 voor de spotprijs van vierhonderd gulden kocht van de heer Roosenhart gistermid dag, „er komt een Weens ensemble van een man of vier, vijf, stuk voor stuk allround- artisten, die kans zien het publiek een gehele avond en nacht onafgebroken bezig te houden." De gehele nacht: dat is een belangrijk voordeel voor de heren Roosenhart en Hooy- kaas, want nu zij permissie hebben om tot vier uur hun deur geopend te houden, be hoeven zij niet om twee uur 's nachts hun gasten op straat te zetten, die dan maar een goed heenkomen moeten zoeken. Verder komt er de chanson- nière Len Burdan, een Hol landse, die echter in Parijs een niet onaardige carrière heeft gemaakt. Onderhande lingen met een of meer ope rettezangeressen zijn nog gaande. Natuurlijk zal ook het zaaltje zelf dat ongeveer driehon derd gasten kan herbergen, maar ook bij een geringere bezetting een intieme indruk maakt een metamorfose ondergaan en daartoe is de gewaardeerde medewerking van de Heemsteedse tekenaar Jan Apetz ingeroepen. Deze heeft een ontwerp ge maakt voor de herschepping van de zaal in echt Wiener Grinzingcafé, compleet met door wijnranken en beuken- en tabaksgebladerte omspeel de prieeltjes. smakelijk uitgevoerde gevel, die ons zegt, dat het hoeden- huis van de fa. H. P. Muller daar heeft plaats gemaakt voor de Wala Corsetterie Pe ters-Smit. Dit is in een grote koperen omlijsting op de ge vel te lezen. Niet alleen het extérieur maar ook het in térieur is volkomen veran derd. Het is een smaakvol en efficiënt ingerichte winkel ge worden, met aan de achter zijde vier moderne paskamers en een aardig zitje voor de wachtenden. Hiervoor was een dusdanige uitbreiding nodig, dat een kleine binnenplaats verdween. In twee maanden tijd heeft deze metamorfose zich voltrokken en vanmiddag om drie uur is de nieuwe zaak, die eigendom is van me vrouw Peters-Smit, geopend. Mevrouw Peters-Smit, die zelf de leiding van de verkoop heeft, is al ruim twintig jaar een ingewijde in de fabricage van corsetten. Bovendien heeft zij jarenlang in tal van plaat sen van ons land shows in deze branche gegeven, zodat zij haar cliëntele tevens van advies kan dienen. Hoed af „Als ik in het hoedenvak ga dan zit ik gegarandeerd een paar maanden later in de ge vangenis. Wegens moord", zo heeft een Rotterdamse collega van ons geschreven, nadat hij enige tijd had waargenomen wat er allemaal geschieden moest vóórdat dames in een hoedenwinkel tot een keuze kwamen of tot de uitspraak dat zij „eerst nog eens verder wilden zien". Wanneer er dus mensen in slagen om dit vak 25 jaar lang uit te oefenen, zonder daarbij lichamelijk let sel, doch in de plaats daarvan slechts hoffelijkheid en service te bieden, dan nemen wij voor hen onze hoed af. Mevrouw Van Amerongen, want haar zaak aan de Anegang is het, die een kwart eeuw bestaat, zal dit een huichelachtig gezegde van ons vinden, omdat zij weet, dat wij blootshoofds gaan en dit als een goed modiste uiter aard ook voor mannen niet ge kleed vindt. Wij kunnen ons er nu makkelijk af maken door te zeggen, dat het hier speciaal over de dameshoedenmode gaat. Vóórdat in Haarlem de naam Van Amerongen in deze branche tot gelding kwam, in 1928, was zij reeds in Leiden bekend, want daar, in de Haar lemmerstraat, was reeds sinds 1897 een modemagazijn onder deze naam gevestigd. In 1928 toen deze zaak de vorm van een N.V. had aangenomen, werd door haar ook een maga zijn in Haarlem geopend, en wel op de hoek van de War moesstraat en de Anegang. Wij hebben van $at pand een foto gezien en verbaasd gestaan van de veranderingen, die zich sindsdien niet alleen in de mode maar vooral ook in de wijze van etaleren hebben vol trokken. Oude bol-modellen op vaasjes, zó dicht opeen, dat er een kegel-effect bereikt zou worden, wanneer er één zou kapseizen. In Leiden gebeurde dat wel eens als de tram langs- daverde. „Maar ik verkoop hoeden, geen vloerbedekking", zei de oude mevrouw Van Amerongen, volkomen in overeenstemming met de toen nog heersende op vattingen van étaleren. Na vijf jaar vernuisde de zaak naar de overkant van de Ane gang, naar het pand 24, waar uit toen de firma Oosten, die juist dit jaar haar eeuwfeest viert, wegtrok. Het is een moei lijk vak, daarover zijn me vrouw Van Amerongen en haar zoon, die deze zaak drij ven, het zeker eens. De eerst genoemde heeft ons in allen gemoede een hoofdstukje toe gepaste psychologie gedoceerd, dat er geen enkele twijfel over liet bestaan, wat men in het modevak van dag tot dag alle maal kan opsteken. Zij herin nert zich nog duidelijk een markante uitspraak van een klant, die twijfelde tussen twee modellen: „ik sta nog in lits- jumeaux welke ik zal ne men".... Morgen wordt het jubileum gevierd. Bij de vele geluk wensen, die daar die dag bin nenkomen, voegen wij de onze. Heemstede zal Puttershoek in de Hoekse Waard adopteren. Dit was hét belangrijke feit van de gisteren gehouden raadsvergadering. Puttershoek is 537 hectaren groot, waarvan vierhonderd geïnundeerd, de rest heeft dras geslaan, doch wordt door een noodbemaling drooggehouden. Burgemeester ridder Van Rappard las een brief van zijn ambtgenoot uit Puttershoek voor, die juist gistermorgen was binnengekomen. Daarin wordt erkentelijkheid betuigd met de aangeboden hulp, zij het niet zonder schroom, „omdat men niet gaarne hulp zou aftappen van nog zwaarder getroffen ge meenten". Er zijn in Puttershoek 44 woningen en een boerderij verwoest, vijftien huizen zwaar en twintig licht beschadigd. Van een dertigtal woningen en een vijftal hoeven is de toestand nog niet bekend, daar die in het geïnundeerde gebied staan. Datzelfde geldt voor de kleuterschool en 't wijkgebouw van het Groene Kruis. Bijzon der navrant is de situatie voor de bewoners van ongeveer honderd krotten. De ge hele woningvoorraad beslaat uit 650 huizen. De technische diensten van Puttershoek zijn overbelast. Het aanial interne evaeué's bedraagt 193, uit naburige gemeenten kwamen 1'24 door het water verdrevenen. De burgemeester van Puttershoek schreef voorts, dat pas nadat de uitwerking van de landelijke steunregelingen bekend is, bekeken kan worden in welk opzicht de bijzondere hulpverlening door adoptie cor rigerend of aanvullend kan werken. Mr. Van Rappard bereidde de raad erop voor, dat voor de adoptie van Puttershoek een flink bedrag aan de reserve zou moeten worden onttrokken. De waardige en rustige toon van deze brief wel verre van een „bedelbrief" maakte op de taad diepe indruk. Er ontstond een nogal verwarde en over bodige discussie, waarin tal van raadsleden het college goede raad wilden verschaffen. De burgemeester wees er on, dat B. en W. de brief pas 's morgens hadden gekregen, zodat er nog geen gelegenheid was geweest voor verder overleg. De adoptie zal ener zijds een ambtelijk karakter dragen, ander zijds zal uit de burgerij een zo breed mo gelijk samengesteld comité onderver deeld in werkcomités moeten worden ge vormd om ook de bevolking in te schakelen Ilond en staart De heer Van Bruggen (Prot. Chr.) zette een vraagteken bij de post uitbreiding der centrale verwarming en aanbrengen van werkbanken en spoelbakken in het Ge zondheidshuis. Had men dat nu niet bij de eerste opzet van de uitbreiding kunnen be kijken; hij wilde graag weten waar hij aan (oe was. Hij hield niet van ..Kom-je-over- de-hond-kom-je-over-de-staart-voorstel- len." De heer Zeelenberg (V.V.D.) had soortgelijke opmerkingen en ook de heer Verhoeven (K.V.P.) viel over deze credietoverschrijding, al wilde hij niets zeggen van normale prijsstijgingen. De heer R e ij n d e r s (Arbeid) gaf als lid van de Commissie voor de Volksgezond heid een inzicht in de praktijk van het onderhavige geval, maar de heer Zeelen berg noemde zijn befoog de redenering van een amateur, hetgeen de heer Reijn- ders beoaald niet vriendelijk vond. Wethouder Disselkoen ontkende ten enemale dat hier van een ,.hond-en-staart"- voorstel sprake zou zijn. Gebleken was en daarin had de heer Reijnders gelijk dat het noodzakelijk was de verwarming nog eens door een extra-deskundige te la- •en bekijken. Deze heeft een advies uitge bracht, waardoor men dus wel wat duur der uit is. maar ook de zekerheid heeft dat de installatie nu in orde is. Voor de tweede keer werd uitvoerig ge dokterd aan de redactie van de verorde ning op de welstandscommissie, tot men tenslotte over allerlei taalkundige en an dere bezwaren heens<-ap'e. Hef voorstel tot toekenning van een scha deloosstelling aan de voormalige pachters van de tuingrond bij de Vriiheidsdreef deed de heer V a n W ii k (Prot. Chr.) opmerken, dat de Commissie voor het Grondbedrijf ..met touwen over de sloot getrokken" is om accoord te gaan met dit voorstel; deze weg moet men toch niet op; als iemand met Heemstede een contract heeft gesloten, moet dat contract op zichzelf voldoende zijn, zodat er niet aclVeraf nog regelingen moeten worden getroffen. De heer Van der Linden (K.V.P.) vroeg ook aandacht voor de sociale kant van de zaak. doch de heer Scheer stelde zich on het formele standpunt van de heer Van Wijk. Wethouder Van Houten gaf in zijn antwoord ervan blijk dat het college de menselijke factor in deze zaak zwaarder had laten wegen dan het „contract is con tract". De heer P 1 i e s t e r (Prot. Chr.), die zich in twee instanties tegen het voorstel had verklaard, liet zijn tegen-stern aantekenen. Op vragen van de heer Kooymans (Prot. Chr.) naar aanleiding van het zich hij de ingekomen stukken bevindende boek- ie over het Oude Slot (in ons blad reeds 1n December besproken) deelde wethouder D i s.s e 1 k o e n mee, dat van de plannen tot restauratie dit jaar bij gebrek aan me dewerking van het Rijk, niets kan komen, maar dat deze geenszins van de baan zijn. Vooral nu de het Oude Slot omringende wijk zich nog steeds uitbreidt, is het nodig met de parkaanleg spoedig een begin te maken. Voor het overige werden alle voorstellen zonder of na korte discussie aanvaard; ook de rondvraag leverde niets op. ADVERTENTIE Naar aanleiding van een schadeloosstel ling aan voormalige pachters van gemeen tegrond heeft de heer P 1 i e s t e r gister middag in de Heemsteedse raad een verge lijking gemaakt met „de huurders van het terrein aan de Heemsteedse Dreef dat in October vrij moet komen". De heer Piiester doelde hier op het ter rein bij de Haven, waarvan wij op 28 Ja nuari berichtten dat de aankoop een punt van onderhandeling uitmaakte tussen de Doopsgezinde gemeente van Haarlem en de gemeente Heemstede. Zoals wij reeds schreven ligt het in de bedoeling van de Doopsgezinde gemeente op die plaats een Tehuis voor bejaarden te bouwen Intussen zou uit de uitlating van de heer Piiester kunnen blijken dat de onderhan delingen reeds zover zijn gevorderd, dat een ontruiming van het terrein door de te genwoordige gebruikers in October tege moet gezien zou kunnen worden, hoewel - voor zover ons bekend - nog geen defini tieve koopovereenkomst is getekend. De tegenwoordige gebruikers van het terrein zijn de Nederlands Hervormde ge meente van Heemstede, die er sinds 1935 een semi-permanent jeugdhuis heeft staan, en de Volksbond tegen Drankmisbruik met een cantine. De laatste zou vrij gemakkelijk elders zijn te plaatsen; voor het jeugdhuis ligt de zaak moeilijker. Beide huurders be talen een „symbolische" pacht van een gul den per jaar. Op 82-jarige leeftijd is in Haarlem over leden de heer H. W. Korenstra, oud-directeur van de vroegere Nutskweekschool voor on derwijzeressen in Haarlem. In 1871 werd de heer Korenstra in 's-Her- togenbosch geboren, waar hij de Rijkskweek school voor onderwijzers bezocht. In 1890 kreeg hij een aanstelling als secundr.ut bij het Instituut van Rij in Tcrborg. Twee jaar later vertrok hij naar Dordrecht, waar hij aangesteld werd als onderwijzer aan een openbare school. Ook hier bleef hij kort, want in 1894 vestigde hij zich in Rotterdam. In deze stad gaf hij gedurende zes jaren les aan verscheidene openbare scholen. Van 1902 tot 1910 fungeerde de heer Korenslra als hoofd van de openbare school in Doorn. Tevens was hij in deze jaren leraar aan de Rijks Normaal cursus in Wijk bij Duurstede. Hier na werd hij benoemd tot hoofd van de Mulo- school in Baarn. Bovendien was hij directeur van de Bijzondere Normaallessen en secre taris van de Nutsspaarbank aldaar. Na acht jaren vertrok hij ook uit deze plaats en vestigde zich voorgoed in Haarlem waar hij directeur werd van de Nutskweek school voor onderwijzeressen. Achttien jaar lang is de heer Korenstra aan deze school werkzaam geweest, steeds met vaste hand zijn school in goede banen houdend met liefde voor zijn werk. Op 1 September 1936 bereikte hij de pen sioengerechtigde leeftijd en hem werd eervol ontslag gegeven. Na de pensionnering heeft hij nog enige functies waargenomen. Hij was namelijk secretaris van het bestuur der Haar lemse Huishoud- en Industrieschool en voor zitter van de Haarlemse Vrijmetselaars- stichting. De begrafenis van de heer Korenstra zal plaats hebben op Maandag 2 Maart, des mid dags om 12 uur. op de Algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan in Haarlem. Namens de directeur van Openbare Wer ken zijn vanmorgen drie aanbestedingen gehouden, inzake het maken van rioleringen en stamriolen. Voor het maken van rioleringen in de Kleverparkweg en de Brederodestraat waren negen biljetten binnengekomen. Laagste in- schrijfster was de firma Verheul en Brou wer te Haarlem, voor 126.499. Hoogste in schrijver D. R. de Jong te Haarlem voor 192.000. De raming bedroeg 135.000. Voor de aanbesteding: het maken van stamriolen in de Middenweg, de Van Nes- straat en de Spaarnhovenstraat, waren zeven biljetten binnengekomen. Laagste Aannemersbedrijf N.V. Nelis, Haarlem, voor 179.900 en de hoogste D. R. de Jong voor 251.000. De raming bedroeg 192.500. Voor het maken van stamriolen in de Zaanenlaan, de Zaanenstraat en de Marnix- straat waren acht biljetten binnengekomen. Laagste inschrijver Aannemers- cn Trans portbedrijf B. Smallegange te Haarlem voor 357.949 en de hoogste D. R. de Jong voor 514.000. De raming bedroeg 399.300. Een armfractuur en enkele schaafwon den liep gisteravond de berijder van een bromfiets in de Grote Houtstraat op, nadat deze was komen te vallen toen hij een ge parkeerde auto en een tweetal fietsers wilde passeren maar plotseling moest remmen om dat een tegenligger naderde. BURGERLIJKE STAND G. "W. Hardeveld Kleuver en C. de Baat Doelman; R. Praas en C. M. Slegtenhorst; G. van Seventer en C. M. van der Schaaf; G. Eikelenboom en E. Th. Affourtit; J. N. de Boer en Th. M. J. Verbeek; W. Klip en N. Schellens. GETROUWD: A. Kool en B. L. Fabius; M. D. Kempff en M. Bijleveld. GEBOREN: Claire Josta Allegonda, d. van H. Ch. J. Gerritsen en M. A. Dammers; Ca«- parus Gerardus Adrianus, z. van J. J. M. Post en A. J. C. Kerklaan. OVERLEDEN: Wed. W. C. Warmerdam— Buys. 86 j.; Wed. Ch. van den Bogaard t— Flierman, 85 j., A. H. Snellen van Vollen hoven—van Waveren, 76 j.; Mej. J. Bruns- ting, 69 j.; Mej. A. Norc-1, 74 j. 3-3'4 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel SlÖtkoers gisteren 9415,'i6 162% 185 158% 310 90% 144% 129 102% 81 171% 159% 161% 168 45 55 48", 69% 22"/,9 41 Openings koersen 94% 163 185 159% 311 94 144% 129% 103 80% 171% 159% 161% 168 44% 55 48% 69% 23 42

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13