Tweede Kamer beslist ten gunste van Eindhoven Kip Farington; jacht op tonijnenhengelaars V Ontwerp van Europese grondwet gepubliceerd Wereldnieuws Tweede Technische Hogeschool Nieuwe gemeenteraden zullen wellicht voor vijf jaar gekozen worden L O O S J E S „Moulin Rouge" Hevige strijd om zetelverdeling De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN TccU ió het zo J „TIEN VERHALEN UW OOG EEN BRIL KEIP Effectenmakelaar te Oss aangehouden Verlaging Amerikaanse tarieven onwaarschijnlijk Kerkelijk Nieuws Belangen strijd VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) „De aanvaarding van dit wetsontwerp betekent de erkenning van de noodzaak tot het ontwerpen van een plan tot op richting van een tweede Technische Hoge school. Het beslist echter nog niet over de oprichting zelf en evenmin over de inrich ting" zei minister C a 1 s bij de beant woording van de sprekers over het wets ontwerp inzake de tweede technische hogeschool. Het gaat om voorbereidingen. Door het voorstel te aanvaarden zal de Kamer de eventuele noodzaak van decen tralisatie van het technisch hoger onder wijs erkennen. Uitbreiding van de inge nieursopleiding is gewenst. De behoefte van het bedrijfsleven aan natuurkundigen en scheikundigen wordt op het ogenblik slechts voor één derde gedekt. Thans moeten wij even vooruitziend zijn als destijds toen de Landbouwhogeschool in het leven werd geroepen, waarvan wij nu ten volle profijt trekken. Uitsluitend centraal technisch hoger onderwijs, in Delft gaat niet langer, want volgens de deskundigen moet in het algemeen een technische hogeschool niet meer dan 3500 studenten tellen. Uitbreiding en ver nieuwing van de Technische Hogeschool in Delft blijft gewenst. Op 1 September 1956 zal de uitbreiding, welke 32 millioen kost, gereed zijn. Differentiatie in de opleiding van inge nieurs is geboden. Hiervoor zal een tweede instelling van technisch hoger onderwijs nuttig zijn. Delft levert voldoende natuurkundige ingenieurs af. Daarom zal aan het tweede instituut die opleiding kunnen ontbreken. Wat de bestuursvorm van het nieuw te maken instituut betreft, achtte de minis ter het noodzakelijk dat het beleid van de beide instellingen elkaar niet doorkruist. Maar een ver doorgevoerde centralisatie is moeilijk verenigbaar met de noodzake lijke onafhankelijkheid; anderzijds dient gewaakt te worden voor eenheid in beleid. De minister was dan ook wel bereid schep ping van een gemeenschappelijk bestuurs orgaan te bevorderen. Maar hij achtte de door ir. Posthumus gestelde eis, de com missie van voorbereiding te binden aan het beginsel van één curatorium voor de twee inrichtingen van technisch hoger on derwijs, onjuist. Eén gemeenschappelijk orgaan ter verzorging van eenheid in be leid staat de bewindsman wél voor. Waar zal de tweede technische hoge school gevestigd moeten worden? Eind hoven was door minister Cals uitverkoren. Verder uitstel in de keuze zou voor de voorbereiding funest zijn. Eventuele op richting van nog meer technische hoge scholen in andere plaatsen, waaraan de regering ook wel denkt, zou later in aan merking kunnen komen. Eindhoven ver diende de voorkeur, waarbij van enige in vloed van Philips, gelijk de heer Gortzak (C.P.N.) had beweerd, geen sprake was geweest. Bij de replieken kwam de heer T i 1 a- n u s (C.H.) met een motie om in de plan nen de mogelijkheid open te laten voor een uiteindelijke keuze tussen Eindhoven en Arnhem. Uit de kringen van de Anti-Re- volutionnairen, de V.V.D. en van de K.N.P. was deze motie mede ondertekend. Mevrouw Fort a n i e rD e Wit (V.V.D.) trachtte een uitspraak van de Kamer uit te lokken om voor ruimere beurzentoekenning ten behoeve van stu derenden aan de technische hogescholen op de volgende begroting zorg te doen dragen, hetgeen haars inziens met het oog op bevordering van de industrialisatie en van al wat daarmee samenhangt gewenst was. Voorzitter Kortenhorst betwijfelde of deze motie nu wel behandeld moest worden. Volgens de heer Schouten (A.R.) verdiende het de voorkeur zulks niet meteen nu te doen. Ir. Posthumus (P. v. d. A.) zei dat de motie-Tilanus geen recht deed weder varen aan het Noord-Oosten en aan Twente. Hij drong er voorts bij de minister op aan nog verder te gaan met betrekking tot de eenheid in bestuursvorm van de beide technische hogescholen. Magister Stokman (K.V.P.) kon met 's ministers voornemen om in de richtlijnen voor de studiecommissie een nieuw gemeenschap pelijk orgaan met het oog op de eenheid in beleid een plaats te geven, accoord gaan. Mr. Roos jen (A.R.) vond, dat de regering zich ten opzichte van de plaats van vestiging veel te veel vastlegt, nu het wetsontwerp alleen betrekking heeft op „kosten van voorbereiding met het oog op de eventuele oprichting van een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs". Minister Cals was het met Magister Stokman eens, dat het zeker niet aanging nu al uit te maken, dat er één curatorium zou moeten komen. Wel wilde hij ir. Posthumus gaarne verzekeren, dat de stu diecommissie ervan zal moeten uitgaan, dat over benoeming van professoren en over investeringen geen beslissingen zul len worden genomen zonder raadpleging van het gemeenschappelijk orgaan door de minister. Met 48 tegen 31 stemmen verwierp de Kamer de motie-Tilanus, waarmee dus de keuze op Eindhoven werd bepaald. De K.V.P. en de P. v. d. A. vormden de meer derheid. Hierna verklaarde de heer Schouten (A.R.) dat zijn stemmen vóór de begrotingspost niet zou inhouden dat hij zich bindt aan de oprichting, noch aan een bepaalde bestuursvorm en even mui aan een bepaalde plaats van vestiging van de tweede technische hogeschool, een standpunt eveneens door de heer W e 11 e r ADVERTENTIE BOEKENWEEK 28 FEBR.—7 MAART Een prachtige film, Een uitstekend boek 11 GESCHENK: Grote Houtstraat 100 - Telef. 17472 Rijksstraatweg 125 - Telef. 23991 (K.N.P.) ingenomen. De communisten lie ten, blijkens een verklaring van de heer Gortzak, wegens de beslissing ten gun ste van Eindhoven hun „tegen" aanteke nen. Kieswet Een technische wijziging van de Kieswet gaf mej. mr. Zeelenberg (P. v. d. A.) aanleiding zich uit te spreken over het houden van staten- en gemeenteraadsver kiezingen in hetzelfde jaar. Aangezien er misstanden zijn ontstaan bij het stemmen bij volmacht, terwijl op die wijze het stern- geheim niet onverkort wordt gehandhaafd, wenste de P. v. d. A.-fractie zich voor te behouden mettertijd voor afschaffing van deze mogelijkheid te komen. Mr. B e e r- nink (C.H.) betreurde dat het hoofdbe stuur van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst weinig soepel blijft te zijn wat bel reft de geneeskundige ver klaringen inzake het stemmen bij vol macht voor kiezers die door ziekte verhin derd zijn. Mr. De Graaf (K.V.P.) was het met mej. Zeelenberg eens, dat het wenselijk is staten- en raadsverkiezingen in hetzelfde jaar te laten plaatsvinden. Hij wilde ruime gelegenheid geschapen zien voor stemmen bij volmacht, b.v. door geen geneeskundige verklaring te eisen wanneer een zieke een volmacht wenst te geven. Minister Beel bleek bereid om op zeer korte termijn aan de ministerraad voor te stellen een wetsontwerp in te die nen om de voor de binnen enige maanden te kiezen gemeenteraden de zittingsperiode op vijf in plaats van vier jaar te stellen, zodat met ingang van 1958 raads- en sla tenverkiezingen in hetzelfde jaar zullen plaats vinden. Als het met misbruiken bij stemmen bij volmacht verder gaat, zal be perking van dat recht geboden zijn; voor verruiming hiervan voelde de minister in elk geval niets. Zonder hoofdelijke stem ming nam de Kamer het wetsontwerp aan. Het voornemen bestaat, dat zij pas weer op 17 Maart in het openbaar zal bijeen komen om dan de nieuwe Zondagswet te behandelen. ADVERTENTIE 4 A SPECIAAL VOORDE HA NOEN Prijzen sterk verlaagd! Gröte tube thans 95 ct. Wij hebben gister middag in Amsterdam een merkwaardige Amerikaan ontmoet. Hij heet „Kip" Fa- rington, is mager en bruin, 48 jaar oud, di recteur van een ad vertentie-bureau, ei genaar van een hotel in Peru, ijshockey speler, amateur-trein bestuurder, auteur en diepzee-hengelaar. Over dat laatste facet van deze merkwaar dige veelzijdigheid ging het dit keer. Kip Farington was name lijk voor een paar uur naar Nederland, geko men om een Neder lands team uit te no digen voor het we reldkampioenschap tonijnvissen dat op 9, 10 en 11 September voor de kust van No va Scotia zal worden gehouden. Zes of ze ven Nederlanders kunnen daar, wan neer zij er een retour tje-Boston voor over hebben, heen. Verdere kosten zijn er name lijk niet aan verbon den. De deelnemers die uit alle delen vaii de wereld komen, krijgen boten, coa ches, hengels' en wat er al verder aan vast zit, gratis. Zij zijn dan de gast van het gouverne ment van Nova Scotia en het wordt een hengelfestijn om van te watertanden, want het wemelt er in die wateren daar van knapen van tonijnen. De zwaarste die er bij de kampioenschappen tot nu toe is ge vangen, woog meer dan achthonderd pond. En het is bovendien een gezellig soort we reldkampioenschap, want men strijd niet zozeer tegen elkaar als wel tegen de reu- zenvisen en zo'n internationale hengelaars broederschap weet wel van feesten ook, vooral op de laatste dag, wanneer de enor me Sharp Cup voor het winnende team met champagne wordt gevuld. Vermoeiend is het overigens ook, want er wordt per dag negen uur gevist in het getijstroom waar de tonijnen op de scholen haring jaren. En wanneer men een tonijn ..aan" heeft, dan kan men hem er niet ge lijk een katvisje uitzwiepen. Er begint dan een enorm gevecht, dat meer dan eens door de tonijn gewonnen wordt, ivant er wordt „weidelijk" gevist met reglementair tuig, dat verhoudingsgewijs vrij licht is. Dat alles vertelde Kip Farington ons en nog veel meer, want 's mans hoofd lijkt wel een rekenmachine vol statistieken en ta bellen over hen gel-re cords, eer hij ons ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Ba riton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en tenor. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Dans muziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Amusementsmuziek. 14.35 Gronings program ma. 15.00 Politiekapel. 15.30 Eerst denken, dan doen. causerie'. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Platen. voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzending.: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Beurzen open! Dijken dicht!. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 1.1.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor en piano. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Muziekkorps. 16.00 Piano. 16.20 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Ge varieerde muziek. 13.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Metropole-orkest. 18.45 Bui tenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.15 Beurzen open r- Dijken dicht. 22.00 Vero nica, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 14.00 Houtblazerstrio. 34.30 Platen. 15.15 Mu ziek van de Sahara. 16.00 Platen. 16.45 En gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 ■MOO Platen. F».c 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen 'op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal (op 224 en 49 m.). PARIJS (A.F.P.-Reuter). De grond wetscommissie van de pre-constituerende vergadering van Straatsburg heeft Donder dag bekendgemaakt dat zij een ontwerp voor een Europese grondwet van 113 arti kelen heeft opgesteld, die op 6 Maart bij de vergadering zal worden ingediend. De ontwerpgrondwet werd door de com missie goedgekeurd met 21 stemmen tegen één bij vier onthoudingen. Een van de vier onthouders was de Franse socialisten-leider Guy Mollet. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: Er zal een volkskamer komen, gekozen voor een periode van vijf jaar bij algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, de drie Benelux- landen en het Saargebied. Frankriik zal in deze Kamer 70 zetels j krijgen, Duitsland 63, Italië 63, België 30, Nederland 30 en Luxemburg 12. De com missie heeft geen uiteindelijk besluit geno men over het aantal zetels voor het Saar gebied. De senaat zal worden gekozen door de nationale parlementen met voor Frankrijk, Italië en Duitsland elk 21 zetels, België en Nederland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het Saargebied 3 zetels. De Europese ge meenschap zal worden bestuurd door een uitvoerende Europese raad. De voorzitter van deze raad zal door de senaat met absolute meerderheid worden gekozen. De andere leden, aan te wijzen door de voorzitter, zullen ministers van de Europese gemeenschap worden genoemd. De zittingsperiode van de raad komt over een met die van de Volkskamer, tenzij een van de huizen van het parlement een motie van afkeuring tegen de raad aanneemt. In de Volkskamer is voor een dergelijke motie ech'er een meerderheid van drie-vijfde nodig. De raad van nationale ministers heeft tot taak, de werkzaamheden van de uitvoeren de raad in overeenstemming te brengen met die der respectieve regeringen. Ieder der deelnemende regeringen wijst één van haar ministers aan als vertegenwoordiger in de raad van nationale ministers. Het parlement van de Europese gemeen schap zal de functies van de bestaande As- semblée van de Kolen- en Staalgemeen schap (K.S.G.) en die der Europese ver dedigingsgemeenschap (E.V.G.), wanneer deze is opgericht, overnemen. Hetzelfde geldt voor de raad van nationale ministers, die de werkzaamheden van de raad van minis'ers van de K.S.G. en E.V.G. over neemt. Gedurende een periode van twee jaar, waarin de bevoegdheden worden overge dragen, zullen de uitvoerende raad en de andere organen in feite geen bovennatio naal gezag hebben. ADVERTENTIE VOOR HET ALLERBESTE VAN GR HOUTSTR. 137 De Europese gemeenschap zal binnen het gebied van haar competentie internationale overeenkomsten en verdragen mogen slui ten. De gemeenschap zal optreden als coör dinator voor de buitenlandse politiek der leden-staten. Wanneer de raad van natio nale ministers het met algemene stemmen eens is over een kwestie, kan de uitvoeren de raad namens alle betrokken staten han delen. Aan de Europese gemeenschap wordt verzocht, geleidelijk aan een gemeenschap pelijke markt te vestigen met een vrij ver keer voor goederen, kapitaal en arbeids krachten. De senaat zal worden gevormd in de maand na het van kracht worden van het verdrag. Dit lichaam zal een datum moe ten vaststellen voor de verkiezingen voor de Volkskamer. Deze datum zal echter niet later mogen zijn dan zes maanden na het van kracht worden van het verdrag. Strijd De voorzitter van de grondwetscommis sie, de West-Duitser Von Brentano, deelde verslaggevers mee, dat de ontwerp-grond- wet. bekend zal staan als „het statuut van de Europese gemeenschap". Hij zeide dat er een hevige strijd is geleverd over de zetel verdeling in de Senaat, daar de Benelux- landen evenveel zetels wensten als Frank rijk, Italië en West-Duit,sland. Het besluit om een vertegenwoordiging van het Saar gebied in het Europese parlement op te nemen, noemde Von Brentano een bewijs van de constructieve geest, waarin de com missie heeft gewerkt. De politie in Oss heeft de 55-jarige effec tenmakelaar en houder van een klein kas sierskantoor te Oss aangehouden."Hij wordt ervan verdacht verduisteringen te "hebben gepleegd ten nadele van zijn cliënten. Over de omvang van de verduisteringen zijn nog geen bijzonderheden bekend. Het vermoe den bestaat, zo heeft de politie medege deeld, dat verscheidene personen uit Oss en omgeving voor aanzienlijke bedragen zijn opgelicht. 39. Bij de nadering van het vliegtuig gooide de grote spion de riemen neer en richtte zijn machinepistool op het bootje van Pat en Panda. „Zal ze krijgen", grom de hij, „vóór ze gered worden!" „Kletsch- ka!", riep de kleine, het wapen wegdu wend. „jij dom! Vliegtuig redt ook ons! Als wij samen met geheime agenten aan boord van vliegtuig, dan wij hen binden en ge heime brief afnemen!" Hoog spatte het schuim op, toen het toestel op de golven landde. Het koerste eerst naar Pat en Panda en hield, deinend op de golven bij hun bootje stil. „Wat is er met jullie ge beurd?", vroeg de piloot, zich uit de cock pit buigend, „zijn jullie schipbreukelin gen?" „Vragens, altijd vragens!", riep Pat korzelig uit. „Ik antwoord niet, want ik ben geheim. We moeten, belangrijke docu- mentens voor het Ministerie van Geheime Zakens wegbrengen en dat mag niemand weten; ook jij niet!" „Schei toch uit, Pat!", fluisterde Panda verschrikt, „je doet altijd zo wantrouwend, dal wij iedereen tot vijand krijgen!" vroeg ons met de sainenstelling van het Nederlandse team te belasten. Een moei lijke opgave, want het zwaarste dat een Nederlandse hengelaar tot nu toe ooit ge vangen heeft, is een snoek van 33 pond. Nochtans krijgen onze grootmeesters thans de kans op overigens vrij kostbare wijze hun koortsachtige droom van een „hele grote" te verwezenlijken. Dan komen ze misschien net als Kip Farington zelf die hier met de zwaarste marlin een soort zwaardvis ooit ge vangen, op het bijgaande plaatje prijkt, op een foto waarmee ze lot in lengte van jaren kunnen pronken. Kip Farington is zflf gisteravond al weer vertrokken om andere teams voor het kam pioenschap te krijgen. Hij ging naar Brus sel per trein en had de Spoorwegen hoofd pijn bezorgd met zijn verzoek om die trein zelf te mogen besturen. Toen wij twijfe lend keken, zei hij dat hem zoiets in geen enkel land nog ooit geweigerd was en hij haalde een map te voorschijn, waarin vrij- kaartjes voor het leven van 68 spoorweg maatschappijen zaten. „Ik heb 15 boeken over treinen geschreven", riep hij ons al vertrekkende nog toe, „dus ik weet er wel wat van". Een merkwaardige man. SPINNER. PARIJS (Reuter). De voorzitter van de Amerikaanse raad van de internationale Kamer van Koophandel, Warren Pierson, heeft te Parijs verklaard, dat verlaging van de Amerikaanse douanetarieven onwaar schijnlijk is, tenzij de Europese landen het zelfde doen. De Eui'opese landen dienen de maatregelen, die de Amerikaanse in voer en de onderlinge handel beperken, af te schaffen, zo zeide hij. De republikeinse afgevaardigde, Richard Simpson, heeft aangekondigd, dat hij zal trachten iedere verlaging van de Ameri kaanse douanetarieven, die het bestaan van een belangrijke Amerikaanse industrie zou bedreigen, te verhinderen. Simpson heeft een toonaangevende positie in de fi nanciële commissie van het Huis van Afge vaardigden, die kwesties samenhangende met de tariefpolitiek, behandelt. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn. Beroepen te Nunspeelt (vac. W. G. G. Beerekamp) H. v. d. Niel te Sneek. Aangenomen naar Noordbergum C. Boo gaard, vicaris te Luttelgeest. Geref. kerken Beroepen te Urk (2e maal) W. Baas te Bozum die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Makkum P. B. Suurmond te Oppenhuizen. Viertal te Rotterdam (2 vac.) J. A. v. Arkel te Haarlem, J. P. Hörchner te Voort huizen, H. de Moor te Enschedé en E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Boskoop A. Brouwer te Barneveld. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Overschild J. Meilof, cand. te Axel. Uitstel. De president van de rechtbank van Venetië heeft de uitspraak inzake de eis van de Engels-Iraanse olie maatschappij tot beslaglegging op de Perzische olie die door de „MiriellaJ' van Abadam naar Venetië werd ver voerd, tien dagen uitgesteld. Aanvan kelijk was bepaald dat de uitspraak op één Maart zou worden gedaan. De pre sident, Mastrobuonp, heeft griep en men neemt aan dat dit een van de re denen van het uitstel is. Omroeper. Honderden Deense soldaten, die zullen deelnemen aan logeroefenin- gen in Sjaelland, hoorden zich Donder dag bij liet verlaten van de pont te Korsoer via de luidsprekers van het station toeroepen: „Soldaten, protesteert tegen de diensttijd van achttien maan den. Een jaar is genoeg. Goede reis, kameraden". De politie is er niet in ge slaagd de onbekende, die dit omriep, op te sporen. Ondervoed. De Zuid-Koreaanse minister van landsverdediging', Sjin Tae Jong, heeft Donderdag een beroep gedaan op de staten-leden van de UNO om „zo veel mogelijk hulp te verlenen, opdat de geringe rantsoenen der Zuid-Kore aanse soldaten kunnen worden ver hoogd". „Steeds meer Zuid-Koreaanse militairen worden wegens ondervoe ding in ziekenhuizen opgenomen", ver klaarde hij, hieraan toevoegend, dat de Zuid-Koreaanse regering, als gevolg van haar moeilijkheden op financieel gebied, niet in staat is meer geld voor het kopen van levensmiddelen voor de Zuid-Koreaanse troepen beschikbaar te stellen. Raketbasis. Een groep van zeven Britse deskundigen op het gebied van raketten en draadloos bestuurde projectielen zal uit Engeland naar Australië vertrekken om voorbereidende werk te doen bij het opzetten, van wat genoemd wordt ,,'s werelds eerste particxiliere raket basis", aldus wordt van de zijde van een combinatie van Britse vliegtuigfa brieken gemeld. Dergelijke onderzoe kingscentra zijn tot dusverre alleen op gezet door de regeringen der diverse landen, voornamelijk met het doel, de militaire aspecten van draadloos be stuurde projectielen en raketten te on derzoeken en verder te ontwikkelen. Wereldreis. Adlai Stevenson, de verslagen democratische candidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, is Donderdag per vliegtuig uit Chicago naar Lcxs Angcles vertrokken voor de eerste étappe van zijn reis om de wereld, Maandag zal hij scheep gaan naar Ho- noloeloe. Vervolgens zal de route via Japan, Korea, Formosa, Indo-China, In donesië en het Midden-Oosten, naar Europa lopen. Stevenson deelde ver slaggevers mee, dat hij de resultaten van zijn waarnemingen aan pi-esident Eisenhower beschikbaar zal stellen. Overleg. Joodse leiders uit Europa, de Verenigde Staten en Israel zijn heden te Londen bijeengekomen, om te spre ken over de toekomst van 2.500.000 Jo den in de communistische Oost-Euro- pese staten. Zij zullen voorbereidingen treffen voor een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van Joodse organisa ties uit de gehele wereld. Deze confe-. rentie zal tien Maart beginnen. Belasting. In het Belgische staatsblad van heden is een Koninklijk Besluit ver schenen op grond waarvan de belasting op de Belgische uitvoer wordt opgehe ven. Deze belasting werd ingesteld in October 1951 toen de regering de win- terpremie van een halve frank per uur voor haar rekening nam, die aan alle loontrekkenden werd uitgekeerd. Deze belasting op de uitvoer bracht in to taal een bedrag van fr. 800 millioen op. Door het afschaffen van deze export belasting is de regering tegemoet ge komen aan de wensen van de Belgische industrie, die er herhaaldelijk op heeft gewezen, dat de thans gemaakte win sten het handhaven van deze belasting niet langer rechtvaardigen. Concessie. Mogelijk zal Groot-Brittannië de eis laten vallen, dat Egypte bij de komende besprekingen over de zóne van het Suezkanaal. belooft, zich bij de voorgestelde defensie-organisatie voor het Midden-Oosten aan te sluiten, aldus diplomatieke kringen te Londen. Tot nog toe stonden de Britten er op, dat deze kwestie besproken zou worden in samenhang met de Egyptische eis, dat de Britse troepen de kanaalzone verla ten. Bezoeker. Martin Artajo, Spaans minister van Buitenlandse Zaken, zal 3 Maart in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, aankomen, aldus een mededeling van het nationalistisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Artajo zal twee dagen op Formosa blijven. VAN de kanalisatie van de St. Laurens- rivier tussen Ogdensburg en Montreal, waardoor het Midden-Westen van de Ver enigde Staten door een 3780 km. lange en 9 meter diepe waterweg toegankelijk zou worden voor vrachtschepen tot 15.000 ton, is nooit iets kunnen komen. Voor de kos ten behoefde men het niet te laten, want de slordige half milliard dollar die voor aanleg van het kanaal en uitdieping van een vaargeul in de grote meren, zouden moeten worden neergeteld, konden onmogelijk een be zwaar heten in een land dat de milliarden om zich heen strooit. De heftigste tegenstanders van deze plannen die Chicago tot de groot ste zeehaven ter wereld zouden maken, vindt men uiteraard in New York, in de kringen die hun inkomsten uit het haven bedrijf betrekken. Want zo luiden de berekeningen uitvoering van dit project, daardoor Chicago in 6 dagen van uit de Atlantische Oceaan per zeeschip bereik baar wordt, zal hel havenverkeer van New York met éénzesde doen dalen. Deze al armkreet riep de. broederschap der spoor wegen in dit gebied in het geweer, even als andere machtige lichamen, die zich niet graag een deel van de taart zien ontglip pen. De electriciteitsmaatschappijen die (door een nieuw krachtstation bij Barnhart Island, dat ongeveer 2,2 millioen pk elec- trische energie tegen lage prijs zou kunnen leveren), hun tarieven omlaag zagen tui melen, behoorden uit den aard der zaak eveneens tot de furieuze tegenstanders. "N Maar ook enkele staten in het Zuiden lieten zich niet onbetuigd. Volgens hun op vatting zouden voornamelijk Chicago en het Canadese Montreal van de nieuwe wa terweg profileren en onder deze goederen en transportvcrplaatsing zou het 1500 kilo meter Zuidelijker gelegen New Orleans wel eens te lijden kunnen hebben. In de zelfde verhoudingen gerekend zouden wij protesten van Mar seille in ontvangst moeten ne men bij het beramen van plan nen die Amsterdam een betere verbinding met de zee waar borgen. Hoe het ook zij, de be langen van staten en con cerns hebben zich ten heftigste verzet tegen wat het gezonde verstand voor schreef en van het zgn. heldere inzicht en de practische kijk komt ook bij de Ameri kanen geen steek terecht wanneer we de moeite nemen deze superieure eigenschap pen eens aan de practijk te toetsen. Presi denten als Coolidge, Hoover, Roosevelt en ook Truman waren steeds warme voor standers van dit kanalenplan dat zoals uit de volgorde valt op te maken reeds langer dan 30 jaar op stapel staat. Maar het is er nog niet! Nu we toch zo aan het wroeten zijn in de Amerikaanse kanalenkwestie, moeten we ook eens een uitstapje maken naar het Panamakanaal, waar ééns eëfi levend schip werd geschut voor de somma van 36 dol larcent. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2