Interview van Antibes nog eens in Belgische Kamer opgerakeld wasis en blijft zijn geld waard! „Brommers" voeren de boventoon op wapenschouw der tweewielers Huis vol mysterie .Clowntje Rick Koninklijk bezoek aan Londen Socialistische motie van afkeuring verworpen Het Rampenfonds en zijn economische gevolgen VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 31ste RAI-tentoonstelling geopend Terugkeer van de fiets Weinig nieuwtjes Een Q&Miie Eest? Een ffl&iSWQ Prachtbijis Bouwvakarbeiders in de noodgebieden Tijdstip van stopzetting nog in overweging Voor de kinderen Iedere Sketch roker weet hoe waar dat ïs, want Sketch heeft nog nimmer één enkele concessie aan zijn unieke kwaliteit gedaan. Honderd duizenden in Nederland roken Sketch, want Sketch is en blijft niet alleen een heerlijke, maar ook een eerlijke Virginia! Gerechtshof behandelde zaak tegen „Koning Voetbal" FEUILLETON door Jane England Het is alles chroom wat er blinkt op de 31ste RAI-tentoonstelling voor motor-, brom- en gewone fietsen, die vanmiddag in de hoofdstad van start gaat. Steeds glimmender schijnt het alles-beheersende parool van de fabrikanten der tweewielers te zijn, vooral bij de bromfietsen, die ditmaal met een ganse serie nieuwe merken het een al luxueuzer dan het andere op het tapijt verschenen zijn. Zij zijn een lust voor het oog, al deze sierlijk-gestroomlijnde karretjes, maar natuurlijk moet al die luxe betaald worden en de prijzen zijn dan ook nog niet veel omlaag gegaan. De goedkoopste brommer kost dan ook altijd nog een kleine vierhonderd gulden, de „super grand luxe"-modellen liggen echter vaak nog enkele honderden guldens hoger, maar ook bij deze prijzen blijft de markt nog altijd willig, ondanks de ge daalde koopkracht van het publiek en ook ondanks het feit, dat er sinds de verschij ning van de eerste bromfiets in Nederland nog geen vier jaar geleden - bijna een kwart millioen van deze vehikeltjes ver kocht zijn. En nog steeds kunnen fabri kanten der populairste merken de vraag naar hun producten nauwelijks baas. Geen wonder dus, dat tal van „gewone fietsen"-fabrieken ook ijverig bromfietsen zijn gaan bouwen in de hoop ook een graantje mee te kunnen pikken. Wat de technische verdiensten van al die nieuw komers zijn kunnen wij als leek niet be oordelen, maar zij zien er vrijwel allemaal even snel, fraai en betrouwbaar uit, zodat de adspirant-koper wel een hele toer zal hebben om zijn keus te bepalen. Van de 33 in de RAI geëxposeerde merken zijn er negen Nederlands fabrikaat; van de res terende merken komen er 7 uit Duitsland, 7 uit Frankrijk, 6 uit Italië, 2 uit Oosten rijk en 2 uit Engeland. Voor het eerst in een lange reeks van jaren is thans ook de doodgewone fiets weer op de RAI geëxposeerd en daar is reden voor. Decennia lang was de fiets niet aan modegrillen onderhevig, maar kort voor de oorlog kwam daar verande ring in, toen de superlichte sportfietsjes, veelal in bonte kleuren gelakt, het hart van de jeugd veroverden. Daar is sinds de oorlog nog het Engelse model bijgekomen, een utiliteitsfiets die om redenen van ma teriaalbesparing een verkort frame kreeg. Dat bleek zo goed te bevallen, dat het mo del ook na de oorlog gehandhaafd werd. Ook van dit type zijn op de RAI vele fraaie representanten te bewonderen, maar natuurlijk kan ook de voortsander van de „klassieke" fiets, het solide dienstrijwiel in sober zwart, hier terecht, om van de bran che der transportfietsen en carriers met hun eindeloze aantallen varianten nog maar te zwijgen. En dan zijn daar natuurlijk ook weer de scooters, kwieke, zuinige en oerzindelij- ke kruisingen tussen een lichte auto en een motorrijwiel, die in Italië zo'n fantastische populariteit genieten, maar waar het Ne derlandse publiek tot nog toe niet erg aan wilde. Misschien zijn wij te conservatief voor dit nogal speels aandoende transport middel, dat er met zijn kleine wieltjes, zijn grappige miniatuurvormen en zijn vrolijke kleuren min of meer uitziet, alsof het uit een kermisdraaimolen is weggelopen, maar vergis u niet, want deze koddige machien tjes zijn stellig geen speelgoed en wel de gelijk tot verrassende motorische presta ties in staat. Zodra ze wat goedkoper wor den (de prijzen liggen nu nog ver boven die van een bromfiets) zal er ook in ons land stellig een markt voor de scooter te vinden zijn, en vooral onder de jeugd. Sommige fabrieken - waaronder ook en kele Nederlandse - werken al in die rich ting door hun scooters in een ietwat min der somptueuze uitvoering te brengen dan de dure Italianen, welke laatste echter nog altijd het neusje van de zalm op dit ge bied zijn. Bij de „echte" motorfietsen zijn dit jaar betrekkelijk weinig nouveauté's te zien. Dat kan ook moeilijk anders, omdat dit vervoermiddel in de loop der jaren al een zodanige graad van technische perfectie, snelheid en rijcomfort heeft bereikt, dat er eigenlijk geen verbetering meer moge lijk is. Natuurlijk ziet men weer tal van bizondere snufjes en accessoires, maar aan de essentialia is weinig of niets ver anderd. Er zijn een paar interessante de butanten, zoals een Italiaanse 125 cc twee- cylinder tweetact en een sportkopklepper van dezelfde huize, die er ondanks zijn 65 cc motorinhoud vervaarlijk snel uitziet, maar voorts is in deze afdeling vrijwel alles bij het solide oude recept gebleven, vooral in de categorie der dienstmotoren, waar de nadruk ligt op de combinatie van zuinigheid en betrouwbaarheid. Voor de zware typen motorrijwielen varen wij nog altijd op het compas van de buitenlandse fabrieken, maar in de lichte- en middel klassen (van 125 tot 250 cc) spreekt de Nederlandse industrie een hartig woordje mee: zij is ook ditmaal met een indruk wekkende collectie nieuwe en verbeterde modellen ter RAI verschenen, waarvan de prijzen veelal een stuk lager liggen dan van de overeenkomstige buitenlandse ma chines. Ook het Instituut voor Rijwielontwikke ling heeft een stand op de RAI betrokken, waar het een belangwekkende demonstra tie geeft met zelfbeproevingsapparatuur voor fietsonderdelen. En tenslotte is er de gebruikelijke stortvloed van accessoires, motor- en bromfietskleding en onderdelen, waartussen de speurlustige RAI-bezoeker stellig veel van zijn gading zal vinden. Een aardige nieuwe vinding in deze afde ling is het „onlostrilbare" fietsachterlichtje dat helemaal van rubber gemaakt is - de lampfitting niet uitgezonderd - en dat bij een verstandige behandeling het eeuwige leven schijnt te hebben. Wij hebben ons dan ook meteen maar twee van die han dige dingetjes voor onze fiets aange schaft. (Van onze correspondent in Londen) Koningin Juliana en Prins Bernihard zijn gisteren de gehele dag in Londen ge weest. De Prins landde al vroeg op het militaire vliegveld van Hendon in een lichte mist. Vuurpijlen en lichtsignalen waren voor de landing noodzakelijk.De Ko ningin en Prins Bernhard hadden getracht nog iets te zien van de overstromingen op het eiland C.anvey, aan de Theemsmon- ding, doch door de mist viel er niets waar te nemen. Het laatste gedeelte van de route naar Hendon moest geheel op de instrumenten worden gevlogen. Op het vliegveld werd het Koninklijk Paar begroet door de Ne derlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker. Koningin Juliana begaf zich dadelijk naar de Nederlandse schilderijen tentoonstelling, in Burlington House. Prins Bernhard voegde zich later bij haar. Toen de Koningin het drukke Piccadilly opreed, werd zij daar door vele Londenaren met gejuich begroet. Voor de ingang van het tentoonstellingsgebouw stond een grote groep mensen te wachten. Op de expositie werd de Koningin rondgeleid door Sir Gerard Kelly, de president van de Ko ninklijke Kunst Academie. Precies om één uur zwenkte de Ko ninklijke auto, voorafgegaan door motor politie, met grote snelheid langs het ge denkteken van Koningin Victoria op het plein voor Buckingham Palace. Het gezel schap verdween even later door de poor ten, welke naar de binnenplaats leiden. Na afloop van de lunch met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh be gaven de Koningin en de Prins zich naar de ambtswoning van de Nederlandse am bassadeur, mr. Stikker, in Palace Green, in Kensington, vlak bij het paleis van Koning-Stadhouder Willem III. Daar werd de thee gebruikt met de heer en mevrouw Stikker en verscheidene leden van de staf der ambassade. De Koningin ontving daarna de voorzitter en secretaris van het Timmerliedengilde, dat onze Vorstin het ere-lidmaatschap had aangeboden, zulks vanwege de historische banden tussen het gilde en de in Londen wonende Nederlan ders. De door het gilde aan Koningin Ju liana en Prins Bernhard aangeboden lunch, die niet kon doorgaan omdat de Ko ningin in verband met de ramp geen feestelijkheden wilde bijwonen, zal later plaats vinden. Toen het tijdstip van vertrek naderde was de mist in en buiten Londen erger geworden. Ln aangezien de weersgesteld heid op Hendon minder gunstig was vlo gen Koningin en Prins van Northolt, waar heen het tcestel was overgebracht, naar ons land terug. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) Door de schuld van het Katholieke blad „Libre Belgique", dat gisterochtend een klaarblijkelijk door een ambtenaar van het hof geïnspireerde versie van het „inter view van Antibes" publiceerde, is het gis ternamiddag tot een interpellatie in de Belgische Tweede Kamer gekomen. De socialist Spaak vroeg de premier daarbij om een nadere uitleg. Spaak was overigens in zijn commen taar zeer gematigd. Men kreeg de indruk dat hij overleg had gepleegd met de premier. Zij kwamen na melijk tegelijkertijd de Kamer binnen na een conversatie in de wandelgangen van het parlementsgebouw. De heer Spaak herhaalde, dat de premier zich verstrikt had in allerlei explicaties, dat hij niet de gehele waarheid had gezegd en dat hij door het hof niet geregeld wordt ingelicht. Spaak maakte een ernstig bezwaar tegen het feit, dat een kolonel zich in de omge ving des konings met perszaken bezig houdt. Waarbij dan nog komt dat kolonel Quinet, die met de Franse journalist on derhandelde, toevallig niet de ordonnans- officier van Koning Boudewijn, maar van Koning Leopold is. Het gaat hier echter om een ongelukkig toeval. Spaak erkende, dat de verklaring, dat men „door de aanval op de Koning de een heid van België wil aantasten" niet door Koning Boudewijn is afgelegd, maar dooi de Franse journalist en zonder medeweten van de Koning of kolonel Quinet in de aan hef van het „interview" werd ingelast. Al met al was het artikel, aldus Spaak, op dit ene punt na een onschuldige repor tage. Maar een premier moet het land de gehele waarheid zeggen. De eerste minister Van Houtte trok de goede trouw van de Franse journalist niet in twijfel, maar verklaarde dat hij het standpunt van de regering slechts kon be vestigen. De Kamer verwierp daarop met 107 tegen 95 stemmen (geen onthoudingen) een socialistische motie van afkeuring over ontwijking door premier Van Houtte van enkele kwesties in zijn verklaring van Dinsdag over het interview. En daarmee was het incident gesloten. Volgens regeringskringen te Brussel is Jacques Peemans, juridisch adviseur bij de staf van Koning Boudewijn, tijdelijk benoemd tot perschef van het Koninklijke Huis. In de Belgische pers en in het parlement zijn onlangs stemmen opgegaan voor de oprichting van een voorlichtingsdienst betreffende aangelegenheden van de Ko ninklijke familie teneinde het publiceren van onjuiste berichten hierover tegen te gaan. Peemans zal als perschef optreden, zo lang een dergelijke dienst nog niet is ge organiseerd. Statuut Het statuut van de echtgenote van Ko ning Leopold en haar kinderen Prins Alexander en Prinses Marie-Christine zal het onderwerp vormen van een wetsontwerp van de regering, een ont werp, dat door de drie partijen goedge keurd zal dienen te worden, aldus vernam „Le Soir" gisteren in kringen van het par lement. Het blijkt echter, dat de regering deze kwestie voorlopig althans nog wenst uit te stellen. Twee liberale oud-ministers van Justitie, de heren Van Glabbeke en Lilar, beide eminente juristen, hebben over deze kwes tie radicaal tegenovergestelde adviezen verstrekt. Volgens de heer Van Glabbeke is de huidige Prinses Lilian de Réthy de wettelijke Koningin der Belgen, want de Koning heeft noch de toestemming van het parlement, noch die van een minister no dig om te trouwen en zijn echtgenote is, van rechtswege, Koningin der Belgen. Het advies van senator Lilar is meer ge nuanceerd en wordt in veel ruimere kring als juist geschouwd. Hij zeide, dat koning Leopolds huwelijksacte niet door een mi nister is gecontrasigneerd, en dus geen grondwettelijke gevolgen kan hebben. De Prinses de Réthy en haar kinderen hebben dus geen recht op de troon van België, noch op de titel van Prins of Prinses van België. De arbeidsinspectie overweegt werkge vers, werkzaam in het noodgebied, een algemene vergunning te verlenen voor de duur van vier weken, welke het mogelijk maakt dat bouwvakarbeiders 55 uur per week werken. De Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf doet een beroep op alle be- drijfsbeoefenaren in het bouwbedrijf om met alle beschikbare middelen en met in zet van persoonlijke offers de gevolgen van de ramp te keren en een spoedige te rugkeer van de zo zwaar getroffen gezin nen naar huis en haard mbgelijk te maken. De Bedrijfsunie verklaart een tijdelijke verlening van de werkweek tot 55 uur volledig te kunnen aanvaarden. (Van onze parlementaire redacteur) Men kan slechts lof hebben voor de grote geestdrift, waarmee het Nederlandse volk tot dusverre op de oproepen om een steentje voor het Rampenfonds bij te dra gen, heeft gereageerd. Het zijn inmiddels al vele steentjes geworden. Donderdag avond was men reeds tot over de 65 mil lioen gulden gekomen, waaronder zich enige millioenen van uit het buitenland bevinden, maar waarvan ai het overige hier te lande is opgebracht. Uit den aard der zaak doet zich nu al lengs de vraag voor of en tot welk tijd stip men nog met het inzamelen van gel den dient door te gaan. Indien ik mij niet vergis, is thans in overweging, wanneer daaraan een eind zal moeten worden ge maakt. Gelijk bij tal van andere,4 op zich zelf aantrekkelijke zaken, geldt ook hier, dat wijs beleid met zich meebrengt, er voor te waken er niet te ver en niet te lang mee door te gaan. Zelfs bij een in zameling als deze komt er immers een moment, waarop wat nu nog uit de spon tane gulheid des harten komt, een min of meer zedelijk gedwongen karakter zou gaan krijgen. Dat nu dient vermeden te worden. Ziet daar de psychologische reden die binnen de kring van de leiding van het Rampenfonds de gedachten doet uit gaan aan een mettertijd (1 April, 1 Mei) stop zetten van de inzameling. In dit ver band speelt mee een rol de vraag, hoe veel er nodig zou zijn om uit dit fonds de aankoop van huisraad door (of ten be hoeve) van de door de watersnood daar van beroofden te kunnen bekostigen. Voor lopig schijnen de schattingen daaromtrent tussen ongeveer 100 en 125 millioen te lo pen. Denkbaar ware dus om de geldkist van het fonds te sluiten op het tijdstip, waarop een dergelijk bedrag binnen zou zijn. Nog andere overwegingen spelen een rol ADVERTENTIE Door het stromende water dreven ze langzaam voort. „Voorzichtig hoor, stilzitten!", zei Rick. Dat was wel nodig. De plank was niet zo heel groot, en als ze teveel bewogen, zouden ze gemakkelijk kiinnen omslaan! Maar ze pasten wel op en zaten heel voorzichtig. En om hen heen was het donker. „Waarheen zouden we drijven?", vroeg Bunkie. Dat moeten we maar afwachten", vond Rick. „In ieder geval gaan we ergens heen!" En gelukkig bleek, dat ze niet alleen ergens heen dreven, maar ook naar de goede kant. Want opeens zagen ze het lichter wordenen toen ze een hoek om dreven, zagen ze een uitgang „We komen er uit!", juichte Bunkie. Ja, de plank dreef door de opening heen, en toen voeren ze op het open water! Wat waren ze opgelucht, nu ze niet meer in dat akelige donker zaten. Ze zagen, dat ze vlak bij een kademuur uit kwamen; het duurde nog even, toen kon den ze de muur bereiken. Rick pakte een ijzer vast en hield de plank bij. Toen konden ze langs de muur omhoog klimmen.17-18 SKETCH 10 STUKS:t 0.40 20 STUKS: 0.80 50 STUKS: 12.- bij het beramen van een „sluitingsdatum". Gaat men al te lang door, dan zouden tal van jaarlijks terugkerende inzamelingen voor liefdadige doeleinden, die het in be langrijke mate van de gebruikelijke col lectes moeten hebben, het wellicht bijzon der benauwd kunnen gaan krijgen. Op die kant van de zaak is dan ook reeds, naar mij bekend is, bij en binnen de lei ding van het Rampenfonds de aandacht gevestigd. En tenslotte dient ook in het oog te wor den gehouden, dat er uit de wel zeer ruime wijze waarop nu een belangrijk deel van het Nederlandse volk zijn portemon- naie heeft aangesproken, anderzijds het nadeel zou kunnen voortvloeien, dat an ders normale uitgaven, die in het bijzon der aan de middenstand ten goede ko men, geheel of ten dele achterwege zullen gaan blijven. Het is dus wel zaak met het oog hierop op een bepaald ogenblik een dijk op te werpen ter bescherming van de middenstand tegen een haar bedreigende economische ramp. In dit opzicht valt al op te merken, dat de middenstand in de getroffen gebieden het op het moment reeds zwaar te verduren heeft. Doch bo vendien moet er rekening worden gehou den met het feit, dat op grote schaal, aan vankelijk in de vorm van kleren en ook wel op andere wijze in natura vergoeding aan watersnoodslachtoffers is gegeven of te hunnen behoeve reeds hier te lande is bijeengekomen. Dit kan voor heel wat winkeliers nadelen opleveren. Hiertegen over staat echter, dat van de vele tiental len millioenen, waarover het Rampenfonds beschikt, er heel wat zullen worden aan gewend om aankopen te verrichten ter vervanging van wat verloren is geraakt, zodat op die manier van de millioenen. die op het ogenblik even aan de ver- bruikssfeer onttrokken zijn, er tenslotte een zeer groot aantal weer in diezelfde sfeer terecht zullen komen. Vrijdagavond van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4. Voor het Amsterdams gerechtshof heeft terecht gestaan de leider van het voorma lige sportweekblad „Koning Voetbal", de heer C. D. H., die verdacht van geknoei met prijsvraagformulieren, door de Am sterdamse rechtbank tot vier maanden was veroordeeld. In November 1950 kwam aan het licht, dat personeel van het weekblad zelf prijsvraagformulieren invulde nadat des Zondag de voetbaluitslagen reeds bekend waren. De procureur-generaal requireerde zes maanden gevangenisstraf. Het hof zal op 12 Maart uitspraak doen. Voor de Rotterdamse rechtbank had zich de 23-jarige kantoorbediende J, H. de K. uit Rotterdam te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd dat hij zich ten onrechte als fotograaf van het A.N.P. had voorgedaan en winkeliers had opgelicht. Bij een handelaar in lederwaren kreeg hij een koffer los en bij een handelaar in fotografische artikelen een camera, negen rolfilms en honderd flitslampen, totaal voor een waarde van f 700. De verdachte bekende. Het reclasserings- rapport noemde hem verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie deelde mede dat de verdachte, toen hij nog in militaire dienst was, zich had gesierd met distinc tieven van een hogere rang dan waarop hij recht had. De officier eiste een gevange nisstraf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering. Op 12 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. 59) „Alsjeblieft, Sara", drong Constance aan, „wacht niet langer, ik popel van onge duld". Ze was er opeens helemaal zeker van, dat Sara inderdaad het antwoord op alle vragen zou weten te geven en dat ze zich geen zorgen meer behoefde te maken. „Die Peter Phipps.begon Sara met iets van triomf in haar stem, „die kon ik opeens plaatsen, toen Neill en Fiona het gisteravond over hem hadden.." Constance trok een lelijk gezicht. „Na tuurlijk is het weer Peter Phipps", zei ze. „Ik heb al mijn best gedaan om dat man netje de hand boven het hoofd te houden. Maar vertel maar op, Sara. Ik ben op het ergste voorbereid". Sara fronste, ,,'t Is heel begrijpelijk, dat je hem niet door had", zei ze. „Hij had er altijd een handje van de sympathie van vreemden op te wekken. Het geheel is een rare geschiedenis. Weet je, dat Chloë niet Ronald Finchams eerste vrouw was? Hij was véél ouder dan Chloë en was eerst ge trouwd geweest met een jong teer vrouw tje, dat hij aanbad. Ze was zwak van ge zondheid en had een slecht karakter en Peter Phipps is haar zoonHij heet dus in werkelijkheid ook Fincham en is Chloë's stiefzoon..!" „Maar waarom noemt hij zich dan Phipps?" vroeg Constance, „en waarom praat mevrouw Fincham er niet over, dat Peter Phipps in deze familieverhouding tot haar staat?" „Zijn moeder is gestorven", ging Sara verder. „Ze had op een dag hevige ruzie met haar echtgenoot, waarna ze in over spannen toestand het huis uitliep, kou vatte en stierf. Het was allemaal nogal dramatisch en er werd erg geroddeld en van de oude Fincham werd gezegd, dat hij een afschuwelijke bruut was. Hoe het ook zij, Fincham werd na het verlies van zijn vrouw een bittere, berekenende man, en na verloop van tijd trouwde hij voor de de tweede keer, en wel met Chloë, die le lijk en onaantrekkelijk was, maar veel geld had. Peter was toen 17 jaar oud. Hij was een tenger, klein ventje met dezelfde minder prettige karaktereigenschappen als zijn moeder, maar aan de andere kant de zelfde aantrekkingskracht en gave om sympathie op te wekken. Hij wist Chloë handig voor zich te winnen. De arme vrouw besefte maar al te gauw, dat haar echtgenoot geen zier om haar gaf en ze liet zich volkomen door haar stiefzoon in palmen. Ze gaf hem geld en steunde hem op allerlei andere manieren en stelde de oude Fincham in een kwaad daglicht. Ze kon er eigenlijk niets aan doen, dat ze zo verkeerd handelde, ze voelde zich een zaam en bedrogen en haar stiefzoon was een welkome afleiding, ze kon hem al haar liefde geven, en hij had een handige ma nier om haar te vleien. Dit alles ging zo door, totdat er opeens een groot schandaal aan het licht kwam: Peter bleek de hand tekening van zijn vader vervalst te heb ben op een chèque voor een groot bedrag, en verdween hierna hals over kop naar het buitenland. De oude Fincham, die zijn bezinning min of meer kwijt moet zijn ge weest, was zo buiten zich zelf van woede, dat hij tot een vervolging van zijn zoon overging, hem terug liet halen en hem tot gevangenisstraf liet veroordelen. Tijdens het proces kwam allerlei aan het licht: onder meer waren er brieven, van Chloë aan haar stiefzoon, waarin ze duidelijk haar sympathie voor hem tot uitdrukking bracht en zijn vaders houding ten opzichte van hem afviel. De verdedigers van Peter gebruikten deze brieven om aan te tonen, dat Peter een zielige figuur was, een zwak veronachtzaamd kind met een boeman van een vader, die hem te weinig geld gaf. Op die manier trachtten ze sympathie voor hem op te wekken. Maar het hielp Peter niets en voor Chloë had het heel verve lende gevolgen. Allerlei onaangenaam geroddel ontstond over haar gevoelens voor Peter.. Al die praatjes waren natuurlijk volkomen on waar. Maar in ieder geval vervreemdde een en ander Fincham zo mogelijk nog meer van haar. De oude man zou nooit meer een woord tot haar gesproken hebben, naar mij verteld is. En bovendien schijnt hij, naar men mij ook vertelde, een heel wonderlijk testament nagelaten te hebben, waarin gesteld werd, dat, voor het geval Chloë ooit weer iets met Peter Fincham te maken zou hebben, zij al haar inkomsten zou verliezenHet moet een zeer vernuftig en goed-o"erdacht testa ment zijn, waarin geen enkele mogelijk heid over het hoofd is gezien.. Begin je nu iets te begrijpen, Constance, van wat zich hier afspeelde?" Peter houdt er geen enkele moraal op na en is dóór en dóór slecht.. Na zijn jaren in de gevangenis, vertrok hij naar het buitenland en zijn geschiedenis raakte in het vergeetboek. Tot wie zou hij zich beter kunnen wenden, toen hij zonder een cent op zak in Engeland terugkwam, dan tot Chloë Fincham? En haar kennende, kon hij erop rekenen, dat ze hem zou be talen om die zaak stil te houden.." „Maar ik kan er nog niet helemaal bij", onderbrak Constance haar, „het was voor haar toch van het allergrootste belang, dat ze hem kort en goed aan het verstand bracht dat hij moest verdwijnen en haar met rust laten!" „Daar is moed voor nodig", zei Sara, „en een heel zuivei geweten. Het was heel goed mogelijk, dat Peter nog enkele van die dwaze brieven van haar in zijn bezit had. Als ze hem gezegd had, te verdwij nen en haar met rust te laten, zou hij waarschijnlijk in de buurt zijn blijven rondhangen en aan iedereen hebben laten weten, dat hij Peter Fincham was.hij zou, bij wijze van spreken, vlak onder haar ogen in de grootste armoede zijn gaan leven en het oude schandaal zou op nieuw opgerakeld zijn.Mensen, als Chloë Fincham, denken niet zo erg diep na, Con stance, en zijn als de dood voor schandaal. In deze toegeeflijkheid heeft ze hem waar schijnlijk de eerste keer wat geld gege ven, en daarmee was de ellende begon nen. Want alles wat hij te doen had was bekend te maken, dat ze hem geld toe stopte, om daarmee de bepalingen van het testament in werking te doen treden. „Maar", wierp Constance tegen, „je ver telde toch, dat ze veel geld van zichzelf had. „Chloë is intens hebzuchtig", vervolgde Sara. „Het idee, dat ze minder geld zou krijgen, was onverdraaglijk voor haar. Bo vendien meen ik, dat een groot deel van haar eigen vermogen bij de een of andere beurskrach verloren ging, zodat ze wel min of meer aangewezen zal zijn op het geld dat Fincham naliet". Langzaam voegde ze er nog aan toe: „Ik twijfel er geen ogenblik aan, of Peter Phipps is Peter Fincham. Ik heb hem zelf niet gezien, maar de beschrijving, die Neill me van hem gaf, klopt precies". Ze schonk Constance een tweede glas sherry in, terwijl ze opmerkte, dat een glas cognac misschien een betere werking zou hebben Constance zag er bleek en afgetrokken uit. En meer tot zichzelf sprekend dan tot Constance, vergeleek Sara nog eens de di verse punten uit haar verhaal met de ge gevens, die Constance verstrekt had. Chloë was een zielige figuur en intens gierig. Ze was bereid geweest Peter kleine bedragen uit te betalen voor zijn stilzwijgen, maar ze zou het niet over zich kunnen verkrij gen hem een grote som inééns te geven, opdat hij haar met rust zou latenBo vendien zag ze waarschijnlijk geen kans een grote som los te maken „Ze heeft wel een behoorlijk bedrag aan Philip vermaakt in haar testament", zei Constance. „Dat heeft Linda Dane, Par kinsons secretaresse me verteld". ,,'t Is mogelijk", antwoordde Sara, „mis schien was dat het enige, wat ze nog kon doen van haar eigen geld. Ze wilde daar natuurlijk niet aankomen, omdat ze dat voor Philip wil houden. Op de een of an dere wijze heeft die een bijzonder wit voetje bij haar". „Het is heel goed mogelijk, dat er ook nog juwelen zijn", vervolgde Sara pein zend. „En waarschijnlijk tracht Peter, die weet. dat deze ergens moeten zijn, te ont dekken, waar ze bewaard worden. Van daar die nachtelijke bezoeken, die Chloë Fincham niet durft te belettenvan daar dat gespionneer en al die kleine dief stallen. Deze laatste zim typerend voor Peter Fincham. Als jongen al beschuldigde zijn vader hem van kleptomanie". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7