Vaart in herstelwerk: drie grote dijkgaten op Flakkee gedicht Britse regering beraadt zich over antwoord aan Frankrijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handarbeiders geven 37 °/c van hun inkomen aan voeding uit Sjah van Perzië verlaat het land Staatssecretaresse Eerste uitkomsten van budget-onderzoek Draglines, zandzuigers en zinkstukken Oppervlakte van 2700 hectaren kan nu worden drooggemalen Nauwere binding aan EVG? Arrestatiebevel tegen Lammerding Geen toezeggingen voor Eden en Butler In Korea gesneuveld Het woord is aan Dulles over handen schudden met Wysjinski Omvang van de ramp in Amerikaanse ogen Twee mannen sloegen bejaarde vrouw en roofden 2100 Amerikanen zéér voorzichtig Inportbeperking in V.S. op boter en melk Voor Nationale Rampenfonds Regentschapsraad ingesteld Hongaren willen gevangen Brit ruilen Poolse documenten Het blijft nog mooi weer 67e JAARGANG No 197 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 44 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar.' Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR HET EERST maakt een vrouw deel uit van de Nederlandse regering. Wij zijn daar niet vroeg mee. De Engelsen zijn ons al tientallen jaren geleden voorgegaan en dat zelfs met een vrouwelijke minister, later meermalen door een bewinds-zuster gevolgd. Wij hebben nu een staatssecreta resse begrijpelijkerwijze het eerst aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat de Vrouw het sterkst pleegt te boeien en zijn dus met de noviteit begonnen op het tweede rege ringsplan. .Mej. dr. A. de Waal is bij haar parlementair debuut wel aardig door de mannen verwelkomd. Er prijkten bloemen op de regeringstafel voor haar zetel. De president uitte zijn vreugde over haar in trede in het kabinet en wenste haar succes. De Kamer applaudisseerde hartelijk en maakte het haar niet moeilijk bij haar eer ste ontwerp, een wijzigingswetje,, dat er als hamerstuk doorging. Maar de president noemde haar „de nieuwe staatssecretaris". En onze parlementaire redacteur berichtte: ,,De Kamerleden waren nog wat onwennig. Hoe spreekt men over een vrouwelijke staatssecretaris? Is zij een vrouwelijke be windsman of een bewindsvrouw? Dat wordt inderdaad een moeilijke zaak, want het Tweede Kamer-protocol kent geen prece dent van een vrouwelijk lid van het kabi net." Mij lijkt het helemaal niet moeilijk. Een vrouwelijke staatssecretaris is een staats secretaresse en zo behoort men haar dan ook te noemen. Onze taal is ten deze duide lijk genoeg. Dat is zij niet overal. Is „het meisje" vrouwelijk of onzijdig? Dat is reeds een aloude vraag. Ook herinner ik mij het geval van een schoolopziener, die aan het intelligentste meisje in de hoogste klas van een Brabantse school vroeg of „mens" man nelijk of vrouwelijk was en ten antwoord kreeg: als het een man is, is het woord mannelijk en als het eeyi vrouw is onzijdig. Hetgeen ongetwijfeld de intelligente op merkingsgave van dat meisje aantoonde. Maar ten aanzien van de titulatuur van sfaatssecretaressen kan zich geen afwijking voordoen. Nederland telt duizenden secre taressen: bij instellingen van velerlei aard, in bedrijven en in verenigingen. Waarom zou men op die goede en verantwoorde be naming inbreuk maken als een secretaresse het zo ver brengt, dat zij de Staat dient als lid der regering? Het kan alleen verwarring stichten als een bezoeker of bezoekster aan wie men mededeelt dat hij of zij de staats secretaris zal ontmoeten, zich plotseling tegenover een vrouw bevindt en Hare Ex cellentie voor de secretaresse van de staats secretaris aanziet en dienovereenkomstig bejegent. Ik mag daar niet aan denken en het protocol mag dat zeker niet. Wat wil het trouwens met de excellente aanspraak beginnen als het „secretaris" handhaaft? Wordt mej. De Waal dan Hare Excellentie de staatssecretaris? of misschien Zijne Excellentie? Wordt dat niet wat al te mal? Dat zij officieel tot staatssecretaris be noemd is mag geen. bezwaar heten. Beter tijdig gekeerd. Doorluchtig en toonaange vend voorbeeld stelt bovendien de Grond wet, die overal spreekt van „de Koning" maar niettemin evenzeer toepasselijk is als het staatshoofd een Koningin is. Zoals wij nu al 63 jaar ervaren. Onjuiste" mannelijke titulatuur wekt de indruk dat secretaris meer effect zou maken, belangrijker zou zijn, dan secreta resse. Dit nu lijkt een onjuiste opvatting. En als vrouwen die onderschreven zou dat verwonderlijk zijn. Als een vrouw de be gaafdheid, kennis en ervaring bezit om als lid der regering op te treden moet zij dat immers geheel op eigen kracht doen en is er geen reden om haar een kenmerkend- mannelijke titel toe te kennen, die de ver keerde indruk zou kunnen maken van een nabootsing van mannelijk optreden. Het terrein waarop het departement van O. K. en W. werkt is er bovendien juist een, waarop de Vrouw bij uitstek bewezen heeft hoeveel zij in een maatschappelijke taak kan presteren en wie zou het in het hoofd halen, een directrice van een school als directeur aan te duiden, een lerares als leraar of een onderwijzeres als onder wijzer? Binnen afzienbare tijd zal wel eens een vrouw in ons land minister worden. Mocht er ooit een minister-presidente zijn, die even algemene persoonlijke waardering zou verwerven als nu Vader Willem, dan zal het toch voorwaar gewenst zijn haar als Moeder Marie en niet als Vader Marie aan te duiden. Met. dit treffende voorbeeld hoop ik mijn bezwaar tegen de titel van staats secretaris voor mej. De Waal afdoende te hebben gestaafd. Dat de directrice van het Koninklijk Kabinet, mej. dr. M. Tellegen, officieel als directeur wordt aangeduid, kan daar geen verandering in brengen. Ik kan ook deze zeer intelligente hoge ambtena- resse dus niet: ambtenaar niet anders dan als directrice zien. En als een man dat zegt getuigt dat van zijn respect voor vrouwelijke intelligentie en bedoelt hij het dus als een compliment. Het optreden van de eerste vrouw in de regering leek mij een aanleiding om deze opmerkingen eens te maken. R. P. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat de Rus sische regering de Verenigde Staten geen voorstellen heeft gedaan voor een even tuele ontmoeting tussen Stalin en Eisen hower. Hij werd er namelijk aan herinnerd, dat hij in December, toen hij dus nog geen minister was, had gezegd, dat de republi keinse regering ieder Russische voorstel voor een dergelijk onderhoud in ernstige overweging zou nemen. Dulles zeide verder, dat hij Wysjinski niet de hand zal drukken, tenzij de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken hem het eerst zijn hand zal toesteken. Hij ver-r klaarde dit naar aanleiding van een vraag, of hij het optreden van het hoofd der Ame rikaanse delegatie bij de UNO, Cabot Lodge, goedkeurde, die geweigerd heeft Wysjinski een hand te geven, toen deze week de Algemene Vergadering weer te New York bijeen kwam. Lachende zeide (ie minister, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken geen richtlijnen voor der gelijke gevallen heeft uitgegeven. Het was iffar zijn mening een kwestie van persoon lijke smaak, waarover de delegatie zelf moest beslissen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft gistermiddag te Amster dam de 31ste RA I-tentoonstelling van motorrijwielen, bromfietsen en rijwielen geopend. Hij stelde uiteraard heel veel belang in het verschijnsel bromfiets, dat hem zo langzamerhand grijze haren heeft bezorgd. De vijfde van rechts is minister Algera. Een zeer grote hoeveelheid cijfermate riaal, in 1951 verzameld om een overzicht te krijgen van de besteding der inkomens in ons land, begint thans resultaat af te werpen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek hield in samenwerking met de ge meentelijke statistische bureaux van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Tilburg, een landelijke enquête, waarvoor de hulp van meer dan 4000 huisvrouwen werd in geroepen. Ongeveer 3500 hebben het volge houden een jaar lang, week in week uit, ijverig en nauwkeurig model-huishoudboek jes in te vullen. Hun echtgenoten hielden kasboekjes van het zakgeld bij. Zo kreeg men de notities in 52 keer 3500 kasboekjes en 200.000 zakgeldboekjes met totaal 14 a 15 milliocn posten te verwerken, welke op 420.000 kaarten moesten worden ge boekt. Aan de hand daarvan heeft men nu van ongeveer 1000 handarbeidersgezinnen de gemiddelde budgetbesteding berekend. Onderscheid werd gemaakt tussen de grote, middelgrote en kleine gemeenten. Vrijdagavond omstreeks elf uur heeft de Rijkswaterstaat het grootste stroomvoe- rende gat in de zeewering van de Kop van Goeree gedicht. Het gat was geslagen in de dijk nabij Ouddorp. Het had een breed te van ongeveer zestig meter en een diep te van ongeveer drie en een halve meter bij laag-watcrstand. De dichting is meteen een definitief herstel. Het gat werd ge dicht door een aantal op elkaar geplaatste zinkstukken, die daarna werden bedekt met een hoge dam van met zand gevulde zakken. Door het dichten van een groot gat in de Duivenwaardsedijk was elders op het eiland reeds eerder de verbinding tot stand gekomen tussen Nieuwe Tonge en Dirksland op Goeree-Overflakkee. Hier door wordt het mogelijk de polderdelen Duivenwaa.rd en het Oude Land van Mid- delharnis, samen bijna 2700 ha. groot, leeg te malen. Personeel van de Provinciale Waterstaat van Zuidholland, is er eveneens gister avond in geslaagd hét gevaarlijke stroom- voerende gat in de damdijk ten Zuid westen van Stellendam te dichten. Tenge volge van deze dijkdoorbraak kwam Stel lendam op 1 Februari geheel onder water te staan. Het gat had een breedte van on- In het buitenland heeft men veelal een merkwaardige indruk gegeven van de ramp die ons heeft getroffen. Mede door deze verkeerde indruk zijn sommige orders voor onze export in gevaar gebracht. De Neder landse Handelscommissaris in New York zei: „Wij moeten er voor oppassen dat men in Amerika de indruk krijgt dat Nederland zo getroffen is dat het vooralsnog als toe ristencentrum is uitgeschakeld, en niet in staat is lopende handelscontracten na te komen". Toch wordt deze indruk gewekt door de voorlichting die er in de Ameri kaanse pers verschijnt. Bijgaand kaartje troffen wij aan in de Amerikaanse pers. Op deze Amerikaanse HOE MEN IN AMERIKA DE RAMP BEZIET Hel wille gedeelte is overstroomd gebied!! kaart is het gedeelte dat wit is, bedoeld als het gebied dat overstroomd is. Volgens Amerikaanse bronnen zou Nederland dus onder water staan van Drente tot Limburg en van Noordholland tot Zeeland. Bijna al onze grote steden zouden onder water staan. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Delft, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Apeldoorn enzovoort. Voor ons Nederlanders, is het tevens op merkelijk welk een geografische voorstel ling men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men bijvoorbeeld de gehele Zui derzee tot land verklaard. Vermoedelijk onder de indruk van de afsluitdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walche ren beschouwd en Urk heeft men maar in Noordholland gelegd. Het is begrijpelijk dat Amerikaanse za kenlieden orders hebben willen annuleren, door een verkeerde voorstelling van zaken die zij kregen. Deze kaart was door een Amerikaanse nieuwsdienst in vele bladen gepubliceerd. geveer 45 meter en een diepte van onge veer vier meter. Men heeft de afgelopen weken met man en macht aan het herstel gewerkt. In het gat werden zinkstukken neergelaten, waarop honderden zandzak ken en grote hoeveelheden klei werden gestort. Auto's rijden nog af en aan om de gehavende dijk met klei en zand te ver stevigen. V oorne Indien zich bij de werkzaamheden aan de Oudenhoornse Zeedijk nabij Helle- voetsluis, waarvan men vandaag gaat po gen een gat te dichten, geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal met ingang van Maandag voor het bezoeken van het eiland Voorne geen speciale vergunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voor zover gebruik wordt gemaakt van de veer- verbinding Maassluis-Rozenburg-Brielle. Voor het passeren van de Spijkenisser- brug blijft een vergunning nodig, aange zien het eiland Putten voorlopig nog blijft afgesloten. Dit besluit is genomen na ge meenschappelijk overleg tussen de burge meesters op het eiland. In een rapport over de stormvloed heb ben Gedeputeerde Staten van Zuidholland medegedeeld plannen te hebben voor de oprichting van nieuwe waterschappen of nieuwe reglementering van bestaande grote waterschappen. Zij hopen onder meer spoedig een voorstel te kunnen indienen omtrent de oprichting van een waterschap dat de gehele ringdijk van het eiland IJselmonde zai beheren. De oprichting van een dergelijk waterschap voor de eilanden Voorne en Putten, Rozenburg en Welplaat denken zij reeds in de aanstaande zomer- zitting aanhangig te kunnen maken. Het •college is van oordeel, dat herziening van de organisatie van het waterschap de dijk ring Flakkee en die van het hoogheem raadschap Schieland spoedig aan de orde moeten worden gesteld. Verbetering van de waterschapsorganisatie voor het eiland Dordrecht zal, naar het college meent, daarna ter hand genomen moeten worden. Voorts zal ook in de reglementen van een aantal andere waterschappen, die met be heer van buitendijken zijn belast, verande ring gebracht dienen te worden. Omweg blijft nog Het is de A.N.W.B. gebleken, dat vele automobilisten in de mening verkeren, dat nu de dijk bij Rilland Bath gesloten is het weer mogelijk is van Kortleven in Brabant naar Goes op Zuid-Beveland te rijden. De bond deelt mede, dat het voor normaal verkeer uitgesloten is deze route te berijden. Men dient dus nog steeds de route via Antwerpen te kiezen om Zeeuwsch Vlaanderen en ook Walcheren en Zuid-Beveland te bereiken. LONDEN, (Reuter). De Britse rege ring zal waarschijnlijk de volgende week antwoorden op het Franse betoog, dat En geland „toegevoegd lid" van het Europese leger dient te worden, aldus is Vrydag te Londen vernomen. De Britse regering heeft de zaak Don derdag besproken, doch zy was niet tot een uiteindelijk besluit gekomen over de mate, waarin Engeland bereid is zich te binden. Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag te Rome verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken op hun Woensdag ge- eindigde conferentie eenstemmig besloten hebben het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap nog vóór de op heldering van de Frane protocollen bij de parlementen der deelnemende landen ter goedkeuring in te dienen. De behandeling in derde en laatste le zing van het verdrag in de West-Duitse bondsdag zou in de tweede helft van Maart geschieden, zo voegde Adenauer hieraan toe. Voorts deelde Adenauer mede, dat hij op 2 April naar Amerika zal vertrekken. Hij hoopt twee weken in de Verenigde Staten te kunnen blijven. Overleg De Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en zijn Italiaanse collega, tevens minister-president, De Gasperi, hebben te Róme besprekingen gevoerd. Na afloop hiervan is een communiqué uit gegeven. waaraan het volgende is ontleend: „Alle vraagstukken, die de huidige toe stand oplevert zijn aangeroerd, waarbij speciaal aandacht is geschonken aan de toestand in Zuid-Oost-Europa en het Oos telijke gedeelte van het Middellandse zee bekken. Voorts is gesproken over vraag stukken, die speciaal voor Italië en Frank- De 76-jarige echtgenote van de groente handelaar E. Rijkers te Tilburg is in haar woning aan de Stevezandstraat overvallen door twee mannen. De vrouw kreeg enige vuistslagen op het hoofd. De mannen stalen uit een kast een bedrag van 2100,De 71-jarige echtgenoot van mevrouw Rijkers was kort voor de overval naar de markt gegaan. rijk van belang zijn. Hierbij bleek, dat Italië en Frankrijk het volledig eens zijn over de algemene richtlijnen, die bepa lend zijn voor hun politiek. Er is vooral aandacht geschonken aan het denkbeeld der Europese eenwording. Premier De Gasperi en minister Bidault bevestigden opnieuw de bereidheid van Italië en Frankrijk om samen te werken aan de bouw van een toekomstig Verenigd Europa. Zij verklaren dat dit een der hoofddoelein den hunner buitenlandse politiek is", al dus het communiqué. Frankrijk heeft er mede ingestemd meer Italiaanse arbeiders in Frankrijk te werk te stellen. Van Italiaanse zijde wordt ver nomen, dat thans reeds 700.000 Italianen in Frankrijk als bouwvak- en landarbei ders werkzaam zijn. Bidault en De Gasperi zijn overeengeko men, dat het werk aan een tunnel door de Mont Blanc zal beginnen, zodra het plan er voor door de Franse en Italiaanse volks vertegenwoordigingen zal zijn goedgekeurd. De kosten van uitvoering zullen 70.224.000 gulden bedragen. Een gedeelte van de kosten zal door Zwitserland worden be taald. BONN (Reuter) Een Britse politie rechter te Bonn heeft Vrijdag een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen ex- generaal Bemhard Lammerding, in 1944 bevelhebber van de SS-divisic „Das Reich" in Frankrijk, op wiens bevel Oradour werd uitgemoord, aldus hebben Britse functio narissen meegedeeld. De verblijfplaats van Lammerding is onbekend. Men vermoedt, dat hij zich sehuil houdt in de Amerikaanse zóne. Het bevel is uitgevaardigd na een Frans verzoek om uitlevering van Lammerding. Een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie verklaarde Vrijdag, dat nog geen verzoek was ontvangen van Britse of Franse zijde om hulp bij het opsporen van Lammerding. Men acht het onwaarschijn lijk, dat de West-Duitse autoriteiten om hulp zal worden gevraagd, aangezien de West-Duitse grondwet uitlevering van Duitse staatsburgers verbiedt. De resultaten van het onderzoek zullen naar mening der statistici een belangrijke basis vormen voor het te volgen loon- 'en prijsbeleid, het vaststellen van de komende huurverhoging, de subsidieverlagingen en de te geven compensaties. De handarbeiders met gezinnen tot vijf personen geven 35.4 percent van hun in komen aan voeding uit en met grotere ge zinnen 40.6 percent. In de grote steden is het gemiddelde percentage 38, in middel grote en kleine gemeenten lager, zodat men tot een landelijk eindcijfer van 37.2 percent of, in guldens uitgedrukt, f 1439 per jaar komt. In middelgrote gemeenten wordt voor voeding per gezin meer uit gegeven dan in de grote steden en in plat telandsgemeenten. Ten plattelande echter werd de eigen teelt van aardappelen en groenten noch het houden van varkens en pluimvee hierin berekend. Bij berekening van de „overige behoeften" echter wel en dan blijkt, dat ten plattelande het meeste aan voeding wordt besteed. Uit vergelijkingen met cijfers van 1936- 1937 blijkt, dat de Nederlandse handarbei der tegenwoordig een groter percentage van zijn inkomsten aan kleding en schoei sel uitgeeft (1213 pet. tegen 89 pet. in 1937) maar dat, gezien de prijsstijgingen, in verhouding minder gekocht wordt. Dit wijst op een niet onaanzienlijke versobe- iing, vooral in de grote steden. Hier staat tegenover, dat in deze steden de uitgaven voor fruit en snoep en voorts voor groen ten, melk, vis, eieren en kaas vooral na de laatste oorlog niet onaanzienlijk geste gen zijn. Iets minder dan 20 percent van de uit gaven wordt gedaan voor huur, woning inrichting, verlichting en verwarming. De huren in de middelgrote en kleine gemeen ten zijn lager dan in de grote steden, maar de kosten van verwarming en verlichting zijn er hoger. De lagere huren buiten de grote steden zijn mede gevolg van be woning van eigen huizen. In de grote ste den zijn de weekhuren voor kleine, res pectievelijk grote gezinnen gemiddeld f 6.20 tot f 6.75, in middelgrote gemeenten f 4.75 tot f 5.75 en in kleine gemeenten van f 3.45 tot f 4.15. Merkwaardig is. dat de tegenwoordige huren 5.5 tot 7.5 percent van de uitgaven vergen tegen 15 percent in kleinere en tot 19 percent in de grote gemeenten in 1936. In Den Haag daalde het huurpercentage van 19 tot 8.2 percent. Dit lagere gemiddelde percentage houdt natuurlijk mede verband met de bevrie zing van het huurpeil. De statistici zullen trachten binnen enige maanden de budgetoverzichten der andere onderzochte categorieën gereed te hebben. SOUTHAMPTON (Reuter). De Britse ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën, Eden en Butler, zijn, vergezeld van hoge ambtenaren van hun ministeries, per boot naar Amerika vertrokken. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Financiën heeft berichten tegengespro ken, volgens welke de economische bespre kingen, die de ministers Eden en Butler volgende week met de Amerikaanse rege ring zullen voeren, een besluit met betrek king tot herstel van de vrije omwisselbaar- heid van het pond sterling tot resultaat zul len hebben. De woordvoerder sprak ook uit Parijs ontvangen berichten tegen, volgens wplke minister Eden na zijn terugkeer uit Washington herstel van de vrije omwissel- baarheid van alle Europese valuta zou voorstellen. Hij verklaarde, dat de bespre kingen uitsluitend ten doel zullen hebben de mening der Amerikaanse regering te peilen, en dat zij betrekking zullen heb ben op het gehele terrein der vrije wereld economie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, overeengekomen is, dat zij niet tijdens het bezoek zullen, trachten enigerlei economische of financiële over eenkomsten te bereiken. Hij zeide, dat tijdens zijn bezoek aan Londen de vorige maand overeengekomen werd, dat de be sprekingen te Washington zich zuiver on derzoekend op economisch en financieel terrein zullen bewegen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de telegrafist der eerste klasse C. van Vliet, deel uitmakend van de be manning van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" op 26 Februari is gesneu veld door een noodlottig vuur van Zuid- Koreaanse strijdkrachten, toen hij in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter verlening van medische assistentie. Tevens werd hierbij gewond de aan boord van de „Johan Mau- rits van Nassau" geplaatste Zuid-Koreaan- se verbindingsofficier. Deze is echter buiten levensgevaar. Telegrafist Van Vliet werd op 28 December 1930 geboren en was afkom stig uit Den Haag. Hij was ongehuwd. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Landbouw heeft Vrij dag medegedeeld, dat hij overweegt gi-ote- re beperkingen te leggen op de invoer van boter en melk in de Verenigde Staten. Benson deed deze mededeling op een persconferentie, nadat hij had bekend ge maakt dat de Amerikaanse zuivelproducten door de Amerikaanse regering, te beginnen met 1 April, opnieuw gedurende een jaar gesteund zullen worden op een prijs niveau van 99 procent van de marktprijs. De minister voegde hieraan toe, dat voort zetting van de steun zou betekenen, dat de Amerikaanse regering een grote hoe veelheid boter zou moeten aankopen en opslaan. Ook zou de regering, wanneer dit nodig mocht zijn om de prijzen te steunen, kaas aankopen. Meer dan 85 millioen pond boter liggen volgens Benson reeds in de regeringspakhuizen opgeslagen. i Saitschick: Horen wij van iemand, dat hij zich niet verveelt, dan kunnen wij met zekerheid aannemen dat hij ook ons niet zal vervelen. Kinderen uit Australië 25,—; Vrienden uit Italië (100 Zw. Fr.) ƒ87,16; Ronald en Frans, Jeroen Boschlaan 1,50; Henk Jr. ƒ10—; Arvilla Stoner Henderson U.S.A. (3 dollar) ƒ11,32; Doopsgez. Kring „De Mede werkers" ƒ100,—; Visclub Kemphaan 11,van Wanda en Kees ƒ5,—; van R. ƒ25,—; Charibri ƒ25,—; G. H. ƒ1,—; Dr. A. de V. ƒ5,75; Van 7 man personeel Fa. J. Boonacker 1 snipperdag ƒ51,86; Fa. J. Boon- acker ƒ51,86; Volkstuindersver. „Zonder Werken Niets" 100, Bovehgenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampenfonds over gemaakt. TEHERAN (United Press) De Sjah van Perzië zal vanmiddag om 5 uur plaat selijke tijd zijn land voor onbepaalde tijd verlaten. Er is een Regentschapsraad ge vormd, die het Koninklijke Gezag zal waar nemen. Het is niet bekend of de Sjah af stand van zijn troon zal doen. Dit bericht, dat ons juist voor het ter perse gaan bereikte, meldt voorts dat na het bekend worden van het besluit van de Sjah de Perzische Tweede Kamer in bui tengewone zitting bijeen is gekomen. Grote groepen van de bevolking zouden er bij de geestelijkheid op hebben aangedrongen te pogen de vorst te bewegen op zijn besluit terug te komen. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring bestudeert een Hongaars aanbod tot het overhandigen van de door de Hongaren veroordeelde en gevangengehouden Brit Sanders in ruil voor Lee Meng, een ter dood veroordeelde communiste van het Maleise schiereiland. Sanders, een zakenman, werd in 1950 tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld, op beschuldiging van spionnage en sabotage. De 25-jarige, ter dood veroordeelde Lee Meng werd beschuldigd van het onrecht matig bezit van een handgranaat. Boven dien werd op de terechtzitting gezegd dat zij de moorcj op verscheidene Europeanen in Azië heeft geleid. Negen oud-opstande lingen getuigden tegen haar. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verzameling documenten uitgegeven, die zouden bewijzen, dat de Amerikaanse regering een vijandige poli tiek tegenover het Poolse volk voert. Volgens een bericht van het officiële Poolse persbureau bevat de verzameling diplomatieke nota's, verslagen van proces sen en andere documenten ter illustratie van aanvallen op de vaststelling der Poolse Westelijke grenzen, herleving van neo- nazistisch militarisme en ophitsing van West-Duitsland tot een politiek van wraak, het voeren van een economische oorlog, weigering om door de nazi's in beslagge nomen Poolse eigendommen terug te geven, handelsdiscriminatie en economische blok kade, pogingen tot inmenging in Poolse binnenlandse aangelegenheden, spionnage en sabotage. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en zonnige weer van de laatste dagen hebben we te danken aan een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat boven Frankrijk tot ontwikkeling kwam en dat zich daarna geleidelijk naar het Noorden en Oosten uitbreidde. Gisteren begon dit gebied in betekenis af te nemen, maar tegelijkertijd kwam boven Engeland een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat lang zaam naar het Oosten trekt. Men mag ver wachten dat het rustige en fraaie weer met 's nachts plaatselijk lichte vorst en mist, maar overdag zonneschijn met vrij hoge temperaturen ook Zondag zal voortduren. AANHOUDEND MOOI WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond .opgemaakt om 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Overigens droog weer met weinig bewolking. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen. 1 Maart Zon op 7.27 uur. onder 18.19 uur. Maan op 19.26 uur. onder 7.22 uur. 2 Maart Zon op 7.25 uur, onder 18.21 uur. Maan op 20.36 uur. onder 7.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 Februari Hoog water: 4.00 en 16.08 uur. Laag water: 11.51 en uur. Zondag 1 Maart Hoog water: 4.29 en 16.39 uur. Laag water: 0.09 en 12.27 uur. Maandag 2 Maart Hoog water: 4.58 en 17.03 uur. Laag water: 0.41 en 12.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1