Gewaardeerde jubilaris bij de A.R.-kiesvereniging .Clowntje Rick pk. i JÉ# Kort en bondig mm Bescherming Bevolking Padvinders worden ingeschakeld Toenemende concurrentie in Europa noopt tot economische integratie iMM XJ nr SLEUTEL WEG? Bloemendaal Heemstede ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mr. A. Bruch veertig jaar voorzitter Haarlems oudste inwoon ster Maandag 102 jaar Cursussen en lezingen te Haarlem in 1952 Directeur Van Gend en Loos te Haarlem nam afscheid Roeiers gaan zich voorbereiden Grote belangstelling bij crematie van ir. P. J. G. Vos Haarlems Dagblad Effecten- en Geldmarkt V.. Voor de kinderen Surséance van betaling Avifauna MA IS ON „MA R CEL Tennis Fenny ten Bosch won in Verviers „DE SLEUTELSPECIALIST" P." „J" Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telef. 38103. Tijdens een hartelijke huldiging op een bijeenkomst van de Centrale Haarlemse Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" heeft mr. A. Bruch, die veertig jaar voorzitter is van de kiesvereniging, ondervonden, hoe zijn persoon en werk in de kringen der anti-revolutionnairen gewaardeerd worden. Van verschei dene zijden werd hem ter gelegenheid van het jubileum hulde gebracht. In het gebouw Gedempte Oude Gracht 104 kwamen Vrijdag behalve vele leden van de kiesverenigingen, afgevaardigden van besturen, waarin mr. Bruch zitting heeft, bijeen. De heer W. C. Bakker, waar nemend voorzitter, liet Psalm 89, de verzen 7 en 8 zingen, ging in gebed voor en las vervolgens Psalm 138. De heer Bakker zeide dat men bij het huldigen van mr. Bruch moet blijven zien, dat God hem gezonden heeft. Hij heeft de jubilaris al die jaren de kracht gegeven tot werken. Het was Vrijdag veertig jaar geleden, dat mr. Bruch gekozen werd tot voorzitter en over enkele maanden is het veertig jaar geleden, dat de jubilaris ge kozen werd tot lid van de gemeenteraad. Uitvoerig ging spreker na wat er zich in de kringen van de kiesvereniging in het jaar 1913 heeft voorgedaan: de heer H. B. Weyland legde zijn functie van voorzitter neer en mr. Monnik trad af als bestuurslid Haarlems oudste inwoonster, mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, hoopt Maandag haar 102de verjaardag te vieren. Deze krasse dame kan men, als het voorjaarszonnetje schijnt, geregeld in de lanen van de Haar lemmerhout ontmoeten, want zij wandelt nog graag. Voor Duits geen belangstelling Evenals in de vorige jaren is ook in 1952 weer duidelijk tot uitdrukking gekomen, dat de steeds groeiende afdeling Haarlem en omstreken van de Volksuniversiteit zich in een bijzonder grote belangstelling mag verheugen. Een overduidelijk bewijs levert daarvan het jaarverslag van dit instituut, waarin men kan lezen dat het aantal leden in 1952 gestegen is tot 1442. De eerste helft van het vorig jaar werd begonnen met de openingsavond, die ver zorgd werd door Sas Bunge en hierna volg den luistercursussen, filmavonden, excur sies en taalcursussen. Het Herfstprogramma werd geopend door Elly van Stekelenburg, eveneens ge volgd door een groot aantal curcussen en lezingen. Vrijwel alle cursuusen konden doorgang vinden en alleen de taalcursus Duits moest door gebrek aan belangstelling worden af gezegd. Alle andere taalcursussen en voor al die voor Frans en Italiaans kregen in tegenstelling met vroeger een zeer groot aantal deelnemers. Het aantal cursisten, dat aan de cursus sen deelnam, bereikte haast de zesduizend en dat ook de financiële toestand van de universiteit gezond is, bewijst het bedrag dat als contributies binnenkwam. Instituut voor Arbeidersontwikkeling Het jaarverslag van het Haarlems insti tuut voor Arbeidersontwikkeling opent met de volgende opmerking: „Ook 1952 heeft weer bewezen, dat de geestelijke vrijheid voor de mens een kostbaar bezit is. De dramatische gebeurtenissen achter het ijze ren gordijn, de „zuiveringsprocessen" al daar, alsmede de stroom van vluchtelingen naar West-Berlijn, geven een triest beeld van de mensonterende toestanden in Oost- Europa. Om de culturele vrijheid te behouden dienen alle leden van het instituut offers te brengen en onversaagd heeft men ook in 1952 het vormingswerk ter hand genomen. En men heeft daarbij niet over gebrek aan succes te klagen gehad." Het ledental liep iets terug, maar ondanks de verhoging van de contributie en een verslechtering van de economische positie van vele leden bleef men het instituut toch trouw. Ook in 1952 werden weer vele lezingen gehouden en de onderdelen van het werk werden gewoontegetrouw in clubverband verricht. Vooral de zang- en muziekgroep „De Gong," die reeds op vele avonden van diverse verenigingen in Haarlem optrad, mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. Ook de afdeling van de scholendienst, die door het instituut in samenwerking met het N.V.V. en de dr. Wiardi Beckmanstichting werd georganiseerd, heeft weer vele nieuwe cursussen gehouden, waaraan steeds meer leerlingen deelnamen. Dit is, volgens het jaarverslag een gevolg van de intense voorbereiding, waarbij het instituut krachtig gesteund werd door het N.V.V. Het verslag, dat een geest ademt van vertrouwen in de toekomst, eindigt met de woorden „vrienden aan de slag!", een voor de leden van het instituut vrijwel over bodige opwekking. wegens zijn benoeming tot voorzitter te Bloemendaal, maar de daardoor ontstane verslagenheid verdween, toen mr. Bruch tot voorzitter werd gekozen. Voorts her innerde de heer Bakker aan de werkzaam heden van de jubilaris als raadslid, wet houder, statenlid en gedeputeerde en als bestuurslid in vele colleges van de partij. Ter herinnering aan deze dag en als be wijs van. dankbaarheid bood de heer Bak ker de Bijbel in de nieuwe vertaling aan en een boekwerk, bevattende 20.000 ci taten. Mevrouw Bruch ontving een vaas met bloemen. Nadat het mannenkwartet „Orpheus" onder leiding van Nico de Zwager enkele liederen ten gehore had gebracht, bood de heer Vonk namens de A.R.J.O.S. geluk wensen aan. De heer D. A. J. S p e k, sprekende namens de raadsfractie merkte op, dat nog steeds de herinnering levend is aan het raadslidmaatschap van deze jubilaris. Bij de behandeling van het hoofd stuk Onderwijs in de gemeenteraad komt de naam van mr. Bruch meermalen ter sprake en dat zijn werk gewaardeerd werd, blijkt uit het feit, dat een openbare school naar hem genoemd is. Mr. A. B. R o o s j e n schetste de taak van mr. Bruch als lid van het Centraal Comité van de A.R. partij, alvorens hij gelukwensen aan bood. De heer H. J. Lips bood de geluk wensen aan namens de Kamercentrale en m r. J. C. Ch. Hijszeler namens de Statencentrale. Beiden roemden het in zicht van mr. Bruch en hoopten hem nog lange tijd in de besturen te ontmoeten. In zijn dankwoord zeide mr. Bruch, dat terecht gezegd was, dat God dank ge bracht moet worden. Hij richtte zich tot de vele medewerkers die hem in de loop der jaren terzijde hebben gestaan. Na ook woorden van dank gesproken te hebben tot de afgevaardigden besprak mr. Bruch de strijd die binnenkort bij de gemeente raadsverkiezing gevoerd dient te worden. Men is er niet in geslaagd met een andere politieke partij samen te werken. Mr. Bruch riep de medewerking in van alle leden en hoopte, dat het drietal raads leden uitgebreid zal worden tot vier. Ds. A. M. Boeyinga sloot de bijeenkomst met gebed. Vrijdagavond geridderd In „Die Raeckse" in Haarlem is gister avond officieel afscheid genomen van de heer A. Kousemaker, plaatselijk directeur van het vrachtvervoerbedrijf Van Gend en Loos, daar hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Op 1 Februari 1888 werd de heer Kouse maker in 's Gravenpolder geboren en ze ventien jaar later deed hij zijn intrede in het bedrijf van Van Gend en Loos te Goes. Weer anderhalf jaar later vertrok hij uit deze plaats en daarmee voorgoed uit zijn geboortestreek. Hij werd overge plaatst naar Helmond, waar hij gedurende twee jaar werkzaam was. In 1904 ver anderde de heer Kousëmaker opnieuw van woonplaats om in Antwerpen zijn krachten aan het bedrijf te geven. Hier verbleef hij zeven jaar. Daarna vertrok hij naar Arnhem, waar de toenmalige hoofd inspectie zetelde en van waaruit het Ne derlandse deel van het bedrijf werd ge leid. Nog was voor de heer Kousemaker geen vaste plaats weggelegd, want in 1920 kreeg hij een aanstelling als agent of on derdirecteur in Zeist. In deze plaats was hij het grootste aantal jaren achtereen werkzaam. Hij werd de eerste agent in Zeist zodat hij het plaatselijk bedrijf daar geheel heeft zien groeien. De heer Kou semaker had toen de leeftijd van 32 jaar bereikt. Negentien jaar lang had hij in Zeist de teugels in handen gehad toen hij weer weggeroepen werd om in Amersfoort eén plaats in het bedrijf in te nemen. En dan eindelijk na vele takken van het be drijf van Van Gend en Loos te hebben leren kennen kreeg de heer Kousemaker in 1941 Haarlem tot standplaats. Tot gis teravond heeft hij daar de functie van plaatselijk directeur bekleed. De heer H. van Wessem, directeur van Van Gend en Loos, sprak een hartelijk woord van dank tot de heer Kousemaker voor 48 succesvolle dienstjaren en zei in hem een belangrijke kracht te verliezen, daar hij ondermeer een meer dan lofwaar dige sfeer had weten te scheppen, vooral ook onder zijn Haarlems personeel. Na zijn rede speldde de heer Van Wessem de thans gepensionneerde de gouden médaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Woorden van dank werden voorts ge sproken door de heren J. Dorjee, mede directeur, A. Th. Bulters, namens de com missie van Klein Overleg, en W. G. F. van der Kuil, chef-commies in Haarlem na mens het personeel. Tevens was aanwezig de toekomstige directeur voor Haarlem de heer M. W. Voeten. De heer Van Wessem heette hem hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat hij de werkzaamheden op zijn toekomstig bedrijf in dezelfde geest zou voortzetten. In zijn dankrede zei de heer Kouse maker ondermeer dat hij zijn «ucces in Haarlem voor een belangrijk deel te dan ken had aan de prachtige medewerking die hem door het personeel verleend was. Met groot enthousiasme hebben de roeiers van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" zich na de grillige winter op de training geworpen. Dit speciaal in ver band met de „Head of the River", die plaats heeft op 29 Maart aanstaande. Hieraan zal Het Spaarne waarschijnlijk met drie ploegen deelnemen. Namelijk met twee ploegen in de tweede divisie en één ploeg in de veteranen-divisie. Op 8 April tijdens de Paasvacantie van de scholieren organiseert Het Spaarne voor de jeugdleden van alle Nederlandse roeiverenigingen een tocht naar de bloem bollen velden. En op 25 en 26 April voorts een stertocht. Alle deelnemers aan deze laatste tocht brengen gezamenlijk een be zoek aan de Flora in Heemstede. Het bestuur van „Het Spaarne" heeft voorts dit ter stimulering van de zeilsport- beoefening bij de leden de zeilvloot uit gebreid met twee jollen. Van 3 tot 7 Maart zal in Haarlem een rijdende tentoonstelling gratis te bezichti gen zijn, die een even interessant als dui delijk beeld geeft van de organisatie en noodzaak van B. B., welke letters willen zeggen: Bescherming Bevolking. Alom in den lande wordt thans een actie gevoerd om de bescherming van de bevolking in oorlogstijd zo grondig en goed mogelijk te organiseren; beter te organi seren dan ooit tevoren gedaan is. Waarlijk niet omdat een nieuwe oorlog speciaal op dit ogenblik een bijzonder drei gend schrikbeeld voor de zeer nabije toe komst zou zijn. Als dit zo was, zou de or ganisatie van bescherming der bevolking te laat ondernomen worden. Niemand weet of er, onverhoopt, een oorlog zal komen, zoals ook niemand weet of zijn huis door brand wordt bedreigd. Maar hij verzekert zich tegen het laatste als iets vanzelfsprekends. De verzekering tegen de gevolgen van de oorlogsbrand is even vanzelfsprekend. Vandaar de actie bescherming bevolking, die door allen in vrijwilligheid gedragen moet worden, zonder andere kosten dan in wat tijd besteed aan voorbereiding. De rijdende tentoonstelling zal van 3 tot 7 Maart te bezichtigen zijn op de Grote Markt, ook des avonds. Ongeveer 50.000 jongens zullen worden ingeschakeld bij de Bescherming Bevol king. Het zijn de leden van de twee Neder landse padvindersorganisaties, die ouder zijn dan 14 jaar en die hun hulp aan het ministerie van Binnenlandse Zaken heb ben aangeboden. Na besprekingen tussen het hoofd van de afdeling Bescherming Be volking en vertegenwoordigers van de Ne derlandse Verkennersbeweging heeft het ministerie deze hulp aanvaard. De jongens zullen dienst doen bij het verlenen van eerste hulp, het verrichten van verkenningen en als koeriers bij com mando- en verbindingsposten; zij zullen opruimingswerkzaamheden verrichten. Ook zullen zij meehelpen bij het inrichten van opvangcentra en bij het verlenen van so ciale bijstand aan slachtoffers. Zeeverken ners stellen zich beschikbaar voor het on derhouden van veerdiensten in gebieden waar bruggen zijn vernield. Bepaald is dat slechts jongens van 14 jaar en ouder in principe in aanmerking komen. Hoewel hun werkzaamheden uiter aard worden gecoördineerd met die van de B.B.-diensten, zullen zij niet als leden van deze organisatie optreden. Zij verrichten diensten onder hun eigen leiding en in hun eigen uniform. De nationale hoofdkwartieren hebben ook de leidsters, de leiders en de voortrek kers opgeroepen. Hun is gevraagd te hel pen bij de diensten voor de nood-jeugd internaten, welke in oorlogstijd worden in gericht en waarin op verzoek van de ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit bedreigde gebieden zullen worden overgebracht. Zeker vijfhonderd belangstellenden rheb- ben vandaag de baar van ir. P. J. G. Vos naar het .Velsens crematorium- gevolgd waar het stoffelijk overschot van de Maan dag in Amsterdam overleden directeur der Fokkerfabrieken werd verast. Bloemstuk ken uit alle hoeken der wereld bedekten het marmeren podium toen de lange stoet de rouwkapel betrad. Vele chefs van bui tenlandse luchtmachtstaven en delegaties van het Fokkerpersoneel en de chef lucht macht lt.-generaal Aler bevonden zich on der de aanwezigen waarbij het woord werd gevoerd door de regeringsgedelegeerde bij de Fokkerfabrieken ir. Everts die de plaats van de overledene in de internationale vlieggemeenschap als een zeer belangrijke onderkende en hem de eer gaf Nederland te hebben geholpen zich een plaats te ver werven in deze gemeenschap. Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij "onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter hoogte van de Indischestraat is Open bare Werken begonnen met de bouw van een loopbrug over de Jan Gijzenkade, die vooral van belang zal zijn voor de kinderen die straks de nieuwe openbare lagere Jan Gijzenschool zullen bezoeken. Minister Van de Kieft heeft het niet met zoveel woorden gezegd, maar men kan er wel zeker van zijn dat de nieuwe staats lening van 200 millioen, tot de uitgifte waarvan thans is besloten, niet alleen ver band houdt met de financiële steun, welke in de noodgebieden moet worden verleend, maar dat zij ook bedoeld, is als een middel om bij voorbaat de inflatoire effecten van de werkgelegenheidspolitiek te neutrali seren. Door de storting op de nieuwe lening wordt immers geld aan de circulatie onttrokken, ook al lijkt de kans groot dat deze ten laste van banksaldi geschiedt en de banken schatkistpapier zullen moeten afstoten, wat dan wil zeggen dat de le ningstransactie voornamelijk de consoli datie van vlottende schuld betekent. In deze richting kan de regering nog lange tijd voort, want aan schatkistpapier staan er enkele milliarden uit, wat natuurlijk niet wil zeggen dat deze alle moeten wor den geconsolideerd. Maar gedeeltelijke consolidatie van vlottende schuld is toch een eis van goed financieel beleid en dat de regering hieraan begint, terwijl de rentestand sterk in het voordeel van de debiteur is, is daarom alleszins juist. Hoewel het hoogste punt voor dit jaar de laatste dagen niet behouden bleef, zo zijn toch de noteringen van de oude staats fondsen belangrijk hoger dan een jaar ge leden. We zien de 3% Nederland 1937, die in 1952 een laagste koers van 84>/2 hadden, thans op 95, de 3 °/o Investeringscexdifica- ten, die in 1952 het laagst 87 3/4 noteerden, op 95'/2, de ly^U N.W.S. die in 1952 een dieptepunt van 69 bereikten (in 1951 van .651/2) noteren thans 78i/2 met het gevolg dat het rendement van deze fondsen tot beneden 3>/ï°/° is gedaald. De nieuwe le ning heeft wel een lange looptijd (40 jaar), maar het rendement bedraagt ruim 3 3/4 °/o en is dus hoger dan van de oude leningen, zodat vooral de grote beleggers, voor wie de lange looptijd een minder groot be zwaar is, zich wel niet onbetuigd zullen laten. Het is dan ook geen wonder dat de koer sen van de oude staatsfondsen door de uit gifte van de 3 3/4 °/o staatslening een wei nig zijn gedrukt, temeer, nu minister Van de Kieft heeft medegedeeld dat t.z.t. tot verdere uitgifte van staatsleningen zal worden overgegaan, waarbij blijkbaar meer de vrees voor een nieuwe inflatie dan de wens tot consolidatie voorzit. Nog altijd is het onzeker hoelang de geldruimte in ons land zal aanhouden. Hoewel de import in Januari wel groter was dan die van December, bleef hij toch nog ver beneden die van Januari 1952 en 1951 en het blijft vooreerst de vraag in hoeverre in ons land thans weer van een normale bevoorrading kan worden gespro ken. Men is het hierover in deskundige kringen niet geheel eens. De directie van de Twentsche Bank heeft in haar jaarver slag als haar mening uitgesproken dat de voorraden thans niet abnormaal klein zijn, terwijl de directie van de Amsterdamsche Goederenbank, die zeker niet minder dicht bij het vuur zit, van oordeel is dat de han del met het oog op het onzekere prijs niveau de voorraden zo klein mogelijk houdt. Men zou hieraan toe kunnen voe gen dat ook de liquiditeitspositie in be paalde gevallen daartoe dwingt terwijl voorts de sterkere positie van de gulden aan de vlucht in goederen, welke een en twee jaar geleden bestond, een einde heeft gemaakt. Tenzij een stijging van de grond stof fenpr ij zen wordt verwacht, is er dus voor handel en bedrijf geen reden om grote voorraden aan te leggen en teminder omdat niet alleen de prijsloop van de goe deren onzeker is, maar men internationaal aan de oplossing van problemen bezig is, V J """i/ 0 rT\ 1 Gelukkig..., ze waren vrij! Dat was een vreemde rit geweest, maar gelukkig was het goed afgelopen met hun ondergrondse avontuur. Toch keek Bunkie 'n beetje bedenkelijk. „Het is al laat!", zei hij. „We moeten hard lopen, want ze zullen niet weten, waar we blijven!" Ja, dat had alles bij elkaar een hele poos geduurd. Nu zetten ze het maar op 'n drafje „Misschien krijgen we wel 'n flink standje, dat we zo laat thuiskomen", bedacht Rick. „Dat hebben we eigenlijk wel verdiendook!", zei Bunkie. Samen liepen ze de weg naar huis in. Het werd al donker en de winkels hadden het licht al aan', ook de straatlantaarns brandden al. Allebei dachten ze er wat ongerust aan, dat de anderen thuis al aan tafel zouden zitten. Toen hoorden ze opeens een bekende stem, die hun namen riep. Ze stonden stil en keken om. Ja, dat was oom Tripje. Die kwam naar hen toe. „Zo, zijn jullie daar!" „Ik was juist naar je aan 't zoeken. Waar kom je zo laat van daan?" Ze vertelden het. Oom Tripje hoorde verbaasd het vreemde geval aan. „Dat had lelijk kunnen aflopen!", zei hij. „Kom maar gauw mee naar huls!" welke op de afzetmogelijkheden in de verschillende landen van grote invloed kunnen zijn. In klein verband kan men hier denken aan de besprekingen binnen het kader van de Benelux, in groter ver band aan de conferenties te Rome, waar minister Beyen niet zonder succes een eco nomische integratie voor Klein-Europa heeft bepleit, welke tot belangrijke ver schuivingen in de internationale handel kan leiden, zo ze tot uitvoering komt. Een feit is dat niet alleen in het binnenland, maar ook op de buitenlandse markten de concurrentie gaandeweg scherper wordt en dat de grondstoffenprijzen nog altijd een neiging hebben tot dalen. Aangezien wij veel grondstoffen moeten invoeren, is deze daling in ons voordeel, verbetert zij onze ruilvoet, zoals uit de laatst gepubli ceerde cijfers wel gebleken is. Ook ons loonpeil is nog altijd een gunstige factor voor de export, die in Januari belangrijk groter was dan in December, nl. 709 mil lioen tegen 599 millioen, ^een stijging, die voornamelijk op rekening'komt van Bel gië, Engeland en Amerika. De bijval, welke minister Beyen ontmoet, zal dan ook wel verband houden met de in de meeste lan den bestaande vrees dat bij handhaving van de bestaande verhoudingen een moor dende concurrentie tussen de Europese landen zal ontstaan. Het feit dat West- Duitsland, dat in vele opzichten gunstige exportvoorwaarden heeft, zijn export in Januari aanmerkelijk heeft zien teruggaan (DM 1266 mill, tegen DM 1752 mill, in Dec.) en met een stijgende werkloosheid te kampen heeft, duidt er wel op hoe moei lijk het is zich op de wereldmarkten te handhaven. Elk land is op zijn manier bezig om zijn positie te verbeteren. West- Duitsland heeft het percentage van de li beralisatie verhoogd en de Duitse Mark binnen het gebied van de E.B.U. transfe rabel gesteld, waarin men een stap ziet op de weg naar de algehele convertibiliteit, waarop ook Engeland aanstuurt, Neder land geeft aan het transito- en driehoeks- verkeer grotere vrijheid en poogt uiteraard zijn versterkte internationale betalings positie te handhaven. In en buiten de V.S. zijn er velen, die de goudprijs willen ver hogen en de Gouden Standaard terug- wensen. Het coördineren van al deze middelen tot versterking van Europa's positie tegenover de V.S. is waarlijk geen lichte zaak en zal met allerlei tijdelijke en nationale storin gen gepaard gaan. Het kan daarom niet verwonderen dat de handel geneigd is de voorraden klein te houden. Voor nieuwe bedrijfsexpansie en een reële industriali- satiepolitiek is, zoals ir. Keus ergens in het verslag van de Heemaf opmerkt, een zo groot mogelijke constantheid in de eco nomische politiek noodzakelijk. Het be drijfsleven dient te weten waar het op lan ger zicht aan toe is. Anders kan het zijn liquiditeiten niet verantwoord aanwenden, die bij het bestaande risico niet rendabel zijn te maken. Voorlopig kunnen we alleen dankbaar zijn dat men op internationaal niveau bezig is die grotere constantheid als een schoon ideaal na te streven. De Amsterdamse rechtbank heeft in raadkamer het verzoek tot verlen ging der surséance van betaling behandeld dat was ingediend door de directie van het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn. Destijds heeft de aannemer, die Avifauna gebouwd heeft, het faillissement van het vogelpark aangevraagd. De rechtbank ver leende toen een voorlopige surséance van betaling. De bewindvoerders verwachten, dat in de komende drie jaar nagenoeg de gehele schuld van 750.000 aan de crediteuren kan worden voldaan, mits men hun ten aanzien van het beleid de vrije hand laat. Bij de behandeling was ook de burgemees ter van Alphen aan de Rijn, de heer E. C. Witschey, aanwezig. Hij betoogde, dat B. en W. van Alphen op het standpunt staan, dat zij meer zeggenschap in het bedrijf moeten krijgen. Van de crediteuren waren er 250 ter ver gadering vertegenwoordigd. Zij stemden unaniem in met het door de bewindvoer ders gegeven advies. De voorlopige surséance is in feite ver leend aan de N.V. Britimy, die het vogel park beheert. Ook de eventuele definitieve surséance zal aan deze N.V. worden ver leend. In het advies wordt voorgesteld Avifauna op 4 April weer te openen. De bewindvoerders hebben vastgesteld, dat in de drie jaar van zijn bestaan het vogelpark 965.000 verlies heeft geleden. „Bij de directie en de verantwoordelijke personeelsleden bestond geen enkel be- drijfs-economisch inzicht, zodat het geld met handen vol op onverantwoordelijke wijze werd uitgegeven", zo wordt in het advies gezegd. De bewindvoerders hebben voorts in hun advies verklaard, dat zij het als een natio naal belang voor Nederland beschouwen, wanneer Avifauna als vogelpark kan blij ven worden geëxploiteerd. De rechtbank zal Maandag beslissen over het verzoek. binnenland De Compania Transatlantica te Madrid zal een dienst gaan onderhouden van Rot terdamAntwerpen naar CubaMexico en wel met twee nieuwe passagiers-vrachtsche pen van 8700 ton, de „Guadelupe" en de „Coadonga". Eerstgenoemd schip zal de vol gende maand op zijn maidentrip de eerste reis van Rotterdam maken. Voor een oriëntatie-bezoek aan de luchtmacht van de Verenigde Staten zullen in de eerste week van Maart per K.L.M, naar New York vertrekken commodore vlieger-waarnemer W. J. Reynierse, luite- nant-kolonel-vlieger H. C. Gautier, majoor- waarnemer G. J. J. M. Schopmeyer, kolonel-waarnemer H. P. Zielstra en majoor vlieger J. P. Kuipers. In Den Haag is in de ouderdom van 84 jaar overleden jhr. J. C. F. von Mühlen ge- pensionneerd vice-admiraal titulair en sedert 1905 adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. In Eede, een plaatsje bü de Belgische grens in Zeeuwsch Vlaanderen, is de 83- jarige weduwe A. Neulen dood op haar bed aangetroffen. Zij had een prop in de mond en was aan het bed vastgebonden. Haar ge- hele huisje was overhoop gehaald. Wat er vermist wordt kon niet worden nagegaan. Een aantal grote bedrijven in Neder land heeft een bedrag bijeengebracht, waar uit aan jongelui voor studie aan het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buiten land renteloze voorschotten kunnen worden verstrekt. De Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de boswachter J. G, van de P. te Beek bij Nijmegen, wegens het lossen van twee schoten hagel uit een jacht geweer op een in trainingspak passerende maréchaussée, die hij voor een stroper aan zag. De officier had twee maanden gevan genisstraf geëist. De rechtbank veroordeelde de boswachter tot f75 boete. Op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven is ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van de heer J. Vincent, oud-bei aardier van het Koninklijk Paleis te Am sterdam. Na een godsdienstige plechtigheid in /De Wartburg" het Lutherse rusthuis, waar de heer Vincent zijn laatste levens dagen doorbracht. De kist was gedekt met kransen van Koningin Juliana en van Prin ses Wilhelmina. HAARLEM EN OMGEVING Bij het inhalen van een carrier op de Wagenweg is Vrijdagmiddag om kwart voor zes een negentienjarig meisje gevallen; zij liep een hersenschudding op en kneusde haar benen. Per ziekenauto is zij naar de Mariastichting overgebracht. Op de Oranje Nassaulaan te Overveen is Vrijdagmiddag om twaalf uur een paard geschrokken voor een ander paard en op hol geslagen. Het dier trok een wagen van een Bloemendaalse melkhandel, beladen met bussen en flessen melk. De wagen botste tegen een boom, waardoor de wielen eraf raakten en de bussen en flessen op straat vielen. Honderd meter verder heeft een burger het paard tot stilstand gebracht. De schade wordt op honderd gulden geschat De pianiste Riet Wildschut en de violiste Bé Feldbrugge spelen Zondagavond 1 Maart in huize „Rustoord" in het Wester- houtpark ten bate van het Nationaal Ram penfonds werken van Handel, Bach, Brahms, Fauré. Bloch en Bjfrtök. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer H. J. van der Schroeff te Heemstede. Het batig saldo van de Schouwburg avond ten bate van de Maatschappelijke zorg voor zieken heeft f 4230 opgebracht. Op Woensdag 4 Maart wordt voor de Hervormde wijkgemeente Aerdenhout de vierde en laatste winterlezing in de kapel aan de Leeuweriklaan gehouden. Prof. dr. M. A. J. de Vrijer uit Heemstede zal spreken over „Gebed en gebedsleven". ADVERTENTIE Permanent de Luxe ƒ10.— Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20831 In Verviers werd een begin gemaakt met het internationaal tennistournooi op over dekte banen, waaraan ook" Nederlanders deelnemen. De resultaten van de eerste dag waren: Damesenkelspel: Ch. Marcelis (Belg.) sl. Margaret Carlisle (G. B.) 6—1, 6—1; Fenny ten Bosch (Nederland) sl. mevr. Guy Dubois (Fr.) 62, 64: Ch. Marcelis (Belg.) sl. R. Wood gate (G. B.) 6—2, 60: mevr. Suzanne Schmitt (Fr.) sl. G. Walter (G. B.) 6—1, 6—4; G. Woodgate (G. B.) sl. mevr. E. Scholten —Klein (Ned.) 6—2, 6—2. Herenenkelspel: Jamar (Belg.) sl. Tesch- macher (Nederland) 5—7, 6—3, 6—0; Gino Mezzi (België) sl. De Galea (Frankrijk) 6~2. 1—5; Jean Lesueur (Frankrijk) sl Jamar (België) 6—2. 6—2: Van Dalsum (Ne derland) sl. Vanderest (België) 6—0, 7—5: Bolleli (Fr.) sl. Ewbank (België) 6—1, 6—0. Gemengd dubbelspel: Fenny ten Bosch en Teschmacher (Ned.) sl. Delhalle en Jamar (Belg.) 6—2, 6—0; mevr. E. H. Scholten- Klein en Van Dalsum (Ned.) sl. G. Woodgate (G. B.) en Prins (België) 6—1, 3—6, 6—4. advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telef. 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D Bakkerl; an 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van deapotheken voor Bloemendaal, Overveen en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 7 Maart alleen in spoedeisende gevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. ZONDAGSDIENSTEN o Degenaar. P- de Hoogstraat 11, tel. 35008. Wijkverpleging: Zr. Lenselink, Voorhout straat 5, Haarlem, tel. 17078. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—20% tel. 38197.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8