Deze week eerste hulpploeg naar geadopteerde gemeente BRIL? Heemsteedse Hervormden verontwaardigd Kort en bondig J EEN Comité van Aanbeveling Bescherming Bevolking Grondverkoop aan Dreef Santpoort Overveen Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 B. en W. van Haarlem in Oude Tonge OPTICIEN STIENS GIERSTR. 27 Burgerlijke Stand van Haarlem H. Prenen over Gova A. Kousemaker ridder in orde van Oranje Nassau Twee jubilarissen bij Hout en plantsoenen Schoenen poetsen voor het Rampenfonds Uitgesteld optreden van Ramplaanspelers Natriumverlichting tot de Blauwe Brug Burgemeester feliciteerde oudste inwoonster Toneelgroep „De Liester" voerde ,,'n Kerel" op Ir. LI. A. Breuning jubileert Kerkeraad wist van niets Nederlandse Handels- reizigersvereniging Recital voor Rampenfonds „Een ïriens is meer waard" bij Heemstede West Surséance van betaling voor Avifauna Koninklijke onderscheiding Per helicoptère van Rotterdam naar Luik Solistenconcert ten bate van het Rampenfonds Conferentie op „Lindenheuvel" Zaterdag heeft het gemeentebestuur van Haarlem een oriëntatiebezoek gebracht aan het geadopteerde Oude Tonge. Met de burgemeester, de heer A. D. van Dijk, zijn besprekingen gehouden, die zullen leiden naar een herboren Oude Tonge. Na een tocht van ruim vijf uur, kwam het gezelschap, bestaande uit het college van B. en W. (met uilzondering van wethouder W. Bakker), mevrouw Cremers als presidente van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, mevrouw Eichholz en de heer P. Borghouts als afgevaardigden van de plaatselijke commissie van het Natio naal Rampenfonds en ir. D. de Lange, directeur van Openbare Werken, in Oude Tonge aan. In de raadszaal van het kleine gemeentehuis werden de besprekingen gevoerd, waarin duidelijk de hulpvaardigheid van Haarlem naar voren kwam en tevens ook de moeilijke taak, neergelegd op de brede schouders van burgemeester Van Dijk. Het grootste probleem, waarmee deze te kampen heeft, is het opruimingswerk. Van medische zijde dringt men erop aan dat op korte termijn het opruimingswerk vol tooid zal zijn, ter-wijl de waterstaat het niet als verantwoordelijk beschouwt, dat mensen, nodig voor het opruipxen, wor den aangetrokken, in verband met een eventuele tweede watersnood. Men draait dus in zekere zin in een vicieuze cirkel. Bij dit dilemma, waarvoor de burge meester zich geplaatst ziet. voegt zich nog een ander probleem, n.l. dat der huisves ting, indien arbeiders zullen worden toe gelaten. Zelf woont hij met zijn vrouw bij een arbeider in, wiens huis is blijven staan. De eerste resultaten, die geboekt werden tijdens de vergadering waren, dat Haar lem deze week nog twee stratenmakers, twee technici en een secretarie-ambtenaar stuurt, die als verbindingsofficier zal fun geren. Daarnaast zullen voor liet oprui mingswerk twee tractoren met personeel naar het rampgebied van Oude Tonge worden gedirigeeerd. Volledig uitgerust zullen deze zeven Haarlemse mannen in eerste face hulp gaan bieden. De kwestie van het sturen van arbeiders is afhanke lijk gesteld van de huisvesting. De moge lijkheid van behuizen wordt namelijk ge zocht in het beschikbaar stellen van een woonschip met keet. Mocht hiervoor op korte termijn een oplossing worden ge vonden, dan zullen ongeveer 5060 arbei ders uit Haarlem onder leiding van ge- meentepersoneel met vier tot vijf verzorg sters naar het noodgebied kunnen worden gestuurd. Enorme taak voor burgerij Wat de hulpactie van de bevolking be treft, is het nu wel duidelijk geworden, dat deze pas kan ingaan op het moment, dat de eerste fase, die uit de aard der zaak niet lang mag duren, ten einde is. De toe stand is dan overzichtelijker geworden. Omdat deze hulp, voornaam en belangrijk, effectief moet zijn, worden nu reeds plan nen, zij het dan summier, opgesteld die dir- rect kunnen worden omgezet in meer de finitieve. Zo denkt men bijvoorbeeld aan steun van de ene bevolkingsgroep aan een zelfde in Oude Tonge. Reeds nu zal de burgerbevolking zich moeten voorberei den op een enorme taak, die Haarlem op zich genomen heeft en welke zeker maan den in beslag zal nemen. Na de besprekin- kingen werd er door het dorp een rond gang gemaakt. Honderden tonnen hout, stro en andere spullen liggen er samenge dreven tegen de voet van de dijk. Bij de molen stinkt het naar gistende uien, daar is de verwoesting wel het grootst. Er lag een straatje, dat volkomen weggesla gen werd: 36 mensen vonden er de dood. Sobere plechtigheid Na deze rondgang begaf het gezelschap zich naar het massagraf, waar om drie uur een der slachtoffers, die de vorige dag was gevonden, werd begraven. Op een sleperswagen werd de kist aangebracht. Mannen, die in de kuil stonden pakten de droeve last en zetten die bij de overige kisten. Een priester bad de gebeden der overledenen, daarna las een burger enkele verzen uit de Bijbel. De meisjes van de stichting Maatschappelijk Werk stonden in blauwe overalls met de bevolking rondom de plaats: zij waren het gewoon, het was immers dagelijks werk gevorden, want iedere dag gaat een bergingsploeg de pol der in. Namens de gemeente Haarlem leg de de burgemeester een tak van seringen en Aaronskelken neer. Oude Tonge is wel zwaar geslagen. Het is een slagveld, v/aar niet geschoten is, doch waai- meer geleden werd. En als men door de vernielingen rondwaart, dan is het zo moeilijk te geloven, dat dit echt gebeurd is. Het is een droom, waaraan de herinneringen zo goed en snel mogelijk moeten worden weggewist. En Haarlem zal het zijne hiertoe bijdragen. Onmiddellijk na het bezoek heeft burge meester mr. Cremers met zijn echtgenote en mevrouw Eichholz en de heer P. Borg houts een bespreking gevoerd met mevrouw De Ruyter, vice-voorzitster van de Stich ting Maatschappelijk Werk in Zuidholland. Zij is belast met de leiding van de meisjes, die in Oude Tonge sociaal werk verrichten. Telkens om de tien dagen worden de ploe gen afgelost. ADVERTENTIE DE NIEUWSTE MODELLEN O V.a. heden worden de nieuwe tarieven berekend van alle Ziekenfondsleden HAARLEM, 28 Februari 1953 BEVALLEN van een zoon: 26 Febr., A. van Nunen—Backx; 27 Febr., W. W. Swart—van Rietschot*-; T. DekkerKnorr; W. H. Prins —Kroon; 28 Febr., J. HavenaarBraaksma. BEVALLEN van een dochter; 27 Febr., P. S. Broekhof—Ba.uwens; C. A. W. Lips— Koster, OVERLEDEN: 26 Febr., P. Schellevis, 83 j.. Crayenesterlaan; A. LijnzaatSteenkist, 80 j„ Lange Raamstraat; Ha. E. Bek, 63 j.. Slapetdijk; 27 Febr, H. Wijchinan, 84 j., Sta tionsplein; C. Kwant, 85 j., Tugelastraat. Nu bestaat de mogelijkheid dat binnen korte tijd een beroep op de Haarlemse vrouwen en meisjes zal worden gedaan om in een ploeg-systeem om de tien dagen in het gebied van Oude Tonge te gaan wer ken. Een en ander zal geregeld worden door de Federatie voor Vrouwen Vrijwillige Hulpverlening in Haarlem, waarvan me vrouw Cremers presidente is. In verband met het sturen van arbeiders naar het noodgebied heeft mr. Cremers Zondag een onderhoud gehad met mr. L. Kespers, Commissaris der Koningin in Zuidholland. Deze was voor de hulp in het algemeen welke door Haarlem wordt gebo den, zeer dankbaar. Indien arbeiders ge zonden kunnen worden, zal getracht wor den deze onder te brengen in een woon schip dat evenals een eventuele woonark voor de dames, in het haventje van Oude Tonge kan worden gemeerd. Mocht dit ech ter bezwaarlijk worden, dan zullen de ar beiders gelegerd worden in Middelharnis. Vandaag heeft mr. Kespers een bespre king met de burgemeesters van Overflak- kee, waarop deze aangelegenheid aan de orde zal komen. Lezing voor „Geloof en W etenschap" Voor de leden der Haarlemse afdeling van ..Geloof en Wetenschap" sprak de heer H. Prenen in de Stadsschouwburg over de Spaanse schilder Francesco de Goya, die hij kwalificeerde als de „laatste der oude en de eerste der moderne schil ders". De heer Prenen wees er op, dat Goya, die „als een meteoor uit de lucht" kwam vallen lang nadat de Spaanse schilder kunst haar bloeitijd achter de rug had, ook zelf een „laatbloeier" was: pas op 42-jarige leeftijd, nadat hij door Karei IV tot hof schilder benoemd was, vond hij zijn ware richting. Wat hij voor die tijd schilderde was alleen in picturaal opzicht belangrijk, maar ziin ware formaat als mens en revo- lutionnair werd pas gedemonstreerd in zijn latere oeuvre, bijvoorbeeld in de vlij mende spot, waarmee hij de decadente grandes aan het hof portretteerde. De heer Prenen zag ook in Goya „het mysterie Spanje" geprojecteerd en toonde aan dat het dualisme van de Spaanse volksziel ook het werk van de grote meester kenmerkt, al is de ondertoon bij hem vrijwel onveranderd de somberheid. Uitvoerig werden hierna Goya's voor naamste doeken en ook zijn befaamde et- senserie „los desastros de la guerra" be sproken ter staving van de theorieën van de spreker, een en ander verduidelijkt met een aantal fraaie diapositieven. Bij Koninklijk Besluit is de heer A. Kousemaker, directeur van het kantoor Haarlem van Van Gent en Loos benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Abusievelijk is Zaterdag in het vex-slag over het nemen van afscheid door de heer Kousemaker gemeld, dat hem de gouden ere-médaille was toegekend. Zaterdag was de heer Th. van Zijp, hovenier A bij Hout en Plantsoenen vijf entwintig jaar werkzaam en morgen is de heer G. Keetlaar, eveneens hovenier A bij deze dienst, veertig jaar werkzaam in dienst der gemeente Haarlem. De jubila rissen zijn Zaterdagmorgen door de direc teur, de heer J. A. Dorresteijn, toegespro ken en vanmorgen zijn zij op het Stadhuis ontvangen door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Sedert enkele dagen zit van 9 tot 12 uur in het Postkantoor van Overveen een be jaarde man met voor zich een volledige poetsuitrusting. Hij is er gaan zitten met borstels daterende uit zijn diensttijd en met een bus, verzegeld door de gemeente Bloemendaal. Het is al bijna overbodig te vermelden dat hij zich met schoenenpoet sen een medewerker heeft gemaakt van de actie Beurzen open, dijken dicht. Zo dra de medewerking een Amersfoortse schoensmeerfabrikant ter ore kwam, heeft deze zich geen moment bedacht en stuurde een schoenenbak met alle kleuren schoen- pasta die bestaan, incluis borstels. De toneelgroep „de Ramplaanspelers" is Zaterdag in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen voor het voetlicht getreden met de klucht „Tehuis voor Dak lozen", een blijspel door Ed. J. M. Terlin- gen en Henk Bakker. De regie was in han den van de heer J. van der Veidt. Oorspronkelijk zou de toneelgreop dit spel op 7 en 8 Februari hebben gespeeld, doch deze opvoering werd ten tengevolge van de ramp nas/ een latere datum ver schoven. Het waren weer de bekende fi guren van de toneelgroep, die vroeger hun prestaties hebben getoond en ook nu weer twee maal voor een volle zaal het stuk werd Zondag herhaald en toen was er een geanimeerd bal na het tehuis voor dak lozen hebben gespeeld op een wijze, die iedere Ramplaanbuurtbewoner veel genoe gen heeft verschaft. De naam Van Deelen, die wij bij de toneelgroep en eveneens bij de cabaretgroep van de buurtvereniging steeds aantreffen, kwam op het program ma nog een extra maal voor, nu een jon gere broer. Aart van Deelen, op een wijze die beloften inhoudt voor de toekomst, zijn debuut maakte. Voor de actie in verband met de Bescher ming Bevolking is het volgende Comité van Aanbeveling samengesteld: B. J. Alberti, secretaris-penningmeester Vereniging voor Luchtbescherming; E. F. Albrecht, voorzitter van de fractie P. v. d. A. in de gemeenteraad; dr. J. A. van den Andel, voorzitter van de Haarlemse Che mische Kring; A. J. M. Angenent, wethou der van Openbare Werken en voorzitter van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging; D. Beets, voorzitter van de Sportraad; mevrouw C. G. E. M. Cremers-De Bruijn, presidente van de af deling Haarlem van de Nederlandse Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening; S. P. Doek, voorzitter E.H.B.Ö.- vereniging Snelverband; J. J. van Doorn, voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.K. Nationale Bond voor E.H.B.O. „Sint Bernardus"; J. J. Eckhardt, arts, voorzitter van „Het Witte Kruis"; ds. W. J. van Elden. predikant; B. F. Enschedé, president-direc teur van de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn.; W. Fenenga, directeur N.V Mij. tot exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek „Holland Nautic"; dr. A. la Fleur, rector 2e Christelijk Lyceum: dr. ir. H. J. A. de Goey, directeur van de N.V Drukkerij „De Spaarnestad"; W. F. H. Grüter, voorzitter van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag": W. F. Happé, wethouder van Sociale Zaken en voorzitter van de commissie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting; dr. H. A. P. Hartog, voorzitter van de Koninklijke Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, af deling Haarlem en Omstreken; mej. B. Hendrikse, secretaresse van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken; J. J. Jurrissen, directeur van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V.; P. J. Kapteyn, voorzitter van de voormalige Voedselcom- missie te Haarlem; J. J. A. Kuilman, deken R.K. Kerk; L. Lam, voorzitter Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten; A. J. de Landmeter, voorzitter van de fractie van de C.H.U. in de gemeen teraad; mej. J. F. D. van Maas, voorzitster van de Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, afdeling Haarlem; F. J. Martens, secretaris van de Federatie van Woningbouwverenigingen voor Haarlem en Omstreken; jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken: mevrouw J. van Nispen-Van Wely. presidente van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers, afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede; R. W. P. Peereboom, direc teur-hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad; ir. F. C. Rauwenhoff, directeur van de N.V. Werf Conrad en Stork Hijsch; drs. H. W. M.v. Run, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant; J. W. van Santé, secretaris van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem; mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, voorzitster van de fractie van de V.V.D. in de gemeen teraad; J. A. Schippers, voorzitter van de fractie van de K.V.P. in de gemeenteraad: R. M. J. A. Schlatmann, voorzitter van „Het Wit Gele Kruis"; Joh. M. Schmidt, voorzit ter van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen; W. Schoenmakers,inspecteur Lager Onderwijs; dr. W. B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst en voorzitter van de OngevaJlendie'nst; D. A. J. Spek, voorzitter van de fractie van de A.R. in de gemeente raad; C. Stapel Jr., voorzitter Wijkcomité voor Spaarndam; B. A. J. Steentjes, voor zitter van het Wijkcomité „Oud-Schoten"; mevrouw C. Stemler-Tjaden, voorzitster van de Haarlemse Huishoud- en Industrie school; dr. M. G. van Straaten, rector Tri- niteitslyceum; mr. M. A. Stufkens, griffier der Provinciale Staten van Noordholland, D. Vorbaan, voorzitter van de N.V.V.-Be- stuurdersbond; Ch. E. Visser, voorzitter van het Ned. Roode Kruis, afdeling Haarlem en Omstreken, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken en gedelegeerd commissaris van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefa briek; J. C. C. Voorveit, voorzitter van de Vereniging van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigendom". Met ingang van 1 Maart is door het bestuur van de Nederlandse Radio Unie de heer Constant van Kerckhoven tot hoofd van de hoorspelkern benoemd. Hij volgt de heer Carel Rijken op, die met ingang van deze zelfde datum met pensioen gaat, doch nog enige maanden zal aanblijven om zijn opvolger in te werken. T.L.-armaturen langs Heemsteedse Dreef? Het Haarlemse Energiebedrijf is begon nen met het aanbrengen van natriumver lichting langs Fonteinlaan en Zuiderhout- laan. Het ligt in de bedoeling dat dit werk voor 13 Maart voltooid is, opdat deze dan uitstekend verlichte lanen een goede aan sluiting vormen tussen de Haarlemse en de Heemsteedse Dreef. Wat de Heemsteedse Dreef betreft: het ligt in de bedoeling dat daar na de Flora een proef wordt genomen met de T.L.-ver- lichting, die tijdens de bloemententoonstel ling langs de hoofdwegen in Groenendaal en de Vrijheidsdreef is opgesteld. Slaagt de proef dan is niet uitgesloten dat de gaslantaarns langs de Dreef door T.L.-armaturen worden vervangen. Haarlems oudste inwoonster, mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, heeft vandaag in goede gezondheid haar 102de verjaardag gevierd. De dag begon met een H. Mis in de Basi liek, waarna in haar woning de eersten van de velen die haar kwamen gelukwensen hun opwachting maakten. Daaronder waren plebaan H. W. Agterof, alle kapelaans van de St. Bavo, pater Dit- ters uit Zwolle, die de jarige kent als zijn trouwste medewerkster aan de missie in Suriname, pater Krouwels uit Woerden en vele anderen. In het middaguur werd de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, ver wacht. Gisteravond hield de Overijselse-Gelderse en Drentse vereniging in café-rastaurant „Dreefzicht" in Haarlem een toneeluitvoe ring, die in de plaats kwam van de uitge stelde avond van 8 Februari. De toneelgroep „De Liester", voerde het blijspel ,,'n Kerel" van W. J. Eelssema op en. dat daarmee een goede greep werd ge daan bewees het publiek, dat van het begin tot het eind meeleefde in de geschiedenis van de geruïneerde boer, die met behulp van zijn personeel weer in goede doen tracht te komen. In het verhaal is tevens een liefdes geschiedenis van een landbouwer (E. van Oene), een knecht (J. Baas), de huishoudster (mevrouw Torley) en de dienstbode (mevrouw Scholten—Ter Horst). Het stuk, dat geheel in een Oostnederlands dialect werd gespeeld, bevatte verscheidene hoogtepunten en daar bij behoorden ongetwijfeld de dialogen tus sen mevrouw Torley en de heer Van Oene in de kamer van. de boerderij. Ook de rol van de dienstbode werd bekwaam gespeeld door mevrouw ScholtenTer Horst. Vooral in de scènes met de knecht van de boerderij oogstte zij bijzonder veel succes. Minder overtuigend speelde de heer Schildwacht zijn rol van manufacturier-schuldeiser. Bij geen der spelers en speelsters ontbrak iets aan de rolkennis en de toneelgroep „De Liester heeft met deze opvoering bewezen, dat zij haar plaats in het amateurtoneel kent en zij heeft zeker niet te hoog gegrepen. De regie was in handen van een der hoofdrolspelers, de heer E. van Oene. Vermeld dient nog te worden, dat de ge- hele opbrengst van deze avond ten goede kwam -ah het Rampenfonds. Vandaag is ir. H. A. Breuning, hoofd ingenieur bij Openbare Werken te Haar lem, vijfentwintig jaar in overheidsdienst. Hij is op 1 Maart 1928 benoemd tot inge nieur derde klasse bij de Landsgebouwen burgerlijke openbare werken in Neder- lands-Indië. In de loop der jaren klom hij óp tot hoofdingénieur, hoofd van de onder afdeling landsgebouwen van het departe ment van Verkeer en Waterstaat, tot welke functie hij op 1 Juli 1941 werd benoemd. In 1946 keerde hij naar Nederland terug en op 1 October van dat jaar werd hij be noemd tot hoofdingenieur bij Openbare Werken te Haarlem. Ter gelegenheid van het jubileum is ir. Breuning vanmorgen op het Stadhuis door burgemeester mr. Cremers namens het ge meentebestuur toegesproken. Daarna volg de een huldiging in het gebouw van Open bare Werken aan de Jacobijnestraat. Ir. D. N. de Lange, plaatsvervangend directeur en de heer W. Meilof, technisch hoofd ambtenaar eerste klas, hebben de jubilaris namens directie en personeel gehuldigd. Ir. Breuning ontving enkele geschenken. Indien wij op 28 Februari niet een be richt zouden hebben gepubliceerd dat er besprekingen gaande waren tussen de ge meente Heemstede en de Doopsgezinde ge meente van Haarlem over de aankoop van liet terrein bij de Haven aan de Dreef, dan had de Hervormde kerkeraad in Heemstede nu nog niet geweten, dat dit terrein op 1 October ontruimd zou moeten worden. Zoals men weet zijn er plannen om op die plaats een Doopsgezind rusthuis te stichten, waardoor het Hervormde Jeugd huis zou moeten verdwijnen. Dit staat in het laatst verschenen num mer van „De Schakel", het orgaan van de Hervormden in Heemstede en Haarlem- Zuid. Dit betekent, zo gaat de mededeling ver der, dat het vele werk dat daar geconcen- ti-eerd is (Zondagsschool, catechesaties, jeugdkapel, jeugdclubs, vergaderingen, vrouwencontactkringen, gemeente-avon den) over enkele maanden op straat komt te staan. Het zal immers zonder meer dui delijk zijn, dat het onmogelijk is om binnen de tijd van zes, zeven maanden voor al dat werk een nieuw onderkomen te vinden. Er wordt voorts duidelijk gemaakt, dat de Hervormde kerk op geen enkele wijze is duidelijk gemaakt, dat zij met een spoe dige ontruiming van het terrein had reke ning te houden. Wij citeren verder „De Schakel": „Wat tussen particulieren, als de verhoudingen goed zijn, vanzelf zou spreken: dat men namelijk gewaarschuwd zou worden, om zijn maatregelen te kunnen treffen, blijkt tussen instanties als gemeentebestuur en kerkelijke gemeente, om redenen die ons niet helemaal duidelijk geworden zijn,-niet mogelijk te zijn; en zo is er in alle stilte, I zonder dat wij in staat waren ook maar iets te doen, over het lot van ons werk beslist. Natuurlijk zijn kerkeraad en kerkvoogdij direct in het geweer gekomen, om te zien of er door onderling overleg ook even tueel met de doopsgezinde gemeente, die wij misschien een veel betere mogelijkheid aan de hand kunnen doen nog iets te bereiken zou zijn, maar dit lijkt in het stadium waarin de zaak zich reeds bevindt, uitgesloten. Wij zullen dus hierin moeten berusten, en kunnen slechts trachten zo spoedig mogelijk in deze noodtoestand te voorzien. Misschien zal het onze lezers in dit ver band interesseren, dat er sinds kort een oecumenische raad voor Haarlem en om streken bestaat, waarin wij behalve met verschillende andere gemeenten ook met de doopsgezinde gemeente een zekere vorm van ,.samen"-werking zoeken: dat een dergelijke raad geen overbodige weelde is, wordt door het gebeurde duidelijk gede monstreerd. Al vragen wij ons af, of er ook zonder direct oecumenisch contact geen mogelijkheden zijn om een zekere mate van kerkelijk fatsoen te betrachten als men elkaar meent te moeten duperen terwille van het eigen werk." (Wij tekenen hierbij aan, dat de gemeente Heemstede zich op het standpunt stelt dat zij moeilijk tijdens de onderhandelingen een dex-de partij kan gaan waarschuwen. Als overheid heeft zij ook in dit opzicht boven de partijen te staan, zo werd ons te kennen gegeven. Bovendien kunnen de Hervormden voor het vinden van een terrein op allé mede werking van de zijde van de burgerlijke gemeente x-ekenen en het werd niet onmo gelijk geacht, dat voor October een oplos sing zal worden gevonden. Van Doopsgezinde zijde konden wij van morgen geen commentaar verkrijgen. Red.) In de door de afdeling Haarlem gehou den jaarvergadering van de Nederlandse Handelsreiz:gersvereniging in hótel „Reyal", richtte de heer H. Cordes een woord van dank tot de scheidende voorzitter van de afdeling, de heer G. J. M- E. Spoelder, die sedert 1945 deze functie heeft bekleed. De heer Cordes memoreerde het vele en goede werk dat de heer Spoelder voor de Haarlemse handelsreizigers en handelsagen ten heeft verricht en sprak de wens uit, dal de heer Spoelder in zijn nieuwe woonplaats Rotterdam (met Mei p.s.) zijn verdienstelijk werk voor de N. H. R. V., zal voortzetten. Het nieuwe bestuur ziet er thans als volgt uit: H. Cordes, voorzitter; J. v. d. Hoeven, Zaanenstraat, eerste secretaris; H. J. Brandt, tweede secretaris; M. J. Vollemans, penning meester. In het Rustoord van de Evangelisch Lutherse Gemeente aan het Westerhout- park werd Zondagavond ten bate van het Rampenfonds gemusiceerd door de pianiste Riet Wildschut en de violist Bé Feldbrugge. Als soliste liet mej. Wildschut zich horen met Bachs Toccata en Fuga in c, die Clara Kaskil pas geleden op haar recital in de Haarlemse Concertzaal speelde. Wij ver meldden dit echter niet om een vergelijking te maken tussen een gerijpte kunstenares en een jong talent, dat aan het begin van haar loopbaan staat; een dergelijke paral lel zou te dwaas wezen. Los van elke ver gelijking was het duidelijk, dat Riet Wild schut het stuk netjes en correct, maar wel een beetje te bedeesd speelde. Dit gemis aan durf bleek zij goeddeels overwonnen te hebben bij haar tweede solistisch optreden, namelijk met „Thême et Variations" van Gabriel Fauré. In dit fraaie stuk wist zij vrij geregeld spanning te onderhouden en verslapping te vermijden. Technisch was het bovendien een knappe prestatie. Met zijn intex-pretatie van „Nigun" (uit „Baal Shem") van Bloch toonde Bé Feld brugge niet alleen voldoende technisch toe gerust te zijn, doch ook temperament ge noeg te bezitten om deze Joodse muziek karakter en expressie te geven. Ook de Roemeense Dansen van Bartok hadden veel treffende momenten. In de werken die door het tweetal in de eerste helft van de avond gespeeld werden: de Vioolsonate in D van Handel en de Sonate voor viool en piano in d van Joh. Brahms, ontbrak het wel eens aan bezieling en overtuiging in de lang zame en zacht genuanceerde gedeelten; daar stonden echter bij Handel pittige Allegri en bij Brahms geladen passages vol rhythmische stuwing tegenover. Ondertus sen ons respect voor de technische afwer king. Gezien de grote belangstelling be antwoordde de avond aan zijn doel. JOS. DE KLERK Amateurtoneel Piet Mossinkoff heeft onder het pseudo niem René Bosch de toneelbewerking „Een mens is meer waard" geschreven, waarbij vex-zuimd werd te vermelden aan welk boek zijn gegeven was ontleend. Door de opvoering welke de Toneelvereniging „Heemstede-West" Zondagavond in hótel „De Leeuwerik" van het stuk gegeven heeft, blijkt dit de roman „Toen de herten riepen" van Marie van DesselPoot te zijn geweest, die enige jaren geleden bij Cal- lenhach te Nijkerk is verschenen. Het is een typische damesroman over de verhou ding tussen een adellijke burchtvrouwe en haar jachtopziener, die zoals later blijkt, de hand heeft gehad in de plotselinge dood van haar echtgenoot. De jachtopziener on derhield weer nauwe relaties met 'n meisje van eenvoudige afkomst, dat zich op haar beurt in de liefde van een jonge boer ver heugen mag. De conflicten liggen voor de hand, te meer omdat in de omgeving bovendien een bijna legendarisch hert ver blijft, dat de jagersinstincten van stropers en opzieixer wakker houdt. Door jalouzie gedreven weet het meisje haar aanbidder te bewegen om een poging te wagen, dit hert te sti'open; hij wordt hierbij door de jacht opziener op hetex-daad betrapt, hetgeen de laatste in het daarop volgende gevecht het leven kost. Met de uit zijn dood voort vloeiende tranen eindigen dan zowel het boek als het toneelstuk. Marie van DesselPoot heeft voor de plaats van handeling in haar roman de ge hele Ardennen ter beschikking gehad; uiteraax-d diende Piet Mossinkoff zich bij de bewerking zoveel mogelijk tot één punt te bepalen. Hierdoor werd de waarschijn lijkheid meermalen stevig geweld aange daan en het was dan duidelijk dat de aan wezigheid van sommige figuren niet logisch uit de handeling voortvloeide, doch dat de bewerker hun optreden voor het moment noodzakelijk achtte. Een kapitale fout maakte hij met de scène, waar de jachtop ziener zijn schuld aan de dood van de kas teelheer bekent. In het boek vindt deze in het bos plaats, waarbij een stroper de be kentenis weet af te luisteren. Maar op het toneel speelt deze bekentenis zich in de herberg af, waax-bij verder niemand tegen woordig is. En toch verklaart de stroper later weer, van dit gesprek in het bos ge tuige te zijn geweest. Nochtans verkreeg het stuk, ondanks een zekere gelijkvormigheid, een aantal sterke speelscènes, die het voor vele verenigingen tot een dankbaar object zullen maken. „Heemstede-West" had op het betrekke lijk kleine toneel van „De Leeuwerik" weer voor een fraaie entourage gezorgd, waar door het stuk een aantrekkelijke couleur- locale verkreeg. Maar dit is dan ook zo ongeveer het enige goede dat over deze op- voex-ing te vermelden valt, want de gehele voorstelling liet een matte en onbevredi gende indruk achter. Zelfs de anders zo bekwame regie van Willem van der Veer scheen hier ditmaal machteloos, tegenover te staan. Voor „Heemstede-West" een extra slechte beurt, omdat zij met dit stuk had ingeschreven voor de toneelwedstrijd, die door de N.A.T.U. in Kennemerland is ge- oi-ganiseerd. Zoals bij een concours gebrui kelijk, onthouden wij ons ditmaal van détail-critiek en laten deze taak gaarne over aan de jury, die straks in haar rapport v/el op vele tekortkomingen wijzen zal. JAN VAN DAM De Amsterdamse rechtbank heeft aan de N,V. Britimy (Avifauna) te Alphen aan de Rijn definitief surséance van betaling ver leend voor anderhalf jaar, te x-ekenen van 24 November 1952 af. Tot bewindvoerders zijn benoemd mr. C. D. van Vliet en mr. A. T. E. Kastein. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde v-:n Ox~anje Nassau is verleend aan de heer A. F. M. Goll, administrateur bij het assurantiekantoor J. C. J. Knegt en Zonen te Amsterdam, wonende te Haarlem. BINNENLAND Het Nederlandse Geleidehondenfonds deelt mede, dat geen enkele blinde in het noodgebied door de ramp zijn geleidehond heeft verloren. Een itutofabriek te South Bend (V. S.) heeft aan de Nederlandse regeling een vïjf- tons truck ten geschenxe gegeven. De truck, v/aarop een drie-zijdige kip-constx-uctie zal worden gebouwd, is bestemd voor de her stelwerkzaamheden in het noodgebied. De Eindhovcnse politie heeft de 27- jarige arbeider J. van den B. uit het stads deel Strijp gearresteerd. Hij wordt verdacht van roofmoord op de 74-jarige landbouwer M. van K. te Eindhoven. In de plaats van de aftredende directeur Sem Dresden heeft het centraal bestuur van de stichting „Jeugd en Muziek" met ingang van 1 Maart de heer Max Vredenburg uit Amsterdam benoemd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het artsexamen mej. N. Der- lagen te Heemstede. Het bestuur der afdeling Haarlem van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland is als volgt samengesteld: W. Overliese, voor zitter, Ch. E. de Bock, secretaris, R. Grande- laan 41, Overveen, N. den Hartogh, penning meester, D. de Groot, commissaris, J. M. W. Hos, commissaris. BRUSSEL (ANP.). Volgens het Ant werpse blad „La Métropole" overweegt de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena een drietal hefschroefvliegtuigen aan te kopen voor het vervoer van passagiers. Deze toestellen zouden in dienst gesteld worden op de luchtverbindingen Lille- Erussel, Luik-Keulen en Luik-Gent-Ant- werpen-Rotteriam. De hefschroefvlieg tuigen zouden ter besparing van tijd in het centrum van genoemde steden moeten opstijgen. Ten bate van het Rampenfonds vindt op Maandag 9 Maart een zang- en muziek avond plaats in de Nederlands Hervormde kapel. Uitvoerenden zijn: het gemengd dubbel- kwartet „Pro Musica"; het Santpoorts Chr. Vrouwenkoor en het Chr. Vrouwenkoor „Vox Jubilant" uit IJmuiden onder leiding van mevrouw Jo de Koeyer, met medewer king van Lyda Langervelt, viool; Albert de Groot, orgel en Herman Kraayeveld, declamatie. Schakers van „Santpoort" in duel De uitslagen van de onderlinge compe titie van de schaakclub „Santpoort" zijn: Groep 1: Pels-G. Schuurman 1-0; Sterk- W. Schuurman afgebr. De zwartspeler staat zeer gunstig/nadat wit het hem erg lastig had gemaakt, doch de goede voortzetting miste. Steyn-dr. de Groot %-%. Door deze uit slag is de spanning aan de kop toegenomen. De afgebroken partij tussen Van d. Bronk en G. Schuurman werd remise. Groep 2: Oosteiiing-Houterman 1-0; Ho- man-Van Duyn 0-1; Schweitzer-Haanappel 0-1. De strijd om de middenplaatsen duurt hier onverminderd voort. Groep 3: Winters-Labouchere 0-1; In 't Velt-Leysma 1-0. De kanshebbers verste vigden hun positie. Overigens waren in deze groep geen verschuivingen. De Witteveenvereniging, die de stoot heeft gegeven tot het oprichten van het Pastoraal Centrum „Lindenheuvel" te Overveen, hield Zaterdag en Zondag voor leden en belang stellenden een oecumenisch weekend. Men had als onderwerp gekozen het thema van de conferentie van de Wereldraad der ker ken die in de zomer 1954 in Evanstone (USA) zal worden gehouden „Christus de hoop der wereld". Nadat dr. J. H. Stelma de deelne mers had verwelkomd sprak prof. dr. J C. Hoekendijk, hoogleraar te Utrecht over het onderwerp. Verder sprak hij over de voorbe reidingen voor de conferentie in 1954. Dit is geen specifiek Westerse aangelegenheid maar hiervoor vinden besprekingen plaats over de hele wereld. De Wereldraad wil het thema toepassen op de concrete noden van de hedendaagse tijd. Daartoe zijn zes secties gevormd. 1. De eenheid die de kerken onder ling hebben in Christus en de practische verdeeldheid; 2. De benadering met de bood schap van het evangelie van de intellec tuelen en de arbeiders; 3. de verantwoorde maatschappij in wereldperspectief, waarbij de eis van een menswaardig bestaan aan de orde komt; 4. de verantwoordelijkheid der kerken voor de internationale vrede en ge rechtigheid; 5. de rassenvraag en in het alge meen de discriminatie in zijn beroep, waarbij nadruk valt op het Christen zijn in maat schappij en staat als eerste taak. Zondagmorgen woonden de deelnemers een kerkdienst bij in de Hervormde kerk te Bloemendaal. 's Middags werd een voor dracht gehouden door dr. J. H. van der Linde over „de Bijbelse boodschap van de hoop". Zondagavond heeft dr. J. H. Stelma de conferentie, die door ongeveer zestig deel nemers werd bezocht, onder wie mej. mr. Hulstein. secretaresse van de Oecomenische Raad der kerken en de heer J. Jongbloed, plaatselijk afgevaardigde van de Oecumeni sche Raad, gesloten. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3'4 Nederl.'47 94,3/i# 94% A.K U 162% 164 184% 186% Philips Gloeil 159% 160 Kon Petroleum 311% 310% A'dam Rubber 91 88% Holl Amer Lijn 144% 144% N Scheepv Unie 129% 129% H V.A 103 103% De li Mij 81 82 Amsterd. Bank 171% 171% Ned Handel Mij 160 160 Rotterd Bank 161% 162 Twentsche Bank 167 168 Anaconda Copper 44 ■'a 44 Bethlehem Steel 54% 54% Republic Slee) 43% 48 Shell Union 70% 71% Tidewater 22ls/ie 22% 41%. 41%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3