Streekconf erentie van speeltuin verenigingen in Haarlem ko0y£ Citroen Sport Kapper J. C, UITTENHOUT ALCOCHIN SPECIAAL OCCASION Garage DEN HOUT S en K. JK. JK. L ZIJNis het ergstB wat eBn Kal/s- en Varkenslever Een ochtend bij de boekhandelaar Rede van de heer R. H. Faber over ontplooiing van de jeugd MAANDAG 2 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LITTERAIRE KANTTEKENINGEN J. H. Textor naar Turkije vertrokken Zege bij Hellevoetsluis; nederlaag bij Rilland Directies vervoerbedrijven gehuldigd Duitse luchtmacht in Europees leger Scheepvaart meisje kan overkomen MEJ. TRUUS SCHOONE, Spaarnrijkstr. 30, HAARLEM PIANO HILARIUS - FOTO - KINO 518de STAATSLOTERIJ viw 99 DE TRADITIONELE en eigenlijke bekroning van het jaarlijkse en luisterrijke boekenfeest, „Geschenk" in de vorm van een daartoe uitverkoren novelle als proeve van recent scheppend vermogen, moest aan deze achttiende Boekenweek ont houden blijven. Geen der op de prijsvraag, uitgeschreven door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, binnengekomen inzendingen en dat zullen toch zeker tien zijn geweest voldeed blijkbaar aan de maatstaf, die, wil men „het boek" eren en doen eren door het boek-zelf, onverkort gehandhaafd dient te blijven. Op dat standpunt heeft de jury zich dan ook gesteld en men kan ex- haar niet anders dan dankbaar voor zijn. Geen zaak, en zeker niet de cultuur en haar edelste verschijningsvorm: de kunst, is gediend door een compromis met het middel matig of minderwaai-dige. En zo kan men er vrede mee hebben dat de jury liever met een traditie dan met een norm brak en de propagandacommissie de gangbare ongepubliceerde novelle ditmaal deed vervangen door een bundel korte verhalen van vroeger datum. Vrede maar toch geen gerust gevoel. Want het kan nu wel zo zijn, dat, zoals Anthonie Donker veronderstelt, dit nega tieve resultaat minder moet worden toe geschreven aan „een inzinking in produc tie dan in mededinging", ook dat tekort aan animo heeft zijn oorzaken en het feit wordt er niet anders, niet gunstiger dooi en geeft te denken. Is er en de actuele stand van onze litteratuur geeft reden tot die vraag gebrek aan ernst, aan vak manschap, aan creatieve kracht? Een te kort aan bezinning vooral, aan toewijding en overgave, aan een onvoorwaardelijke bereidheid tot zwoegen als Flaubert ver- klaarde te zwoegen: „als een handwerks man in zijn werkplaats, met opgestroopte mouwen"? Is de geestelijke atmosfeer waarin we leven te vertroebeld, de „tijd" te verscheurd, de stilte te verstoord voor de bezonkenheid, die voorwaarde is voor het duurzame? Ontbreekt het aan leiding? Aan de heilzame gesel van een veeleisende en constructieve critiek? Aan voldoende materiële vooruitzichten van een schrij verschap, dat de roeping niet verkwanselen wil aan het beroep? Aan de onontbeerlijke weerklank? Lezen is luisteren Vragen, weinig geschikt naar het lijkt ter opluistering van het boekenfeest, maar in werkelijkheid niet anders dan een uiting van bezorgdheid om het welzijn Van het boek, van de cultuur waarvan het de dra- ger is en een aansporing te meer tot een geestelijk verkeer met de wereld van het geschrevene, tot liefde voor het boek, tot lezen. Dat men leest is al veel. Maar genoeg is het niet. Wat men leest zegt meer en höè men leest het meest. Lezen is luistex-en, een zich openstellen voor het in tiemste dat een auteur aan zijn schriftuur en daarmee aan anderen kon toevertrou- wen: zichzelf. „Son coeur mis a nu", noemde Baudelaire het: zijn hart binnen- ste-buiten gekeerd. Lezen is een tweege sprek, een twistgesprek soms, een zich toetsen, zich ontdekken in anderen, zich verveelvoudigen, een rijpen, een vermen selijken uiteindelijk. Lezen is een verken ningstocht die aan ruimte noch tijd is ge bonden, een weervinden, een weerhoren van het verlorene: een herkennen van wat, ondanks alle verscheidenheid van stijlvor men en talen ter wereld, de mens aan de mens had te zeggen over het eigenlij kste van zijn hoop en zijn twijfel, zijn vertede ring en zijn opstandigheid, zijn klaar ver langen en duister bedreigd-zijn. Ook lezen is leven. En zó lezen dat is een klank bord-zijn, een weerklank geven. Diè weer klank, waarbuiten geen kunst ter wereld Vanmorgen is de heer J. H. Textor uit Overveen, directeur van de Provinciale Accountantsdienst Noordholland, per vlieg tuig naar Genève vertrokken om van daar na enkele dagen via Constantinopel naar Ankara, de hoofdstad van Turkije, te gaan. De Verenigde Naties hebben de heer Tex tor verzocht daar gedurende ongeveer een half jaar als lector te willen optreden bij het instituut van „Public Administration", een instituut voor bestuurswetenschappen ter opleiding van staats-ambtenaren. Dit instituut wordt geox-ganiseerd door de Ver enigde Naties en de Turkse regering. Zelf zorgen de Turken voor vijf docenten; de Verenigde Naties zullen er vier zenden, waarvan professor Hekscher uit Stockholm reeds in Ankara is aangekomen en voorbe reidingen heeft getroffen. De tweede bui tenlander, die op verzoek van de V.N. naar Turkije gaat, is dus de heer Textor, voor wie deze uitnodiging om in Ankara colle ges te gaan geven, een hoge onderschei ding is. Het instituut voor bestuurswetenschap pen is nieuw voor Turkije; de organisato- ren zullen zich moeten voorbereiden op het opzetten en het in werk stellen er van. Het toont evenwel, dat Turkije een re publiek met 21 millioen inwoners, waar van alleen in Ankara al driehonderd dui zend, op een oppervlakte van 763.000 vier kante kilometer, dit is 23 maal zo groot als Nederland zeer vooruitstrevend is en dat de regering het bestuursapparaat op een hoog peil wil brengen. De bedoeling is, dat. Turkije het werk aan het instituut nader hand geheel zelf zal organiseren. Men heeft de heer Textor er al op voor bereid, dat hem tijdens zijn verblijf in Ge nève, in het in het gebouw van de vroegere Volkerenbond gevestigde Europese kantoor van de Verenigde Naties, een persconfe rentie wacht, alsmede een interview voor enkele radiozenders. De strijd om de dijken Onder Hellevoetsluis is Zaterdagmiddag by kerend tij een drijvende caisson ixx het 75 meter lange gat in de dijk, Oostelijk van Helvoet, tot zinken gebracht. De openblijvende ruimten werden snel vol zand en stenen geworpen. Binnen twee uur zat de zaak „geheid". De opkomende vloed heeft thans geen vat meer op de vier pol ders van Voorne-Putten, die nu weer leeg gepompt kxxnnen worden. Een minder goed bericht betreffende et dijkherstel kwam Zaterdag van Eil and Bath op Zuid-Beveland. Er waren verscheidene gaten geslagen in het nood- dijkje bij de Korte Vierdeweg, waar da genlang met man en macht aan gewerkt was. Dit stuk nooddijk is opgegeven. Men zal nu trachten van de Zeedijk via de Schaapskooi naar de Lange Vierdeweg een nieuwe nooddijk te leggen. het stellen kan zonder te verstommen en af te sterven. Lezen als een ontmoeting met het men selijke van alle eeuwen: ik ken er nauwe lijks een ontroerender en hier toepasselij ker getuigenis van dan het sublieme en charmante essay een gedicht haast dat, jaren geleden en thans alweer verge ten, in vertaling verscheen: „Een ochtend bij de boekhandelaar" door Carl J. Burck- hardt, waarvan me dezer dagen voor het eerst het origineel onder ogen kwam. Gemeenschap van de geest Wat in het stille cux-iositeitenkabinet van die winkel wordt gevoerd is meer dan een gclegenheidsconversatie tussen een boekverkopende bibliofiel, een dichter, een schrijver en een bibliothecaris; meer zelfs nog dan een gesprek van deze monsieur Augustin met Rilke, Burckhardt en Lucien Herr, bij wie zoveel Franse dichters ter school gingen; het is een elkander toever trouwen van het kostbaarste van ieders lezersoogst, een uitwisseling van hun in tiemste bewondering, een elkaar herken nen in het andere, dat zo lang geleden al werd neergeschreven en zo sprekend bleef, zo betoverend, zo verzoenend met het vele dat mensen verdeelt en verlaagt het is een gemeenschap van de geest, die alle eeuwen en alle hemelstreken overkoepelt met het menselijke in zijn schoonste ver schijning. Ronsard wordt geciteerd: zijn adem („le souffle de Ronsard") gaat over de hoofden der samensprekenden en er zijn geen grenzen meer tussen volk en volk, tussen mens en mens er is enkel een stem, een welluidendheid van rijmen en rhythmen, een stem die weer kan opklin ken uit lang gesloten gebleven boeken van Malherbe en Racine, van Lafontaine en Hebei omdat er een weerklank is tijdens een stil uur in een stille boekhan del, waar eeuwen tot eeuwen spreken. Och, het „Geschenk" tien korte ver halen dit jaar, van levende auteurs, met zorg door Anthonie Donker gekozen en gebundeld en de door Clara Eggink sa mengetelde bloemlezing van verzen over de jaargetijden onder de titel „De Muze en de seizoenen", ze willen niet meer zijn dan een aansporing tot een bezoek aan de boekverkopex-, uit liefde voor het boek. En wie weet wat daar, bij de gratie van een zeldzaam uur, kan gaan spreken, als ex- oren zijn tot luisteren bex-eid. Men kan aan de Boekenweek niet een schoner luister bijzetten dan door lezend te luisteren. C. J. E. DINAUX Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam slaagde de heer P. J. Scheefhals te Haax-lem voor het doctoi-aal examen i-echten. De heer D. Zwart Sr. te Wormerveer nam na de bevrijding het initiatief Neder landse militaire oorlogsslachtoffers in de gelegenheid te stellen een autobustocht te maken. De directies van de N.Z.H.V.M. en de N.A.C.O. namen het goede voorbeeld over en jaarlijks trekken de Noordhollandse leden van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers er op uit. De di recteuren der vervoersbedrijven is hier voor Zaterdagmiddag tijdens de jaarverga dering van het district Noordholland van de bond in hotel De Leeuwerik te Haarlem dank gezegd. Zij ontvingen van de heer Van der Kroeff te Beverwijk een onder scheiding, die uitgereikt wordt aan hen. die verdienstelijk werk voor de leden hebben verricht. De heer J. Jurrissen sprak woorden van dank namens zijn collega's de heren Kiste- makers (N.A.C.O.) en Zwart Jr. Op deze bijeenkomst heeft de heer D. van den Heuvel, lid van het hoofdbestuur ge sproken over de te verwachten herziening van de pensioenwetgeving voor oorlogsin validen en oorlogsweduwen. Hij merkte op, dat in de afgelopen zomer op de bondsdag te Bx-eda het rapport-Kupex-s aangeboden is. Daarna zijn op enige departementen vele besprekingen gevoerd en ook heeft de bond contact gezocht met Kamerfracties. Tijdens een audiëntie met minister ir. Staf kreeg het hoofdbestuur de indruk, dat als alle punten uit het rapport voor verwezenlijking vatbaar zijn, hij gaarne zijn medewerking zal verlenen. Spreker kon nog geen mede delingen doen over hetgeen bereikt zal worden, doch hij was van mening, dat de toekomst met goede verwachtingen tege moet gezien kan worden. Als er resultaten bereikt worden, dan is dit te danken, dat er in ons land één organisatie bestaat; in het buitenland bestaan er vele, waardoor moeilijkheden onstaan. Als in ons land de militaire pensioenen verbeterd worden dan geldt dat ook voor de militaire oorlogs slachtoffers. De mogelijkheid is niet uitge sloten.dat aan weduwen van gepensionneer- den. die na het toekennen van pensioen in het huwelijk zijn getreden, een toelage of pensioen wordt aangeboden. Spreker ver telde de leden een en ander over de cum- mulatie, over toeslagen op pensioenen en over een uitbreiding van het ziekenfonds- besluit. Een belastingvrij pensioen komt er op het ogenblik niet, doch het hoofdbestuur zet de pogingen voort. Voorts deed de heer Van den Heuvel mededelingen over gepensionneerden van het K.N.I.L., over de steun van de Wereld federatie van oud-strijders, die gelden en goederen inzamelt voor de slachtoffers van de overstromingsramp en over de werk zaamheden van de bond. BONN (DPA). Naar te Bonn verluidt is totdusver bij de onderhandelingen over het EVG-verdrag bepaald, dat het' Duitse luchtmacht-contingent voor de EVG zal bestaan uit twintig basis-eenheden met 1326 vliegtuigen en 80.000 man personeel. Er zouden tien basis-eenheden jacht bommenwerpers en slagvliegtuigen komen met elk 75 vliegtuigen, vier eenheden ja gers voor de verdediging, eveneens be staande uit 75 vliegtuigen elk, twee een heden jagers voor alle weersomstandig heden met elk 36 toestellen, twee verken ningseenheden met elk 54 vliegtuigen en twee transporteenheden met elk 48 ma chines. Volgens mededeling van een zegsman van het West-Duitse beveiligingsbureau is het Duitse luchtmacht-contingent in ver houding tot de Duitse bijdrage aan het EVG-veldleger nauwkeurig afgewogen. Het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen was Zaterdag gastheer van een streekconferentie van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (N.U.S.O.) de eerste, die in Haarlem werd gehouden. Na een welkomstwoord van de heer A. de Groot, voorzitter van het Haarlemse ver bond, hield de voorzitter van de conferen tie, de heer C. van Oostrum, een openings rede. Hij zette de betekenis van het lid maatschap van de NUSO voor de verenigin gen uiteen. Deze ligt onder meer in een vrijstelling van de omzetbelasting voor alle inkomsten en een collectieve verzekering voor de wettelijke aansprakelijkheid bij ongelukken. De overheidssubsidie, die de 375 bij de NUSO aangesloten verenigingen ten deel valt, is dit jaar 14.000. „Een zwerftocht door jeugdland" was de titel van de rede, die vervolgens werd ge houden door de heer P. C. Faber, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Jeugd zorg te Amsterdam. Hij besprak daarin de opvoeding van de hedendaagse jeugd, die voorzover zij nog geen 16 jaar is 31 percent van ons volk uitmaakt. Primair ge schiedt deze in de kleinste menselijke ge meenschappen: de gezinnen. Hierbij moet een uitzondering worden gemaakt voor de meer dan 20.000 voogdijkinderen in ons land. waarvan er 11.000 in allerlei inrich tingen zijn opgenomen. Daarnaast telt ons land nog 17.000 kinderen, die onder toe zicht gesteld zijn omdat ze bedreigd wor den met lichamelijke of zedelijke ondergang en enige duizenden „moderne wezen": echt scheidingskinderen. Positief Sprekende over. de opvoeding laakte de heer Faber de opmerking van de toneel- schrijver-philosoof Shaw, dat opvoeding de georganiseerde verdediging van de volwas senen tegenover de kinderen is. „Zij ge tuigt van de negatieve instelling die tegen woordig in de mode is," zei de spreker, die als positieve definitie van de opvoeding noemde „het verlenen van hulp bij de ont plooiing der zelfstandigheid." Élk kind brengt iets mee ter wereld, dat ontwikkeld moet worden, het is geen onbeschreven blad papier. Aan de jeugd moet indivi dueel aandacht worden besteed omdat geen twee mensen en. ook geen twee kinderen gelijk zijn. Dit vraagt vooral ook veel van de men sen in het speeltuinwerk: zij moeten be reid zijn te worden opgeleid voor dit werk en leren niet door één paar maar door duizend paar ogen te zien. De opvoeding buiten de schooluren moet, voorzover zij niet door de ouders geschiedt, bij particuliere organisaties blijven berus ten, met subsidie van de overheid óók de provincie. Na een bespreking van dit referaat en een gezamenlijke maaltijd werd het „waar om" en het „hoe" van het speeltuinwerk aan de orde gesteld door de tweede secre taris van de N.U.S.O., de heer D. Vijlbrief. De conferentie werd gevolgd door een feestavond en een bal, met medewerking van de Haarlemse Postfanfare onder lei ding van W. van Bakel, „De Melodisten" onder leiding van Jan Wittebrood en het Cabaretgezelschap G.E.B. Aalsdijk, 28 v. Rotterdam te New York. Alölasserdijk, pass. 27 San Miguel n. Antw. Amstelvaart, pass. 27 Sabang Padang. Averdijk, 28 v. Rotterdam te New Orleans. Aagtedijk, 28 te Santos. Abbekerk. 27 v. Japan te Rotterdam. Alchiba, pass. 27 Madeira n. Antwerpen. Alderamin, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Alpherat, 27 pass. Fernando Noronha n. Antw. Argös, 28 v. Amsterdam te Gdynia. Abbeaijk. 1 Maart v. Halifax n. Antwerpen. Adinda, 1 Maart v. Soerabaja n. Pladju. Agatha. 1 Maart v. Plad.iu n. Saigon. Akkrumdijk, 28 v. Port Said n. Spezia. Alamak. 1 Maart v. Rotterdam te Calcutta verwacht. Aibireo, pass. 1 Maart St. Vincent n. Bahia. Aidegonda, 2 Maart v. Pladju te Bangkok. Alhena, 1 Maart te Rio de Janeiro. Aliotii, pass. 1 Maart Finistefre n. Las Palmas Alkaid, vcim. 4 v. Port Ale-gre n. Rotterdam. Alp-hard, 3 Maart Rio de Janeiro verwacht. Alwaki, 1 240 m. W.ZW. Bermuda. Ampenan, 2 v. Calcutta te Rangoon. Amsteidijk, 1 Maart te Le Havre. Amsteistad, 28 v. Suez n. Aden. Appingedijk, 1 Maart v. Mobile te New Orleans Armilla, 1 Maart te Singapore. Ar undo, 2 te Muscat. Arendskerk, 1 Maart v. Penang n. Colombo. Aldabi, 1 500 m. Z. Santos. Almdijk, 28 v. Lissabon n. New York. Amstelland, 1 dwars Victoria n. Ilheos. Annenkerk, 28 v. Singapore n. Iio Ilo. Arkeldijk, 1 v. Rotterdam n. New York. Alnati, 1 voor Weser. Amerskerk, 2 v. Newcastle naar Brisbane Axeldijk, 28 te Antwerpen. Amstelkroon, 1 v. Antw. te Amsterdam. Amor, 1 v. cl. Middell. Zee, te Antwerpen. Bennekom, 27 2770 m. Z.ZW. Sombrero eil Billiton, 27 te Honolulu. Bloemfontein. 27 v. Kaapstad n. Teneriffe Borneo, 27 v. Colombo n. Djibouti. Eali, 2 Maart te Djibouti. Blitar, pass- 1 Maart Ouessant n. Teneriffe. B lijdend ijk, 2 Maart v. Rotterdam te New York Boissevain, 28 te Singapore. Boschfontein, 1 Maart v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Bonaire, 1 360 m. NO. Barbados. Boskoop, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Blornmersdijk, pass. 2 Lands End n. Antw. Cottica, 27 140 m. W.ZW. Madeira n. Barbados Cirrus, 27 te Rotterdam. Clavella, 17 Maart te Curacao verwacht. Congostroom. 2 Maart v. Freetown te Le Havre verwacht. Caltex Delft. 1 Maart Finisterre. Caltex Pernis. pass. 1 Maart Gibraltar. Chama. 2 Maart te Port Said. Cistula. 1 Maart v. Singapore te Manilla. Cleoöora. 1 Maart v. Miri ten anker Singapore Corilla, pass. 1 Maart Perim. Callisto, pass. 1 Malta. Cronenburgh, 1 v. Bilbao te Rotterdam. Delfshaven, pass. 28 St. Pauls Rock n. Mon tevideo. Delft, l v. San Antonio naar Pisco. Donigedijfc, 28 van Balboa. Danae, 1 v. Tunis n. Piraeu. Elmina, 28 v. Duala te Kribt. E'rinna, 27 v. Balikpapan n. Singapore. Esso Rotterdam 4 Maart lfi u. v. Aruba voor Hoek v. Holland verwacht n. Rotterdam. Edam, pass. 1 Maart Vlissingen n.Halifax. Eemdijk, 28 v. Brownsville te Galveston. Eos, pass. 1 Maart Kp. St. Vincent n. Algiers Esso Den Haag. pass. 1 Maart St. Eustatius. Feiipes, 1 Maart v. Haiphong te Miri. Friesland (SSM), 1 Maart v. Amsterdam te Hu el va. Fairsea, 1 Guaird'afui gepass Fremantle. Groote Kerk, 27 v. Mombasa n. Aden. Gaaster land, pass. 1 Maart Fernando Noronha. Garoet, 1 Maart D.ieddah n. Suez. Graveland, 1 v. Itajai te Paranagua. Groote Beer, 1 Maart te Halifax. Gooiland, 28 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Gouwe, 1 v. Dakar te Sharpness. Gaasterkerk, 1 v. O. Afrika te Amsterdam. Haarlem, 27 v. Cristobal te Amsterdam. Hathor, 1 v. Alexandrië n. Beirouth. Heelsum, 1 Maart te Antwerpen. Heemskerk. 1 Maart v. Lorenzo Marquez o. Durban. Hector, 1 Ouessant gepass. Leixöes. Hercules, 28 v. Rottendam n. Piraeus. Hoogkerk. 2 terug te Aden verwacht. Haulerwijk, pass. 2 4 u. Scilly's. Helder, 2 v. Tela n. Pto Cortez. Hermes, 28 v. Cumana n. La Guadra. Ittersum, 28 v. Golf v. Mexico te Amsterdam. Juliana, 8 Maart te R'dam verwacht. Japara ,KRL), 1 Maait te Suez. Jagersfontein, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Kota Inten, 1 Maart ten anker voor Alexandrië Kedoe. 28 'v. Rotterdam n. Oslo. Kota Ge-de, pass. 1 Maart Kp. Tenez n. Beirouth Laertes. 28 v. Redjangrivier te Singapore. Langkoeas, 2 Maart te Port Said. Lekkerkerk, 28 v. Madras n. Bombay. Lemsterkerk, 28 v. Dubai n. Ummsaid. Leopoldskerk, 2 v. Bahrein te Dubai. Leuvekerk, pas. 28 Ouessant n. Marseille. Lieve Vrouwe kerk, 1 Maait v. Madras. Lucita, 1 Maart v. Ardrossan te Heysham. Loeneikerk, pass. 1 Westp. Genua. Limdekerk, 1 v. Barcelona n. Hamburg. Luna, 28 v. Catania te Palermo. Macoma, pass. 27 Sabang. Mataram, 27 v. Rotterdam n. Indonesië. Merwede, 26 v. Savanna n. Le Havre. Maas, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Maasland, 28 te Santos. Macuba, 2 Maart te Singapore verwacht. Meliskerk, 28 v. Kobe te Rotterdam. Maetsuycker, 28 v. Fremantle n. Singapore. Mamoeran, 23 v. Belawan n. Singapore. Mapia, pass. 1 Maart Ouessant n. Port Said. Marlëkerk, 1 Maart v. Genua n. Port Said. Marisa, 2 Maart v. Curacao te Kingston. Meerkerk, 1 Maart v. Rotterdam te Kobe. Metula, 1 Maart v. Gladstone n. Balikpapan. Muideikerk, 2 Maart te Colombo. Maasdam, 2 v. Port. au Prince te Cartagena. Maaskerk, 28 v. Freetown n. Dakar. Montor, 1 v. Valencia n. Rotterdam. Mitra, pass. 28 Kp. Florida. Murena, 28 v. Miri n. Singapore. Myociia, 1 v. Rotterdam n. Heysham. Madoera, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 28 te Montevideo. Noord wijk, pass. 1 Maart Kp. Hatteras. Noordarn, 2 v. New York te Rotterdam. Notos, 2 v. Ba-ri te Triëst verwacht. Nestor, 2 v. Amsterdam te Antwerpen. Oranjefontein, 27 480 nr. m. O.NO. St. Helena. Ondina, 1 Maart v. Rotterdam te Middlesboro. Omala, pass. 28 Port Said. Oranjestad, 1 1200 m. NO. Barbados n. Madeira. Ootmarsum, 1 v. Brownsville n. New Orleans. Orion, 28 v. Thessaloniki te Istanboel. Phrontis, 28 te Port Said. Prins Willem V, 27 v. Newport News te Phila delphia Prins Fred. Willem, pass. 1 Maart Gibraltar. Prins Willem IV, 28 v. Rotterdam te Burriana Polyphemus, 28 te Soerabaja. Rijnland, oass. 27 Westelijk v. Kp. St. Vineent. Roepat, 27 te New York. Rotula, 12 Maart v. Rotterdam te Beaumont verwacht. Rita, 2 v. Pladju te Bangkok. Roebiah, 1 Maart v. Manilla n. Honolulu. Rotti, 1 Maart te Soerabaja. Ridderkerk. 28 v. Genua n. Port Said. Rijndam, 1 260 m. ZO. Kp. Race n. Cobh. Rijnkerk, 2 te Barcelona. Radja, 27 v. Tj. Priok te Belawan. Rondo, 1 v. Aden naar Suez. Sarpedon, pass. 27 Haiti. Schiedijk. 26 v. Baltimore n. New Orleans. Straat Banka. 28 v. Fremantle te Singapore. Sarangan, 27 te Port of Spain n. Kaapstad. Sunetta, 3 Maart te Colombo verwacht. Stad Vlaardingen, 3 Maart v. Narvik te R'dam verwacht. Salawati, 1 Maart v. Port Said n. Algiers. Saroena, 1 Maart te Pladju. Singkep, 1 Maart v: Stavanger te Aarhus. Slamat, 1 Maart te Singapore. Soestdijk. 28 v. Port Swéttenham n. Singapore. Stad Arnhem, 1 Maart v. Gibraltar. Stad Dordrecht. 2 Maart te Gibraltar. Stad Maastricht, pass. 1 Maart Ouessant. Stentor. 1 Maart v. Paramaribo te Georgetown Straat Soenda. 1 Maart v. Saigon n. Hongkong Sumatra. 1 Maart v. Makassar n. Balikpapan. Scherpendrecht, pass. 1 ten N. Trinidad. Schie, 23 v. Huelva te Rotterdam. Siiedreoht, pass. 2 Lands End. Tarakan, 27 te Belawan. Teiamon, 26 v. New York n. Curasao. Tjitjalengka, 27 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tomini, pass. 27 Ceylon n. Djibouti. Tosari. 27 v. Tjilatjap n. Tj. Priok. Ternate, pass. 28 ten Z. Socotra n. Belawan. Themisto, 27 v. Port Arthur n. Engeland. Tiarai 27 te Buenos Aires. Teiresias, 26 té Belawan. Titus, 27 v. Chalkis n. Gibraltar. Talisse, 1 Maart v. Safaja n. Aden. Tawa'.i, 28 te Belawan. Thalatta, pass. 28 Straat Ormoez. Taria. pass. 1 Azoren. Tegelberg, 27 te East London. Tabinta. 1 v. Indonesië te Amsterdam. Tiberius. 1 v. Port of Spain te Amsterdam. Triton. 28 v. Aruba te Maracaibo. Tornooi. 2 7.45 u. te Genua. Veendam, 1 v. Southampton i|. Halifax. Westlaan. pass. 27 St. Pauls Rock. Wiel-dreeht. pass. 1 Maart Ceylon. Woensdrecht 2 Maart v. Pineypoint te Curagao Wonosari. 27 v. San Francisco n. Portland. Waterman, pass. 1 Guardafui 2 Aden verw. Westerdam, 1 110 m. Z. Saible eil. Waal, pass- 2 8 u. Ouessant n. Beirouth. IJsel, 2 v. Izmir n. Kavalla. Zuiderkruis, 1 v. Las Palmas. Zeeland (SSM), 1 v. Rotterdam n. Newcastle. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 4 Maart Santos verwacht. Alhena, 2 Maart Rio de Janeiro verwacht. Alnati, vertr. 12 Maart v. Rotterdam n. Buenos Aires. Bloemfontein, 27 v. Kaapstad n. Teneriffe 15 Maart Southampton verwacht. Bonaire, 11 Maart Plymouth of Dover verw. Boschfontein, 27 v. Tanga te Zanzibar. Boskoop, vertr. 4 Maart v. Amsterdam naar Barranquilla. Cottica, 9 Maart Barbados verwacht. Fairsea, 28 v. Aden 14 Maart Fremantle verw. Groote Beer, 28 v. Rotterdam te Halifax verw. 2 Maart New York verwacht. Indrapoera, vertr. 5 Maart v. Priok te Soera baja verwacht. Jagersfontein, te Amsterdam. Joh. v. Oldenbamevelt, evrtr. 5 v. Priok naar Amsterdam. Maasdam, 28 Port au Prince verwacht 2 Maart Cartagena verwacht. Nieuw Amsterdam. 28 te Montevideo vertr. 4 Maart v. Montevideo n. Santos.. Noordarn, 2 Maart v. New York te Rotterdam verwacht. Oranje, te Amsterdam. Oranjefontein, 4 Maart Kaapstad verw. Oranjestad, 6 Maart Madeira verwacht. Rijndam, 7 v. New York te Rotterdam verwacht 6 Maart te Southampton en Le Havre verw. Sibajak, vertr. 2 Maart v. Soerabaja n. Priok. Veendam. vertr. 28 13 u v. Rotterdam n. New York via Le Havre. 1 Maart Southampton verwacht daarna n. Halifax. Waterman. 2 Maart, Aden verw. 7 Maart Port Said verwacht. Westerdam, 2 v. Rotterdam te New York verw Willem Ruys, vertr. 4 Maart v. Rotterdam n. Priok, Willemstad, 6 Maart La Guaira verwacht. Zuiderkruis, 1 Maart Las Palmas verwacht. KLEINE VAAR'I Arcturus, 28 v. Montrose n. Algiers. Audacia, 23 v. Gaiway te Newport. Bernisse, 1 Maart v. Oporto te Ceuta verw Bill, 27 v. Swansea n. Amsterdam. Bab-T. 27 te Barcelona van Tarragona. Casablanca 2 Maart v. Caen n. Libourne. Continental verm. 28 v. Bremen n. Hamburg Depa, pass. 23 Kiel. Diligentia, 28 v. Eling te Cardiff. Eljo, 27 te Amsterdam van Swansea. Ferocia, 28 te Bordeaux. Hartel, 1 v. Hamburg te Antw. verw. Hast I, 28 nog te Caen. Ibis, 28 v. Grimsby n. Dieppe. Import, vertr. 28 v. Rotterdam n. Opoi Lissabon. Marcella, 23 v. Inverness te Lossiemouth. Mattheus, 28 v. Grangemouth te Aberdeei Ponza, 27 te Goole van Londen. Tilly. 27 te Cork van Rouen. Wilpo, 27 te Barcelona van Savona. Aldus: Op de foto links ziet U, dat ik reeds gedeeltelijk kaal was. Op de foto rechts ziet U me weer met een ge zonde volle haar dos. Dit prachtige succes heb ik te danken aan de bekende Haarspecialist Kleine Houtstraat 27 Haarlem - Telefoon 21548 die me een massagekuur gaf met NED. NIEUWSTE WETENSCHAPPELIJKE HAARPREPARAAT Ik raad dan ook een ieder, die met ernstige haaruitval, hardnekkige roos of andere haarcuvclen te kampen heeft, aan: Ga naar Haarspecialist Uittenhout voor een vrij blijvend deskundig advies. Ook U kan hij helpen met dit prachtige preparaat. Huish. personeel gevr. Voor dir. gevr. FL. MEISJE Öranjeplein 14. Wordt gevraagd te Overveen wegens ziekte der tegen woordige een nette WERK STER voor drie ochtenden per week voor vast, v. z. g. g. v. Tel. 22426. Pension Ackummerduin, Rij. perweg hk. Huygens Backer laan, Bl'daal, kan per 15 Maart of 1 April nog een KAMERMEISJE of KEUKEN WERKMEISJE plaatsen, hel der in haar werk. Gewend te bedienen. Boven de 25 j. Hoog loon. Goede get. gevv. Gevr. nette ongeh. WERK STER. Ma. en Vrijd. van 9-5 uur f 5.50 p. d. Geen schoon maak. Heemst. Dreef 155, Heemstede. Gevr. JONG MEISJE voor de ochtenduren. Lorentzkade no. 158. Gevr. WERKSTER voor de Vryd. Clematislaan 3. A'hout MEISJE v. halve of hele da gen. Burg. v. Lennepweg 44. Heemstede. Tel. 39865. Gevr. FL. MEISJE van 8.30 tot 16.30. Zat. 8.30 tot 14. Pie- ter Wantelaan 34. Overveen. Tel. 21609. Voor direct gevr. in klein gezin fi. zelfst. MEISJE v. d. e. n.. v. g. g. v. Aanm Mevr. Lewkowicz. Trompen, burgerstr 119, Amsterdam, Tel. 25185. Gevr. NET MEISJE v. g. g. v. voor Ma.. Di., halve das. en Vrijd. gehele dag. C. H. Stuivenberg, Verspronck- weg 37 Gevr. JONG MEISJE v. d. e. n. in gezin met 2 kind. Goede behand. Tel. 27815, A'hout. NETTE WERKSTER gevr. v. Woe. v. g. g. v. v. d. Brink, Ernst Casimirlaan 23. Over veen achter Wimbledon. FL. HULP gevr, v. g. g. v. in gezin van 3 vohv. pers. Di. en Zat. van 9-12.30. Dond. 9-4.30 Loon f 10 per week. Wilhel- minapark 11, Haarlem. Bedrljfspers. gevr. Gevr. volwassen eii halfwas LOODGIETER. Spoed. Lood- gietersbedrijf H. Broekkamp en Zonen. Peperstraat 25, Beverwijk. lc KAPPER of KAPSTER gevr. die geh. zelfstandig mijn zaak kan beheren, 4e kl. tegen z'eer aann. conditie. Brieven G 5103. ZELFST. AANK. en LEERL. NAAISTERS op maatatelier voor jap. v. g. g. v. Br. G 5089 Haarlems Boekhuis. Zijlstr. 89 vraagt fl. LOOPJONGEN Confectiebedrijf Ecobe vr. MACH.STIKSTERS, HAND- WERKSTERS. Aanm. dag. 95 uur aan de afd. Perso neelszaken, Gasthuisstraat 3 Haarlem. Confectiebedrijf Ecobe vr. LEERLINGEN. Aanm. dag 95 uur aan de Afd. Perso neelszaken. Gasthuisstraat 3, Haarlem. Gevr. GEPENSIONNEERDE voor Hovenierswerkzaamhe den. Brieven G 5079. Huish. pers. aangeb. THUISWERK GEVR. onver, schillig wat, maar liefst naai werk, ook mantels. Br. G5094 Bedrijfspers. aangeb. BIJVERDIENSTE gezocht. Besch. dame zoekt bijverd. voor lichte adm. arb. in de ruimste zin. Midd. sch.opl. Goed kunnende corresponde ren. Brieven G 5126. Huizen aangeboden GELDBELEGGING. Te koop aangeboden hart stad pak huis met 3 bovenwoningen, waarvan 1 woning leeg. Te bevr. Tel. 16094 of 24551. Kamers gevraagd Jongem. z. pr. PENS. met vrije kam. geen was. Richt, tram n. A'dam. Bx\ met prijs G 5111. Heer op 1. P.G. vr. net stil KOSTHUIS. Brieven G 5095. Jong ambt. z. gem. ZIT-SLP. KAMER m. voïl. pension. Br. G 5110. Zelfst. meisje, b. b. h. h., weekends afwezig, zoekt on- gcm. KAMER, z. pension op goede stand, liefst H'stede of A'hout. Brieven G 5105. Spoed. Wie helpt jong echtp. (1 k.) aan gem. WOON RUIMTE. Brieven G 5104. Echtp. midd. lft. z. k. z. 1 KAMER gem. of ongem. met keuken. Brieven G 5090. Woningruil Agb. VRIJE WON. Leidse B. bv. 4 k.. k., zold.. tuin, poort, f 6.90. Gevr. huis H.-N. of Ramplaankw. Bi\ G 5121. Gevr. in H'lem VRIJ HUIS of ETAGE, huur pl.m. f 32.50 p. m. Aangeb. vx'ij huis. 5 kamers en keuken, vrij uitz. in II.-O. Brieven G 51 \2. Aangeb. op rand A'dam-O. prima onderh. mod. VRIJ BOVENHUIS. 5 k„ keuken,, badk., vrij uitz. goede stand, huur f 40.25. Gevi\ huis te H'lem ook gen. te kopen. Br. G 5097. Zonnig BEN.HUIS m. tuin cn vrij uitzicht, Leidse buurt VOQÈ vrij huisje. Br. G 5096. Te koop gevraagd Te koop gevr. TUINHUISJE 3—4 M. Van Dalenlaan 6. Santpoort Tel. 8749. Te koop aangeboden Aangeb. weg. overcompleet: SPIEGEL 150/75. m. zware eiken rand f 25. gr. teil f 8. z. g. a. n. fietsstoeltje f 7.50; autoped f 10, dienbak f 4, Hortensialaan 7. H'stede, electr. bel. Thuis 12-2 u. en van 5.30—8 uur. Crème Til-op KINDERWA GEN met nieuw matrasje f 45. z. g. a. n. smoking m. 50 f 60. Rio Gx-andelaan 40. Tel. 22737. Ovexween. SLA A PK AMER AMEUBL., mahonie, in prima staat met Auping en Pullman matr. H. Dreef 51, te Heemstede. Pracht ENG. HUISK. AM. (kloostertafel, dress., 4 st. 2 arml.st.) bekl. groen epinglé f 465. Tel. 23615. Bloemend.- weg 194, Overveen. JONGENSFIETS 1. 8-12 j. Klarenbeekstraat 37. Rechts ZIJSPAN verend wiel, model Steib in pr. st. f 185. Hei-ensingel 31. PHILIPS RADIO pr. st. U.S.A. fabr. f 65. Brouwers- slx-aat 22. Aangeb. KL. DRESSOIR, eikenh. f 45. Tel. 21854. Brie. ven G 5128. Te koop DUITSE PIANO eiken f 750. Brieven G 5115. VASTE WASTAFEL f 60, dressoir f 90. theemeubel f 25 kinderst. f 20, staande sche merlamp f 30. werktafel f 15. Kleverparkweg 230. AlS UW VROUW CEN DIENST- eooe zoekt zoudtl/'tzo KUNNEN PROBE R.EW, MAAR ER /S EEN BETERE EN AF- POEN DE MANIER. Aangeb. door particulier, Goede banden. In- cn uit wendig in goede staat. Prijs f 1000. Te bezichtigen Dx-eef Garage te Heemstede. COMPLETE ENG. HUISKA- MER met zware balpoten voor f 499, zonder vooruitbe taling vanaf f 7.50 per week. Alleen het clubgarnituur f 299, f 5 per week. Kopen zonder rentevergoeding thans ook mogelijk. VAN VEEN, thans le Hasselaerstraat 5 hij Zijlweg (naast de oude zaak) te koop gevx-aagd. Brieven met opgave van merk cn prijs onder no. 32742 „Die Haghe", N.V. Plein 11, Den Haag. GAS REP A RAT IE Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „RODA", Grote Houtstraat 9. GR. HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. om te bakken1-75 p. p. Dagelijks vers voorradig bij I VLEESHOUWERU SIMCA ARONDE, nog geen 1000 km gelopen, wegens beëindiging agen tuur tegen gereduceerde prijs te koop Wagenweg 166—168 - Haarlem - Telef. 12138 100,000: 16952 5000: 13659 17349 1500: 6493 1000: 8261 10933 16178 ƒ400: 4689 5388 5608 8478 10643 14055 *16851 18637 20674 ƒ200- 1652 5129 55.62 5631 7014 7243 7296 7590 9159 9758 10614 10621 11179 21921 13401 13918 13922 14086 14386 '43RI 14043 '7n:t2 18446 19395 'n23n ƒ80.- 3714 4617 5832 ,7706 18077 ,18942 -97.37 -11091 11-139 11787 13370 14472 15.068 16108 16398 17377 18373 19485 20536 21515 1196 2132 3978 4623 60-15 ,7722 8297- 9080 10183 11442 11832 12902 13593 14664 15080 16125 166.3-1 17117 18-173 19672 20619 21535 1218 2552 4014 4649 6235 7741 8426 9118 10327 11447 11942 12929 13599 1-1713 15133 16152 16661 17-15-3 18579 19708 20744 21677 1278 1411 2565 2706 4083 -1216 4655 4686 6255 6326 7773 7781) 8508 8568 9129 9140 10336 10496 1-188 2804 4218 4742 6516 7827 8577 9237 10550 1915 2894 4222 4883 6660 7860 8734 9299 1C629 1936 2983 4250 5001 6868 7928 8783 9363 10635 2000 .3039 4311 50-13 6961 7964 8789 9373 10657 2120 2154 3367 3561 4357 4418 5183 5246 7107 7262 7968 8845 8896 9404 9572 10758 10797 11473 11990 12951 13662 1-1764 15260 16269 16701 17626 18714 19723 20S18 21818 11487 12036 13027 13684 14894 13332 16277 18796 17751 18805 197.39 20829 21973 11579 11641 12156 12314 13075 13091 13800 14007 14973 15415 15-131 16325 16340 16861 16875 17884 17940 18814 1887.3 10792 19880 20931 20978 21978, 11650 1.1681 1*1694 11766 12379 12408 12710 12741 13158 13296 13303 13426 14048 14115 14174 14185 -Wliïsl 20459 21170* 2626 3740 11667 12070 70322 21676 1 2222 2403 3592 3607 4445 4453 5286 5358 '7449 - 7478 A 8930 8941 9616 9625 10875 11001 nis 15474 16398 17096 18071 18874 19924 21029 15509 16437 17X28 18106 19010 20043 21175 15517 15568 16450 16452 17138 17260 16110 18224 19250 19257 20353 20363 21301 21354 11775 11783 12825 12834 13541 13568 14275 1-1460 1563-1 16088 16526 16561 17270 17315 13265 18371 19288 19313 20369 20-1 IQ 21127 2146J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8