Churchill bereid Stalin en Eisenhower te ontmoeten Mossadeq heeft de touwtjes weer beter in handen Wysjinski hield onverzoenlijke felle rede in Korea-debat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT D;rccl!e: p- W feereboom en A. a Huijsman Op voorwaarde dat het nut kan hebben Het woord is aan... Sjah verzekert regering dat hij haar steunt Amerika bezorgd over Midden-Oosten Ironie, beledigingen er. beschuldigingen vormden bijdrage van Sovjet-afgevaardigde Licht verkeer weer via Moerdijk en Keizersveer Engeland bereid tot nauwere band met EVG Ruim f69 millioen in Rampenfonds Geallieerd opperbevel vóór Kanaaltunnel Fransen genegen tot wijziging EVG-protocollen Voor Nationale Rampenfonds Perón begroet met tijdbom 0-7e JAARGANG No 199 DINSDAG 3 MAART 1953 297e JAARGANG No 40 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 TT"^ 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295. (zes lijnen) Directie, Hoofd- r\m «a I I J 1 ^aJ| Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor g l' I i^Sfï P JP T fl gs ff If ^lf Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. I I V A V A I I V III |LJ J V J 6,1°' franC° P®r P°Sl f 6,6°' PostSto 273107- Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Anatole France: Men krijgt genoeg van alles, be halve van het begrijpen. (Vie Littéraire). TEHERAN (Reuter) - Volgens het avond blad Bakhter Emroes zou premier Mossadeq heden de „Madjlis" (de Perzische Tweede Kamer) om een vertrouwensvotum vragen. Misschien zal de premier een speciale ver ordening afkondigen om de Zaterdag en Zondag aangehouden aanstokers der be togingen te berechten. Zij zouden worden beschuldigd van samenzwering tegen de regering en de veiligheid van de staat, zo voegde het blad hieraan toe. Een groep gepensionneerde officieren heeft Maandagavond in een verklaring trouw aan Mossadeq en diens regering be tuigd. De officieren verklaarden, dat zij in de afgelopen dagen in bepaalde krin gen waren belasterd. Radio-Teheran meldde, dat uit alle delen van het land telegrammen naar de hoofd stad worden gezonden, waarin Mossadeq steun wordt toegezegd en bestraffing van de samenzweerders wordt geëist. Een grote, hoofdzakelijk door studenten gevormde optocht, is van de universiteit naar het parlementsgebouw getrokken. Aanhangers van de communistische Toe- deh-partij, die de laatste twee dagen zich niet al te vaak hebben vertoond, zijn Maan dag in groten getale op straat verschenen. Zij riepen „weg met de zoon van Reza Khan" en „Aveg met de monarchie". Het communistische blad „Bessoeje Ajendeh" heeft een beroep gedaan op dr. Mossadeq, gemene zaak te maken met het anti-imperialistische front, dat door de communisten wordt geleid. De minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, heeft medegedeeld, dat de militaire gouverneur van Teheran, generaal Vapa, afgetreden is „in verband met gebrek aan discipline onder zijn officieren en man schappen". Amidi Noerid, directeur van het blad „Dad", dat gekant is tegen de regering van Mossadeq is gearresteerd. In een communiqué van het Nationale Front wordt gezegd, dat de Sjah de par lementaire delegatie er van verzekerd heeft, CAïRO (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, heeft verklaard, dat hij hoopt, dat de Brits- Egyptische besprekingen over de evacuatie van de Kanaalzone door Britse troepen een dezer dagen zullen beginnen. Op de vraag of Amerika zijn goede dien sten zou aanbieden, antwoordde hij. dat Amerika steeds bereid is te helpen bij de oplossing der kwestie. President Eisenhower heeft Maandag verklaard, dat hij bezorgd is over de klaar blijkelijke verslechtering van de betrek kingen tussen de Arabische landen en de Verenigde Staten. Hij zeide, dat hij vastbesloten is het ver houwen te herstellen en hij sprak de hoop uit, dat de Arabische leiders hetzelfde doel voor ogen zal staan. Deze uitlatingen zijn vervat in een offi ciële verklaring, die het Witte Huis heeft, uitgegeven na een bezoek van Prins Faisal, minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië, aan president Eisenhower. De zeven staten van de Arabische Liga - Egypte, Syrië, Libanon, Saoedi-Arabië, Irak, Jordanië en Yemen zullen de uit voering van hun verdrag voor collectieve veiligheid opschorten, hangende de aan staande Brits-Egyptische defensiebespre kingen, aldus is in Arabische diplomatieke kringen te Caïro medegedeeld. PARIJS. (Reuter). Het geallieerde op- oerbevel in Europa heeft een plan van de Franse architect André Basdevant goed gekeurd voor de aanleg van een tunnel voor een spoorlijn en een autoweg onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk, aldus is Maandag te Parijs vernomen. Men neemt echter aan, dat de Britse regering er op het ogenblik niet voor voelt een desbe treffend wetsontwerp bij het parlement in te dienen. Officieren van het opperbevel deelden mede, dat zij weinig kunnen doen om de aanleg van de tunnel te bevorderen. De aanleg is geheel en al voor de verantwoor delijkheid van Frankrijk en Groot-Brit- tarmië. dat hij de regering-Mossadeq volledig steunt en dat hij voort zal gaan met het uitvoeren van zijn constitutionele taak. Arrestaties De Perzische regering heeft de voorma lige oppositieleider Jamal Imami en een aantal leiders van de communistische Toe- deh-partij laten arresteren. Ook drie gene raals zijn gearresteerd. Imami, een onverzoenlijk tegenstander van Mossadeq, is reeds twee keer gear- Nadat de Sjah van Perzië zijn volk had medegedeeld, dat hij onmiddellijk en voor onbepaalde tijd het land zou verlaten, ver zamelde zich voor zijn paleis te Teheran een joelende menigte, die de vorst op fanatieke wijze wilde trachten te bewegen in het land te blijven. De Sjah besloot zijn reis uit te stellen, waarmee hij de menigte tot kalmte hoopte te brengen. Deze be stormde echter het huis van premier Mos sadeq, waarbij een aanvaller werd gedood en verscheidene andere werden gewond. Een gedeelte van de menigte voor de poort van het paleis in Teheran. resteerd in 1946 en nogmaals in 1952. Hij bestreed de Perzische premier op het punt van zijn politiek voor nationalisatie van de Brits-Perzische oliemaatschappij en beschuldigde hem er van, de Perzische wel vaartsbron afgesneden te hebben en het land „aan de rand van de afgrond" ge bracht te hebben. het eens is met een dergelijke, door hem te ondernemen stap". Churchill zeide, dat hij elk aanbod wel kom heet, dat zal kunnen leiden tot een betere verstandhouding tussen de grote mo gendheden. De Britse regering staat op het zelfde standpunt als Eisenhower, namelijk dat zij bereid is met Stalin te spreken mits er hoop is dat dit de wereldvrede kan be vorderen. Churchill voegde, in antwoord op een verdere vraag, hieraan toe dat het overleg met de regering van de V. S. over de be trekkingen met de Sovjet-Unie een ver trouwelijk karakter draagt en dat het zon der twijfel zal worden voortgezet tijdens het bezoek van Eden aan Amerika. Het Labourlid Dobbs. dat Churchill had gevraagd naar zijn houding in verband met de nieuwe ontwikkeling door Eisenhower's verklaring, zeide dat de mensen in over weldigende meerderheid wensen dat Chur chill zo spoedig mogelijk Stalin zal ont moeten. Als Stalin bluft, zo vervolgde Dobbs, is het dan niet van vitaal belang dat die bluf aan de kaak wordt gesteld? De Labourafgevaardigde Paget vroeg on der gejuich en gelach op sarcastische toon: „Aangezien de gehele geschiedenis door ontmoetingen tussen staatshoofden bijna NEW YORK (Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken,Wysjinski heeft Maandagmiddag in de politieke com missie van de UNO het woord gevoerd tij dens het debat over Korea. Hij begon met een aanval op de eerste redevoering van de nieuwe Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO, Cabot Lodge, die deze ver leden week in de commissie uitsprak. Wy sjinski noemde het een armzalige rede en hij vroeg zich af, of Lodge's beschuldiging dat de Sovjet-Unie de Chinezen in Korea helpt alles was, wat Lodge te verklaren had. Lodge's verklaring, dat alle Amerikanen vrede wensen, viel ironisch samen met Amerikaanse persberichten over een „nieu we krachtige politiek", die de Verenigde Staten zouden volgen en over krachtiger Amerikaanse militaire druk in Korea, zo zei Wysjinski. Wysjinski heeft wel opnieuw het voorstel van de Sovjet-Unie tot onmiddellijke be ëindiging van de vijandelijkheden in Korea en instelling van een commissie voor de vreedzame oplossing van het Koreaanse probleem bij de politieke commissie inge diend. Ook leverde Wysjinski critiek op de radio rede, die Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een week na zijn ambtsaanvaarding had uitgesproken. Dulles had toen, aldus Wysjinski, een aan tal lasterlijke beschuldigingen geuit over plannen van de Sovjet-Unie om een groot deel van de wereld te onderwerpen. Hij verwees voorts naar een recente ver klaring van generaal Van Fleet, de voor malige bevelhebber van het Amerikaanse leger in Korea, volgens welke, als Korea verloren zou gaan,ook Japan en Zuid-Oost- Azië zouden volgen. „Mag ik hieraan toe voegen," zo zei Wysjinski, „dat Japan en Zuid-Oost-Azië hoe dan ook voor u ver loren zullen gaan." Ook op de Canadees Pearson, voorzitter De weg DordrechtMoerdijkZeven- bergschehoekBreda, waarvan het ge deelte direct ten Zuiden van de Moerdijk- brug nog nauwelijks boven water is, is opengesteld voor voetgangers, fietsers, bromfietsen en motorfietsen zonder zijspan. Zwaarder verkeer wordt op dit gedeelte beslist niet toegelaten, daar de ondergrond daarvoor nog te zacht is. Ook de wegverbinding UtrechtGorin- chemKeizersveerBreda is weer open gesteld voor verkeer met een maximum asbelasting van 4000 kg. Het gedeelte van deze verbinding in het land van Heusden en Altena heeft enige tijd onder water ge staan, maar is thans droog. Het verkeer uit Noord- en Zuidholland en Utrecht naar West-Brabant, Antwerpen en Zeeland heeft de laatste weken gebruik moeten maken van de route Utrecht's Hertogen boschBreda, welke verbinding zeer over belast was. De openstelling voor het lich tere verkeer van de weg GorinchemKei zersveer, welke een verkorting van circa 35 km. betekent, is dan ook een belangrijke ontlasting van deze verbinding. Echter moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid een vertraging bij de veer- i kfpont. GorinchemSleeuwijk. 1 van de algemene vergadering, leverde Wysjinski critiek. Hij beschuldigde hem van het tonen van vooringenomenheid en het gebruik van onvoorzichtige taal, toen hij de regeringen van communistisch China cn Noord-Korea afschriften zond van het Indische vredesplan, dat de Algemene Ver gadering in December van het vorige jaar goedkeurde. Pearson trachtte in de desbetreffende brief de verantwoordelijkheid van de vijan delijkheden op de regeringen van China en Noord-Korea te schuiven, aldus de Russi sche minister. „Een brief met zulke ver draaiingen kan slechts negatieve antwoor den uitlokken". De Sovjet-minister verklaarde, dat de regeringen van Noord-Korea en China de Russische voorstellen tot een onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden en de instelling van een commissie voor een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk volledig hadden gesteund. De Amerikaanse politiek houdt, aldus Wysjinski, de schepping in van grote ge wapende strijdkrachten in alle Aziatische landen. „Het is geen geheim, dat de Ver enigde Staten van plan zijn soldaten van niet-communistisch Azië, in het bijzonder Japan, onder de wapenen te brengen." Ook worden volgens Wysjinski koorts achtige voorbereidingen getroffen voor het aanleggen .van nieuwe bases in het gebied van de Stille Oceaan. De strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek werden aangemoedigd tot aanvallen op het Chinese vasteland. De vorming van aggressieve blokken wordt koortsachtig voortgezet, aldus de Russische minister. De voornaamste taak, die de regering- Eisenhower zich heeft gesteld is de voor bereiding voor een nieuwe oorlog, aldus de Russische minister. Wysjinski gaf weer toe, dat de Russen wapenen aan China hebben verkocht. Antwoord In een kort antwoord zei de Amerikaan se afgevaardigde Lodge, dat. de Sovjet-Unie had „toegegeven de Chinese communisti sche strijdkrachten, die de UNO reeds als aggressors had gebrandmerkt, te helpen." Hij wees het Russische voorstel inzake Korea van de hand, „niet omdat de V. S. geen vrede willen, maar omdat het voor stel de kwestie der krijgsgevangenen in het onzekere laat en de gevangenen niet de toepassing van het beginsel van vrijwillige repatriëring garandeert." Gevecht. Een Israëlische patrouille heeft dezer dagen twee uur lang een vuurge vecht geleverd met bewapende onge regelde Arabische troepen, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Israëlische leger. Hij verklaarde, dat na het treffen de lijken van zes Arabie ren met hun vuurwapens naast zich, zijn gevonden. De aanvallers trokken weer over de grens terug. (Reuter). Churchill zeide verder, dat Groot-Brittannië het zich niet kan veroor loven de in Hongarije gevangen gehouden Edgar Sanders uit te wisselen tegen de ter dood veroordeelde Lie Meng, een jonge vrouwelijke opstandelingenleidster uit Ma- lakka. Churchill zeide verder, dat zijn besluit om niet in te gaan op het Hongaarse aan bod niet uitsluit, dat de kwestie van de uitwisseling weer overwogen zal worden als de verantwoordelijke autoriteiten een maal over de doodstraf van Lie Meng heb ben beslist. Vele parlementsleden zagen hierin een aanwijzing dat indien de autoriteiten op Malakka Lie Meng gratie zouden verlenen, de Britse regering het Hongaarse aanbod nog eens in overfveging zal nemen. LONDEN (United Press) Officieel is hier bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië naar Parijs nieuwe voorstellen heeft ge zonden, die een nauwer verbinding tussen dit land en de Europese verdedigingsge meenschap beogen. De Britse ambassadeur in Parijs, Sir Oliver Harvey, heeft instructies gekregen het nieuwe plan zonder verwijl aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, voor te leggen. De Britse voorstellen komen tegemoet aan het Franse verzoek aan de Britten zich hechter te ver binden aan de E.V.G. Tevens bevatten zij echter de aanwijzing, dat Groot-Brittannië niet tot een volledige deelneming aan de defensiegemeenschap kan overgaan. De nieuwe voorstellen zullen ook worden voorgelegd aan de vijf andere leden van de E.V.G. West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden. In gezaghebbende kringen werden de voorstellen omschreven als een basis voor discussie over de definitieve vorm en om vang van Engelands verbintenis met de defensiegemeenschap. PARIJS. (Reuter). Te Parijs is be kend gemaakt dat Frankrijk de tekst van de op het E.V.G.-verdrag ingediende aan vullende protocollen zal wijzigen. Het zul len meer veranderingen in de bewoordin gen. dan in de strekking der protocollen zijn. Het Wesi-Duitse optimisme over de kansen van ratificatie van het EVG-ver- drag was enigszins verminderd sinds de sluiting van de conferentie te Rome van de ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa. De meningsverschillen tussen Bonn en Parijs over de werkelijke betekenis van de besluiten van Rome had in de West-Duitse hoofdstad enige teleurstelling gewekt. De indruk overheerst, dat kanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, de conferentie van Rome ieder op hun eigen manier uitlegden. je vroegere Gaumont-filmstudio's in Parijs, die de laatste tijd werden gebruikt door de Franse televisiedienst, zijn tengbvolge van een felle brand totaal verwoest. Twee brandiveerlieden kwamen om m het vuur. Men zag zich genoodzaakt 500 bewoners van in de omtrek liggende huizen te evacueren, omdat het vuur de gehele omtrek bedreigde. De studio's hadden een opper vlakte van mëer dan 5000 vierkante meter. Een beeld van de verwoesting. (Van onze correspondent in Londen) Churchill zeide gisteren in het Lagerhuis dat hij te allen tijde bereid is maarschalk Stalin en president Eisenhower te ontmoe ten „op de condities door de president uit eengezet". Zoals men weet, heeft Eisenhower Woens dag op een persconferentie gezegd, dat hij bereid is Stalin te ontmoeten „als zulks nut kon hebben en als het Amerikaanse volk altijd rampzalige gevolgen hebben gehad, wil ik de eerste minister vragen er voor te zorgen dat onze betrekkingen geregeld worden via de departementen van Buiten landse Zaken, aangezien dit tot betere re sultaten schijnt te leiden." Van een gesprek zonder meer verwacht Churchill, zoals hij reeds herhaaldelijk heeft gezegd, geen heil. Alleen als er aan wijzingen zijn, dat de Russen bereid zijn tot een bevredigende oplossing van de we reldproblemen te geraken, kan er iets wor den bereikt. Geen ruil Prinsenschool 6e klas ƒ24,50; Capgeld ter- reinrit N. H. R. V. 162,50; C. C. 3,30; As sistenten Marnix apotheek 142,75; Marnix Apotheek 142,75; Overijselse-Gelderse- Drentse vereniging De Oosthoek ƒ200, Klasse 1 C Hartenlustschool Bl'daal ƒ20, Collecte Evang. Broedergem. 2,50;Ont spanningsver. Oke 60,Coornhertlyceum 122,78. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag binnen gekomen van ruim 69 millioen gulden. Zaterdag avond was de stand ruim 68 millioen gul den. Vrijdag heeft het Centrale Comité in Nieuw Guinea voor de hulpverlening aan de getroffenen van de overstromingen f 41.000 overgemaakt aan het Rampen fonds in Nederland. Sedert het begin der actie in Nieuw- Guinea werd op rekening van het Centrale Comité een bedrag ontvangen van f 171.800. De voorzitter van het comité meldde, dat nog meer stortingen kunnen worden verwacht. Een goede gever heeft aan de „Bond Zonder Naam" een zomerhuis aangeboden, dat plaats biedt aan een gezin. De Bond Zonder Naam heeft dit huis ter beschik king gesteld aan de gemeente Hank-Dus- sen in West-Brabant. Een dezer dagen zal met c~e opbouw worden begonnen. De plaatselijke autoriteiten zullen voor dit huis een gezin aanwijzen. De Nederlandsche Bankiersvereniging heeft van haar Zustervereniging in Noor wegen een gift ontvangen van f 35.000, die aan het Rampenfonds is overgemaakt. De in Finland ingezamelde gelden voor Nederland belopen op het ogenblik een totaal bedrag van 77 millioen Finse Mar ken (ruim 12,7 millioen gulden). De rege ring clroeg 59 millioen Mark bij, het Fins- Nederlands Genootschap zamelde 20 mil lioen in en het Rode Kruis 7 millioen. Voorts zijn giften in natura ontvangen. Op 14 Maart zal een speciale trein, d% „dijktrein", op een deel van de route de»" „New York Central Railway" langs d?. Hudson giften ophalen, die door plaatse lijke groepen zijn verzameld. De trein zal in tenminste 26 plaatsen stoppen. Pompen Op een goederenemplacement in Rotter dam-Zuid kwam gisteravond een trein uit Italië aan, die geladen was met 29 pompen. Dit materieel, dat door het Italiaanse mi nisterie van Landbouw in samenwerking met de pompenfabriek Pellizzari beschik baar is gesteld ter bestrijding van de wa tersnood in bruikleen heeft een ge zamenlijke capaciteit van een milliard liter water per etmaal. Er zijn zowel schroef- pompen als centrifugaalpompen en ook is de bijbehorende uitrusting, zoals Diesel aggregaten, dynamo's en een complete on- derhoudsuitrusting aanwezig. Behalve de elf wagons, die deze goederen vervoerden, was een personenrijtuig aan de trein ge koppeld en daarmee reisde het Italiaanse bedieningspersoneel, dat bestond uit 17 arbeiders, drie ploegblazen en een inge nieur. De zoon van de oprichter van de fabriek, Pellizzari, was eveneens meege komen. BUENOS AIRES. (AFP. en Reuter). President Perón is Maandag na zijn bezoek van een week aan Chili in Buenos Aires teruggekeerd. Op verzoek van het algemeen vakver bond was in de stad en de provincie Buenos Aires het werk waar mogelijk stil gelegd als groet aan de president. Ondanks de regen waren tienduizenden in en bij het met vlaggen versierde station van aan komst verzameld. Buiten het station hield de president een radiorede over de economische unie, waar toe hij met de Chileense leiders heeft be sloten. „Van nu af aan zullen de Cbilenen als onze landgenoten worden beschouwd. Iedere Argentijn moet voor het geluk van Chili werken met dezelfde trouw als waarmede hij voor het geluk van eigen land werkt". Enkele minuten na de aankomst van de president deed zich in het bagagedépót van het station een ontploffing voor. Men ge looft dat het een tijdbom geweest is. Drie mensen werden gewond. Zes man spoorwegpersoneel zijn aange houden. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Matige tot zwakke wind. hoofd zakelijk tussen West en Noord. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land minder koude nacht. Overdag weinig verandering in temperatuur. 4 Maart Zon op 7.20 uur onder 18.25 uur Maan op 22.59 uur onder 7 57 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 Maart Hoog water: 5.22 en 17.31 uur. Laag water: 1.08 en 13.26 uur. Woensdag 4 Maart Hoog water: 5.50 en 18.01 uur. Laag water: 1.34 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1