Twee maanden lichtfestijn in Haarlem liËII Kmde^hoestl Eerste Kamer maakt minister Beel enige wensen kenbaar Het Hek van de Dam Samenvatting van wat er te zien en te beleven valt Agenda voor Haarlem ABDIJSIROOP Weer export van aardappelen S' Burgemeesterssalarissen, wijkraden en de F 221'ers Pantoffelconcerten Beperkende bepalingen zullen worden ingetrokken Inzameling en veiling van kunstvoorwerpen Kerkelijk Nieuws Deviezenreserve voor het eerst in 1953 gedaald Rijdende Philips- tentoonstelling Walvisvangst eindigt op 16 Maart E.B.U.-overschot 67 millioen in Februari Kunst en kunst NU WORDT T TIJD voor een NIEUW BEHANG! BAKKER'BEHANG De „Piet Hein" terug uit de Koreaanse wateren WOENSDAG 4 MAART 1953 o Wanneer op Vrijdag 13 Maart niemand heeft zich door die datum laten afschrikken 's avonds om acht uur Haarlems burgemeester op de Grote Markt een reusachtige lichtbom tot ontploffing zal hebben gebracht zullen op wel vijftig plaatsen in de stad schijnwerpers en gloeilampjes aanflitsen ten teken dat het grote lichtfeest van de Spaarnestad is begonnen. Want gedurende de twee maanden dat de Flora in Heem stede geopend zal zijn zal Haarlem door middel van een waarlijk unieke feestver lichting en'-versiering de bezoekers van de internationale bloemententoonstelling op zijn niet geringe bekoorlijkheden attent maken. Tot de te verlichten gebouwen behoren natuurlijk de Oude Bavo, het historische stadhuis, de zeventiende eeuwse Nieuwe Kerk en de vijftiende eeuwse Janskerk, verder ook de Kathedrale Basiliek, de ran ke toren van de Bakenesserkerk, de be roemde Vleeshal van Lieven de Keij, de Waag van dezelfde bouwmeester, de Hoofd wacht, de Amsterdamse poort, die in geel en wit licht zal worden gezet, een aantal merkwaardige gevels en drie meest karak teristieke hofjes van de veertien die Haar lem telt: het Gasthuishofje, het Proveniers huis en het Hofje van Staats. Ook de witte gevel van het Paviljoen, een paleis van Koning Lodewijk Napoleon pn nu zetel van het provinciaal bestuur, zal door floodlight worden beschenen, hetgeen in het donkere geboomte van de Haarlem merhout een verrassende indruk zal maken. Lint van licht Langs de Nieuwe Gracht komt voorts een guirlandeverlichting,op de Grote Markt wordt een aantal pittoreske historische lantaarns geplaatst, op het Houtplein ver rijst een enorm monument van zes zuilen, dat bekroond wordt door een ornament van plexiglas, beschenen door schijnwerpers en door gasflambouwen. De voornaamste straten zijn alle versierd en verlicht dank zij de onbekrompen acti viteit der straatverenigingen, op het Frans Halsplein zal een verlichte fontein haar stralen twintig meter hoog spuiten en de vreemdeling die per trein Haarlem binnen komt zal op het Stationsplein worden ge troffen door een internationale vlaggen- parade, die ook 's avonds verlicht zal zijn. Uitgelezen attracties Het is echter niet alleen door een impo sante verlichting en versiering dat Haarlem wil opvallen. Er is tevens voor een reeks uitgelezen attracties gezorgd, die alle op hoog niveau staan. Zo zal de faam van Haarlem als orgel- stad ook tijdens de feestweken worden hooggehouden. De Grote Kerk zal namelijk 's avonds worden opengesteld ter bezich tiging, maar er zullen enkele malen per avond korte recitals worden gegeven door Haarlemse organisten op het beroemde or gel van Christiaan Muller, dat uit het mid den van de achttiende eeuw dateert. Bui tenlandse organisten die daartoe de wens te kennen geven, kunnen in de gelegenheid worden gesteld zich op dit rijke instrument te doen horen. In de gewelven van het Stadhuis zal voorts een Poesjenellenkelder worden in gericht, waar het marionettentheater van Don en Li Vermeire zes voorstellingen per dag zal geven. Bovendien is gisteravond beslist, dat in de Vleeshal de taveerne „De Hyacinth" zal worden geopend, waar Amsterdamse werk studenten een afwisselend programma ten beste zullen geven ten bate van sociaal en cultureel werk. Dinsdag is de Ideal Home Exhibition" in de Olympia Hall te Londen geopend. In een stand van Nederlandse zuivelproducten toont mejuffrouw Ann Tigwell gestoken in een Volcndams costuum een volvette Hollandse kaas. WOENSDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Boekenweek Litterair Cabaret „Arabesque", Van Snotneus tot Neon", 8 uur. Minerva: „Potasch en Perle- moer" (toneelgezelschap Joh. Kaart), 8.15 u. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit, lezing uit eigen werk door Theun de Vries, 8 uur. Con certgebouw: Interscholair jeugdtournooi, 8 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de huisvrouw tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. Lido: „For men only", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: City: „Erop of eronder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der wilder nis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Ma donna in ketten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap in Jubeltonen, 8 uur. Palece: „Greatest show on earth", 14 jaar, 8 uur. JLuxor: „Don Camillo", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het Witte Paard" (De Verenigde Spelers), 8 u. Frans Halsmuseum: Kamermuzickavond Lorenzo Pappolo (viool) en Sas Bunge (piano), 8 uur. Minerva: „Litte raire avond (boekenweek), 8.15 uur. Kre lagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 uur en 7 tot 11 uur. Lido: „For men only", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Erop of eronder", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der wildernis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madonna in ketten", 2.30, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar, 2 en 8 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Nachtvlinder", alle leeft., 2 en 4.15 uur. Op het toneel Snip en Snap in Jubel tonen, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: Maranatha- lezing, spreker J. A. Bruyn, 8 uur. OOOOOOCOOOOOOCOOCXXXDOOOOCOOOOOOOOOOOOOCXXXXXOOOOOOCCOOOCX De kosteloos toegankelijke concerten op het orgel in de Oude Bavo vormen een reeds meer dan drie eeuwen oude, nimmer onderbroken traditie. In 1644 werden na een request van de burgerij de concerten door de stadsorga- nist ingesteld, die, zoals ook thans nog het geval is, in de zomermaanden twee keer per week werden gegeven. Echter beschikte men niet over zit plaatsen: tijdens de bespeling wandel den de toehoorders in het kerkgebouw op en neer. Vandaar de naam: pantof felconcerten. Deze vorm van orgelbespelingen zal dus tijdens de Flora weer herleven. ooooooooooooooocooooooococoooooooooooc Wij berichtten reeds dat enkele minia tuurtrammetjes van de Dreef naar het Frans Halsplein zullen rijden, die een grap pige en toch comfortabele bezichtiging der stad mogelijk maken. In de Vishal komt een diepzeeshow en Philipswondcrtuin. Verder zijn er door particuliere bedrij ven een aantal vermakelijkheden van luch tig karakter op touw gezet. Schuttersstukken Tegelijkertijd zal Haarlem tevens tonen dat het ook zijn groots verleden op het gebied van de beeldende kunst levend houdt. In het Frans Halsmuseum komt een spe ciaal ari'angement van schuttersstukken van Frans Hals, dat ook 's avonds te bezichtigen zal zijn, gedeeltelijk bij electrisch, gedeel telijk bij kaarslicht. Het is de eerste keer in zijn bestaan dat het museum 's avonds zal zijn geopend. Bovendien zullen op Vrij dagavond concerten van oude muziek wor den gegeven door een kamerorkest. Uit de uitgebreide verzameling tekenin gen van het Teylermuseum zal een tentoon stelling van bloemstukken worden samen gesteld, terwijl in het Huis Van Looy he dendaagse schilderkunst te zien zal zijn. Liefhebbers van oude stadsgezichten kunnen tenslotte in de Hoofdwacht terecht. Er zijn maatregelen getroffen dat aan bezoekers van Haarlem-Lichtstad en Flora voldoende logiesgelegenheid kan worden geboden. Er is een adressenregister van tweedui zend bedden bij pensions en particulieren, de hötelcapaciteit van Haarlem en omge ving bedraagt 450 bedden. Bovendien kan men op ongeveer duizend bedden in Zand- voort rekenen, terwijl ook alle hotels in Noordwijk met het oog op de Flora reeds geopend zullen zijn, hetgeen op andermaal duizend bedden komt. De parkeerterreinen in Haarlem-centrum bieden plaats aan drieduizend auto's en bussen. Terstond na de overstroming in Zuid- Westelijk Nederland is met het oog op de aardappelvoorziening van het binnenland de export van aardappelen stilgezet. Nu inmiddels is gebleken, dat de aardappel positie geen reden tot bezorgdheid geeft, verstrekt het Bedrijfschap voor Aardap pelen weer machtigingen voor de uitvoer van aardappelen. Verder kan intrekking verwacht worden van de maximumprijzen voor consumptie-aardappelen, nu er geen kans op ongemotiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatre gelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aard appelen uit het rampgebied, worden in getrokken. Een landelijk uitvoerend comité onder voorzitterschap van de rijksinspecteur voor Roerende Monumenten, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, voert thans een na tionale actie tot het inzamelen van kunst voorwerpen en antiek, die straks geweste lijk zullen worden geveild en. waarvan de totale opbrengst gestort wordt op de giro rekening van het Nationaal Rampenfonds. Ieder, die voor deze inzameling goederen beschikbaar heeft gesteld ontvangt te zij ner tijd officieel bericht van de opbrengst zijner schenking. Dit bericht wordt zodanig gesteld dat het tevens als bewijs kan dienen van een storting van een geldsbe drag op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds, zulks in verband met de belastingfaciliteiten, waarvoor men in aan merking komt met deze schenking. Schen kingen worden in Haarlem in ontvangst genomen in het Frans Halsmuseum (tele foon 10387). Ned. Herv. kerk Beroepen te Wezep L. Vroegindewey te Papendrecht; te Beuningen dr. H. v. d. Linde te Utrecht, secretaris van de Oecu menische Raad. Geref. kerken Beroepen te Bant (N.O.P.) L. Zwanen burg te Schonebeek; te Lunteren J. v. d. Zanden, cand. te Groningen; te Aduard W. Feenstra te Dokkum. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Katwijk-Valkenburg H. J. v. d. Kwast, cand. te Amsterdam. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer B. de Vos te Utrecht. Chr. Geref. kerken Beroepen te Groningen (2e pred.pl.) H. W. Eerland te Lisse. Geref. gemeenten Beroepen te Zaandam H. van Gilst te Elspeet. ADVERTENTIE \AT WINDJACKETS - SWEATERS ADVERTENTIE Dinsdagmiddag heeft burgemeester mr. Am. J. d'Ailly van Amsterdam „Philips rijdende tentoonstelling"die een plaats heeft gevonden aan de rand van het Museum plein te Amsterdam/geopend. Deze tentoonstelling brengt het publiek in kennis met de electrotechniek en haar toepassingen. Na de opening heeft de burgemeester een kleine uitvoerig van de heteluchtmotor in werking gesteld, die stroom leverde voor een amateurzehderwaarover Amsterdams burgemester een gesprek voerde met een redacteur van het A.N.P. in Den Haag. Hier start de burgemeester de heteluchtmotor. Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop In de Weekstaat van de Nederlandse Bank staat tegenover de stijging van de goudvoorraad een achteruitgang van de deviezenvoorraad. Daardoor is het geza menlijke bedrag aan goud en deviezen ge daald van 3985 tot 3871 millioen gulden. Het is voor de eei-ste keer dit jaar, dat geen toeneming van de deviezenvoorraad kon worden geregistreerd. De bankbiljet- tencirculatie is weer tot boven drie mil liard gulden gestegen tot f 3078 millioen. Het saldo van de schatkist is van f 994 tot f 896 millioen gedaald. Op het Museumplein te Amsterdam is een tijdelijk paviljoen verrezen, waarin de electrotechniek met haar velerlei toepas singen aan het publiek wordt getoond. Het is de rijdende expositie van Philips, die voorlopig veexdien dagen ten bate van het Nationaal Rampenfonds te bezichtigen zal zijn. De burgemeester van Amsterdam, mr. Ax-n. J. d'Aiily, heeft Dinsdag deze exposi tie geopend. Aanleiding tot deze riidende tentoonstel ling was de grote belangstelling van het publiek voor de twee jaar geleden in Eind hoven ter gelegenheid van het jubileum van Philips gehouden tentoonstelling „Triomf der techniek". Het paviljoen bestaat uit zestien spe ciaal geconstrueerde grote aanhangwagens, die in twee rijen van acht tegen elkaar worden geplaatst en zo de tentoonstellings zaal vormen, die een gx*ondoppervlak van 176 vierkante meter heeft. Het wagenpark van de expositie, waarvan de opbouw drie dagen duurt, omvat totaal 24 wagens. De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart deelt mede, dat de vangst op de walvissen dit seizoen op 16 Maart zal eindigen. Dit is elf dagen later dan vorig jaar. Beide jax~en werd op 2 Januari de jacht op de walvissen geopend. De productiecijfers van de „Willem Ba- rendsz" blijven gunstig. Per 15 Februaxd waren 10.448 ton traan vex-kregen tegen 10.292 ton in dezelfde periode van 1952. De Nederlanndsche Bank N.V. deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedux-ende Februari 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Be- talings-Unie deelnemende landen een over schot van ongeveer f 67 millioen heeft ver worven. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft het de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel giste ren niet moeilijk gemaakt. In het algemeen betuigde men instemming met het door de minister gevoerde beleid en sprak men er zijn voldoening over uit, dat de minister weerstand had kunnen bieden aan het ver langen, terug te keren tot de studeerkamer. Er was een aantal punten, waarop men de aandacht van de bewindsman in het bij zonder heeft gevestigd. De zaak van de F 221'ers, een aangelegenheid, welke bij geen begrotingsdebat onbesproken blijft, heeft ook nu vele sprekers aanleiding tot het maken van opmerkingen gegeven. Veel sprekers hebben ook aandacht ge schonken aan de situatie met betrekking tot het georganiseerd overleg, door de heer Schippers (A.R.) gekarakteriseerd als „geen overleg". De heer Van Lieshout (K.V.P.) was vex-heugd dat er thans eindelijk eens iets met de commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken zal gebeuren. Hij vroeg echter waarom de regering hiermee zo lang gewacht heeft. Het kon wel eens zijn, zo voegde dit Kamerlid hieraan toe, dat de sombere qualificatie van de heer Schippers allerminst overdreven was. Tot de senatoren, die eveneens aandacht aan de ambtenaren wijdden, behoorde de heer Reyers (C.H.), die pleitte voor hogere salarissen voor de hogere functionarissen en voor herziening van de salarissen van het lagere personeel. Hij wenste voorts voor oud-ambtenaren die zich destijds wel slap hadden gedragen, echter niet weggezuiverd waren, alsnog de mogelijkheid van de te hunnen opzichte gevallen ontslagbeslissin gen in hoger beroep te kunnen gaan. Ook prof. Diepenhorst (A.R.) en mr. W endelaar (V.V.D.) namen het voor deze groep op. Mr. De VosvanSteenwijk (V.V.D.) sprak over de salariëring van burgemees- Max Tailleur is de man die zonder zich een ogenblik te bezinnen antwoord de, toen een dame hein oneerbiedig zei dat er een zwart veegje op de vleugel van zijn neus zat: „Ach, haal u het er dan even voor me af, want u zit er dichter bij dan ik!" Deze tamelijk bekende kleinkunste naar exploiteert nu sinds 7 November „De Doofpot" op het Rembrandtsplein, een cabaret met een typisch Amster damse sfeer, waar men een onbetame lijk plezier kan hebben. Men tapt er namelijk dranken en anecdotes. De heer Tailleur, wiens naam is afgeleid van het aloude spreekwoord: kleren ma ken de Max, heeft daar inmiddels reeds meer dan twintigduizend moppen ver teld, dat is evenveel als de heer Marga- dant aan citaten uit de gehele wereld litteratuur verzamelde en ruw geschat neerkomt op een gemiddelde van twee- honderd per avond. De meeste gaan over Sam en Moos, die elkaar ergens tegen komen. Het is namelijk een verheugend verschijnsel hoe dikwijls Sam en Moos elkaar tegenkomen, vooral in Amster dam. Enkele dagen geleden werd in dit éta blissement, waarvan een zekere heer Ordeman als eerste directeur staat ge noemd, maar dat kan natuurlijk een kwestie van alfabetische volgorde zijn, de 25.000ste bezoeker verwacht. Tot grote teleurstelling van Max Tailleur was het geen Amsterdamse, maar een Rotterdamse aan wie hij een gouden speldje met de doofpot als embleem moest uitreiken. „Dit is geen Ahoy meer," zei hij in zijn feestrede, „maar Ah goi!" Wij hopen maar dat wij dit niet behoeven uit te leggen. De gastheer memoreerde verder het incident met een stadgenote, die de avond tevoren even buiten had moeten wachten omdat het zaaltje totaal was uitverkocht en die toen tegen de portier gezegd had: „Kunst dat hier niemand komt, het is hier altijd vol!" De mensen, die wel zo gelukkig zijn binnen te dringen, vinden aan drie kan ten van het kleine podium gezellige zit jes met schemerlicht of lange banken met gebloemde bekleding langs de muur. Boven hun hoofden en schuddebuiken hangen tientallen portretten van Neder landse kleinkunstenaars, die in concur rerende bedrijven optreden. Sommigen van hen werken trouwens alleen nog maar in vervolghooi-spelen. Het cabaret is elke avond van acht tot twee uur geopend. Er speelt een zin gende pianist, die niet alleen voorti'ef- felijk Louis Davids imiteert, maar ook het répertoire van Dirk Witte ten ge hore bx-engt. En verder treden er ter afwisseling gasten op. Eerst was het Sonja Oosterman, toen kwam Jetty Pearl (vx'oeger Jetje van Radio Oranje) en nu is Sophie Stein aan de beurt. Maar de boventoon wordt gevoex-d door Max Tailleur met zijn slagzinnen „Hebbu al een toilet voor een krats van Jacques Fath gehad" en ontel bare grappen, die hij „uittreksels van Amsterdam" pleegt te noemen. Ze zijn niet op papier na te vertellen omdat, een schrijfmachine nu eenmaal geen Joodse accenten op het overigens aan vele eisen voldoende toetsenbord heeft. Wij zijn er laatst op een avond ook eens geweest, maar wij hebben het er niet zo heel erg lang uitgehouden, hoe hard en hoe smakelijk wij ook gelachen hebben. Want moppen zijn net als dwangbevelen, als rumbonen of als as bakjes op een vexdovingsreceptie: eens krijg je er genoeg van. Maar tot slot kunnen wij u nog op een geheimzinnige clausule van het prijskaartje wijzen, namelijk die waar te lezen staat: „Sher ry en andere wijnen 1.50. Rode wijn 2.Per glas, wel te verstaan, maar dat lost het raadsel niet op. Wij zullen nu maar niet lang door- zaniken over het fiasco van de Amster damse openingsavond van de Boeken week, dat wij trouwens in deze rubriek al voorspeld hadden. Maar wel willen wij van de gelegenheid gebruik maken om nog eens te wijzen op het hardnek kig voortwoekerende misverstand, dat men door middel van prijsvragen kunstwerken zou kunnen opwekken. Wij geloven niet in dat sprookje. Waar om wijst men niet een paar capabele mensen aan om een bepaalde opdracht uit te voeren? Dat is een veel gezonder principe. Bovendien heeft men in dit geval van éénacters nog de fout ge maakt om in de jury naast één of twee vakmensen een veel grotere categorie van hele halve dilettanten op te stellen. Hebben die boekverkopers, zo vraagt men zich af, dan helemaal niets uit het K.N.V.B.-conflict geleerd? En dan, hier bestaat toch geen enkel motief om voor het kiezen van spelers star aan de ama teursbepalingen vast te houden? Doch daar zouden wij het nu niet meer over hebben. Wel willen wij een mei'kwaardig voorbeeld citeren van de idiote wijze, waarop de bepalingen van een prijsvraag uitgelegd kunnen wor den, zulks om nu eens heel duidelijk te laten zien, dat dit niet de aangewezen weg is om een kunstzinnig doel te be reiken. Niet zo lang geleden zou er een roman worden bekroond, die aan twee eisen moest voldoen: een minimum aan tal woorden was in de eerste plaats voorgeschreven, maar bovendien moest het vernaai zich in de stad 's-Graven- hage afspelen. Na rijp beraad kwam de commissie van beoordeling, geheel uit volkomen competente lieden plus een ambtenaar bestaande, unaniem tot de conclusie dat maar één van de inzen dingen voor de grote geldprijs in aan merking kwam. Men was daar heel ge lukkig mee en meende zelfs een meesterwerk te kunnen lanceren. Maar toen kwam die ambtenaar tot de ont dekking, dat de plaats van handeling nergens in het boek met name was aan geduid. Niemand van de overige leden rond dat een bezwaar. Men redeneerde namelijk dat het universele karakter van het beschreven conflict die plaats van geen enkele betekenis deed zijn. Zo lang niet het tegendeel bleek, kon de schrijver trouwens best Den Haag be doeld hebben. Maar toen toonde die ambtenaar, dat hij niet voor niets zijn salaris vex'diende. Al bladerend consta teerde hij vervolgens dat er wel een straatnaam werd genoemd. Hij raad pleegde nauwgezet de plattegrond en stelde vast dat die bewuste straat ner gens in Den Haag te vinden was. En het gevolg was dat een inzending van de tweede rang met de eer en de uitge loofde beloning ging strijken. LT kunt er om lachen, maar het is echt gebeurd. Als wij in die jury had den gezeten, dan zouden wij onmiddel lijk een verzoekschrift aan de gemeen teraad hebben ingericht om de gewen ste straatnaam met terugwerkende kracht ergens aangebracht te krijgen. Al ./was het maar om het gezicht vari de litteratuur'te redden', BOEDA ters en waarschuwde in dit opzicht tegen verpauperisering van intellectuelen. Dit met betrekking tot de door de minister overwogen plannen inzake salarisverbete ring van de middengroepen van ambtena ren. Deze senator nam het vooral voor de burgemeesters van kleinere plaatsen op, in het bijzonder ook omdat voor belangrijke burgemeestersposten nogal eens „buiten staanders" in aanmerking komen, bijvoor beeld aldus mr. De Vos van Steenwijk oud-ministers, wanneer alle zetels in de Raad van State bezet zijn. Juist toen Rot terdams burgemeester, mr. Van Walsum, de zaal binnenkwam, somde mr. De Vos van Steenwijk de vele hoedanigheden op, waarover zulk een functionaris moet be schikken. Zo ontstond er tenminste even een vrolijk ogenblik tijdens deze overigens verre van levendige gedachtenwisseling. De woordvoerder van de V.V.D.-fractie oefende ook nog critiek op het feit, dat men te Delft en te Bolsward een stemming over de Europese integratie had gehouden, waarbij deze senator gewaagde van „een zijdige propaganda". Mr. Van Walsum (P.v.d.A.) kon de urgentie van een wettelijke regeling van het leesbibliotheekwezen nog niet inzien en waarschuwde tegen het gevaar van aan tasting van de drukpersvrijheid. Hij meen de, dat het concept voor een ontwerp- politiewet van de Vereniging van Neder landse Gemeenten een grondslag voor een gewenste regeling laat zien. Wijkraden Een interessant punt in het debat vormde de bespreking van het verschijnsel der wijkraden. Over de toekomstige status de zer wijkraden, waaromtrent in enkele ge meenten al verordeningen zijn vastgesteld, zal een commissie onder voorzitterschap van prof. De Quay de regering adviseren. Vooruitlopend op dit rapport heeft mr. De Vos van Steenwijk gewaar schuwd voor een overschatting. Het moet niet zover komen, dat de wijkraden ge meenteraadje gaan spelen. Hij had er be zwaar tegen de wijkraden besturende be voegdheid te geven en zeker ook tegen het verlenen van verordenende bevoegdheid. Op die wijze krijgt men een doublure van de gemeenteraad. Mr. Van Walsum (P.v.d.A.) liet zich in geheel andere zin uit. Hij is voorstander van een wettelijke regeling voor dit insti tuut, maar hij wilde niet vooruitlopen op het rapport-De Quay. Juist daarom maak te hij er bezwaar tegen dat de minister zelf op dit rapport vooruit is gelopen door in het grenswijzigingsontwerp der gemeente Utrecht waar men het instituut der wijkraden niet kent voor Zuilen een gemeenschapsraad te introduceren. Laat op de avond schetste prof. G e r- r ets on (C.H.) enige principiële bezwa ren tegen uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer, om aldus vast te waar schuwen tegen hetgeen men mogelijk bij een later komende algemene Grondwets herziening nog eens mocht voox-stellen. Vandaag antwoordt minister Beel. ADVERTENTIE "/Tf>rlr.rin dessins enorme «nr'fi-irig. Gen. Cronjéslraat 135 Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Vertraagd door de mist is Hr. Ms. torpe doboot jager „Piet Hein" gisteravond om acht uur voor anker gegaan op de rede van Den Helder na een verblijf van negen maanden in de Koreaanse wateren. De oorlogsbodem, onder commando van de kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freytag Drabbe, vertrok 21 Januari 1952 naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr. Ms. „Jan van Galen". Het schip was ingedeeld bij de kustver- dedigings- en blokkadestrijdkrachten in het Oosten en Westen. Behalve vele be schietingen van vijandelijke batterijen, bunkers en opslagplaatsen gaf de „Piet Hein" artillerie-ondersteuning aan Ameri kaanse mijnenvegers voor guerilla- landingen en beschoot hierbij vele verster kingen een troepenconcentraties, spoorlij nen en bruggen, magazijnen en spoorweg emplacementen. Het schip legde geduren- het verblijf in de Koreaanse wateren 45.000 zeemijlen af en vuurde drieduizend granaten van 10,5 cm af. Het heeft geen verliezen aan manschappen geleden. Op de thuisreis bracht de „Piet Hein" een be leefdheidsbezoek aan de Joegoslavische ha ven Split.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5