Heerser weg Maarschalk Jozef Stalin overleden, Sovjet-Unie rouwt om haar leider Driemanschap Stalins vermoedelijke opvolger Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De man van het Kremlin ontsliep na een dagenlange doodsstrijd Oproep tot eenheid Medeleven en onzekerheid in vrije deel der wereld Het woord is aan... Amerikaanse millioenen- order voor Avio Diepen Molotov, Malenkov, Beria Ook kenners van Sovjet-Unie blijven echter voorzichtig met hun prognoses Reacties op Stalins dood Ruim f 71,5 millioen in het Rampenfonds Stalin de mens jj Wysjinski naar Moskou Vlag in Den Haag niet halfstok 67e JAARGANG No 2 02 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebooro VRIJ DAG'6 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 49 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN HEERSER heeft dit leven verlaten EEN HEERSER heeft dit leven verlaten en hij droeg de zelf-gekozen naam Stalin, man van staal, die zijn langdurige gezags uitoefening negenentwintig jaar lang, sinds de dood van Lenin in 1924 onge twijfeld scherp heeft gekenmerkt. Hij heeft in den aanvang een grote mededinger ge vonden in Trotsky, en hem verdreven en verslagen. Hij heeft onder zijn naaste me dewerkers: politieke vrienden en organi sators en militairen, en in de brede lagen van het volk, afwijking van zijn inzicht, ongehoorzaamheid aan zijn bevelen ont moet en nimmer zulks geduld. Tallozen zijn „geliquideerd", zoals dat is gaan heten. Millioenen zijn in concentratiekampen be land. Niemand weet hoeveel millioenen. De stalen man, wiens positie in de loop dei- jaren steeds sterker en onaantastbaarder werd het hoogtepunt bereikend na de overwinning in de tweede wereldoorlog heeft Rusland zonder twijfel tot een grote en machtige mogendheid gemaakt. In na tionale zin, daarbij in niet geringe mate gebruik makend van nationalistische gevoe lens, is hij ten deze geslaagd. Systeem, or ganisatie, plan hebben zijn beleid beheerst. Er zullen zeker ophieuw verhandelingen ten beste gegeven worden om aan te tonen hoezeer hij het werk van Lenin, de profeet van Karl Marx, verloochend heeft. Men zal liever naar de directe resultaten kijken en zich afvragen in hoeverre hij de materiële levensomstandigheden van zijn volk heeft verbeterd. Daarvan is voldoende duidelijk geworden om te beseffen, dat zij ver ach terstaan bij die van de ontwikkelde volken van het Westen. En het bewind is dat des dictators gebleven: het heeft de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid belet, het heeft de vrijheden nimmer toegestaan, waaraan de Westelijke democratie haar be wustzijn van de menselijke waardigheid en haar levenskracht onder Gods opperge zag ontleent en waaraan het Westen zich onverbrekelijk acht verbonden. Stalin's stalen bewind is alleen uitvoerbaar geble ven door hard en meedogenloos optreden van die geheime staatspolitie, die immer het noodzakelijkste, onmisbare apparaat der dictatuur geweest is en waarop ook het Tsarisme, vóór de communistische dicta tuur, zich heeft moeten verlaten. De Rus sen weten niet wat de vrijheden der Wes terse democratie zijn, zij kunnen zich niet indenken hoe een Westei-se mens zich voelt en hoe hij denkt en werkt, hoe hij leeft. Zij hebben nooit anders dan het absolutis me gekend. Onzerzijds is het uiterst moei lijk ons de geestesgesteldheid van het hui dige Russische volk voor te stellen. De af sluiting die als het IJzeren Gordijn wordt aangeduid heeft daar ook ten aanzien van Rusiands satellieten al extra toe bijgedra gen. Ook geldt het een Oosters volk; gij beseft dit onmiddellijk als gij u poogt af te vragen, of Stalin hij dat volk „populair" was. Populair? zeker niet in de zin waar in wij dat verstaan. Misschien veeleer ge vreesd. bewonderd wegens zijn doorzet tingsvermogen en die resultaten, die zo ruimschoots door een georganiseerde pro paganda per onvrije pers, per onvrije radio en per georganiseerde redevoering over de menigte zijn uitgestort. De toekomst zal een duidelijker beeld van de mens Stalin aan het licht brengen dan wij ons nu kunnen vormen. De toe komst zal veel ontsluieren ten aanzien van Sovjet-Rusland, dat nu in duisternis is ge huld. In hoeverre heeft Stalin het alles zelf gewild, in hoeverre is hij de gevangene van zijn eigen systeem geweest, in welke mate en in welke gevallen heeft twijfel hem be slopen? Het valt moeilijk te geloven in een mens die vrij van twijfel zou zijn en van tegenstrijdigheden in zijn natuur en dus in zijn handelen. Het begrip „man van staal" moge kenmerkend voor hem geweest zijn in vergelijking tot anderen, maar een Robot kan hij tenslotte niet zijn geweest; het blijft een overdrachtelijke aanduiding. Daar moeten zwakke plekken in het pant ser zijn geweest; niet zo zwak evenwel dat anderen zijn machtspositie ooit hebben kunnen ondermijnen. En zijn laatste hoofd- der-geheime-politie, die het al langer ge bleven is dan wie ook onder zijn voorgan gers en wiens naam nog steeds scherp be licht wordt, was zijn vriend Beria, Geor giër evenals hij. In het Westen worden de namen Malen- kov, Molotov en Beria, in die volgorde, ten aanzien van de opvolging van Stalin ge noemd. Sommigen voorzien dat deze man nen een triumviraat, een driemanschap zullen vormen dat Stalin's machtsinvloed zal overnemen en waaruit dan op den duur de krachtigste figuur wel naar voren zal treden. Dit zijn slechts veronderstellingen. Men weet het'niet. Er zijn er die verwach ten, dat de opvolging zonder schokken zal geschieden en anderen die voorspellen, dat onrust en felle wedijver zullen ontstaan. Men weet dat evenmin; men oppert slechts mogelijkheden. In het algemeen heeft de historie bewezen, dat opvolging in een dic tatuur altijd een uiterst précaire zaak is, die meestal is mislukt, omdat zij niet aan erkende wet en regel is gebonden. Als de heerser is gestorven is zijn gezag met hem heengegaan; niemand bezit het in dezelfde mate. Wie zal aanvaard worden door de kring, die hem omgaf? Misschien zal een „politiek testament" ten dien aanzien be slissend gelden. Maar daar volgt meteen de vraag op: hoe lang? Sommigen hebben al de vrees geuit dat Stalin's opvolger of opvolgers minder zelf beheersing dan hij zou (den) tonen en zich eerder tot oorlogsavontuur laten verlokken. Zo'n veronderstelling is ook niet meer dan een slag in de lucht. Men kan natuurlijk altijd zwartgallig zijn. Maar als een land ruimschoots over grondgebied beschikt en bovendien over een schier onbeperkte hoe veelheid grondstoffen, als bet daarbij een tegenstander tegenover zich zou vinden die geweldige kracht bezit en meer technische bekwaamheid, dan zal het zijn eigen ont wikkelingsgang niet licht loslaten om zich in een uiterst gevaarlijk avontuur te wa gen. R. P. Alexandre Vinet De gewoonte is een van de groot ste krachten der zwakheid. Het aantal aangegeven rarlio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Maart 1.753.201 tegen 7.738.895 op 1 Februari. Op 1' Februari waren er 487.875 aansluitingen op het rijksradiodistributienet tegen 488.115 op 1 Januari. PARIJS, (AFP en Reuter). Maarschalk Stalin is Donderdagmiddag om 19.50 uur Nederlandse tijd overleden. De dochter van Stalin, Svetlana, en zijn zoon Vassili waren aan het sterfbed, samen met andere familie leden. Het Russische publiek werd door radio-Moskou pas hedenochtend om 4 uur Nederlandse tijd (dit is 6 uur Moskou-tijd) van het nieuws op de hoogte gebracht. De mededeling werd voorafgegaan door trommel slagen en het volkslied. Overal in de Sovjet-Unie heerst thans diepe rouw. Van alle huizen waaien zwartomrande rode vlaggen. Van de buitenlandse ambassades hangen de nationale vlaggen halfstok. Het stoffelijke over schot van Stalin zal worden opgebaard in het paleis der vakverenigingen. Er zal een commissie worden benoemd ter regeling van de begrafenis. De telefooncentrale te Moskou heeft vanochtend vroeg aan de centrale te Londen meegedeeld, dat „alle lijnen gestoord" zijn. Eensluidende berich ten komen uit andere Europese centra, waar men tevergeefs trachtte met Moskou in verbinding te komen. Het overlijden is bekendgemaakt in een communiqué van het centrale comité van de Russische communistische partij, de ministerraad en het presidium van de Opperste Sovjet. „De dood van maarschalk Stalin is een enorm verlies voor de arbeiders van het land en van de gehele wereld. Dit nieuws zal de harten van onze arbeiders, kolchozen en soldaten, alsook die van duizenden arbeiders in de gehele wereld, met smart vervullen", aldus het communiqué. „Alle volken van ons land zullen in deze dagen van rouw hun rijen nog meer sluiten onder de beproefde leiding van de communistische partij, opgericht en groot gemaakt door Lenin en Stalin. Het Sovjet volk heeft vertrouwen en is vervuld van een vurige liefde voor zijn communistische partij, want het weet dat het grondbegin sel van alle partij activiteit het dienen van de belangen van het volk is. De arbeiders, kolchozen ("collectieve boeren) en intellec tuelen van de Sovjet-Unie zijn zich er van bewust, dat de politiek van onze partij beantwoordt aan de levensbelangen van de arbeiders en de consolidatie van ons so cialistisch vaderland beoogt. De juistheid van die politiek heeft onze arbeiders historische overwinningen doen behalen". „Gïnspireerd door deze politiek gaan de volken van de USSR, onder leiding van de partij, vastbesloten voorwaarts. Het Sovjet volk weet dat het verdedigrngspotentieël en de kracht van de Sovjet-staat groeien, dat de partij met alle middelen het leger, de marine en de verkenningsorganen ver sterkt opdat wij steeds beter in staat zijn met beslistheid op te treden tegen elke aggressie". „De volken van de USSR. trouw aan de beginselen van het proletarische interna tionalisme, bestendigen en ontwikkelen de broederlijke vriendschap met het volk van China, met de arbeiders van alle volks- democratische landen, alsmede de vriend- ;?saDcccocococccocco=oxc occooocooccocccoococcooocxcoooro (United Press). Millioenen getrouwe 8 communisten zullen Stalin, de leider, missen. Maar slechts weinig mensen zullen Stalin, de mens, betreuren. Rosa Kaganovitsj, Stalin's derde vrouw, zal waarschijnlijk een van hen zijn. Zijn dochter Svetlana is stellig de tweede. Zij heeft met haar vader altijd de warm ste betrekkingen onderhouden. De derde zal Viatsjeslof Molotov zijn, die waarschijnlijk de enige vriend is, die Stalin ooit gehad heeft. Molotov was een verwoed revolutionnair maar hij was ook altijd enigszins onpractischeen karaktertrek die Stalin in hem beviel. Hij placht Molotov vaak met vele din gen te helpen. Stalin's eerste twee vrouwen, Ekaterna Svanidze en Nadezhda Alliluyeva, zijn al lang dood. Jacob, zijn zoon Hit het huwelijk met Ekaterna, is tijdens de oorlog verdwenen. Van de twee kinderen, die Nadezhda hem schonk (zij zelf stierf in 1936) stond alleen de dochter Svetlana in haar va ders gunst. De zoon Vassili bereikte wel een zéér hoge rang in de Russische luchtmacht, maar zijn vader hield niet van hem. Het is bekend dat vader en zoon dikwijls ruzie hadden. Stalin was geen man die vriendschap pen sloot noch iemand die op de ge bruikelijke wijze het geluk najoeg. Een tijdgenoot die hem in de jaren kort na 1920 goed gekend heeft, vertelde dat Stalin geen zwakheden had. „Hij hield van geen enkel plezier". Toch had ook Stalin op zijn tijd ont spanning. Hij was dol op mechanisch speelgoed en op miniatuur-machines van allerlei soort. In de tuin van zijn villa te Moskou heeft hij eens een miniatuur vliegveld laten aanleggen, waar hij ex perimenteerde met door radio geleide speelgoed-vliegtuigjes. Stalin hield van de film. In het Kremlin had hij een privé-bioscoopzaal waar hij vele uren per iveek doorbracht. Zo nu en dan dronk hij Caucasische wijn. Hij rookte meer dan goed voor hem tatis. Elk jaar bracht hij twee of drie maan den door op het witte paleis in Solsji aan de kust. van de Zwarte zee. Hij scheen onaantastbaar voor de mees te menselijke emoties, maar enkele brieven hebben toch een tip van de sluier over Stalin's gemoedsleven opge licht. Toen hij in 1916 in de verbanning van Siberië leefde schreef hij naar zijn aan staande schoonmoeder, Olga Alliluyeva, een vrij verlegen briefje waarin hij vroeg hem wat ansichtkaarten te sturen. „In dit vervloekte land ben ik gegrepen door een dwaas verlangen om land schappen te zien, al is het maar op pa pier", schreef hij. schapsbanden met de arbeiders van de ka pitalistische en koloniale landen die strij den voor vrede, democratie en socialisme". „Leve ons machtig socialistisch vader land, leve ons grote Sovjet-volk, leve de grote communistische partij van de Sovjet- Unie", zo besloot het communiqué! NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Za ken, W'ysjinski, die zijn land vertegenwoor digde op de algemene vergadering van de U.N.O., zou heden per boot naar de Sovjet- Unie vertrekken, zo heeft de Sovjet-am bassadeur in Amerika, Zaroebin, medege deeld. Wysjinski zou reizen met de Franse passagiersboot „Liberté". (Reuter) Volgens het Chinese nationa listische nieuwsagentschap op Formosa zouden de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en eerste minister Tsjoe en Lai naar Moskou gevlogen zijn voor be sprekingen met Sovjet-Russische leiders en hoofden van communistische landen over de toestand, die door de ziekte van Stalin werd geschapen. De Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft aan de Avio Diepen N.V. weder om een belangrijke opdracht gegeven voor het onderhoud van transport vliegtuigen van het type Douglas C 47. Avio Diepen heeft al gedurende meer dan een jaar contracten gehad voor het onder houd van C 47-toestellen van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa. De vlieg tuigen worden in de werkplaatsen op Ypenburg geheel nagezien. Met de nieuwe opdracht is een bedrag van verscheidene millioenen guldens ge moeid. De betaling zal in dollars geschie den. Voor Avio Diepen N.V. betekent het nieuwe contract werk voor ruim een jaar. Er zijn thans bij dit bedrijf vierhonderd vijftig personen werkzaam. Het communiqué zei, dat behalve de hersenbloeding ernstige storingen van de hartfuncties waren opgetreden. In de och- tepd van vijf Maart deden zich gedurende drie uur zware ademhalingsmoeilijkheden voor. Gigteren cm half twaalf 'sochtends (Moskouse tijd) kreeg Stalin opnieuw een zware instorting, die met grote moeite Snelle verslechtering I door het ingrijpen van de dokters te boven wptH ppkrimpn Radio-Moskou meldde in de laatste bul letins voor het overlijden van Stalin, dat zijn toestand slechter werd. werd gekomen. Radio-Vaticana heeft Donderdag om geroepen dat de Katholieken tot God moe ten bidden voor Stalins zieleheil. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower verklaarde Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat het ver leden week door hem gedane aanbod voor een ontmoeting met premier Stalin, onder dezelfde voorwaarden van kracht zou blij ven voor eventuele opvolgers van de maar schalk. De president zeide niet te kunnen zeg gen wat de gevolgen zouden zijn van Sta lins ziekte, of wat de uitwerking hiervan zou zijn op de Verenigde Staten en op het gehele verloop van de worsteling tussen Oost en West. „Mijn raadgevers en ik", aldus Eisen hower, „hebben het geheel van vraagstuk ken, voortvloeiende uit Stalins ziekte, be sproken. Wij behandelden verschillende mo gelijkheden, doch wij zijn geëindigd op ons punt van uitgang. Eén ding staat echter vast: de Verenigde Staten zijn vastbesloten vorderingen te maken. Indien er een of andere weg zou zijn om de zaak van de vrede te bevorderen, zullen geen persoonlijk ongemak en geen opoffering mij te veel I zijn om die weg te volgen President Eisenhower heeft zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, verzocht aan de Russische regering het medeleven van de Amerikaanse regering te betuigen. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O. heeft in een persoonlijke bood schap aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski. verklaard: LONDEN, (Reuter). Twee mannen, die Rusland goed kennen, namelijk de ge wezen Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Moskou, Sir David Kelly en Wil liam Bullitt, zijn van mening, dat maar schalk Stalin zal worden opgevolgd door het driemanschap Viatsjeslav Molotov (vice-premier), Georgi Malenkov (secre taris-generaal der Russische communisti sche party) en Lavrenti Beria (hoofd van de Russische geheime staatspolitie). Sir David Kelly, die thans een reis door België maakt, verklaarde Donderdagavond te Antwerpen niet te menen, dat één man Stalins taak zou kunnen overnemen „zelfs niet een der drie bovengenoemde". „Maar men weet het nooit", voegde hij hier voorzichtig aan toe. „Toen Lenin overleed, werd ook niet voorspeld, dat Stalin de macht in het Sovjet-ryk aan zich zou trekken". William Bullitt verklaarde Donderdag te Washington te menen, dat een drieman schap als het genoemde waarschijnlijk slechts tijdelijk zou functionneren en hij meende dat het, althans voor bepaalde tijd, „de zaken voorzichtig zou aanpakken". „Doch laten wij vooral voor ogen hou den, dat de communisten nimmer wijzi ging brengen in de basis hunner politiek. Deze is en blijft: wereldverovering", ver klaarde de eerste Amerikaanse ambassa deur bij het Kremlin. Tenslotte verklaarde E'arl Browder, voormalig leider der Amerikaanse com munistische partij die het communisme heeft afgezworen: „Staliri wist de avontuur lijke neigingen van andere Sovjet-Russi sche leiders binnen de perken te houden". Molotov Viatsjeslav Michailowitsj Molotov (de „hamer"), wiens eigenlijke naam Skrjabin luidt, werd op 9 Maart 1890 geboren in de provincie Wjatka. Op 16-jarige leeftijd trad hij, als middelbare scholier te Kazan, toe tot de bolsjewieken. In 1912 ontmoette hij Stalin voor het eerst, toen hij hem on derdak verschafte bij een tante, de echt genote van een hoge functionaris te St. Petersburg. Stalin oefende een grote in vloed uit op de jonge revolutionnair, wie hij de kennis over de partijdiscipline bij bracht. In de hierna volgende jaren was Molotov medewerker aan ondergrondse bladen, voor welke activiteit hij verschei dene malen werd gedeporteerd. Op een partijcongres te Londen ontmoette hij Lenin. Sedert 1921 werkt Molotov te Mos kou, waar hij op alle partijbijeenkomsten dc stellingen van Lenin en Stalin heelt ge steund. Op. het tiende congres van de Rus sische communistische partij werd hij in het centrale comité gekozen. In 1925 volgde zijn benoeming tot lid van het Politbureau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Ry.nof op als voorzitter van de raad van •.volks commissarissen, welke functie hij be kleedde tot Mei 1941, toen Stalin zelf- de leiding van de raad op zich nam. Van Mei 1939 tot Maart 1949 was hij minister van Buitenlandse Zaken, in welke hoedanigheid hij in Augustus 1939 het niet-aanvalsverdrag met Duitsland teken de. Gedurende en na de tweede wereld oorlog nam hij deel aan alle belangrijke internationale conferenties. Bovendien. ver- De drie candidaten voor de opvolging van Stalin. Het zijn van links naar rechts Beria, Molotov en Malenkov tegenwoordigde hij zijn land in de UNO, totdat hij in 1949 door Wysjinski als mi nister van Buitenlandse Zaken werd opge volgd. In dat jaar werd hij vice-premier, zoals alle andere leden van het oude Po litbureau. Op het 19e congres van de Rus sische communistische partij, dat in Octo ber van het vorige jaar te Moskou werd gehouden, werd hij gekozen tot lid van het presidium van het centrale comité. Beria Lavrentis Pavlovitsj Beria, evenals Sta lin een Georgiër, werd op 29 Maart 1899 in de Kaukasus geboren. Hij is sinds 1916 lid van de partij. Op 21-jarige leeftijd werd hij de rechterhand van de politie chef van Bakoe. Sedertdien maakte Beria zijn carrière in het politie-apparaat van de Sovjet-Unie. Na de dood van Lenin naar Moskou gekomen, volgde hij in 1938 Jeslof, na diens aftreden op als hoofd van de Gepeoe. Tot 1946 was Beria volkscommissaris voor Binnenlandse Zaken. In dat jaar werd het commissariaat gesplitst in twee mi nisteries: dat van Binnenlandse Zaken on der Kroeglof en dat van Staatsveiligheid onder Bakoemof. Beria bleef vice-premier. In 1943 kreeg hij de rang van maarschalk- van de Sovjet-Unie. Op het 19e partijcon gres werd hij gekozen tot lid van het pre sidium van het centrale comité der com munistische partij, dat in de plaats is ge komen van het oude Politbureau, waarvan hij sinds 1946 deel uitmaakte. Malenkov Georgij Maksimilianovitsj Malenkov werd op 8 Januari 1902 te Orenburg in Kirgizië geboren. In 1919 nam hij dienst in. het Rode Leger. Drie jaar later lid ge werden van dë communistische partij, werd hij toegelaten tot de technische ho geschool te Moskou. Gedurende de strijd om de macht in de partij in de jaren 1925- 1930 trad hij op als particulier secretaris van Stalin. In 1934 werd Malenkov lid van het Orgburo en vijf jaar later lid van het par tijsecretariaat. In 1946 werd hij benoemd tol lid van het Politbureau, waarvoor hij vijf jaar tevoren candidaat was gesteld. Gedurende de tweede wereldoorlog maak te hij, tezamen met Stalin, Molotov, Beria en Worosjilov, deel uit van de „defensie raad". Zijn taak bestond toen uit het or ganiseren van de vliegtuigindustrie ten einde de achterstand van de Sovjet-Unie op Duitsland op dit gebied in te halen. Na de oorlog werd hij tweede secretaris der partij, speciaal belast met de opleiding van het actieve partijkader. Sedert 1946 vice-premier, werd Malen kov op het 19e partijcongres zowel in het presidium als in het partijsecretariaat ge kozen. Begrafenis Stalins stoffelijk overschot wordt gebal semd. De borst van de overledene zal ge sierd zijn met al zijn onderscheidingen. Talrijke schijnwerpers zullen hun stralen richten op de baar. Wanneer het stoffelijk overschot zal liggen opgebaard, zal een cordon van dui zenden leden van de veiligheidstroepen en de politie een groot gebied rondom het vakverenigingsgebouw afzetten. Dit cordon zal zes rijen diep zijn. Alle onbevoegden zullen uit dit gebied worden geweerd. Ook het Métropole hotel, waar voor het meren deel buitenlanders vertoeven, valt binnen dit gebied. Stalin zal waarschijnlijk worden begra ven naast Lenin in het grote rosekleurige Mausoleum op het Rode Plein. Naar ver wacht wordt zullen diplomaten en buiten landse correspondenten slechts op uitno diging de plechtigheid kunnen bijwonen. „Bij de gelegenheden, dat ik de eer had de heer Stalin te ontmoeten, ben ik zeer onder de indruk gekomen van de eigen schappen, die hem tot een cler grote staats lieden van onze tijd maakten". In de- naaste omgeving van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken noemt men Stalins dood de belangrijkste gebeur tenis sinds het einde van de tweede we reldoorlog. In regeringskringen is men van oordeel, dat de Sovjet-staat sterk genoeg is om de schok van Stalins dood te door staan zonder binnenlandse onlusten. „Wel ke ook de teleurstellingen zijn die de laat ste jaren hebben gebracht", aldus een Franse regeringswoordvoerder, „Frankrijk zal niet vergeten, dat Stalin een der groot ste bouwers was aan de gemeenschappe lijke overwinning in de laatste wereld oorlog". De Italiaanse premier De Gasperi zei: „In zijn leven heeft de dictator voor ons land begrip noch consideratie getoond. Als het echter waar is dat de aarzeling van de Sovjet-Unie om een nieuwe wereld ramp te ontketenen aan zijn persoonlijke invloed te danken is, dan moeten wij dit in zijn credit boeken". Medeleven Als voorzitter van de algemene vergade ring van de U.N.O. heeft de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, aan Wysjinski zijn medeleven be tuigd. „De U.N.O. heeft met Stalin een van haar oprichters verloren", verklaarde hij. Pearson bracht lof aan Stalin voor diens bijdrage tot het winnen van de tweede wereldoorlog. Dr. Israel Goldstein, voorzitter van het Joodse wereldcongres, heeft Donderdag te Berlijn verklaard, dat de conferentie van het congres, die tien Maart te Zürich zou beginnen, als gevolg van de berichten over Stalins ziekte verscheidene weken is uit gesteld. „Indien Malenkov, die als anti-semiet bekend staat, Stalin als leider opvolgt, zal het anti-semietisme in Oost-Europa aan kracht winnen", verklaarde dr. Goldstein. Bondskanselier dr. Figl van Oostenrijk verklaarde, dat het Oostenrijkse volk met grote droefenis het nieuws heeft verno men. Stalin heeft zijn leven tientallen jaren in dienst gesteld van het Sovjet volk. Hij was de belangrijkste figuur van de hedendaagse geschiedenis", aldus dr. Figl. Naar wij vernemen heeft de chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Visser, bij de am bassadeur van de Sovjet-Unie alhier de deelneming van de Nederlandse regering betuigd met het overlijden van Stalin. Hetzelfde zou te Moskou geschieden door onze ambassadeur aldaar. Er wordt door het' departement niet halfstok gevlagd omdat het hier niet het overlijden van een staatshoofd betreft. Stalin was namelijk niet de president van de Sovjet-Unie. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag gestort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. coocs OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 7 Maart Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur. Maan op 1.30 uur, onder 8.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 Maart Hoog water: 6.52 en 19.09 uur. Laag water: 2.30 en 14.52 uur. Zaterdag 7 Maart Hoog water: 7.29 en 19-50 uur. Laag water: 3.01 en 15.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1