Europees grondwetsontwerp thans naar de zes regeringen ter bestudering Stalins dood schept betere kansen voor de wereldvrede Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Race Huurverhoging van 17-29 percent Inbraak in Nederlands gezantschap in Rome Pieck ernstig ziek John Foster Dulles: Het Eisenhower-tij dperk begint, waar het Stalin-tijdperk is afgesloten Het woord is aan... Bedrag in Rampenfonds steeg tot 76,3 millioen Veiligheidsraad zoekt opvolger voor Lie Oostenrijk krijgt oude coalitie terug Franse terughoudendheid; minister Beyen heeft nog vele bezwaren tegen het project Datum der politieke eenheid nog in duistere toekomst Israel vraagt steun Nieuwe Russische ambassadeur in Peking Voor Nationale Rampenfonds Woelingen in Perzië 67e JAARGANG No 205 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soondaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 10 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 52 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post G.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BISSCHOP VAN WILLESDEN, een hooggeplaatst geestelijke dus van de Engelse Staatskerk, is aangewezen als kamprechter voor de jaarlijkse roeiwed- strijd tussen de achten van dc universitei ten Oxford en Cambridge. Hij heeft deze taak ook twee jaar geleden vervuld en werd toen voor een moeilijke beslissing gesteld. Er woei een storm, golven op de Theems gingen hoog en de Oxford-ploeg, die even na de start in de ongunstigste positie ver keerde, raakte meteen in moeilijkheden. De boot liep vol en zonk. Mocht Cambridge alleen verder gaan en dus een gemakkelijke zege behalen? In het reglement staat, dat als een der ploegen binnen een halve mijl na de start een ernstig ongeval serious accident overkomt, de race moet worden gestaakt. De bisschop achtte dit een ernstig geval, hij handelde dus dienovereenkomstig. En hij is een Oxford-man; twintig jaar ge leden zat hij zelf in de ploeg. En Cambridge had hem ais kamprechter benoemd. Want om het. jaar wordt de kamprechter of door Oxford uit de Cambridge-kring öf door Cambridge uit de Oxford-kring gekozen. Welnu: ofschoon er enig dispuut is ont staan over de vraag, of vollopen en zinken wel als een ernstig ongeval beschouwd kan worden en of het incident niet aan fouten van de Oxfordploeg te wijten was ook de sport telt haar juristen heeft Cambridge dit jaar opnieuw de bisschop van Willesden als kamprechter uitver koren. De Engelse dagbladen hebben dit met voldoening vermeld. Ge kunt natuur lijk opmerken dat Cambridge er niet veel aan gehad zou hebben in zulke omstandig heden te winnen. Daar staat tegenover dat wie door eigen fout zinkt verdient te ver liezen. De bisschop weet het zinken kenne lijk aan storm en golven. Cambridge heeft dit oordeel eenvoudig aanvaard, want hij was de kamprechter. Gij kunt zeggen: nu ja, en een bisschop is tenslotte een bisschop. Maar dan vergist gij u in de Engelse men taliteit, want zijn geestelijke waardigheid wordt slechts als een toevallige bijkomstig heid gezien. Hij bekleedt de functie van kamprechter als erkend oud-sportsman, deskundig en onpartijdig. Niet als bisschop van Willesden. Dit is weer eens een aardig geval om trent die „klassieke" jaarlijkse roeiwed- strijd. die men in Engeland als „The Boat Race" aanduidt, niet omdat zij de enige is maar omdat zij alle andere in traditie en waardigheid overtreft. En als zodanig is de onverflauwde belangstelling, die zij ge niet, tekenend voor de Engelse geestes gesteldheid. Die belangstelling heeft zich sinds mensenheugenis niet tot studenten kringen beperkt, ook niet tot welgestelde kringen, maar steeds in het gehele volk geleefd. Minstens een millioen mensen zullen zich over een paar weken weer langs het Londense Theems-traject van Putlyey naar Mortlake scharen om 'een stukje van de race te kunnen zien. De baan, zeven kilometer lang, is bochtig en meer dan dat stukje kunnen zij niet aan schouwen. Milliocnen anderen zullen in spanning de radio- en televisie-reportages volgen. Ge zoudt kunnen veronderstellen dat sinds die bestaan, de misdeelde menigte langs „het jaagpad" wel tot een paar dui zend geslonken zou zijn. Neen, want er zijn altijd een millioen mensen te vinden die liever ter plaatse geweest zijn (en dat aan anderen kunnen vertellen) dan thuis in een gemakkelijke stoel een weergave te horen of te zien. Al is de belevenis-ter plaatse zo onvolledig en dat andere zo goed. Men wil er zelf bij geweest zijn, al heeft het urenlang reizen in volle bussen of un- derground-treinen gevergd, urenlang, lus- hangen, en al komt men uitgeput thuis met zijn verfrommelde donkerblauwe (Oxford) rozet of lichtblauwe (Cambridge) rozet scheef in het knoopsgat en wellicht nog de smart van een nederlaag daar bovenop. Die gewoonlijk een verloren weddenschap betekent bovendien, want al zijn er geen bookmakers bij de Boat Race en al is er geen totalisator, men heeft toch allicht met zijn vrienden en zijn buurman, met zijn sigarenwinkelier en met de politieman- op de hoek enkele gokjes op touw gezet. Het moge menigeen raadselachtig voor komen, dat in Engeland zoveel geld ge offerd wordt om straks iets van de kro ningsstoet te kunnen zien, terwijl bioscoop en televisie die aanschouwing ruimschoots zullen aanbieden. Maar eigenlijk is het ge val van de Boat Race, dat in wezen zoveel minder betekent, veel raadselachtiger. Waarom zou de menigte zich warm maken voor de roeiploegen van twee oude univer siteiten, waarmee zij zelf nimmer ook maar het geringste contact heeft gehad? Waarom is zij in geestdriftige kampen pro-Oxford en pro-Cambridge verdeeld? Waarom kiest ook iedere buitenlander, die in Engeland vertoeft, zijns ondanks en tegen alle ver standelijke overweging in, partij? Het raadsel mens blijft moeilijk, niet het minst in Engeland. Het blijft der bestude ring immer tenvolle waard. Meer dan alle andere raadsels. En ook als het maar een Boat Race geldt. Zodat het wel 1e verkla ren is dat ook de bisschop van Willesden die niet beneden zijn geestelijke waardig heid acht en graag als kamprechter op treedt. Verleden jaar heeft Oxford gewonnen. Het wordt nu de achtennegentigste race. Vrijwel dagelijks rapporteren de Engelse bladen, de eerwaardige Times vooraan, ernstig en uitvoerig over de training. R. P. WENEN (Reuter). De Oostenrijkse (Katholieke) Volkspartij en de socialisten hebben overeenstemming bereikt over het vormen ener coalitieregering. Aanvanke lijk waren de onderhandelingen vastgelo pen op het voorstel der Volkspartij om de uiterst-rechtse „bond van onafhankelij- ken", die in hoofdzaak door voormalige nationaal-socialisten en gewezen officie ren wordt gesteund, eveneens tot rege ringspartij te maken. Oostenrijk is van 1945 af tot November 1952 door een Katholiek-socialistische rege ring bestuurd. Op laatstgenoemd tijdstip ontstond onenigheid over het opstellen van de begroting voor 1953. Bij de vervolgens gehouden algemene verkiezingen verwier ven de Volkspartij 74, de socialisten 73, de bond van onafhankelijken 14 en de (com munistische) v.olksoppositie 4 zetels. STRAATSBURG (A.N.P.) De minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes landen van „klein Europa" hebben Maan dag in Straatsburg besloten, dat zij op 12 Mei opnieuw zullen bijeenkomen om zich te beraden over dc verdere behandeling van het statuut voor een Europese politie ke gemeenschap, nadat de Straatsburgse grondwetsvergadering hieraan de laatste hand heeft gelegd. Naar wij vernemen heeft minister Beyen het initiatief geno men tot de vaststelling van deze datum. Voordien zullen de nationale regeringen het plan in studie nemen. De vooruitzichten voor een spoedige verwezenlijking van een Europese politie ke gemeenschap werden Maandagavond in Straatsburg afgemeten aan de sterke mate van terughoudendheid, waarmede het plan werd aanvaard door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, die in zijn rede bijzonder de nadruk legde op de nationale tegenstanden, die nog te overwinnen waren. Zij werden ook beïn vloed door hgt feit, dat de ministers bij hun samenkomst in Straatsburg de hangende problemen der Europese verde digingsgemeenschap niet hebben aange sneden en dat het nieuwe contact tussen de Franse en de Duitse ministers van Bui tenlandse Zaken over de Saarkwestie niet tot tastbare resultaten geleid heeft. Over het tempo, waarin de politieke gemeen schap werkelijkheid zou kunnen worden, tasten de Straatsburgse politici, die voor het einde van hun werk staan, dan ook volkomen in het duister. Pas op de vol gende conferentie der ministers zal wor den beslist of en wanneer de onderhande lingen der regeringen over het statuut zul len worden begonnen. Aanbieding De president van de Straatsburgse grondwetsvergadering, Paul Henri Spaak, heeft Maandagavond aan minister Bidault, de president van de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap, het ontwerp voor een statuut voor „Klein Euimpa" aan geboden. President Spaak citeerde daarbij de brief, waarmee George Washington in 1787 het ontwerp voor de Amerikaanse grondwet bij het Congres had ingediend. Deze brief was volgens Spaak ook voor Europa nog „een boodschap van gerust stelling en hoop". „Als wij dezelfde voort varendheid en dezelfde moed tonen, dan is er geen goede reden, waarom wij niet op het zelfde succes zouden kunnen ho pen", aldus Spaak. „Het werk, dat wij overdragen, is niet het werk van de maxi malisten, noch dat van de minimalisten in deze vergadering. Het Europa, dat wij voorstellen te vormen is noch federaal, noch confederaal. De vergadering heeft de middenweg gekozen van een politieke ge meenschap met een bovennationaal karak ter. Het ontworpen statuut handhaaft be voegdheden en competenties, die de rege ringen van onze landen totnogtoe in eigen beheer hebben gehouden. Het houdt geen nieuwe overdracht van rechten in". Spaak kenschetste de invoering van een directe Europese verkiezing, het stellen van een Europees leger onder een politiek gezag en de procedure voor het geleidelijk streven naar een grote eenhcidsmarkt als voor naamste kenmerken van het project. De behandeling van de nog omstreden artikelen zal vandaag eindigen. Daarna zal het aan de raad van ministers zijn de besprekingen der regeringsdeskundigen te laten beginnen over een verdrag op grond waarvan een Europees statuut zou kunnen worden geproclameerd. Uiteraard is de raad van ministers, zoals minister Beyen hier nog eens uitdrukkelijk liet uitkomen, daarbij in genen dele ge bonden aan het Straatsburgse ontwerp. Minister Beyen, sprekend tot de pers, liet geen twijfel over, dat van de zijde der Ne derlandse regering zekere bezwaren tegen het project blijven bestaan. Hij achtte de economische artikelen geen voldoende waarborg voor een werkelijk aanpakken van de economische integratie. Hij bleef voorts een één-kamerstelsel prefereren boven het twee-kamersysteem, dat de vergadering heeft aanbevolen. Mocht er evenwel inderdaad een Europese Senaat worden gevormd, dan zou deze, naar minister Beyens opvatting, alle zes deelnemende landen gelijke stemmen moe ten garanderen. Tenslotte hadden ook de Straatsburgse overwegingen minister Beyens bezwaar tegen een directe verkie zing voor een Europees parlement niet kunnen wegnemen. Weliswaar was dit geen principieel bezwaar, doch minister Beyen achtte de tijd voor zulk een Euro pese verkiezing nog niet rijp. Onze speciale verslaggever meldt uit Straatsburg: Twee redevoeringen kregen wij gisteren bij de overdracht van het Europese grond wetsontwerp te horen. Een van Spaak, een prachtig stuk, tegen het slot geëmotioneerd en beginnende met een wonderbaarlijk toepasselijke passage uit een rede die George Washington in 1787 heeft gehou den. Toen gold het de aanbieding van het ontwerp-constitutie voor de Amerikaanse Federatie aan het Congres, een constitutie, die de eenwording van de Amerikaanse staten behelsde. En thans...., de vergelij king ligt voor de hand, maar het was goed door George Washingtons woorden er aan herinnerd te worden dat de vorming van de Amerikaanse federatie ook niet zonder moeilijkheden tot stand is gekomen, dat er veel goede wil voor nodig is geweest en dat allerlei gevoelens moesten worden over wonnen, voor men tot het prijsgeven van nationale souvereiniteit kon komen. Ook toen was het een prijs geven van een stuk zelfstandigheid om de rest van die zelf standigheid te kunnen behouden. Over het antwoord van Bidault hoorden wij na afloop iemand zeggen: een koude douche. Dat lijkt ons wat overdreven. Er zat inderdaad niet dat warme idealisme in dat wij in Spaaks rede hadden gehoord, maar ministers hebben nu eenmaal een andere verantwoordelijkheid dan parle mentsleden. Daar had Bidault met nadruk op gewezen. In de rede van Bidault was geen geest drift te horen, wel reserve. Maar de faam die hij als woordkunstenaar onder de staatslieden heeft, werd weer eens beves tigd. Zijn reserve was prachtig geformu leerd. Waar het tenslotte op aan komt is dat de ministers van het ontwerp een ver drag zullen kunnen maken dat politiek aanvaardbaar is, niet alleen voor de rege ringen, maar ook voor de nationale parle menten. Het woord is dus nu allereerst aan de( ministers die voorshands het ontwerp gedurende een paar maanden zullen bestu deren. Volgens een bericht in De Telegraaf zou de regering besloten hebben een nieuwe huurverhoging op 1 Januari 1954 te doen ingaan en wel van 17 pet voor de grote steden, 20 pet voor de tweede klasse ge meenten, 23 pet voor de derde klasse ge meenten, 26 pet voor de vierde klasse ge meenten en 29 pet voor de vijfde klasse gemeenten. Men zou hierbij uitgaan van de klasse-indeling der gemeenten volgens de Noodwet-Ouderdomsvoorziening. Een algehele compensatie zou gevonden worden door een loonsverhoging en door maatregelen in de consumptieve sector, o.m. door de omzetbelasting op schoeisel en brandstoffen en de accijns op suiker te verlagen. Er zal bepaald worden voor welke woningen de huurverhoging in volle omvang zal gelden. De Telegraaf meent voorts te weten dat ook belastingverlaging als compensatie voor huurverhoging wordt overwogen, on der meer verlaging der personele belas ting met veertig percent en wijziging der inkomstenbelasting door verhoging van het minimum-bedrag dat thans is vrijgesteld. De verkeersweg van de Macrd-'jk naar Breda is vrijgegeven. Kr heerst al weer een grote drukte. De Israëlische afgevaardigde bij de UNO, Arthur Lourie, heeft Zondag in een Ameri kaanse televisieuitzending medegedeeld, dat hij de UNO „binnen tien dagen" om steun zal vragen in Israels geschil met Rus land. Het verzoek om steun zal, volgens Lourie, worden gedaan bij het debat over een voorstel van Polen tot het verstevigen van vrede en vriendschap in de gehele wereld. (Van onze correspondent in Rome) In de nacht, van Zaterdag op Zondag is te Rome een brutale diefstal gepleegd op het Nederlandse gezantschap, dat tevens woonhuis is van de gezant, de heer H. Boon en dat gelegen is in de Via Michèle Mercati, Rome's diplomatenwijk. Het gaas. dat de tuin aan de achterkant afsluit, werd kapot geknipt, waarna de die ven op het terras konden klimmen, dat het dak vormt van de garage. De grote ont vangstsalon van het gezantschap geeft met glazen deuren toegang tot dit terras. De dieven vernielden een rolluik en sne den een gat in de vensterruit. Zonder iets te ontvreemden uit de salon of de eetzaal, gingen zij naar de bijkeuken, waar het tafelzilver wordt bewaard. Hier bleek bij ontdekking van de inbraak een casette zil veren bestekken voor 24 personen, waar van de waarde ruim f 8000 bedraagt, ver dwenen te zijn. Dit zilver van Nederlands fabrikaat is in Italië onbekend, zodat verkoop gevaarlijk is. Vermoedelijk hebben de dieven het be stek dan ook reeds gesmolten. De politie meent aanwijzingen te hebben omtrent de daders. Kort geleden werd in dezelfde straat ingebroken bij het gezantschap van Lilhauen bij de Heilige Stoel. Waarschijn lijk zijn dezelfde inbrekers aan het werk geweest. BERLIJN (Reuter/D.P.A.) In Oost- Berlijn verluidt, dat de Oost-Duitse presi dent, Wilhelm Pieck, reeds sinds enige weken ernstig ziek is. Pieck, zo tekent D.P. A. hierbij aan, is een van de weinige Duitse communistische staatslieden, die een min of meer nauw persoonlijk contact met Stalin onderhouden heeft en op diens steun kon rekenen. Het is echter een publiek ge heim, zo gaat D.P.A. verder, dat Pieck reeds geruime tijd geen rechtstreekse direc" tieven uit Moskou heeft ontvangen. Alle partij-instructies werden de laatste tijd door Malenkov aan Walter Ulbricht, secre taris-generaal der S.E.D., gegeven als deze in Moskou vertoefde. Reuter schrijft uit Berlijn, dat geen be vestiging of ontkenning over de ziekte te verkrijgen is. Reeds sinds midden Febru ari is de 77-jarige president niet op belang rijke openbare plechtigheden verschenen. Hij was ook niet aanwezig bij de plechtig heden ter gelegenheid van Stalins over lijden en bijzetting. Officieel wordt daaren tegen gemeld, dat hij een condoleantie- bezoek aan generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet-Russische controlecommissie heeft gebracht. LONDEN (A.F.P./Reuter) Naar het officiële Russische persbureau Tass mee deelt, is Alexander Panjoesjkin als ambas sadeur te Peking vervangen door de onder minister van Buitenlandse Zaken Wasili Koeznetsof. Panjoesjkin zal een andere functie krijgen, aldus Tass. Koeznetsof was vier dagen geleden bij de wijzigingen in de Russische regering na de dood van Stalin ontheven van het voor zitterschap van het vakverbond en be noemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken. Voor zover bekend zal dit zijn eer ste functie zijn buiten de Sovjet-Unie. NEW YORK, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat naar zijn mening de dood van Stalin de kans op wereldvrede heeft vergroot. Hij meent, dat de opvolger van Stalin „de wereldvrede niet zo'n dom per zal opzetten als Stalin gedaan heeft". Daarom had hij alle hoop voor de toe komst. De vraag werd Foster Dulles ge steld op een Maandag te New York ge houden persconferentie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken begon zijn persconferentie met het afleggen van een verklaring, waarin hij onder meer zeide: „Het Eisen- hower-tijdperk begint, waar het Stalin- tijdperk is afgesloten. Omstreeks de tijd van Stalins over lijden is generaal Eisenhower, de man die West-Europa bevrijdde, president van de grote Amerikaanse republiek geworden. Het gezag van Eisenhower is in de ge schiedenis ongeëvenaard. Een nieuw tijd perk is begonnen, dat in het teken der vrijheid zal staan en niet in dat van de slavernij. Het zal worden gekenmerkt door op broederschap berustende betrekkingen tussen de mensen en niet op de overheer sing door één man. Grote en kleine landen zullen, zoals dat in het handvest van de UNO is bepaald gelijke rechten hebben. Alle staten zullen met waardigheid wor den behandeld en de vrede zal worden ge handhaafd". Hij vervolgde met te zeggen dat zijn verklaring niet ten doel had op dit tijd stip een nieuwe Amerikaanse tactiek of strategie aan te kondigen. „Ik geloof niet, dat het thans het ogenblik is verandering te brengen in de houding der Amerikaanse regering in de koude oorlog. Ik ben van mening dat de tot nu toe gevolgde koers meer kans van slagen zal opleveren", ver klaarde hij. Foster Dulles vervolgde met te zeggen, dat nu de invloed en het gezag van Stalin na zijn overlijden zuilen afnemen, „groter ontvankelijkheid" in de wereld zal ont staan. „Stalin vormde de grootste hinder paal voor een daadwerkelijke verwezen lijking van de hoge idealen, neergelegd in het handvest van de UNO. Ik ben van mening dat zijn dood een zeer grote be lemmering uit de weg heeft geruimd", verklaarde hij. In antwoord op een vraag over de mo gelijkheid van een bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk, zeide Foster Dul les, dat dit een zaak is die aandacht ver dient. Dulles heeft voorts verklaard voorne mens te zijn in Mei een bezoek te brengen aan het Nabije Oosten en Zuid-Azië. Hij verwachtte ook India en Israël te zullen bezoeken. 0 o e t h e Verdraagzaamheid komt met de laren: ik ken geen fouten die ik zelf niet had kunnen maken. De dood van Stalin werd in de politieke commissie van de UNO herdacht. Staande namen de leden enige ogenblikken stilte in acht. Jubileum-Kas Zadelmij C. W. P. N. S. Haarlem ƒ50,—; N. N. 0,75; M. A. ƒ2,—; Nagekomen gift Motorclub Zandvoort ƒ2,50; Haarl. Jazz Club 138,32: N. N. 25,—; Dan cing H. K. B. 22,—; Mrs. Young, Summer U. S. A. ($15,—) ƒ55.60. Bovengenoemde bedragen zijn roeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. Tot gisteravond was aan het Nationale Rampenfonds een bedrag van 76,3 millioen gulden bijgedragen. Dit is ten opzichte van Zaterdag (75,4 millioen) een vooruitgang van 9 ton. In de Amsterdamse kiezersactie „Harte- plioht" ten bate van het Rampenfonds is het tweede deel van Amsterdam-Zuid be werkt. De opbrengst was ruim f 42 000. In totaal is uit deze actie al bijna f 224.000 binnengekomen. Nu zijn de honderddui zend kiezers in het centrum van de stad aan de beurt. Drie kwartier lang heeft het tientjes ge regend in Frascati te Amsterdam. Aan het slot van de wekelijkse huizenveiling, die daar iedere Maandagavond om zes uur be gint, werd ten bate van het Rampenfonds een Amerikaanse verkoop gehouden van een terrein in de Tuinstraat, 71 vierk. m. groot. Er mocht slechts geboden worden met het ronde bedrag van f 10, of veelvou den daarvan. De opbrengst was f 1750. Naar het ministerie van Butenlandse Za ken mededeelt, was tot Dinsdag 3 Maart uit Frankrijk een bedrag van 300 millioen francs overgemaakt voor leniging van de schade va,n de watersnood. Een chèque van 250 millioen francs werd geadresseerd aan het Nationale Rampenfonds. Dit bedrag is het resultaat van diverse inzamelingen. Een bedrag van ongeveer 17 millioen francs werd overgemaakt aan diverse adressen. Dit zijn meestal giften van Fran se gemeenten aan geadopteerde Neder landse gemeenten. Na 3 Maart werd boven de 300 millioen inmiddels weer een bedrag van ruim 30 millioen francs omvangen door de „Banque Jordan", het centrale stortingskantoor voor de hulpacties in Frankrijk. Ook staat er nog een bedrag in vreemde valuta ter waarde van ongeveer f 12000 ter beschik king. In Oostenrijk was tot 3 Maart in totaal 7 millioen Oostenrijkse schilling ontvan gen. In het geheel waren 9 wagons met goederen naar Nederland verstuurd. De KLM vervoerde 10 ton. Uit Zweden is een nieuw aanbod van 12 barakken binnengekomen, een geschenk van „Sveriges Travaruhandlarenforenin- gars Centralforbund" en „Svenska Wall- board Forening". Een maatschappij te Ja maica heeft honderdduizend jutezakken tegen gereduceerde prijs aangeboden. NEW YORK. (Reuter). De Veilig heidsraad zal morgen bijeen komen om te beraadslagen over het aanwijzen van een opvolger voor Trygve Lie als secretaris generaal van de UNO. De bijeenkomst is uitgeschreven op verzoek van Engeland en Frankrijk, De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China moeten het eens zijn ever de keuze van de opvolger. De aanbeveling van de raad gaat naar de algemene vergadering, die de benoeming moet verrichten. Van de candidaten, die waarschijnlijk zullen worden gesteld, worden genoemd: de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, het hoofd der Philippijnse delegatie bij de UNO, generaal Romulo en de Poolse minister van Buitenlandse Za ken Skrzesezewski, die de keuze der Sovjet-Unie is. Men zegt, dat de Sovjet-Unie te kennen heeft gegeven geen veto tegen de candi- datuur van Pearson te zullen uitbrengen. TEHERAN (Reuter). De Perzische regering heeft Maandag meegedeeld, dat zij spoedig troepen versterkingen en vlieg tuigen naar Zuid-Perzië zal zenden, waar militairen vorige maand slaags zijn ge raakt met aanhangers van het stamhoofd Abolghassem Bakhtiari. De legereenheden waren boeren te hulp gekomen, die ge klaagd hadden, dat het stamhoofd hen uit buitte. Er is een speciale commissie benoemd om de klachten tegen Bakhtiari te onder zoeken. Veertien dagen geleden zeide Bakh tiari, dat hij zich aan de regeringstroepen wilde overgeven en naar Teheran komen. Tot dusvere heeft hij dit echter nog niet gedaan. TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met tijdelijk veel bewolking en in de nacht en och tend plaatselijk nevel of mist. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 11 Maart Zon op 7.04 uur, onder 18.37 uur. Maan op 5.16 uur. onder 13.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 Maart Hoog water: 10.25 en 23.19 uur. Laag water: 5.26 en 18.16 uur. Woensdag 11 Maart Hoog water: 12.07 en uur. Laag water: 7.01 en 20.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1