Pirandello's zes personages in de Haarlemse Schouwburg Pasen Haarlemse groente- en fruitveiling heeft gunstig jaar achter de rug Kort en bondigj B. en W. vragen 35 mille voor eerste hulp aan Oude Tonge Vader van 3 kinderen in Spaarne verdronken 'grieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Santpoort Bloemendaal DINSDAG 10 MAART 1953 Eerste regie van Elise Hoomans Burgerlijke Stand van Haarlem Boekenweek een tegen valler; ramp voornaamste oorzaak Feestgids van 50-jarig „Onderling Belang" Roodkoperen bootnagels bij Hilarius ontvreemd Twee Haarlemse zilversmeden aangehouden Het congres van de UCI Concert voor Ramoenfonds in Hervormde Kapel Kamperen in beperkte mate weer mogelijk Straatverlichting op hoofdwegen verbeterd Voor onze kwartaal-abonnés Haarlems Dagblad Knaapjes probeerden granaat te laten ontploffen Fietspaden aan beide zijden van Militairenweg HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .5 Elise Hoomans heeft haar debuut als re gisseuse bij het beroepstoneel gemaakt met „Zes personages op zoek naar een schrij ver" van Luigi Pirandello, een uitermate moeilijk te realiseren stuk, waarvoor men haar geenszins een tegen alle eisen opge wassen bezetting ter beschikking heeft ge steld. Bij de gisteravond door het A.T.G. in de Haarlemse Schouwburg gegeven abonnementsvoorstelling bleek in ieder ge val dat zij de problemen met grote intel ligentie heeft aangepakt, al kan men over sommige oplossingen dan ook ruimschoots van mening verschillen. Het best is zij er in geslaagd de gevoelsspanningen tussen de dragers van het melodrama de titel helden van „het spel dat nog geschreven moet worden" als duidelijke realiteit voelbaar te maken. En juist dit schenkt veel vertrouwen in haar mogelijkheden. Ik ben overigens bang dat zij zich wat al te gemakkelijk zal laten verleiden tot ex perimenten in een stadium van haar ont wikkeling, dat daar nog niet rijp voor is. Het vaak overbodig toepassen van licht effecten in deze voorstelling was daar een tekenend voorbeeld van. De daarvan uit gaande suggestie, hoe goed ook bedoeld en ongetwijfeld wel te verdedigen, werkte soms avei-echts door de werkelijkheid van de fictieve figuren aan te tasten. Dit klinkt wat ingewikkeld, maar daar is Pirandello verantwoordelijk voor. Het stuk dat in 1923 met Philippe la Chapelle en Willy Haak in de hoofdrollen voor het eerst in ons land werd vertoond heb ik in mijn voorbeschouwing van Zaterdag reeds enigszins bij de toeschou wers ingeleid. Ongetwijfeld kan voor een deel de magische aantrekkingskracht daar van worden verklaard door het buitenge woon virtuoze gemanoeuvreer met irratio nele middelen, dat tenslotte alleen gericht blijkt te zijn op het recht van de mens tot het leiden van een eigen bestaan. In dit eigenaardig en zeer origineel gecon strueerde, met geniale vondsten verstevig de geval voegt zich bij deze strijd nog een interessant probleem: in hoeverre heeft de mens een „dramatische" situatie nodig om zijn karakteristieke eigenschappen volledig te ontplooien? Uiteraard kan het niet de bedoeling zijn op deze (ook voor de aesthe- tiek van het kunstwerk van belang zijnde) vraag in dit korte bestek zelfs maar een poging tot antwoord te wagen. Maar alleen al door het stellen daarvan wordt duide lijk, dat men dit tot op zekere hoogte mees terlijke werk van Pirandello aanzienlijk tekort doet door het in veel te enge zin te beschouwen als een worsteling van de schrijver met zijn stof. Ware dit inder daad alleen het geval, dan zou men inder daad van gegoochel met denkbeelden mogen spreken. Thans echter wordt men onmiskenbaar gegrepen door een tragisch conflict van grote allure. Dit te illustreren heeft Elise Hoomans met haar „nerveuze" regie betracht en in niet geringe mate gelukte haar dat ook wel. Men zag de zes personen in door gaans goede perspectivische verhoudingen daadwerkelijk en wezenlijk worstelen om hun bestaan te voltooien, met een thea trale hang naar het fatale conflict. Maar zoals ik reeds opmerkte: niet steeds be schikte zij daarbij over de ideale figuren. De tekortkomingen waren overigens geens zins gevolgen van gebrek aan talent. Dat kan men zeker mevrouw Jacqueline Royaards-Sandberg niet aanwrijven en toch was haar in het zwart geklede vrouw geenszins de door de schrijver in zijn hartstochtelijke fantasie geziene moeder. Telkens als zij het woord nam, verscheur de haar typische toneelstem de sluiers van haar persoonlijkheid, tot onherstelbare schade der duister-erotische verhoudingen. Ook haar leeftijd komt niet met de funda mentele opzet overeen. Een tweede voor beeld van onjuiste rolbezetting werd gele verd door Johan Walhain, welke begaafde jonge acteur als de zoon geenszins het op standige spiegelbeeld van zijn vader werd, waardoor zijn verzet tegen het spelen van de voor hem bestemde rol sterk aan be tekenis inboette. Zijn verzet was te jon gensachtig. Een verrassing daarentegen was de idiote knaap van Detlev Pols, maar het kan niet anders dan een regiefout ge noemd worden, dat men het geluid van het schot bij de zelfmoord niet hoorde. Zelfs al wil men in het midden laten of hier de schijn dan wel de werkelijkheid regeert, dan nog was het noodzakelijk bij wijze van signaal aan het publiek. Van het slot van „Zes personages op zoek naar een schrijver" bestaan vêrschillende, allemaal door Pirandello van zijn autorisatie voor ziene lezingen en over het algemeen werd een gelukkige keuze uit de daardoor gebo den mogelijkheden gedaan, behalve echter ADVERTENTIE Laat nu uw oude hoed vervormen reeds vanaff 2.50 en binnen één week klaar. 3 Modemagazijnen Anegang 24 - Frankestr. 3—5 HAARLEM, 9 Maart 1953 ONDERTROUWD: 9 Mrt, P. van Poorten en M. C. F. van den Burg. GEHUWD: 9 Mrt, W. Kops en C. C. Smit. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt, E. J. Pot—Bos; C. A. Kennis-^van der Vlugt; 7 Mrt, J. Kik—Streefkerk: C. M. Haver—Vree- negoor; A. StobBolwidt; A. M. Demmers Moolenaar; 8 Mrt, M. H. A. Schiphorst—van der Meer; C. A. Oderkerk—Brouwer; 9 Mrt, C. J. JanssenHoutakkers; M. S. Meliefste •—den Engelsman. BEVALLEN van een dochter: 7 Mrt, A. M, Kok—Mays; A. de Jong—Kooistra; M. A. Yntema—Harting; M. A. J. Dernison—Assen delft; 8 Mrt, C. Leenders—Metselaar; E. L. Thijmvan der Putten; J. M. A. Reilman Jansen; A. Clar. W, van Emmerik—Plus; 9 Mrt, A. H. de Groot—Out. OVERLEDEN: 6 Mrt, R. Meelker, 55 j., Spaarndamseweg; J. G. Jager, 67 j., Pijlslaan; G. Houbein, 45 j., Herensingel; 7 Mrt, W. Dirks, 73 j., Generaal Joubertstraat; J. Tam- minga, 87 j., van Nesstraat; J. Lach de Bère —Snoek, 72 j., Eindenhoutstraat; H. van Dijk, 72 j„ Herensingel; T. Visser, 95 j., Jansstraat; W. van der Star, 77 j., Crayenesterlaan; B. J. van Oploo, 76 j„ Zijlstraat; 8 Mrt, C. Kou- wenhoven, 14 j., Waarderweg; J. van der Kleij—Breewel, 85 j„ Kamperlaan; C. H. Glas, 83 j., Zuidpolderstraat in de laatste scènes, zodat nu eigenlijk nie mand goed begreep dat de vertoning was afgelopen. Twee sterke rollen Voor de vertolking der hoofdrollen past warme waardering. Hans Tiemeyer was als vader voortreffelijk in zijn boetvaar digheid en aangrijpend in zijn dubbele be hoefte aan zelfkwelling (door steeds weer de vernederende confrontatie met zijn stiefdochter te willen doorleven) en recht vaardiging van zijn gedrag met uiterst scherpzinnige redeneringen. Dat zijn type van vervallen waardigheid iets naar het burgerlijke overhelde, berokkende het cerebrale gedeelte slechts weinig schade, die trouwens niet zo heel veel ter zake deed, maar plaatste wellicht de tragedie op Annie de Lange als de stiefdochter en Hans Tiemeyer als de vader in „Zes personages op zoek naar een schrijver". een te eng-realistisch niveau. Prachtig van hartverscheurende echtheid waren de tot werkelijkheid gespeelde ontmoetingen in het modehuis van verdacht allooi, mede dank zij de vreemde roerselen, die Annie de Lange met driftig temperament wist te suggereren. Hulde ook voor haar mooie en expressieve plastiek. De leden van het toneelgezelschap met aan het hoofd Mary Smithuysen en Gijsbert Tersteeg (in de plaats van de in het programma vermelde Robert de Vries) kweten zich verdienstelijk van hun taak. Lo van Hensbergen was bevredigend (maar dan ook niet meer) als de direc teur, vooral in het tweede bedrijf kostelijk in zijn arrogante zelfvoldaanheid, met iets van het bekende „voila" uit het amuse mentsbedrijf in zijn houding. Te weinig kwam niettemin tot uiting hoezeer deze ac teurs zich meer en meer laten fascineren en meeslepen door de vertoning der in dringers. Gezegd moet nog werden dat Jo han Greter met zijn costuums (terecht in de stijl anno' 1900) en décorstukken het geheel een uitmuntende dienst heeft be wezen. Vanavond wordt dé voorstelling her haald. Dat deze zo vroeg uit is, mag geen bezwaar heten, want men heeft door een bezoek stof genoeg opgedaan om er uren over na te praten. DAVID KONING Verschenen is thans het raadsstuk, waar in B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voorstellen, ter voorlopige financiering van de hulpverleningskoster) in de adoptie gemeente Oude Tonge een bedrag van 35.000 te voteren. In de motivering van zijn voorstel zegt het college, dat deze som dienen zal om de eerste opruimingswerk zaamheden in het overstroomde dorp waarbij thans ruim 100 Haarlemmers be trokken zijn te bekostigen. Tot welke omvang deze hulpverlening zal moeten worden uitgebreid om Oude Tonge weer bewoonbaar te maken voor zijn ongeveer 3000 inwoners, valt nog niet te overzien, zo verklaren B. en W. Het voorstel zal morgen in de Haarlemse raadsvergadering ter tafel komen. Met de Boekenweek is het dit jaar, zo als thans gebleken is, wel even anders ver lopen dan men zich aanvankelijk had voor gesteld. Opvallend zijn de reacties van de boek handelaren in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Daar blijkt wel duidelijk uit dat deze Boekenweek zich sterk onder scheidt van die in 1952. Zij tonen zich over het algemeen gematigd tevreden en het zijn wel de uitzonderingen die opge togen zijn over hun omzet en daarmee deze week in een gunstig licht stellen. Op de eerste Zaterdag werd goed ge kocht, maar deze dag onderscheidde zich vrijwel niet van de andere Zaterdagen, wanneer de winkels meestal drukker be zocht worden. De twee volgende Boeken weekdag en deden het al veel slechter en de rest van de week was niet minder dan ongunstig te noemen, daar de verkoop veelal beneden het gewone peil bleef. Voor het geschenk bleek wel bijzonder weinig belangstelling te zijn. Het publiek kocht niet met plezier. En dit moet uitein delijk de Boekenweek maken. Voor het minder gunstige verloop zijn twee oorzaken te noemen. Allereerst en ongetwijfeld speelt een belangrijke rol de aanzienlijk verminderde koopkracht als gevolg van de gelden die in de Februari- maand voor de ramp geofferd zijn. Nog veel is men bezield van de gedachte te moeten doorgaan met geven. Velen nog hebben het gevoel een wandaad te be gaan wanneer zij iets ten eigen bate aan schaffen en zijn vragen zich wel tien maal af of zij niet verplicht zijn de uiterste zui nigheid te betrachten als zij voor zichzelf iets kopen. Dit bewees in de afgelopen week een dame die een schoenenzaak bin nenging met de woorden: „Meneer het spijt me echt, maar ik heb werkelijk een paar nodig?" Deze dame is niet de enige die de guldens enkele malen keert alvo rens ze voor zichzelf te besteden. Laat staan dat er veel overschiet voor een boek. Verder betreurt d.e boekhandelaar het dat de keuze van het geschenk wat on gunstig is geweest en dat de aandacht die er door de pers aan geschonken werd dientengevolge minder loffelijk is uitgeval len. Sommigen noemen de belangstelling voor het geschenk met tien procent ver minderd in vergelijking met het vorige jaar. In het jaarverslag van de Haarlemse groente- en fruitveilingsvereniging over het boekjaar 1952 wordt gewezen op het feit dat de vereniging zich nog steeds moet blijven behelpen met het kleine, ouder wetse veilinggebouw aan het Donkere Spaarne. Volgens de directeur van de ver eniging, de heer Chr Böhm, is dit gebouw langzamerhand tot de museumstukken op veilinggebied gaan behoren. Vele verbete ringen dienen te worden aangebracht: er moet een nieuwe fustloods gebouwd wor den en ook een afgesloten neerzetruimte en een aparte veilingzaal worden een steeds dringender noodzaak. De heer Böhm verzocht het gemeentebe stuur van Haarlem dan ook een terrein aan te wijzen waarop gebouwd mag worden. Dit terrein moet uiteraard gelegen zijn aan goed vaarwater met walbeschoeiing en aan of bij een rijweg. Emballage Ook het emballage-bezit is een belangrijk onderdeel van de veiling. In de eerste plaats door de grote investering en in de tweede plaats door de grote slijtage. Elk jaar wordt hier natuurlijk zeer grote aan dacht aan besteed. De opslag van het mate riaal is telkenmale weer een probleem. Ook hier ligt de enige mogelijkheid om tot een oplossing te komen in de bouw van een nieuwe loods. Deze loods zou dan naast of vlakbij de veiling moeten liggen, daar anders de vervoerskosten een te grote rol gaan spelen terwijl men tevens de dage lijkse controle mist. Het spreekt vanzelf, dat de slijtage van de kisten een rol van betekenis speelt, om dat zeer veel producten nat worden aan gevoerd. Er is echter reeds een grote voor uitgang te constateren door het gebruik van de „pootenbak". Hierin worden bijna alleen droge producten aangevoerd. Ook de „kleine kist" slijt weinig. Anders is het echter gesteld met de grote kisten. Deze kisten eisen veel onderhoud en reparatie en een eenvoudige berekening wijst uit, dat de gemiddelde levensduur van alle kisten zes jaar bedraagt, waarbij echter de grote kisten zeker niet langer dan 4% jaar mee gaan. Producten Aan het einde van het jaar 1952 kwam men tot de verheugende conclusie, dat het veilingjaar 1952 niet onbevredigend is ge weest. Medio Juni 1952 was er aan de veiling nog een achterstand in de omzet van veer tigduizend gulden. Deze achterstand is ge leidelijk ingelopen en op 31 December was dat zelfs omgezet in een voorsprong van bijna tienduizend gulden. Behoudens nog enkele wenken, die bij enkele producten gegeven moesten worden, kan gezegd worden dat aan het veiling- klaar maken grote zorg werd besteed. Van niet te onderschatten belang is hier bij natuurlijk ook een goede voorlichting van de Rijkstuinbouw-consulentschappen. Ook de tuinbouw-wintercursussen kunnen goede resultaten afwerpen. Met succes is er enkele jaren achtereen een cursus ge houden onder leiding van de heer Geert- sema. Ook dit seizoen is men weer aan een cursus bezig waarin hoofdzakelijk de vol gende onderwerpen behandeld worden: boekhouden, economie en ziektebestrijding. Alle jongeren worden aangespoord om aan deze cursussen mee te doen. De heer Chr. Böhm besluit het interes sante jaarverslag met de hoop uit te spre ken, dat 1953 voor de tuinders een voor spoedig jaar moge zijn. Op Donderdagmiddag 19 Maart zal de Haarlemse groente- en fruitveilingsver eniging een algemene ledenvergadering in een der zalen van restaurant Brinkmann, Grote Markt, houden. Op de agenda staan enkele belangrijke punten, zoals verkiezingen van bestuurs leden, een lid der financiële commissie; de vaststelling van entréegelden; veilingsper centages en kistenhuur; contributies en presentiegelden. Tevens komt de benoeming van afge vaardigden naar de jaarvergadering van het centraal bureau, en het voorstel van het bestuur om een kapitaal te vormen voor de nieuwbouw-veiling ter sprake. Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien is de dertigjarige P. Bakker uit Landsmeer van een vuilnisschuit ter hoogte van de machinefabriek Figee in het Noorder Bui ten Spaarne gevallen. Toen de drenkeling werd opgehaald ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De heer Bakker was werkzaam bij de firma P. de Boer uit Landsmeer, die onder meer het Haarlemse stadsvuil met schui ten afvoert. Hij bevond zich vanmorgen op de laatste boot van een sleep en pro beerde de ketting, die dat vaartuig met het voorlaatste verbond wat in te korten. Daarbij is hij voorover in het water ge vallen met het noodlottige gevolg. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en omgeving „Onderling Belang", heeft een feestcommissie aan de genodig den op de festiviteiten op 25 Maart, het be stuur en de leden een feestgids aangebo den. Hierin zijn gelukwensen gepubliceerd van de landelijk voorzitter, de heer D. van Kampen, de ere-voorzitter, de heer J. Tam- mes, de voorzitter van de zusterorganisatie „Sint Joseph", de heer J. Rutte, de oud voorzitter, de heer J. Bol. de voorzitter, de heer H. P. J. Kuipers. Over de geschiedenis van de vereniging is door ons op 28 Januari van dit jaar uit voerig geschreven. (Verkort weergegeven) Een fietsende mijnheer balt zijn vuist tegen me, terwijl hij de fout maakte. Dat overkomt autorijders wel meer. Als ik met mijn auto stopte en de vuistballers vroeg wat ik misdaan had, hoorde ik constant het gezegde: „Mijnheer, ik kom toch van rechts, dan ga ik voor". Na de tiende vuistballer aangetoond te hebben, dat hij schoon ongelijk had, lijkt het mij toch gewenst de grote publiciteit van onze courant te hulp te roepen. De kinderen weten het wel. Zij krijgen op school verkeersles, doch de ouderen die dat voorrecht niet hadden, leven nog bij de oude regel: verkeer van rechts gaat voor. Die regel geldt nóg, maar alleen bij dezelfde soort vervoermiddelen, dus: bij auto's onderling, en bij fietsers onderling. Maar kruist u als fietser een auto, ook al komt u van rechts, dan gaat de auto voor. Dit omdat sinds een aantal jaren de regel geldt: Snelverkeer gaat voor langzaam ver keer. Ik zie hierbij even af van voorrangs wegen, omdat we die in het Haarlemse stadsverkeer bijna niet hebben. Voelt u zich als fietser achteruitgesteld? Dat lijkt maar zo. Zodra u uit noodzaak vopr uw bedrijf de tijd-sparende auto hebt en zelf achter het stuur zit, zult u de wijze regel begrijpen. Door het plotseling stop pen van auto's, die op eens een fietser van rechts voor moesten laten gaan, uit welk nauw straatje deze ook plotseling te voor schijn wilde schieten, gebeurden zoveel ongelukken, dat deze regel veranderd moest worden. Veel wagens slipten op nat asfalt bij plotseling fel remmen voor zo'n fietser van rechts, de volgende auto reed op die plotseling stoppende auto in. Nu gaat het veel soepeler met de regel: snel verkeer gaat voor. Het gaat voor, omdat het veiliger is. Ook voor u als fietser. Kijk dus uit. D. B. (Terwille van de volledigheid voegen wij er aan toe, dat fietsers wèl voorrang hebben op auto's wanneer zij zelf op een voorrangsweg rijden en eveneens wanneer een hen tegemoetkomende of achterop rij dende wagen links respectievelijk rechts wil afslaan. Red.) Transportprobleem „Ik was zeer verheugd te lezen dat de gemeente Haarlem Oude Tonge heeft ge adopteerd en dat weer honderd Haarlem mers vertrokken zijn om daar hulp te gaan bieden. Alleen: had het comité, dat de hulpverlening regelt, niet voor een paar goed verwarmde bussen kunnen zorgen, inplaats van de vrachtwagens, waarin deze mensen als beesten vervoerd werden? Er stonden Maandagmorgen drie bussen klaar bij de N.Z.H. om deze mensen naar Oude Tonge te brengen, maar inplaats daarvan kregen zij vrachtwagens waarin alle com fort ontbrak en dat eerst om 8.30 uur, terwijl de bussen klaarstonden om deze mensen om 7 uur weg te brengen." „Een oud-inwoner van Oude Tonge". Naschrift van de redactie: Van de heer J. P. Starreveld, die voor het comité hulpverlening Oude Tonge de transportkwesties regelt,.vernemen wij, dat dit, comité ervan heeft moeten afzien, de Haarlemse vrijwilligers in NZH-bussen naar de adoptiegemeente te vervoeren „omdat de autobussen van deze maat schappij te groot en te weinig wendbaar zijn voor de smalle dijken naar en in het rampgebied. Bovendien kon de N.Z.H. be zwaarlijk telkens een of twee bussen voor een periode van veertien dagen missen, nu de Flora-drukte voor de deur staat". Om deze redenen heeft het vervoer van de honderd vrijwilligers gisteren in militaire vrachtauto's plaats gehad, die echter stel lig niet van alle comfort verstoken waren en in elk geval behoorlijke zitbanken had den. De heer Starreveld had zelf met een der hulpgroepen in zo'n militaire truck de tocht naar Oude Tonge meegemaakt en daarbij geen enkele klacht van zijn mede inzittenden gehoord. Door een misverstand was het vertrekuur dezer vrachtauto's uit Haarlem gisteren inderdaad vertraagd, maar omtrent de drie N.Z.H.-bussen waar van onze briefschrijver rept, was de heer S. niets bekend. Een enigszins afwijkende mening over deze kwestie hoorden wij van de heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H., die ons mededeeelde, dat het comité hulpver lening aanvankelijk wel het plan had, voor het transport der gisteren vertrokken hulpploeg van N.Z.H.-bussen gebruik te maken en daartoe 2 a 3 Crossley's had laten reserveren, die echter alleen dienen zouden om de Haarlemmers naar Middel- harnis te brengen en ze vandaar over 14 dagen terug te rijden. Zaterdag j.l. werd deze opdracht echter door de heer Starre veld telefonisch geannuleerd, omdat het transport verricht zou worden „door ver voermaatschappijen die in het rampgebied gevestigd zijn." De Haarlemse politie heeft de 38-jarige J. van E. aangehouden en ingesloten onder verdenking een hoeveelheid roodkoperen bootnagels uit het magazijn van de draad- nagelfabriek Hilarius, waar de verdachte werkzaam is, te hebben ontvreemd. Aanvankelijk dacht men dat het om een diefstal van ongeveer vijf kilogram ging, maar toen men het magazijn eens ging con troleren kwam uit, dat er sinds Januari van dit jaar wel 330 kilo ter waarde van 1675 verdwenen was. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Vi Nederl.'47 95 94% A.K.U 160% 161 184% 184% Philips Gloeil. 159% 160 Kon. Petroleum 309% 309 lUdam Rubber 88% 88% Roll. Amer. Lijn 141 141 N. Scheepv. Unie 129% 129 K.V.A 101 101 80% 82 Amsterd. Batnk 163 163% Ned. Handel Mij. 159 159 Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank. 167 167 Anaconda Copper 43% 43% Bethlehem Steel 54 54 Republic Steel 48% 47% 71 70% 245/.* 23% 40% 41 Twee firmanten van een kleine Haar lemse zilversmederij, de 42-jarige K. Z. en de 33-jarige J. B. S., zijn door de Haarlemse politie aangehouden onder ver denking een bedrag van bijna tweeduizend gulden aan pensioenpremies van hun werknemers voor andere doeleinden dan waarvoor het bestemd is, te hebben be steed. Van het voorjaarscongres van de UCI kan worden gemeld dat de finales van de we reldkampioenschappen sprint dit jaar we derom a trois en in één manche zullen worden gereden. Dit besluit werd met 32 tegen 24 stemmen genomen. Ook de Santpoortenaren hebben niet willen achterblijven met het organiseren van een actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds en zo werd Maandagavond in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg een avond van zang en mu ziek gegeven. De uitvoerenden waren Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor, het Christelijk vrouwenkoor „Vox Jubilant", het Christelijk gemengd dubbelkwartet „Pro Musica", Lida Langerveld (viool), Albert de Groot (orgel) en de heer P. L. Wapenaar (declamatie). De heer J. C. Aschoff, wethouder van Onderwijs der ge meente Velsen, leidde de avond in met ge bed en een korte toespraak. De spreker wees op de bijzonderheid, dat er in Neder land nog nooit een collecte is gehouden op zo grote schaal, die zoveel heeft opge bracht en waar zo spontaan aan gege ven is. Het begrip naastenliefde is er levendiger door geworden en dit stemt tot grote dank baarheid. De door deze watersnood getrof fenen staan niet alleen. Dit is in deze da gen duidelijk gebleken. Het viel te betreuren, zeide de heer Aschoff, dat zo weinigen deze zang- en muziekavond waren komen bezoeken. „Pro Musica", dat over welluidend ma teriaal beschikt, bereikte door enkele do minerende stemmen r.og niet de ook voor kwartetzang vereiste homogeniteit. Men kon met waardering luisteren naar een verzorgde uitspraak en een streven naar zuivere accoordbouw. De liederen uit Va- lerius-Gedenckklank sorteerden het mees te effect. Het Santpoorts Vrouwenkoor, zoals alle deze avond optredende ensem bles zingende onder aanvoering van me vrouw Jo de Koeyer, ontwikkelde tezamen met „Vox Jubilant" een gezonde koor klank dank zij een royale bezetting. Dit laatste kan een vrouwenkoor in het alge meen niet missen, daar anders de klank te ijl zou worden. De zang was keurig op toon en de nuancering verzorgd, maar toch nog niet contrastrijk genoeg, al vroegen de geestelijke liederen er nu niet bepaald om. Hoewel mevrouw Langerveld haar hart verpand heeft aan de Arietta van Hen- riëtte Bosmans, welk werk ik de afgelo pen jaren reeds dikwijls van haar heb ge hoord, bekoorde haar spel mij niettemin meer in Tartini's klassieke sonate in g- klein. De declamator sprak zijn poëzie veel te nadrukkelijk, zoals helaas declamatoren zo dikwijls doen, wanneer zij hun toe hoorders van de schoonheid van de Neder landse dichtkunst willen laten genieten. Albert de Groot, de consciëntieuze bege leider van de vioolsoliste, nam een te klei ne plaats in op dit programma van deze avond van zang en muziek, die goed be doeld was. Als zodanig zal men het geheel ook dienen te beschouwen. A. J. v. d. W. Toestand Bloemendaalse strand De eerste maand na de storm in de nacht van 31 Januari op 1 Februari zag het er op het Bloemendaalse strand troos teloos uit: een vlakke zandmat met plot' seiing recht opgaande hoogten naar de duinen. Langzamerhand wordt het zand weer van de zeekant af aangevoerd en het is te verwachten, dat over enkele maanden, als begin Mei het seizoen begint, het strand weer een enigszins normale aanblik heeft gekregen. Ook wat het kamperen op het Bloemen daalse strand ten Noorden van de kop Zeeweg betreft, was een technisch ambte naar van de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal optimistisch gestemd. Men zal het tentenkamp misschien ech ter in beperkte mate zeker weer kun nen opzetten. Alleen zullen de huisjesten ten naar alle waarschijnlijkheid in plaats van over drie slechts over twee rijen ge plaatst kunnen worden, waardoor de totale lengte van het tentenkamp dus vergroot zou dienen te worden. De hoofdleiding van het waterleidingnet is in tact gebleven. Het andere zal even als de rioleringsplaatsen vernieuwd moeten worden. Dit geldt eveneens voor de Bloemendaalse Reddingsbrigade, waar bovendien voor het strandgebouw eerst het plateau opnieuw gelegd zal moeten worden. Eveneens zal dan een nieuwe uit kijkpost worden aangebracht, waarvoor de raad van Bloemendaal B. en W. inmiddels reeds een crediet heeft verleend. Geruime tijd geleden werd als inmiddels geslaagde proef een kwikdamplampverlich ting aangebracht in de Bloemendaalse dorpsstraat. Daarna kwam een gedeelte aan de beurt van de Bloemendaalse weg in Overveen. Deze kwikdamplampverliehting is sinds het einde van de vorige week andermaal uitgebreid en voorziet nu de verlichting van de gehele Bloemendaalse- weg van Overveen af tot aan het Kerkplein in Bloemendaal. Bovendien werd een ver lichting met kwikdamplampen aangebracht in de lichtpunten langs de Busken Huet- laan en de Korte Kleverlaan. De sterkte van deze lampen bedraagt tachtig watt, het geen ongeveer dezelfde lichtsterkte geeft als een normale gloeilamp van tweehon derd watt. De lampen, die de lichtpunten langs de genoemde wegen tot nu toe be vatten, varieerden van veertig tot hon derd watt, zodat de huidige lichtsterkte zeker het dubbele is van de oude verlich ting. In tegenstelling met gloeilampen, waar bij de levensduur door het aantal brand- uren wordt bepaald, wordt het leven van een kwikdamplamp bepaald door het aan tal schakelingen. BINNENLAND De zesde Huishoudbeurs wordt van Vrijdag 20 tot en met Zondag 29 Maart in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam gehouden. Er zijn onder meer stands van de commissie van huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, van de Voedingsraad, de Amsterdamse ver keerspolitie en het Veiligheidsinstituut. Het Instituut voor Industriële Vormgeving biedt de mogelijkheid voor een gesprek tussen de gebruikers en de ontwerpers van een vier tal industrieproducten. Bezoeksters kunnen zich ook oriënteren over emigratie. Vier Franse mannequins van Fath, Balmain, Larvin en Carven zullen de modellen op de dagelijkse modeshows tonen. Firma's uit België, West-Duitsland, Zwitserland, Ame rika en Engeland nemen aan de beurs deel. Een Zuid-Afrikaanse commissie, welke naar Nederland werd gezonden voor het aannemen van technici, ter vervulling van een groot aantal vacatures bij de Zuid- Afrikaanse spoorwegen, heeft vele candida- ten aangenomen. Alle jonge civiel-ingenieurs, die zich hadden aangemeld, zijn aangeno men. Er kunnen nog werktuigkundige inge nieurs worden geplaatst. Verder zijn tech nische tekenaars, monteurs voor het sein- wezen en electro-technici aangenomen. Er bestaan plannen om op Koninginne dag in Amsterdam een parade te houden waaraan alle onderdelen van leger, marine en luchtmacht zullen deelnemen. De douane bij Vaals heeft drie auto's aangehouden, waarmee getracht werd 1000 pond koffie naar Duitsland te smokkelen. Herhaaldelijk komt het nog voor dat smok kelaars proberen te voet over de grens te komen. Zóndag werden er vijf gearresteerd. Een van hen liep bij een poging te ont vluchten een schot in het linkerbeen op. Prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de beschrijvende bouwkunde aan de rijks universiteit te Utrecht en hoofd van de af deling beschrijving van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, heeft de opdracht aan vaard in het Caraïbische gebied een onder zoek in te stellen naar de architectuur en een boek te schrijven dat de oude landhui zen op Curagao en de oude architectuur -in de kern van Willemstad behandelt. De veerdienst tussen Dintelsas en Oolt- gensplaat, welke West-Brabant met Over- flakkee verbindt, wordt thans weer normaal volgens de winterdienstregeling onder houden. De Stichting voor de Landbouw heeft met de organisatiecommissie van de Sociaal- Economische Raad overeenstemming bereikt over het ontwerp van een algemene maat regel van bestuur tot instelling van een be drijfschap voor de landbouw. In de lentemaanden van 1950 en 1951 ging bijna 300 hectare bos door brand ver loren. Thans, nu het publiek weer naar bui ten trekt, wordt gewaarschuwd tegen on achtzaamheid met nog brandende sigaren- en sigarettenpeukjes. In vrijwel alle gemeenten die voor het kamperen in aanmerking komen is een kampkaart vereist. Vele vacantiegangers menen, dat dit document alleen noodzakelijk is voor hen, die in een tent overnachten. Echter ook „caravanners" en zij, die een zomerhuisje op een kampeercentrum huren of die in een kamphuis willen verblijven, moeten in het bezit van een kampkaart zijn. HAARLEM EN OMGEVING De in het najaar uitgestelde cursus van mejuffrouw ds. H. J. W. Modderman voor de Volksuniversiteit Haarlem over „Religieuze opvoeding" begint Woensdagavond in het Frans Halsmuseum; de cursus bestaat uit drie voordrachten. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer leder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt m'aken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De parkwachter van het Bloemendaalse Openluchttheater heeft twee knaapjes van ongeveer tien en dertien jaar achterhaald, die op de Hoge Duin en Daalsewreg pro beerden hoeveel keer zij een nog in tact zijnde mortiergranaat wel op de straat stenen konden gooien voor het projectiel uit elkaar zou spatten. Gelukkig voor de jongens zowel als voor de omwonenden is dit niet geschied. De twee jongens waren afkomstig uit Haar lem-Noord en beweerden de projectielen zij hadden ook nog een handgranaat meegenomen! in de Kennemerduinen te hebben gevonden waar volgens hun zeggen nog meer van deze oorlogsher inneringen zouden liggen. Voor ouders en leerkrachten kan dit bericht misschien aanleiding zijn de kin deren nog eens te wijzen op het gevaar en de ongelukken die deze oorlogsma- latenschap kan aanrichten. Met het laatste deel van de sanering van de Militairenweg te Overveen heeft de dienst van Publieke Werken van Bloemen daal onlangs een aanvang gemaakt. En wethouder Van Geluk heeft daarmede woord gehouden, toen hij in de laatste raadsvergadering de heer Wildt Meyboom toezegde, dat de algehele gereedkoming van de Militairenweg voor de Paasdagen zou zijn geschied. Na veel overleg heeft de gemeente in eigendom verkregen een stuk grond langs de Militairenweg tussen de Lonbar Petri- laan en de Kweekduinweg. Hierdoor kon een onoverzichtelijke bocht in de weg wor den rechf getrokken. Tevens bood deze verbreding de gelegenheid om nu ook tus sen de Zeeweg en de Kweekduinweg langs de Zuidzijde van de Militairenweg een tweede fietspad aan te leggen. Evenals in de richting van het strand kunnen de naar de stad terugkerende wielrijders nu zowel op de Zeeweg en daarna over de ge hele Militairenweg op een fietspad rijden. Maandagmorgen is personeel van de dienst van Publieke Werken eveneens begonnen met de vernieuwing van het nu enigszins verlegde wegdek, zodat het verkeer naar en van het strand gedurende ongeveer een week over de Tetterodeweg zal worden ge leid.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7