Thunder jet door Tsjechische Migs boven Beieren neergeschoten Raad van Europa aanvaardt het Europese ontwerp-statuut Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Al die Russen Amerikaanse piloot redde zich met parachute, krachtig protest tegen grensschending Onaangename verrassing van Franse zijde Mossadeq verwerpt Britse voorstellen Straaljager neergestort; piloot ongedeerd Bedrag in Rampenfonds thans f77.5 millioen Engeland neemt voorzorgsmaatregelen Lie verdedigt beleid Het woord is aan... De Rode Kruishulp aan artsen en apothekers Tito onderweg 67e JAARGANG No 206 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 11 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 53 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. V erschijnt dagelijks behop Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE JAPANSE PREMIER JOSHIDA heeft in het parlement gezegd, dat hij ge looft dat het gewapende conflict in Korea weldra „in feite" een einde zal nemen. Maar hij heeft de redenen, die hem een wapenstilstand doen verwachten, niet wil len onthullen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat naar zijn mening Stalin's dood de kans op wereldvrede vergroot heeft, omdat zijn opvolger de vrede niet zo'n domper zal opzetten. Hij heeft er enigszins triomfante lijk aan toegevoegd, dat het Eisenhower- tijdperk begint waar het Stalin-tijdperk is afgesloten. Stalin was voor hem de grootste hinderpaal voor een daadwerkelijke ver wezenlijking van de idealen, neergelegd in het Handvest van de U.N.O. Intussen heb ben de machtigste Russen na Stalin's dood: Malenkov, Molotov en Beria, alle drie al verklaard dat Sovjet-Rusland de vrede is toegewijd, waarbij Malenkov, momenteel Russisch staatsman nummer één, nog heeft toegelicht dat de Russische buiten landse politiek beheerst wordt door „de overtuiging van Lenin en Stalin", dat de twee verschillende systemen, kapitalisme en communisme, in vrede naast elkaar kun nen bestaan en zelfs in vrede wedijveren. Hetgeen tot dusver niet bepaald gebleken is, al heeft de verhouding zich (buiten Korea) tot koude oorlog beperkt. Kon slechts koude vrede bereikt worden, hoe groot zou de vooruitgang niet reeds zijn! Maar wij leven in een wereld vervuld met- politieke achterdocht en belast met poli tieke teleurstellingen, die de practische uitwerking van het Handvest der U.N.O. is gaan samenvatten in de niet zeer bewe gelijke of vooruitstrevende formule „zo lang ze praten, vechten ze niet" en die ook de jongste meningen en verklaringen van Yoshida, Foster Dulles, Malenkov, Molotov en Beria in die geest ontvangen moet heb ben. Wat denkt het Russische volk? Het heeft te allen tijde onder een autocratisch be wind geleefd. Het heeft nooit de Westerse vrijheden gekend. Maar wat ervaart het nu zijn stalen heerser het ontvallen is, zijn Vadertje-zonder-dynastie zo anders dan eeuwenlang Vadertje Tsaar en nog maar blijken moet of een nieuw stalen Vadertje het ten deel zal vallen? Ik heb die ver maarde kenner en beschrijver van volks karakters, de Fransman André Siegfried, nog eens op de Russische volksaard nage slagen en opnieuw beseft hoe moeilijk het voor ons Westerlingen is, ons daarin te ver plaatsen. Siegfried schetst de Rus als een „Euraziaat" en is geneigd in hem veeleer een door het Westen beïnvloede Ooster ling dan een door het Oosten beïnvloede Westerling te zien. Hij laat Azië dus zwaar der wegen dan Europa. En als een der meest Aziatische karaktertrekken van de Rus noemt hij zijn geduld, zijn uithou dingsvermogen en zijn gave om aan lijden weerstand te bieden. „Hij weet te lijden en dat het leven hard kan zijn en wreed wekt bij hem verwondering noch veront waardiging. Deze levenshouding wordt verklaard door het feit, dat hij sedert on heuglijke tijden aan beproevingen, ver oorzaakt door het ruwe klimaat, door in vasies of door de traditionele wreedheid, die de geschiedenis van dit werelddeel kenmerkt, gewend is geweest. Al die be proevingen beschouwt de Rus als natuur lijk, omdat hij nooit anders gekend heeft; hij aanvaardt ze in een geest van realisme en zonder protest, zoals hij de machts uitingen van de staat ondergaat. Hij aan vaardt ze misschien niet gedachteloos, maar hij buigt zich ervoor als voor een natuurkracht". Dus: misschien niet gedachteloos. Wij kunnen ons op dit ogenblik de vraag stel len, of inderdaad Malenkov, en nevens hem Molotov en Beria, gedrieën zomaar kunnen uitmaken wat de lotsbestemming van meer dan tweehonderd millioen Rus sen, die een derde van de aarde bevolken, zal zijn. André Siegfried noemt der Rus sen typisch-Oosterse philosophie, dat men in weerwil van al het lijden toch blijft voortleven. Hij ziet dat uitgedrukt in het Russische stopwoord Nitchevo: „dat maakt niets uit", „dat is zonder belang". Later verklaart hij dat de Sovjets, die in technisch opzicht hun kennis in het Wes ten hebben opgedaan, het toch wantrou wen en verafschuwen. In de ogen van de Rus, of hij Tsarist of revolutionnair is, zijn de grondslagen der Westerse bescha ving afkeurenswaardig en zij wekken bij hem een soort wrokgevoel. Het begrip van persoonlijk eigendom is bij hem nooit tot een werkelijke overtuiging gegroeid; al voor de revolutie koesterde hij te dien aanzien zekere scrupules. Berdjajew heeft in zijn Nouveau Moyen Age (Nieuwe Mid deleeuwen) het aldus uitgedrukt: „De Rus werd te allen tijde gekarakteriseerd door het feit, dat zijn geest in zekere zin „los van het aardse" is, een in het Westen on gekende eigenschap. Hij heeft zich nooit gebonden gevoeld aan aardse zaken, aan eigendom, aan zijn familie, de staat, zijn recht, zijn meubilair of in het algemeen aan een uiterlijke levenswijze. Indien het Russische volk al aan zijn grond was ver knocht, dan was dat eigenlijk iets zondigs. De ideologie van de Westerling daaren tegen rechtvaardigt zijn gehechtheid aan aards bezit. Siegfried ziet ten deze in het Russische karakter wel iets groots en bewonderens waardigs maar herhaalt dat dit in lijn rechte tegenstelling is met al wat Europa groot heeft gemaakt. Overigens ziet hij in het Russische volk grote kwaliteiten en grote gebreken. Het heeft grote gaven, is bijvoorbeeld veel begaafder dan de nauw gezette, eigenzinnige, gedisciplineerde Duitser, maar zijn rendement is maar ma tig. Het lijdt aan een vertraagd bescha vingsproces. Het Westen heeft er zich vroeger zeer in vergist. Het nieuwe Rus land schijnt met het oude scherp in tegen spraak te zijn. Maar vergissen wij ons niet, als wij in een grondige verandering geloven? Het huidige régime is jong en daarom komen sommige gebreken niet al te duidelijk uit, terwijl daarentegen zekere onbetwistbare kwaliteiten juist in een scherper daglicht worden gesteld. Maar bestonden die kwaliteiten vroeger niet even goed en zijn de fouten van vroeger werkelijk niet meer aanwezig? Ook Siegfried eindigt vragend. Maar met overtuiging zegt hij dat de vrijze, waar- Vergelijk. Hadji Rafi, voorzitter van de delegatie van acht, die poogt een verge lijk te vinden tussen het hof, premier Mossadeq en de voorzitter van de natio nale vergadering, Kasjani, heeft ver klaard, dat de mogelijkheid, dat de Sjah het land zal verlaten, niet meer bestaat. FRANKFORT. (Reuter). Twee Tsjechi sche straaljagers van het type Mig-15 heb ben gisteren een Amerikaans militair vliegtuig, een Thunderjet-straaljager aan gevallen en neergeschoten. Het incident gebeurde om 11 uur 's och tends bij Regensburg (Beieren), op 40 kilometer van de Tsjechische grens binnen de Amerikaanse bezettingszone van Duits land. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de ambassadeur in Praag opdracht gegeven om „zo krachtig mogelijk te protesteren tegen het neerschie ten van de Amerikaanse „Thunderjet", zo heeft een woordvoerder van het ministerie te Washington medegedeeld. Het protest, zo zeide hij, diende ook ge richt te zijn tegen „de schending van de West-Duitse souvereinitcit". De Amerikaanse ambassadeur in Praag is George Wadsworth. Dr. James B. Conant, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft een persverklaring uitgegeven, waarin hij zegt van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten vernomen te hebben van een aanval op een Amerikaans vliegtuig boven de Ame rikaanse zóne van Duitsland. „Dit is een ernstig incident, dat een grove schending van de grens van de Amerikaanse zóne betekent door vliegtuigen van satellieten van de Sovjet-Unie of van de Sovjet- Unie. „De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte ge bracht en ik verwacht, dat doeltreffende maatregelen getroffen zullen worden. In middels vertrouw ik er op, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland zullen weten op te treden ten aanzien van iedere toekomstige inval van deze aard", aldus het communiqué van de Hoge Commissa ris. Piloot gered Welingelichte regenngsbeambten te Washington hebben verklaard, dat de in Rusland vervaardigde Migs de kenteke nen van de Tsjechoslowaakse luchtmacht droegen. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig was luitenant Warren Brown. Hij sprong na de aanval met een valscherm uit zijn vliegtuig en landde veilig in de buurt van Regensburg. Volger.s een zegs man heeft luitenant Brown, die een ge bruikelijke verkenningsvlucht maakte, ge zegd, dat twee Migs 15 op een hoogte van 12.000 voet verschenen en in het voorbij gaan op zijn toestel vuurden. De Thunder jet (F 84) stortte neer kort nadat de pi loot er uit gesprongen was. Een andere Amerikaanse straaljager, die eveneens een patrouillevlucht maakte, heeft geen poging gedaan het vuur te beantwoorden, doch is op het viiegveld Fürstenfeldbrouck, bij München, geland. De Thunderjet is in het Beierse woud bij Falkenstein, 20 km. ten Noord-Oosten van Regensburg en ongeveer 40 km. van de Beiers-Tsjechoslowaakse grens, terecht ge komen. Luitenant Brown is naar Wiesbaden ge bracht voor een verhoor door officieren van de Amerikaanse geheime dienst. Te Wiesbaden bevindt zich het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft verklaard, dat de Amerikaanse Thunderjet zodanig getroffen werd, dat het onbestuurbaar was geworden. In het vliegtuig deed zich een explosie voor toen het de aarde raakte en het brandde uit. Grensschendingen John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken verklaarde tegenover journalisten, dat hij het inci dent als „zeer ernstig" beschouwde. Volgens de West-Duitse grenspolitie te Furth-im-Walde hebben Tsjechoslowaak se straalvliegtuigen in Februari verschei dene malen het West-Duitse luchtruim ge schonden. Na een pauze van enige maan den, zo zegt de politie in haar maandelijks rapport, zijn Tsjechoslowaakse vliegtuigen weer verscheidene kilometers' boven West- Duits grondgebied doorgedrongen. Ook wa ren Tsjechoslowaakse militaire oefeningen nabij de grens waargenomen. Coleridge: Wat in de politiek met vrees begint eindigt gewoonlijk met dwaasheid. Gisteravond heeft de verlichting proefgebrand van de bekoorlijke boog, die bij wijze van visitekaartje van Heemstede als gastvrouwe van de Flora over de brug in de Zandvoortselaan werd gespannen. De ontwerper van deze zeer oorspronkelijke ver siering en verlichting is de Iieemsteedse tekenaar Jan Apetz. De boog maakt overdag een fleurige's avonds een feeërieke en gedurende het gehele etmaal een kleurige indruk. STRAATSBURG (A.N.P.) De Straats- burgse vergadering heeft met 50 stemmen bij 5 onthoudingen het statuut voor een Europese gemeenschap aanvaard. Er wa ren geen tegenstemmen. De Franse onaf hankelijke republikein Maroger en de Luxemburgse socialist Schauss waren de enigen, die zich van stemming onthielden. De andere drie onthoudingen waren van afwezige Duitse socialisten. Voor de stem ming werd de vergadering onthutst door de vinnigste anti-Duitse rede, die in deze zaal ooit werd uitgesproken. De Franse onafhankelijke republikein Maroger, die zichzelf een oude Jacobijn noemde, riep de vergadering toe: „De meerderheid, waarop deze gemeenschap zal worden gebouwd, zal een Duitse meer derheid zijn. Duitsland wenst de Saar te rug, omdat het dan het meeste staal zal hebben. Dan zal het Europa kunnen be heersen, zoals Pruisen Europa beheerst heeft. Ik constateer hier, dat Duitsland aan uw controle zal ontglippen, zonder dat ge er iets tegen zult kunnen doen. De enige manier om een Europa te vormen, is eerst de naties te verbrijzelen en daarna de stukken tot een geheel te vormen. Slechts dan zal er genoeg Franse geest in Europa blijven. Ik accepteer geen ander Europa dan een, waarvan Parijs de hoofdstad is, waarvan alle burgers Fransen zijn en waarvan het Frans dé enige officiële taal is. Maar- Frankrijk zal deze oplossing niet aan Europa opdringen. Het is daarvoor te oud eri te zwak geworden". De katholieke Franse afgevaardigde Teitgen reageerde op deze uitval met de woorden: „Ik voel me door deze rede als Fransman in mijn trots gekrenkt". De vergadering hoorde met enige ver bazing de woorden van de Fransman aan. De Duitsers lieten het bij een rustige re actie bij monde van de christelijke afge- vaardige Strauss. Men moest volgens hem Europa inderdaad op federalistische basis bouwen en er niet, zoals de heer Maroger dit voorstelde, een eenheidsbrei van ma ken. Hij waarschuwde Frankrijk voor een statische houding en zeide, dat de rede, die minister Bidault in Straatsburg gehou den heeft, geen statisch karakter had in Het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin is Maandag in het mausoleum op het Rode Plein in Moskou bijgezet. De lijkkist, waarop het hoofddeksel van Stalin is geplaatst, wordt gedragen door: van links naar rechts: Svernik, Kaganowitsj, maarschalk Boelganin, Molotov, een niet te identificeren persoon, Malenkov en Beria.. De foto iverd radiografisch van Moskou naar Amerika, vandaar per radio naar Londen en van Londen iiaar Nederland per telefoonlijn overgebracht op de overtuigde communist over zijn tractor spreekt iets mystieks heeft. Al moge hij duizendmaal op aggressieve toon verzekeren, dat hij materialist en alleen materialist is, zijn taal, zijn houding, zijn hartstocht contrasteren toch scherp met de laag-bij-de-grondse efficiency van de kost prijs-berekenende Amerikaan." Ondanks deze laatste vergelijking moet ge niet verwachten, dat ge Malenkov, Mo lotov en Beria ooit deze kenschets van André Siegfried zult horen beamen. Maar als ge u verwonderd hebt over de blijkbaar gemakkelijke Russische aanvaarding van propaganda tegen het Westen zal Siegfried die zeker verduidelijken. Laat ons niet in de illusie leven, dat de Russen ons benij den of dat zij tegen hun heersers in op stand zullen komen terwille van ons Wes terlingen, om met ons samen te gaan. Dat leert Siegfried ook. R. P. TEHERAN (Reuter) De Perzische eerste minister, Mossadeq, zal de jongste Britse voorstellen tot regeling van het oliegeschil niet aannemen, aldus is Dinsdag in diplomatieke kringen te Teheran ver nomen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, zeide Dinsdag in een commentaar op het communiqué van de Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken dat, indien het de bedoeling van beide landen is een politiek spel te spelen of meer druk op Perzië uit te oefenen, Perzië zich zal verzetten en zijn rechten verdedigen. Fatemi deelde mede, dat dr. Mossadeq in de loop van deze week dè voorstellen en het Perzische antwoord bekend zal maken. Het bedoelde communiqué werd uitge- gegeven na besprekingen tussen de Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Eden en Dulles, te Washington. In het communiqué werd gezegd dat de Ver enigde Staten de „redelijke en eerlijke" Britse voorstellen steunen. Gisteravond om iets over zes is een Meteor-straaljager van de vliegbasis Twenthe in de nabijheid van dit vliegveld, onder Deurningen, verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel, dat in een bos terecht kwam, werd zwaar be schadigd. tegenstelling tot die van president Spaak. Aan het einde van het Straatsburgse werk aan het ontwerp voor een Europees statuut richtte de woordvoerder der Britse rege ringspartij, Lord Hope, een oproep tot „klein Europa" om niet te sturen in de richting van een derde neutrale macht, los van de Verenigde Staten. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, Maandagavond. Gis teren had de Assembiée ad hoe symbolisch haar ontwerp-verdrag tot instelling van de Europese Gemeenschap aan de ministers van de zes landen overhandigd. Het was toen nog niet gereed. Vanavond pas en dat was precies binnen de afgesproken ter mijn kan men zeggen: nu is het hele ontwerp behandeld. Intussen is weer geble ken, dat het er met het Verenigd Eui'opa in Duitsland en Frankrijk het slechtst voor staat. Dit alles, terwijl men nu juist de Frans-Duitse tegenstelling door het Ver enigd Europa overbrugd wil krijgen. Zoals wij reeds eerder hebben gezegd, is Europa hiermede nog niet verenigd. De re geringen van de zes moeten het ontwerp nu gaan bekijken; de ministers van Buiten landse Zaken willen, zo is de bedoeling, op 12 Mei a.s. bijeenkomen om het te bespre ken. En als het tot ondertekening van een verdrag komt, zal het nog in de nationale parlementen de vereiste meerderheid moe ten verwerven. Maar hoeveel werk en hoe veel moeilijkheden er nog voor de boeg liggen, er is een belangrijke stap vooruit gedaan met het experiment van de Assem biée ad hoe, een experiment, want het is nog niet eerder vertoond dat regeringen een internationaal gezelschap van parle mentsleden opdracht geven een verdrag te ontwerpen en dan nog wel een verdrag, dat de eenheid van Europa tot stand moest brengen: niet met geweld, maar met een beroep op begrip. Zo zei voorzitter Spaak in zijn hartstochtelijke slotrede. Een werk, zo groot als nog nooit in de historie is ver richt. Eens zult ge er misschien trots op kunnen zijn mee te hebben gewerkt in deze Assembiée ad hoe. Politiek kwam er bij alle juridische tech niek wel degelijk te pas. Denken wij bij voorbeeld aan het streven van Nederlandse afgevaardigden om de economische be voegdheden van de Europese Gemeenschap te verruimen, een streven, dat succes heeft gehad, al was het niet mogelijk garantie voor de verwezenlijking van de economi sche doelstellingen in het ontwerp opge nomen te krijgen. De Nederlanders hopen nu, dat de regeringen dit wel zullen be reiken. Dat zal bepalend zijn zo zei voor de stemming namens de hele delegatie het Eerste Kamerlid mr. Vixseboxse voor de stemmen die men tenslotte in Den Haag zal uitbrengen. Mét dat voorbehoud stemden althans alle Nederlanders voor. Van de verklaringen ten besluite van de discussie mogen wij niet vergeten de naam van Lord John Hope. Deze sprak uit naam van de drie Engelsen die de zitting als waarnemers hadden bijgewoond. Spaak noemde zijn verklaring bemoedigend. Hoe dan ook, zij is van belang want het ligt aan de Engelsen, dat het Verenigd Europa voorshands tot de Zes beperkt moet blij ven. De Engelse afzijdigheid is vooral voor de Fransen een grote moeilijkheid. Afzij digheid is misschien een te sterk woord, want Engeland heeft bepaalde banden met de Gemeenschap voor Kolen en Staal en met de Europese Defensie Gemeenschap en deze Gemeenschappen zullen te zijner tijd in de Europese Gemeenschap opgaan. Lord Hope herinnerde er aan toen hij zeide: Engeland kan Europa nooit de rug toekeren. Men behoeft zich niet af te vra gen of Engeland aan uw zijde zal staan als er gevaar dreigt, het staat al aan uw zijde op dit ogenblik. In Januari had hij hier in Straatsburg in de Assembiée van de Raad van Europa in een dergelijke zin gespro ken. Het verhaal gaat te lang worden als wij nog détails uit het technisch debat gingen vertellen. Bepalen wij ons tot één technische kwestie. Bestaat de Assemblé ad hoe nog nu zij haar taak heeft vol bracht? Het is twijfelachtig. Maar zelf be schouwt zij zich als voort te bestaan. Zij heeft namelijk besloten haar constitutio nele commissie op te dragen in het oog te houden wat de regeringen met het ontwerp gaan doen en daar te gelegener tijd over te rapporteren. Dit betekent dus,'dat de Assembiée ad hoe zelf verder wil leven. Het is een parlementslichaam en dat laat zich nu eenmaal niet zo gemakkelijk op, zij zetten. [Iet Nationale Rampenfonds had tot insdagavond 77,5 millioen gulden ont- angeii. In één dag is er dus weer ruim en millioen gulden bijgekomen. De avond 'aarvóór was de stand 76,3 millioen. Teneinde te voorzien in de eerste nood aan genees- en verbandmiddelen en in strumentarium heeft het Nederlandse Rode Kruis tot nu toe vrijwel onbeperkt gehoor gegeven aan alle verzoeken om de getrof fen artsen en apothekers van nieuw mate iaal te voorzien. Nu de eerste nood geacht mag worden ;elenigd te zijn en de normale verbindin gen met de groothandel geleidelijk weer zijn hersteld, acht het Rode Kruis het ogenblik gekomen om deze hulpverlening zodanig te beperken", dat nog slechts die 'nstrumenten, verbandartikelen en genees middelen beschikbaar gesteld zullen wor den, die door het Rode Kruis in natura 'oor de hulpverlening in de noodgebieden en geschenke zijn ontvangen. De bevoorrading met alle overige arti kelen dient wederom op normale wijze via de groothandel te geschieden. Aan artsen of apothekers echter, die vrijwel alles kwijt zijn geraakt en nog niet van de meer uitgebreide hulp gebruik heb ben kunnen maken, zal alsnog gelegenheid worden gegeven een gespecificeerde alge mene aanvrage in te dienen voor 23 Maart. Deze mededelingen heeft het Rode Kruis gedaan aan de apotheekhoudende artsen, apothekers en gemeentebesturen in de noodgebieden. LONDEN, (Reuter). Er heerst een druk verkeer van radiotelegrammen tus sen de Britse regering en het Joegoslavi sche oorlogsschip „Galeb", waarmede maarschalk Tito naar Groot-Brittannië reist. Zelden zijn in Groot-Brittannië in vre destijd op een dergelijke schaal voorzorgs maatregelen getroffen wegens het bezoek van een staatshoofd, als nu bij de komst van Tito. Het Joegoslavische staatshoofd wordt Maandag in een Britse haven verwacht. Welke, wordt nog geheim gehouden. Ook is van officiële zijde nog niets medegedeeld over het voor Tito's bezoek opgestelde of ficiële programma. Er bestaan gegronde redenen voor de getroffen voorzorgsmaatregelen. De Joego slavische regeringsleider heeft tweeërlei vijanden: de communisten en de uitgewe ken Joegoslaven, die Tito's bewind haten. Beide categorieën zouden er allesbehalve rouwig over zijn, indien Tito iets over kwam. In alle Britse havens wordt er thans scherp op toegezien, dat er geen politiek ongewensten tot GrooUBrittannië door dringen. NEW YORK, (Reuter) „Be Sovjet- Unie heeft de ruwste vorm van druk op mij uitgeoefend. Zij en de vier met haar verbonden ledenstaten van de UNO heb ben sinds 1950 zelfs geweigerd mij als secretaris-generaal van de UNO te erken nen, dit op grond van het feit, dat ik de actie tegen de gewapenderhand uitge voerde aanval in Korea heb gesteund", zo verklaarde de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, gisteren in een voltal lige zitting der Algemene Vergadering, waarin hij zijn personeelsbeleid verdedigde. Sommigen zullen wellicht zeggen dat mijn aftreden een bezwijken is onder de door de Sovjet-Unie c.s. op mij uitge oefende druk. Dit is niet zo. Ik handel al dus, om in eventuele nieuwe crises in de toekomst het gezag van de secretaris generaal te versterken, opdat hij aldus zijn invloed nog meer zal kunnen aanwenden voor het bewaren van de wereldvrede". Merkwaardig Trygve Lie vervolgde met te zeggen, dat er sinds 1950 door de Sovjet-Unie en de met haar verbonden staten een stroom van verdachtmakingen aan zijn adres is geuit. „Het centrale punt hiervan was, dat het secretariaat-generaal door Amerika nen werd beheerst en dat het personeel hiervan, met de secretaris-generaal aan het hoofd, niets anders waren dan de ge hoorzame werktuigen van Wallstreet en Washington Het is dan toch wel zeer merkwaardig, dat het secretariaat tegelijkertijd in de Verenigde Staten is aangevallen, omdat men beducht was, dat het onder commu nistische invloed stond". ^"TXXXXlOCKXlOC>onoOCClOO<VCOOOOC^XXXXXXX>OCrrirYPCC-Y-*-)nrioOOOOOO WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tijdelijk tot matig of zwak afnemende wind. hoofdzakelijk tussen Noord en West Vannacht en morgenochtend over het algemeen Iets kouder en hier en daar mist Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag 12 Maart Zon op 7.02 uur, onder 18.39 uur. Maan op 5.43 uur. onder 14.38 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Maart Hoog water: 0.57 en 13.27 uur. Laag water: 8.40. en21.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1