In Haarlem al 450 vrijwilligers nu werving nog moet beginnen Eerste bejaarde gistermiddag in Heemstede ontvangen Eerste taak voor Heemstede: noodwoningen sturen Fundament voor wegen en woningen in uitbreiding Haarlem-Oost BESCHERMING BEVOLKING Alle wijkhoofden op één na zijn er reeds V Van der Flip Enkhuizer raad zeer verbolgen Water en zand Drama aan de Zeedijk in Amsterdam WOENSDAG 11 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT jS Wij nuchtere Nederlanders- Haarlemse Reddings brigade bestaat veertig jaar Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging Tijdens Flora exposities Heemsteedse kunstenaars Generaal H. J. Kruis spreekt in Heemstede Heemsteedse middenstand bracht vijf mille bijeen Het verwaarloosde tapijt Aansprakelijk geachten tot verweer opgeroepen Burgerlijke Stand van Haarlem Lichtpuntjes op de levensavond Bushalte Grote Houtstraat wordt verplaatst Faillissementen Grote Markt Vrijdagavond voor verkeer gesloten „Barendrecht" aan de grond Badm intontournooi in Krelagehuis Geen liefdadigheid voor Puttershoek Mr. van Rappard over bezoek aan geadopteerde gemeente Dat er in Haarlem vóór de werving:, die Maandag' begint, voor de stedelijke orga nisatie Bescherming Bevolking reeds heel wat voorbereidend werk is geschied, blijkt wel uit het feit, dat de heer H. J. de Vries, het Hoofd Bescherming Bevolking, van de elf wijkhoofden, die hij nodig heeft, er reeds tien voor deze functies heeft kunnen vinden, alsmede zes vervangende wijk hoofden. Verder zijn er reeds 100 van de nodige 130 blokhoofden aangetrokken en 35 vervangende blokhoofden. Het „geraamte" 'van de organisatie in Haarlem is dus reeds grotendeels al gereed. De heer De Vries heeft daar van het be gin af reeds naar gestreefd omdat dit voor de werving ongetwijfeld van belang zal zijn en in het bijzonder voor de verdere opbouw, waarbij het er dus in hoofdzaak om zal gaan om de vrijwilligers, die zich nog zullen melden in te passen. In het voorafgaande stadium hebben zich in totaal reeds 450 noodwachters gemeld, een aantal, dat zeker bemoedigend is voor het aantal dat de werving zal opleveren. Propaganda In de eerste twee wervingsweken zal een intensieve propaganda-actie worden ge voerd, waarvan een onderdeel er reeds aan voorafging: de B.B.-tentoonstelling op de Grote Markt. Deze is in totaal door 4000 mensen bezocht. Er werden door 190 per sonen inlichtingen gevraagd en 130 van deze bezoekers meldden zich aan voor de verschillende diensten of de blokken. Van de zestig overigen hoopt men, dat zij zich in de loop der komende weken nog zullen melden. Voor de gehele organisatie in Haarlem zijn 5200 vrijwilligers nodig. Voorts zal bij de propaganda gebruik worden gemaakt van twee luidspreker wagens, de reeds in Haarlem bekend ge worden pony wagen, spandoeken (die uiter aard zullen worden opgehangen, waar zij niet al te zeer met de Lichtstad-leuzen of -decoraties in „conflict" zullen komen), folders die op allerlei manieren haar weg naar de lezers zullen vinden en publica ties. De wervingsactie in Haarlem is een on derdeel van die in Noordholland en Zuid holland (op de eilanden na), waarbij Am sterdam, Rotterdam en Den Haag echter nog zijn uitgezonderd. Daar zal de werving vermoedelijk medio April beginnen. wij, nuchtere Nederlanders, zijn gewend onszelf, ons gezin, have en goed te be schermen tegen de mogelijke gevolgen van onheil en gevaar. Dt onheil zou ook door een nieuwe oorlog kunnen worden veroor zaakt; dat weet niemand zeker. Thans heb ben wij wèl één andere zekerheid, geboren uit ervaringen van de afgelopen oorlog in Engeland en Duitsland. Die zekerheid is deze: de gevolgen van een totale oorlog voor de burgerbevolking kunnen tot de helft worden teruggebracht, mits elke man en elke vrouw weet, wat te doen en mits er een goed uitgeruste en goed geoefepde hulpverleningsorganisatie is. Nü hebben wij de tijd om ons rustig te ADVERTENTIE STOFZUIGERS Wij hebben meer dan 25 jaar ervaring. Wij geven EEN BETROUWBAAR ADVIES. Keuze uit: Holland Electro - Ruton - Erres - Excelsior Hoover - Miele - Gen. Electric Ged. Oude Gracht 52 t.o. de kerk. Telefoon 12762 Betaling eventueel in overleg. Financiële steun gevraagd voor aankoop lesmateriaal Op 26 Juni aanstaande is het veertig jaar geleden dat de Haarlemse Reddingsbrigade werd opgericht. Dat waren veertig jaar van intensieve propaganda voor het zwem mend redden, doch ook veertig j,aar van een onafgebroken oefenen door de leden van de H.R.B., waardoor het mogelijk werd dat deze leden de nodige vaardigheid en bekwaamheid kregen om het hoofddoel, het bestrijden van de verdrinkingsdood, te ver wezenlijken. Daarnaast werd reeds van de beginne af ook de bestrijding van de verstikkingsdood bestudeerd, zodat ook in die gevallen daad werkelijk kon worden opgetreden. Wan neer wij dan nog memoreren dat de leden sinds jaar en dag ook nog voor het E.H.B.O. werk worden opgeleid, dan menen wij wel le mogen vaststellen, dat de Haarlemse Reddingsbrigade op zeer intensieve wijze getracht heeft zich in dienst der gemeen schap te stellen. Dank zij de gemeentelijke subsidie en de financiële steun die de brigade van het dr. W. E. Merehsfonds ontvangt, werd het voor de H.R.B. mogelijk de leden gedurende de 6 a 7 wintermaanden een medische cursus te laten volgen, terwijl het, ook alweer door de financiële steun van het gemeentebe stuur, mogelijk werd de leden het gehele jaar tegen een voor hen belangrijk geredu ceerd tarief de practische oefeningen in het water te laten volgen. Zowel voor de medische cursus als voor de practische oefeningen in het water is vaak kostbaar lesmateriaal nodig, waardoor het mogelijk wordt de leden paraat te ma ken voor het aanbrengen van een verband en de technische vaardigheid in het water. Dit alles is echter kostbaar en kan on mogelijk uit de brigade-kas worden gefi nancierd. Daarvoor roepen de leden van de brigade ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum de financiële steun in van stadgenoten. Die s'eun wordt gegeven door tijdens de van 9 tot 14 Maart te houden huis-aan-huis en straatcollecte de collec tanten een financiële bijdrage te geven. organiseren; nü moeten wij zorgen voor het behoud van onze dorpen en steden, van ons eigen huis. Op de gevolgen van een eventuele oorlog voor de burgerbevolking moeten wij voor bereid zijn. Daarom is er een organisatie gesticht voor de bescherming van de be volking. Do opzet van die organisatie is logisch, doeltreffend en practisch. Bij de opbouw der organisatie Bescher ming Bevolking heeft men gebruik kunnen maken van de ervaringen, die tijdens dt laatste oorlog hier en in het buitenland zijn opgedaan. De organisatie bestaat uit verschillende diensten: de brandweer, de opruim- en reddingsdienst, de geneeskundige dienst,, de dienst van sociale verzorging, terwijl de politie in verscheidene gemeenten met het oog op de Bescherming Bevolking extra wordt versterkt. Meldt u aan bij het Centraal Aanmel- dings Bureau, Kantoor der U.V.V., Stad huis, Grote Markt, ingang bij de klok. Da gelijks 9-17, 's avonds 7.30-9.30. En vraagt gij u dit of dat af, hetwelk u mogelijk doet aarzelen? Op al uw vragen krijgt gij terzelfder plaatse niet alleen ant woord, maar antwoord dat u geruststelt. ADVERTENTIE Donderdag 12 Maart houdt de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging haar jaarvergade ring, waarop ds. A. J. van Rhijn zal spreken over „Ervaringen van een gevangenispredi kant". Mr. H. Lagerwaard deelt in het jaarverslag 1952 mee, dat de afdeling 115 rapporten heeft uitgebracht, waarvan 76 voorlichtingsrap porten. De leeftijd van de verdachten waren: 19 jaar drie; 20 jaar vier; 21 jaar twee: 22 jaar drie; 23 jaar vijf; 24 jaar een; 25 jaar twee: 26 tot 30 jaar negen; 31 tot 35 jaar elf; 36 tot 40 jaar acht; 41 tot 45 jaar vijf; 46 tot 50 jaar negen; 51 tot 60 jaar negen; 61 tot 70 jaar twee; 71 jaar en ouder een. Op 1 Januari 1952 stonden onder toezicht 123 per sonen; hieraan werden toegevoegd in 1952 79. Het toezicht eindigde met succes van 66 persondn en zonder 7. Op 31 December 1952 stonden onder toezicht 129 personen. Aan vijfenvijftig gedetineerden brachten de celbezoekers 472 bezoeken. De ambtenaar, de heer J. A. Hoekendijk, bracht 211 bezoe ken aan het Huis van Bewaring. Het werk nam in het afgelopen jaar, ver geleken met 1951, toe. Dit is voor het bestuur aanleiding geweest, temeer daar de arbeid ten noorden van het Noordzeekanaal en in het kanton Zaandam dringend intensivering behoeft, aan het hoofdbestuur te verzoeken een tweede ambtenaar aan te stellen. In Beverwijk en Velsen-Noord is een afdeling van de PCRV opgericht. Decoratie wachthuisje Val kenhurgerlaan De Heemsteedse Beeldende Kunstenaars hebben het aanbod van de heer L. de Koekkoek dankbaar aanvaard om in zijn showroom aan de Valkenburgerlaan, ge durende de Flora een permanente expo sitie van hun schilderijen en tekeningen in te richten. De expositie is vanaf Vrijdag 13 Maart op werkdagen geopend van 10 tot 5 uur en Zondags van 1 tot 5 uur. Er is voor gezorgd, dat bezoekende vreemde lingen hier in hun eigen taal te woord worden gestaan. Daarnaast heeft de „Heemsteedse Kring van Beeldende Kunstenaars" een expositie in hotel „Het Wapen van Heemstede" in gericht, welke eveneens gedurende de Flora voor het publiek is opengesteld. Deze is de gehele week ook Zondags de gehele dag en 's avonds toegankelijk. Verder heeft de bekende tekenaar en illustrator Jan Wiegman van het gemeen tebestuur opdracht ontvangen, het wacht huisje voor de buslijnen 1 en 2 aan de Valkenburgerlaan, van een passende wand-decoratie te voorzien. Deze is in middels voltooid, waardoor het gebouwtje thans met een aantal kleurige panelen is gesierd. Op de achterwand bevindt zich een grote wegwijzer, aan weerszijden door vier panelen geflankeerd, terwijl de twee zijwanden eveneens vier panelen bevatten. Hieron heeft Jan Wiegman een aantal schilderachtige plekies van oud- en nieuw Heemstede afgebeeld. Doordat deze decoratie evenwel geheel onbeschermd „aan de hoede van het pu bliek" moet worden toevertrouwd, valt te vrezen dat het baldadige gedeelte van de ieugd snoedig haar bekende verniel zucht oo deze aantrekkelijke versiering zal botvieren. De afdeling Heemstede van de V.V.D. heeft voor Woensdag 18 Maart, 's avonds om 8 uur in de grote zaal van het Minerva Theater een openbare vergadering uitge schreven. Als SDreker fungeert deze avond generaal mr. H. J. Kruis die als onder werp „De West-Europese defensie" geko zen heeft en dit vraagstuk niet alleen van uit het militaire standpunt zal behandelen. Zijn rede wordt toegelicht met de film „Wij leven vrij", welke in opdracht van de Regerings Voorlichtings Dienst ver vaardigd werd. Voor het Rampenfonds Nu de actie, welke de Heemsteedse winkeliers door middel van de Rampzegels in Februari ten bate van de noodgebieden ondernomen hebben, beëindigd is, kon worden becijferd, dat de opbrengst hiervan ongeveer vijfduizend gulden be draagt. Het ligt in de bedoeling dit fraaie resultaat gedurende de radio-uitzending van „Beurzen open, Dijken dicht" aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen, te gelijk met de twaalfhonderd gulden, die de Oliebollen-dagen aan de Buurtvereni ging „Res Nova" hebben opgeleverd. Ook de winnaar van de hoofdprijs in de zegel actie. heeft deze reeds ten behoeve van het Rampenfonds afgestaan. Vergadering H.W.V. De Heemsteedse winkeliers Vereniging heeft voor Dinsdag 17 Maart een leden vergadering uitgeschreven, welke in het Cafétaria-Restaurant aan de Binnenweg gehouden wordt. Het ligt in de bedoeling deze avond de étalage-wedstrijd te be handelen, welke door het gemeentebestuur wordt gestimuleerd, waarbij het bestuur zal voorstellen deze in de Paasweek te houden. Tevens komt de toekomstige gedragslijn voor de H.W.V. aan de orde; namelijk of de wenselijkheid bestaat deze vereniging in de bestaande vorm te handhaven, of dat het de voorkeur verdient haar een over koepelende functie te verlenen in de vier oude winkeliersverenigingen. Inmiddels heeft het bestuur een rond schrijven verzonden, waarin de leden wor den opgewekt gedurende de Flora extra zorgen aan hun étalage te besteden en deze ook 's avonds verlicht te houden. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft het rapport behandeld dat door een com missie ad hoc was opgesteld naar aanlei ding van de verwaarloosde toestand, waar in een driedelig wandtapijt van de ge meente verkeert. Zoals wij reeds eerder over deze zaak hebben gemeld betreft het hier een omstreeks 1700 vervaardigd tapijt, dat voor herstel in 1941 was opge zonden naar de Herstelplaats van Antiek Textiel te Haarle- die onder leiding staat van mej. dr. J. T. van IJsselsteyn. Het heeft daama, in een wasmand gepakt, vele omzwervingen gemaakt en kwam ten slotte in Enkhuizen terug, waar het nog enige maanden in de wasmand bleef staan. In het rapport zijn twee personen voor de verwaarlozing verantwoordelijk ge steld, namelijk mej. d.Van IJsselsteyn te Haarlem en de heer D. Ybema, directeur van gemeentewerken in Enkhuizen. Naar B. en W. van Enkhuizen zeiden hadden beiden reeds maandenlang de gelegenheid gehad, zioh mondeling of schriftelijk tegen de geuite beschuldigingen te verdedigen.. Er werd in deze vergadering een voorstel aangenomen om de twee aansprakelijk ge stelden alsnog gelegenheid te geven zich in een voltallige zitting van de raad te ver dedigen. De voorzitter van de rapporterende com missie. de heer C. Groot, zeide dat de schriftelijke verklaringen van mei. dr. Van IJsselsteyn nogal eens met elkaar in te genspraak waren geweest. Men vermoedt, dat de restauratie van het wandtapijt wel enkele tienduizenden guldens zal kosten. HAARLEM. 10 Maart 1953 ONDERTROUWD: 10 Mrt, N. J. Rijs en J. F. Reinalda; T. Dam en J. W. Bloemendaal. BEVALLEN van een zoon: 8 Mrt, G. A. M. RietveldBlom; 9 Mrt, W. C. M. Corne- lissenHarte; W. HörchnerRadsma; C. C. VeenStuurman; 10 Mrt, E. W. M. Hartog Matheij, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 9 Mrt, F. de VosWijker; G. W. H. Gerritsmavan der Velden: A. Groot—Mulder; 10 Mrt, N. Duijn Mantel; F. Pimentelde Haen. OVERLEDEN: 8 Mrt, J, M. Schleper, 79 j„ Twijnderslaan; B. J. C. Timmerman, 78 j., Gedempte Voldersgracht; N. Boer, 78 j., Rijksstraatweg; 9 Mrt, A. de Mesvan Stra ten, 73 j., Sterrebosstraat; J. C. de Man, 58 j„ Olycanstraat; F. S. Bei-khout, 54 j., Kam perlaan; N. Flore, 68 j., Soendastraat. Gistermiddag werd de eerste van een lange rij bejaarden door enkele bestuurs- en commissieleden van de Adoptie Commissie Bejaarden naar haar nieuwe gastvrouw in Heemstede gebracht. De voorzitter van de commissie, de heer J. W. Th. Fibbe sr., stelde de beide dames aan elkaar voor en vervolgens begaven zij zich naar binnen om enkele uren gezellig te praten over koetjes en kalfjes om zodoende te trachten de eenzaamheid van mevrouw Ringalda enigszins op te heffen. Gistermiddag is door enkele bestuurs- en commissieleden van de onlangs opgerichte Adoptie Commissie Bejaarden, de eerste bejaarde, mevrouw S. Ringalda, naar de woning van een dame in Heemstede gebracht. Zoals men weel heeft de commissie ten doel de eenzamen onder de ouden van dagen een prettige levensavond te bezorgen. Hier toe worden de gegadigden naar de adoptie adressen gebracht waar zij dan enkele uren aangenaam worden beziggehouden. Om de bejaarden aan een voor hen pas send adres te helpen ondervraagt men eerst de oude dames en heren. Er wordt bijvoor beeld nagegaan welke liefhebberij de be jaarde heeft, z'oals vissen, handwerken, postzegels verzamelen en wat dies meer zij. Zij worden dan zo veel mogelijk bij men sen ondergebracht, die er dezelfde are' ities op na houden. Aangezien er echter de commissie ook aanvragen binnenkom-:, van mensen, die ziekelijk of slecht ter been zijn, heeft het bestuur gemeend, deze mensen door de Adoptie Commissie zelf te laten adop teren. Voor dit laatste is natuurlijk enig geld nodig en het doet de commissie buiten gewoon veel genoegen, dat er al verschil lende bedragen op het gironummer 56918 ten name van de penningmeester, de heer J. R. van Beek, van Hogendorpstraat 5, zijn gestort. Op verzoek van de Verkeerspolitie zal de directie van de N.Z.H.V.M. binnenkort de halte voor de buslijnen 1, 2, 5 en 6 in de Grote Houtstraat bij het bureau van ons blad verplaatsen naar het Luxor theater. De laatste tijd blijkt meer en meer dat de huidige stopplaats uit verkeersoogpunt ongelukkig ligt. Aan de andere kant is het publiek erbij gebaat in de onmiddellijke omgeving van het Verwulft te kunnen in- en uitstappen. Een halte bij het Luxortheater heeft het nadeel, dat de afstand tot het Houtplein zeer kort en die tot de Grote Markt zeer lang is. Daar staat tegenover dat bij het Luxor-theater passerende weggebruikers meer ruimte ter beschikking staat. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. A. Vernout, onder-aannemer van beton werken, Dekkerstraat 14, Beverwijk. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Bai'on, advocaat en procureur te Be verwijk. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. B. van Rijswijk, rijwielhandelaar, Parkstraat 10, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Chr. F. M. van Koppen, advo caat en procureur te Haarlem. Een beeld van het geïnundeerde gebied, toen de greep van de zee op het land was verlamd? Dat zou men op het eerste gezicht van deze foto wel denken, maar dit <roosteloze landschap bevindt zich toch in de onmiddellijke omgeving van Haarlem. Een grote wateroppervlaktein bedwang gehouden door miniatuurdijkjes met houten strekdammenvormt het landschap langs de Schalkwijkerweg: de eerste faze van de ophoging der terreinen voor de toekomstige Schipholweg en de woonwijken die daar zullen ontstaan. De voorzitter van de commissie, de heer J. W. Th. Fibbe, stelde gistermiddag de dames met een enkel woord aan elkaar voor en zei verder ervan overtuigd te zijn, dat beiden een bijzonder prettige tijd tegemoet gaan. Hiermee was deze korte plechtigheid ten eind, de eerste van de lange rij bejaar den was verlost van de eenzaamheid, waarin velen van hen moeten leven. En na mevrouw Ringalda zullen er nog tientallen, misschien honderden ouden van dagen een adres krij gen toegewezen, waar zij van tijd tot tijd een gezellige middag kunnen doorbrengen. In een slaapkamer op de bovenverdie ping van een woning aan de Zeedijk te Amsterdam zijn gisteren in de vooravond de ontzielde lichamen van de 52-jarige ko lenhandelaar J. J. en de 28-jarige buffet juffrouw H. H. aangetroffen. Beiden zijn door kogels uit een pistool in het hoofd getroffen. Naast de man lag op de grond een groot model pistool. De politie neemt aan dat de man eerst het meisje heeft vermoord en daarna de hand aan zichzelf heeft gesla gen. Uit het onderzoek heeft de politie niet de indruk gekregen dat het meisje vrij willig de dood is ingegaan. Over het motief tot de moord en zelfmoord tast men nog in het duister. De politie, die gewaarschuwd werd toen de bewoonster lange tijd geen enkel geluid hoorde op de tweede verdieping, die zij sedert enige tijd aan de buffetjuffrouw had verhuurd, moest de afgesloten slaapkamer deur forceren om binnen te kunnen komen. In verband met de opening van Haar lem Lichtstad zal de Grote Markt op Vrij dag 13 Maart van 19.30 tot 20.30 uur voor al het verkeer gesloten zijn. .Het 9385 ton metende motortankschip „Barendrecht" van de Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam, in ballast onderweg van Miri op Borneo naar Pladju op Sumatra, is gisteravond laat op de Musirivier aan de grond gelopen. Vanochtend zou bij op komend getij getracht worden, het schip los te maken van de modderbank, zo nodig met behulp van sleepboten. Na het vlot komen zal worden nagegaan, in hoeverre reparatie noodzakelijk is. Zaterdag 14 en Zondag 15 Maart worden in het Krelagehuis in Haarlem de B en C tournooien van de Nederlandse Badminton- bond gehouden, die gecombineerd zullen worden met de nationale A-kampioenschap pen van Nederland. Hiervoor zijn vele in schrijvingen binnengekomen. Voor het A-tournooi hebben de sterkste spelers en speelsters van Nederland hun deelneming toegezegd. Dezer dagen heeft de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, in gezelschap van zijn echtgenote, de gemeente-secretaris, de heer N. Vos en ir. E. A. Bierdrager adjunct directeur van Openbare Werken, een bezoek gebracht aan het dorpje Puttershoek in de Hoeksewaard, dat als slachtoffer van de watersnood on langs door Heemstede werd geadopteerd. Deze visite blijkt een bijzonder nuttig effect te hebben gehad, want niet alleen dat de burgemeester zich thans persoonlijk met de aldaar heersende noodtoestand op de hoogte heeft gesteld, maar hij is bovendien als een enthousiast voorstander van snelle en doelmatige hulpverlening naar Heem stede teruggekeerd. Dit werd ons althans duidelijk tijdens het onderhoud, dat wij met de burgemeester in zijn werkkamer op het raadhuis hebben gevoerd en waarbij hij ons een en ander over zijn indrukken van dit bezoek aan Puttershoek heeft mede gedeeld. Hoewel mr. Van Rappard er stellig van overtuigd is, dat de inwoners en het ge meentebestuur van Heemstede zich ten volle en spontaan achter de plannen tot hulpverlening zullen scharen, voorziet hij hierbij toch wel enige moeilijkheden. In de eerste plaats is men in Puttershoek van oordeel, dat een eventuele actie nim mer ten koste van het Nationale Ram penfonds mag gaan, waardoor de algemene hulpverlening zou worden geschaad en bovendien mag deze in geen geval het ka rakter verkrijgen van een liefdadige be deling. De burgemeester beschouwt deze hulp dan ook niet minder dan als een van zelfsprekende plicht voor een onbeschadig de en welvarende gemeente, tegenover 2700 zwaar getroffen landgenoten. Het mag dus zeker niet meer voorkomen dat, zoals in Puttershoek is geschied, er via het Rode Kruis ingezamelde matrassen werden uitgedeeld van zulk een minderwaardige kwaliteit, dat het materiaal werkelijk be neden alle critiek is geweest. Dergelijk waardeloos huisraad wordt ook in het rampgebied allerminst op prijs gesteld en geeft de bewoners bovendien alle reden tot een zekere verbittering. Een niet minder urgent probleem wordt gevormd door het feit, dat Puttershoek nog een honderdtal krotwoningen telt, waarvan de achterzijde, met de w.c.'s zwaar beschadigd zijn. Dit heeft ten ge volge gehad, dat er op het gebied van de hygiëne bijna middeleeuwse toestanden heersen, die een groot gevaar vormen voor de volksgezondheid. Deze woningen zijn de burgemeester, de heer W. van der Ploeg, reeds lang een doorn in het oog geweest en nu vreest hij dat, wanneer deze weer enigszins worden hersteld, zijn gemeente nog jarenlang in het bezit zal moeten blij ven van een serie armzalige en nauwelijks bewoonbare huisjes. Mr. Van Rappard is ook van mening dat dit voorkomen moet worden en acht het vóór alles nodig dat de gemeente Heemstede op een nog nader aan te wijzen terrein in Puttershoek een aantal nieuwe noodwoningen ter beschik king stelt of bouwt. Maar ook op velerlei ander gebied is een spoedige hulpverlening dringend noodzakelijk. Het gebouwtje van het Groene Kruis bijvoorbeeld, tot voor kort de trots van Puttershoek, vormt thans met de verwoeste en totaal onbruikbaar geworden medische instrumenten en tand- artsenstoel een meer dan troosteloze aan blik, evenals de trieste ruïne van het een maal fleurige kleuterschooltje, dat ten be hoeve van kinderen van alle gezindten werd gebruikt. Trouwens burgemeester Van Rappard verzekerde ons, dat niemand zich enig idee kan vormen over de vernie lende uitwerking van het water, wanneer hij de gevolgen niet met eigen ogen heeft aanschouwd. In alle overstroomde wo ningen werd het meubilair vrijwel totaal onbruikbaar; het hout van tafels en stoe len is verrot of verpulverd, de electrische leidingen hangen los, het behangsel be vindt zich gescheurd en verkleurd aan de muren en de vloerbedekking is evenmin nog langer te gebruiken. De burgemeester was vooral vol bewon dering voor de huisvrouwen, die onver moeid in deze chaos weer enige orde trach ten te scheppen en hij zal binnenkort een beroep doen op de Heemsteedse autobezit ters, ten einde haar gezamenlijk uit Putters hoek af to halen en daarna een bezoek aan de Flora en verder een gezellige dag te of freren. Verder stelt de burgemeester zich voor, na de opening van de Flora een comité uit de inwoners van Heemstede samen te stel len, dat zich met alle bijzondere gevallen en de hulp van particulier tot particulier zal belasten. Hierbij is ook gedacht aan een culturele uitwisseling en het enige weken gastvrijheid verlenen aan de kinderen, ten einde hen in deze mooie omgeving een pret tige vacantie te bezorgen. Daarnaast is er ook voor de overheid uiteraard nog een niet minder belangrijke taak weggelegd. Zo zal men van Openbare Werken contact met Puttershoek opnemen, om na te gaan in hoe verre daadwerkelijke hulp van gemeente arbeiders noodzakelijk is. Dit kan van groot belang blijken voor het tussenstadium, waarin Puttershoek momenteel verkeert; de periode nu de eerste nood gelenigd is lot het volledige herstel. In verband hier mede zal de burgemeester dan in de eerste plaats voorstellen, een vijftigtal nieuwe twee-persoons matrassen aan te kopen en als eerste blijk van de ernstige wil tot hulpverlening naar de geadopteerde ge meente op te zenden. Daarna kan deze bij stand successievelijk tot over elk ten-ein worden uitgebreid. Herten Dat deze hulp zich inderdaad op elk ge bied dient te bewegen, zij geïllustreerd door de stille wens die in Puttershoek gekoesterd wordt, een bepaald verlies vergoed te zien. Een verlies, dat in verhouding tot de gehele ramp vrijwel onbetekenend mag worden genoemd, maar voor deze kleine gemeen schap toch typerend is. Men verheugt zich hier namelijk in het bezit van een karak teristieke boerderij, met een fraaie oude gevel, waar in de bijbehorende hof enige herten voor jong eivoud Puttershoek een bijzonder gewaardemle attractie vormden. De boerderij is gelukkig slechts licht be schadigd, maar de hinden werden door dé watermassa verzwolgen en verdronken jammerlijk. Nu bevat de hertenkamp te Heemstede toevallig meer bokken dan hin den, maar toch zou de burgemeester gaarne enige van de laatstgenoemde dieren aan Puttershoek afstaan, teneinde de inwoners ook deze kleine vreugde te bereiden. Doordat in Heemstede verschillende ac ties ten bate van het Nationale Rampen fonds reeds met fraaie resultaten werden bekroond, wil het ons voorkomen dat Put tershoek eveneens spoedig de heilzame ge volgen van deze adoptie zal ondervinden. Vooral nu deze zwaar gedupeerde inwo ners in burgemeester Van Rappard zulk een enthousiast pleitbezorger hebben aan getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7