Keukenhof: in dubbel opzicht deviezenbron LOCOMOTIEF - RUDGE LAAT UW TUIN r Linnaeus niet vergeten Temidden van kleurige bloemenpracht modelwoning voor export grt v.impclen i ,tcndhiM'lwek. Vergeten stukje van bollenstreek werd in vier jaar wereldvermaard Blauwe Gillette Mesjes Een Persil-was is gelijk een bloemenfeest want. NICO VAN SCHAGEN ZONEN Het ideale paar Aanvraagformulier 11 JUBILEUMMAAND Het Huis van Heden Blue Gillette Thin Gillette F. 0.75 per 5 SCHOONHEID Een Persil-was geurt ook heerlijk fris. Een Persil-was is ook smetteloos wit en stralend van kleur. Een Persil-was is het toonbeeld van echt Hollandse fleur en Helderheid. Persil u/vb veilig u/vb. DONDERDAG 12 MAART 195S HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de bollenstreek) VOOR 1949 KONDEN STEEDS VERNIEUWDE PRIKKELDRAADOMHEININGEN de verliefde jeugd van Lisse niet weerhouden om zich te gaan verpozen langs de kale bollenvelden in het stukje van Keukenhof, dat Zandvliet heette. Het was een opmerkelijk stukje ongerepte natuur, waar de jongelingschap waarschijnlijk niet veel oog voor zal hebben gehad. In ieder geval veel minder dan een aantal bollen- mensen, die juist dit stukje zo graag zouden hebben om er een bloembollententoon stelling te organiseren. Ze hebben het gekregen en er in minder dai» vier jaar een tentoonstelling opgebouwd, die wereldbekend is geworden. Het is niet zonder strijd gegaan. De eigenaar wilde het niet afstaan, dat wist men al vele jaren. Dank zij aendrang van bevriende zijde ging hij overstag en gaf dit stukje van zijn bezit tingen in Lisse in pacht. Hij had er echter ook weer niet alles over te zeggen, want verschillende overheidsinstanties hadden het tot een natuurmonument verklaard en deze voelden helemaal niet veel voor het plan. Doch ook dat kwam in orde, zij het onder voorwaarde, dat er zo weinig mogelijk van het natuurschoon zou worden bedorven. Dat was in het voorjaar en de zomer van 1949. Met overrompelend enthousias me werden de plannen gesmeed. Er werd een stichting gevormd, die een kapitaal had van honderd gulden. Er werden sta tuten en huishoudelijke reglementen ge maakt en meteen werd bepaald, dat deze tentoontelling geen winstobject zou mo gen worden voor de organisatoren. Alles wat er werd verdiend, zou bij een even tuele liquidatie aan een liefdadig doel worden besteed. Deze opzet is niet meer verlaten en misschien is daaraan ook het succes van deze tentoontelling te danken. Natuurlijk wist men niet of het plan in goede aarde zou vallen. Daarom stelde men zeer voorzichtig een tienjarenplan op. Ieder jaar zou er weer een stukje meer worden ontgonnen en na tien jaar zou dan het gehele terrein in gebruik zijn. In duigen De berekening is volkomen in duigen gevallen. Thans na vier jaar moet er al met de ruimte worden gewoekerd. De ex porteurs, die zich door het enthousiasme Hoe druk het vorige jaren op Keukenhof was van de organisatoren hebben laten mee slepen en direct al een stand verzorgden, werden sneller door collega's gevolgd dan men durfde verwachten. En het bezoek stroomde toe, óók sneller dan men had verwacht. De berekeningen voor de verversingshuizen waren aanmer kelijk te laag en zijn te laag gebleven, want ieder jaar weer komt men in moei lijkheden met de ruimte, hoewel men toch steeds weer vol vertrouwen het nieuwe seizoen inging. Het werpt natuurlijk wel vele moeilijkheden op, maar het is in ieder geval prettiger dan dat men te groot begon. Ruw geschat zijn er in de afgelopen drie jaar zo tegen het millioen bezoekers ge weest. Bezoekers, die het eerste jaar vroeg kwamen, waren teleurgesteld, omdat er alleen nog maar bijgoed te zien was. Dit euvel werd verholpen door een zeer mo dern warenhuis, dat het volgende jaar tulpen herbergde, die normaal mochten uitgroeien en een voor leken ongekende omvang bereikten. Deze hoeveelheid van de nieuwste tulpen bij elkaar hebben de roem van Keukenhof niet weinig vergroot. Aantrekkelijk terrein Deze roem is voor insiders -eigenlijk niet gemakkelijk te verklaren. Natuurlijk, het zijn bloembollen, die in een zeer mooie omgeving bloeien. En de bloembollen heb ben het tij mee, door de intensieve reclame, die het Centraal Bloembollencomité overal in het buitenland voert. Toch lijkt het ons, dat het terrein zelf een zeer bijzondere aantrekkingskracht heeft, die hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de vijver, die men reeds bij de ingang ziet. Deze vijver, geflankeerd door hoge bomen, die op licht glooiende oevers staan, maakt ook zonder bloembollen al een overweldigende indruk. En deze schoonheid wordt nog verdubbeld door de plekken gele narcissen tussen het gras op de oevers en een mach tige waaier van tulpen en hyacinten onder oeroude bomen. Van het terras van het restaurant heeft men hierop een uitzicht, waar men uren naar kan kijken en de zor gen van de rumoerige wereld buiten de tentoonstelling kan vergeten. Dit is niet het enige punt. Er zitten in dit terrein nog meer waterpartijtjes, die door vennetjes worden gevormd. Ook daar is zuivere schoonheid te vinden. Tuinbeelden Het bestuur van Keukenhof heeft er zich angstvallig voor gehoed om dit niet te verminderen door het aanbrengen van moderniteiten. Verleden jaar heeft men getracht de tentoonstelling te verleven digen door beelden. Ook met de bedoeling cm het publiek wat dichter bij de kunst te brengen. Er kleefden aan dit experiment nog onvolkomenheden, doch over het ge heet genomen mag worden gezegd, dat het geslaagd is en een voortzetting hiervan rechtvaardigde. Alleen zal men dit jaar precieser zijn in de keuze van de beelden, de bedoeling is dat uitsluitend tuinbeelden zullen worden geplaatst en o"ok, dat de tuinen dan naar de beelden zullen worden gearrangeerd. Op deze wijze hoopt men een beter effect te bereiken dan in het eerste jaar. Gelukkig kan worden gezegd dat een aantal inzenders zich aan deze stelregel gaan houden. Daartegenover staan er ook weer die geen beelden in hun stand willen hebben, omdat de mensen dan meer naar het beeld dan naar de bloemen kijken. Voor de bloembollenstreek is het uiter aard niet minder belangwekkend hoeveel bezoekers er op de tentoonstelling zijn ge weest. Want tenslotte hebben de stichting en de inzenders niet alleen het doel gehad om het bollenkijkende publiek nu eens iets anders te bieden dan alleen maar vlakke bollenvelden. De Keukenhof moest het publiek de mogelijkheden van de bloembollen in parken en tuinen tonen, opdat er ook meer bollen zouden worden gekocht. Het is begrijpelijk, dat men met geen mogelijkheid kan schatten hoeveel invloed de Keukenhof op de export heeft. Maar dat het zo is meent men te mogen constateren uit de vraag van het publiek naar bepaalde variëteiten eneen sterk gestegen vraag naar het zgn. bijgoed. Bijgoed-verrassing Dit bijgoed is een verrassing geworden. De tuinarchitect v. d. Lee heeft vele fan tastisch aardige hoekjes gemaakt, waarin de kleinere bolgewasjes domineerden. Weer ergens anders heeft hij ze gecombi neerd met de tulpen en narcissen. Volgens onze eigen waarnemingen, die bevestigd werden door rondleiders van buitenlandse en Nederlandse gezelschappen, trekken de blauwe druifjes, en niet te vergeten de witte, viooltjes, crocussen, scilla's en kleine irisjes (reticulata) bijzonder de aandacht. Ook hier is niet te bepalen hoe groot de invloed hiervan is. Wel is het verwonder lijk, dat bijvoorbeeld de crocussen nu al jarenlang een veel gevraagd artikel zijn. De fantastisch gekleurde kleine tulpjes, bekend onder de naam tulipa's hebben ADVERTENTIE KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS y Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op dameshoeden-gebied hetzelfde verschijnsel te zien gegeven. Aan de hand van deze gegevens mag men dus wel concluderen, dat de Keuken hof van zeer veel waarde gebleken is voor het bloembollenvak. Sneeuwbal Tenslotte nog iets over de reclame. Deze is als een soort sneeuwbalsysteem gewor den. Oorspronkelijk maakte de Keukenhof alleen reclame voor zichzelf. Toen echter bleek, dat er een zeer grote aantrekkings kracht van uit ging, niet in het minst door enthousiaste beschrijvingen in de buiten landse dag-, weekbladen en tijdschriften ..Readers Digest" wijdde eens drie pagina's aan deze tentoonstelling. Verscheidene vervoermaatchappijen zagen er ook wat in. De besturen van de Jaarbeurs en Keu kenhof hebben elkaar gevonden. Men maakt reclame voor elkaar en hoopt zo doende gezamenlijk meer vreemdelingen te trekken. Men komt in dit geval dus voor de eigenaardige situatie te staan, dat er re clame gemaakt wordt voor een zuiver ex portproduct, dat dus meer deviezen zal moeten gaan opleveren. Deze reclame le vert door het bezoek van de buitenlanders v/eer toeristendeviezen op en tenslotte ma ken de bezoekers zelf weer reclame voor de Keukenhof en de bloembollenstreek, gezien de kilometers film en foto's die op de Keukenhof worden verschoten. waar de Amsterdamse bur gemeester George Clifford een vermaarde kruidtuin bezat. De heer H. J. Voors, die ook deze Flora vorm gaf, herinnerde zich te rechter tijd het bestaan van dit borstbeeld, dat vele jaren verloren ging in de bosscha- Bij de paviljoens waar de wetenschappelijke afdelin gen van de Flora zijnfonder- gebracht staat het borst beeld van de Zweedse botanicus Linnaeus, wiens naam altijd met Heemstede verbonden zal blijven door zijn verblijf op de buiten plaats „De Hartekamp", ADVERTENTIE DE geïnteresseerde bezoeker van de Flora zal straks op het tentoonstellings terrein een hoekje kunnen vinden, waar hij zich onwillekeurig in Californië zou wanen. Dat is de plek waarop hij gedurende zijn wandeling wordt geconfronteerd met „Het Huis van Heden", waarmee het Heem- steedse Aannemersbedrijf W. Schutter de welhaast onbegrensde mogelijkheden van de moderne multi-prefab woningbouw demonstreert. Het exotische element wordt hieraan verleend door de opvallende haard, die tegen de buitenwand is aangebouwd, de zogenaamde barby que welke vooral in de Amerikaanse bungalows bijzonder populair is, omdat de jongelui hierdoor in de gelegenheid zijn gesteld hun pick-nick en fuifje ook in de open lucht te organi seren. Deze modelwoning, waarvan de voorbe reiding ongeveer een jaar in beslag ge nomen heeft, is in de eerste plaats voor de export bestemd. De systeembouw maakt het mogelijk dit huis genummerd en van labels voorzien te verpakken, zodat het in een betrekkelijk kleine ruimte naar alle werelddelen kan worden vervoerd. Door eventuele emigranten zal het dus op de plaats van bestemming en met behulp van de bijbehorende tekening, in korte tijd zelf opgebouwd kunnen worden. Met een hoe veelheid goede wil en een dosis handigheid moet het mogelijk zijn, een dergelijk huis binnen de veertien dagen volledig bewoon baar te maken. De gehele indeling is bij zonder practisch en de woning bevat een ruime woonkamer met een daarnaast af zonderlijk gelegen keuken en verder enige slaapkamers en een badkamer met toilet. Hier zijn overal ingebouwde kasten aan gebracht, die uiterst vernuftig werden in gericht, zodat het aanschaffen van talrijke opbergmeubelen volmaakt overbodig ge worden is. De slaapkamers komen uit op een zich aan de buitenzijde bevindende gang, die geheèl van glazen openslaande deuren is voorzien. In geopende toestand doen zij dienst als windscherm voor het terras, aldus een glazen wand vormend, die buiten een heerlijk beschut zitje biedt. De uiteindelijke tropen-bestemming blijkt ook uit het tegen de vensters beves tigde oprolbare muskietengaas, dat in Ne derland het bezoek van muggen en in war mer streken het binnendringen van ander vliegend ongedierte voorkomt. Bij de bouw is verder de mogelijkheid nog opengelaten voor het aanbrengen van een waterkoelend dak, dat in de tropische hitte een ware uit komst zal betekenen. Verder zijn alle deu ren volgens een geheel nieuw procédé vervaardigd; zij bezitten daardoor een iso lerende constructie, waarmede tevens het kromtrekken tot het verleden behoort. Ter gelegenheid van de Flora heeft men deze model-woning bovendien aangewend als een typische demonstratie van moderne binnenhuis-architectuur, hetgeen de at tractie voor een bezoek ongetwijfeld niet weinig zal verhogen. In de eerste plaats zullen hier de door de Sikkens' Lakfabrie ken aangebrachte zogenaamde functionele kleuren direct tot de verbeelding spreken, omdat daarmede volstrekt gebroken werd met het schilderen in saaie en dus vrij eentonige tinten. De vloerbedekking, be staande uit linoleum van fraai harmo niërende kleuren, is zelfs in dit moderne intérieur nog bijzonder gedurfd, doordat er een hoogst origineel patroon in werd aangebracht, waarvan de motieven zijn uitgesneden en ingelegd. De keuken beantwoordt evenmin aan de ge vestigde Hollandse begrippen en ademt ge heel de geest van de Amerikaanse opvat tingen op dit gebied. Toch zal iedere Ne derlandse huisvrouw met bewondering en verlangen kennis nemen van de gezellige, in vrolijke kleuren gehouden eethoek, met als frappant contrast een fel blauw gelakte verwarmingsketel, hetgeen in totaal een verrassend geheel oplevert. De practische keukenkast en het aanrecht zijn eveneens een nieuw Nederlands product en uit losse delen samengesteld; vandaar dat zij met het huis uitneembaar zijn en dus compact verzonden kunnen worden of door emi granten meegenomen. Dit is ook het geval met de door Siem Leuven uit imitatie zandsteen vervaardigde open haard, die bovendien het voordeel biedt er op be rekend te zijn in elke willekeurige woning te worden geplaatst, waar men de schoor steen door een gezelliger open vuur wil vervangen. De meubilering bestaat uiteraard slechts uit de laatste voortbrengselen van de mo derne binnenhuis-architectuur. Het nieuw ste snufje op dit gebied is de plastic-laag waarmee de meubelen zijn overdekt, het geen alles vlekvrij houdt en bovendien het poetsen en wrijven overbodig heeft ge maakt. Het spreekt wel haast van zelf, dat voor het inrichten van deze woning verder slechts de laatste electrische apparaten en verlichtingsmethoden in aanmerking kwa men. „Het Huis van Heden" zal zich gedurende de Flora ongetwijfeld in een onverflauwde belangstelling mogen verheugen, waarbij velen de wens in zich zullen zien opkomen met een dergelijke model-woning nog eens een rustig plekje op de Veluwe te kunnen betrekken. ADVERTENTIE Topmerken in elke uitvoering Gierstraat 40—42 Telefoon 17768 ADVERTENTIE A'nega ng"38 MO, ADVERTENTIE AANLEGGEN en ONDER HOUDEN DOOR VAK MENSEN. TUINBOUWBEDRIJF HEEMSTEDE Binnenweg 18, Tel. 5-80-80 Twee die by elkaar boren, twee die elkaar op ideale wijze aanvullen het extra scherpe Gillette scheermesje en het Gillette echeerapparaat! Als U deze twee tezamen gebruikt, scheert U zich steeds nóg gemakkelijker, nóg beter en nóg sneller. •N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Een ngoéie morgenbegint met Gillette! ADVERTENTIE van vormen en kleuren. De „Flora" is telkens weer een lust voor het oog. Helaas slechts voor korte tijd. Vorm en kleur in uw woning is echter een bezit voor uw leven. Ga eens zien wat de beste ontwerpers op gebied van woninginrichting voor nieuws brengen. Een bezoek aan onze 120 modelkamers is altijd de moeite waard Binnenkort wordt ons aantal modelkamers verdubbeld. Om ruimte te maken voor onze verbouwing houden wij vanaf ZATERDAG 14 MAART een buitengewone VERBOUWING S-0 PRUIM! N G De zeldzaam lage prijzen zijn een reisje naar Beverwijk zeer zeker waard. Komt U eens kijken. WONINGINRICHTING BEVERWIJK 120' MODELKAMERS ADVERTENTIE m Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren cp HaCirlemS Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6,10 per kwartaal// 0,47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ont vangen de nummers van 16 Maart tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnés, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13