Lord Ismay over Europa's groeiende militaire kracht Dr. H.Mühlenfeld waarschijnlijk Duits ambassadeur in Den Haag Kort en bondig Minister Luns terug uit F./S. Industriële inspanning van de Sovjet-Unie kan achterstand verkleinen Amsterdamse Beurs Belangwekkende Beets- tentoonstelling in Utrecht Haarlemmermeer Bennebroek Zandvoort Nieuwe installatie nadert voltooiing Lisse Hillegom 9 Afgevaardigde van de Deutsche Partei in de West-Duitse Bondsdag Er zijn grenzen Burgerlijke Stand van Haarlem Een ton uit fonds voor kerkrestauratie ontvreemd Spoorstaking in Italië Verkeersregeling tijdens de Flora Stille omgang „Fatale druppels" Zuiverder drinkwater Chr. Beambtenbond Verbouwd winkelpand V erkeersongevallen VRIJDAG 13 MAART 1953 Nu de Koningin agrement heeft ver leend op een benoeming tot Duits ambas sadeur in Den Haag van dr. H. Mühlen- feld, mag aangenomen worden, dat dr. Mühlenfeld zal worden benoemd. „Ik verheug mij ten zeerste in het voor uitzicht, dat ik in deze functie zal kunnen meewerken aan de ontwikkeling van een nieuwe verhouding tussen Nederland en Duitsland in een geest van vriendschap. Ik besef tenvölle, dat deze taak zwaar zal zijn wegens datgene wat Nederland door de Duitse bezetting is aangedaan, maar juist rlit maakt naar ik geloof de mij opge dragen taak des te aantrekkelijker", zo zeide dr. Mühlenfeld in een gesprek met de correspondent van het A.N.P. in Bonn. Hij verklaarde, dat met deze benoeming zijn vroegere adspiraties om in de buiten landse dienst te treden alsnog zijn ver wezenlijkt, nadat hij deze twintig jaren geleden onder de druk van het nazi regiem heeft moeten opgeven. „Ik heb in 1951 aan dr. Adenauer gevraagd met een benoeming te wachten tot ik mijn politieke opdracht aan het einde van de zittings periode van de Bondsdag zou hebben ver vuld. Daarna zijn tussen dr. Adenauer en mij herhaaldelijk scherpe politieke tegen stellingen gerezen, onder meer over de Europese verdragen, maar deze hebben het vertrouwen in elkaar niet geschaad. Ik heb van dr. Adenauer zeer veel geleerd en ben het in grote lijnen met zijn politie ke conceptie eens", aldus dr. Mühlenfeld. Dr. Mühlenfeld is in de nationaal-socia- listische periode als „Referendar" in dienst van de Pruisische justitie getreden. Hij werd in 1935 uit de staatsdienst ontslagen daar hij weigerde tot de nationaal-socia- listische partij en de S.A. tae te treden. Hij heeft toen een functie* in de industrie aanvaard en zijn verdere studies ook op het gebied van het handelsrecht gericht. Vooral het scheepvaartrecht heeft hem daarbij aangetrokken. Hij heeft zich sedertdien steeds sterker in economische richting ontwikkeld. Tot 1942 heeft hij als jurist en adviseur voor de particuliere chemische industrie gewerkt. Daarna werd hij in dienst geroe pen en door intriges van nationaal-socia- listische zijde naar Rusland gezonden om daar soortgelijke werkzaamheden in de in dustrie op zich te nemen. Hij heeft daar gelegenheid gehad de Russische industriële organisatie nader te bestuderen. Bij de te rugtocht uit Rusland werd hij verplicht een functie te vervullen in het bouwbe drijf in Duitsland. Hij heeft zich daarbij vaak verbaasd over de toekomstplannen, die de nazi's in 1944 nog meenden te moe ten laten uitwerken. Bij de opmars dei- Amerikaanse troepen in Duitsland bevond hij zich tenslotte weer op zijn uitgangs punt: het familiehuis in Isernhagen bij Hannover. Dr. Mühlenfeld heeft in 1946 de Nieder- saksische Landespartei mede opgericht, die de naam „Welfenpartei" droeg en voor al steunde op de conservatieve elementen die nog altijd een zekere aanhankelijkheid aan het oude vorstenhuis van Hannover hadden. Hij is toen in de in Hamburg ge vestigde raad voor de Britse zóne afge vaardigd, later in de economische raad voor de Britse zone in Frankfort, en ten slotte voor de tot „Deutsche Partei" uit gegroeide „Welfenparteit." in de eerste West-Duitse Bondsdag. „De economische politiek is sindsdien steeds mijn stokpaard je gebleven", zo zeide hij. Nazi-invloeden in de „Deutsche Partei" Over de invloeden van de vroegere nazi's in de „Deutsche Partei", waarvan hij fractieleider in de Bondsdag was, zei hij: „Ik heb er veel tijd aan besteed om te ontleden hoe de infectie der nazi-domheid de geestelijke gezondheid van het volk heeft, kunnen aantasten. Ik heb daarover een boek „Politik ohne Wunschbilder" ge schreven. Het was moeilijk een uitgever te vinden. Blijkbaar menen de Duitse uit gevers, dat zij betere zaken kunnen doen met publicaties over de levensbijzonder heden der oude nazi-helden. Ik geloof, dat in dit opzicht de Duitse pers een grote ver antwoording op zich geladen heeft. Vooral de geïllustreerde pers, die met dit soort publicaties een soort va banque-spel be drijft. Ik geloof niet, dat het juist is, wan neer men de,.„Deutsche Partei" ervan be schuldigt, dat zij neo-fascistisch zou zijn, omdat zij vroegere nationaal-socialisten weer in het politieke leven wil betrekken. Tenslotte hebben ook dezen kiesrecht en wij moeten daarvan de consequenties op ons nemen. Wanneer wij hun geen onder dak bieden dan zouden er voor hen slechts radicale partijen ovei-blijven. Natuurlijk moeten wij daarbij waakzaam zijn. Ik kan u verzekeren, dat voor iemand, die nazi- politiek wil bedrijven, in deze partij geen plaats is. Wanneer ik in dit opzicht getwij feld zou hebben zou ik onder geen enkele omstandigheid de partij in de Bondsdag zijn blijven vertegenwoordigen. De laatste partijdag in Goslar heeft echter bewezen, dat er in dit opzicht geen grote gevaren bestaan. Wanneer ik thans de practische politiek ga verlaten, dan is dit zeer tegen de wens van de partijleiding, die mijn overgang naar de diplomatieke dienst niet heeft ondersteund". Dr. Mühlenfeld is gehuwd en heeft een zoon van vijftien jaar. SCHIPHOL, 13 Maart. „De Ameri kaanse regering en de Amerikaanse pu blieke opinie, hechten grote waarde aan een Europese defensiegemeenschap, niet alleen uit militaire overwegingen, maar ook omdat er een definitieve verzoening uit zou blijken tussen Frankrijk en Duits land. Voort durende geschillen tussen die twee landen zouden haar teleurstellen", zo sprak de minister van Buitenlandse Zaken rar. J. M. A. H. Luns, toen hij van morgen, vermoeid maar voldaan, op Schip hol uit de Constellation stapte, die hem had teruggebracht van zijn veertiendaags verblijf in de Verenigde Staten. „Wat president Eisenhower betreft", ver volgde minister Luns, „hij heeft een zeer heldere kijk op Europese problemen en maakte op mij een frisse, energieke, opge wekte indruk. Hij toonde een grote belang stelling voor Europa en bleek geenszins de betekenis te onderschatten van het zwaar tepunt, dat daarop wordt gelegd. Alle pro blemen, die wij beprakens, werden diep gaand behandeld. Ook minister Beyens werk te Rome inzake de economische een wording van Europa, waarover ik inlich tingen verstrekte, vond veel begrip en lof. TEL AVIV (AFP). Aan de Israelisch- Jordaanse grens heeft zich Donderdag een merkwaardig grensincident voorge daan. Twee beren, een mannetje en een vrouwtje, haddenkans gezien uit de dierentuin van Jeruzalem te ontsnap pen. Het vrouwtje kon door de Israëli sche politie worden gevangen, doch niet j voordat zij een ezelin had verslonden. Het mannetje slaagde er echter in over de grens naar Jordanië te ontkomen, waar het Arabische Legioen de achter- volging heeft ingezet. De Israëlische i autoriteiten hebben onmiddellijk de ge- mengd Israëlisch-Jordaanse wapenstil- slandscommissie van het incident op de hoogte gesteld en verzocht, de „schen der van de grens" aan Israel terug te geven, zodra het Arabische Legioen de vluchteling heeft gevangen. HAARLEM. 12 Maart 1953 ONDERTROUWD: 11 Mrt, M. H. H. Jan sen en A. J. Serné; J. H. van Paradijs en A. M. Schoonderwoerd. GEHUWD: 12 Mrt. F. Meijcrse en W. van der Velde; J. Groenendaal en M. M. Ter voort; H. Aartsen en R. E. M. van Leeuwen Koemayas; D. Felix eu a. van Leeuwen; H. Eikelcnboom en A. C. E. Welter; B. Vos en L. de Kwaadsteniet; W. Bouman en C. C. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 10 Mrt, W. Blijleven—-van Oenc; W. Chr. Allewijn—de Jonge; 11 Mrt, J. J. Alofs—van Meerveld; G. M. Visser—Verbeek; 12 Mrt, A. M. P. SepersPeters. BEVALLEN van een dochter: 11 Mrt, G. Th. Wassen—Eosch; M. H. C. Flapper— Landmeier; M. P. Buijtendijk—Notenboom, 2 dochters. OVERLEDEN: 8 Mrt, M. Gmelich Mexj- ling. 60 j., Rijksstraatweg: 10 Mrt, N. Ooster hagen, 83 j., Orionweg; J. L. van Voorst, 74 i„ Kenaupark; R. C. Broekmeijer, 89 j„ Spaarne; 11 Mrt, G. V. Logeman. 50 j„ Jan Haringstraat; M. Oostwald, 86 j., Jansweg; P. Bcugeling, 63 j„ Atjehstraat; P. Praag, 81 j., Zaanenstraat. WASHINGTON, (Reuter). „West- Europa heeft thans ongeveer 3.300.000 man onder de wapenen en eind 1953 zal zijn militair weerstandsvermogen nog gro ter zijn", zo verklaarde de secretaris-gene raal van de NAVO, Lord Ismay, Donderdag op een bijeenkomst te Washington van de Amerikaanse „National Press Club". «Hij zeide voorts, dat de West-Europese staten eind 1953 tezamen over ruim vier duizend militaire vliegtuigen, over het al gemeen met moderne straalmotoren uitge rust, zullen beschikken. De NAVO-landen zullen in het volgende jaar bijna zevenhonderd millioen dollar uit geven voor de aanleg van vliegvelden en voor verbindingsdoeleinden, hetgeen twee ëneenhalf maal zoveel is als vorige jaren. „Wij verwachten in 1953 gemiddeld per week een vliegveld te zullen voltooien", verklaarde hij. „Het bijeen brengen van de West-Euro pese en Amerikaanse hulpbronnen aan industrieel vermogen en mankracht schept een combinatie, sterk genoeg om elke eventuele aanvaller af te schrikken. E)e Amerikaans-West-Europese productie is bijna vier maal zo groot als die der com munistische staten. Indien de Sovjet-Unie er echter in zou slagen de hand te leggen op de West-Europese fabrieken, zou de productie van het door de communisten overheerste gebied bijna gelijk worden aan die der Verenigde Staten", zeide Ismay. Hij waarschuwde, dat de Sovjet-Unie haar industrie uitbreidt in een tempo, dat het mogelijk maakt de achterstand op de Westelijke mogendheden te verkleinen. Lord Ismay gaf nog de volgende cijfers. „In 1949 hadden de Europese NAVO-lan den ongeveer 2.450.000 man onder de wa penen, tegen nu bijna 3.300.000. De mili taire uitgaven zijn sinds 1949 met 120 pro- Beheerder aangehouden De rijkspolitic heeft in arrest gesteld een bloen!ist uit Groesbeck bij Nijmegen, die verdacht wordt van verduistering van door hem beheerde gelden van de Ned. Her vormde Gemeente en de voogdijstichting „Morgenrood". Hij was lid van het kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente en had ook het be heer over de kas daarvan. In deze kas waren de gelden, bestemd voor de restau ratie van het historische kerkje in Groes- beek, bijeengezameld met diverse acties in geheel het land. Bij zijn verhoor door de officier van Justitie te Arnhem heeft de aangehoudene bekend. Het verduisterde bedrag wordt op meer dan 100.000.— geschat. ROME (Reuter/AFP). Tussen Rome en de andere grote Italiaanse steden zijn burgerlijke en militaire vliegtuigen inge schakeld voor het vervoer van treinreizi gers, die wegens de spoorwegstaking niet voort kunnen. Reizigers met kaartjes eer ste klas kregen Donderdag vliegplaatsen. Honderden bussen vervoerden andere pas sagiers. De regering slaagde er ook in een „ske let-spoorwegnet" in bedrijf te houden. Vol gens de regering is de staking niet de oor zaak geworden van een algehele verlam ming van het verkeer. De staking, die twaalf uur in de nacht van Woensdag op Donderdag begon en voor 48 uur is uitgeroepen door de onder communistische leiding staande algemene vakbond, wordt gesteund door de sociaal democratische vakbond. De Christen-de mocraten steunen haar niet. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 94 ls/ie 94% A.K.U. 162% 161% LJnilever 185 185% Philips Gloeil. 159 158% Kon. Petroleum 309 308 A'dam Rubber 90% 90% Holl. Amer. Lijn 143% 143% N. Scheepv. Unie 129% 130% H.V.A 101% 101% Deli Mij 82% 82% Amsterd. Bank 162% 162% Ned. Handel Mij. 158% 159 Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank 168% 168% Anaconda Copper 4211/ie 42% Bethlehem Steel 53% 53% Republic Steel 49 49% Shell Union 72 71% Tidewater 24% 24% U. S. Steel 41% 41% cent verhoogd. De opleiding en gevechts- waarde der troepen is, evenals de uitrus ting, waarover zij beschikken, steeds beter geworden". „Indien wij er, door onze gezamenlijke militaire krachtsinspanning in slagen een aanval op de Westelijke landen te voor komen, is de prijs, die wij hiervoor moeten betalen, zeer gering. Wij zouden dan zelfs kunnen zeggen het oorlogsgevaar „op een koopje" te hebben bezworen", besloot hij. In cijfers Dertien der veertien NAVO-staten (IJs land kent geen militaire begroting) zullen in het in Juni eindigende begrotingsjaar tezamen een bedrag van 63.465.220.000 dollar voor militaire doeleinden hebben uitgegeven, hetgeen negen milliard dollar meer is dan in het afgelopen jaar. De militaire uitgaven in vorige jaren waren: 1951-1952: 54.564.690.000, 1950— 1951: 29.171.780.000 en 1949—1950: 18.614.040.000 dollar. De Verenigde Staten hebben voor het belastingjaar 19521953 het meest uitge trokken, namelijk een bedrag van: d9.500.000.000 dollar, hetgeen ongeveer zes milliard meer is dan in het afgelopen jaar. De cijfers der militaire uitgaven van enige andere NAVO-landen in 19511952 en 19521953 zijn: Nederland België Italië Turkije 1951—1952 309.800.000 346.560.000 „813.060.000 315.990.000 1952—1953 423.750.000 483.820.000 996.510.000 324.130.000 In navolging van Haarlem wordt thans ook in Utrecht een Nicolaas Beetstentoon- stelling gehouden, die een plaatsje heeft gekregen in de zalen van het Genootschap Kunstliefde aan de Nobelstraat, in de di recte omgeving van het huis tussen Boothstraat en Janskerkhof waar dich- ter-schrijver-theoloog nu vijftig jaar ge leden de laatste adem uitblies. Pièce de re sistance van deze Stichtse expositie zijn cle gipsafgietsels der negen beelden van het welhaast legendarisch geworden Hilde- brand-monument van prof. J. Bronner, dat, zo mogen wij hopen, nu binnen niet al te lange tijd in de Haarlemmerhout zal verrijzen, maar daarnaast zijn er tal van brieven, documenten, manuscripten en cu riosa te zien die betrekking hebben op de Utrechtse tijd van Beets, die immers ook jarenlang hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Utrecht geweest is. Er zijn onder meer twee sterk de aandacht trekkende olieverfportretten van prof. dr. N. Beets, een kop door Legner met prach tige expressieve ogen en een groot „drie kwart" van een onbekend schilder, waar op Beets u van boven zijn statige toga be minnelijk glimlachend men zou haast zeggen grinnikend aanziet alsof het po seren voor dit statieportret hem heimelijk binnenpretjes bezorgde. Verder dwalend ontdekt men in de vi trines nog menig getuigenis van zijn uni versitaire bezigheden, aankondigingen van intree-redevoeringen onder zijn rectoraat, dies-menukaarten, brieven aan hoogge leerde collegae, een feestcantate van Ri chard Hol, getoondicht ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan der Stichtse Alma Mater, waarvoor Beets de tekst schreef, maar ook vele proeven van zijn litteraire arbeid, zoals de eerste druk van de Ca mera, in 1839 bij de Erven Bohn te Haar lem uitgegeven, manuscript-fragmenten, gelegenheidsgedichten en brieven over al lerlei, tot de meest huishoudelijke onder werpen. Wie deze belangwekkende expo sitie bezichtigen wil, kan nog tot 30 Maart terecht; de Utrechters zelf schijnen er he laas niet veel interesse voor op te brengen, want tot gisteren toe waren er nog slechts enkele honderden bezoekers geteld. Wat nu met de Camera? Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat Nicolaas Beets overleed en daarmede ver loopt het. auteursrecht van de Haarlemse uitgeverij De Erven Bohn op het door hem onder de schuilnaam Hildebrand geschre ven boekwerk „Camera Obscura". Iedere uitgever heeft thans de vrijheid de Camera te laten drukken en in de handel te brengen. Maar de kans, dat dit zal gebeu ren, is voorlopig niet groot. De boekhan del ligt nog vol met de laatste uitgaven van de firma Bohn, die alle zijn voorzien van de door Jo Spier vervaardigde illustra ties: de bekende luxe-editie van 1951, de 51ste druk van April 1952, benevens de ongeveer een maand geleden in tiendui zend exemplaren verschenen pocket-editie, waarvan het grootste deel reeds geplaatst werd, zodat een herdruk aanstaande is. Bo vendien zag in 1951 de door dr. P. H. Schroder samengestelde en van aanteke ningen voorziene bloemlezing „Verhalen uit de Camera" het licht, bestaande uit. twee delen, die ook als één bundel ver- fkrijgbaar zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes, z. van A. Drukker en T. W. Reijnders; Gurianne Magdalena, d. van J. G. Huijsting en G. M. Dapper; Cor nells Gijsbert, z. van A. M, van Wijk en S. v. d. Bijl; Nelly, d. van G. Beets en M. Uit geest; Arend Jan, z. van E. H. W. van Loe- vesijn en F. Kagchelland; Francisca Anna Maria, d. v. G. C. van Vugt en W. H. Go- vers; Nicolaas, z. van I. Moerland en M. T. van der Tol; Robert, z. van A. Zijlmans en M. Theiner; Geertruida Hendrika, d. van A. Oskam en M. v. d. Meij; Yvonne Marianne, d. van C. .T. Feeleus én N. v. Vugt; Jan Anthonie, z. van J. T. Slooten en N. Slinger; Wilhelmina, d. van W. van Rijswijk en S. D. de Joode; Willempje, d. van J. Lieuwerink en G. v. d. Linden. ONDERTROUWD: L. Marinissen en G. Hiddinga; M. Ockeloen en N. Schaafsma: A. Klaassen en G. N. van Leeuwen; J. C. Hen driks en S. Honderd. GETROUWD: E. van der Kooi en P. N. van Tol: T. E. Kloos en E. P. Boskemper; G. Barten en G. A. Ploeg. OVERLEDEN: Teuriis Aart van Zijvei-den, 73 j., ongeh.; Marijtje Verduijn, 74 j., wed. van I.^Bos; Johannes Willebrordus, 23 mnd., z. van P. J. Janssen en A. G. Huiberts; Jan tje Zalmstra. 82 j„ wed. van P. Bok; Corne lls van der Stelt, 83 j., wedn. van J. A. Kar dol; Godefridus Johannes van Vlimmeren. 71 j„ e. van J. Beerendonk; Arie Apolonius Barendregt, 75 j., wedn. van C. Schneider; Maarten Jaap Conrad, 7 wk., z. van P. Kaan en C. J. M. Visscher. Wegens de te verwachten verkeersdrukte ter gelegenheid van de Flora hebben B. en W. van Bennebroek besloten voor de tijd van 14 Maart tot cn met 14 Mei een inrijverbod in te stellen ten aanzien van de Bennebroe- kerlaan, van de Meerweg tot aan de Rijks straatweg en de Duinlaan. van de Kleine Sparrenlaan tot aan de Bcnnebroekerlaan. Een wachtverbod wordt ingesteld voor de Zwarteweg. van de Abelenlaan tot en met de Centenbrug. Donderdagavond hield de afdeling Benne broek van het gezelschap van de Stille Om gang een ledenvergadering in het R.K. Ver enigingsgebouw onder voorzitterschap van de heer F. G. Lommcrse. Iri de nacht van 21 op 22 Maart zal een stille omgang worden ge houden. Na behandeling van enige verenigings aangelegenheden. jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, waaruit bleek dat het ledenaantal thans 230 bedraagt en de kas een klein batig saldo heeft, hield kapelaan J. Loerakker een toespraak over de oorsprong van de Stille Omgang en het Mirakel van Amsterdam, zoals dat in het brevier van de kerk is opgenomen. De aftredende bestuursleden de heren F. G. Lommerse cn W. van Lier op werden bij en kele candidaatstelling herkozen. Het toneelspel „Fatale druppels" (Mur der happens) van Arnold Ridley, gister avond door de toneelvereniging „Wim Hil- dering" in theater Monopole voor het voet licht gebracht, is een thriller, gebouwd op een reeks geforceerde toevalligheden. Een hoteleigenaar tracht zijn vrouw te ver giftigen, hetgeen mislukt omdat Ellen, die haar verpleegt, verzuimt haar deze fatale druppels toe te dienen, hetgeen eerst te elfder ure blijkt. Het slot is nogal onbe vredigend. Dat „Wim Hildering" er in slaagde een aanvaardbare voorstelling van dit spel te geven, die door het publiek met grote spanning werd gevolgd, pleit niet alleen voor de medespelenden, doch in de eerste plaats voor regisseur A. Mourik, die alle mogelijkheden ten volle wist uit te buiten. Wim Plantenga leverde een uitmunten de typering van de stokoude generaal Kil kenny, die na een aangrijpende scène met een open doekje werd beloond. Ali Bol dwong veel waardering af als de ziekelijk-achterdochtige eerste vrouw, Kees Bruynzeel was als de hoteleigenaar Gilbert Berual vooral in het derde bedrijf in de uitbeelding van zijn wanhopige angst voortreffelijk op dreef. Dit uitgelezen trio droeg het werk van begin tot einde. Kos telijk was de oude roddelaarster van de veterane Mien Elzinga. Verder werkten aan deze voorstelling mee: Joke Paap, Ko Reurts, Dragon Pe- trovitch, Wil Elzinga (eerst als huishoud ster, later als Beruals tweede vrouw, wat mat, doch met voortreffelijke momenten) en Henny Hildering. De rolbezetting werd gecompleteerd door drie Haarlemse spe lers, te weten Mara Heilker, Jan en Leni Vander. Burgemeester en mevrouw Van Fenema woonden de avond bij, die door voorzitter C. Reurts geopend werd. De directeur van het gas- en waterbe drijf te Zandvoort, de heer A. A. Ccnse, aan wiens arbeid het voor een groot deel te danken is, dat Zandvoort binnenkort over een nieuw systeem voor de drink waterzuivering zal beschikken, waardoor niet alleen de kwaliteit van het water aan zienlijk beter zal worden, maar ook een aanmerkelijke besparing op de kosten zal worden verkregen, heeft ons deze instal latie bij het pompstation te Bentveld aan de Zandvoortsclaan laten zien. De werkzaamheden worden uitgevoerd onder toezicht van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening. Het nieuwe systeem wordt thans in Ba- rendrecht en Coevorden reeds met veel succes toegepast. Het oude gebouw, dat zowel filtergebouw als compleet pompstation was, wordt thans voor de nieuwe installatie als machinege bouw ingericht. Ernaast is het filtergebouw verrezen, dat uitwendig1 reeds geheel gereed' is. Hier worden vier waterfilters opgesteld. Tijdens ons bezoek was men bezig op de bodem van de filterbakken de „spuitkop pen" te plaatsen, waarvan er in elke bak ongeveer 1250 worden aangebracht. Het zijn doppen van kunsthars, die in de beton- bodem worden aangebracht. Door het Op déze doppen aan te brengen filtermate riaal kan het gezuiverde water afvloeien in de „reinwater-kelder". Door een viertal buizen, tussen deze spuitkoppen aange bracht, wordt lucht gepompt onder het filtermateriaal, waardoor voorkomen wordt dat het uitgefilterde vuil een compacte massa vormt, \yaardoor filtrering niet zou kunnen plaats hebben. De oude installatie, die onvoldoende was geworden om een geregelde drinkwater voorziening in Zandvoort te waarborgen, kon ten hoogste 100.000 liter per uur zui veren. Met het nieuwe systeem zal 230.000 liter kunnen \yorden gezuiverd in dezelfde tijd. De nieuwe filterinstallatie is berekend op een inwoner-aantal van 15.000 plus in de zomermaanden 15.000 badgasten. Een aantal inwoners van 15.000 hoopt men om streeks 1975 te hebben bereikt Uit de acht in de omgeving van het fil tc-rgebouw gelegen bronnen wordt het van een diepte van 36 a 46 meter onder het maaiveld opgepompt en boven de filter bakken gebracht. Door kleine sproeiers valt het als een dichte regen op het filter materiaal. Tijdens deze val wordt zwavel waterstof er aan onttrokken. Wanneer het aldus voorgezuiverde w-ater dan op het fil termat,eriaal valt, zakt het er onmiddellijk doorheen, zodat zich in de bak geen water ophoopt. Vandaar, dat men dit droogfilter systeem noemt. Via de spuitkoppen wordt daarna het gezuiverde water afgevoerd naar de rein waterkelder en vandaar doorgepompt naar de Zandvoortse watertoren. Naar de heer Cense verklaarde zal de in voering van dit nieuwe systeem aan de kwaliteit van het water duidelijk merkbaar zijn. Het water zal helderder zijn en beter van smaak, omdat ook de laatste resten ammoniak en ijzer door dit systeem er uit verwijderd worden. De nieuwe installatie hoopt men op Juni in bedrijf te kunnen stellen, nadat voordien enkele keren zal zijn proefge draaid. Zeer belangrijk is dat het water door dit systeem, waarbij grote hoeveelheden lucht in de filtex-bakken worden gepompt, een aanzienlijk grotere hoeveelheid zuurstof dan thans zal bevatten. In Juni van het vorig jaar is men onder toezicht van ir. Linn van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening' met het bou wen van de nieuwe installatie begonnen. Zandvoort zal de dei-de gemeente zijn in ons land, waar dit systeem wordt toege past. Zij nam daartoe indertijd als eerste gemeente het initiatief. Jaren van voorbe i-eiding en proefnemingen, dikwijls tot diep in de nacht, zijn er aan voorafgegaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus Jacobus Bernardus. z van J. van Campen cn H. E. Selhox-st; Pe trus Jozef, z. van P. van Kleeff en C. J. van Dam; Paul Robex-t. z. van J. A. van Gennep en N .H. de Vries; Hillegina Magdalena, d van W. C. Bakker en J. Huizing; Raymond Jeffry, z. van J. A. Kin exi A. Dumasv. ONDERTROUWD: C. J. Paap en N. Weber GEHUWD: K. A. Visser en J. Geeven. OVERLEDEN: E. Zwemmer, 81 j., echt genote van J. Kcrknian. De afdeling Lisse van de Christelijke Be ambtenbond hield Donderdagavond een jaai-vergadering in „De Witte Zwaan", on der leiding van de heer M. Vermeer. In pi-incipe werd besloten in samenwei-king met de collega's uit Hillegom en Sassenheim een afdeling voor de bollenstreek op te richten In de vacature bestuurslid wegens aftreden van de heer J. Vonk, werd voorzien dooi de vex-kiezing van de heer H. Capel. De rayonbestuurdcr, de heer A. J. van Vei-sse- BINNENLAND In de mjjn Julia te Eygelshoven is de 38-jarige bankwerker M. Fokkema uit Gro- ningen, die verbleef in de rjjkswerkinrich- ting te Eygèlshoven, om het leven gekomen doordat hij in een tussenschacht is gevallen. Hij was gehuwd en vader van één kind. Woensdagavond heeft in Groningen de eerste uitvoex-ing buiten Haarlem plaats van het aan de ox-gelstad opgedragen cn ter ge legenheid van het laatste intex-nationale orgelconcoux-s ten doop gehouden „Concerto per organo romantico" van dr. Anthon van der Horst. De uitvoerenden zijn de G. O. V. onder leiding van Jan van Epenhuysen. de Haarlemse organist Albert de Klerk. Aan boord van het aan de Sumatrakade te Amsterdam liggende m.s. „Jagersfontein" is Prins Bex-nhard vandaag geïnstalleei'd als beschex-mheer van het Afrika-instituut. De voorzitter van het Afrika-instituut, mr. K. P. van der Mandele, hield daarbij een x-ede over de Nederlandse belangen in Afrika. Te Leiden is een stichting in het leven geroepen, die tot doel heeft de Wereld- fedex-atie voor Diex-enbescherming in moi-eel en financieel opzicht te steunen. Voor het geval de zetel van de wex-eldfederatie uit Nederland verplaatst zal woi-den, wil de stichting de gelden waarover zij beschikt doen toekomen aan het Dierenrampenfonds of aan dierenasyls. Met ingang van I April wordt de kolonel C. F. Pahud de Mortanges chef van de staf van de inspecteur-genex-aal van de Ko ninklijke Landmacht. Kolonel Pahud de Mortanges wordt op 1 April eervol ontheven van de functie van inspecteur der cavalerie. De Rotterdamse rechtband heeft de 49- jarige meubelstoffeerder B. K. uit Rotter dam, die brandmeester was bij de vrijwillige brandweer en die in de nacht van 12 Juni brand zou hebben gesticht in een schuurtje, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen ma. nden, waarvan drie voorwaarde lijk- Verder moet hij 2200.— betalen aan de eigenaar van het schuurtje. De leider van het voormalige sportweek blad „Koning Voetbal", de heer C. D. H. is door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Tegen hem was veertien dagen geleden zes maanden onvoorwaardelijk gei-cauireerd. Hem was vervalsing van prijsvraagformulieren ten laste selegd. De konijnenfokkersvereniging „Het Raskoniin" Haarlem en Omstreken houdt op 14 en 15 November een nationale konijnen tentoonstelling te Haarlem. De A.N.W.B. deelt mede, dat de rijks weg door de Alblasserwaai-d wederom is opengesteld voor voei-tuigen met een maximum gewicht van 6000 kg. Hiermede is opnieuw een belangrijke stap op de weg naar herstel van een normaal verkeer. Deze openstelling is van groot be lang voor het verkeer van Rottei-dam naar de Betuwe, Oost-Brabant en Limburg, dat tot dusver via Utrecht moest gaan. De A.N.W.B. zal er zorg voor dragen dat de noodbebakening tijdig aan de nieuwe situa tie wordt aangepast. Het examen voorafgaande aan de wed strijd om de zogenaamde Prix de Rome be gint dit jaar op 11 Mei. De eigenlijke wed strijden beginnen in de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst beginnen op 8 Juni. De krijgsraad te velde West heeft de reserve le luitenant Van B„ wie ten laste was gelegd dat hij als inkoper bij de Lucht- machtaanschaffingsdienst gefraudeerd had, veroox-deeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van het voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. HAARLEM EN OMGEVING De 64-jarige mejuffrouw M. K. uit Haarlem, die gisteren in de Kruisstraat in kopen deed voor de schoonmaak viel bij het binnengaan van een winkel zo ongelukkig, dat zij haar reehterbovenbeen brak. Zij werd naar het Diaconessenhuis ovex-gebracht. Gisteren was in de Marnixstraat in Haarlem de zestienjarige hulpmonteur W. M. bezig met het afladen van ï'ioolbuizen van een vrachtauto. Tijdens zijn werk viel de jongen cn werd door een der buizen, die duizend kilo wegen, getroffen. Hij klaagde over pijn in de rechterschouder en had een bloeduitstorting in de linkerwang. Hij werd naar de Maria-stichting vervoerd. In het bericht over de deze week te Bentveld gehouden conferentie is een zet fout geslopen; het ondci-wex-p van de confe rentie was niet „Totalisme en religie", maar „Socialisme en religie". De lieer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken van Bloemendaal, is mor- gen. Zaterdag, verhinderd spreekuur te hou den en mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelzaken, zal in plaats van Maandagavond, Dinsdagavond spreek uur houden. Ook het ranke Molentje bij de ingang van Groenendaal en Flora, bekend bij iedereen in Zuid-Kennemerland, deelt in de feestverlichting. veld, hield een inleiding over „Staat er iets op het spel". Hierbij wees hij op wat in de loop der jaren tot stand is gekomen, mede dank zij de vakbeweging. De heer Capel besprak de P.B.O. en de betekenis voor de Christelijke werknemer. Hierbij dient men waakzaam te zijn. daar men te streven heeft naar sociale gerechtigheid. Vertoond werden enkele films over de Zuiderzeewex-ken en de Wieringermeer. De zaak in uurwerken, goud, zilver en op- liek van de heer J. M. Warmex-dam aan de Hoofdstraat, heeft een nieuw aanzien gekre gen. De etalages zijn verbouwd en hebben een rnoderi x verlichting gekregen, waardoor de geëtaleerde uurwerken en sieraden thans zeer goed uitkomen. Ook het inwendige van de zaak heeft een verbetering ondergaan. Hedenmiddag vond de heropening plaats. In de Leidsestraat ter hoogte van de steen fabriek reden twee achter elkaar rijdende auto's, bestuurd door B. v.'d. Z. en P. de J-, op elkaar, doordat de achterste wagen niet zo snel kon stoppen als de voorste. Het liep nogal goed af. De schade was alleen van materiële aard. Op de Pastoorslaan* speelden Woensdag drie kinderen met hun autoped. Juist op het ogenblik dat de motorrijder H. C. naderde, begon één van de kinderen zig-zag over de weg te rijden. H. C. zag nog wel kans het kind te ontwijken, doch ken niet voorkomen dat hij met zijn stuur het voorhoofd raakte van de zes-jarige J. I. S.. wonende aan de Stationsweg. Met een hoofdwond en een lichte hersenschudding werd het kind door een arts naar de ouderlijke woning vervoerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nicolaas Philippus Maria z van L. Waasdorp en van C. G. Beugelsdijk; Hugo, z. van H, Mooij en van C. Elderbrock: George Joseph, z. van P. J. Heemskerk en van C. E. Mesman: Diana, d. van C. van Dijk en van C. Z. de Blaaij; Anna Mai'ia, d, van B van Rooden en van J. Aarts; Margaretha Alida Maria, d. van C. v. Sten en van A. J. Luijken; Anthonius Cornelis Maria, z. van P. v. d. Linden en van J. M. v. d. Reep- Eduard Nicolaas, z. van J. G. Vleut en van J. M. Duivenvoorden. ONDERTROUWD: A. J. de Boer en M. A. Bultink; C. H. J. Lommerse en E. J. Koppers; P. Sebregls en K. Romijn; H. G. van Oosten en E. J. Spreeuw. GETROUWD: M. H. van Ewijk en C. M. van der Ploeg. OVERLEDEN: J. Guldemond, 59 jaar, Leidsestraat 18.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11