Zestigduizend bloeiende bloembollen in duizend kleuren en vormen Thans een Britse bommenwerper slachtoffer van Russische Migs Herstel op Schouwen aan groot aantal ondernemers opgedragen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin trekt gordijn weg, Flora geopend Narriman verlaat ex-koning Faroek AVRO-Lincoln in luchtcorridor neergeschoten: zes doden Twee aanvallen Nu bijna f80 millioen in het Rampenfonds Het woord is aan... Nooddam bij Ossendrecht Hertog van Edinburgh zal Tito verwelkomen Zij is met haar moeder naar Zwitserland vertrokken Moerdijk spoorbrug over drie weken in gebruik? Vlaggen uit! Prof. van der Leeuwprijs voor Sem Dresden Trouwkamer werd stijlvol gerestaureerd 67e JAARGANG No 20 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soondaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG I'S MAART 1953 Haarlems Dagblad 2-97-e JAARGANG No 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het grote gezelschap dat vanmiddag aanwezig is bij de opening van de inter nationale bloemententoonstelling FLORA 1953 houdt een ogenblik de adem in als Hare Majesteit Koningin Juliana het gordijn wegtrekt dat de Bloemenhal van de Erehal in het Bloemenpaleis scheidt. Achter dat gordijn bevindt zich namelijk een waar lustoord van wel zestigduizend bloeiende bolbloemen in meer dan duizend verschillende kleuren en vormen. Het is de indrukwekkende en eerbied afdwingende manifestatie van vakkennis en liefde voor de natuur beide van 33 kwekers uit de bollenstreek die in deze tweeduizend vierkante meter grote zaal het voorrecht genieten de eerste binnententoonstelling te mogen vormen. Tot de genodigden die, nadat de Koningin de opening heeft verricht, als eerste bezoekers de Bloemenhal betreden be horen de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beijen, de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuidholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mr. L. A. Kesper en natuurlijk de ere-voorzitter van de Algemene Vei-eniging voor Bloembollencultuur, dr. E. H. Krclage. Zijne Excel lentie E. Graeffe, ambassadeur van België en de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra zijn op het laatste ogenblik verhinderd te komen. Wel is mevrouw Graeffe aanwezig. De opening draagt, juist door haar sober heid, een plechtig karakter. Na aankomst van Hare Majesteit en haar gevolg, die juist een tocht naar Grave ach ter de rug hebben, bij de ingang van de Flora aan de Vrijheidsdreef, wordt bij het begin van Crocus Avenue de vorstin be groet door haar Commissaris in Noord holland, baron J. E. de Vos van Steenwijk, die vervolgens de burgemeester van Heem stede mr. A. G. A. ridder van Rappard en de voorzitter van de Flora, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden aan haar voorstelt. Vervolgens stelt deze de andere leden van de tentoonstellingsdirectie, de heren H. J. Voors, F. Roozen, H. C. Ver meulen en H. A. G. de la Mar aan Hare Majesteit voor. In de Erehal worden vervolgens de leden van het Hoofdbestuur van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur en de leden van het Uitvoerend Comité aan Koningin Juliana voorgesteld. Aldaar be vinden zich uiteraard ook de leden van .de Internationale Jury, bestaande uit Bel gische, Deense, Duitse, Engelse, Franse, Scandinavische, Oostenrijkse, Zwitserse en Amerikaanse experts. De voorzitter van de Flora, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, houdt daarna een toespraak waarin hij zijn vreugde uitspreekt dat Koningin Juliana deze voor de Neder landse sierteelt zo belangrijke gebeurtenis met haar tegenwoordigheid had willen vereren en vervolgens ingaat op de be tekenis van de Flora, zowel nationaal als internationaal. Zijn woorden waarop wij morgen uit voeriger terug hopen te komen worden eigenlijk na de officiële opening het best geïllustreerd door die schitterende, het oog bijkans verblindende selectie van ver vroegde hyacinten tulpen, narcissen, cro- cussen, amaryllis, freesia's, lelietjes dei- dalen en nog vele anderen van Flora's kinderen. Gehele nacht gewerkt Er is anders de avond tevoren, ja zelfs de nacht tot aan het ochtendkrieken, nog heel wat geploeterd, gezwoegd en ge transpireerd om de tentoonstelling tot in de kleinste onderdelen gereed te hebben. De Torenlaan, die van de ingang aan de Herenweg naar het centrum voert, was soms zo druk als de Kalverstraat. In het milde schijnsel van de vele lantaarns rep ten zich haastige gestalten, die nog gauw even dit of nog vliegensvlug even dat moes ten arrangeren of in orde maken. In het gebouw van het secretariaat ra telden de schrijfmachines onafgebroken, rinkelde de telefoon onophoudelijk, omdat er nog iemand iets wilde weten of mee deelde dat'hij iets vergeten hacT of smekend vroeg of er nu heus wel aan dat détail ge dacht was. En in de Erehal repeteerde de leiding van de Flora met een aantal werkstudenten de plechtige ontvangst van hedenmiddag opdat alles feilloos zou verlopen. Die werkstudenten hebben ook vanmiddag hun di.enst als ordecommissarissen uitstekènd verrrieht.--• Die Erehal is trouwens ook niet zo maar een ruimte waar men hoge gasten kan ont vangen. Zij is ook de plaats waar een per manente bloemen-expositie wordt gehou den, bijzondere prestaties van Nederlandse kwekerij bedrijven geloond en de zo moci- Hoofdgebouw en omgeving van de Flora te Heemstede. (Luchtfoto K.L.M.). lijke bloemsierkunst. onder leiding van de internationale organisatie Fleurop Inter- flora het publiek getoond. Het (gipsen) beeld van de Godin Flora vart de Bloemendaalse kustenares mevrouw Emmy DraaismaHaije vormt een zinrijke versiering. Aansluitend aan de Bloemenhal vindt men twee speciale expositiehallen, waar industrie- en handelsondernemingen pro ducten en fabrieken onder het motto „De bloem van de Nederlandse industrie" heb ben opgesteld. Maar de grootste aandacht ging natuur lijk uit naar de vollegrondstentoonstelling. Zeker, zij is nog wat eenzijdig omdat in het algemeen de crocus domineert. Maar het bleek gisteren al dat de vrolijke kleuren van deze echte lenteboden in staat waren tot een liefdevolle belangstelling van de zijde van de bezoekers. Ên terecht, want Nederland heeft niet voor niets het mono polie van de crocusteelt. Zo beloofde deze openingsdag van de Flora 1953 alle goeds voor het welslagen van deze waarlijk grootse onderneming. ROME (Reuter) Oud-Koning Faroek van Egypte heeft Donderdag door zijn ad vocaat Carlo Damelio een verklaring laten afleggen, waarin hij volgens Reuter eigen lijk heeft toegegeven, dat hij en zijn ne gentienjarige echtgenote Narriman ge scheiden gaan leven. Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van het vertrek van ex-Koningin Narriman en haar moeder naar Zwitser land. In Faroeks verklaring werd ontkend dat hij had ingestemd met een echtschei ding. Hij had Narriman slechts toestem ming gegeven Italië te verlaten. Het besluit van Narriman was volgens Faroek een gevolg van de propaganda van de vijanden van het Egyptische Koninklij ke huis. De moeder van Narriman, me vrouw Sadek, „die kennelijk nauwe be trekkingen met Egyptische politieke ele menten onderhoudt", heeft haar tot het besluit opgezet, aldus de verklaring. In de verklaring wordt gezegd, dat „Ko ning Faroek, die de toekomst met volledig vertrouwen in de rechtvaardigheid Gods tegemoet ziet, genadiglijk voor de wil van zijn vrouw heeft gebogen". Narriman is, aldus de verklaring, „mis schien vermoeid van het leven in balling schap, ondanks de zorg van beroemde Ita liaanse en Zwitserse dokters". De veertien maanden oude zoon van Fa roek en Narriman, Koning Foead II, blijft te Rome. Krachtens Mohammedaans recht blijft de jongen bij de vader als de moeder tijdelijk verkiest weg te gaan. Er werd aan toegevoegd dat het misschien in geval van echtscheiding anders zou zijn. Maar hier is geen sprake van echtscheiding. Ex-Koningin Narriman en haar moeder zijn Donderdag van het vliegveld te Rome naar Zürich vertrokken. De moeder van ex-Koningin Narriman van Egypte, mevr. Sadek, heeft Vrijdag te Genève verklaard, dat haar dochter „thans haar echtgenoot voor goed heeft verlaten". Naar door de Nederlandse Spoorwegen is medegedeeld, wordt verwacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Donderdag 2 April kan worden hervat. De voorzittpr van het bestuur van de Stichting Haarlems Bloei verzoekt de in woners van Haarlem Zaterdag, ter gelegen heid van het feit, dat de Flora te Heem stede voor het eerst voor het publiek ge opend is en vele toeristen in Haarlem ver wacht worden, de vlag uit te steken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren de prof. Van der Leeuwprijs voor muziek uitgereikt aan Sem Dresden voor diens compositie „Dansflitsen". De minister merkte in zijn toespraak op dat een zo belangrijke prijs nog nimmer was toegekend. De commissie van advies heeft uit vierenvijftig partituren moeten kiezen. Philips' Phonograt'ische Industrie zal van deze compositie een gramofoonplaat ma ken; teneinde het werk meer bekendheid te verschaffen. LONDEN, (Reuter). ITet Britse ministerie van luchtvaart heeft gister avond bekend gemaakt, dat een vier-motorige Lincoln-bommenwerper van de Britse luchtmacht op een gebruikelijke oefenvlucht Donderdag door Mig-jagers in de corridor van Hamburg naar Berlijn bij de Zönegrens is neergeschoten. Zes leden van de bemanning kwamen hierbij om bet leven en een werd gewond. Eerder op de dag werd een andere Lincoln van de Britse luchtmacht, die eveneens een gebruikelijke oefenvlucht maakte, door een schijnaanval van twee Sovjet-Russische Mig-jachtvliegtuigen bij Kassei, een eind binnen de Britse zone, bedreigd. Volgens de bekendma king neemt de Britse regering deze gebeurtenis binnen de luchtcorridor HamburgBerlijn ernstig op. Aan de Britse Hoge Commissaris in Duits land is opdracht gegeven, „in de krachtigste bewoordingen" te protesteren bij de Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Duitsland tegen „deze moed willige aanval op een Brits vliegtuig, waarbij Brits personeel de dood vond". De Britse Hoge Commissaris zal moeten verzoeken om een on middellijk onderzoek door de Sovjet-Russische autoriteiten, de bestraffing van degenen die voor het incident verantwoordelijk zijn en om vergoeding van de schade berokkend aan personen en eigendom. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat definitief is vastgesteld, dat het Britse vliegtuig door een Russisch vliegtuig is neergeschoten. De aanval geschiedde in de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg, even voordat het Britse vliegtuig Wost-Duitsland zou bin nenvliegen. De Britse Lincoln werd bij Bleckede aan de Elbe neergeschoten. Vol gens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Britse officier fragmenten van een granaat gevonden, die niet tot de munitie van Lincolnbommenwerpers behoort. De neergeschoten Lincoln maakte een zwaai ende beweging voordat hij in vlammen neerstortte. Geheime stukken zijn voor de val uitgeworpen en in de Britse zone te rechtgekomen. Britse militaire politie ter plaatse verklaarde, dat verscheurde log boeken en kaarten zijn gevonden. Chauffeurs van vrachtauto's, die Don derdagavond uit Oostelijke richting de Britse zóne zijn binnengekomen, hebben •verklaard, dat zij. gezien hebben hoe Oost- Duitse brandweerlieden uit Bolzenburg naar het brandende wrak van de Britse Lincoln snelden en met schuimblusappa- raten het vuur bedwongen. Oost-Duitse politiemannen, Sovjet-Russische officie ren en burgers stonden bij het wrak. Volgens een lezing van de burgemeesters van drie West-Duitse plaatsjes bij Blecke de, die zeggen de aanval op de Lincoln van het begin tot het eind gevolgd te heb ben, werd het Britse toestel twee maal aangevallen. Bij de eerste aanval werd een motor getroffen waardoor het vliegtuig omlaag gleed tot ongeveer 300 meter boven de grond. De twee straaljagers, die de aan val ondernamen, volgden het Britse toestel en losten opnieuw een salvo, die de Lin coln volkomen in vlam zette. Boven de Elbe spatte het toestel uit elkaar. Even te voren had men drie mannen er uit zien springen. Premier Churchill heeft deskundigen en functionarissen ontboden om de rapporten over het incident te bestuderen. Minister Eden noemde in een rede te New York de aanvallen door communisti sche Migs op Amerikaanse en Britse vlieg tuigen boven Duitsland „barbaars". De socialistische Lagerhuisfractie heeft besloten premier Churchill te vragen, Maandag een volledige verklaring over het neerschieten van de bommenwerper af te leggen. In alle parlementaire kringen in Londen heeft het incident ernstige be zorgdheid gewekt. Tegenbeschuldiging Naar het Russische persbureau Tass meldt, heeft de opperbevelhebber der Rus sische bezettingstroepen in Duitschland, generaal Tsjoeikof, Donderdag de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, een nota doen toekomen, waarin hij protesteert tegen „het schenden Tot gisteravond was er een bedrag van bijna 80 millioen gulden in het Rampen fonds gestort. Dat is ten opzichte van de vorige dag een vooruitgang van bijna één millioen gulden. Kolonel A. M. Smeenk, garnizoenscom mandant te Nijmegen, heeft op het stadhuis aan de burgemeester een cheque overhan dig van ƒ24.849,25, zijnde de netto-op- brengst van de door de manschappen van de L.S.K. gevoerde „snertactie". Als bijdrage voor de slachtoffers van de watersnood is heden een cheque ten be drage van 25.000 gezonden aan het Na tionale Rampenfonds door de Nederlandse vertegenwoordiger van de bij de „Motion Picture Export Association of America" aangesloten filmmaatschappijen. Het bestuur van het West-Duitse vak verbond heeft de Nederlandse consul- generaal in Dusseldorf, dr. ir. A. Sevenster, V/oensdag twee chèques, van meer dan 00.000 en 50.000 mark doen toekomen. De Verenigde Nachtveiligheidsdiensten N.V. heeft vón haar medelid der „Ligue Internationale des Sociétés de Surveiilan- Anonymus: De grootste moeilijkheden worden gewoonlijk gefabriceerd door mensen die niets anders kunnen produceren. ce" de „Cittadini dell'Ordine" te Turijn be richt ontvangen, dat zij een bedrag van 1500 Zwitserse francs heeft overgemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, ten bate van de getroffenen in het rampgebied. Het Amerikaanse leger in Japan heeft 1800 dollar bijeen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De giften van militairen in Korea komen nog steeds bin nen. Het Amerikaanse tiende corps heeft 600 dollar bijgedragen. Steenbergen Steenbergen, een gemeente met 1100 in woners, zelf getroffen door ae ramp van 1 Februari heeft 54.552,bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Van de 800 geëvacueerden in deze ge meente zijn inmiddels 500 personen naar hun haardsteden teruggekeerd. Uit de omliggende gemeenten Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland zijn nog circa duizend bewoners ondergebracht bij particulieren in Steenbergen. Het totale dijkherstel op Schouwen- Duiveland is door de Rijkswaterstaat opge dragen aan een aantal aanncmingsmaat- schanpijen.waarvan deel uitmaken Adriaan Volker's Maatschappij tot het Uitvoeren van Openbare werken N.V. te Rotterdam, de M.U.Z., Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, Zanen en Verstoep, de gebroeders Van Oord te Werkendam en verder onder meer de fa. Sanders, Snep vangers en Vlieger te Delft. Deze werk zaamheden zullen op zijn minst twee jaar in beslag nemen. Het Deltse bedrijf heeft driehonderd man voor zijn aandeel in het reusachtige werk: het dragline- en bulldozersbedrijf, be schikbaar. Zij hebben ter beschikking 25 draglines, 22 bulldozers, 30 kipwagèns en vijftien kilometer kleinspoor met motor- loco's en kipkarren. Deze aantallen zijn nog voor uitbreiding vatbaar, zo deelde de directie ons mede De firma heeft bij een fabriek in Hamburg (Menck en Ham broek! een order geplaatst voor zes. drag lines. De eerste daarvan zijn reeds afge leverd. De Duitse fabriek heeft haar ex portprogramma gewijzigd om aan de Ne derlandse bestellingen voorrang te geven. Bij gunstig weer en laag tij zal een po ging worden gedaan een nooddam op te werpen aan de Noordkil bij de Ossen- drechtse haven. De laatste aan deze afslui ting verbonden maatregelen worden thans getroffen. De eerste poging om een nood dam op te werpen mislukte enige tijd ge leden. De dichting zal in hoofdzaak „ma chinaal" geschieden. Het aantal arbeiders, dat er bij betrokken zal zijn, schat men op 100. De directie van deze werken wordt ge vormd uit leden van de Rijkswaterstaat en hetTechnisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden te Haarlem. Pas nadat deze dichting een feit zal zijn van de demarcatielijn van de Oost-Duitse volksrepubliek door een Brits vliegtuig van het type AVRO-Lincoln". Volgens de Russische generaal weigerde de Britse bommenwerper niet alleen ge hoor te geven aan een bevel van twee Rus sische vliegtuigen om hen te volgen naar het dichtstbijzijnde vliegveld, doch opende de Lincoln het vuur op de Russische toe stellen, die hierop het Britse toestel neer schoten. Lord Ismay, secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft Donderdag op een perscon ferentie te Washington verklaard, dat de aanvallen boven Duitsland op Westelijke vliegtuigen „op zich zelf staande inciden ten" zijn die niet beschouwd konden worden als gewapende aanvallen, die be antwoord zouden moeten worden met een gemeenschappelijk optreden van de N.A. V.O.-landen". Mochten deze aanvallen zich echter herhalen, dan zouden de regeringen er nog eens over moeten denken". Een foto van dc ge- restaureerde Lroinc- zaal van liet Haar lemse Stadhuis. Bo ven cle schouw hangt een schilderij van Jan de Bray en in de schouw staat een sierlijke Brabantse kachel. geworden, kan met het herstel van de ga ten en sluis in de zeedijk een begin wor den gemaakt. De Vijdtpolder loopt thans nog steeds onder water bij vloed, doch zal dan droog gemalen kunnen worden, waarvoor men de beschikking heeft over twee pompen elk met een capaciteit van 100 kubieke meter per minuut. Gistel-middag is te Stavenisse de eerste raadsvergadering na de ramp gehouden. Burgemeester L. A. Verburg heeft in een herdenkingsrede de ongeveer 150 doden herdacht, waarvan er thans 118 zijn gebor gen en geïdentificeerd. De raadsvergade ring werd gehouden in een bovenverdie ping van .een school. Er waren heel wat toeschouwers, benieuwd of de raad een beslissing zou nemen over terugkeer der bevolking. Na enige discussie besloot men, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, die over deze terugkeer moet beslissen, voor te stellen de bewoners van de Molendijk en de Stoof dijk terug te laten keren. Hoewel de polders en het dorp Stavenisse zelf droog liggen, achtte men de dijken nog niet stevig genoeg om alle be woners voor zover mogelijk te laten terug keren. Voorts besloot men via de Commis saris dei- Koningin te trachten voor rijks rekening op een niet door het water be dreigde plaats, zo dicht mogelijk in de buurt van de gemeente, een barakkenkamp voor de bevolking te laten bouwen. Dit om het hun gemakkelijk te maken. Som migen moeten hele reizen maken, bijvoor beeld van Eindhoven uit, om hun wonin gen te komen schoenmaken. LONDEN (United Press) De Hertog van Edinburgh en premier Churchill zullen maarschalk Tito, wanneer hij Maandag middag in Londen arriveert voor een vijf daags bezoek, persoonlijk begroeten. Tito zal arriveren bü de Westminster- steiger, in de schaduw van de Big Ben, na de Theems te zijn opgevaren aan boord van een Brits marine-vaartuig waarop hij zal overstappen van het Joegoslavische schip Galeb. De plannen voor Tito's bezoek zijn nu voltooid. In de uitgebreide voorbereidingen hebben de veiligheidsschikkingen een be langrijke rol gespeeld. De aanwezigheid van de Hertog en de premier bij zijn aankomst is in overeen stemming met het diplomatiek protocol. Ook is het een antwoord op de critiek die diverse kringen in Engeland hebben laten horen op het besluit van de regering de maarschalk uit te nodigen. Bij Tito's aankomst zal een bereden ere wacht zijn opgesteld. Strenge voorzorgs maatregelen worden genomen om bij de aankomst elk incident te vermijden. Na aankomst zal Tito naar de Joegosla vische ambassade in Kensington worden gereden, maar vernomen wordt, dat hij daar niet. zal logeren zoals aanvankelijk het plan was. Gedurende zijn verblijf in Engeland zal Tito lunchen met de Koningin en confe reren met Churchill en minister van Bui tenlandse Zaken, Eden. (Reuter) Het semi-officiële Joegoslavi sche nieuwsagentschap Joegopress oppert de gedachte, dat maarschalk Tito tijdens zijn verblijf in Londen zou kunnen onder handelen over een verdrag met Engeland in de geest van het vriendschapsverdrag met Griekenland en Turkije. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en voornamelijk in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 14 Maart Zon op 6.57 uur onder 18.42 uur. Maan op 6.21 uur onder 17 4? uur Hoog en laag water in I.ïmuiden Vrijdag 13 Maart Hoog water: 1.59 en 14.20 uur. Laag water: 9.47 en 22.21 uur. Zaterdag 14 Maart Hoog water: 2.48 en 15.06 uur. Laag water: 10-41. en 23.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1