Franse communistische partij in bestuurscrisis Sleepboot „Oceanus" verspeelde wrak van Amerikaans troepentransportschip Wereldnieuws Noodvoorzieningen Dijkherstel PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN De radio geeft Zaterdag Duclos wankelt, Billoux opvolger Vier burgemeesters en chauffeur gewond Naguib beraadt zich over Soedan-kwestie ^oclt ió het zo VRIJDAG 13 MAART 1953 2 Raad voor de Scheepvaart Inspecteur voor de Scheepvaart acht kapitein niet schuldig Nieuw bestuur van „Expoge" N.V.V.-voorzïtter over huurverhoging 'n TIP VAN BOOTZ RECLAME-AANBIEDING WAARB0RG-C0STUUMS GLD. Memorie van Antzvoord Verkiezing gemeenteraden voor vijf jaar Speciale benzinepomp voor bromfietsen Kat in de boter Autobotsing na bezoek aan geadopteerde gemeenten RUST EEN BRIL KEI P Problemen van verschil lende aard De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de 39-jarige B. C. A. van den O. uit Rotterdam gehoord over het verspelen van de sleep door de motorsleepboot „Oceanus" op 1 September 1952 tijdens een reis van Reykjavik (IJsland) naar Schot land. De heer Van den O. was destijds kapitein van de „Oceanus" en ook direc teur van de N.V. Holland te Haarlem, die de sleepboot in dienst had. Hij verklaarde dat voor het verslepen van het voorste ge deelte van het in de oorlog bij IJsland ge zonken Amerikaanse troepentransportschip „Jehan Randolph" een contract was ge maakt. In Juli 1952 had de „Walcheren" van de N.V. Holland al geprobeerd de sleep over te brengen, maar dit was mislukt, omdat de stuurinrichting van de „Walcheren" defect was geraakt. De „Oceanus" arriveer de op 7 Augustus'in Reykjavik. De kapitein constateerde dat de halve „Randolph" niet zeewaardig was. Het „stuk ijzer", zoals de kapitein het noemde, omdat het geheel was dicht gelast, was niet gelijk belast. Er waren geen runnersverblijven aan.boord. Een kapitein van een IJslandse marine- boot, die het „stuk ijzer" naar de rede van Reykjavik had gebracht, verklaarde echter, dat het goed handelbaar was en toen ook een vertegenwoordiger van het bureau „Veritas" een bewijs van zeewaardigheid afgaf de vertegenwoordiger van Lloyds tekende als persoon, niet als vertegenwoor diger van deze maatschappij besloot de kapitein op 16 Augustus de tocht te wagen. Hij deed afstand van de contractuele eis voor het aanwezig zijn van runnersver blijven, maar deelde mede, dat hij terug zou keren als de sleep niet zou gelukken. De sleep gierde enorm en toen op de ochtend van de 17de Augustus de bak- boordspruit brak, keerde de „Oceanus" naar Reykjavik terug. Kapitein Van den O. deelde toen aan de eigenaar van de „Randolph" mee, dat hij de sleep weigerde als de diepgang niet ver anderd zou worden. De eigenaar dreigde beslag te laten leggen op de „Oceanus" en ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Metropole Orkest en solist. 13.50 Radioweek- journaal. 14.15 Hawaiian muziek. 14.35 Fries programma. 15.00 Accordeonorkest. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Pla ten. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmland. 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen en/of actualiteiten. 20.15 Beurzen open Dijken dicht". 21.50 Socialistisch commentaar.. 22.05 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Geestelijke liederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plateh. 9.00 Voor de huis vrouw. 935 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Resi dentie-orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Zang en piano. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Wij maken een Paasgroep. 14.20 Engelse les. 14.40 Oratorium- vereniging. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Strijkensemble. 16.00 Zang en piano. 16.20 De vliegende Hollander, cause rie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumentaal ensemble en solist. 18.15 Journalistiek week overzicht. 13.25 Dansmuziek. 18.45 Buiten landse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.15 Beurzen Open. Dijken Dicht. 22.00 Veronica, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Kamer muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14.00 Pianorecital. 14.35 Platen. 15.15 Ethni- sche muziek. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Zang en orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuw. 23.05 24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22,00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224, 49 en 42 m.). na juridisch advies te hebben ingewonnen van een in Reykjavik verblijvende Neder landsejurist en een IJslandse advocaat is de kapitein op 24 Augustus met de „Randolph" vertrokken uit vrees, dat zijn schip aan de ketting zou worden gelegd. Het slepen ging even slecht als de eerste keer. Op 26 Augustus brak een der kettin gen, die door een gat in de neus van de „Randolph" bevestigd was, maar de kapi tein besloot wegens de gunstige wind, die hem en de sleep in de goede richting dreef, door te gaan. In de vroege ochtend van de eerste September werd de verbinding tussen de sleepboot en de „Randolph" verbroken. Het weer was toen zo slecht geworden, dat de kapitein geen kans zag weer vast te maken. In de namiddag van de tweede September is de „Oceanus" naar Rotterdam terugge keerd, omdat het wrak niet meer te zien was en de kapitein aannam, dat het op de kust van Noord-Schotland zou zijn ge strand, hetgeen later juist bleek te zijn. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei dat het slepen van een half schip een riskante onderneming is onder alle omstandigheden. „Ik vraag mij af of het contract niet voorbarig is ge tekend. Als lering kunnen wij uit deze zaak trekken, dat het aanbeveling verdient door deskundigen te laten vaststellen dat het verslepen mogelijk is, alvorens het contract te tekenen." De heer Metz was het met de kapitein eens, dat de sleep meer kans van slagen had gehad, als toestemming was verleend de „Randolph" omgekeerd te slepen. Op het eerste vertrek van de sleep had de heer Metz geen critiek. Over het tweede ver trek zei hij: „Geleid door de adviezen van de juristen is de kapitein uitgevaren. Als zeeman had hij het niet mogen doen, maar misschien heeft de kapitein gemeend: wie waagt, die wint. Ik kan hem die beslissing niet kwalijk nemen. Zijn eigen schip en bemanning liepen weinig of geen gevaar." Op de maatregelen, die de kapitein heeft genomen toen het weer slechter werd had de heer Metz ook geen aanmerkingen. Hij beschouwde het verliezen van de sleep als bedrijfsrisico en verzocht de raad dan ook de kapitein vrij te spreken van schuld. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. In Juni driedaags congres in Haarlem In een verslag van de heer K. R. van Staal, algemeen secretaris van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen 1940'45, die in Amsterdam een ledenvergadering heeft gehouden, wordt vermeld, dat in Den Bosch 25 en in Am sterdam 30 leden uit de vereniging zijn getrecjen naar aanleiding van het roye ment van de heer J. de Swart uit Den Bosch. Enkele nieuwe leden zijn echter toegetreden, zodat de afdeling Den Bosch thans weer 58 leden telt. Er werd een nieuw bestuur gekozen. In de plaats van mr. 'G. Ch. Aalders werd als voorzitter gekozen mr. C. van Rij. Nieuwe bestuursleden zijn mevrouw W. Lentink en de heren J. de Groot, J. Koch, J. Vene kamp, mr. H. P. van Duiken en H. Jim- mink. Men hoopt dat bij de herdenking van de gevallenen op Zaterdag 9 Mei op de nationale erebegraafplaats te Bloemen- daal het reeds lang in uitzicht gestelde monument onthuld zal kunnen worden. In Haarlem zal op 17, 18 en 19 Juni een congres worden gehouden. Het standpunt van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen inzake de ko mende huurverhoging, heeft de heer H. Oosterhuis, de voorzitter van het N.V.V. uiteengezet op een bijeenkomst ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de N.V.V.-bestuurdersbond Zwolle. Het N.V. V. wil, dat een deel van de eventuele huur verhoging zal worden besteed ten gunste van een verlaging van huren voor nieuw gebouwde huizen. Dit kan men doen door middel van een te vormen egalisatiefonds. De heer Oosterhuis zei verder, dat de huis eigenaren dienen te beseffen, dat zij een deel van de hogere huuropbrengst zullen moeten bestemmen voor een beter onder houd van hun woningen. Voor loontrek kers en trekkers van sociale uitkeringen zal compensatie moeten worden gegeven bij een huurverhoging. ADVERTENTIE Ik heb In m'n lange beursleven Al menigeen een „tip" gegeven. Maar 't meeste succes Had Ik met de fles Waarop Tip van Bootz stond geschreven. Iruz. Heer A. H. N., Voorschoten ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz» Oude Genever. ADVERTENTIE Waarborg-kleding is betere kleding Om daaraan nog meer bekendheid te geren (nieuw model 1953) van 09. De nieuwste effen dessins in de meest moderne tinten. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Noodvoorzieningen Dijk herstel, legt de minister van Verkeer en Waterstaat er de nadruk op, dat het be doelde wetsontwerp slechts strekt tot re geling van de herstelwerkzaamheden van hoofd- en buitenwaterkeringen en tot vast stelling van bepalingen omtrent de ver goeding der herstelkosten. Er'worden geen voorzieningen in getroffen voor andere schaden. Omtrent laatstbedoelde schaden zal de Kamer zeer binnenkort een tweetal wets ontwerpen bereiken, waarvan het ene ont werp beoogt te voorzien in de vergoeding van de schade, geleden door publiekrech telijke lichamen, met uitzondering van de schade aan hoofd- en buitenwaterkerin gen. en het andere ontwerp voorziet in de vergoeding van de door particulieren ge leden schade. In antwoord op de vraag of reeds een globale opsomming kan worden gegeven van de werken, welke het rijk zelf zal uit voeren, en van die, welke door andere lichamen zullen worden verricht, wordt het volgende medegedeeld. In Zuidholland voert het rijk de werken uit op het voormalige eiland Goeree. Voorts die aan de bij het rijk in beheer zijnde dijken op Rozenburg en aan de af- sluitdam van de Brielsche Maas, alsmede de watervrije afsluiting van het Zuidelijk deel van het Eiland van Dordrecht. Ook de dichting van hetstroomga t in de Oude Hoornsche Dijk bij Hellevoetsluis werd door het rijk verricht. Alle overige her stelwerken in deze provincie worden door de betrokken waterschappen, die voor de uitvoering daarvan een beroep hebben ge daan op de Provinciale Waterstaat, uitge voerd. In Noord-Brabant werd het herstelwerk aan de hoofdwaterkering voor het Land van Heusden en Altena, dat aanvankelijk door enkele betrokken waterschappen en de gemeente Werkendam werd begonnen, vervolgens door de provincie Noord-Bra bant overgenomen. Bij het dichten van een stroomgat werd hier nog van rijkswege hulp verleend. Het herstel van de stadswal bij Bergen op Zoom wordt door die ge meente verzorgd. Alle overige werken in deze provincie, waarmee soms aanvankelijk door de betrokken waterschappen, ge meenten of andere belanghebbenden een begin werd gemaakt, worden thans van rijkswege voltooid. In Zeeland worden voorlopig alleen de herstelwerken aan de polder Walcheren en die voor de Brede Watering bewesten Ier- seke door de betrokken waterschappen verzorgd. Alle overige herstelwerken wor den in het algemeen door het rijk uitge voerd. Uiteraard zijn ook hier in een vroe ger stadium door de waterschappen en door de Provinciale Waterstaat verschil lende herstelwerken ter hand genomen, ook in de toekomst kan wellicht nog ver dere delegatie plaats hebben. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat dezer dagen de indiening van een wetsontwerp te verwachten is, waarin wordt voorgesteld de zittingsduur van de te verkiezen gemeenteraadsleden met een jaar te verlengen. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Koninklijke Militaire Academie te Breda zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard op 22 Juli een bezoek brengen aan Breda. (Van onze correspondent in Parijs) Het is wel heel waarschijnlijk dat de wijze waarop Stalins opvolging werd gere geld, een directe nawerking zal hebben op de Franse communistische partij. Waar Thorez nu al ruim twee jaren in Rusland verblijft, verkeert de Franse communisti sche partij in een openlijke bestuurscrisis. In een autoritair geleide partij is het altijd een delicate operatie op de post van het partijhoofd dat zichzelf met het aureool van onvervangbaarheid omgeven heeft een andere functionaris te plaatsen. Dat is hier opnieuw gebleken. Maar bovendien heeft de voormalige banketbakker, de klei ne, dikke en sluwe Jacques Duclos in ver schillende moeilijke omstandigheden vaak een heel weinig gelukkige hand getoond. Wat hem wel het meest kwalijk wordt genomen, in de eigen gelederen zowel als op het Moscovitische hoofdkwartier, was da? hij zich bij de bekende relletjes tegen Rid'gway, als een schooljongen bij een ro- versspel, door de politie heeft laten grijpen, bij welke gelegenheid toen bovendien nog een bijzonder compromitterend notitieboek je in beslag kon worden genomen. Officieel was, e:i is, Duclos' titel „plaats vervangend secretaris-generaal", maar dat toevoegsel „plaatsvervangend" leek wel steeds dubieuser te worden. Of het nu om politieke of om medische redenen is, in elk geval lijkt het thans wel een uitgemaakte zaak dat Thorez niet meer naar Frankrijk terug zal keren. Bij de begrafenis van Sta lin is hij niet eens aanwezig geweest, zo dat zich zelfs de vraag opdringt of de vroe gere leider van het Franse communisme nog wel tot de levenden behoort. Duclos, de kroonprins, werd in Frankrijk algemeen als een beschermeling van Molo- tov beschouwd. Aan hem heeft hij zijn troonsbestijging, in de kwaliteit van tijde lijk regent, zeker te danken gehad. Nu ech ter Molotov in Moskou door Malenkov voorbij is gestreefd, vraagt men zich in Parijs af door wie nu Duclos op zij zal worden gezet. De naam die in dat verband het veelvuldigst wordt genoemd is die van Francois Billoux. Billoux behoort tot de generatie van Malenkov en, andere over eenkomst, hij is het eveneens die het Fran se partijapparaat in handen heeft: een sterke positie derhalve. Billoux, die uit Marseille afkomstig is, begon zijn loopbaan als agitator in de textielindustrie. Nadat hij zijn eerste politieke sporen in de com munistische jeugdbeweging verdiend had, werd. hij op 23-jarige leeftijd al opgeno men in het partijbestuur. Tijdens de oorlog werd hij door de regering vastgezet en daarna naar Algiers overgebracht waar hij in 1943 door de geallieerden werd be vrijd. Een jaar later behoorde hij, met Thorez en dé tegenwoordige rebel Tillon, tot de drie communistische leiders die dooi de Gaulle werden uitverkoren om een mi nistersportefeuille te gaan beheren. Bil loux heeft het zelfs t'ot minister van lands verdediging gebracht, als hoedanig hij in 1947 door de socialistische premier Rama- dier werd afgezet. Dit is dus de staat van dienst waarmee Billoux thans solliciteert naar de vacante leiderspot der Franse communisten. Binnenkort zullen langs de wegen in ons land speciale benzinepompen voor bromfietsen worden geplaa^t. Het ben- zine-olie-mengsel is voor bijna elk merk bromfiets verschillend, hetgeen de brand stofleveranciers voor moeilijkheden plaatst. De nieuwe pomp stelt hen in staat door middel van een speciale kraan uit 18 ver schillende mengsels te kiezen. ADVERTENTIE SPECIAAL V0R DE H AN DEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. KOPENHAGEN (Reuter). Het feit dat de directeur van een Deense zuivel fabriek besloot 2000 liter room, waarin een dode kat was gevonden, toch te ge bruiken om boter te maken, heeft in Denemarken enige opschudding ver wekt. De directeur zegt niet te kunnen be grijpen, waarom men zich zo druk maakt. „De boter is gesmolten en ge pasteuriseerd voordat zij de fabriek uit ging en is niet schadelijk voor de ge zondheid. Een deel van de boter was voor export bestemd. Ik heb er van ge geten en heb er geen hinder van onder vonden", aldus de fabrieksdirecteur. Deense voedselautoriteiten zijn ten zeer ste ontstemd over het gebeurde. Zij zijn van oordeel dat dit een slechte reclame voor de Deense producten is. Het gedrag van de directeur noemden zij zeer dwaas. Een lid van de Deense zuivelvereniging te Aarhus verk\aarde, dat deze boter niet zal worden 'uitgevoerd of in Dene marken verkocht. De boter zou Vrijdag naar Engeland worden verscheept. OOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOC' Even buiten Dieverbrug (Dr.) is gister avond de auto van de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, waarin be halve de heer Tuin ook zijn collegas uit Noorddijk, Baflo en Nieuwe Pekela zaten, tegen een langs de weg staande veeauto gebotst. De heer Tuin, die naast de chauffeur zat, sloeg met het hoofd tegen de voorruit en liep een hoofdwonde en een lichte hersen schudding op. Hij was aanvankelijk buiten bewustzijn, zijn chauffeur kreeg enkele gebroken ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie. De achter in de auto zittende burge meesters De Zee van Baflo, Kuiper van Noorddijk en Boekhoven van Nieuwe Pe kela, liepen enkele schaafwonden op. Na ter plaatse te zijn verbonden, zijn de ge wonden naar Groningen overgebracht, waar do chauffeur in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis is opgenomen. De grote personenauto werd ernstig beschadigd. Tijdens de botsing heerste ter plaatse een vrij dichte mist. De veeauto was aan de achterzijde verlicht. Het gezelschap had een bezoek gebracht aan de Zeeuwse gemeenten Den Bommel en Ooltgensplaat, die door de Groningse gemeenten zijn geadopteerd. CAIRO (Reuter) Premier Naguib van Egypte heeft Donderdag zijn revolution- naire raad en ministerraad in gemeen schappelijke vergadering bijeengeroepen ter bespreking van de nieuwe wrijving met Engeland over de Soedan. Tevoren had de Britse ambassadeur Stevenson een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Fawzi. Ver moed wordt, dat hü een officieel protest heeft ingediend, na een mondeling protest op Woensdag, tegen uitlatingen van generaal Naguib, dat Engeland de Soedanezen met harde hand aanpakt. Enkele dagen geleden heeft generaal Nsguib de Engelsen in de Soedan beschul digd van mishandeling van leden van stammen en gebruikmaking van „oude koloniale methoden." Enkele uren later verluidde, dat Egypte onvoorwaardelijke ontruiniing van de Suezkanaal-zóne binnen zes maanden wil eisen. De correspondent van de „Times"- te Caïro meldt dat Woensdag de Egyptische advocaat Salah ed Din, minister van Bui tenlandse Zaken in het laatste Wafd-kabi- net met twee collega's naar de Soedan is vertrokken om de Soedanezen te verdedi gen die door de Britse autoriteiten zouden zijn gearresteerd. ADVERTENTIE VOOR UW OGEN ME? VAN GR. HOUTSTR. 137 Nomaden. Van officiële zijde is te Tel Aviv bekend gemaakt dat een grote groep nomaden uit het gebied van Gazan, dat door Egypte is bezet, in het Westelijk deel van het tot Irsael behorende Negeb- gebied is binnengetrokken. Zij stootten op een Israëlische hinderlaag. Na een vuurgevecht trokken de nomaden .zich door een mijnenveld terug, waarbij zij grote verliezen leden. Verdriet. In een uitzending van radio- Moskou is Donderdag een bericht van de „Prawda", het orgaan van de Rus sische communistische partij, omgeroe pen, volgens hetwelk in de Verenigde Staten op alle straathoeken politie spionnen waren geplaatst om de Ame rikanen er van te weerhouden uiting te geven aan hun verdriet over Stalins overlijden. In een bericht van de cor respondent in New York werd ver klaard, dat de duizenden Amerikanen, die Stalin wilden eren „talrijke moei lijkheden" moestgn overwinnen. Ongelukken. Blijkens berichten uit officiële Plongaarse, Tsjechoslowaakse en Roe meense kranten worden in deze landen drastische maatregelen genomen om het groeiende aantal ongelukken in fabrie ken te verminderen. Dit toenemen van het aantal ongevallen wordt in Wenen toegeschreven aan de druk om de pro ductie te vergroten en de invoering van Sovjet-methoden om machines sneller te laten draaien. Men heeft reeds ge tracht het aantal ongevallen te ver minderen door de arbeiders, die bij een ongeval betrokken raken, te beboeten. Kameraad heer. Het vooraanstaande Britse heren-modeblad „The Tailor and Cut ter" heeft de chef van de Russische generale staf, maarschalk Sokolofsky gekozen als bestgeklede man ter wereld. Op de lijst van tien personen komen verder voor Prins Charles, de vierja rige zoon van Koningin Elizabeth van Engeland, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, en de Ameri kaanse democratische leider Stevenson. Bekentenis. De 22-jarige Berlijnse beroeps misdadiger Knobloch heeft toegegeven tezamen met een beroepsworstelaar de West-Bërlijnse advocaat dr. Linge naar Oost-Berlijn te hebben ontvoerd. De ontvoering had vorig jaar in Juli plaats. Na zijn bekentenis kreeg Knobloch een zenuwinstorting en hij trachtte in zijn cel zelfmoord te plegen. De daders zou den na de ontvoering elk duizend West- Duitse marken hebben ontvangen. Knobloch werd Woensdagavond door de West-Berlijnse politie gearresteerd. Tekort. De Amerikaanse senaatscommis sie voor de strijdkrachten heeft ver klaard van mening te zijn, dat de ver bondenen in Korea inderdaad een tekort aan ammunitie hebben gehad. Zij verklaarde, dat de voormalige opperbe velhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea waarbij de eenheden van andere in Korea strijdende landen zijn ingedeeld de gepensionneerde generaal James van Fleet, zijn beschul diging van deze strekking „ten volle heeft weten waar te maken." De com- missiè heeft een onderzoek gelast. Afwijzing. De Franse regering Tiad de Nationale Vergadering in October ver zócht de parlementaire onschendbaar heid van vier'leiders der Franse com munistische partij, namelijk Duclos, Bil- loux, Fajon en Guyot en die van Marty, die inmiddels onenigheid met zijn voor malige medebestuursleden heeft gekre gen, op te heffen, daar zij hen in staat van beschuldiging wilde stellen wegens „pogingen tot demoraliseren van de Franse strijdkrachten" en „het bedrei gen der integriteit van het Franse grondgebied." De „commissie voor de onschendbaarheid" der Nationale Ver gadering heeft het regeringsverzoek thans met negen tegen zeven stemmen afgewezen. Verzoek. De internationale federatie van oud-strijders zal de Sovjet-Russische premier Malenkov een brief sturen met een verzoek om een verklaring in ver band met berichten, dat nog 1.200.000 krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie worden vastgehouden. De secretaris generaal van de federatie, generaal El- liott Newcomb, heeft medegedeeld, dat het getal 1.200.000 „een conservatieve schatting is. Onder de vermisten bevon den zich 280.000 Duitsers, 370.000 Ja panners, 63.000 Italianen, 12.000 Fran sen, 5.000 Oostenrijkers, 1.000 Spanjaar den en 200 Nederlanders, Roemenen en Hongaren. Saluut. Generaal Poko Dapcevic, stafchef van het Joegoslavische leger, is per vliegtuig te Washington aangekomen. Hij zal twee weken-in Amerika verblij ven. Hij werd op het vliegveld door zijn Amerikaanse ambtgenoot, Lawton Col lins, begroet. Er werden 17 saluutscho ten gelost. NIET alleen in het spraakgebruik, maar ook in veler gedachtengang worden benzine, aether, e.d. gerangschikt onder de brandbare vloeistoffen, zulks in tegenstel ling tot bijvoorbeeld water dat beslist niet kan branden. Toch zijn benzine en aether als vloeistof, wel te verstaan even- mAn brandbaar als water. Er bestaat zélfs geen brandbare vloeistof. Gelukkig weet uw vriend raad. Hij huurt een fiets en maakt met u de volgende af spraak: hij zal beginnen met een uur te fietsen, daarna zet hij dé fiets langs de weg tegen een boom en hij gaat te voet verder. Inmiddels bent u ook reeds aan het wandelen geslagen; u loopt tot de boom, waartegen het rijwiel geduldig staat te leunen en vervolgens fietst u ook een We zuAlen niet ontkennen, dat er een uur. U passeert dan uw vriend, maar méér 51. Nadat het bijna een grondboring had verricht, zoefde het toestel weer omhoog, onderweg een contróle-toren van het vlieg veld deerlijk havenend. Gevolgd door de minister snelde de commandant van het vliegtuig de toren binnen, waar zij de wachter enigszins verkreukeld aantroffen. „Ik kom even waarschuwen, dat er een vliegtuig uit controle schijnt te zijn ge raakt!", riep de commandant. ja?", gromde de wachter, zijn onbeschadigd oog misprijzend op de commandant richtend, „het is goed, dat u me waarschuwt, anders zou het mij misschien niet opgevallen zijn!" Hoewel zij er tot dusver heelhuids afgekomen waren, koesterden Pat en Panda toch enige vrees voor de afloop van dit avontuur. Vooral Pat, die gebonden aan zijn stoel, met het hoofd naar beneden hing, werd er wat somber onder. „Probeer het toestel te draaien, Panda", verzocht hij, „ik wil met opgeheven hoofd, sterven!" aanzienlijk onderscheid in uit werking bestaat lussen een met water bevochtigde doek, welke bij het open vuur wordt ge houden, en een in benzine ge drenkte lap, waarmee hetzelf de geschiedt. De gevolgen van deze laatste daad kunnen in derdaad catastrofaal zijn, doch de oorzaak daarvan ligt niet in het feit dat benzine, aether, of wat dan ook, brand bare vloeistoffen zijn, doch in de omstan digheid dat ze bij verhitting brandbare gassen produceren. En dat doet water ge lukkig niet. Daarin ligt het verschil. Ziezo, de plaatsruimte is thans nog juist voldoende om u een langademig probleem voor te leggen. Om u te oefenen voor één van de twee vierdaagsen, heeft u met een vriend zo zullen wij veronderstellen het plan opgevat een traject van 40 km. te wandelen. Laten we bovendien veron derstellen, dat u daarvoor de weg van Haarlem naar Den Haag hebt uitgekozen, want die is ongeveer van die lengte. Juist wilt, u opgewekt op het randje van Haarlem de eerste schreden zetten, af de moed zinkt u An de schoenen. Qpi in het begin van het seizoen 40 km.'teJAjf te-gaan, is misschien dok wel wat overmoedig. dan een bemoedigend knikje behoeft u hem niet te schen ken. Is het uur óm, dan zet ook u de fiets tegen een boom en u vervolgt uw weg te voet. Uw vriend, die in middels de fiets weer heeft bereikt, haalt u weer in, maar ook hij zet de fiets na een uur weer tegen een boom en zo her haalt zich het spelletje tot u beiden en dat is het merkwaardige van het geval gelijktijdig te Den Haag arriveert. Dit is het geval, wanneer wandelend 5 km. en fietsend 10 km. per uur wordt afgelegd. Maar nu de tocht achter de rug is, heb ben we juist nog even gelegenheid tot overpeinzing. Eén van beide wandelaars is steeds lopend geweest; wanneer dus bei de candidaten voor de vierdaagse gelijk tijdig in Den Haag arriveren, zou er dus geen tijdwinst zijn geboekt. Maar als we ons een blik op de klok veroorloven blijkt de afstand toch in 6 inplaats van 8 uur te zijn afgelegd. Hoe zit dat? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2