Jam Mems em Griet Mamshamdle VITAMINEN NU BINNEN IEDERS BEREIK! De moordenaar „Taboe" Clowntje Rick „Het Spectrum" met „De kleine apostel" Heemstede B/oemendaal 4 LITTERAIRE KANTTEKENINGEN Perikelen der volksvertelkunst Mosselcultuur lijdt onder dijkherstel FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Voor de kinderen Candidaten gemeenteraad van de KVP Agenda Haarlems Bloei in feestgewaad Dubbel jubileum in bloemboilenbedrijf Watergasinsumane 18 Maart in bedrijf Amateurtoneel Twee huisconcerten „Welkom thuis, Helena" „Kon Tiki" voor scholieren Géén luxe meer Gepensionneerden vergaderden Protestants Christelijke raadsfractie Candidatenlijst VVD VRIJDAG 13 MAART 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COXJRANT JAN MENS HEEFT het werkje, dat hij over het ontstaan van zijn driedelige roman (De Gouden Reael De blinde weerelt Het goede inzicht) en de voorgeschie denis van de hoofdfiguur daarvan, Griet Manshande, heeft geschreven, zelf een ijdel boekje genoemd. Helemaal ongelijk heeft hij daar, eerlijk gezegd, niet aan. Natuurlijk is het schalks bedoeld, als hij zijn lezers de rhetorische vraag voorlegt „wie in dit ondermaanse meer recht heeft op ijdelheid dan de kunstenaar". Dat „recht" is maar een grapje en wat de ijdelheid aangaat, Mens is er te menselijk voor om ook dié niet met een korreltje zout te nemen. Maar die kunstenaar? Over eigen werk te schrijven, dat blijft steeds een hachelijke onderneming, tenzij men op een zo innemend-beschei den en voorname manier over zijn leven en zijn tijd weet te vertellen als wijlen dr. Aegidius Timmerman in zijn helaas uitverkochte „Tim's herinneringen" of als Top Naeff in „Zo was het ongeveer". Een dichter als Werumeus Buning, die met zijn „Ontmoeting met vreemde gevolgen" een zelfde waagstuk ondernam als Jan Mens, bracht het er zonder kleerscheuren af, maar dat dan ook alleen bij de gratie van Maria Lecina. ADVERTENTIE Essentieel onderdeel van de fabricage van vitamine D3 bij Philips-Roxane te Weesp: die bestraling van het pro-vitamine met ultra violet licht. N En Jan Mens? Nadrukkelijk verzekert hij zijn lezers, die hij in „Griet Manshande en haar geheimen" rondleidt door de welvertrouwde contreien van zijn romans om ter plaatse aan te wijzen, waar en hoe nu precies Griet door de Muze (het beeld is van hem) aan hem werd opgedrongen teneinde geschreven en driedelig voortgezet te worden dat hij niets liever en niets anders dan een volksverteller wil zijn: een schrijver die van het volk vóór het volk verhaalt. Hij wil waar zijn, een stuk reëel leven waargeven, een brok historie van zijn (terecht) geliefd Amsterdam laten her leven, een volksaard, een sfeer vertolken. Van dat alles vervuld laat hij zijn lezers gul delen in de avonturen die hij, recht geaard dalver, zoal beleefde op zijn om zwervingen, in zijn ontmoetingen en histo rische nasporingen kortom in de achter gronden van zichzelf en Griet, die, al zijn ze minder geheimzinnig en verrassend dan de titel suggereert, in alle geval smakelijk verhaald zijn. Een duimbreed te kort Tot zover is zijn boekje, voor zover niet een herhaling van motieven uit zijn trilo gie, geen ongenoegeljjke lectuur. Maar het is bovendien leerzaam. Het verspreidt na melijk enig licht omtrent de merkwaardige tegenstelling tussen populariteit en litte raire waardering. Jan Mens vertelt onder houdend, besteedt geen geringe zorg aan de bouw van zijn romans, hij is een goed waar nemer, weet de mogelijkheden van een op gezette intrige vaardig te gebruiken met elkaar eigenschappen, zou men zo zeggen, die men gewoonlijk aan het talent toe kent. Hij hééft ook talent, als realistisch auteur. Het aantal fragmenten, waarin hij daarvan het onmiskenbaar bewijs aflegt, is lang niet gering. Maar geen van zijn tal rijke romans is als geheel een volwaar dig litterair werkstuk. Het blijft bij een onderhoudende lectuur, bij een epische „kleinkunst", die niet onder de maat blijft omdat ze „klein" is, maar omdat ze kunst wil zijn. Zijn „werkelijkheid" is dè werke lijkheid niet, zijn „volk" niet het volk: het wordt een geretoucheerd beeld, pasklaar gemaakt voor de huiskamer: een met dege lijke vakkennis opgenomen fotografie, keu rig met de hand bijgekleurd, die zich tot de litteratuur verhoudt als een plaat tot een schilderij. Het surplus, dat de kunstenaars hand e'r aan toevoegt, scniet te kort, een duimbreed te kort soms, maar juist vol doende om het deze vaardige penvoerder te doen vergaan als de zeerob die „bijna" op de loopplank stapte en onder zijn schip ver dronk. Jan Mens is de dupe van zijn ideaal een volksverteller te zijn. Hij wil het onmoge lijke: het „volk" om van en vóór te vertel len is een anachronisme geworden: het werd massa. En de „volksverteller" loopt daarmee, als hij niet op z'n tellen past, het gevaar massa-auteur te worden, wil hij weerklank vinden. Die weerklank laat Mens, als de volksverteller die hij wil zijn, allerminst onverschillig. Als een „hoofd stedelijke huisvrouw" hem vraagt, waar om hij Griet Manshande aan het slot van „De blinde weerelt" zo armzalig achterlaat en „haar toch niet in aanraking laat komen met een werkelijke Christen" of „liet knie len in de Noorderkerk", stemt hem dat, be kent hij, tot nadenken; „het publiek accep teert het slof'^van zijn tweede roman niet, Het dijkherstel op Goeree-Overflakkee dreigt voor de Zeeuwse mosselcultuur de sastreuze gevolgen mee te brengen. Op de Oude Tongse bank, nabij Oude Tonge en de Hoek van St. Jacob, waar veie mosselkwekers percelen hebben, die met mosselen bezaaid en bezet zijn, hebben zandzuigers en baggermolens hun werk gedaan. Men kan begrijpen welk een rava ge dit met zich mee heeft gebracht. Mosselpercelen worden verwoest en de aanwezige mosselen worden mee de polders ingespoten. Het schijnt in de bedoeling te liggen, nog op diverse plaatsen voor het eiland Goeree- Overflakkee grond te baggeren of te zui gen. Pogingen zullen in het werk worden gesteld, om verdere verwoesting van mos selpercelen tegen te gaan. 6) - Neen, zei Bachou. Ik respecteer die orden van heilige vrouwen, die zich wij den aan het loven van God. De bedoeling is goed. Maar persoonlijk ben ik van me ning, dat Hij ze'daarvoor niet heeft ge maakt. Voor dat soort werk heeft hij mil- lioenen Serafijnen, Cherubijnen, enz. Om nog maar niet te spreken van de milliar- den zielen, die al in het Paradijs zijn Dat moet hem voldoende zijn, vind ik! Hij schudde het hoofd en snoot eens flink zijn.neus. Milliarden zielen in het Paradijs? mompelde juffrouw de Lemon ondeugend. Zoveel, denkt u? Maax hoeveel in de Hel, Monseigneur? St! zei Bachou. Laten we niet over de Hel spreken. Dat is een mysterie, dat ons onverenigbaar voorkomt met de on eindige goedheid van God. Men moet niet proberen het te begrijpen. Maar u gelooft er aan, veronderstel ik? - het is niet positief genoeg. En wat gaat er gebeuren? Griet allerhande Jan Mens neemt Griet Manshande op nieuw bij de handen en brengt haar tot „Het goede inzicht" om, wie weet, hij laat de mogelijkheid althans open haar daarna op advies van een andere brief schrijver in een toekomstig vierde deel „De stille berusting" deelachtig te doen worden. Griet is niet Griet omdat ze zo móést zijn, zó in haar auteur groeide, zó en niet anders Griet Manshande gaat zodoende als Griet Allerhande in een voorkamer te kijk zitten ten voorbeeld en ter geruststelling van de lezersschare en tot misnoegen van alle anderen, die een auteur met zoveel kwaliteiten tot werk van volwaardiger ge halte in staat aehAm. Zolang Mens schrijvende vertelt, vrij-uit vertelt, heeft hij ook de waardering van deze laatsten. Maar hij gaat nog niet vertel lend aan het schrijven en dit boekje over Griets geheimen bevat er evenveel stalen van als Mens' romans, novellen en zelfs zijn reportages of een huis wordt „een woonst" en die woonst van een vergeten gelacht gaat „het roemruchte Amsterdam naar het licht helpen dragen". De gevels „deert het niet" meer, dat „de tijd ze don kerbruin beitste", gebarsten vensterruiten van „kromhangend huizengeleun" gaan u „met sentimentele dronkemansblikken aan staren", een „grijze doom" begint over de grachten te hangen en „onder het uitbot tende groen is het goed toeven". Een volksverteller, die met de litteratuur uit passagieren gaat, stapt bij zijn thuis komst allicht, al is het maar een duim breed. naast de loopplank. Dat zijn zo zijn perikelen, ter veraanschouwelijking waar van Mens' boekje nu wei niet geschreven is, maar zijns ondanks leerzame leesstof „Griet Manshande en haar geheimen, bevat tende een aantal priizende en lakende epistels, geschreven naar aanleiding van het vei'schijnen van een triologie: benevens enige bescheiden op merkingen en toelichtingen betreffende dezulke, mitsgaders enige stokpaardies. gefokt en bereden door Jan Mens". (N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kosmos", Amsterdam/Antwerpen 1. Als negende verscheen onlangs: „De Witte Vrouw" (idem). bevat. C. J. E. DINAUX ADVEKTENTIE ROSLEDEREN JASSEN 125.— Hij opende zijn ogen wagenwijd voordat hij, geërgerd, antwoordde: Natuurlijk, juffrouw! Toe nou ik ben bisschop! Een bisschop, die niet aan de Hel gelooft, dat zou wat moois zijn! Ik heb daarover doodgewoon mijn eigen ge dachte. En die is. Monseigneur? Wel, dat onze Lieve Heer er per slot van rekening nooit iemand naar toe zal sturen, juffrouw. HOOFDSTUK III Slaap rustig, Monseigneur! Het diner eindigde veel vrolijker dan het was begonnen, in een heel andere at mosfeer. Juffrouw de Lernon scheen door Mon seigneur uit een kwellende dromerij ge haald te zijn. Zij had nog ogenblikken van afwezigheid gedurende welke zij met een hard, bijna vijandige „ins Blaue hinein" staarde. Maar dan richtte ze haar blik op haar gast, terwij! de nardheid ervan vermin derde en zij mechanisch glimlachte, totdat zij de echte glimlach, die van de Engel uit Reims, terugvond. Toen de maaltijd was afgelopen, nam zij een petroleumlamp om Bachou naar .de garage te begeleiden, waar hij zijn toilet benodigdheden en zijn nachtgoed wilde halen. Toen de deur van de vestibule zich voor de donkerte van de binnenplaats opende, had zij een goort angstgevoel. Bachou zag het. Hij ztl met autoriteit: De groslijst van de Katholieke Volkspartij voor de gemeenteraadsverkiezingen van Haarlem is als volgt samengesteld: 1. J. A. Schippers; 2. A. J. M. Angenent; 3. J. W. Adelaar: 4. mejuffrouw A. W. H. Bolsius; 5. A. van der Veldt; 6. mr, dr. A. F. H. Schreurs; 7. H. Loerakker: 8. Jac. van Vel- scn; 9. S. W. Balm; 10. F. W. Knape; 11. drs. F. A. Vissers; 12. H. W. van Turnhout: 13. G. Kunst; 14. A. Rood; 15. mr. J. H. A. M. van Son; 16. L. P. J. Zcgwaart; 17. A. L. Looman; 18. mr. K. F. M. Koppen; 19. L. P. J. van Kessel; 20. F. E. Gustenhoven. De leden van de kiesvereniging zullen op Zondag 29 Maart in de gelegenheid zijn over de lijst te stemmen. Uit deze lijst blijkt, dat de heren Th. A. J. M. van Eijck en P. G. M. Ottolini zich niét candidaat hebben gesteld voor de komende raadsverkiezingen. Het weekprogramma van Haarlems Bloei zal gedurende twee maanden ter gelegen heid van Flora-Lichtstad in aanzienlijk uitgebreide vorm verschijnen. Ieder num mer geeft een overzicht van wat er aan feestelijkheden en bijzondere gebeurtenis sen in Haarlem en omgeving te doen is. Ten behoeve van de buitenlandse bezoe kers zijn de daarvoor in aanmerking ko mende inlichtingen in het Frans, Duits en Fngels vertaald. De uitgave is mogelijk dank zij steun van het gemeentebestuur. Het eerste van deze bijzondere nummers is vandaag verschenen. De oplage is met het oog op de verwachte toeneming van het vreemdelingenverkeer met enige dui zenden exemplaren vergroot. Er is een uitvouwbare, gekleurde kaart met de lichtroute van de Flora tot het Haarlemse station, voorzien van een lijst der belang rijkste bezienswaardigheden, in opgeno men. Een aardige foto-montage boven een gedeelte der uitgaansagenda geeft een aantrekkelijk beeld van de stedelijke illu minatie. Het ontwerp voor het omslag is van mr. A. Menalda. Dinsdag 17 Maart zal de heer H. de Groot. Oude Posthuistraat 43 te Heemstede, het feit herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Gebroeders Bijvoet, die indertijd in Overveen was gevestigd, maar sinds 1940 haar bedrijf naar Hillegom heeft verplaatst. De heer De Groot, die van jongs af aan de zeer omvangrijke inkoop afdeling behartigde, heeft zich gedurende die tijd vele vrienden onder de kwekers in „Noord" en „Zuid" verworven. Ook de ex port en het zoeken naar nieuwe export mogelijkheden. heeft steeds zijn volle aan dacht gehad. Sinds 1948 maakt hij deel uit van de directie. Gelijk met dit jubileum herdenkt de firma haar 125-jarig bestaan. Gelegenheid tot ge lukwensen op Dinsdag 17 Maart van 2.30 uur tot 4 uur in hötel Sistermans te Hil legom. Op Woensdag 18 Maart zal op het terrein van het Gemeentelijk Energiebedrijf met enige plechtigheid de nieuwe watergasinstal latie in bedrijf gesteld worden, waarmee lichtgas uit water bereid zal worden. Om drie uur 's middags worden de geno digden in het raadhuis ontvangen, waar zij door een deskundige ingelicht zullen worden over doel en werkwijze der installatie, waar na men op het G. E. B.-terrein de nieuwe aanwinst gaat bezichtigen. Geeft u mij de lamp. Het is niet no dig, dat u naar buiten gaat, ik zal de garage wel vinden. U zult me voor een klein meisje hou den, dat bang is voor het donker! schert ste zij op een gedwongen toon. Monseigneur wilde juist iets antwoor den, toen een stem zich liet horen: Goede avond, juffrouw! Ik zal Mon seigneur wel begeleiden. U moet in de warmte blijven. Dank je. Edouard. Goede avond.... Heb je al gegeten? Ja. Goede nacht, juffrouw. Het was weer de jachtopziener. Hij nam de lamp en bracht Bachou naar een loods. Monseigneur nam twee pakjes onder zijn arm en zei plotseling: Wandel je zo de hele nacht rond, vriend? Oh, neen, Monseigneur. Ik maak een wandeling door de bossen omstreeks het avondeten. In verband met de konijnen van de juffrouw. Konijnen? Ja. Eergisteren waren er tien van haar opgegeten. Dat is dan het juiste ogen blik om op vossen, marters en wezels te jagenOmdat ze dan op zoek gaan naar prooi, Monseigneur. Oh, juist. Hij werd weer naar de deur gebracht, waar Isabella de Lernon op hem wachtte. Zij zette de lamp op tafel in de-vestibule. Daar ik hier alleen ben, barricadeer ik me in mijn huis, Monseigneur. Ik zal u de grendel van de deur laten zien, zodat u Op een tamilieavond van de Ned. Chr, Bouwvakarbeidersbond is Woensdag in ge bouw St. Bavo een bedaagd paradepaardje van het amateurtoneel komen opdraven, namelijk „De kleine apostel" van jhr. A. W. G. van Riemsdijk in de bewerking van Henk Bakker. Ditmaal was het van stal gehaald door de dames en heren van „Het Spectrum", die het oude beestje met veel élan de spo ren gaven, zodat het in een plezierig tem po de vele melodramatische hindernissen nam, waarmee het zijn pad bezaaid vindt. En al had de regie de teugel wat strakker kunnen houden, het kwam nergens tot ernstige ontsporingen, waarmee maar weer eens bewezen is, dat de oudjes het nog best doen. Jhr. Van Riemsdijks stuk verplaatst ons in een soort van vroeg-twintigste eeuwse „lijmkit" een volkslogement vol bede laars, zonderlingen en meisjes van ver dacht allooi, die niets beters te doen vin den dan zichzelf en elkaar het leven zuur te maken, totdat de komst van een kleine vondeling hen tot betere gedachten brengt. De roomblanke onschuld van het vonde lingetje verandert de ganse collectie men selijk wrakkhout als bij toverslag in een gezelschap achtenswaardige, nuttige en moreel-hoogstaande lieden, aan wier plot selinge goedheid men eigenlijk veel minder beleeft dan aan hun rauwe krakeel in het eerste bedriif. En in. dat eerste bedrijf le verden de leden van het Spectrum dan ook hun beste prestaties; vooral Gré Ad miraal, wier verbitterde, berekende loge menthoudster een der gaafste typeringen van de avond was. Anje Hagen had in houding en gebaar het meisje van du bieuze zeden vrij goed getroffen, maar haar dictie was te ongenuanceerd-be- schaafd om haar dualistische figuur als gevallen-vrouw-van-nette-komaf helemaal waar te kunnen maken. De Houtpoot van Joop Smits en de Eenarm van Joop Pos vormden een vermakelijk Robert-en-Bert- ram-du'O. maar gingen zo in hun potsier lijke groller.makeriien op, dat het moeilijk viel, naderhand nog in hun bekering tot brave Hendrikken te geloven. Piet Baard mans was wel een erg rare kostganger wiens hevige oude school-mimiek dikwijls eerder ridicuul dan aangrijpend werk+e. Kees Hui zings poliiieinspecteur kreeg dank zij een zeer goed plastiek vrijwel overal de juiste maat, en heizelfde kan gezegd wor den van Ciny Hamoen en Ria Doesburg Lainmooy die als het logementssloofje en de kleine vondeling vooral in hun dialoog in II een uitstekend staaltje van s-il spel lie ten zien. Dit tweetal was bovendien sug gestief gegrimeerd, waraan b'j sommige anderen nog wel eens iets ontbrak. Hin derlijk was bepaald het felle „werklamp- je" van de horlogemaker, dat publiek en spelers verblindde en dat zeker naar de zaalzijde afgeschermd had dienen te wor den, maar overigens leverde het décor wel de vereiste sfeer. Het publiek telde de vele onwaarschijnlijkheden en sentimentalitei- ten niet al te zwaar en genoot, blijkens het gulle applaus, met volle teugen. H. C. Voor leden en introducés van de afde ling Haarlem van de K.N.T.V. spelen de pianisten D. Haanstra-Knegtmans en Bertje Davelaar, benevens de klarinettist Ru Otto ten huize van eerstgenoemde, Prins Hen driklaan 154 te Overveen, op Zondag 15 Maart klarinetsonates van Brahms en Ruyneman, voorafgegaan door „La boite a joujoux" van Cl. Debussy. In Huize Hesmerg, Lanckhorstlaan 99 te Heemstede, geeft de Belgische violist Mar cel Debot, begeleid door Ans Bouter even eens Zondagavond 15 Maart een recital. Hij brengt werken van Handel, Bach, Chausson en Jongen ten gehore. De Nederlandse Comedie heeft deze week in Utrecht en Den Haag de eerste voorstel lingen gegeven van het blijspel „Welkom thuis, Helena", van André Roussin en Made leine Gray, naar de roman „The private life of Helen of Troy" van John Erskine, ver taald door Mary Dresselhuys, die zelf de titelrol vervult. De andere medespelenden zijn Kitty Janssen, Hans Kaart en de regis seur Jan Teulings. Eppe Doeve ontwierp de décors. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de première op 7 Maart zou worden ge geven, doch wegens ziekte van Mary Dres selhuys kon deze niet doorgaan. De directie van het Minerva Theater heeft de Heemsteedse schooljeugd Don derdagmiddag in de gelegenheid gesteld een populaire voorstelling bij te wonen van de film „Ken Tiki", waarvan door vrijwel alle leerlingen van de hoogste klassen met hun onderwijzersessen) een dankbaar gebruik werd gemaakt. Met be langstelling volgden zij de boeiende avonturen van deze koene Noren, die op wetenschappelijke gronden een hachelijke vlotreis ondernamen over de Stille Oce aan. het huis uit kunt, als er brand zou komen. Bachou onderdrukte het optrekken van zijn wenkbrauwen. Dacht zij aan de brand stichting in het nieuwe huis in Courty, aan het kippenhok van Victor Lefort? Zij lichtte een klink op, die een andere blokkeerde, welke zij in het slot schoof. Ik hoop, Monseigneur, dat u uw woord wilt geven, dat u geen van die kleine geheimen in dit huis zult verder vertellen? Natuurlijk! antwoordde Bachou met vuur, uit zijn overpeinzingen gehaald. Ik geef u mijn woord, met genoegen! Dank u. Monseigneur. Dit „dank u" gaf hem een kleine schok. Wat voor betekenis kon de manier van openen van die deur aan de binnenkant hebben? U ziet, ik eindig met deze staaf naar beneden te doen om hem in zijn ringen te schuiven. Om de zo volkomen gesloten lui ken te openen, zou men een ram nodig hebben om ze in te rammeien. Kom, Mon seigneur, ik zal u uw kamer laten zien. Zij gingen de trap op naar de eerste verdieping. Bachou werd in een ouderwets ingerichte kamer binnengelaten, met zeer mooie en stevige meubelen. Mijn kamer is aan het andere eind van de gang, voorbij bet trappenhuis. Het toilet is achter de kleine deur, die u daar ziet.Monseigneur, ik wens u een goede nacht! En ik u ook. Maar vertelt u eens. Die voorzorgen, die u neemt, volkomen gerechtvaardigd en redelijk, dat moet ik Philips-Roxane brengt met Actifral-10 een vitamine-preparaat in de handel, dat door de zeer lage prijs binnen ieders bereik is gekomen. De tijd, dat voor velen het geregeld gebruik van een vitamine-prepa raat een luxe was, is voorbij. Het heeft geen zin. Het heeft geen zin dat U een vitamine preparaat van extra sterke samenstelling gebruikt als dagelijkse aanvulling van de eventuele tekorten in het voedsel. Onder normale omstandigheden kunt U volstaan met de normale aanvullende hoeveelheden, cue „Actifral-10" bevat. Eén dragée „Actifral-lO" bevat de 10 be langrijkste vitaminen in de juiste ver houdingen en hoeveelheden. Door het ge regeld gebruik van „Actifral-10" (in nor male gevallen 1 dragée per dag) worden de gevolgen van schommelingen in het vitaminengehalte van de voeding gecom penseerd. Door deze juiste hoeveelheden vitaminen in de juiste verhouding is „Ac- tjfral-10" belangrijk lager in prijs. (Slechts f 1.95 per 60 dragées en f 2.90 per 100 dragees). Voor extra aanvulling. Voor extra aanvulling in geval van extra inspanning kunt U „Actifral-Multi" ge bruiken, dat voor speciale omstandigheden werd samengesteld. Ook „Actifral-Multi" is laag in prijs, vooral als men de sterke samenstelling in aanmerking neemt, (f 2.90 60 dragées, f 3.90 - 100 dragées). Onjuiste opvatting ln brede kringen is men van mening, dat ons voedsel voldoende vitaminen bevat. In zijn algemeenheid is dit juist, als men uitsluitend let op de variëteit aan vitami nen. Als regel bevat ons dagelijks voedsel echter per vitamine een te geringe hoe- In de bovenzaal van het Minerva Theater hield de afdeling Heemstede en omgeving van de Algemene Bond voor Gepension- neerden Donderdagmiddag haar jaarverga dering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de afdeling uit de kas een bedrag van vijfentwintig gulden in het Nationale Rampenfonds heeft ge stort, nadat het bondsbestuur hierin met een bedrag van zes honderd gulden was voorgegaan. Verder kondigde hij aan, dat er binnenkort in Hoofddorp, Lisse en Hil legom propa.gandavergaderingen gehouden zullen worden. Het jaarverslag van de secretaris vermeldde een ledental van 425 gepensionneerdenj waarna de penning meester in zijn financieel overzicht mee deelde, dat er een batig saldo is. Bij de bestuursverkiezing deed zich een kleine moeilijkheid voor, die' evenwel tot aller tevredenheid kon worden opgelost. Volgens de statuten mag het bestuur uit niet meer dan zeven personen bestaan, terwijl in deze afdeling de leiding door acht leden wordt gevormd. Ten einde aan de formaliteiten te voldoen wilde de heer A. IJtsma zijn functie neerleggen, om het bestuur aldus tot zeven personen terug te brengen, doch de vergadering wenste ook in de toekomst nog van zijn diensten ge bruik te maken, zodat besloten werd de heer IJtsma te benoemen tot adviseur. Een lid van het hoofdbestuur sprak over „De herwaardering der peneioenen", waarbij hij onder andere op de gebreken in de huidige pensioenregeling onder de loupe nam. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. J. Hessels en J. E. van Veenhuizen; K. Suijk en A. H. van Alewijk; H. Kahrel en R. H. A. Kummlé; C. J. Schravendijk en L. M. Grootendorst. GETROUWD: G. Eikelenboom en E. Th. toegeven, in een eenzaam kasteel midden in de bossen Wel, Monseigneur? zei zij, toen hij aarzelend zweeg. Er is nooit in dit huis ingebroken, hoop ik? Zij wendde haar hoofd af. Ja, zei zij op neutrale toon. Vijf jaar geleden hebben bandieten hier mijn acht tienjarige zuster Marcelle vermoord. Oh! zei Bachou. Ik vraag u par don. Goede nacht, Monseigneur. Slaap rustig! Zij verwijderde zich in de gang, hem met stomheid geslagen achterlatend. Na dat hij de deur gesloten had, luchtte hij zijn gemoed. Wel alle drommekaters! Wat een stomme bokkenschieter ben ik! Om maar alle vragen te stellen, die me in de mond komen! Ik zag wel, dat zij verdiet had gekend in haar verleden, die arme kleine! Hij bewerkte zijn kussen met heftige vuistslagen. De vicaris-generaal van Mgr. Feltin heeft volkomen gelijk, dat het me aan di plomatie ontbreektWat in de taal der prelaten wil zeggen, dat hii me een som bere woesteling vindt. Doe ik die kleine verdriet door haar aan een afschuwelijk gebeuren te herinneren. Het is wat moois. De kamer was ijskoud, vochtig. Hij kleedde zien snel uit, trok zijn pyama aan, deed zijn redingote er weer overheen en ging naar het toilet, zijn zaklantaarn in da hand cm de knopjes van het licht te kun- veelheid. Bovendien gaan dikwijls nog veel vitaminen verloren, bijvoorbeeld door ko ken en conserveren. Vooral in de winter Naarmate de winter vordert wordt de kans op tekorten aan vitaminen in ons voedsel groter. De mogelijkheden van voldoende variatie in het menu worden kleiner, al lerlei vitaminenrijk voedsel wordt duurder enz. Toch moeten de benodigde vitaminen in het lichaam aanwezig zijn. Waartoe kan tekort leiden Tekort(en) aan één of meerdere vitaminen verlagen het weerstandsvermogen. Ook veroorzaken tekorten niet zelden afwijkin gen en verschijnselen, die door de leek nogal eens veronachtzaamd worden. Al lerlei lastige, soms nauwelijks opgemerkte symptomen welke nog niet bepaald het gevoel van ziekte behoeven te verwekken, kunnen verband houden met een onvol doende toevoer van vitaminen. Verschijnselen Gebrek aan belangstelling, initiatief en prestatievermogen; vermoeidheidsgevoe- ltns; niet „fit" zijn; slecht zien bij avond; moeilijk aanpassen aan licht en donker; afwijkingen aan de ogen, aan de huid en aan de tong; pijnlijkheid en bloeding van het tandvlees; rachitis; voorjaarsvermoeid heid en tal van andere symptomen kunnen in verband worden gebracht met een te kort aan één of meerdere vitaminen in het lichaam. Met „Actifral-10", het universele vitamine preparaat, voorziet Philips-Roxane in een grote behoefte. Door de lage prijs kan nu iedereen, vooral in de winter en in het voorjaar, zorgen voor de dagelijkse stimu lans. „Actifral-10" geeft U weerstand, kracht en nieuwe energie. Affourtit; H. Meijer en M. Vlug; G. van Se- venter eri C. M. van der Schaaf. GEBOREN: Erik, z. van H. Mennes en E. Siegerist; Cornelia Johanna Maria, d. van C. M. Weijers en J. M. P. Driessen; Fleur, d. van H. L. J. Briel en J. A. Winter; Francis- cus Maria Wiilhelmus, z. van N. Teeuwen en F. M. Westerveld; Wilhelmus Johannes Cor nells, z. van W. J. Behage en M. E. de Haas; Mariken, d. van R. Pan en A. M. van Hoorn. OVERLEDEN: Wed. E. de Jongh—Kerk- hoff, 80 j.; Wed. M. SalmWijchers, 81 j.; Wed. J. G. Beelenvan der Weiden. 81 j.; W. I. Spanjaart, 78 j.; J. Spijker, 73 j.; N. M. de Haan—Barendregt, 30 j. In de vergadering der Christelijk-Histo- rische Kiesvereniging te Heemstede, is met instemming van mr. K. A. F. J. Pliester besloten zulks ter voorkoming van een eenzijdige samenstelling van de Protes tants-Christelijke fractie om in zijn plaats als vierde candidaat op de lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen een handel drijvend middenstander als candidaat te stellen. De volledige candidatenlijst voor de Protestants-Christelijke fractie zal over enige weken worden vastgesteld. In dezelf de vergadering werd mr. Pliester gekozen tot bestuurslid van de kiesvereniging. De afdeling Bloemendaal van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft gisteravond de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen als volgt samen gesteld: 1. A. van Geluk; 2. H. Smidt van Gelder; 3. Mevr. A. Poulus—Baum; 4. ir. P. C. Tirion; 5. G. Daams; 6. J. van Holten; 7. H. Smuling; 8. ir. F. L. A. Maandag, 9. Mevr. A, Verschuur—Stutterheim; 10. ir. F. M. G. Cochius; 11. J. H. Baggerman; 12. P. Goed koop Dzn.; 13. mr. C. P. C. Fabius; 14. C. M. Reinders Folmer. nen vinden. Dit vertrekje kreeg lucht en licht door een klein venster, dat op de bin nenplaats uitzag. Daar het raampje te nauw was voor een menselijk lichaam, had men het met nodig geoordeeld er een luik voor te maken. Bachou deed zijn lamp uit en bekeek het landschap. Verlicht door een maan, die af en toe verdween achter grote grijsachtige wolken. Boven het glin sterende dak van de garage zag men grote eikenbomen, waarvan de grillige takken op Chinese schimmen geleken. Buiten de wolken was alles van dit nachtelijke décor onbeweeglijk. Alles stond daar in volko men rust. Het kraken van een vallende dode tak klonk Bachou als een kanonschot in de oren. En plotseling vloog van het leien dak tegenover hem iets weg met een zo lange doordringende krijs, dat het hem kippenvel bezorgde. Een reuzenuil begon met zijn watten vleugels boven de binnen plaats te fladderen. Zijn schaduw was zichtbaar op de verlichte zijde van de leien daken Nu schreeuwde hij als een pasgeboren baby. Bachou had genoeg van de nachtelijke genoegens van het kasteel Vandières! Hij ging naar zijn kamer terug, sprak zijn avondgebed uit, deed zijn jas uit en stap te in bed. (Wordt vprvolgft). Ja, weglopen was wel het verstandigst, maarze konden toch niet de professor hier laten liggen! Ongerust bogen ze zich over hem heen. Meneerprofessor!", zei Rick. „Luister eens! Kunt u me verstaan?" Maar de professor scheen niets te horen; hij lag daar maar stil. „Zou hij iets mankeren?", veronderstelde Bunkie. „Nou, dat denk ik wel", zei Oepoetie. „Hoe zou jij je voelen, als je zo'n ding op je hoofd kreeg?" „Maar we moeten zien, dat we hier wegkomen", vond Rick. „Hoe kunnen we hem mee krijgen?" „Hij is helemaal suf!", zei Oepoetie. Toen probeerden ze de professor overeind te krijgen. Met moeite konden ze hem laten zitten, met zijn rug tegen de muur; en toen sloeg de professor zijn ogen op. „Oei, oei!", kreunde hij, en hij wreef met zijn hand over de grote bult, die opeens boven op zijn bol was verschenen. „Die klap was flink aangekomen!" „Gaat het al wat beter, professor?", vroeg Rick. „OeiiU", was alles, wat de professor kon uitbrengen. „Nee, het gaat nog niet goed", dacht Bunkie. „Maar we moeten toch zien, dat we 'm gauw weg krijgen!", waarschuwde Oepoetie. „Als die rare vent daar boven weer gaat smijten, zijn we nog niet gelukkig!"

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6