T'tuJmujs" Zeven dagen Haarlem Trouwkamer in Haarlems Stadhuis werd stijlvol gerestaureerd Veertig Jaar Onaf hankelijkem Meldt u bij de B.B. Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Recette niet voor het Rampenfonds? Openingscourses Jubileumtentoonstelling in Stedelijk Museum geeft vertekend beeld boorden J. Lijnzaad nam afscheid Drietal Evangelisch Lutherse gemeente Haarlems Dagblad Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging Haarlemmermeerpolder Beeldhouwers bekroond Critïek op amateurstatus van Nederlands Olympisch waterpolo-zevental Paardensport Cricket De tweede testmatch Nw. ZeelandZuid Afrika VRIJDAG 13 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHË COÜRANT De jubileumtentoonstelling van De On afhankelijken, die tot 13 April in Amster dams Stedelijk Museum gehouden wordt, is boven alles een leerzame! Het is een brok geschiedenis van de Nederlandse en buitenlandse schilderkunst, zoals deze zich in de verschillende vooruitstrevende rich tingen aan het publiek gedurende de laat ste halve eeuw heeft voorgedaan. De grote betekenis van De Onafhankelijken heeft er in bestaan, dat deze vereniging in een tijd toen niemand dat aandorst, aan de jonge kunst, ook wanneer deze van revo- lutionnaire theorieën getuigde, de kans gaf naar buiten te treden. De Onafhankelijken kenden aanvanke lijk geen jury. Maar na enige jaren be merkten de initiatiefnemers tot hun schrik, dat zij met de kunstenaars, die werkelijk iets hadden te vertellen, een groot aantal middelmatigen (en minder dan middelma- tigen) naar binnen hadden gehaald. Deze waren zelfs zo talrijk de juryvrije vereni ging binnengestroomd, dat zij het waarde volle gingen overwoekeren. Een zuivering was onvermijdelijk en al gauw werden bij het toetreden bepaalde eisen gesteld. Was men eenmaal lid, dan werden de ingezon den werken zonder jurering op de exposi tie geplaatst. Het tweede novum van De Onafhanke lijken was het inviteren van moderne bui tenlandse kunstenaars en met gerechtvaar digde trots heeft het tegenwoordige be stuur in de jubileumtentoonstelling wer ken opgenomen van schilders, die nu een grote naam hebben maar destijds voor ve len nog onbekenden waren. Oskar Ko- koschka, Paul Klee, Archypenko, Matisse, Zadkine, Gustave de Smet, le Fauconnier, James Ensor, Severini, Campigli en vele anderen werden door De Onafhankelijken, in vele gevallen voor de eerste keer, aan het Nederlandse publiek getoond. ADVERTENTIE 99 Wat ben jij in je voordeel veranderd! Zo zie je echt keurig uit, Ja, dat komt doordat ik tegenwoor. dig over hemden met „Trubenijs" boorden draag. Die zitten even correct als stijve en netzo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hg permanent half-stgf Is. Let op het merk in elke boord. wettig geoep ff Overhemden met Trubenijsboorden worden door de vooraanstaande Neder landse over hemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Reeds geruime tijd is er in ons land geschreven en gesproken over de B.B., de Bescherming Bevolking. De B.B. kan dus geen onbekend begrip voor u zijn. De B.B. is echter meer dan een begrip op papier. Voor iedere stad en ieder dorp van ons land zijn instructeurs beschikbaar om aanstonds met de opleiding te kunnen beginnen. Het materieel om mee te oefenen is er ook, terwijl het overige materieel, dat voor de organisatie nodig zal zijn, thans wordt vervaardigd of de fabriek reeds verlaat. Het komt nu aan op de mensen, die dit grote beschermingsapparaat zullen moeten bemannen. De tijd van voorbereiding is voorbij. Aan de organisatie ontbreken nog alleen maar de enthousiaste, goed opge leide en goed getrainde vrijwilligers, die haar levend zullen moeten maken ter be scherming van ons volk, ons gezin, onze woning, onze stad of ons dorp. Het woord is nü aan de vrijwilligers. Het woord is aan u. Meldt u voor de B.B. Wat doet de B.B.? Zij beschermt onze levens en goederen in oorlogstijd. Zij zorgt, dat het maat schappelijk leven niet wordt ontwricht en zowel de voedselvoorziening als de pro ductie aan de gang kunnen blijven. Zij voorkomt paniek; zij voorkomt moedeloos heid. De studie gewijd aan de ervaringen uit de afgelopen oorlog heeft aangetoond, dat ook in de moderne oorlog bescherming van de bevolking zeer wel mogelijk is. Meldt u aan bij het Centraal Aanmel- dings Bureau, kantoor der XJ.V.V., Stadhuis, Grote Markt, ingang bij de klok, van Maandag af, dagelijks 95, 's avonds 7.30—9.30. Alle verdere inlichtingen worden u daar verstrekt. Deze inlichtingen geven u ook een bevredigend antwoord op bij u opge komen vragen, die u mogelijk zouden kun nen doen aarzelen. „Modellen in het atelier" van C. J. Maks op de tentoonstelling van ,,De Onafhanke lijken" te Amsterdam. Naast deze buitenlandse omvat de ex positie werken van vele schilders, die in de laatste decennia het „gezicht" van de vaderlandse kunst mede hebben bepaald. We vinden daaronder de namen van Jan Toorop, Herman Kruyder, Leo Gestel, Jan Sluyters, Harry Kuyten, Kees van Dongen, Chabot, Charley Toorop, Raoul Hynckes, Kees Verwey en Willink. Verscheidene van dezen debuteerden op de exposities van De Onafhankelijken, die vooral in de jaren rond de eerste wereldoorlog dan ook werkelijk belangrijke evenementen in het Nederlandse kunstleven waren. Felle critieken (en zelfs ingrijpen van de zijde der overheid) bleven niet uit. In 1933 vond het bekende incident plaats, waarbij op order van de toenmalige direc teur van het Stedelijk Museum twee schil derijen, welke aanstootgevend werden ge acht, verwijderd moesten worden. Uit pro test hiertegen werd de tentoonstelling ge sloten en vrijwel in haar geheel overge bracht naar een leegstaand perceel in de nabijheid van het Concertgebouw. Foto- copieën van heftige aanvallen in de pers op de „modernen" illustreren de stemming van die jaren. Een interessante vraag doet zich daarbij voor. De tendenz om de toenmalige critiek, die zich dan toch,maar zo rigoureus ver gist heeft, in het zonnetje te zetten, zou voor de hedendaagse beoordelaar een mene-tekel kunnen zijn als hij over ex treme kunstuitingen een uitspraak gaat doen. Deze voorzichtigheid in het beoor delen van kunst, wanneer zij voortkomt uit angst om zich te vergissen, lijkt mij niet alleen laf, maar werkt bovendien een vervlakking in de hand, waarmee de kun stenaar noch het publiek gediend is. Bo vendien boet „het nieuwe" een groot deel van zijn betekenis in, wanneer het, hoewel onbegrepen, direct aanvaard wordt, alleen omdat het nieuw is. Geen bloeiperiode De inrichters van de tentoonstelling zul len zich misschien afgevraagd hebben, of zij enkel een overzicht van het roemrijk verleden, of een combinatie met werk van de tegenwoordige leden zouden geven. Zij besloten tot het laatste en het moet gezegd worden dat dit niet de overtuiging geeft dat de vereniging op het ogenblik een bloeiperiode beleeft. De vergelijking van vroeger en nu is niet geheel rechtvaardig, daar uit het verleden een bloemlezing is gemaakt. De belangrijkste inzending van de te genwoordige inzenders is het grote doek van C. J. Maks, die behalve door het feit dat hij lange tijd voorzitter van de ver eniging was, met zijn bekende circusscènes steeds het middelpunt van de exposities van De Onafhankelijken vormde. Het is een hachelijke onderneming om, zoals Maks geprobeerd heeft, in een reusachtig groot doek een soort apotheose van zijn levenswerk te willen geven. Enorme moei lijkheden doen zich bij zo'n grote compo sitie voor en ook Maks heeft deze niet steeds kunnen overwinnen. Dank zij vele zeer sterke partijen en door een mooie doorwerking van de grootgehouden vlak ken is het echter toch een werkstuk ge worden, dat alle respect verdient. Ook de eenvoudige rechthoekige opbouw van de ruimte en de interessante vormgeving, ontstaan door de felle werking van licht en schaduw, maakt de compositie boeiend. Al was het maar door 'een schilder als Maks nog eens recht te doen in een tijd als deze, waarin belangrijke figuren maar al te gemakkelijk worden teruggeschoven, bewijst deze vereniging ook nu nog reden van bestaan te hebben. De andere expo santen zullen het mij daarom dan ook moeten vergeven, dat ik voor ditkeer hun werken onbesproken laat. OTTO B. DE KAT Tijdens een buitengewone vergadering van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, Donderdagmiddag in Middelburg gehouden, heeft men afscheid genomen van de scheidende directeur, de heer C. Lijnzaad, die Maandag aanstaande zijn functie van directeur van de Stichting voor Maatschappelijk werk in Noordholland aanvaardt. De voorzitter der Zeeuwse stich ting, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, com missaris der Koningin in Zeeland, heeft de heer Lijnzaad toegesproken en herinnerd aan het vele opbouwende werk dat de scheidende directeur gedurende vijf jaar in de provincie heeft verricht. Hij werkte met veel bezieling en geestdrift en de geestdrift'heeft hij aan anderen overgedragen. De heer Lijnzaad bracht dank voor de toespraak en voor de medewerking in de afgelopen jaren ondervonden. De grote kerkeraad der Evangelisch Lu therse gemeente te Haarlem heeft in de vacature ds. C. H. Brandt, het volgend alpha- betisch drietal opgemaakt: ds. F. B. W. van der Chijs te Zutphen; ds. G. Kroes te Zaan dam en ds. P. C. Roodenburg te Breda. Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie koftit te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE KAARLEMSCHE COURANT De afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging heeft Donderdagavond in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht haar jaarvergadering ge houden. De tweede voorzitter, de heer A. Wieringa herdacht het overlijden van de heer P. P. Hartendorf, die vele jaren een zeer verdienstelijk bestuurslid is geweest en zijn volle liefde en tijd aan het reclasserings- werk heeft gegeven. Vervolgens complimen teerde spreker het nog actieve bestuurslid, de heer F. H. Richters, die zijn tachtigste verjaardag heeft gevierd en verwelkomde de nieuwe voorzitter, de heer J. Fontijne. De aftredende bestuursleden, ds. A. J. van Rhijn en de penningmeester, de heer De Jong werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur had een dringende behoefte aan een over veel vrije tijd beschikkend nieuw lid, dat de talrijke voorkomende werkzaamheden kan verrichten. De heer C. Bakker, oud directeur van het postkantoor, werd gekozen. De jaarverslagen van de secretaris mr. H. Lagerwaard en de penningmeester, de heer De Jong, werden door de vergadering goedgekeurd. Tenslotte heeft ds. A. J. van Rhijn een causerie gehouden over „Ervaring van een gevangenispredikant". Spr. gaf een historisch overzicht over de rechtspraak en het gevangenisleven van twee eeuwen ge leden, toen een delinquent voor een gering vergrijp werd opgehangen of geradbraakt en in de gevangenis bekeken kon worden. Hij besprak de voor en nadelen van de cellu laire opsluiting en sprak zijn grote waarde ring uit over de enorme vooruitgang van de kerkdiensten in de gevangenis, Bij enkele candidaatstelling is de heer A. J. van der Marei herkozen als lid van het college van heemraden van de Haarlemmer- meerpolder en herkozen zijn als leden van het college van hoofdingelanden de heren N. van Reeuwijk, N. W. A. Stokman cn C. M. Reinders Folmer. „En geeft elkaar de rechterhand". Toen de Haarlemse ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer K. J. van Kampen, gistermorgen deze bekende formule uitsprak bij de echtverbintenis van de heer J. Groenendaal en mejuffrouw M. M. Tervoort, deed hij dat in een nog naar verse verf geurende trouwkamer. Want het was het eerste huwelijk dat na twee-en-een-halve maand weer in de vroegere schepenkamer van het Haarlemse Stadhuis werd voltrokken. De gemeente heeft namelijk voor de restauratie van dat vertrek pok gebruik gemaakt van die heilzame 20 subsidie regeling die door minister In 't Veld voor winterschilderwerk werd ingevoerd. Maar dat is zeker niet het belangrijkste om te vermelden. Het was slechts de aanleiding voor een allergenoegelijkste uiteenzetting die de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, ons gistermiddag verstrekte over de bijzondere moeilijkheden die de restauratie van dat in de vorige eeuw grondig bedorven deel van het Stadhuis met zich bracht. Wie ter plaatse wel eens moest anti chambreren herinnert zich wel hoe alle wanden van de trouwkamer waren ge schilderd in een allersmerigst schoolban- kengeel en de overigens naar onze smaak nogal academische schildering van Jan de Bray boven de schouw gevernist als een goedkope vioolkist was vrijwel on herkenbaar geworden. De zaak werd er niet eenvoudiger op om dat de schouw uit het midden van (fe ze ventiende eeuw dateert en de betimme ring van het vertrek van ongeveer een honderd jaar later. Toen het schoolbankengeel was verwij derd kwam ei- een lichtgroene verflaag te voorschijn, die hoogstwaarschijnlijk in de achttiende eeüw werd aangebracht. Na verwijdering daarvan ontdekte men de oorspronkelijke kleur: rose. Ook die werd afgeschuurd, waarna het eikenhout bloot kwam, dat overigens alle sporen droeg dat het nooit te zien was geweest, want het was van een betrekkelijk inferieure kwa liteit en ook de nerven slóten niet bij el kaar aan. Men besloot de betimmering niet in rose te herschilderen: die tint werd terecht te teer voor deze tijd gevonden. Men koos een genuanceerd grijs, dat tevens een goede verbinding met de schouw en het schil derstuk vormt en niet vloekt met het groe ne meubilair, dat men nu eenmaal als ge geven moest aanvaarden. Ook de gouden omlijsting der panelen werd weloverwogen gekozen want het mocht niet te flets en niet te bont zijn, op dat de trouwkamer juist aat feestelijk ca chet zou krijgen dat bij haar past. Overspel in trouwkamer Het schoonmaken van het schilderij van Jan de Bray deed een geestig trucje het buiten de lijst schilderen van een paar schoenen van een kind en een (mogelijk) zelfportret van de kunstenaar herontdek ken op dat doek dat de tragische geschie denis van Koning Zaleukos voorstelt, die door zijn eigen wetten mede het slacht offer werd van het overspel van zijn zoon. We zijn hier immers in de vroegere sche penkamer en dan paste zo'n symboliek van het „Gelijke monniken, gelijke kappen" wel. Of het wel helemaal kies is in de trouwkamer reeds de kwade gevolgen van het overspel te tonen is een vraag, die de meeste bruidsparen wel niet zullen beant woorden omdat zij toch niet weten wat het schilderij voorstelt. Het generfde eikenhout van de Schouw valt gelukkig weer te bewonderen en het bakbeest van een salamander dat de kamer placht te verwarmen is vei-vangen door een karakteristiek en zelfs sierlijke Brabantse kachel. De houten deurknoppen hebben plaats gemaakt voor mooie koperen en allerlei anachronismen als schakelaars en stop contacten zijn handig weggewerkt. Geheel klaar is de inrichting nog niet, want er komen nog geplooide vitrages en twee kristallen kronen, die weer eenheid van stijl zullen brengen. Heel wat mensen hebben hun krachten aan die metamorfoze gewijd: de afdeling Gebouwen van Openbare V/erken onder leiding van ir. H. A. Breuning, de heer H. P. .Baard, directeur van het Frans Hals museum, de heer A. C. A. Baart de la leer, interieurdeskundige van het Rijks museum, de heer A. C. A. Beert de la Faille van Monumentenzorg, de Gebroeders Van der Eerde uit Reeuwijk die De Bray restaureerden,' Gerh. Jansen, die de pla fondschildering schoonmaakte en de schil der J. C. Hagedoorn. Zij hebben allen in eendrachtige samenwerking de trouwkamer gemaakt tot een vertrek dat waard is ge zien te worden, hetgeen ae komende weken, wanneer de Burgerzaal tijdens Haarlem- Lichtstad voor het publiek geopend zal zijn, zeker ook wel gebeuren zal. Koningin Juliana heeft een aanzienlijke gift doen toekomen aan het Dierenrampen- fonds. Overbodia uit Frankrijk, maar is het een „keurig" landschapje met Voor vele huisvrouwen in de Wï 9 contact-orgaan van de Neder- een Hollandse molen aan te Kleverparkbuurt zal deze win- blij kei een uitkomst zijn en voor al voor de werkende vrouw Jubileum Op Maandag 16 Maart zal het vijfentwintig jaar geléden zijn, dat de heer G. H. J. Maarténs zijn intrede deed bij het kle dingmagazijn Peek en Clop- Hoewel de verleiding groot is, landse vereniging van artsen- bieden, waar deze zeer zullen we toch maar niet weer automobilisten. Het misver- mee was. H. oori beginnen over Flora en Haar- stand werd echter in de hand De organisatie geschiedt in betekent dit bedujf een grote lem-Lichtstad. Onze aan deze gewerkt, of liever gezegd: in samenwerking met_ de Neder- tijdsbesparing, evenementen gewijde extra de mond gegeven, doordat het landse Reisvereniging en de editie van gisteren heeft u vast de Holtense geneesheer J. P. beide Federaties van beelden- nog niet uit en voorzover u Nagelhout was, die het hem de kunstenaars Doch er is nog dus niet met die lectuur bezig dezer dagen in Teisterbant één moeilijkheid en ook daar bent. bent u vanavond na- overhandigde. heeft dokter Nagelhout nu een luurlijk de stad in om te kij- De arts Nagelhout namelijk oplossing voor bedacht vele ken of het nu werkelijk alle- gebruikt wel degelijk zijn auto schilders kunnen de reiskosten maal zo mooi is als we u ge- om de kunst te dienen. Hij is met betalen Daarom stelt hij norwd hebben diets te maken öe onvolprezen initiatief- nu binnenkort aan het bestuur dat laagte betreft dS nemer van het plan, dat Ne- van de Vereniging van artsen- penburg in Amsterdam. Via ziin we niet bang voor. Want derlandse schilders in de ge- automobilisten en aan de utrecht volgde in 1935 zijn de realiteit is schoner dan de legenheid stelt helemaal gratis redactie van Arts en Auto een benoemjng t0t bedrijfsleider fraaiste foto, omdat zij lévend een maand in Frankrijk door nieuw plan voo^o^etk zlJ0nf in Haarlem. I te brengen. En hij heeft ons, bedoeling dat zo n Keer oi ^hft«nmaalr toen hiJ Maandag voor het twintig per jaar een schilder Zijn moderne opvattingen en scnOOnmaaK jeggen van njeUwe relaties in in dit blad een reisverhaaltje gedegen vakkennis vergrootte 't Is voorjaar. We merken het ^rlem ,was' ^voerig ver- laat afdrukken met een ^gen de klantenkrjng en maakte stoel". enhwe,£J een vergoeding van hen, tot een aeer gez.ene liguur ties weer bij de fabrieken zit- de loop der jaren heeft opge- om te bpginnen vijftig gulden in de Spaarnestad. ten de jongens in net schaft- daan- worden betaald. De oorspron- Als cricketspeler maakte hij uur in de lonen op een be- I" 1946 liep hij in Chamonix sportvrienden en ook zij erhuffp nlaits e«n «dearetip te denken aan zijn botelhou- dan onder inschiijvers veiloot roken en in de o"en van vrij- d"s, die zich als zulke aardige cn uit de opbrengst van het zullen ongetwijfeld aanwezig wtiey" "uisvrouwen "Kt mensen hadden ontpopt en geheel (na aftrek van het ge- de schoonmaakwoede. Maar niet alleen de huisvrouw wil op tijd haar boeltje schoon hebben, ook de winkels en kantoren ondergaan de jaar lijkse grote schoonmaak. Hier moet een slot gerepareerd worden, daar sluit een raam niet goed en vele lokalen heb ben beslist, een streekje verf nodig. slechts de tijden waren toen bijzonder duur zo wei nig gasten herbergden. Die noemde honorarium) kan een reisfonds worden gesticht. Wij vinden dat een bijzonder sym- moest ik aan klanten kunnen pathiek plan en wij geven De Haarlemse rechtbank wilde helpen, dacht hij. En zo. kwam daarom er ook gaarne be- niet achter blijven, te meer hij op het denkbeeld de hóte- kendheid aan. Die dokter Na- vinden. De eigenaar van deze zijn op de receptie, die Maan dag van twaalf uur tot één uur wordt gehouden in het gebouw van Peek en Cloppenburg te Haarlem. Moffelen Morgenmiddag zal in de Ste- phensonstraat de opening van de geheel gereorganiseerde auto-moffelinrichting plaats niet omdat zij ook kon profi teren van de subsidie voor winters schilderwerk, en na enkele weken heeft de grote zaal van het gerechtsgebouw een ander aanzien gexregen. Wel moest de oude verf van de muren afgehaald worden en grote stellingen verrezen in de zaal, maar blijmoedig stap ten de diverse rechters, fi guurlijk althans, over dit on gerief heen en nu komen zo wel de getuige als de verdach te een fris-geverfde zaal bin nen in plaats van een sombere, naargeestige ruimte. Nu be grijpen wij zeer wel, dat men lier te vragen of die niet be reid was gedurende een maand onderdak te verlenen aan een Nederlandse kunste naar tegen geen andere ver goeding dan een ter plaatse te vervaardigen schilderij. De voordelen, zo bedacht hij, waren wederzijds: gelegen heid tot het opdoen van nieu we indrukken voor de schil der en reclame voor het hotel (en de streek) daar tegenover. Men zal het mis schien niet willen geloven, gelhout is een aardige man met een warm hart voor de kunst. zaak, de heer G. H. Spruyt, vertelde ons, dat hij bij het bespuiten en drogen van de wagens volgens een volkomen zelfbediening nieuwe procédé te werk gaat. Gistermorgen opende de beer Bij het drogen van de wagens Harry van Beek een zelfbedie- nings-winkel aan de Klever parkweg 11 in Haarlem, die de uitnodigende naam van „Tast- Toe" draagt. En wanneer men de ruime en gezellig-ingerichte zaak betreedt dan krijgt men inderdaad de indruk, dat er wordt namelijk gebruik ge maakt van ruim tweehonderd infra-rode lampen. Hierdoor wordt bereikt, dat de auto's bedekt worden met een lak- !aag, die krasvrij en stootvast is. Deze installatie werd ver vaardigd door de verf- en maar intussen zijn al 140 PaaF 111 het wilde weg toege- vernisfabriek N.V. Pieter schilders uit Nederland naar kan gorden. In lange rij.en Schocn en Zoon te Zaandam. *j alle mogelijke plaatsen in rmo»cf»iri j ucigcixjivc inuiicuancn- ook tegenwoordig nog geen Frankrijk geweest. Uit Haar- L tjng wordt ook gebruikt in staan de diverse levensmidde- Een dergelijke moffelinrich- vrolijke behangetjes op de muur kan plakken, maar een ieder, die wel eens in de zaal komt zal toch toegeven, dat de nieuwe beschildering een gro te verbetering is. En voor al lem waren dat tot dusver: Otto B. de Kat, Albert Loots en Georges Rober, van wie de eerstgenoemde zijn reisin drukken (uit Les Sables d'Olonnes) verleden jaar in natuurlijk vooral de koopsters kunnen rustig hun keus doen en de uitgezochte artikelen in de_ mandjes, die zij bij de in gang van de winkel in ont vangst hebben genomen, leg- Sen. Leeuwarden, maar buiten de ze twee firma's zijn er geen bedrijven in Europa, die deze moffelinrichtingen bezitten. Door het nieuwe procédé is diegenen, die de opgelegde deze stad heeft tentoongesteld. Een rusti* muriekle klinkt uit het mogelijk geworden" de" le"- straf in contanten moeten uit- F.n nna cIppHc hrpirft rink-tor usuö> muziekje Kiinxt uit „Qri oetalen is het in elk geval een orettig idee om te kunnen zeg gen: „Kijk, die vierkante me rer verf, daar schuin boven de griffier, heb ik betaald...." En nog steeds breidt dokter ,en der iuidsprekers en de veie PerllJd va" d* auto's te bepa- Nagelhout zijn lijst van gast- bloemen geven aan deze zaak len op twee dagen en wan- heren uit. Deze zomer is hij een sfeer van frisse gezellig_ neer men bedenkt, dat vroe- van zijn per auto ondernomen bejd Natuurlijk was iedereen de automobilist het ruim vacantiereis met zeventig gistermorgen enigszins nerveus v*er da£en zonder zijn wagen nieuwe adressen van hotels en hier en daar j. er wel ietg moest stellen en dat de prijzen Want iedereen ziet graag iels teruggekomen! Uiteraard wordt 3en beetje anders uit dan men van het moffelen vrijwel ge- :eïïg Vfn h.et zuurverdiende de gastvrijheid alleen buiten de gedacht had, maar de heer Van 'ijk gebleven zijn dan begrijpt ?eld en daarbij komt nog, dat drukke seizoentijd verleend. Beek die reeds ongeveer veer- men, dat het de heer Spruyt aj, die toch m zekere zin aan- Over het algemeen doet tig jaar in het vak zit wist en zijn personeel in de toe- aeelnouder zijn van de rechts- men aan weerskanten prettige overal een oplossing voor en komst niet aan belangstelling taal met spoedig van hetrech- ervaringen op, maar het is na enkeie uurtjes raakten de zal ontbreken. Immers, iedere :e pad zullen afwijken. Zoiets toch niet aardig dat zovele e]f personeeelsleden, die in de autobezitter wil vooral in deze schilders na hun terugkeer in winkel werkzaam zijn, al aar- dure tijden zijn wagen zo lang het vaderland geen ^nkel dig ingewerkt en de vele klan- mogelijk in goede staat hou- Arts en auto teken van leven aan hun ten werden vlot en voorko- den en het bedrijf van de heer Franse gastheren .geven. En mend bediend. Nu zou men Spruyt helpt hem daarbij op slechts éen keer is het ge- misschien zeggen, dat een zelf- uitstekende wijze. En dat het beurd dat een schilder in ruil bedieningswinkel weinig be- de heer Spruyt zeker niet aan voor het een maandlang ge- hoef te heeft aan bedienend ondernemingsgeest ontbreekt werker Otto B. de Kat aan- noten logies een minderwaar- personeel, maar men moet niet oewijst hij wel wanneer hij nu vankelijk dacht, toen hij het dig prul heeft achtergelaten, vergeten, dat de artikelen zoals -eeds spreekt over de uitbrei- aldus genaamde tijdschrift Dokter Nagelhout heeft zelf kaas en worst niet gemakkelijk ling van deze nieuwe instal- voor het eerst onder ogen deze onheusheid goedgemaakt afgewogen klaar kunnen lig- latie in de kreeg. Het komt namelijk niet door de hotelier in kwestie gen. komst loet men nu eenmaal niet. Dit opschrift heeft in zijn algemeenheid niets met kunst te maken, zoals onze mede- nog verre toe- De winnaars van de internationale prijsvraag voor het in Londen te plaatsen beeldhouwwerk „De onbekende politieke gevangene" zijn: Mirko Basaldella (Rome) en Antoine Pevsner (Parijs). Zij ont vangen ieder een bedrag van 750 pond sterling. De daarop volgende prijzen gingen naar Henri Georges Adam (Parijs), Max Bill (Ziirich) en Luciano Minguzzi (Bologna). Pas gisteren zou in Parijs bekend gemaakt zijn dat de opbrengst van de voetbalwed strijd tussen het Nederlandse prof-elftal cn het nationale Franse voetbalelftal, gister middag in het Pare des Princes in Parijs ge speeld, niet is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, maar voor het speelvelden fonds van de K. N. V. B., uit welk fonds de getroffen verenigingen uit het rampgebied worden geholpen. Tijdens een toespraak tot de Nederlandse, voetballers, die de ruim honderdtienduizend gulden bij elkaar gespeeld hadden, heeft de secretaris vrn de K.N.V.B., de heer L. Brunt, gezegd dat mede op verzoek van de Franse voetballers het geld in bedoeld fonds zou worden gestort. Waarbij de heer Brunt tevens meedeelde dat aan het eind van het voetbalseizoen enige malen de toegangs prijzen voor competitiewedstrijden verhoogd zouden worden. Ook deze opbrengst zou in het speelveldenfonds worden gestort. Od het Bondsbureau van de K.N.V.B. kon men ons over een en ander hedenochtend nog niets meedelen. Wij zouden ons echter de verontwaardiging van de Nederlandse pro fessionals in Frankrijk voor kunnen stellen, indien de opbrengst van de wedstrijd voor het speelveldenfonds bestemd zou worden. Naar onze mening kunnen de Nederlandse verenigingen en de K.N.V.B. heus wel de wegen v'rden om genoeg geld bijeen te krij gen om de verenigingen uit het rampgebied uit de nood te helpen. Daarbij komt dan nog dat het initiatief van de Nederlanders in Frankrijk niet ontplooid is voor de getroffen verenigingen, maar voor de getroffen Neder landers. ZwembandBelachelijk Tijdens een vergadering van de Amateur Swimming Association, de Britse Zwemhond, die in Cheltenham werd gehouden, is scherpe critiek geleverd op de amateur- status van enkele ploegen, die aan het Olympisch waterpoio-tournooi in Helsinki hebben deelgenomen. De ploegleider van het Britse Olympische waterpoloteam, Wil liam Lovely, bracht een rapport uit, waarin hij zeide het feit, dat Nederland en België elk weekeinde hun ploegen voor een cen trale training bijeen brachten, in strijd te achten met de amateurbepalingcn. Wat betreft de voorbereidingen van de zeventallen van Hongarije, Joegoslavië en Rusland zeide William Lovely: „deze trai- nings-methoden maakten de Fina-bepalingen omtrent het amateurisme eenvoudig be lachelijk". Nadat enkele afgevaardigden hun mening kenbaar hadden gemaakt, deelde de secre taris van de Britse Zwembond, H. E. Fern, die tevens penningmeester is van de F.I.'N.A., mede, dat hij een cn ander op internationaal niveau behandeld wil zien. De secretaris-penningmeester van- de KNZB, de heer B. J. Moolenaar, die wij naar zijn mening vroegen, noemde de door de Engelse officials geuite critiek ten aanzien, van Nederland en België onbegrijpelijk en belachelijk. „Hoe kan de Britse Zwembond aanmerkingen op onze centrale training heb ben, wanneer deze bond zelf een centrale zwemtraining voor de Olympische Spelen organiseerde in het Loughborough-college?" aldus de heer Moolenaar. De traditie getrouw opent Alkmaar op het knusse baantje in het Sportpark het zomer seizoen voor de drafsport. Aan de inschrij vingen is te merken, dat het zware winter seizoen voor vele paarden een behoorlijke opgave is geweest en dat zij derhalve voor lopig op nonactief zijn gesteld. Onder de deelnemende paarden telt Alkmaar er dan ook ve^en, die in maanden niet aan de start geweest of pas enkele weken geleden weer op de baan zijn gebracht. In het hoofdnum mer verschijnen als de seizoendebutanten Mc Heny en Miss A, die in vorm hier direct kunnen domineren. Hoe groots de winter- vorm van Oscar Major ook was, is het niet te verwachten, dat hij de baas kan blijven over Mc Heny, die met Luxor in de Waag- priis de lakens wel zullen uitdelen. Ook in de hoog genoteerde Singelprijs is stal Strooper goed vertegenwoordigd met Nonnie M, die hier haar afstand treft. De merrie is echter zeer moeilijk en een aan beveling in haar richting kan slechts met veel schroom worden gegeven. De vorig jaar zo op de voorgrond tredende O Nelly Zora start met zeker even goede kansen, doch de afstand is niet in haar voordeel. Haar fokker, trainer en rijder Wagenaar is echter tacticus genoeg om deze moeilijk heid te overwinnen en zo wordt deze snelle merrie dan als eerste verwacht vóór Prinses Julia en Nonnie M. Pelikaan S is een ge vaarlijke outsider. Moeder Zora, die reeds 10 kinderen heeft gebracht, ziet haar 3-jarige dochter Ronny Zora, Zondag haar course-debuut nikken in een klein veld jaargenoten. Haar afstam ming is voornaam genoeg om gemakkelijk te kunnen winnen, doch afwachten is voor zichtiger. Favoriet zal zijn Rita B H, gevolgd door René M en Ria Olivier. Amateurcourses blinken in Alkmaar steeds uit door een nummer aan spanning en ook deze keer zijn de voorwaarden aanwezig voor een aantrekkelijk nummer. De grootste kanshebber is Narciso G, die met Nico the Saint en Marry Simons en misschièn ook nog On of Eve in de voorste gelederen zal eindigen. Paul Spencer begint zijn leven te verbe teren en daarom zal hij in de Alcmariaprijs vele aanhangers tellen, doch indien de mooie schimmel O Brewer goed heeft overwin terd zal de jongere hengst het onderspit moeten delven. In dit zeer open nummer mogen verder nog worden genoemd Pirette en Peter Scott, en de Alkmaarders zullen na tuurlijk hun plaatselijke favoriet Queenie ondersteunen. In het voorgaande nummer staat ook een „Alkmaars paard", n.l. Qui- est-ce-qui, dat goed is voor een overwinning. De ernstige concurrentie van Quatriëme Poulain en Paul A zal hierbij echter eerst moeten worden gebroken. Op de eerste dag van de tweede testraatch tegen Nieuw Zeeland scoorde Zuid-Afrika, traag battend tegen een constante aanval, 230 runs voor het verlies van vier wickets. De eerste vier wickets gingen verloren voor 139 runs, waarvan er 72 gescoord wer den door Waite. Toen kwamen Russell Endean en aanvoerder Jack Cheetham samen aan bat en zetten aan het vijfde wicket een -ongebroken stand van 91 runs óp.' toen de speeltijd verstreken was had Endean 50 not out en Cheetham 33 not out.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8