Amerikaanse gladiolentelers vragen invoerbeperkingen Reeds 15000 Nederlanders emigreerden naar Zuid-Afrika Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Faber en Bikker blijven vooralsnog in hechtenis Technici en administratieve krachten vinden er doorgaans behoorlijk emplooi Lijdt niet langer PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN 2 Voorlopig geen beslissing over uitleveringsverzoek „Katoenkoningin" naar de jaarbeurs Vmens^^EENf,^neuS Bescherming Bevolking en het overheidspersoneel Vrachtschip Lekhaven kreeg brand in lading Open brief van Faroek aan Narriman Kerkelijk Nieuws Nog geen „broodoorlog" in Amsterdam Gasvergiftiging op Nederlands Rijnschip Negentien doden bij tornado's in de V.S. DINSDAG 17 MAART 195S Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De gladiolen waren dit jaar goedkoop en wel zo goedkoop, dat de kwekers hiervan ze ker geen winst zullen kunnen tellen. De exporteurs buitten deze prijzen uit door zeer lage offertes naar 't buitenland te zenden en daardoor een onverwacht grote hoeveel heid te verkopen. De oorspronkelijke overvloed van gladiolen begint bij sommige va riëteiten te veranderen in een tekort. Het gevolg is stijgende prijzen, maar deze prijs stijging is echter te laat gekomen om de Amerikaanse gladiolentelers weer gunstig te stemmen voor de Nederlandse handelspolitiek. Zij zijn n.l. zeer verbolgen over de lage prijzen, die hun verkoop drukken en dus schreeuwen ze om bescherming. Op een vergadering van hun vereni ging, de North American Gladiolus Coun cil, werd om invoerbeperkingen gevraagd w.o. een quarantaine op biologische ba sis; verder verlangde men een controle op de geïmporteerde producten, zoals die ge bruikelijk is in het interstatelijke ver keer. De derde wens is een prijsvaststel ling op basis van gelijkheid met hun prijzen, waarbij de prijzen zo moeten zijn, dat zij er mee kunnen concurreren. Dit thema is zeker niet nieuw. Het is zelfs oud, want in de jaren tussen 1920 en 1930 is het de Amerikaanse narcissenkwe- kers gelukt, de import van narcissen ver boden te krijgen. Slechts met zeer grote moeite heeft men dit verbod opgeheven gekregen. Er moesten daarvoor allerlei garanties worden gegeven, o.a. op het ge bied van de gezondheid van de bollen. De doorslaggevende factor heeft men toen kunnen vinden in de aaltjes en de vliegen in de narcissen. Dank zij het bloembollen- onderzoek en de daaruit volgende bestrij- dingsmethoden werd dit argument opge heven en tenslotte bleef er niets anders over dan de invoer weer vrij te geven. Sindsdien is men wat de tulpen, hya cinten en narcissen betreft altijd uiterst voorzichtig geweest. Amerika is een goede „klant". Voor het bijgoed was de situatie wat anders. Hiervoor zijn wel buitenlandse prijzen vastgesteld, maar deze minima zijn vrij laag. Bij de lage binnenlandse prijzen konden de exporteurs de vastgestelde prij zen aanhouden en voldoende winst ma ken. Deze prijzen waren schijnbaar zo aanlokkelijk, dat er veel meer orders bin nenkwamen dan men verwachtte. Zoals thans uit de vergadering van de Ameri kaanse gladiolenkwekers blijkt, ging dit ten koste van de telers. De voor de hand liggende oplossing van Nederlands oogpunt uit is, dat de Ameri kanen dan maar moeten zorgen, dat zij net zo goedkoop gaan werken als de Ne derlanders. De bloembollenindustrie is reeds vele malen belaagd door buitenland se kwekers. Het Nederlandse antwoord was dan dat alle krachten werden inge spannen om een nog beter product te brengen en dit bekend te maken door een intense reclame. Logisch is, dat men dit van de concurrenten ook verwacht. De Nederlandse bloembollencultuur heeft ten slotte ook kapitalen gekost en kost het nog om steeds de nieuwste vindingen toe te passen. De gladiolencultuur is van een ge woon bijgewasje gegroeid tot een van de hoofdculturen. De kwaliteit is uitstekend, soms hoort men zelfs beweren „Het best van de gehele wereld". Daarvoor zijn spe ciale droogsystemen voor de gerooide knollen ontworpen, zijn onderzoekers steeds maar in touw om alle ziekten te onderzoeken en de beste manier van be strijding te vinden. De kwekers brengen alle resultaten hiervan in practijk en krij gen zodoende, gewassen die steeds minder uitval geven, waardoor de opbrengsten dus steeds groter worden. Blijft men in het buitenland achter dan spreekt het, dat zij dan duurder telen. ADVERTENTIE SterV A"«5ep^p0n AANGENAAM VAN SMAAK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor: de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Orgel. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Zigeunerklanken. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgel en klein koor. 13.45 Platen. 14.00 De weg om hoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Franse en Spaanse gitaarmuziek. 16.12 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Tech niek in dienst der voorlichting in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Klankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte muziek. 20.50 John Every of Hoeveel is een mens waard?, hoor spel met muziek. 21.50 Strijksextet. 22.25 Isotopen als wegwijzers, causerie. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuziek. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 700 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Heieen keert terug, hoorspel. 11.50 Platen. 12.10 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Reportage. 14.45 Platen. 15,00 Voor de meisjes. 15.15 Platen. 15.30 Viool, clavecim- bel en cello. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geeste lijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solis ten. 21.20 Lijdensoverdenking. 21.50 Vier handig pianospel. 22.30 Reportage. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest en solist. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 15.50 Koorzang. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse liederen en gedichten. (In de pauze: cau serie). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.11 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek en voordracht. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). Daarbij komt dan nog voor de Amerikanen de ongelukkige toestand, dat de arbeids krachten er zo duur zijn. Iets wat niet te vermijden is, omdat zelfs de krullenjongen tiog met een auto naar zijn werk wil gaan, als er nog mensen te vinden zijn, die in het land willen werken. Er moet worden toegegeven, dat er dit jaar een overproductie was en dat er geen maatregelen zijn, die hieraan paal en perk stellen. De gladiolen-kwekers hebben steeds hardnekkig gevochten voor hün vrij heid, waarbij zij het geluk hadden dat hun teelt geen hoofdteelt was. De nadelen hiervan blijken thans wel, het buitenland vindt de Nederlandse prijzen te laag. Een zelfde situatie ontstond in de jaren 1930 tot 1933 bij de hoofdsoorten en was aan leiding tot de sanering van de bloembol len. Zouden de Amerikaanse kwekers er werkelijk in slagen verregaande invoer beperkingen te krijgen of de prijzen voor geïmporteerde gladiolen zo hoog te krij gen dat zij slechts daardoor kunnen con curreren dan kan deze teelt voor de Ne derlanders wel eens dezelfde kant opgaan van de hoofdartikelen. Er zit aan de hoge importprijzen nog een binnenlands nadeel. De binnen- en buitenlandse prijzen zouden dan zover uit elkaar komen te liggen, dat de exporteur slapend rijk zou worden en de kweker slechts met moeite in het leven zou kun nen blijven. Dit zou weer hevige afromin gen door de regering tengevolge hebben, die natuurlijk weer niet naar de zin van de exporteurs zijn, waarmee de geschie denis zich weer zal herhalen. Vele pro's en contra's zijn op de vergaderingen ten gehore gebracht. Er mag echter wel worden aangenomen, dat de leidende instanties zullen werken om de Amerikaanse voorstellen alle kracht te ontnemen. Zetten de Amerikanen echter door en houden zij het been stijf dan kan er wel enige wijziging, hoe dan ook, wor den verwacht. Of de gladiolenteelt zal voor vele kwekers zo teleurstellend moe ten zijn geweest, dat zij er de brui aan geven. De prijzen stijgen dan en dan hoort men niet meer van beestjes in de knollen. De uit de gevangenis van Breda gevluch te oorlogsmisdadigers Faber en Bikker blijven vooralsnog in West-Duitsland in hechtenis, zo meldt DPA uit Düsseldorf. Het gerechtshof aldaar heeft het bevel tot voorlopige hechtenis tegen Faber verlengd met dien verstande dat deze verlenging telkens voor twee maanden geldt. Het hof te Hatnm besloot, dat ook Bikker voor eerst in hechtenis moet blijven. De andere vijf uit Breda gevluchte oor logsmisdadigers bevinden zich nog steeds op vrije voeten. Ten aanzien van het door de Nederland se regering gedane verzoek om uitlevering verklaarde Maandag een woordvoerder van het ho? te Düsseldorf, dat voorlopig niet op een beslissing ten deze behoeft te worden gerekend, aangezien hiervoor zeer moeilijke juridische kwesties moeten wor den opgelost. De Amerikaanse „Katoenkoningin" 1953 de 19-jarige miss Alice Corr.komt 19 Maart op Schiphol. Zij wordt op 20 Maart op de Jaarbeurs te Utrecht ontvangen en vervolgens op de textielbeurs rondgeleid. Waarschijnlijk zal de katoenkoningin op Zaterdag 21 Maart worden ontvangen door de burgemeester van Amsterdam. Ook een bezoek aan de Keukenhof wordt over wogen. Door de stad New York rijdt thans een „Dicht-de-dijk-trein", waarvan het personeel giften in ontvangst neemt voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Voor het vertrek van de trein heeft de actrice Jane Wyatt hem gedoopt met water uit de rampgebieden in Nederland. Links van haar de Nederlandse consul-generaal in New York, J. A. baron de Vos van Steenwijk, naast hem Clarence G. Michalis, voorzitter van de Holland Flood Relief, en Fred Hotchkiss, de man die op het idee kwam van de „Plug-the-dike-train"Verder ziet men op de foto de Nederlander Han Urbanus, die in Amerika als baseballspeler veel succes heeft. Bij Zwolle Is een Duitse luchtballon gedaald die biljetten had uitgeworpen met reclame voor een Duits jeugdblad. De lucht reizigers, drie mannen en een vrouw, kwa men pas tot de ontdekking dat zij niet meer boven Duitsland waren toen zij het IJsel- meer zagen. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. 852 De heer F. Schultz, die zes jaar als Ne derlands emigratie-attaché in Zuid-Afrika is opgetreden en binnenkort als vertegen woordiger van de Internationale Commis sie voor Europese Migratie te Genève naar Brazilië zal vertrekken, heeft een en ander medegedeeld over de mogelijkheden van Zuid-Afrika als emigratieland. Voor Ne derlandse ambachtslieden en voor deskun digen in het algemeen is Zuid-Afrika aan trekkelijk: metaalarbeiders, automonteurs en bouwvakarbeiders beginnen er met een loon van 12 pond per week en kunnen doorgaans de dag na aankomst in het nieuwe land reeds worden geplaatst. Ook voor jonge kantoorbedienden, boekhouders en andere administratieve krachten is er in het algemeen een behoorlijk emplooi. De taalmoeilijkheden in het uniegebied zijn gering, vooral in de Oranje Vrijstaat en Transvaal, waar overwegend Afrikaans wordt gesproken, in tegenstelling met Natal, waar men zich hoofdzakelijk van de Engelse taal bedient. In Transvaal vormt „de Rand" met als middelpunt Johannesburg een groot ge bied van nijverheid, waar de goudindustrie talrijke machinefabrieken en bedrijven in het leven heeft geroepen. 1 Nederlanders, die zich hier zouden wil len vestigen, dienen echter te bedenken dat de accommodatie in de Vrijstaatse goudvelden slecht is en dat het woning tekort een grote omvang heeft aangeno men. De lonen zijn er hoog, soms 23 tot 25 pond per week, en aangezien de beste dingsmogelijkheid gering is, kan men veel sparen. Eén jaar is veelal voldoende om bouw vakarbeiders in staat te stellen zich als zelfstandig aannemer te vestigen; metaal arbeiders en automonteurs hebben daar voor circa vijf jaar nodig. Sinds 1945 zijn ongeveer 15.000 Neder landse emigranten naar de unie van Zuid- Afrika vertrokken, vorig jaar alleen al 4500 en dit jaar waarschijnlijk 7000. Slechts weinigen zijn gerepatrieerd en nooit om economische redenen. De rassenkwestie ziet geen enkele emi grant na enige maanden nog als een pro bleem, zei de heer Schultz. Uit de talrijke kapitaalsinvesteringen van buitenlandse ondernemingen in Zuid-Afrika zou men kunnen afleiden, dat voor ernstige ge beurtenissen als gevolg van de apartheids politiek niet behoeft te worden gevreesd. Het aantal Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika zal zeker nog kunnen worden uitgebreid. De kosten van het levensonder houd zijn lager dan in Nederland. Welis waar zijn de huurprijzen nog hoog, maar de belasting is te verwaarlozen. Ook in de intellectuele beroepen zijn er vacatures. Er is vraag naar chemici en ingenieurs, naar landbouwkundige ingenieurs, alsmede naar opzichters en andere cultuur-techni sche deskundigen, welke behulpzaam kun nen zijn bij de strijd tegen de erosie van de grond. Medici, die overwegen naar Zuid-Afrika te gaan, dienen te bedenken dat hun artsen diploma daar niet wordt erkend en zij nog drie jaar zullen moeten studeren om in Zuid-Afrika een practijk te kunnen be ginnen. Onderhandelingen zijn echter gaande om gelijkstelling der diploma's te verkrijgen. Sinds de mogelijkheid van emigratie naar Brazilië voor landbouwers is opengesteld hebben zich reeds 250 Nederlanders aan gemeld. De eerste groep van circa 15 man zal 1 Mei naar Brazilië vertrekken. Zij voldoen aan de eisen van technische kennis en ont wikkeling, die door de Braziliaanse auto riteiten worden gesteld. De aspirant-emi grant zal onder meer 60 uur les in Portu gees moeten hebben gehad. Het Instituut voor de Tropen organiseert voor de toekomstige emigranten naar Bra zilië cursussen in taal en kennis van land en volk, welke cursussen zoveel mogelijk gelijktijdig plaats vinden met de scholings cursussen op de rijkswerkplaatsen. Van de 250 aanmeldingen voor Brazilië is onge veer 60 pet. afkomstig van Indische Neder landers. Een Nederlandse attaché in Dja karta zal in de toekomst nagaan in hoe verre Indische Nederlanders van Indonesië uit naar Brazilië kunnen emigreren. Het is gebleken, dat verschillende amb tenaren twijfelen of hun ambtelijke ver plichtingen in tijd van oorlog of oorlogsge vaar wel verenigbaar zijn met het aangaan van een vrijwillige verbintenis bij de Be scherming Bevolking. De regering juicht het ten zeerste toe indien het overheids personeel zich vrijwillig aanmeldt bij de B.B. Uiteraard dienen de ambtenaren eerst te overwegen of hun functie in bijzondere omstandigheden verenigbaar is met het werk voor de B.B. Indien het niet zeker is dat een ambtenaar kan worden gemist, dient hij zich te voren te verstaan met zijn chef, die zal nagaan of de betrokken amb tenaar in oorlogstijd zich voor het perio diek vervullen van B.B.-diensten kan be schikbaar stellen. Aan boord van het motorvrachtschip „Lekhaven" is Zondagmiddag, kort nadat het uit Marseille was vertrokken, in volle zee brand uitgebroken in een van de rui men. De gezagvoerder besloot het zekere voor het onzekere te nemen en liet, terwijl koolzuur in de ruimen werd gepompt, op eigen kracht terugvaren naar Marseille, waar marinepompen en de drijvende brandspuit „Pytheas" aan het blussings- werk deelnamen. Naar van de zijde der Verenigde Neder landse Scheepvaartmij (V.N.S.), die het schip in charter heeft van de N.V. Gebr. Van Uden's Scheepvaart- en Agentuur maatschappij te Rotterdam, vernomen wordt, heeft men het vuur inmiddels on der controle gekregen. De „Lekhaven" meet 5.417 ton en is vo rig jaar pas in de vaart gekomen. Het schip was op weg naar Australië. Er is slechts geringe schade veroorzaakt aan de lading montagewoningen en vaten olie. De oorzaak is onbekend. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen."Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.83. 54. Met daverend motorengeronk zoefde het vliegtuig door de straat. Het stadsver keer, dat niet op vliegtuigen was ingesteld, werd hierbij lelijk ontwricht; auto's zoch ten dekking op de trottoirs en de voetgan gers in lantaarnvalen. Toen het er naar uit gir.g zien, dac er ongelukken zouden gebeuren, kwam gelukkig de piloot ein delijk weer bij kennis. Hij opende de ogen en staarde verbijsterd naar het verkeer. „Wa.... wa...., wat gebeurt er?!", sta melde hij ontzet, „zit ik in een vliegtuig of in een auto?!" „In eenhik vliegtuig!", riep Panda. „Gauw! Gauw! stijghikstijg op!" „Drommels!", hijgde de piloot, de stuurknuppel grijpend, „ik schijn heel wat hoogte te hebben ver loren!" En meteen liet hij het toestel stijl omhoog klimmen, de veilige blauwe lucht tegemoet. De straat zag er, na deze ken nismaking met luchtverkeer nogal rom melig uit: Voerlieden haalden hun paar den uit de huizen, waarin de dieren ge vlucht waren, opgewonden voetgangers lieten zich uit verkreukelde lantaarnpalen glijden en eisten luidkeels, dat de schuldi gen direct gearresteerd moesten worden. Heb moed en keer terug" Ex-koning Faroek heeft in een open brief, afgedrukt in „II Mesaggero", een vurig beroep gedaan op zijn echtgenote, om terug te keren. „O, Narriman, wat zij (de huidige bestuurders van Egypte) ook mogen zeggen of doen, heb de moed en keer naar mij terug als ge dat wilt. Weet, dat ik van onze baby houdt en steeds lief de voor u moet hebben, omdat er van uw bloed en geest in hem is". Faroek beschuldigt zijn schoonmoeder er van, dat zij zijn huwelijk heeft „opge broken". Faroek vraagt vergiffenis voor het feit, dat hij Narriman geen uitgeleide naar het vliegtuig heeft gedaan en zegt: „Men heeft mij gezegd, dat ik eens een meester in het pokeren was. Doch ik bezit geen bovenmenselijke beheersing van mijn gevoelens. In tegenwoordigheid van je moeder, die je van mijn genegenheid weg voerde, zou ik mij misschien niet hebben kunnen beheersen". Egypte's premier, generaal Naguib, heeft te Cairo verklaard dat zijn ministerie van Buitenlandse Zaken er in heeft toegestemd de terugkeer van prinses Narriman naar Egypte mogelijk te maken. De ex-Koningin is een inreisvisum voor Egypte verstrekt. Verklaring van Narriman _De ex-koningin Narriman heeft in haar hotel te Genève voor de pers een verkla ring afgelegd, waarin zij zeide: „Ik ben voornemens zo spoedig mogelijk naar Egypte terug te keren, om te pogen aldaar rust te vinden. Mijn echtgenoot en ik had den reeds sinds lang besloten uit elkander te gaan. Ik verklaar nadrukkelijk dat het hier een persoonlijke aangelegenheid betreft, waarmede noch mijn moeder, noch de Egyptische regering zich in heeft gelaten. Ik was verplicht mijn zoon achter te la ten, hetgeen een gro+e opoffering voor mij is. Ik hoop dat Allah mij de kracht zal schenken dit te dragen". Ned. Herv, kerk Beroepen te Lienden W. Hop te Rens- woude. Bedankt voor Vinkeveen J. Bak ker te Veenendaal. Geref. kerken Beroepen te Oldemarkt J. Wessel, cand. te Leiden; te Klazienayeen H. Hazenberg te Siddeburen. Aangenomen naar 's-Gra- veland A. Wiersinga te Schagen; naar Maassluis T. Spilker te Bennebroek. Be dankt voor Boskoop A. Brouwer te Bar- neveld. Evang. Lutherse kerk Aangenomen naar Culemborg-Gorin- chem W. L. Steinhart legerpred. te Utrecht. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Groningen (vac. wijlen L. W. v. Wijngaarden) D. G. v. Vreumingen te Naarden-Bussum. Een aantal Amsterdamse bakkers, leden van de vereniging van winkelbakkers „Aller Belang", had aangekondigd, dat zij met ingang van Maandag het witbrood 5 cent beneden de prijs, vastgesteld door de contactcommissie voor werkgevers in het bakkersbedrijf te Amsterdam, zou gaan ver kopen. Op een Zondagmiddag gehouden vergadering is besloten, dit voornemen nog niet ten uitvoer te brengen. „Aller Belang" is onlangs uit de contact commissie getreden, waarin de vier bak- kerspatroonsverenigingen en de coöpera ties vertegenwoordigd zijn, en had de on derling gemaakte afspraken omtrent prijs vaststelling opgezegd. Twee kinderen om het leven gekomen Op het schip „Rossini" van de Neder landse!) e Rijnvaartvereniging te Rotter dam, dat op het ogenblik te Duisburg in Duitsland ligt, zijn twee kinderen door giftige gassen om het leven gekomen. In het woonverblijft van het schip werden de 25-jarige echtgenote van de schipper, haar dochtertje van anderhalf jaar, een jongetje van twee maanden en de 20-jarige broer van oe vrouw bewusteloos aange troffen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht waar de kinderen zijn over leden. Volgens een onderzoek van de Duit se politie hebben de giftige gassen zich waarschijnlijk in het ruim van het schip ontwikkeld. De tornado's, die de afgelopen week het Zuiden en Zuidwesten der V.S. teisterden, hebben minstens 19 personen het leven ge kost. De schade wordt op verscheidene millioenen dollar geschat. De reddingsploe gen hebben tot nu toe 15 doden geteld in Texas, die in Oklahoma en een in Missis sippi. Poging. De Amerikaanse republikeinse se nator Knowland heeft Maandagavond in de Amerikaanse Senaat gepleit voor openhartige bespreking van het Kore aanse probleem in de UNO. De Ameri kaanse afgevaardigden bij de wereld organisatie dienen, aldus Knowland, te pogen Rusland te doen veroordelen wegens steun aan aggressie in het Verre Oosten. In zijn betoog verzocht Know land alle leden van de UNO erkenning van communistisch China van welke aard ook ongedaan te maken. Deze lan den dienen zich, aldus Knowland ,aan te sluiten bij de Verenigde Staten bij een volledige blokkade van de Chinese kust. Beschuldiging. Radio-Moskou heeft Maan dag een bericht van 't Noord-Koreaanse per-sbureau uitgezonden, waarin melding wordt gemaakt,van een „nieuw Ame rikaans bacteriënbombardement". Twee Maart j.l. zouden twee Amerikaanse vliegtuigen boven Wonsan aan de Oost kust van Noord-Korea bommen hebben uitgeworpen, welke vliegen, spinnen, vlooien en andere dragers van verschil lende soorten bacteriën bevatten. Waarschuwing. In verband met de binnen kort in te dienen begroting heeft het Engelse vakverenigingscongres een memorandum gericht tot de minister van Financiën, waarin de vakvereni gingsleiders de regering waarschuwen, dat een millioen arbeiders om loonsver hoging zouden kunnen vragen, wanneer de prijzen van voedsel omhoog zouden gaan. Verkenning. Functionarissen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben Maandag avond medegedeeld, clat zij geloven dat onbekende vliegtuigen, waarschijnlijk Russische, zo nu en dan verkennings vluchten boven Alaska en Noordelijk Canada hebben gemaakt. Bezoek. De opperbevelhebber van de UNO in Korea, generaal Clark, is uit Tokio vertrokken voor een bezoek aan Indo- China. Hij werd uitgenodigd door de Franse maarschalk Juin, die onlangs een bezoek aan Japan en Korea bracht. Verzoek. De Franse schrijvers Frangois Mauriac en Georges Duhamel hebben een petitie ondertekend, waarin aan de president van het Amerikaanse Hoge Gerechtshof wordt gevraagd het wegens atoomspionnage ter dood veroordeelde echtpaar Rosenberg gratie te verlenen. In het verzoekschrift wordt gezegd dat het wordt ingediend „in naam van lo gica, gerechtigheid en menselijkheid". Oefening. Boven West-Duitsland wordt thans de oefening „Jungle King" ge houden, waarbij de „Royal Air Force Bomber Command" zich zal verzetten tegen de tweede tactische luchtmacht, die in West-Duitsland is gestationneerd en bestaat uit Britse,. Nederlandse en Belgische vliegtuigen. Bij Nordhorn zullen explosieve bommen uitgeworpen worden. De vliegtuigen zullen gewapend zijn, teneinde terug te kunnen schieten als zij bij de zönegrens door communis tische vliegtuigen aangevallen zouden worden. De piloten hebben opdracht' zich op een afstand van 48 mijl van de zönegrens te houden. Vergunning. De Britse minister van ver voer, Alan Lennox-Boyd, heeft een or der bekend gemaakt, volgens welke Britse schepen een speciale vergunning nodig hebben om naar havens van Noord-Korea en continentaal China te mogen varen. Ook voor een tocht tussen havens in de twee genoemde landen is een dergelijke vergunning nodig. Een en ander is in overeenstemming met de belofte van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, aan de Ver enigde Staten, dat Engeland het embargo van de UNO op strategische goederen voor communistisch China zal ver scherpen. Tekortkomingen. Naar te Parijs wordt ver nomen, heeft generaal Ridgway zijn ernstige bezorgdheid te kennen gegeven over tekortkomingen in het Franse mi litaire bevoorradingsstelsel. Dit zou aan het licht gekomen zijn bij de jongste stafoefeningen te Fontainebleau. Franse militaire autoriteiten geven toe, dat het stelsel op vele punten te wensen over laat doch zij wijzen er op dat Frankrijk zowel in Duitsland als in Indo-China divisies heeft, waarvoor bevoorradings centra moeten worden gehandhaafd. Voorstellen. Beide Kamers van het Oost- Duitse parlement komen Vrijdag op een gemeenschappelijke vergadering bijeen om nieuwe voorstellen te formuleren voor een „vreedzaam herstel van de eenheid van Duitsland". Intergeallieerde organisatie. Op het con gres van het Franse „Comité d'Action de la Résistance", gehouden op 14 en 15 Maart in Parijs onder voorzitter schap van Georges Bidault, is besloten een commissie in te stellen, die de op richting van 'n intergeallieerde organi satie van het voormalig verzet zal be studeren. De commissie, waarin Bel gische, Nederlandse en Franse organi saties van het verzet zijn vertegen woordigd, heeft een voorlopig bureau in het leven geroepen, met aan het hoofd de Fransman Daniel Mayer. Een der drie vice-voorzitters is mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Nationale Federatieve Raad van het voormalige verzet in Nederland. „Miriella" in Abadan. Honderden mensen verdrongen zich gisteren op de kade toen het Italiaanse tankschip „Miriella" Maandagochtend te Abadan arriveerde. De laatste 20 km van de reis werd Jiet schip begeleid door een vijftiental Per zische schepen. De directeur van de olieraffinaderij bood de gezagvoerder van de „Miriella" bloemen aan en wenste hem geluk met het verbreken van de blokkade van de Anglo Iranian Oil Company. Voorts prees hij de Ita liaanse justitie om haar uitspraak die gunstig voor Perzië is uitgevallen in het proces om de vorige lading olie van het schip. De „Mirièlla", die 500 ton benzine zal innemen, vertrekt morgen weer. Arrestatiebevel. Tegen de Franse boer Gaston Dominici, op wiens land vorig jaar de Britse familie Drummond werd vermoord is een arrestatiebevel uitge vaardigd. Gaston Dominici is de 77- jarige vader van Gustave Dominici, die de lijken van Sir Jack Drummond, diens vrouw en 12-jarig dochtertje ge vonden heeft. Gustave werd 20 No vember tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij geen hulp verleend heeft aan het dochtertje dat nog tekenen van leven vertoonde toen hij het vond.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2