n KOM?, Marie-Thérèse Fourneau soliste op het laatste D-concert Bewoners Florapark in protest tegen vermaakstent Heemsteedse winkeliersvereniging na twee jaar ontbonden De moordenaar „Taboe" .Clowntje Rick fygifeetl Woensdagavond GEOPEND HOV met Nederlandse werken ZELFBEHANGERS Ook vrouwen hebben een taak bij de B.B. WOENSDAG 18 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Vroegere straatverenigingen keren terug Nu zal een ROXY smaken Ruik eerst maar eens Heerlijk, wat een cigaret Burgerlijke Stand van Haarlem Platina horloge is bij Houtplein gevonden Jubileum firma Bijvoet ROOD W/T*D£V Voor de kinderen FEUILLETON door Jean Bom mart (Uit het Frans vertaald) Le mouïiti rouge"geopend Kort geding tegen gemeente overwogen BAKKER'BEHANG Peter Wit 25 jaar dirigent bij „Kunstkring" Meisje in de vijver van Noorder Sportpark (Wordt vervolgd). De vier verenigingen, waarin de Heem- ■teedse middenstand zich voor enige jaren buurtsgewijze h2d georganiseerd, „Hecm- stede-West", ,.Jan van Goyenstraatvereni- gring", „Heemstede-Zuid" en „Het Centrum" hebben ongeveer twee jaar geleden ge tracht als „Heemsteedse Winkeliersver eniging" een eenheid te bereiken. Deze or ganisatie is evenwel een betrekkelijk kort leven beschoren geweest, want op de Dins dagavond in het „Cafétaria-Resta uran t" gehouden laatste ledenvergadering werd besloten, weer tot heroprichting van de oude verenigingen over te gaan en de H.W.V. als zodanig te ontbinden. Dit be tekent echter niet, dat ook de onderlinge samenwerking een einde gevonden heeft, want de vier besturen zullen nu gezamen lijk een overkoepelende organisatie vormen, waarin de wederzijdse belangen thans naar men aanneemt met meer kans op uiteindelijke resultaten behartigd kunnen worden. Dit was wel het voornaamste agenda punt van deze, onder leiding van de heer O. A. Brink staande vergadering. Het be sluit werd met een grote meerderheid van stemmen genomen, nadat er "slechts een korte discussie aan was vooraf gegaan. De voorzitter wees er daarbij op, dat de H.W V. de activiteit onder de Heemsteedse ADVERTENTIE middenstand blijkbaar slechts heeft kun nen verminderen, zodat het bestuur zich de laatste tijd niet meer moreel verplicht achtte een bepaalde actie te ondernemen of te stimuleren. Uiteraard kon hij niet anders dan déze gang van zaken betreu ren, ofschoon hij er van overtuigd bleef dat de H.W.V. ongetwijfeld veel had kun nen bereiken, indien zij slechts op een doeltreffender medewerking van de zijde der leden had mogen rekenen. Nadat het reeds vermelde besluit gevallen was, werd nog een voorstel uit de vergadering aan genomen, minstens één maal per jaar een algemene vergadering uit te schrijven voor alle leden der vier verenigingen. Etalage-wedstrijd Ook over de te houden étalage-wedstrijd werd spoedig overeenstemming bereikt. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren J. Klein, G. Wijkhuizen en A. Spekschoor, die zich met de voorbereiden de werkzaamheden zai belasten, waarna men met het College van. B. en W., dat deze wedstrijd heeft gestimuleerd en de prijzen ter beschikking stelt, contact zal opnemen. In principe werd besloten de wedstrijd Donderdag 16 April te beginnen, waarbij ook het publiek in de beoordeling betrokken zal worden, terwijl er voor alle vier verenigingen aparte prijzen worden uitgeloofd. Het is verder de bedoeling een onderscheid te maken tussen fraaie en direct op de verkoop gerichte étalages en die welke door de winkeliers zalf of door beroepsétaleurs vervaardigd zijn. Bij de rondvraag werd gewezen op de grote onbillijkheid welke er momenteel bij de winkelsluiting bestaat, in verband met het verschil in de regeling tussen Heem stede en Haarlem. Ook achtten enige win keliers zich door het gemeentebestuur on juist voorgelicht, waar het de bepalingen van het verplicht sluiten betreft. De voor zitter beloofde deze gevallen nader te zul len onderzoeken, waarna hij de vragen stellers eventueel een nieuwe gedragslijn zal adviseren. Aan het einde van deze vergadering maakt een der leden zich de tolk van alle aanwezigen, door de heer Brink zijn dank te betuigen voor de vele moeite die hij zich getroost, „het logge lichaam van de H.W V.", in beweging te houden. HAARLEM, 17 Maart 1953 ONDERTROUWD: 17 Mrt, J. Kniep en W. Köhnke. GEHUWD: 17 Mrt, E. M. Verbeke en P. M. van den Berg; A. Rol en W. A. van Hoof. BEVALLEN van een zoon: 14 Mrt, T. A. van de GriendSchuuring, 2 z.; 16 Mrt, E. J. NelisKaijen; H. C. Schmitzvan Reijsen; H. A. JansenSelhorst; H. N. Reugelink van Arum; 17 Mrt, W. Lodder—Jager; E. BeuvingHoppenbrouwer. BEVALLEN van een dochter: 14 Mrt, J. C. Scholtevan Zanten; 16 Mrt, J. F. Rijns dorpHuijgen. OVERLEDEN: 15 Mrt, A. P. Reuvekamp Gille—Smit. 74 j., Zaanenstraat; W. B. Pe ters, 66 j., Koninginneweg; W. J. Kouwen- berg, 66 j., Dr. Schaepmanstraat; M. Wolte ringBrink, 73 j., Perseusstraat; 16 Mrt, M. Nicolaia—Hogeboom van Buggenum, 71 j., Ie Zuidpolderstraat; J. van Cuijlenborg. 71 j., Spionkopstraat; H. Scheurwater, 92 j.. Ripperdapark; J. H. Wijnand, 75 j., Judith Leijsterstraat; F. H. Keuzenkamp, 52 j., Gast- huisvest; J. IJkelKleij, 74 j., Orionweg; C. J. ZWeegman, 56 jKedoestraat. ADVERTENTIE van 810 uur M. DOUWMA EN ZOON Gen- Cronjéstr 42-44 Haarlcm-N. Tel. 15438 In ons blad van Dinsdag deelden wij mee, dat een Utrechtse dame bij de Haarlemse politie aangifte had gedaan van het ver liezen van haar platina armbandhorloge. Een lezeres heeft dit bericht gelezen en zich in verbinding gesteld met de politie. Zij had het horloge in de omgeving van het Houtplein gevonden en mee naar huis ge nomen. Zij verkeerde in de veronderstelling dat het gevondene van weinig waarde was. Na het lezen van het bericht heeft zij het horloge nog eens bekeken en het kwam overeen met de beschrijving. De lezeres heeft hierna de politie op de hoogte gesteld van haar vondst. ADVERTENTIE Dampo keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht Dinsdag is in Hillegom het honderdvijf- entwintigjarig bestaan gevierd van de fir ma Bijvoet, die een groot aantal jaren in Overveen gevestigd is geweest en sedert enkele jaren in Hillegom. Voorts was de heer H. de Groot, een der directeuren, veertig jaar aan het bedrijf verbonden. In de morgenuren hebben de directie en leden van het personeel de jubilea her dacht. De heer P. C. de Groot richtte zich namens het personeel tot de directie en bood als aandenken een zilveren brieven- opener aan. Bij de huldiging van de heer H. de Groot voerde de heer J. Bijvoet, een der direc teuren, het woord en overhandigde deze gen vulpen en een vulpotlood namens directie en personeel. In hotel Sistermans hebben de directie en de heer H. de Groot des* middags een receptie gehouden, waarop velen gelukwen sen hebben aangeboden. Onder hen waren jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, burgemeester van Hillegom, de heer Hoog, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, een deputatie van de afde ling Overveen-Bloemendaal van deze ver eniging, directies van veilingen te Lisse, Bovenkarspel en 's Gravenzande en vele zakenrelaties. Bij de directie kwam in de loop van de dag een groot aantal telegrammen en brie ven binnen. ADVERTENTIE Over het gehalte der solisten op de H.O.V.-concerten van dit seizoen wordt terecht algemeen met lof gesproken. De Franse pianiste Marie-Thérèse Fourneau, die aan het laatste concert van serie D meewerkte als soliste in het Concert voor piano en orkest van Ravel, heeft de D-serie schitterend, besloten. Zij is een leerlinge van Marguérite Long, aan wie Ravel zijn Concert in G opdroeg, die het ten doop hield en van wie wij het op een avond van de Haarlemse Bachvereniging, met de com ponist aan de lessenaar, voor het eerst hoorden. De indrukken van die eerste kennisma king met het merkwaardige pianoconcert waren zo verrassend, vooral de strakheid van de interpretatie, waaronder Ravel zijn gevoel wenste te verbergen, dat wij cms na twintig jaar nog precies kunnen voor stellen hoe het klonk: objectief, maar der- ma'e geladen, dat men een warm sentiment onder de schijnbaar koele oppervlakte voelde gloeien. Het ligt blijkbaar niet in de aard en het karakter van Marie-Thérèse Fourneau om in uiterste consequentie de interpreta- Maar ja, dat was niet zo eenvoudig. ...Ze waren maar weggehold, en nu wisten ze niet meer precies, waar de ballon lag. Al die rare. witte bergen zagen er precies eender uit, en daartussen konden ze gemakkelijk verdwalen! „We zullen er gauw naar moeten zoeken", zei de professor. „Als we niet bij ons eten kunnen komen, ziet het er slecht voor oiis uit; ik zou niet weten, waar we hier eten kunnen vinden op de maan!" Dat was erg lastig. Er zat van alles genoeg in de ballonschuit geborgen, maar als ze die niet konden vindenhadden ze niets. De jongens keken elkaar eens aan. Ze dachten alle drie hetzelfde: als ze niet waren meegegaan op deze wonderlijke reis, zaten ze nu niet in moeilijkheden! Eigenlijk was die vreemde professor de schuld van dit avontuur; maar ze durfden er niets van te zeggen. „Kom, we zullen maar eens goed gaan zoeken", stelde de professor voor. „Ik hoor niets meer van de maanmannen, denkelijk hebben ze de achtervolging opgegeven. De ballon kan niet ver uit de buurt zijn. Laten we maar allemaal goed kijken, of we de ballon ergens zien!" Ze maakten zich gereed om de tocht te beginnen, toen Bunkie even om een hoekje van een berg keek; hij meende iets te horen. „Pas op! Daar komen ze aan!", schreeuwde hij waarschuwend. En daar kwamen de maanmannen tierend aangestormd tie van haar lerares, die ten slotte die van Ravel was, na te bootsen. Haar vertolking had een eigen karakter, waaraan alle koel heid van een gepantserd gemoed vreemd was. Wel bleef het in het Adagio gereser veerd, maar niet ongevoelig, objectief maar lenig, helder maar niet nuchter van klank. Reeds in het zangthema van het eerste hoofddeel door een milde sonoriteit, die een persoonlijk beleven verraadde. En in de uitbundige finale sprak evenzeer de zich uitlevende blijheid, als de zin voor een virtuoze prestatie. Marie-Thérèse Fourneau interpreteert op haar manier. En dat is een zeer fijngevoelige, die zich niet te buiten gaat aan excessen van te veel of te weinig, maar die het werk van Ravel een diep-menselijk accent geeft, hoe beschei den en delicaat dit er ook opgelegd is. Toon Verhey deed met zijn orkest de rest om het meesterlijke werk brillant en ge laden voor het publiek te brengen. Wat de solo-trompettis'e en de alt-hoboïst pres teerden, mag wel met veel lof vermeld worden. Met bijzonder genoegen hebben wij deze avond geluis'ei-d naar twee composities van landgeno'en: de „Bretonse Suite" van Gerard von Brucken Fock en het „Capric cio" van Hendrik Andreissen. Het eerste werk gaf de bevestiging van hetgeen wij on'angs in deze kolommen schreven over wijlen Von Brucken Fock, namelijk dat hij een meester was van de kleine vorm en dat hij zijn picturale aanleg in zijn orkest suites duidelijk aan cle dag legde. De zes delen, zwaaruit de „Bretonse Suite" be staat, zijn als het ware evenzovele muzi kale momentopnamen, met schildersoog ge zien en met kleurige orchestrale middelen kort en bondig gerealiseerd. Een indruk, een sche's, meer niet. Waar het muzikale handwerk van doorvoeren en ontwikkelen zou moe'en beginnen, zegt de comnonist: stop! Alleen de religieus getin+e Hymne voor het koper met strijkbassen houdt hem iets langer bezig. Dit is dan ook geen visu eel. gegeven, maar één dat het innerlijke wezen raakt van de tot inge^o^en over weging geneigde kunstenaar. Hij maakte er een prachtig klinkend koraal van zonder meer, want ook hier blijft de ontwikkeling achterwege. In zijn Bretonse Suite her kennen wij de mens Gerard von Brucken Fock in heel zijn gecompliceerdheid. Maar dat hij ook fraai voor orkest kon schrijven, bewees de zeer verzorgde vertolking. Evenveel lof verdient ook de verklan king van Andriessens „Capriccio", een werk dat de onmiskenbare muzikanten- natuur verraadt van de componist, die niet moe wordt zijn geestig spel te spelen met zijn thematisch materiaal en dit abstracte spel tot een boeiend geheel weet te maken, dat niets anders dan muziek is om vreugde aan 1e beleven. Tot slot werd nog de „Vijfde" van Beethoven ten gehore ge bracht. Verhey hield zich aan vlotte tempi en bereikte een treffend samenspel. JOS. DE KLERK. 10) Heeft uw broer nooit neigingen tot zelfmoord getoond? Neiging tot zelfmoord? herhaalde Maurice op een woedende toon. Wat wilt u daarmede zeggen, brigadier! Zonder te antwoorden doorzocht Godard de kamer, de resten optillend, met zijn voet de geblakerde planken opzij schui vend, die eens een commode waren ge weest, het verbrande bed verplaatsend. Tenslotte ging hij naar het venster om een blik te werpen op het grintpad, dat het huis van de weg scheidde. Wat zoekt u nu nog? zei Maurice op een verbitterde toon. Ik heb u niet nodig om mijn bevin dingen te noteren, mijnheer, Lefort zei Godard op rustige toon. U kunt weggaan, als u zich slecht op uw gemak voelt. Ik vraag u alleen wat u zoekt. Een blik benzine. Of een grote fles. Moet ik u uitleggen waarom? Ja! Dat zou me genoegen doen! Welnu, uw veronderstelling van een aanslag houdt geen steek. Niemand be halve u, die een sleutel had, kon het huis binnengaan of er, wat dan ook, in gooien door luiken, die gegrendeld zijn losge rukt. Bent u het daarmee eens? Ja, maa^r Men kan ook de hypothese niet aan nemen van een tijdbom, een helse machine die ontploft door een wekker of een Bick- fort-lont. De Bickfort-lont ruikt heel erg, als hij brandt en van een wekker zou men stukken moeten terugvinden Maar een tijdbom zou zeker een meubel of de vloer verpulverd hebben. Niets van te zien. Dus geen bom! Wat dan? Uw broer heeft zelfmoord kunnen plegen met benzine. Een blik of een grote fles op de grond kunnen leeggieten en een lucifer afsteken. Dat is idioot! Hij had er geen enkel motief voor! Juist de nacht van zijn huwe lijk? Hij was niet gek! En waar is het blik of de fles? Ik zie hier nog al wat glasscherven op het parket. Van de ruiten! Neen. Al die scherven hebben naar buiten moeten vliegen. En dan hier.... Daar.... Hier.... Daar nog eensDat is allemaal gebogen glas! De brigadier wees met de punt van zijn schoen naar dikkere stukken glas. Hij raapte er drie op, die hij nauwkeurig be keek en, en terwijl hij ze op de schoorsteen legde, voegde hij ei aan toe.. Dat zijn schei-ven van flessen, dat kun je zo zien, Kijk maar naar die twee stukken van de hals! Die flessen zijn van de cognac! riep Maurice uit, die tot dusverre onthutst had staan luisteren. Bij het afscheid nemen had men twee flessen aan Victor gegeven, één onder ieder arm. Goed, zei Godard. Het laboratorium zal het wel verifiëren. En dan bovendien, uw verhaal van flessen benzine is onjuist. Het gaat niet om een brand, maar wel degelijk om eeri ontploffing! Kijk die bende eens aan! Het is voldoende, dat rnen enkele seconden aarzelt met het aansteken van de lucifer. Dat kan gebeuren! Dan zijn de benzinedampen voldoende om een ontplof fing te veroorzaken voor de brand.... TenzijWas het gas hier al aangelegd? Neen! Nog niet. De buizen zijn in de badkamer en de keuken aangebracht, de meter ook, maar de geyser en het fornuis zijn niet gekomen. Kijk! Zij gingen de badkamer binnen. De bui zen voor het water en het gas van de toe komstige geyser waren open, klaar om aangesloten te worden. Hé, maar de gaskraan is open! zei de brigadier. Hij boog zich vlug voorover om te rui ken. De meter is afgesloten, en zelfs in ge sloten toestand vastgezet met een touwtje! zei Maurice. U denkt toch zeker niet, dat men hem ging openzetten met al die bui zen overal! Goed. En de meter heeft geen lek, zei Godard, overeind komend. Toch had u deze handle moeten sluiten. Hij was dicht. Maar de schilders maakten de keuken af. Nieuwsgierigen kwamen hier binnen als in een molen, kwamen overal aan! Vooral de jongens. Vooral daarom heb ik die meter verwenst. Zoals overal hier, zit hij aan de buitenkant tegen de muur. Opdat men de stand kan opnemen, ook al zijn de bewoners afwezig. Was hij vanmorgen nog gesloten? Dat was het eerste, waar ik naar ge keken heb voor ik het huis binnenging. Jammer, zei de brigadier, dat zou alles verklaard hebben: ontsnapt gas.... Laten we nu hier weggaan. Laten we naar een rustiger plaats gaan voor enige aan vullende vragen. Bij mij? Dat is hiet tegenover. Zoals u wilt. Zij gingen de deur uit. Inplaats van naar de poort te gaan, liep Godard naar de overblijfselen van het afgebrande kippen hok. Maurice voegde zich bij hem: Dat is er ook nog! zei hij. U gelooft toch niet, dat mijn broer tijdens de recep tie zelf brand gesticht heeft! Toen men hem is komen waarschuwen, heeft hij ge antwoord: „Goed! We zullen morgen wel een klacht indienen.. We hebben de tijd. ADVERTENTIE RIJWIEL MOTO* De bewoners van het Florapark en het aangrenzende deel van de Wagenweg zul len vandaag een adres aan de gemeente raad en het College van Burgemeester en Wethouders opstellen, waarin zij proteste ren tegen de aanwezigheid van de danstent in dat park. ZU beroepen zich daarbij op het servi tuut dat er op de villa's in het park ligt en op een naar hun mening bestaande bepa ling in het contract waarbij de gemeente de grond van het Florapark indertijd van een kerkgenootschap kocht, een bepaling die inhield dat het gemeentebestuur zich verbond deze grond altijd als park te hand haven en te doen onderhouden. De protesterende bewoners overwegen nog de mogelijkheid van een kort geding tegen de gemeente wegens het niet na komen van die voorwaarden. Wethouder D. J. A. Geluk heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van Haarlem- Lichtstad gisteravond bij de opening van „Le moulin rouge" gezegd dat hij zich zeer goed bewust was van het feit dat tallozen de plaatsing van de tent in het Florapark niet toejuichten, omdat niet ontkend kan worden dat zij een ontsiering voor de om geving betekent en dat het onvermijde lijke lawaai onaangenaam voor de omwo nenden is. B. en W. hebben die toestemming dan ook niet met plezier gegeven. Zij zagen haar echter als een noodzakelijkheid, nu te verwachten valt dat een grote stroom be zoekers van Flora en Lichtstad zich in Haarlem willen verpozen. Ook grote aan tallen gasten kunnen hier hun maaltijden gebruiken. Bovendien zei de heer Geluk bewonde ring te hebben voor de exploitant, de heer Thoolen, die ondanks veel tegenslagen en moeilijkheden zoveel doorzettingsvermogen heeft opgebracht, dat „Le moulin rouge" nu toch draait. Op het nippertje, want de tapvergunning kwam pas Dinsdagmor gen af. Wij maken nog melding van het inder- ma dat voor de eerste week is vastgesteld daad in dit genre aantrekkelijke program- en waaraan medewerken het orkest „De ADVERTENTIE die keus maken uit onze enorme sortering behang, krijgen bij ons gratis in bruikleen een plektafel met de benodigde borstels Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Randjes afsnijden 5 ct. per rol. Op 18 Maart, vandaag dus, is het vijfen twintig jaar geleden, dat de heer Peter Wit benoemd werd tot vaste dirigent van het Spaarndammer fanfarecorps „Kunstkring". En met deze muziekvereniging behaalde de heer Wit in de hoogste afdeling ongeveer veertig eerste en ereprijzen. Ook wist hij verschillende malen de directeursprijs in de wacht te slepen en het getuigt wel van de grote kunde van 'deze dirigent, dat ook ziin andere verenigingen, in Lisse, Sassen- heim en Haarlemmermeer, vele fraaie resultaten hebben geboekt. Dikwijls maakte hij met andere voor aanstaande musici deel uit van een jury en ook daarin was hij altijd een zeer gewaar deerd medewerker. Op 21 Maart wordt er in Spaarndam, ter gelegenheid van dit jubileum een huldi gingsavond gehouden en het zal de dirigent ongetwijfeld aan belanr-telling niet ont breken. De agent van politie P. M. Smeels, die Dinsdagmiddag in het Noorder Sportpark surveilleerde, zag in de vijver op een af stand van twintig meter van de kant, een kind drijven. Hij sprong te water en redde het kind. De drenkeling was de vierjarige Cornelia Klozen. Het meisje is naar een kleedkamer van een der sportterreinen ge bracht, waar een sporttrainer aanwezig was om hulp te verlenen. Het had geen nadelige gevolgen opgelopen. Per auto is het meisje naar haar woning vervoerd. vijf Corona's" onder leiding van Henny van Vliet, het dansorkest van Freddy Hull, dat 's avonds van 20 uur tot 1.30 speelt (het huisorkest begint reeds 's middags om twaalf uur en verzorgt ook de lunch- en dinermuziek) en verder zijn er gemiddeld drie attracties per twee uur, onder meer de jongleur-goochelaar-equilibrist Gerry Mon- tagne, de danseres Marina Houber en het danspaar Ainée en Armand. Ook kin dervoorstellingen liggen in het voornemen. (Naar aanleiding van het voorgenomen protest van de bewoners van het Florapark vernamen wij van de zijde van het ge meentebestuur, dat in het raadsbesluit be treffende de aankoop van het Florapark niets vermeld staat omtrent de bestemming. Voorts zei men ons, dat de bewoners van het Florapark niet te vrezen hebben dat de vergunning voor „Le moulin rouge" een précédent betekent.. Het ligt geenszins in de bedoeling van het Florapark bij voor komende gelegenheden een kermisterrein te maken. Overigens is de gemeente wel met de exploitant overeen gekomen dat deze haar vrijwaart tegen de gevolgen van eventuele schadevergoedingsacties. Red.). Tijdens een bijeenkomst van de leden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Haarlem en omstreken, hield mevrouw M. D. Eickholz een korte propagainidatoespraak over de taak van de vrouw bij de Bescherming Bevolking. Zij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat vele functies in deze organisatie zeer be slist niet door wouwen vervuld kunnen worden. Men denke hier slechts aan de zware taak van de brandweerman en van de politieagent. Wat kan de vrouw dan wel doen na een bombardement of een natuurramp, zoals een storm of een overstroming? Zij zal ingeschakeld kunnen worden bij de dienst „Sociale verzorging". Immers, de even tuele vluchtelingen hebben meestal alles verloren en er dient direct voedsel, kle ding en onderdak beschikbaar te zijn. Ook is het uitermate belangrijk, dat er advie zen of inlichtingen over vermiste familie leden gegeven kunnen worden. Verder denke men vooral aan de specifiek vrou welijke beroepen, zoals verpleegster, kin- derverzorgster, telefoniste en wat dies meer zij. Mevrouw Eickholz deelde de aanwezigen mee, dat Haarlem in elf wijken is ver deeld. In iedere wijk bevindt zich een ver- zamelpost, van waaruit de organisatie ge regeld wordt. De vluchtelingen blijven ech ter niet lang in deze omgeving, want na enkele uren worden zij doorgestuurd naar de diverse opvangcentra, die aan de bui tenkant van de stad gelegen zijn. In deze centra zullen de evacué's geruime tijd. moeten doorbrengen en het is dus begrij pelijk, dat er zowel voor de lichamelijke als de geestelijke verzorging van deze men sen moet worden ingestaan. Een opvang centrum zal bijv'oorbeeld een ziekenzaal en een centrale keuken moeten hebben. Iedere vrouw boven de zestien jaar en zonder kleine kinderen zal zich voor da B.B. kunnen opgeven. De leeftijdsgrens naar boven is onbeperkt en iedere vrouw, die zichzelf in staat acht een of ander werk goed te verrichten, zal ingeschakeld kunnen worden. Ook de lichamelijk zwak kere vrouwen zullen mee kunnen helpen, namelijk als administratieve kracht, tele foniste of cantineverzorgster. Vrouwen met kleine kinderen zullen in de gelegenheid gesteld worden cursussen de zelfbescherming te volgen, zodat ook zij in tijden van nood weten wat haar te doen staat. Het is, volgens spreekster, dus in de eer ste plaats noodzakelijk, dat de belangstel ling voor de B.B. ook na de wervings actie levendig blijft en dat er steeds een volledig vrouwelijk corps klaar staat om bij het eerste sein hulp te verlenen. De heer II. J. de Vries, hoofd van de Bescherming Bevolking in Haarlem, beant woordde na deze toespraak nog enkele vragen, die door de dames gesteld werden en tenslotte wees hii de dames op de grote invloed, die zij kunnen uitoefenen op hun echtgenoten, zodat nog meer mannen zich. aanmelden. 51 aanmeldingen Dinsdag hebben zich in Haarlem 51 vrij willigsters en vrijwilligers aangemeld. De schurk, die het op me voorzien heeft, zal niet in het Paradijs komen!" De schurk is daarna echter weer begonnen. En dit keer is hij geslaagd! Zou het dezelfde zijn? U zult moeten toegeven, dat dat goed mogelijk is. Natuurlijk. Zij kwamen bij de poort. De brigadier boog zich over de gasmeter, die in de kleine muur voor het huis was gebouwd en beschermd werd door een houten om lijsting met een zinken afdakje. Godard pakte de handle en opende hem, ondanks het touwtje, dat er aan vastzat. Zeg eens, men kan hem toch openen, die handle. Natuurlijk, als u het forceert! Het touwtje is alleen om te verhinderen, dat men uit verstrooidheid opendraait of dat hij uit zichzelf opengaat. Hij draait moeilijk, zei Godard Ja. U kunt van uw idee omtrent gas wel afzien. Hij was dicht, er was geen kubieke centimeter gas in het huis! Buiten dat, u denkt toch niet, dat we de brand met tien emmers water hadden ge doofd met die buis voor de geyser in de badkamer! Accoord. HOOFDSTUK V Zodra hij in zijn kamer was, deed Mau rice Lefort zijn doornatte lakschoenen uit, die hij verving door een paar pantoffels. Hij trok een gemakkelijk zittende winter jas aan, opende een kast en haalde daar uit een fles en twee glazen. Een slokje cognac, chef? Dank u, zei Godard. Ik ben in dienst. Maar wat u-betreft, ga uw gang! U hebt het wel nodig. Maurice ledigde twee glazen achter el kaar. De brigadier nam een stoel en legde zijn boekje op tafel. De overlevende jong ste van de Leforts ging op het bed zitten, met een deken over zijn benen. Hè! zei hij. Zo gaat het wat beter. Dat is een afschuwelijke geschiedenis, bri gadier. Ik zal maar niet meer proberen het te verklaren. Ik begrijp er niets van. En u? Mij verbaast de dood van Rosie het meest! antwoordde Godard. Het schijnt, dat uw broer Victor gedood is door een explosie van benzinedampen. Maurice haalde zijn schouders op. Benzine of wat dan ook, vervolgde Godard. Het Laboratorium zal het wel vaststellen, wees maar gerust. Het geval zou al verklaard zijn, als een fles terpen tijn van de schilders de hele nacht in de badkamer heeft opengestaanHet komt er eigenlijk ook weinig op aan. Wat ik wil de zeggen is, dat uw broer gestorven is terwijl hij streed tegen een vergiftiging, voordat de ontploffing hem doodde. Maar zijn vrouw? Zelfs als zij toen al dood was, zou het eerste wat Victor deed, toen hij ontwaakte, geweest zijn haar te schudden, haar uit het bed halen om haar weer bij te brengen!

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6