Lente, maar niet op 21 Maart W. F. Jansen sprak over beroepskeuze Attracties in Haarlem-Lichtstad Jeugdige Jean-Louis Stuurop solist op het laatste sch ooiconcert Muziek uit de Pruikentijd in de Renaissancezaal Zie Boven: Eadio Moors De verbindingsdienst der Bescherming Bevolking Een walkie-talkie op de Grote Kerk ^zBrieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Inleiding op ouderavond van Führhopschool Doortastende kornets werden niet bedankt Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken Turks bezoek aan de Flora Dokter F. A. J. van der Aa 25 jaar arts in Haarlem „Drie is te veel" Sociaal Voorlichtingsbureau Twee mannen verdacht van kabeldiefstal aangehouden Kinderwagen reed de Bakenessergracht in Tentoonstelling van Aalsmeerse producten K.L.M.-adviseur W. D. van Os overleden ZATERDAG 21 M A ART 22 5 3 Op een ouderavond voor de Führhopschool in Haarlem-N. heeft, na de behandeling van enige interne zaken, de heer W. F. Jansen, ambtenaar van Beroepskeuze, een interessante causerie gehouden over Beroepskeuze, waarin hij wees op de grote be tekenis van het kiezen van het juiste beroep. Reeds in de 17e eeuw noemde de Franse denker Pascal het kiezen van een beroep een der voornaamste beslis singen in het leven. Het feit, dat we in oiis land ongeveer 5000 beroepen kennen, maakt het niet gemakkelijk tot een keuze te komen. Aan de hand van voorbeelden toonde de heer Jansen aan, hoe belangrijk het is welke keuze wordt gedaan. Dat een kind, waarvoor een dergelijke keus moet worden gedaan, daarop zelf een zekere in vloed moet kunnen uitoefenen, werd in 1950 op een congres van ambtenaren van Beroepskeuze door een inleider betoogd toen hij de stelling poneerde, dat een kind er recht op heeft het beroep te kiezen, dat het zelf wenst. Onderzoekingen tonen echter aan, dat de voorliefde, welke de kinderen voor een beroep hebben, niet altijd in overeenstem ming is met hun aanleg en geschiktheid. Ook de argumenten, welke de jongelui voor hun beroepskeuze aanvoeren, zijn niet altijd gefundeerd, hetgeen eveneens uit vele voorbeelden bleek. Slechts een gefundeerde keuze van de kinderen kan een begin vormen voor een onderzoek naar de mogelijkheden om hun wens in, vervulling te doen gaan. Van een gefundeerde keuze bij het kind is o.a. sprake, indien het ondanks de tegen werking, van ouders in zijn keuze blijft volharden. In zodanige gevallen is er zelfs sprake van een roeping en de practijk leert, dat jonge mensen soms, zonder dat er van begaafdheid gesproken kan worden, dan zij hun doorzettingsvermogen slagen als predikant, priester, arts, enz. Bescheiden taak Spreker beschouwt de taak van het in stituut ..Beroepskeuze" van bescheiden aard. Hij acht het wel van belang, dat er naast de adviezen van de leerkrachten der scholen een instituut is, waartoe men zich voor inlichtingen kan wenden. Beroepskeuze bepaalt zich namelijk niet uitsluitend tot het verstrekken van per soonlijke adviezen, er worden ook inlich tingen van algemene aard verschaft, zoals studiekosten, perspectieven met betrekking tot bepaalde beroepen en wijst zo nodig op dreigende gevaren van werkloosheid in sommige beroepen. Spreker waarschuwde er daarbij tuel voor. dat Beroepskeuze niet de toekomst kan voorspellen. In het algemeen is er een streven waar te nemen, dat de ouders hun kinderen een betere maatschappelijke positie willen ver schaffen dan zij zelf hebben bereikt. In dat verband wees spreker er op, dat niet ieder een aan de top van de maatschappelijke ladder kan staan. Met nadruk waarschuwde hij er voor bij de kinderen geen tegenzin te wekken voor een beroep, waarvan de ouders zelf niet houden, omdat het juist het beroep zou kunnen zijn, dat aan het kind de ware arbeidsvreugde kan schen ken. Ook is het van belang de kinderen zo volledig mogelijk voor te lichten omtrent de bestaande beroepen. Zij moeten weten ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Zonder overdrijving kan men stellen, dat de Verbindings- en Verkenningsdienst het zenuwgestel vormt van de organisatie „Bescherming Bevolking". De Verbin dingsdienst is verantwoordelijk voor het handhaven van een doorlopend contact tussen alle schakels in de B.B. Dat zijn er vele. In het belang van een snelle hulpverlening en een vroegtijdige alarmering zal het nationale B.B. com mando doorlopend verbonden moeten zijn met de gewestelijke en provinciale com mando's (voor de inzet van de Mobiele Co lonnes). de gewestelijke en provinciale commando's dienen steeds in vei-binding te staan met de plaatselijke commando posten (voor de onderlinge hulpverlening) en de commandoposten moeten voortdurend alle plaatselijke B.B.-diensten kunnen be reiken. De verbindingsmiddelen zijn mo dern: telefoon, telex, radiotelegrafie en radiotelefonie. De Verkenningsdienst vei-schaft het hoofd van de B.B. in een gemeente of kring de noodzakelijke gegevens over de plaats en de gi-enzen van bominslag en branden, als aanvulling op de meldingen van de uitkijkposten en wijkposten. Voorts meldt hij de aai-d en de omvang van bran den en vernielingen; hij geeft aan, welke straten versperd zijn en welke gebouwen direct gebruikt kunnen worden als verza melplaats voor gewonden en daklozen. Ver kenningswagens, uitgerust met radiotele- fonische zend- en ontvangapparaten geven de meldingen door. Indien mogelijk zullen zij worden bediend door het plaatselijk po litiepersoneel. Met inbegrip van de bezet ting van de commandoposten zijn er voor de Verbindings- en Verkenningsdienst in ons land ongeveer 10.000 vrijwilligers nodig. Het lichaam van de B.B. zal niet kunnen functionneren, zolang dit aantal vrijwilli gers niet aanwezig zal zijn. Dit legt een grote verantwoordelijkheid .!p de schouders van die mannen en vrou wen, die door hun opleiding, beroep of aanleg voor dit werk geschikt zijn. Gisteren: 48 meldingen Gisteren hebben zich aan de verschil lende bureaux in Haarlem 48 vrijwilligers gemeld. Het totaal aantal is daardoor 788 geworden. We geven hier opnieuw een wijksgewijs overzicht van plaatsen waar inlichtingen kunnen worden ingewonnen en aanmel dingen kunnen geschieden: Stadhuis, in gang onder de klok, (geopend van 917 uur en van 19.3021.30 uur, behalve Za terdag); H. B.S. voor Meisjes, Tempeliers straat 1, (van 19.3021.30 en Zaterdag van 14-17); deze tijden gelden ook voor de olgende scholen: Prof. Dr. Gunningschool, I loof manstraat 17; Gemeenteschool, Chr. iluygenspïein 81; R.K. Meisjesschool San ta Maria, Anthoniestraat; St. Lambertus- school, Amsterdamstraat 61; Gebouw Ne derlands Hervormde Gemeente, Van Eg- mondstraat 11; Lorentzlyceum, Santpoor- 'erplein 28; Prinsenschooi; Soendastraat 1 Koningin Emmaschool, Roerdomp- -'?in 19. Aan de politiebureaux kunnen voorts aanmeldingsformulieren worden verkre gen. welke mogelijkheden er zijn. In dit ver band wees spreker op de nog onvoldoende voorlichting van fabrieken, waardoor de kinderen slechts de benaming kennen. Als de juiste tijd voor inschakeling van Beroepskeuze noemde spreker het tijdstip, waarop de kinderen in do zesde klasse van de lagere school zitten. Tot slot stelde de heer Jansen vast, dat het de plicht van de ouders en de taak van Beroepskeuze is om te trachten de kinderen te brengen op de plaatsen, waar zij behoren. Auto in brand op Koudenhorn De aandacht van de kornets van het regiment Luchtdoel artillerie „Ypenburg", dat gelegerd is in de Koudenhomkazerne te Haarlem, werd gisteravond tijdens de maaltijd getrokken door een auto op de Koudenhorn, die aan de achterzijde in de buurt van de benzinetank in brand stond. De kornet Beugel bedacht zich geen ogenblik, greep een schuimblusser en rende naar buiten, gevolgd door zijn makkers. De auto was inmiddels naar de water kant gereden en de inzittenden poogden met een handpompje het vuur van open water af te blussen, hetgeen slecht lukte. Het schuimblusapparaat doofde de brand echter in een oogwenk. En toen was het moment aangebroken om zich even voor te stellen, handen te schudden en te bedanken, zou men denken. Geen sprake van: de automobilist en zijn medereizigers stegen ijlings in en verdwe nen zonder complimenten uit het gezichts veld van hun helpers. Het enige wat deze met zekerheid we ten is, dat 't autonummer luidt: GZ 87961. coccooorcoeo^.:co.:3ccca3cxxxxoocoocicooccor>coccoax»cOTr«coc<x>oc>a>3^cxKxc>cKc^^ Vishal: Diepzee-aquarium, 10 tot 23 uui\ Stadhuis: Poesjenellenkelder, 15, 16, 17, 20, 21 en 22 uur. Op Maandag, Woens dag en Vrijdag kan de hal bezichtigd worden van 20 tot 22 uur. Grote Kerk: Bezichtiging (8-17, 20-23 uur) en Orgelconcert (21-22 uur). Vleeshal: Taveerne „Hyacinth" van 10 uur 's moi-gens tot 2 uur 's nachts. Frans Halsmuseum: Speciale expositie, des avonds verlicht. 10 tot 16 uur en van 20 tot 23 uur. (Zondags van 13 tot 16 en van 20 tot 23 uur). Huis Van Looy: Voorjaarstentoonstelling K.Z.O.D. 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. (Zondag van 13 tot 17 uur). Teylers museum: „Bloemenwereld van oude en moderne Nederlandse kunst", 10 tot 17 uur (Zondag 13 tot 17 uur, Maandag gesloten). Rondritten: per autobus 20, 21 en 22 uur van het Soendaplein. Rondvaarten: per boot, vertrek Houtbrug. Pendeldiensten: per miniatuurtreintjes van Frans Halsplein naar den Hout. Cabarets: in de tent in het Florapark, Die Raeckse, De Waag en hotel Lion d'Or. Verlichte gebouwen: Frans Halsmuseum, torens Nieuwe Kerk en Bakenesser- kerk. tuin Proveniershuis, Grote Kerk, Stadhuis, Hoofdwacht, Vleeshal, Janskerk, Hofje van Staats, Gasthuishofje, Stadsschouwburg, Kathedraal Leidsevaart, Gravestenenbrug met ti-apgevels aan het Donkere Spaarne, Amsterdamse Poort, gebouw Provinciale Griffie. De Flora te Heemstede is iedere dag geopend van 8,30 tot 23 uur. De i-eeks paedagogische concerten, geor ganiseerd door de Commissie voor de cul turele vorming van de schooljeugd, werd gisteravond door de H.O.V. besloten. Wethouder D. J. A. Geluk hield een korte toespraak, waarin hij de gevoelens van voldaanheid van de commissie over het welslagen van de concerten vertolkte. Steeds bestond hiervoor een grote belang stelling, die ook bleek uit ontvangen brie- ven van jeugdige luisteraars. De wethouder verraste de jongelui tenslotte met de mede deling, dat het bestuur van de H.O.V. be sloten had hun op de toegangsprijs voor de Zomer-concerten reductie te verlenen. Na deze inleiding begon het concert. De bedoeling hiervan was de schooljeugd te laten kennismaken met romantische en moderne absolute muziek, die dus haar waarde in zich zelf heeft en die niet ge schreven werd als uitbeelding van een ver haal of als typering van een persoon. De eerste twee werken, het Vioolconcert in g van Max Bruch en de Sinfonietta van Hugo Godi-on beantwoordden inderdaad aan de opzet van het concert. Het derde werk, het symphonische gedicht „De tove naarsleerling" van Paul Dukas stond hier buiten. Zoals de dirigent Marinus Adam al opmerkte', omdat het hier ging om een zo realistisch mogelijk klankenbeeld van Goethes gelijknamige ballade. De weten schap, dat dit brillante karakteristieke werk van Dukas zo geliefd was bij de mu- ziekminnende schooljeugd, had de dirigent e>- toe bewogen het op het programma te plaatsen. Enkele woorden wijdde Marinus Adam aan het Vioolconcert van Max Bruch, welke muziek typerend is voor de tijdgeest der romantiek: bewogen en met een over vloed van melodische en harmonische warmte. De solist in dit concert was de violist Jean Louis Stuurop, een 16-jarige jengeling, die van de meeste der jeugdige toehoorders een klassegenoot had kunnen zijn. Deze omstandigheid maakte het con tact tussen het podium en de zaal wel zeer sterk. Ieder besefte het: Jean Louis Stuurop stond hier als een muzikaal zeer begaafde ver tegenwoordiger van de jeugd, als een jong violist, die bewondering afdwong door de hoge graad van de ontwikkeling van zijn techniek en toch ook door cle prille muzikali teit, die op de hoogtepunten van expressieve spanning aan zijn spel enige diepte kon geven. In deze vertolking lag waarlijk een belofte voor de toekomst. Marinus Adam zorgde met het orkest voor een begeleiding, die uitnemend aansloot bij de voordracht van de solist en die vooral bij de zelfstan dige orkestgedeelte de gloed en de stuwing kreeg waarop de muziek om vraagt. Voordat met de uitvoering van de Sinfo nietta van Godron begonnen werd, gaf de dirigent een beschouwing over de plurito- naliteit waarop dit stuk gebouwd is. Die beschouwing betekende een waarschuwend „Weest op je hoede" voor wat je na het concert van Bruch aan samenklanken in het werk van Godron te horen krijgt. De HAARLEM, 20 Maart 1953 GEHUWD: 20 Mrt, N. Taylor en Th. Heijt- meijer. BEVALLEN van een zoon: 20 Mrt, A. M. HartendorpKoelman: G. J. T. Beelenten Berge; A. C. Kaart—Horsten. BEVALLEN van een dochter: 18 Mrt, R. A. A. Baron van Dedem—Faure; 19 Mrt, H. E. M. HolthuizenLübbe; G. A. Vermeulen Bremer; 20 Mrt, C. R. Bloemers—Breet. OVERLEDEN: 18 Mrt, H. Beljon, 73 j., Tugelastraat; W. Gluhoff, 74 j„ Koudenhorn; M. J. Rietman—van der Pol, 46 j., Teijler- straat; 19 Mrt, A. van BentumKaasjager, 58 j., Lotterstraat; J. A. Eouman, 79 j., Vos- maerstraat: W. Zwanenburg, 81 j., Sterre- boschstraat; Chr. L. M. Schram. 43 j., Kam perlaan; F. E. F. Hottinga, 54 j., Kamperlaan, oren van onze moderne jeugd zijn wat samenklanken betreft al heel wat gewend en deze uitvoering van de Sinfonietta zal in dit opzicht niet zo'n schokkende ge beurtenis geworden zijn. Ik vraag mij af or het werk in zijn geheel door het jeug dige auditorium gewaardeerd zal zijn ge worden, want de muzikale spanning is aan grote wisseling onderhevig. Het meest aan- trekkelijk leken mij de marcia fanfare en de rumba. Het kleine orkest heeft onder leiding van de dirigent het werk goed ge diend. Vooral de blazers moeten met ere worden genoemd. Een sprankelende en suggestieve uitvoe ring van „De tovenaarsleerling" van Dukas besloot het concert. P. ZWAANSWIJK Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65,. tele foon 23525. Tot de bezoekers van de Flora behoorde gisteren de heer Ali Basarel, hoofdredac teur van de Istanbul Ekspres. Deze vreemdeling had een zeer grote belangstelling voor de binnententoonstel- ling omdat de tulp, zoals men weet, uit Turkije afkomstig is. Bovendien fotografeerde hij talloze ke ren de meisjes in Volendams eostuum. De Franse revolutie heeft het op haar geweten, dat de pruik, een nutteloze bal last op het mensenhoofd, met de rest van het galante tijdperk, met kunstmatige krullen en tierelantijnen, met deftig fat soen en serviliteit in discrediet geraakte en als gretig aas voor de motten prijsgegeven werd. Beethoven liet de wind door zijn natuurlijke haardos spelen en hetzelfde deden ook zijn tijdgenoten, omdat de mode van de jonge romantiek dat zo meebracht. Het woord „pruik" werd een scheldwoord, dat ook toegepast werd op de muziek. Zo sprak men en niet zonder minachtmg over de „pruikenstijl" waarmee men bedoelde: de muziek met generale bas, die trouwens geen reden van bestaan meer had toen, tezamen met de pruik en wat daar zoal bijhoorde, ook het clavecimbel als een verouderd speeltuig, dat nog aan de vorige eeuwen herinnerde, afgedankt werd. Mozart kon men ontzien, als een voor bereider van de anti-pruik-mode. Haydn insgelijks. Ook Handel werd niet afgewe zen, maar hij moest eerst gemoderniseerd en dus van zijn pruik ontdaan worden, waarvan hij trouwens in een ongegeneerde bui zelf ook wel eens het voorbeeld had gegeven. Maar met Bach was niets te be ginnen. Zo'n model-genie van de „pruiken stijl" kon men het best maar vergeten en met hem de talloze mindere goden van de muzikale Olympus der barokperiode. Daar mee heeft men gezorgd voor latere zeer interessante ontdekkingen, toen eenmaal de tijd gekomen was, dat men niet mecr zo schuw was voor „pruik" en „pruiken stijl". We vinden het nu zelfs een feeste lijke aangelegenheid als er muziek uit de pruikentijd uitgevoerd wordt door execu tanten, die zich niet alleen beijveren dit zo muziekhistorisch mogelijk te verantwoor den, doch zie'"1 r bovendien in cos- tuums van de tijd verkleden en het symbool van de kunst, die zij zo naarstig dienen, als een elegante (maar erg warme) haar- muts op het hoofd dragen. In deze vorm werd gisteravond door „Die Haerlemsche Musyckcamer" in de Renais sancezaal van het Frans Halsmuseum voor een talrijke schare genodigden gemusi ceerd. Het was een treffend schouwspel en men hoorde mooie muziek van Lully, Bla- vet. Hellendaal, Boccherini en Bach, onder meestal zeer gunstige voorwaarden uitge voerd, zodat men aan het eind kon zeggen: leve de pruik en de pruikenstijl! Wat na tuurlijk geen disqualificatie inhoudt voor de muziek, die geschreven is door compo nisten die de pruik hebben afgeschaft. Ook de omgeving, waarin dit alles mocht ge beuren, droeg er het hare toe bij om deze cude muziek haar eigen sfeer te verlenen. De jonge dirigent André Kaart is er in geslaagd een instrumentaal ensemble bij elkaar te brengen, waarin krachten mee werken, die boven het gewone amateurisme staan. Hij zelf groeit erin als ridder van de maatstok (ditmaal was het de histori sche papierrol die het rietje verving) en wanneer hij met de resultaten van zijn werk niet al te gauw tevreden is (want Dit stukje was nooit geschreven als te ver wezenlijken ware ge weest v:at Jules Verne in zijn boek Een schot in de lucht" bedoelde. Een gedurfd plan: men reilde de aarde bevrij den van de eeuwige wisseling der seizoenen. Wetende dat dit te be- bereiken zou zijn door de aarde te laten kan telen over een hoek van 23 graden, liet een club je vooruitstrevende ge leerden ergens een ka non bouwen, zo groot dat wanneer 't werd af- geschoten de aarde zelf door de „reeul" een schok zou krijgen waardoor de aard-as loodrecht zou komen te staan op het vlak van de aardbaan om de zon. Als dat een maal het geval was zou het leven op deze pla neet, zo redeneerden de heren, aanzienlijk aan genamer worden: men behoefde geen rekening meer te houden met de wisselende seizoenen omdat die eenvoudig niet meer zouden be slaan. Van een scheef staande tol zou de aarde een rechtstaande tol zijn geworden met pa rallel lopende klimaat zones rondom haar bol. Permanente zomer langs de evenaar, permanente winter rondom de po len en daartussen de gematigde luchtstreken met een eeuwigdurende lente. Men kon gaan iconen waar men het het beste klimaat vond. Als dat onweer er maar niet was geweest. Want de wiskunstenaar van het groepjedie dc berekeningen uitvoerde, werd door een lievige donderslag tijdens het begin van zijn reken werk zo verschrikt dat hij een ongewilde arm beweging maakte, waar bij zijn mouw zonder dat hij het merkte één nul letje op het bord uit veegde. Dat ontbrekende nulletje heeft zich in het verloop van de verdere berekeningen zo gewro ken dat men bij het los sen van het schol maar een fractie gebruikte van de kracht die in werkelijkheid nodig zou zijn geweest. Bijgevolg volhardt de aard-as nog immer in haar scheve stand ten opzichte van het ecliptica-vlak. En zo vierden wij dan Vrijdagavond laat weer het begin van de lente. Jawel, Vrijdagavond, dn twintigste Maart, om precies te zijn om 23.01 uur. En niet de één en twintigste! Dat is nog altijd een gevolg van onze afspraak dat het jaar 1952 een schrikkel jaar zou zijn. In dat jaar verlengden wij de viaand Februari met één dag. Daardoor bereikte de zon het lentepunt (het punt waar de zon het evenaar-vlak pas seert) reeds, toen onze kalender pas 20 Maart- aanwees. Want ook vo rig jaar begon de lente op 20 Maart; om 17.14 u. Nu is onze kalender gebaseerd op het z.g. tropische jaar". Dit duurt, zoals men weet, langer dan 365 dagen, namelijk 365 dagen, vijf uur en ongeveer drie kwartier. Zou het pre cies 365 etmalen duren dan zou dit jaar de zon zich opnieuw op 20 Maart om 17.14 uur in het lentepunt bevinden. Dit gebeurt echter nu vijf uur en ruim drie kwartier later en dus omstreeks elf Uur in de avond; zoals gezegd is het juiste tijdstip 23.01 uur. Dus nog steeds niet op 21 Maart. Dat zal pas volgend jaar weer het geval zijn. En in de loop van de volgende jaren loopt dat uren overschot weer zo op, dat wij in 1956 opnieuw een schrik keldag moeten invoegen om te voorkomen dat de seizoenen uit de pas gaan lopen met. onze ka lender. Want onze sei zoenen zijn blijven be staan, ondanks Jules Verne. G. v. W. dirigeren is een heel moeilijk vak) kan hij profiteren van een zeldzame gelegenheid: want er zitten grote mogelijkheden in dit orkestje. Dit bewees de uitvoering van een Suite uit de opera „Armide" van Lully, voor strijkers, blokfluit, dwarsfluit en con tinuo. Evenals die van een interessant' Concert voor strijkorkest en continuo van de Rotterdammer Pieter Hellendaal, zo mede die van de begeleidingen van fluit concerten van Michel Blavet en Luigi Boccherini en het cembalo-concert in d van Bach. De voortreffelijke fluitist Frans Vester tracteerde als solist op twee primeurs. Bei de concerten genoten immers voor zover na te gaan, hun eerste uitvoering in Ne derland. Men genoot van de muziek als zodanig, maar tevens van een geraffineerd fluitspel, dat qua toon en vlotte techniek culmineerde in de cadenzen bij het werk van Boccherini. Maar ook luisterden wij geboeid naar de brillante weergave van Blavets snelle hoekdelen en naar de teder- gracieuse gavottes, die het middendeel van het werk vormen. Mevrouw Gertrude Maclaine speelde het Bach-concert met rustige beheersing en voldoende handig heid om lichte ontsporingen van hét orkest niet al te zeer te laten opvallen. Al met al een knappe prestatie. Het was een feestelijke muziekavond, afgewisseld tijdens de pauze met een be zoek aan de verlichte tentoonstellingszaal, waar de „Halsen" bij elkaar gebracht zijn. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Het gemeentebestuur, onder- welks patronaat deze avond gegeven werd, was eveneens vertegenwoordigd. Wethou der D. J. A. Geluk, sprekende als gastheer in plaats van de verhinderde directeur van het museum, dankte de uitvoerders en sprak de wens uit, dat de Vrijdag 27 Maart te geven herhaling van dit concert zoveel belangstelling zal trekken, dat nog meer uitvoeringen tijdens de feestweken in het vooruitzicht kunnen worden gesteld. JOS. DE KLERK. Dokter F. A. J. van der Aa hoopt op 28 Maart zijn zilveren jubileum als arts te vieren. Hij is op 20 October 1902 te Tilburg geboren en heeft aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gestudeerd, waar hij op 28 Maart 1928 tot arts werd bevorderd. Dokter Van der Aa was eerst korte tijcl assistent in de Mariastichting en vestigde zich daarna als arts te Haarlem. Op Zaterdag 28 Maart zal de jubilaris in het Krelagehuis een receptie houden van drie tot vier uur. Uit de patiënten is een comité samengesteld onder leiding van notaris B. M. Brans, Nieuwe Gracht 106. Belangstellenden voor het jubileum, die geen circulaire hebben ontvangen, kunnen zich tot dat adres richten. De arbeiderstoneelveveniging Samuel Falkland verscheen Vrijdagavond in de Stadsschouwburg met het naar de klucht neigende blijspel van Joh. Blaaser Jr. „Drie is te veel". Onder regie van Hein Krane- veld werd er een genoegelijke voorstelling- van gegeven, die praktisch niet verschilde van die welke ik enige maanden geleden zag van hetzelfde troepje, dat toen optrad voor een andere instantie. Het heeft der halve weinig zin op de mérites van de op voering in te gaan. De zaal amuseerde zich gisteravond best. Ook daarin verschilde deze voorstelling niet van wat ik waarnam bij de reeds genoemde gelegenheid. Fr. De Christelijk-Historische Vrouwengroep hield Vrijdag een bijeenkomst, waarop mejuffrouw R. Nathan, hoofd van het Sociaal Voorlichtingsbureau van Haarlem, vertelde over haar werk. Dit bureau kwam voort na Mei 1945 onder andere uit Volks herstel. Het dient om diegenen, die met moeilijkheden op allerlei sociaal gebied komen, zoals moeilijke kinderen, ontwrich te huwelijken, werkloosheid, zieken, ouden van dagen, van advies te dienen en hen in contact te brengen met de juiste instantie, die hen dan verder assistentie geeft. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zag een agent tijdens zijn ronde op de Raaks twee mannen lopen, die een veer tien meter- lange kabel met zich mee droe gen. Toen de agent naderde wierpen zij cle kabel weg en zetten het op een lopen. De agent wist een van de twee mannen, de 23-jarige P. J. J. B. uit Haarlem in te halen en in cle nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de andere man, de 28-jarige B. B. aangehouden. Zij verklaarden de kabel van het terrein van cle Nederlandse Spoor wegen aan de Garenkokerskade gestolen te hebben. Donderdagavond zijn wij met een klein gezelschap door de toren naar de eerste omgang der oude St. Bavo geklommen om daar te genieten van het uitzicht op de feestelijk verlichte stad, mede teneinde onze indrukken daarvan samen te vatten in enkele zinnen, die per radio werden uitgezonden. Als pionier bij de vervulling van deze verheven opdracht fungeerde dr. C. Spoelder, die ondanks het over schrijden der pensioengerechtigde leeftijd en waarschijnlijk dank zij de bij H.F.C. destijds genoten conditietraining niet de minste moeite had met het beklimmen dei- honderden treden van cle als een schroef draad door een hals getrokken trap. De anderen under wie een aantal be kende journalisten uit Amsterdam pro fiteerden van de bekendheid op dit histo rische terrein, die de rector (zoals velen hem nog altijd blijven noemen) in een dubbele kwaliteit verworven heeft, namelijk als kenner van oud-Haar lem en als vrijwillig brand weer man. Van het cloor de ondernemende wethouder Geluk gekoesterde voornemen om nog langs allerlei schots en scheef staande kippenladdertjes naar de zoge naamde „appel" boven het klokhuis door te dringen, een levensgevaarlijke onderne ming voor lijders aan hoogtevrees, be hoefde bij nader inzien tot ieders opluch ting niets te komen. Het hogere na te Streven is een mooi ding, maar er moeten ergens grenzen zijn. We kónden trouwens 7.o al hoog genoeg van de toren blazen. Leunend over de balustrade zagen wij Haarlem liggen als een tamelijk vormloze pudding met een heleboel kaarsjes. Het is misschien een eigenaardige vergelijking, maar het leek werkelijk nergens anders op. Om een verslag van de illuminatie te geven kan men beter met beide benen op de begane grond blijven. Bijzondere in druk maakten eigenlijk alleen het slinge rende lichtlint van de Zijlstraat, de gloed boven de 1-Iout en een.paar met lampjes omzoomde trapgeveltjes aan cle Gedempte Oudegracht en aan het Spaarne bij de Oravestenenbrug. Maar iedereen die Haarlem zonder versiering mooier vindt dan het zich thans terwille van de vreem deling voordoet, kunnen wij het navolgen van onze expeditie van ganser harte aan bevelen. Ondanks dit alles hebben wij ons bijzon der uitgesloofd om door middel van een soort walkie-talkie, die cloor de glimmend lachende radioreporter Tom Nieuwenhuy- sen behoedzaam voor de buik werd gedra gen, het Nederlandse volk op te wekken na een bezoek aan de Flora de rest van de dag aan de stralende boorden van het Spaarne door te brengen. De heer Spoel der, neerziende op de met consumptie tenten bebouwde Damstraat, haalde herin neringen op aan een sentimentele jeugd liefde in de poffertjeskraam. En de studio te Hilversum verklaarde later dat het ge luid van zijn stem zo duidelijk was, dat niemand wilde geloven dat wij werkelijk in de wolken waren. Op de terugweg naar het platvloerse niveau des dagelijksen levens hebben wij de nederige bevolking gefracteerd op een extra bespeling van het carillon. Speciaal onze vakbroeders Fred Thomas en Frits vaii der Molen toonden zich zeer bedreven in het bedienen van de daartoe dienende krukken en pedalen. Nu weet u ten min ste, waar die atonale compositie vandaan kwam, die ergens tussen negen en. half tien op de feestelijke stemming vooruit liep. Gistermorgen liet een Haarlemse moe der haar kinderwagen op de Bakenesser gracht een ogenblik onbeheerd staan. De wagen, waarin een baby van anderhalf jaar lag begon te rijden en schoot de gracht in. Enige omstanders wisten met behulp van een ladder de wagen, die reeds aan het zinken was op het droge te trekken. De baby is voor een nader onderzoek in een ziekenhuis opgenomen. Flora 1953 Vrijdag zal cle tweede binnententoonstei- 15ng op de Flora in Groenendaal, die gewijd is aan Aalsmeerse producten, officieel ge opend worden door de Commissaris dei- Koningin in dë provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. In zijn woning te Badhoevedorp is op 56-jarige leeftijd overleden de heer W. D. van Os, adviseur van hel directoraat pro ductie der K.L.M. op Schiphol. De heer Van Os behoorde tot de oude garde van de K.L.M. Hij kwam op 1 Januari 1926 in drenst en was eerst chef van de motor afdeling en later adviseur van het directo raat productie. Gedurende de tweede we reldoorlog was hij in Engeland belast met de technische verzorging van de vliegtui gen waarmee de dienst op Lissabon werd onderhouden. (Verkort weergegeven) Lichtstad. Toen ik zo eens langs de verlichte punten van Haarlem en Heem stede reed zijn mij een paar dingen opge vallen. Allereerst kreeg ik van sommige punten de indruk dat zij vergeten waren. Waarom is de Waalse kerk niet'verlicht? Zo'n mooi oud kerkje is beslist de moeite waard en men kan het gemakkelijker be kijken dan de spits van de Janskerk, die wel verlicht is. Verder snap ik niet waar om het Tenuis voor bejaarden aan de Scholersingel niet verlicht is. Van de brug af heeft men er een prachtig gezicht op en het is beslist mooier dan cle winkel straten. Wat ik anderen over de winkel straten hoorde zeggen varieerde van „wel aardig" tot „smakeloos" en „zeer lelijk", wat wel contrasteert met opgetogen ver halen over de oude gebouwen. Bij het raadhuis van Heemstede krijgt men de in druk in een Polemkindorp ie ziin. Alleen- de voorgevel is verlicht en als men er schuin voor staat maakt het de indruk als of er alleen maar een voorgevel staat. Ook het achteraanzicht van de Flora kan ik niet bepaald fraai noemen. N.N

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14