Londen wil opnieuw bankier van Europa worden Koningin Juliana bezocht vier getroffen Zeeuwse eilanden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bohlen Engeland ondermijnt Europese Betalingsunie Ook O.E.E.S. op losse schroeven McCarthy ageert tegen Bohlen Acht soldaten gewond bij ontploffing Legermonument op de Grebbeberg Thans f 84,6 millioen in Rampenfonds Het woord is aan Overal hoorde zij het verlangen uiten naar huis en hof Turkije vraagt tenten Joegoslavië vraagt Italië's toetreding Prins bezocht „Holland Flood Relief'-comité Arrestatie van hoge Franse communisten Het bioscoopconflict Hij eist onderzoek met een „leugenontdekker" Onvoorzichtigheid met schokbuis Ingezamelde koperen centen als klokspijs Mao naar Moskou Balkanpact geratificeerd Het zamelde al méér dan een millioen dollar in 67e JAARGANG No 217 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 24 MAART 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 64 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SENATOR MacCarthy, kampioen- spokenjager van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, is tegen de benoeming van Charles Bohlen. Hij vertrouwt Char les Bohlen niet. De minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles vertrouwt hem daarentegen wel en heeft hem daarom als ambassadeur te Moskou benoemd. Hij wordt nu door zijn partijgenoot gehin derd. Het merkwaardige is wel dat Mac Carthy, die voortdurend op jacht was tij dens het régime-Truman, het bewind dus van de democratische partij, met blijkbaar onverflauwde animo doorraast nu zijn eigen partij, de republikeinse, aan het be wind is. Het doet wat vreemd aan. Het doet de vraag rijzen, hier in de verte waar wij van direct contact met zulk een per soonlijkheid verstoken zijn en ons telkens weer verbazen: of senator MacCarthy ooit zijn jacht zou staken, tenzij hij zelf presi dent der Verenigde Staten werd. Daar lijkt voorlopig niet veel kans op te zijn, maar men weet het nooit. Trouwens: zelfs als hij president werd, zou hij clan ophouden? Is hij niet veeleer een jager dan een poli ticus? Te Washington heeft men redenen ge noeg om de uitzending van de nieuwe am bassadeur naar Moskou te bespoedigen. Er is daar een nieuwe regering in functie ge treden en dat feit alleen geeft er al alle aanleiding toe. Maar bovendien schijnen de verklaringen van die regering zowel als de veranderde toon der Sovjet-Russische vertegenwoordigers bij de U.N.O. en van de Russische afvaardiging in Oost-Berlijn erop te duiden, dat het régime-Malenkov naar beter verhoudingen met het Westen streeft. Men kan deze verschijnselen met twijfel en zwartgalligheid beschouwen of er hoopvol door gestemd worden. Dat is een kwestie van temperament. In ieder geval nopen zij tot nauwkeurige waarne ming ter plaatse en openen zij de kans op nieuwe besprekingen. In een dergelijke si tuatie heeft men zeer zeker behoefte aan het optreden van een bekwame ambassa deur. Charles Bohlen's diplomatieke staat van dienst is indrukwekkend genoeg. Hij is pas achtenveertig jaar oud, maar hij heeft al vijfentwintig jaar arbeid in die dienst ach ter de rug. Daarbij heeft hij al sinds 1934 telkens weer functies aan de ambassade te Moskou bekleed. Hij is er vertaler, consul, tweede secretaris,.in oorlogstijd eerste se cretaris geweest. Hij heeft als lid der Ame rikaanse delegatie aan ettelijke belangrijke internationale conferenties, waaronder die te Yalta en te Potsdam, deelgenomen. Hij is minister Marshall's adviseur in Sovjet- Russische aangelegenheden geweest. Hij spreekt vloeiend Russisch en heeft zich bij de conferenties van Roosevelt en Truman met de Russen dan ook als tolk verdienste lijk gemaakt. Maar senator MacCarthy verkettert hem. In het senaatsdebat over Bohlen's benoe ming heeft hij er gisteren op aangedron gen hem te onderwerpen aan een onder zoek met de „lie detector" de leugen ontdekker, dat bizonder apparaat waar van men blijkbaar aanneemt dat het niet alleen emoties bij de ondervraagde re- gistreert, maar ook feilloos opheldering geeft ten aanzien van de vraag of hij jokt of niet. Met een vastgebonden arm zit men in een stoel om dit soort van proef te on dergaan. Het lijkt vreemd dat men iemand, die een dusdanige staat: van dienst achter zich heeft dat de minister van Buitenland se Zaken hem voor een der belangrijkste ambassades heeft uitverkoren, aan een dergelijke behandeling zou onderwerpen. Dit is blijkbaar niet alleen een ouderwets Oude Wereld-idée, want de democratische senator Humphrey merkte op, dat de aan vallen op Bohlen op het critiekste ogen blik ten aanzien van de buitenlandse be trekkingen de positie van de president ver zwakken en de toekomstige positie van de ambassadeur ondermijnen. Ja, dat zou men v/el zeggen. Daarop onthulde de republi keinse fractieleider, senator Robert Taft, dat ook president Eisenhower hem gezegd had dat hij een sterk voorstander is van Bohlen's benoeming. De bezwaren, zei de voorzitter van de commissie van buitenlandse betrekkingen, gelden ten eerste het feit dat Charles Bohlen te Yalta en Potsdam als tolk van de presidenten Roosevelt en Truman is opgetreden. Dit lijkt wel een erg raar be zwaar: is het al verdacht als iemand vloeiend Russisch spreekt? Verder bewe ren Bohlen's tegenstanders dat een rap port van de federale recherche betreffen de zijn betrouwbaarheid niet op de juiste waarde is geschat en dat er punten in voorkomen, die zijn benoeming in de weg zouden staan. Dat heeft de regering, die het rapport kent, evenwel niet gevonden en men verbaast zich wel over de wijze, waaróp zij uit eigen politieke kring aan gevaliep wordt over een benoeming. Enfin, dit debat zal, naar verwacht wordt, drie dagen duren en als de Senaat tenslotte de benoeming toch bekraentigt zAl men nog eens kunnen nadenken over de waarschu wing van senator Humphrey, dat de posi ties van de president en van de ambassa deur door de aanvallen verzwakt zijn. Onze Europese toepassingen der democra tie zijn allerminst zonder feilen en men moet er steeds op bedacht zijn, ze te ver beteren. Maar bij dit Amerikaanse voor beeld moeten wij zeker niet in de leer gaan. R- P. PARIJS (Reuter). De politie te Parijs heeft heden in de vroege ochtenduren in vallen gedaan in de woningen van een aantal leden van de Franse communistische partij, waaronder ook die van de secreta ris-generaal van de door de communisten geleide vakbond C.G.T., Fraction. Fraction en drie andere communistische vakbondsleiders, Molino, Tollet en Duffri- che, werden vastgehouden voor een ver hoor. Vanmorgen heeft weer een onderhoud plaats gehad tussen de burgemeester en de wethouder van Financiën enerzijds en mr. J. G. J. Bosman, directeur van de Ne derlandse Bioscoopbond anderzijds, over het Haarlemse bioscoopconflict. Na afloop van dit onderhoud heeft de heer Bosman ons verklaard dat als resul taat van dit onderhoud de besprekingen zullen worden voortgezet. (Van onze correspondent in Parijs) Engeland wil alleen lid van de Europese Betalingsunie blijven, wanneer het ieder moment kan uittreden. Daarnaast streeft Engeland naar vrije inwisselbaarheid tus sen pond sterling cn dollar. Slaagt het in dit laatste, dan zou het alle Europese lan den kunnen verplichten hun transacties in ponden af te handelen en zou het de dollar toevoer naar Europa kunnen regelen. Daar mee zou de Europese Betalingsunie de geest geven en zou ook de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ten dode zijn opgeschreven. Engeland zou op nieuw de bankier van Europa zijn gewor den en in staat zijn, economische dwang uit te oefenen als vervanging van zijn ver zaakte politieke invloed. Dit alles is thans gebleken op de ministersconferentie van de O.E.E.S. te Parijs, waar de Engelse minister Butler mededelingen heeft gedaan, die tot bovenstaande conclusies aanleiding geven. Ook heeft minister Butler aangekondigd, dat de Engelse handel met het buitenland iets verder zal worden bevrijd. Nadat Londen eerst al tot 90 procent had geliberaliseerd, was een jaar geleden goed deels op die beslissing teruggekomen, door dat cijfer tot 44 te verlagen. Dat percentage wordt nu weer op 58 gebracht, en voorts zullen met ingang van vandaag Britse toe risten 40 in plaats van 25 pond sterling mee naar het buitenland mogen nemen. De landen, die het meeste voordeel van dit Engelse gebaar zullen hebben, zijn Italië en Frankrijk, die nu vooral meer vruchten en olieën naar Engeland zullen kunnen exporteren. Groot gevaar Het grote gevaar van dit alles is natuur lijk, dat Engeland de financiële machts positie, die het nu in wil gaan nemen, ook met politieke oogmerken zal trachten uit te gaan buiten. Vooral economisch zwakke landen, zoals Frankrijk, zouden dan uiter aard in een zeer afhankelijke'positie van Londen komen. De Europese integratiepolitiek, waarvoor Londen nooit heel tedere gevoelens heeft gehad, zou dan nog sterker door Engeland gesaboteerd kunnen worden. Wat Engeland met zuiver politieke middelen nog niet ge heel is gelukt, zou het dan via ecopomische dwang mogelijk wel kunnen bereiken. Het is intussen zover nog niet, en het is alsnog de vraagof Washington toe zal staan, dat het ooit zo ver zal komen. Maar de tendenz is nu duidelijker dan ooit aan de dag getreden, en in dat licht kan men daarom wel instemmen met minister But ler en de Amerikaanse ambassadeur Dra per, die gisteren beiden hebben verklaard, aan de O.E.E.S.-zittingen van deze week historische betekenis toe te kennen! Deviezen-verruiming In het Britse Lagerhuis is medegedeeld, dat Britse vacantiegangers met ingang van heden aan deviezen 40 pond sterling per jaar kunnen opnemen tegen tot dusverre 25 pond. De deviezentoewijzing voor kinderen be neden 12 jaar wordt verhoogd van 15 tot 30 pond sterling. De minister van Handel heeft voorts medegedeeld, dat de invoer beperkingen op een groot aantal artikelen uit West-Europa voornamelijk voedings middelen en fabrikaten, waaronder kaas, textielgarens en manifacturen, handschoe nen, schoeisel, tapijten, glas en kurkpro- ducten, zullen worden beëindigd. Met ingang van 25 Maart zullen al deze goederen vallen onder een open algemene invoervergunning. Tevens kondigde de minister aan een verhoging van de invoerquota van bepaalde andere producten, die ingevoerd kunnen worden uit de landen der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de van die landen afhankelijke gebieden. Voor deze quota zullen in de komende weken vergunningen worden uitgegeven, welke met ingang van de datum van uit gifte geldig zullen zijn. Het resultaat van al deze maatregelen zal zijn, dat het per centage van de goederen, welke door parti culiere handelaren vrij uit West-Europa kunnen worden ingevoerd, verhoogd wordt van 44 tot 58 procent. Vóór Engeland in November 1951 en daarna in verband met de economische crisis in dit land tot stren ge. invoerbeperkingen overging, bedroeg het percentage bijna 90 procent. WASHINGTON (Reuter). De republi keinse senator Joseph McCarthy heeft er Maandag in de Senaat op aangedrongen Charles Bohlen, die door president Eisen hower benoemd is tot Amerikaans ambas sadeur te Moskou, te onderwerpen aan een onderzoek met een „leugenontdekker" met betrekking lot zekere inlichtingen over diens betrouwbaarheid. McCarthy stelde deze eis aan het begin van het debat over Bohlens benoeming, dat naar men ver wacht drie dagen in beslag zal nemen. De democratische senator Humphrey, die lid is van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde dat de aanvallen op Bohlen „op het critiekste ogenblik in onze buitenlandse betrekkingen de positie van de president verzwakken" en de toe komstige positie van de ambassadeur on dermijnen. De leider der republikeinse fractie in de senaat, Taft, deelde na een onderhoud met president Eisenhower mee, dat deze een sterk voorstander is van Bohlens benoe ming. Het debat begon met de mededeling van senator Wiley, de voorzitter der commissie voor buitenlandse betrekkingen, dat er twee bezwaren zijn ingebracht tegen de benoeming. Het eerste heeft hoofdzakelijk betrekking op het feit, dat Bohlen te Jalta en Potsdam als tolk is opgetreden van pre sident Roosevelt en diens opvolger Truman. Voorts wordt door de tegenstanders van Bohlen beweerd, dat het rapport van de federale recherche (FBI) over diens be trouwbaarheid niet op de juiste waarde geschat is en dat zich hierin bovendien gegevens bevinden, die een benoeming van Bohlen in de weg zouden staan. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave zijn Maandagmiddag tengevolge van het ontploffen van een schokbuis acht militai ren gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had een schok buis, een onderdeel waarmede een granaat tot ontploffing kan worden gebracht, mee genomen naar zijn kamer. De soldaten gin gen er mee gooien, waarbij de schokbuis op de grond viel en ontplofte. De gewonden zijn naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Geen der gewonden verkeert in levens gevaar. Het legermonument ter herdenking van de militairen, die in Mei 1940 op de Greb beberg te Rhenen zijn gesneuveld, zal ver moedelijk 4 Mei worden onthuld. Het comi té „Nationaal Legermonument Grebbe berg", dat op initiatief van het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghesangers" te 's-Gra- venhage in Mei 1947 de centenactie over het gehele land begon, heeft goede hoop, dat het monument dan gereed zal zijn. Het gedenkteken is ontworpen door de architect J. P. Oud en vervaardigd door de beeldhouwer John Raedecker met zijn zoon Noeki Raedecker. Het heeft de vorm van een toren, waarin een klok zal worden opgehangen. Op de klok wordt het Nederlandse wa pen aangebracht en daaronder de tekst „Ik spreek voor hem die viel". Het comité „Nationaal Legermonument Grebbeberg" heeft indertijd opdracht tot het vervaardigen van het monument gege ven, hoewel nog niet voldoende koperen centen ontvangen waren. Het monument zal ongeveer 100.000 kosten. Het comité heeft 2.400.000 koperen centen gekregen. Het heeft thans nog ongeveer 6000 nodig. Het comité doet alsnog een beroep op de Nederlandse bevolking koperen centen naar burgemeester van Rhenen te sturen. De stand van liet Nationale Rampenfonds was tot op gisteravond 84.600.000,Dit is ten opzichte van de stand van Zaterdag avond een vermeerdering van 400.000, De eerste dag van de Rampenfonds kunstveiling, die gisteren in het Haagse gemeentemuseum door de directeur van het Rampenfonds, de heer P. Alons, was geopend, heeft 21.600,opgebracht. Dinsdagmiddag en -avond wordt de tweede en laatste helft van de geschonken kunst voorwerpen in het gemeentemuseum te Den Haag geveild. Het Nieuw-Zeelandse Rode Kruis heeft me degedeeld dat de oproep dezer organisatie tot het verlenen van steun aan de Britse en Nederlandse overstromingsslachtoffers tot nu toe heeft geleid tot bijdragen tot een totaal van 26.000 pond sterling. Men ver wacht dat in contanten in totaal 30.000 pond zal worden ontvangen. Voorts wordt hulp in goederen (bijvoor beeld kledingsstukken) tot een totaal be drag van 150.000 pond sterling (de waarde van het pond is thans ongeveer 10,65) verleend. Een gedeelte hiervan is reeds, per schip en vliegtuig, verzonden, en begin April wordt een nieuwe zending ver scheept. Meeleven op Korea De correspondent van het Nederlands detachement op Korea, luitenant J. Rups, berichtte, dat het détachement reeds een bedrag van 3404,35 dollar bijeen heeft ge bracht. Amerikaanse legereenheden stort ten 5069,35 dollar. Het Franse bataljon 200 dollar, de Canadezen 1081,25 dollar'en nog steeds stromen de giften binnen. Films van Polygoon over de ramp gemaakt worden in heel Korea voor de militairen van alle nationaliteiten afgedraaid en meestal is daaraan tevens een collecte verbonden, ter wijl de omroepers van de „Far East Net work Korea' (Strijdkrachtenprogramma's) hun luisteraars aansporen om voor het fonds te storten. Thans is bij het Neder landse détachement reeds bijna tienduizend dollar aan giften ingeschreven. Een treffend staaltje van offervaardig heid gaven de driehonderd Koreanen, die bij het N.D.V.N. zijn ingedeeld, van wie de meesten niet meer dan een dollar per maand verdienen, maar die toch gezamen lijk 361,50 dollar opbrachten. TOKIO (A.N.P.) Volgens de corres pondent te Tokio van de „Sunday Times" zou de leider van de communistiseh-Chi- nese regering Mao Tse Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor mili- laire en economische besprekingen met Malenkov. Het bezoek zou zijn geregeld door de Chinese premier Tsjoe en Lai, toen hij Stalins bijzetting bijwoonde. Ernst Hohenemser: Vertalen leert lezen. Zuid-Beveland lag gistermorgen in een dichte mist gehuld toen tegen tien uur bij wachtpost 20 te Rilland-Bath de uit drie rijtuigen bestaande koninklijke trein stop te. Het was de eerste personentrein, die na de ramp het eiland binnen reed. Hier be gon de Koningin haar bezoek aan een aan tal getroffen gemeenten op de Zeeuwse eilanden, dat de gehele dag heeft geduurd. Van Rilland-Bath ging de Landsvrouwe over zwaar gehavende en deels herstelde dijkwegen en langs de ondergelopen pol ders, naar de buurtschap Oostdijk. Daar onderhield zij zich met familieleden van slachtoffers. Staande temidden van de groep bewoners luisterde de Koningin naar een hunner, die vertelde welk leed de ramp over de bevolking had gebracht. Van de 100 huizen zijn er ongeveer 75 vernield Koningin Juliana heeft gisteren weer een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden in Zeeland. In Rilland Bath, Kruiningen en Oostdijk sprak zij met nabestaanden van de slachtoffers. Op de dijk bij Oostdijk vertelt een Zeeuwse vrouw de Koningin van haar zorgen. en zes inwoners kwamen om het leven. De teruggekeerde manlijke inwoners, die met de herstelwerkzaamheden zijn belast, zou den graag hun naar West-Brabant en el ders geëvacueerde vrouwen terug willen laten komen, doch hiervoor wordt nog geen vergunning verleend. Voor zij vertrok nam de Koningin nog enkele grotendeels verwoeste boerderijen in ogenschouw en deelde aan enkele dei- zwaarst getroffenen dekens uit. Op de dijk bij Kruiningen had zich een grote groep inwoners verzameld. Ook daar sprak de vorstin met nabestaanden van slachtoffers. Luisterend naar de sombere verhglen van de bewoners hoorde de Koningin steeds opnieuw het verlangen uiten om met de gezinnen naar huis terug te kunnen keren. Al zou men dan in barakken moe ten wonen dat hindert niet, als men toch maar naar huis kon gaan. Maar Krui ningen ligt nog in het water, triest en ver laten. Overal in dit gebied houden man nen van de rijkspolitie de wacht ter be scherming van het eigendom van hen, die voor het water moesten vluchten. „Het doet ons goed dat we niet worden vergeten, wij zijn blij, dat U gekomen bent", zo vertolkte een der bewoners de dank van allen voor dit bezoek van de Koningin. Voordat de Koningin, die hier veel langer vertoefde dan aanvankelijk het voornemen was geweest, vertrok, liet zij uit de auto twee dozen, een met dekens en de ander met kinderkleding, halen om te verdelen onder hen, die dit het meest nodig hebben. Op het kruispunt Zanddijk-Rijksweg te Kruiningen onderhield de vorstin zich ge ruime tijd met nabestaanden van slacht offers. Dit was ook in de buurtschap Oost dijk gebeurd. Pessimisme over de oogst Na haar bezoek aan Kruiningen heeft de Koningin zich naar Wolphaertsdijk begeven. Bij het raadhuis had zich een grote menigte verzameld toen de Ko ningin daar tegen 12 uur arriveerde. Zij werd begroet door de burgemeester van Wolphaertsdijk, de heer S. A. N. van Oeveren die haar vertelde over het zout gehalte, dat de bodem door de inundatie heeft gekregen en de lage verwachtingen die men voor de oogst koestert. Om tien over twaalf stak het gezelschap over naar Noord-Beveland. Aan de steiger van Kortgene werd Koningin Juliana be groet door de burgemeester de heer A. A. Schuit. Daar werd voorts het gemeente bestuur aan haar voorgesteld. De Koningin toonde grote belangstelling voor de uit deling van kampeeruitrusting aan de ge troffen bevolking en liet zich uitvoerig inlichten over het werk van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers. Ook in Kort gene sprak de vorstin geruime tijd met de nabestaanden van de slachtoffers en met zwaar gedupeerden. Omstreeks half een vertrok het gezelschap naar Colijnsplaat. Van Colijnsplaat stak zij per politieboot over Burghsluis op Schouwen. Bij aankomst daar werd Koningin Ju liana verwelkomd door de burgemeester der gemeente Burgh, jhr. A. van Citters en wethouder J. Bolkenbaas. Nadat het gezel schap was overgezet door het wijde gat in de Meeldijk begaf het zich naar het ge meentehuis van Burgh waar de Lands vrouwe zich onderhield met de nabe staanden van de tien slachtoffers van de ramp in deze gemeente en verschillende groepen, die zich tijdens de ramp ver dienstelijk hebben gemaakt. Vervolgens werd naar Renesse gereden, waar burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens de Koningin verwelkomde. Daar onderhield de Koningin zich met de raadsleden van Noordwelle, Serooskerke en Ellemeet, die naar Renesse zijn geëva cueerd. Na in Renesse de thee gebruikt te hebben reed het gezelschap terug naar de gemeente Haamstede, waar het werd ontvangen door de burgemeester, jhr. R. Roëll. Ook daar werden verschillende groe pen van personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tijdens en na de ramp, aan de vorstin voorgesteld. Uit Burghsluis vertrok de Koningin weer naar Stavenisse. Zij arriveerde aldaar omstreeks 18.30 uur en werd door de burgemeester de heer L. A. Verburg, door de gemeente rondge leid. Ten gemeentehuize onderhield Koningin Juliana zich lange tijd met de nabestaan den van de zwaar getroffen gezinnen. Ten slotte bracht de Koningin een bezoek aan de ernstig beschadigde Nederlands Her vormde Kerk. Omstreeks 19.15 uur verliet zij Stavenisse per auto. (Reuter). De liga van Rode-Kruis verenigingen te Genève heeft Maandag op de gehele wereld een beroep gedaan om tenten en medicamenten aande slachtoffers van de" aardbeving in Turkije te geven. Het leven van 15.000 personen, die dakloos zijn en te lijden hebben van sneeuw, regen en koude, hangt af van de onmiddellijke levering van tijdelijke beschutting, aldus een mededeling van de Turkse Rode-Kruis vereniging. Uit alle delen van de wereld komt hulp voor de Turkse slachtoffers van de jongste aardbevingen, aldus radio-Ankara. Uit Canada zijn vliegtuigen met medicijnen gekomen en het Syrische Rode Kruis heeft 1000 dollar geschonken. Israel heeft de kens gezonden en het Zwitserse Rode Kruis een aanzienlijke hoeveelheid voedsel en andere goederen. Voor zover Maandag bekend was, zijn bij de aardbeving in Turkije 249 personen om het leven gekomen, 193 zijn zwaar en 295 licht gewond. Het is mogelijk dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië heeft het verdrag voor vriendschap en militaire samenwerking met Griekenland cn Turkije bekrachtigd. Edvard Kardelj, de Joegoslavische vice-president, zei tijdens het debat dat hij gaarne zou zien dat Italië zich met het verdrag verenigt. Kardelj zeide. dat het pact voor Italië vrijwel even veel betekenis heeft als voor de onder tekenende landen. Joegoslavië is bereid met Italië op dit gebied samen te werken, maar het is onmogelijk, dat Joegoslavië zijn nationale belangen opoffert. Zijn land is bereid de oplossing van het vraagstuk Triëst, indien noodzakelijk, uit te stellen hangende overeenstemming over andere problemen. Het Griekse parlement heeft het verdrag van vriendschap en samenwerking even eens gisteren geratificeerd. „Le Monde" maakt melding van geruch ten en persberichten, volgens welke Roe menië, Hongarije en Bulgarije een commu nistisch Balkanpact gesloten hebben als tegenhanger van de overeenkomst tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Het pact zou te Boekarest getekend zijn. Men zou besloten hebben tot opstelling van een gemeenschappelijk strategisch plan, waar onder eenmaking van de legers der drie landen, tot benoeming van maarschalk Konief tot bevelhebber van dit verenigd leger, vergroting van het legereffectief in dit voorjaar, bespoediging van de bewape ning en aanvaarding van het Russisch als voertaal voor de staven. NEW YORK (AFP/ANP) Prins Bern- hard heeft Maandagochtend een bezoek aan de kantoren van „Holland Flood Relief" Ine" (de Amerikaanse hulporganisatie voor de overstromingsslaclitoffers) ge bracht, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van het comité, Clarence Mi- chalis, en de secretaris, Albert Balink, die de Prins een uiteenzetting gaven van de werkwijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met elders in de Verenigde Staten binnengekomen gelden bij plaatselijke comités heeft het totale bedrag thans de som van één mil lioen dollar overschreden. De officiële mededeling van het totale bedrag zal Dinsdag in Washington wor den gedaan in een door Prins Bernhard bij te wonen plechtigheid, die de hulp actie voor Nederland in Amerika zal be sluiten. Op de negende verdieping van het kan toorgebouw van de „Seamens Bank for Savings", waar de administratiekantoren van de „Holland Flood Relief" gevestigd zijn, onderhield de Prins zich afzonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars ge zeten assistenten en klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom bin nenkomende gelden. Prins Bernhard nam met belangstelling inzage van foto's van de speciale „Holland Dike"-trein, die Za terdag voor een week inzamelingsacties ondernam in de buurtgemeenten ten Noor den van New York. Vervolgens werd de lunch gebruikt in de „Seamens Bank for Savings". De pre sident van de bank, Clarence Michalis, is tevens voorzitter van het comité. Zondagmiddag had de Prins tezamen met Prins Aschwin en diens echtgenote een korte autotocht in de omtrek van New York gemaakt. ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Rustig weer met in de nacht en och tend mist. Later op de dag opklaringen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 25 Maart Zon op 6.32 uur. onder 19.01 uur. Maan op 13.45 uur, onder 4.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Maart Hoog water: 11.27 en uur. Laag water: 6.16 en 19.18 uur. Woensdag 25 Maart Hoog water: 0.22 en 13.03 uur. Laag water: 7.57 en 20.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1