Vorstelijk huwelijk belooft groot feest in Luxemburg Smokkelbende opereerde in Engelse uniformen IN DE WERELDPOLITIEK Atlantische gemeenschap in discussie Agenda voor Haarlem Palars vredespoging in UNO viel in het water Een Eeuw Geleden Op 9 April huwt Erfprins Jan Belgische prinses Josephine Charlotte Enorme hoeveelheden koffie werden in leger-auto's naar Duitsland gebracht (fee MORRIS ycu. (wj! BARTELJORISSTRAAT 20 -TEL. 13439 Nieuwe burgemeester van Delft geïnstalleerd Chinezen brengen Amerikaans jacht op Hongaar vernielde bekroond beeld Kiki overleden Geen vllichtschepen voor de regering ^Hce is het ontstaan D Dit woord: SCHOFT VJ De voetöanöer ïl Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 Maart 1853 DINSDAG 2 4 MAART 19 53 (Van onze correspondent in Brussel) Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 9 April op het vliegveld van Luxemburg landen om de huwelijksplech tigheden van Erfprins Jan van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België bij te wonen. De Engelse Koninklijke familie zal vertegenwoordigd zijn door Prinses Margaret, verder worden verwacht de grootmoeder van Prinses Josephine, Prinses Ingeborg (die. dus de moeder is van wijlen Koningin Astrid), Aartshertog Otto von Ilabsburg, en Noorse en Deense prin sen. Het talrijkst zullen de Prinsen en Prinsessen van het huis Bourbon-Parma op dit Belgisch-Luxemburgse feest zijn. Alleen al uit Blegië worden 100.000 bezoe kers verwacht. Alle hotels zijn thans reeds in beslag genomen. De organisatie van het verkeer is een bijna onmogelijke puzzle. Het stadsbestuur van Luxemburg heeft be slist, dat ieder plein van de stad in een parkeerterrein zal worden herschapen en buiten de stad worden nog drie grote par keerterreinen aangelegd voor 10.000 auto's. Zij die verantwoordelijk zijn voor de ge hele organisatie, aldus berichtte de Libre Belgique", vrezen niettemin een overrom peling, want het wordt het grootste feest, dat ooit in de geschiedenis van het Groot- Hertogdcm plaats had. De Luxemburgse post zal van -1 April af een zegel, waarop het Prinselijk paar staat afgebeeld, in omloop brengen. Staf Nees, de deken der Belgische beiaardiers, zal Vlaamse liederen spelen op de beiaard van de kathedraal van Luxemburg, waar het huwelijk zal worden ingezegend. De Mis zal worden gecelebreerd door mgr. Fer nando Cento, Pauselijk nuntius. Voordien zal burgemeester Hamilius het burgerlijk huwelijk registreren, niet in het stadhuis, maar in het Groot-Hertogelijk paleis. Waarschijnlijk zal aan Prinses Josephine Charlotte een Luxemburgse adellijke titel worden verleend De bruidegom Wie is Erfprins Jan? De groot-hertog draagt de titels van Erfprins van Nassau en Prins van Bourbon-Parma. Hij werd op 5 Januari 1921 in het kasteel van Colmar- Berg geboren. Zijn voornamen zijn Jean- Bénoit - Willem - Maria - Robert - Louis - Antoine - Adolphe - Mai'c d'Aviano. Zijn tweede voornaam Bénoit is een herinnering aan het feit, dat Paus Benedictus XV hem boven de doopvont heeft gehouden. Het lot van Prinses Josephine Charlotte die vermoedelijk een Luxemburgse adellijke titel zal krijgen was eigenlijk al sinds lang met Luxemburg verbonden. Het was immers de huidige regerende Groothertogin van Luxemburg, Charlotte, die de eerste dochter van Koning Leopold ten doop hield. Prins Jan trouwt dus met het petekind van zijn moeder. Prins Jean, Sjan, zeggen de Luxembur gers in hun „Letzeburgs" dialect, studeerde ADVERTENTIE CONSTANTE KWALITEIT DINSDAG 24 MAART Concertgebouw: Piano-duo Vitvia Vronsky en Victor Babin, 8 uur. Minerva: Heemsteed- se Kunstkring, piano-recital Theo Bruins, 8.15 uur. Rembrandt: „Diplomatic Courier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie uit de infanterie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bittere rijst", 18 .jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 25 MAART Stadsschouwburg: „De nacht van de 16e Januari", (voorstelling HTC ten bate van adoptie-comité Oude Tonge), 8 uur. Cul- tura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Har- monia", 8 uur Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere we reld", 8 uur. Rembrandt: „Diplomatic Cou rier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Drie van de infanterie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Scarlet", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Achtervolging in Frisco", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De eerbiedwaardige lichte kooi", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 13 }aar< 2.30, 7 en 9.15 uur. aan het Ampleforth College in Yorkshire en zette tijdens de oorlog zijn studies voort aan de Franstalige universiteit Laval te Quebec in Canada. Het is een uiterst sym pathieke karaktertrek, dat de jonge Prins soldaat werd in de Irish Guards (November 1942), niet als Zijne Koninklijke Hoogheid, maar heel simpel onder de naam: soldier John Luxembourg. In 1994 werd hij tot luitenant der Irish Guards benoemd en landde hij met zijn regiment in Normandië. Nadat zijn regiment Brussel had helpen bevrijden, maakte hij deel uit van de troe pen van de Amerikaanse generaal Patton, die op 10 September 1944 Luxemburg van het Duitse juk verloste. In Mei 1946 keerde de Prins uit bezet Duitsland terug, waarna hij zich ernstig kon gaan wijden aan de staatszaken. Van Januari 1952 af zetelde hij in de raad van state, die in Luxemburg als senaat fungeert. Zijn studies in de rech ten en in de economie aan de Canadese universiteit waren een soliede basis voor zijn begrip van de ingewikkelde politieke en economische situatie van het Groothertogdom. Als is de staat met zijn 300.000 inwoners klein, toch mag niet worden vergeten, dat Luxem burg in verhouding de grootste staalproducent is van Europa. De situatie van de landbou wers, die op ruwe en on vruchtbare gronden moeten werken, baart echter ernstige zorgen. Bovendien heeft Luxemburg in de oorlog zeer veel geleden en werden veel hotels totaal vernield, zodat de touristische activiteit, een rijke deviezen- bron van het Hertogdom, in bedenkelijke staat heeft ver keerd. Het land is er gelukkig zeer spoedig bovenop geko men. Bij goedkopere kosten van levensonderhoud dan in België, zijn de Luxemburgse lonen 20 procent hoger dan de Belgische, wat al direct een idee geeft van de grote koop kracht van de Luxemburgse bevolking. Een delicaat pro bleem is de afschaffing van het Duits als tweede taal. Thans is Luxemburg een een talige (Franse) staat. ADVERTENTIE Dames - Heren Suède Jasjes De heer D. de Loor, sinds 1946 lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en van 1948 af lid van Gedeputeer de Staten van Friesland is Maandagmid dag geïnstalleerd als burgemeester van Delft. De loco-burgemeester, de heer J. A. Lausberg, hield de installatierede, waarin hij een aantal plaatselijke problemen aan roerde en de hoop uitsprak dat de l;eer De Loor het ambt van burgemeester on der Gods zegen tot heil van de bevolking der stad zal mogen bekleden. Het oudste raadslid, ds. P. Zandt, sprak een woord van welkom en gelukwens na mens de raad. Burgemeester De Loor beantwoordde de sprekers en hoopte dat men gezamenlijk zal kunnen werken aan de oplossing van de verschillende problemen. NEW YORK (Reuter). Indonesië heeft Maandag zijn voorstel, dat de poli tieke commissie van de Algemene Vergade ring van U.N.O. haar agenda zou wijzigen teneinde gebruik te maken van „de be staande verzoeningsgezinde stemming" in de wereld, ingetrokken nadat Polen en de V.S. zich er tegen verklaard hadden. De Indonesische afgevaardigde Palar had voorgesteld, de volgende punten ter zijde te schuiven: een klacht van Tsjechoslowa- kije volgens welke de V.S. zich mengen in de binnenlandse zaken van de volksdemo cratieën en een verzoek van de V.S. om een onderzoek naar communistische be schuldigingen, dat de U.N.O. in Korea een bacteriologische oorlog hebben gevoerd. In plaats van deze kwestie zou de poli tieke commissie het Poolse voorstel tot het overwegen van „maatregelen tot het af wenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en maatregelen ter verster king van de vrede en vriendschap onder de volken" moeten behandelen. De Poolse minister van Buitenlandse Za ken, Skrzesezewski, toonde zich verwon derd, dat Palar niet met hem overlegd had alvorens zijn voorstel te doen. De Ameri kaan Henry Cabot Lodge bestempelde het Prins Jan va.n Luxemburg en zijn toekomstige gade prinses Josephine Charlotte van België. BRUSSEL (ANP) De smokkelarij in koffie viert de laatste tijd weer hoogtij aan de Belgisch-Duits-Nederlandse gren zen en de smokkelaars geven daarbij dik wijls blijk van grote listigheid. Onlangs heeft de politie een smokkelbende kunnen inrekenen waarvan de leden allen 'ge kleed gingen in Engelse uniformen. Bo vendien waren zij voorzien van valse pas poorten en militaire soldijboekjes. Maan denlang hebben deze smokkelaars hun winstgevend bedrijf kunnen uitoefenen en zij hebben niet alleen de Duitse, Neder landse en Belgische douane, doch ook de Engelse controle-instanties om de tuin kunnen leiden. in Duitsland De leider van deze goed georganiseerde smokkelorganisatie is een gewezen onder officier van het Britse bezettingsleger in Oostenrijk, een zekere Thomas Tavlor. Door zijn relaties te Wenen kreeg hij de beschikking over de nodige documenten en stempels en de nummerplaten van de auto's werden hier ook op meesterlijke wijze nagebootst. Het vervoer van de smokkelgoederen geschiedde met leger auto's, die voor weinig geld waren opge kocht bij de autokerkhoven in Oostenrijk en Duitsland. Met een dergelijk convooi werd dan in één keer 20.000 kg koffie te gelijk van België naar Duitsland gesmok keld. Deze organisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten indien 'de begeleiders van dit „Engelse" convooi allen maar de Engelse taal machtig waren geweest. Het feit dat dit niet het geval was, werd hun namelijk noodlottig. Toen de militaire vrachtauto's enkele dagen geleden de Nederlands-Belgische grens waren overgetrokken, geladen zoge naamd met vaten benzine, werd een dei- begeleiders van het convooi te Emmerich in Duitsland aangesproken door een lid van de Engelse militaire politie. Tot. diens grote verwondering sprak de in Engelse uniform geklede chauffeur echter geen woord Engels. Uit een onmiddellijk inge steld onderzoek bleek hierop dat de vaten benzine, die van buiten een vuil en vettig aanzien hadden, tot de rand toe gevuld waren met koffiebonen. De drie begeleiders van het convooi vie len hierop al snel door de mand. Zij be kenden, dat zij in Frankfort van Engelse uniformen waren voorzien en hun papie ren hadden ontvangen. Hun taak had er in bestaan de smokkel waar van Antwerpen naar Dusseldorf te brengen, vanwaar deze dan met andere vrachtauto's naar een verdere bestemming werd vervoerd. De smokkelaars verklaar den dat hun groep deel uitmaakte van een organisatie, die zich met de smokkel van allerlei goederen bezig hield en aan het hoofd waarvan onverbiddelijke leiders stonden. HONGKONG (Reuter). Een Ameri kaans jacht met drie Amerikanen, twee journalisten en een kapitein, en twee Chi nezen aan boord, is Zaterdagochtend door Chinese communisten ter hoogte van het eiland Lantao, zestien kilometer van Hong kong, onderschept en opgebracht, aldus is van officiële Amerikaanse zijde medege deeld. Het jacht was op weg nabr Macao. DUFY OVERLEDEN. De vermaarde schilder Raoul Dufy is vandaag op 75-jarige leeftijd in de Franse plaats Forcalquier overleden. Mr. Chr. P. van Eeghen is aangewezen als voorzitter van de Vereniging Rembrandt, als opvolger van dr. E. Heldring, die op de laatstgehouden vergadering tot ere-voorzitter werd benoemd. Poolse voorstel als „louter propaganda". Nadat Palar zijn voorstel had ingetrok ken, ging de commissie over tot behande ling van de Tsjechoslowaakse beschuldi gingen. De Tsjechoslowaakse gedelegeerde Va clav David zeide dat het Amerikaanse straalvliegtuig, dat door Migs van de Tsje choslowaakse luchtmacht op 10 Maart was neergeschoten, met nog een Amerikaans straalvliegtuig het Tsjechoslowaakse lucht ruim tot een diepte van 40 km was binnen gedrongen. David verklaarde, dat de Stem van Ame rika en radio-Vrij Europa gebruikt worden voor vijandige doeleinden. Zij zouden aan sporen tot moord op openbare functiona rissen. De Amerikaanse geheime dienst zou in uitzendingen instructies aan zijn agenten in code geven. Cabot Lodge verklaarde, dat het volko men onwaar is, dat de V.S. ondermijnende activiteit ontplooien. Hij bracht de com munistische staatsgreep van 1948 in Tsje- choslowakije in herinnering en noemde deze „een van de duidelijkste voorbeelden van omverwerping der gevestigde staats orde in de hedendaagse geschiedenis." De Russische afgevaardigde Gromyko onderschreef in de avondvergadering der politieke commissie de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat de Verenigde Staten zich zouden inlaten met de binnenlandse aangelegenheden der Oost-Europese com munistische staten. „Wij weten dat Hitiers aanhangers in de door hen overvallen landen tevoren hadden gewerkt met spionnen en samenzweerders tegen de staat", verklaarde hij, „Doch zij hebben althans nooit beweerd dat zij er op uit waren de democratie te redden". Secretaris-generaal De vijf permanente leden van de Veilig heidsraad, die gisteren vergaderd hebben over de naam van een nieuwe secretaris generaal van de U.N.O. zijn uiteengegaan, zonder het eens te worden over een can- didaat. Een hooggeplaatste woordvoerder heeft verklaard, dat men mogelijk de pogingen om een nieuwe secretaris-generaal te vin den voorlopig zal opgeven, als de Veilig heidsraad er heden niet in zou slagen een figuur te vinden die voor het Oosten en het Westen aanvaardbaar is. In dat geval zou de algemene vergadering Trygve Lie waarschijnlijk verzoeken zijn verzoek om ontslag in te trekken. Maandag is voor de politierechter te Londen de zaak behandeld van de vernie ling van een werk van de Britse kunste naar Reg Butler, voorstellende „De onbe kende politieke gevangene". Een 28-jarige Hongaarse vluchteling, Loslo Szilvassy, wordt van de vernieling beschuldigd. Szilvassy, zelf een gewezen politieke ge vangene, zei het werk van Butler vernield te hebben omdat hij het „een aanfluiting achtte van hetgeen het moest voorstellen. De openbare aanklager deelde mede dat het beeld van Butler slechts een model was voor een groter werk. Het had de kunstenaar vele maanden gekost om het beeld te maken, dat in enkele seconden grondig werd vernield. Het model was door een jury van negen vooraanstaande kunstkenners bekroond met een eerste prijs (van 45.009 gulden) in een interna tionale wedstrijd. De directeur van het In stituut van Hedendaagse Kunst schatte de waarde van het model op 5.000 gulden. Het gebruikte materiaal was echter niet bepaald kostbaar geweest. Szilvassy is door de politierechter op nieuw voor een week in preventieve hech tenis gesteld. Kiki, een van de bekendste schildersmo dellen tussen de beide wereldoorlogen en een populaire ster in Parijse nachtclubs, is Maandag in de ouderdom van 51 jaar in de Franse hoofdstad overleden. Op 14- jarige leeftijd trad Kiki, wier ware naam Alice Prin was, voor het eerst als model op. Later poseerde zij voor inmiddels be kend geworden schilders als Santine, Utrillo, Foujita, Modigliani en Picasso. In 1929 publiceerde zij haar mémoires. Daar ondanks het antwoord van de mi nister-president op vragen van het Tweede Kamerlid Weiter alsnog verschillende pu blicaties zijn verschenen over vluchtsche- pen voor de regering, wordt van bevoegde zijde in Den Haag met de meeste nadruk verzekerd, dat de regering dergelijke sche pen niet heeft, noch in het verleden heeft gehad. In de Haagse Ridderzaal heeft zich vorige week onder auspiciën van de vereniging voor Internationale Rechtsorde en het uitvoerend comité der Europese Beweging een discussie ontwikkeld over de wenselijkheid en mogelijkheid tot een Atlantische gemeenschap. De resolutie, die aan het einde der conferentie werd aangenomen, achtte de instelling van een per manent vertegenwoordigend lichaam gewenst, waarin de nauwere aan haling van politieke, culturele en maatschappelijke banden tussen de NAVO-landen zou kunnen worden bevorderd. Uitdrukkelijk werd vast gesteld dat het streven naar een Atlantische gemeenschap niet in strijd is met de bevordering van een Europese eenheid, doch dat integendeel die Europese eenheid zich in Atlantisch verband gemakkelijker zou kunnen voltrekken. Ter verduidelijking zij vooropgesteld, dat de Haagse conferentie zich niet heeft beziggehouden met de vorm, waarin de Atlantische gemeenschap zich zou moeten realiseren. In 1952 vei-scheen een begin selverklaring van de Atlantische commis sie in Nederland, waarin het streven naar een Atlantische statenfederatie werd aan gekondigd. Dat men thans deze vormaan- duiding achterwege heeft gelaten en zich louter heeft beziggehouden met de alge mene overweging van de wenselijkheid tot nauwere en gedétailleerder samenwer king der NAVO-landen, heeft de realisti sche waarde dezer conferentie waarschijn lijk verhoogd. De NAVO-landen, dat zijn dus de lan den die aangesloten zijn bij het Noord- Atlantisch pact, hebben tot nu toe enkel een samenwerking op militair terrein ont wikkeld, waarbij de Verenigde Staten de rol van wapenieveranciers en instructeurs vervullen. Daarnaast echter tonen de Ver enigde Staten zich zeer coulante leveran ciers, aangezien de leveranties van mili tate uitrustingen geschieden onder „ge makkelijke betalingsvoorwaarden" en zelfs voor een deel als schenkingen worden overgemaakt aan de landen die er behoefte aan hebben. Een Atlantische defensie raad, waarin alle aangesloten landen ver tegenwoordigd zijn, stelt de militaire plan nen op en regelt de herbewapening, zoals die in de huidige wereldsituatie noodza kelijk wordt geacht. Verder gaat deze sa menwerking in het Atlantisch pact niet. Een uitbreiding over andere gebieden van het onderlinge contact is dus de opzet van degenen, die de Haagse conferentie be legden. Wanneer men oorspronkelijk gedacht heeft aan een slatenfederatie, is men daar blijkbaar van teruggekomen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de vorming van en federatie tussen landen, die zo ver- schillend van competentie zijn, oneindig veel meer moeilijkheden zou bieden dan bijvoorbeeld de vorming van een Euro pese federatie, waarin landen samengaan die allen min of meer een complex van dezelfde euvelen en gebreken vertonen, naast een vrijwel gelijk beeld van politieke intenties. De vorming van een Europese federatie is het noodzakelijke en onver mijdelijke gevolg van de situatie, waarin de Europese landen verkeren: Hun econo mie is zwak, hun politieke betekenis nihil, hun onderlinge afhankelijkheid maximaal; eenheid is hun enige kans om zich in het geheel van Europa economisch en po litiek te saneren. Doch een Atlantische statenfederatie kan niet steunen op de ar gumentering, dat de in aanmerking ko mende landen als vrijwel gelijkwaardige partners tegenover elkander staan. De ver houding tussen Amerika en de andere landen is te zeer die van een rijke tegen over een arme, van een geldschieter te genover een behoeftige. Weliswaar heb ben de Verenigde Staten groot belang bij een economisch en militair sterk Europa, doch dat wil niet zeggen dat zij bereid zullen zijn hun rijkdommen en hun poli tieke betekenis te delen met al die an deren in een federatie, die hun souverei- niteit zou opeisen en een boven-Atlantisch gezagsorgaan zeggenschap zou geven over Amerikaanse aangelegenheden. Een Atlantische belangengemeenschap is iets anders dan een Atlantische federa tie. Een belangengemeenschap bestaat er reeds door de Atlantische Verdragsorgani satie, die zich niet verder uitstrekt dan tot het militaire onderdeel. De uitbreiding hiervan tot bijvoorbeeld de politieke en culturele sector, wat het onderwerp van de Haagse conferentie was, moge op het oog een eenvoudige zaak zijn, doch in wezen komt men daarbij op de weg naar een nieuwe verhouding, waarbij de gelijk- 1 waardigheid der partners van essentieel belang is. De militaire samenwerking in het Atlantisch pact is er een van bittere noodzaak. De herbewapening is voor tal van medewerkende landen een onsympa thieke taak, die slechts node aanvaard wordt. Uitbreiding van de samenwerking tot andere terreinen op de basis, zoals die nu bestaat, lijkt daarom illusoir. Men heeft voor die uitbreiding een andere, geheel nieuwe basis nodig, wil men er heil en succes van verwachten. De Haagse conferentie heeft helaas dat enderscheid niet gemaakt. Zij heeft zelfs betoogd, dat behoud en ontwikkeling der militaire samenwerking een uitbreiding tot andere terreinen nodig maakt. Dat zou aan een Atlantische gemeenschap een basis geven, die bij elke wijziging ten goede in de internationale situatie aan kracht zou inboeten. H et tijdstip, waarop over de vorming van een Atlantisohe gemeenschap wordt gedis cussieerd, lijkt ons daarom minder ge lukkig gekozen. De Atlantische toenade ring voltrekt zich thans in een sfeer van militaire noodzaak, die haar stempel drukl op alles wat ten behoeve van die toena dering wordt ondernomen. De verhouding tussen de Verenigde Staten en de andere landen van het Atlantisch pact mist de zuiverheid, die noodzakelijk is om de con sequenties van een werkelijke Atlantische gemeenschap te zien in hun ware beteke nis. De militaire nadruk op de verhouding in het Atlantisch pact van het ogenblik vertroebelt alle pogingen om los van de koude oorlog een verbondenheid tot stand te brengen tussen de partners van de nog niet bestaande Atlantische gemeen schap. Evenzo heeft de militaire nadruk in het verleden de vorming van een Europese eenheid belemmerd, omdat die militaire nadruk op zeker ogenblik al enig argu ment werd aangevoerd. Men is daar ge lukkig van los gekomen, ook al omdat de militaire eenwording in Europa het moei lijkst van alles te verwezenlijken bleek, en de toenadering tussen de Europese landen heeft zich ondanks de mislukking van de 'Europese defensiegemeenschap verder ontwikkeld. Men kan veel voelen voor een Atlanti sche gemeenschap, doch zal daarover later nog eens opnieuw moeten gaan praten, als de" atmosfeer verhelderd is en de wense lijkheid tot een nauwer samengaan niet meer door de militaire en strategische doeleinden wordt overheerst. J. L. Er zijn verschillende schoften op de wereld. Daar is in de eerste plaats de schoft van een groot viervoetig dier, de schouder dus van een rund, een paard of een'ezel. In de tweede plaats de schoft in menselijke gedaante. Oor spronkelijk betekende het lomperd, on behouwen kerel en het is dus zeer waarschijnlijk hetzelfde woord als he'. eerstgenoemde. Alleen is de betekenis gewijzigd. Thans is een schoft hetzelfde als een ploert, een schurk. De derde schoft is het deel van de werkdag tussen twee rustpozen, dus on geveer een derde of vierde gedeelte van de werktijd. Daarbij behoort het werkwoord schpften dat dus betekent: een deel van het werk doen. Het is al lengs verdrongen door schaften en de zin is geworden: rusten na een werk- pei-iode. De arbeiders die zich tijdens de scnafttijd van de plaats waar zij werk ten verwijderden en op een bord schre ven: We benne schoften, hadden het wat betreft het laatste woord dus eigen lijk bij het rechte eind. r Wat mij verwondert is dat er nog geen vereniging ter verdediging van de voet ganger bestaat. Voetgangers-problemen schijnen geen verkeersproblemen te zijn. De voetganger trekt pas de belangstelling, zodra hij zich op de rijweg beweegt. Dan wordt hij opgenomen in de reglementen, in de krantenverslagen, in de discussies der openbare lichamen en in de politie rapporten. Maar dat hij een eigen terrein heeft, het voetpad gehelen of op zijn Frans „trottoir", vergeet men. Toch zou het goed zijn, wanneer men aan dit bescheiden strookje, dat aan de paria van de weg is toegewezen, wat meer aandacht besteedde. Wanneer het sneeuwt is de stadsreiniging' er onmiddellijk bij om de rijweg en de fietspaden schoon te vegen. De reiniging van de trottoirs blijft overgelaten aan het particuliere initiatief. Echter met dien ver stande, dat een politieverordening het sneeuwruimen op de trottoirs aan de bur gerij voorschrijft. Op het niet nakomen van de verordening staat straf. Maar is er wel ooit een nalatige in dit opzicht bekeurd? In mijn woonplaats nog nimmer. Een agent, die ik opmerkzaam maakte op het slipgevaar voor brievenbestellers, bakkers en melkboeren en wandelaars naar hun werk, haaltje de schouders op, en verklaar de dat hij wel dagwerk zou hebben, wan neer hij eenmaal aan het bekeuren ging. En de commissaris erkende op mijn tele fonische vraag het bestaan van de veror dening, maar kuchte welsprekend, loon ik hem vroeg, waarom er de hand niet aan werd gehouden. Zo moet de paria van het verkeer het aanzien, dat de automobilist en de fietser zich over schoongeveegde en met zand be strooide banen bewegen, terwijl hij dooi de viezigheid moddert of over een spiegel glad wegdek glibbert en glijdt. Het kon beter omgekeerd wezen, want de automo bilist en de fietser zitten hoog en droog op hun kussen, terwijl de voetganger met zijn doorgelopen schoenzolen de meedogenloze aarde betreedt. En als de winter heeft plaatsgemaakt voor de zomer? Dan laten de liefhebbers van tuinen hun rozen weelderig uitbotten over het hek, zodat het trottoir door levend prikkeldraad wordt versperd. En met ge- bukten hoofde moet de voetganger de on zachte aanraking vermijden met de takken en twijgen van boom en struik, die als een al te laag bladerdak het trottoir overkoe pelen. Hij wordt wel gedwongen zijn leven op de rijweg te wagen als onwelkom ob ject van een verontwaardigd chauffeur. Moet ik nog spreken over de juffrouwen, die haar schattig hondje midden op het trottoir zijn gevoeg laten doen omdat op de rijweg het beestje zou worden over reden; over de vuilnisemmers, de auto peds, de fietsende krantenbezorgers, de lantaarnpalen en bomen, die men, om de fietser en automobilist voor botsingen te behoeden, op het trottoir plant? Het trot toir is overal goed voor. Maar wordt het geen tijd, dat de paria's van de weg hun bescheiden strookje gaan verdedigen? Voet gangers aller landen, verenigt u! C. :1 Picasso is in opspraak geraakt door een tekening van Stalin, die het misnoegen der Russen heeft opgewekt. Hier poseert de schilder met een zijner nieuwste creaties: een uil. SCHOKLAND. Op het eiland Schok land heerscht wederom hongersnood. Hoe wel de vischvangst bijna geheel mislukt is, konden de arme ingezetenen zich tot dusverre van het allernoodzakelijkste voorzien. De onverwacht wederom inge vallen vorst heeft echter thans de armoede tot het uiterste gebragt. Het provinciale gouvernement heeft den burgemeester, den pastoor, den geneesheer en den onder wijzer benoemd tot leden van eene com missie voor de verzorging van hulp behoevenden op het eiland en haar eene subsidie uit de provinciale fondsen van 200 verleend. Daar dit onvoldoende baat voor een getal van 350 nooddruftigen, die letterlijk niets hebben, heeft de com missie, evenals in 1850. een beroep op de milddadigheid van alle landgenooten ge daan, opdat geen vlijtige behoeftige va'Q ellende behoeff te verkwijnen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5