Dalend geboortecijfer en groter vertrek; meer woningbouw, minder werkloosheid 1 HAARLEM IN CIJFERS Heemstede A an vraagto rmuiier Hulp aan Puttershoek Amsterdamse Beurs Definitief herstel beschadigde zeereep „Gysbert Japicx" LAATSTE NIEUWS Duo Vronsky-Babin Recital Theo Bruins in Minerva Theater Zuigkracht van IJmondgebied van invloed op inwonertal Candidaten VVD Heemstede Zandvoortse raad bijeen Fietspad blijft langs de helling ervan „Oermacht" van J. C. Schuitmaker Achttien jaar geëist tegen Sultan Hamid Afwijzende beschikking op verzoek omwonenden Winkelier miste na bezoek van vreemdeling 100 Geraffineerd samenspel Ouders schonken school een tropisch aquarium Ds. A. Snethlage Zondag vijftig jaar predikant Burgerlijke Stand van Haarlem Feestavond voor bejaarden De Stompe Toren gaat met Pasen open Plannen voor huizenbouw nabij de Schipholweg WOE IN SD AG 25 MAAhl I5 3 HAAKLLMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAI-JT Heden verscheen het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over de ontwikkeling: van Haarlem gedurende het vierde kwartaal van 1952. Evenals de vorige kwartaalberichten behelst ook dit tal van interessante gegevens. Het aantal inwoners daalde van 185.146 tot 164.974. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats was het aantal geboorten (691) lager dan het ooit in enig kwartaal sedert de bevrij ding is geweest. Het totale aantal geboorten in 1952 be droeg 2.995 of 17,9 per duizend personen. Hit betekent dat de daling van het geboor tecijfer sedert de topjaren 1946/'47 al weer zover is gevorderd, dat het geboortecijfer jn 1952 gelijk was aan het aantal geboor ten per duizend inwoners in 1940. In de tweede plaats is het grotere vertrek naar Velsen en omgeving van invloed ge weest op de daling van het aantal inwo ners. In dit verband was vooral het vertrek van 117 personen naar de gemeente Heemskerk van betekenis. Het betreft hier personeel van de firma Beynes. Het vertrek naar het buitenland is aan merkelijk afgenomen. In het tweede kwar taal vertrokken 603 personen, in het derde kwartaal 544 personen en in het vierde kwartaal 433 personen. Dat het aantal inwoners niet is toege nomen is een gevolg van de omstandigheid dat het aantal vestigingen veel sterker is gedaald dan verwacht werd. Het verloop van de vestiging in de gemeente was in 1952 als volgt: Eerste kwartaal 1.725 personen; tweede kwartaal 1.767 personen; derde kwartaal 1.907 personen; vierde kwartaal 1.545 per sonen. De vermindering doet zich voor zowel bij de vestiging van het buitenland uit, als bij de vestiging uit andere gemeenten in Ne derland. Het is mogelijk, dat dit verschijn sel samenhangt met het geringe aantal woningen, dat in het vierde kwartaal vol tooid werd. Vertraagde woningbouw Sneeuw en vorst in het vierde kwartaal hebben kennelijk invloed gehad op het tempo in de woningbouw. Slechts 49 wo ningen kwamen gereed. Het aantal in 1952 voltooide woningen steeg hiermee tot 438. Welke huur doen deze nieuwe woningen? In onderstaande tabel is het aantal in 1952 voltooide gewone woningen (d.i. exclusief Bestuursmutatie bij de E.H.B.O. Het bestuur van de afdeling Heemstede van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. is thans als volgt samengesteld: A. G. Dege- naar, arts, P. de Hooghstraat 11, voorzitter; G. Rekoert Jr., Amaryllislaan 8, secretaris en W. Schuijlenburg, Voorweg 77, penning meester. Verder wordt de E.H.B.O.-post op de Flo ra van 13 April tot en met 14 Mei door de Heemsteedse afdeling verzorgd, in samen werking met de E.H.B.O. vereniging „Snel Verband" uit Bennebroek, de R.K. E.H.B.O. vereniging uit Heemstede en de R.K. E.H.B.O. vereniging „St. Bernardus" uit Vogelen zang. Tot 13 April wordt deze post ingeno men door de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis. Tenslotte neemt de E.H.B.O. 2 uit Heem stede Zaterdag 28 Maart deel aan de dis tricts-wedstrijden in Zaandam, nadat deze ploeg op de te Bennebroek gehouden voor wedstrijden een eervolle tweede positie heeft ingenomen. Op de ledenvergadering van de afdeling Heemstede der WD., werd thans definitief de Candida tenlijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. Het oorspronkelijk gekoesterde voornemen, deze lijst uit veertien namen samen te stellen kon geen doorgang vinden, omdat een der aangezochte candidaten zich niet beschikbaar wenste te stellen. Vandaar dat de lijst thans de volgende candidaten vermeldt: 1. A. J. van Houten, 2. mr. J. H. G. Zeelecnberg, 3. O. A. Brink, 4. mevrouw J. van Nispen-Van Wely, 5. M'. D. Scheer, 6. mevrouw mr. H. G. C. Mijnssen-Gelinck, 7. dr. W. G. J. ten Pas, 8. G. Faber, 9. me vrouw E. C. A. Veen-Grossouw, 10. mr. J. J. Ha.ge, 11. A. G. Degenaar, 21. D. van Wijngaarden, 13. F. W. Kotte. In de Donderdagmiddag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Heem stede zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. een crediet te verlenen, groot f 80.000, ten behoeve van de hulpverlening aan Puttershoek. Het bedrag zal geput worden uit de reserve. Uit een ter plaatse ingesteld onderzoek is gebleken, dat hulp voor de navolgende aangelegenheden buitengewoon op prijs zal worden gesteld. De bouw van tien nood woningen, die eigendom van Heemstede blijven en verwijderd moeten worden zo dra ze gemist kunnen worden, zal voorzien in een dringende behoefte. De inventaris van het Groene kruis is verloren gegaan, terwijl het gebouw veel schade heeft gele den. Ook de kleuterschool verkeert in ge lijke omstandigheden. Voorziening van deze behoefte is van groot belang. Voorts ver dient het aanbeveling medewerking te ver lenen voor het droogstoken van een groot aantal woningen. De hulp bij straataanleg en verbetering, alsmede voor het op orde brengen van het bouwtoezicht en het ge reed maken van een rioleringsplan voor een aan te besteden blok van 24 woningen, zal zeer meewerken voor het verkrijgen van een normale gang van zaken bij het gemeentebestuur. Het is niet uitgesloten, dat verschillende uitgaven terug betaald worden, wanneer blijkt dat deze volgens de gegeven of te geven voorschriften door de gemeente Puttershoek aan het rijk kun nen worden gedeclareerd. Comité uit de bevolking Vanavond zal ten raadhuize een comité uit de bevolking worden geïnstalleerd. Dit comité zal in overleg met B. en W. en in samenwerking met het ook te Puttershoek opgerichte comité zich belasten met de hulpverlening welke met die van het Ram penfonds en het rijk nodig mocht blijken. dienstwoningen, liefdadigheidswoningen en woningen annex bedrijf) verdeeld over de verschillende huurklassen. Tevens is het totale aantal gewone woningen dat op 1 Januari 1953 in elke huurklasse aanwezig was, vermeld. Aantal in 1952 Totaal aantal gewone Huur per jaar voltooide woningen op woningen 1-1-1953 Minder dan 130 0 0 91 0,3 130 0 0 1.074 3,2 208 1 0,2 2.160 6,3 250 17 3,9 5.723 16.7 300 42 9,6 7.031 20,4 350 111 25,7 5.933 17,3 400 128 20.2 6.878 20,0 500 78 17,9 2.274 6,6 600 42 9,6 1.924 5,6 800 12 2,7 703 2,1 1.000 6 1,4 477 1,4 Totaal 437 100,0 34.268 100,0 Het bekende verschil tussen de huren van oude en nieuwe woningen komt vooral tot uitdrukking in de kolommen met de percentages. In de huurklassen beneden 350,per jaar ligt het percentage, dat de voltooide woningen in die huurklassen uit maken van het totale aantal in 1952 vol tooide woningen steeds beneden het per centage dat de woningvoorraad in die huurklasse uitmaakt van de totale woning voorraad. In de huurklassen boven 350, per jaar is juist het omgekeerde het geval. Op 1 Januari bedroeg het aantal wonin gen in aanbouw 663. Doordat in de loop van Januari met de bouw van 196 wonin gen een begin werd gemaakt, terwijl zeven woningen voltooid werden, steeg het aan tal woningen in uitvoering tot 852 op 1 Februari. De invloed van de sterk toege nomen bouwactiviteit is duidelijk waar neembaar in de cijfers over de werkloosr heid. Dalende werkloosheid Kon in het vorige kwartaalbericht ge constateerd worden, dat de toeneming van de werkloosheid minder groot was dan een jaar tevoren, thans blijkt een behoorlijke daling te zijn ingetreden ten opzichte van de werkloosheid op 31 Januari 1952. Een vergelijking van de werkloosheid op 31 Januari van de jaren 1951, 1952 en 1953 geeft het volgende beeld: lt»l 1952 1853 Aantal geheel werkloze mannen 1.625 2.499 2.229 Aantal geheel werkloze vrouwen 61 104 140 Totaal aantal werklozen 1.686 2.603 2.369 W.o. in de bouwnijverheid 385 784 402 metaalnijverheid 218 269 272 landbouw 39 76 89 handel 73 115 114 hotelpersoneel 54 70 93 nietvarend transportpersoneel 57 105 106 kantoorpersoneel, etc 149 150 161 losse arbeiders 388 674 803 Het aantal geheel werkloze mannen blijkt in vergelijking met hetzelfde tijdstip in 1952 met 270 te zijn gedaald. Uit de overige cijfers is duidelijk waarneembaar, dat dit uitsluitend te danken is aan de sterke da ling van het aantal werkloze bouwvak arbeiders. Opvallend is de toeneming van het aan tal openstaande aanvragen van werkgevers. Het aantal (633) is thans hoger dan het sinds anderhalf jaar is geweest. De vraag naar vrouwelijk personeel is het grootst. Van de 394 aanvragen om vrouwelijk per soneel kwamen er 139 uit de bedrijfsklas- sen kleding en reiniging. Bovendien waren er 93 aanvragen om vrouwelijk huishoude lijk personeel. Grotere besparingen In 1950 had het uitbreken van de strijd in Korea tot gevolg, dat de prijzen op de wereldmarkt sterk stegen. Deze prijsstij ging voorafgegaan door de vrees voor prijs stijging en schaarste had grote invloed op de besparingen: in 1950 werd bij de Nuts- spaarbank 433.000 meer opgevraagd dan ingelegd. In 1951 was het verschil nog groter: 1.167.000 meer opgevraagd dan ingelegd. De kentering valt in het eerste halfjaar van 1952 (de totale inleg is dan nagenoeg gelijk aan de totale terugbe taling), terwijl in het tweede halfjaar van 1952 het vertrouwen in de waarde van de gulden hersteld blijkt te zijn. Er wordt 575.000 meer ingelegd dan opgevraagd. Stijgend vreemdelingenverkeer Thans is ook het aantal voor bezichti ging betalende bezoekers van de Grote- of St. Bavokerk bekend. Het blijkt dat zo wel bij de St. Bavokerk als bij het Frans Halsmuseum een toeneming van het aan tal bezoekers valt waar te nemen. In de St. Bavokerk steeg het aantal voor bezich tiging betalende bezoekers van 9.172 in 1951 tot 10.000 in 1952; een toeneming dus met 9 9/«. In het Frans Halsmuseum steeg het aantal bezoekers van 29.271 in 1951 tot 33.483 in 1952. Hier bedroeg de toene ming dus zelfs 14 Als het bezoek aan beide gebouwen ge bruikt wordt als maatstaf voor het vreem delingenverkeer, kan vastgesteld worden, dat het vreemdelingenverkeer in 1952 tën opzichte van 1952 met 13 °/o is toegenomen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 95 95 A.K.U 163% 164 Jnilever 188% 191 Philips Gloeil. 159% 160 Kon. Petroleum 315 323 A'dam Rubber 92% 92 Holl. Amer. Lijn 146 146% N. Scheepv. Unie 129% 129% H.V.A 102% 104% Deli Mij 83 83 Amsterd. Bank 161% 161% Ned. Handel Mij. 159% 160 Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank 161% 161% Anaconda Copper 41% 41% Bethlehem Steel 54»/u 55% Republic Steel 50% 51% Shell Union 68% 69% 24% 26 U. S. Steel 40ll/io 41% Met 9 tegen 4 stemmen heeft de Zand voortse raad gisteravond afgezien van het oorspronkelijk door hem aangenomen plan tot herstel van de beschadigde zee- reep tussen Paviljoen Kiefer en de Jan van Galenstraat. Dit plan was inmiddels toch reeds duurder geworden doordat de omlegging van het rijwielpad via een ge deelte van de autoparkeerplaats, die erin werd beoogd als tijdelijke oplossing, een afscheiding door middel van een hekwerk noodzakelijk zou maken aangezien een witte streep door de parkeerders naar te verwachten was op drukke dagen toch zo vaak zou worden overschreden, dat de veiligheid van de fietsers in het geding zou komen. Bovendien - en dat was de voornaamste reden, die de raad van dit plan deed afzien en een definitieve oplos sing deed accepteren - dit herstel in de oude toestand (f 20.000) zou waarschijn lijk geheel door het rijk worden gefinan cierd, hetgeen voor de andere oplossing zeker niet het geval zou zijn. Vooral op dit argument legde de voor zitter, mr. Van Fenema, de nadruk tegen over de raadsleden, die dit opzijschuiven van een plan waartoe zij reeds hadden be sloten in strijd vonden met de waardig heid van de raad. De tegenstemmers brachten ook een mogelijkheid naar voren, die naar hun inzicht de slrandexploitan- ten ten goede zou komen: bij overbrengen van het fietspad, zoals in het oorspronke lijke plan was bedoeld, zou zand vrijko men voor herstel van de afgangen. Verder werd in deze vergadering van de raad geruime tijd gediscussieerd over het voorstel van B. en W. voor de aan besteding van herbouw van het Zuider- bad. Op voorstel van de raad was dit aangehouden om te doen onderzoeken of er geen tweeledige aanbesteding van ge houden zou kunnen worden, waardoor men dan voorlopig tot de bouw van het hotel zonder badinrichting zou kunnen overgaan. Daartoe zou de ontwerper, prof. ir. H. T. Zwiers, echter een geheel nieuw plan voor het bad-zonder-restaurant moe ten ontwerpen, een nogal kostbare ge schiedenis, zodat B. en W. voorstelden de aanbesteding toch maar in haar geheel te doen geschieden. De vijf tegenstemmers tegen dit voorstel waren voornamelijk niet gerust over de mogelijkheden om ook het restaurant rendabel te maken. Er werd echter aan herinnerd dat de aanbesteding slechts de betekenis van een proef heeft en niet de bouw impliceert. Men wil on geveer weten wat de kosten zullen zijn, opdat men die aan het rijk kan voorleg gen om op basis daarvan naar een zo groot mogelijke tegemoetkoming van het rijk te streven. Met 8 tegen 5 stemmen, die van de Prot. Chr. raadsleden en der AZB- fractie tegen, kwam tenslotte ook dit voor stel er door. De toneelgroep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx" in Haarlem had voor de voorstelling, die zij Maandagavond in de Stadsschouwbburg gaf, een keuze gedaan uit de talrijke stukken van de Friese to neelschrijver IJ. C. Schuitmaker, waarmee hij zo'n twintig a dertig jaar geleden naam heeft gemaakt. De keuze viel op „Oermacht" (Overmacht), een nogal zwaarwichtig stuk dat de toeschouwer drie bedrijven lang confronteert met het probleem van een rijke boer, wiens pleegdochter verliefd wordt op de zoon van zijn doodsvijand. Hij stelt haar voor de traditionele keus: ik of hij en natuurlijk kiest het meisje de zijde van de tegenpartij. En dat doet dan ook eigenlijk iedereen, zodat de stugge boer zich tenslotte gewonnen moet geven, ech ter niet omdat hij het verkeerde van zijn houding inziet; maar omdat hij, zoals hij zegt, door overmacht wordt gedwongen. Voor de heer J. van der Velde was het een moeilijke opgaaf ons te doen geloven in deze stugge, onbuigzame figuur. Maar daaraan is ten dele ook de auteur debet, want hij laat deze boer soms op volko men onverwachte momenten van standpunt veranderen. Het ene ogenblik barst deze boer in woede uit tegen een paar oude getrouwen die daarbij op staan de voet ontslagen worden, het volgend mo ment belooft hij hun een boerderij en alle hulp die zij nodig hebben. Dat de heer Van der Velde er niet altijd in slaagde deze plotselinge contrasten aannemelijk te ma ken, mag hem dan ook niet te zwaar wor den aangerekend. De andere figuren in dit stuk zijn van aanmerkelijke lichter kaliber en de dames Jant Geerligs, (de huishoudster), Rolf Geerligs (de pleegdochter) en mevrouw N. RitmanDe Haan als de oude „Antsje- muoi" hadden er weinig moeite mee. Dat kon ook gezegd worden van de heren J. Dijkstra, J. Zwier, E. Hiemstra en Sj. van der Velde, die tezamen de gaande en ko mende mannen op de boerderij uitbeeld den. En dan was er nog mevrouw J. van der Velde—Zijlstra, die tot twee keer toe een welverdiend open doekje kreeg voor haar kostelijk spel als de brutale, bazige arbeidersvrouw Dute, die in rad stadsfries niet alleen haar sul van een man maar ook de boer de les durfde te lezen. Zij zorgde voor de vrolijke momenten in dit nogal zwaar-op-de-handse stuk, waarvan menigeen de slotscène niet met droge ogen heeft kunnen aanzien. S. K. Het Indonesische openbaar ministerie heeft 18 jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid II, die wegens hoogverraad tegen de republiek terecht stond. „Le tnoulin rouge Naar wij vernemen hebben Burgemees ter en Wethouders van Haarlem afwijzend beschikt op het request van een aantal be woners van het Florapark om het tentcafé, -restaurant en -dancing „Le moulin rouge" weer van het park te laten verdwijnen. Gebleken is namelijk dat er van geen overlast of hinder jegens de omwonenden gesproken kan worden, daar de exploitant zoveel voorzoi-gsmaatregelen heeft getrof fen, dat men de tent wel zeer dicht moet naderen om nog iets van de muziek te kunnen opvangen. Tevens is gebleken dat in tegenstel ling tot hetgeen ons van de zijde van het actiecomité daarover is meegedeeld niet alle bewoners van het Florapark het ver zoekschrift hebben ondertekend. Dinsdagmiddag om halfvier vervoegde een Italiaans uitziend persoon zich in een winkel aan de Riviervismarkt te Haarlem. In gebroken Engels sprak de man en hij gaf te kennen een souvenir te willen kopen. Toen hij iets uitgekozen had wilde de bezoe ker met 'n bankbiljet van ƒ20 betalen, maar de winkelier kon niet wisselen, ook niet na het nazien van zijn portemonnaie. In middels verschenen er nieuwe klanten in de winkel en tijdens het helpen van deze bezoekers zeide de vreemdeling het bank biljet van 20 te zullen wisselen. De man keerde echter niet terug en toen de winkelier zijn portemonnaie, die hij op de toonbank had laten liggen, controleerde, bleek hem dat daaruit een bankbiljet van 100 was verdwenen. De Spaarnestroomvan de Hollandsche Stoomboot Mij., die in het kanaal in aan varing kwam met een Duits schip, is Dover binnengesleept. Het pompen is in volle gang Op de laatste avond van de „Populaire Meesterpianjsten-serie" trad Dinsdag in de gemeentelijke Concertzaal het piano duo Vitya Vronsky-Victor Babin op. Het pianistenpaar veroverde met een zeer ge raffineerd samenspel de gunst van het publiek. Hoe delicaat het tweetal klank en ex pressie in evenwicht vermag te brengen, hoorden wij in het langzame middendeel van de Sonate in C „a quatre mains" van Mozart (K.V. 521), die als eerste nummer op het programma stond. Hier werd wer kelijk het ideaal van absoluut zuivere verhouding bereikt. En wat beiden als klaviervirtuozen waard zijn werd ons duidelijk toen zij 'vervolgens de Suite no. 2 van Rachmaninoff vertolkten. Maar wat ons het sterkst getroffen heeft van het hele programma plus nog drie bisnum- mers was de interpretatie van de Fantasie in f van Schubert. Dit juweel uit het répertoire voor vier handig klavierspel werd zo verrukkelijk mooi gespeeld als men het zelden te horen krijgt. Rustig, als het ware naïef-bedeesd opgezet, kreeg het hoofdthema een ka rakter, dat sterk contrasteerde met de alternatieven en bij iedere terugkeer zijn stille weemoed als de grondgedachten van het werk deed kennen. Maar de wijze, waarop de fuga dvnomisch oogesriiwd werd en in verrassende nuancering aller hande kleurwisselingen onderging, was wel een heel sterk staaltje van welover wogen samenspel. En wat dan te zeggen van de treffende effecten in de coda! Het eeuwige „bitter-zoet" van Schuberts kunst kreeg in deze heerlijke interpretatie een zeldzaam pakkende uitdrukking. Met „Kentuchiana" een divertisse ment van Darius Milhaud over neger liedjes uit Kentucky kwam even een moderne sfeer en een populaire inslag in het programma. Tenslotte hoorden wij nog de bekende Polowetzer dansen uit de opera „Prins Igor" van Borodin, door Vic tor Babin voor twee piano's bewerkt. Een brillante en geraffineerde vertolking kon gelden als een klinkend bewijs van de voortreffelijkheid van dit arrangement. Het duo Vitya Vronsky en Victor Babin heeft met dat al de voorname betekenis van zijn kunnen getoond. JOS. DE KLERK op Ouderavond van de kleuterschool Haarlemmerliedestraat Dinsdagavond werd in de gerestaureerde gymnastiekzaal van de Teylerschool een ouderavond gehouden. Na een welkomst woord van de heer H. van Herwerden, brachten de secretaris en de penningmees- teresse verslag uit over het afgelopen jaar. Hierna werd door de voorzitter namens de ouders het tropisch aquarium aan het hoofd van de school, mejuffrouw C. J. van der Weij, overhandigd. Tevens bedankte men de heer P. Oosterbaan voor het in richten van dit aquarium. Op haar beurt betuigde het hoofd van de school haar dank aan de ouders. In de toekomst zullen nog twee van deze aquaria worden ingericht, zodat alle drie de klassen over een aquarium zullen be schikken. Tijdens de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om de klassen te bezichtigen. Hierna sprak de Velsense arts dr. A. J. van Leusen over het onderwerp „Gezins moeilijkheden". Spreker verklaarde dat het voor hem altijd een genoegen is om over het gezin te spreken. Immers, vooral de sfeer in het huis, in het gezin, is een van de belangrijk ste factoren in het leven van onze kin deren. Op boeiende wijze vertelde de spreker enkele voorvallen uit zijn eigen leven en hij besloot zijn toespraak met de woorden: „Moge ik u deze raad meegeven: hebt vertrouwen in uw kind." Met een kort woord sloot de voorzitter deze geslaagde avond. ADVERTENTIE Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het canöidaats- examen Engels de heer N. J. Winkel te Haarlem. De Haarlemse H.R.S.-B schoolvereniging houdt Zaterdagavond 28 Maart in het school gebouw Zijlvest 27 een bal-rmsque voor leerlingen en oud-leer!ingen. De dansmuziek wordt verzorgd door het orkest „The Dia monds" onder leiding van Kees Smal. Zondag 29 Maart is het vijftig jaar ge leden, dat ds. A. Snethlage, emeritus-pre dikant bij de Nederlands Hervormde kerk, wonende te Heemsfede, zijn intrede deed sis predikant te Heemskerk. Hij is 20 Juni 1877 te Heilo geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1902 candidaat in Zeeland. Op 29 Maart 1903 begon hij zijn loopbaan als predikant te Heemskerk, waar hii tot 5 Juli 1925 bleef om predikant te worden bij de Her vormde gemeente te Spaarndam, zijn tweede en tevens laatste gemeente. In Spaarndam heeft hij gewerkt tot hem op 1 Juli 1942 emeritaat werd verleend. Daarna vestigde ds. Snethlage zich te Heemstede. Tijdens het verblijf van de predikant te Spaarndam is de gemeente uitgebreid, spe ciaal ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Ds. Snethlage is twintig jaar scriba ge weest van de classis Haarlem en voorts was hij geestelijk verzorger van de pa tiënten van het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem. HAARLEM, 25 Maart Ondertrouwd 24 Maart: A. N. van der Heyde en E. C. Göllner; H. J. Heesen en E. van Eek. Getrouwd 25 Maart: H. C. Boon- acker en G. M. Hoenson. Bevallen van een zoon: 23 Maart: P. J. Hofman—Beunder; J. E. Lanz—Petrick; B. C. BonfrerVerhaar; E. M. Tweehuijsen Hokking; C. van Campenhoutvan der Zwet; J. B. KolenbranderSchreuders; A. A. Konings—Noordenbos; M. Th. P. A. Jan sen—Broersen; E. Eijkelenburg—Bakkum; 24 Maart: A. de HaanGesink. Bevallen van een dochter: 23 Maart: P. M. HoubenThomas; Th. J. Jonkervan Steijn; G. J. de BoerHirs; M. Bakker Mienis; A. Post—van Dansik; 24 Maart: M. A. H. van RoodeSpoor; 22 Maart: Chr. A. Brouwer—Schild. Overleden 21 Maart: P. L. Riedijk, 53 j., Pleiadenstraat; 22 Maart: J. Spinder, 1 m., Hazepaterslaan; M. J. Schuiten—Jansen, 76 j., Kamperlaan; 23 Maart: I. P. Bouwman, 64 j., Zaanenstraat; W. V. van Petegem, 65 j., Delistraat; J. L. M. Angenent, 2 j., Scho- terboschplein; J, H. Heerens, 61 j., Linden- straat. Theo Bruins, die gisteravond in het Mi nerva-Theater optrad voor de Heemsteed se Kunstkring, behoort tot de jongste ge neratie van Nederlandse concertpianisten. Dat al deze jonge instrumentalisten hun weg op het gebied der muziek gevonden hebben kan niet worden gezegd. Velen zijn nog zoekende en worden daarbij niet zelden afgeleid door beginselen, die in wezen anti-muzikaal zijn. Theo Bruins echter weet welke weg hij volgen moet. Het is de weg, die de muziek zelve hem wijst. Daar ontdekt hij haar eeuwige schoonheid en daar ondergaat hij de mys terieuze ontroering van de waarachtige kunstenaar. Gisteravond was de muziek wederom zijn leidsvrouwe bij de vertol king van de tweede Partita van J. S. Bach, de Etudes symphoniques van R. Schumann, drie werken van Ravel en verder bij de voordracht van Etudes en de Ballade in f van Fr. Chopin. Men is gewoon deze werken elk bij een bepaalde muziekstijl in te delen. Maar op deze avond traden de stijlverschillen terug voor de eenheid, die het muzikale begin sel tot stand bracht. Volgens dit beginsel schreef Bach zijn Partita, Schumann zijn symphonische études op het mooie thema van een amateur-musicus. Ravel schiep eveneens zijn sprankelend-virtuoze Jeux d'eau, zijn aangrijpende Oiseaux tristes en de folkloristisch getinte „Alboradodel gra- cioso" op grond van dit principe, dat toch nok zijn vereniging zocht met de mense lijke bewogenheid. Daarvan spraken nog in het bijzonder de Etudes en de Ballades van Chopin. Theo Bruins vertolkte al deze werken met technisch meesterschap. Weliswaar had de Partita in het begin strakker ge houden kunnen worden, maar bij het ver dere verloop kwam een standvastig rhyth- me de voordracht ondersteunen, waardoor het Rondo en het Capriccio hoogtepunten van levensvreugde konden worden. De vertolking van de Etudes symphoniques van Schumann gaf een rijke schakering van klankkleuren te horen; soms waren deze voor het verwerkingsvermogen van de vleugel te sterk. Daartegenover gaf een verfijnde toonvorming momenten van verstilde expressiviteit (dialoog-étude!). Met „Jeux d'eau" van Ravel kon Theo Bruins zijn geraffineerde virtuositeit la ten gelden. Een verrukkelijk besluit van de avond werd de voordracht van Chopins muziek. Hier hoorde men Chopin zonder opschik, zonder het rhythmische gegoo chel en zonder de gevoelsoverlading die sommige recitals zo onverdragelijk kunnen maken. De toehoorders waren terecht op getogen. Uit erkentelijkheid voor de lang durige bijval speelde Theo Bruins nog de Etude in As (opus 25 no. 1). P. ZWAANSWIJK De Neutrale bond van ouden van dagen, afd. Haarlem, verschafte Maandagavond in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat zijn leden enkele genoegelijke uren. Nadat de voorzitter van de bond de aanwezigen welkom had ge heten, begon een groepje van zeven dames, leden van het Haarlems Opera- en Orato riumkoor, het programma met het zingen van enige ernstige en vrolijke liederen be geleid aan de vleugel door mevrouw M. Vring. Het Heemsteeds Amateurtoneel ver hoogde de opgewekte stemming met vlotte stukjes, die eveneens bijzonder geappre cieerd werden. Mejuffrouw C. Faber gaf een ernstig tintje aan de avond met zang, waarbij ze aan de vleugel werd begeleid door mejuffrouw M. Corelli. De accordéon- nist C. A. Groeneveld vulde de gaatjes bij de wisseling van nummers zodanig, dat vele oude stemmen zich, aanvankelijk aar zelend, maar later geestdriftig, aan het meezingen der refreinen waagden. Als bij zondere attractie maakte men nog een dansje na. Het cultuurcentrum De Stompe Toren te Spaarnwoude zal de eerstkomende dagen nog niet geopend zijn, daar dit oude kerkje in de rampnacht ernstige stormschade heeft geleden, die nog niet is hersteld. A\le pannen zijn van het dak gewaaid en niet alleen zijn deze moeilijk te vervangen, maar bovendien moet de houten kap enige noodzakelijke verbeteringen ondergaan om herhaling van dit euvel te voorkomen. Het echtpaar De Raaf hoopt echter met Pasen wederom bezoekers aan het museum te kunnen ontvangen. Het bestuur van de R.K. Woningbouw vereniging Sint Bavo heeft blijkens de N.H.C. plannen aan de Zomerweg en de Schipholweg 178 en 140 woningen te bouwen in samenwerking met de Coöpe ratieve woningbouwvereniging voor ge- meentepertoneel. Aan de architecten B. J. J. M. Stevens en H. Tuninga is verzocht plannen te maken. In de dezer dagen ge houden vergadering van Sint Bavo zijn mededelingen gedaan over de plannen en de leden machtigden het bestuur een geld lening aan te gaan van 700.000. Na een groot aantal jaren zijn krachten aan de vereniging te hebben gegeven legde de secretaris-penningmeester, de heer Jos. van Seggelen, zijn functie neer. Hem werd dank gebracht voor het vele werk in de loop der jaren verricht en de vergadering benoemde hem tot erevoorzitter. Binnen kort zal de heer Van Seggelen gehuldigd worden op een speciaal daartoe uit te schrijven bijeenkomst. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü die zich met Ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe «wartaalabonnés. dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7