Wethouder W. F. Happé geeft toelich ting op drietal omstreden punten Dineren boven het Spaarne Heemsteeds oudste muziekkorps viert gouden jubiieum Adoptiecomité voor Puttershoek taak geestdriftig begonnen Haarlems Dagblad Klachten over winkelsluitingsverordening Door gebrek aan organisatorisch contact mening middenstand moeilijk te peilen Expositie Heyme Vis in Teisterbant Voltooiing plantsoenen en straataanleg Coornhert-lyceum met „Scapin Dertig mille voor Nederlandse Comedie Aan vraagfo rmuiier HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JUBILEUMMAAND Uitspraken Haarlemse rechtbank Amateurtoneel Heemstede zond getroffen gezinnen elk twee mud anthraciet Weer een ongeluk op Herenweg Mutaties bij het onderwijs Niet voor oude schulden DONDERDAG 2 6 MAART 1953 Er is, nadat de Haarlemse raad besloten had tot een verruiming van de bepalingen der winkelsluitingsverordening tijdens de Flora, in kringen van winkeliers en winkel personeel, nogal wat gemopperd over de mate waarin die verruiming werd toegestaan. Er waren er, die voor een openstelling op Zondag pleitten, anderen hadden bezwaar tegen de gehandhaafde middag- of morgensluiting, een derde groep had liever een ononderbroken openstelling van hun zaak mogelijk gezien inplaats van de verplichte sluiting tussen 18 en 20 uur, zoals die nu geldt. Al deze „bezwaarden" zijn van oordeel, dat Haarlem zich had moeten aansluiten bij de in Heemstede geldende regeling. Een heel andere categorie van middenstanders is daarentegen de mening toegedaan, dat al die faciliteiten in de winkelsluiting voor hun omzet van geen enkel belang zijn en dat de mogelijkheid van zaken doen gedurende de avonduren slechts een verschuiving maar geen uitbreiding van hun verkoop zou teweeg brengen. Eén en ander heeft in onze rubriek „Brieven aan de redactie" dan ook zijn weer spiegeling gevonden en dit was voor ons aanleiding om ons te wenden tot de wet houder, aan wie onder meer de middenstandsaangelegenheden zijn toevertrouwd, de heer W. F. Happé. Over het argument van de „pessimisten" onder de neringdoenden kon de heer Happé uiteraard kort zijn. Er zijn natuurlijk be paalde wijken die buiten de invloedssfeer van Haarlem-Lichtstad vallen, terwijl er wellicht ook branches zijn die, zelfs in de binnenstad, door hun aard weinig zullen profiteren van grotere drukte in de stad. Daar staat tegenover dat reeds nu vele zaken wèl voordeel van de activiteit van Haarlem-Lichtstad hebben, verdiensten die zeker zullen toenemen wanneer het bollen- seizoen werkelijk begonnen is. Niet uit de lucht gevallen Wat nu de mérites van de tijdelijke slui tingsregeling betreft: wethouder Happé stelde voorop, dat deze niet uit de lucht is komen vallen als een product waarmee al leen het College van B. en W. of de raad bemoeienis heeft gehad. Niets is minder waar: de adviescommis sie voor de winkelsluiting is hier onmid dellijk bij betrokken geweest en in die commissie hebben vertegenwoordigers van de Haarlemse Middenstandscentrale, het Nederlands Verbond van Middenstands verenigingen, de Kamer van Koophandel en de Bedrijfsunie van winkelpersoneel zitting. Aanvankelijk heeft in dat overleg de Middenstandscentrale zich ten gunste van de Heemsteedse regeling uitgesproken, zij het dan dat de Protestantse groepering geen openstelling op Zondag wenste. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de Middenstandscentrale daarmee afweek van het advies dat zij enige maanden te voren ten aanzien van cle openstelling van winkels op „bollen-Zondagen" had uitge bracht, waarin zij verklaarde aan die open stelling geen behoefte te hebben. Overigens, zo ging wethouder Happé verder, bleek later dat grote groepen Rooms-Katholieke winkeliers op Zondag hun zaken gesloten wensten te houden. Het advies van de Bedrijfsunie van win- kelpersoneeel was zonder meer afwijzend: Christel ijken en katholieken waren tegen op religieuze motieven, de neutralen op sociale gronden en uit de overweging, dat men respect moest hebben ten aanzien van de opvatting der confessionele bonden. „Ik heb toen nog als compromis voorge steld de chocolaterie- en sigarenwinkels ontheffing van de Zondagssluiting te ver lenen, maar daarvoor was in het College van B. en W. geen meerderheid", zo zei wethouder Happé, die er voorts op wees, dat openstelling op Zondag toch al ver scheidene moeilijkheden oplevert, bijvoor beeld indien het personeel op principiële gronden daaraan niet wenst mee te wer ken. In dit verband vestigde de wethouder er de aandacht op, dat ook het College van B. en W., zowel om principiële als om so ciale redenen, geen voorstander was van openstelling op Zondag, een standpunt dat door de overgrote meerderheid van de ge meenteraad werd gedeeld. Halve dagsluiting: nooit aangeroerd Wat nu de middag- of ochtendsluiting betreft: tijdens het overleg is uit de mid denstand nooit aangedrongen op het laten vervallen daarvan. Het onderwerp is zelfs niet aangeroerd. De personeelsbonden zou den het opheffen van de halvedagsluiting trouwens zeer betreuren, omdat dan de zekerheid van een noodzakelijke rustdag in een periode van toch al verhoogde acti viteit geringer zou worden. Evenzeer werd de onderbreking van 18 tot 20 uur voor de winkelier en zijn per soneel in dit opzicht van betekenis geacht. Voorop stond namelijk de gedachte dat de vreemdeling de gelegenheid moet wor- ADVERTENTIE KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op dameshoeden-gebied Dinsdagavond is in aanwezigheid van een aantal genodigden een kleine expositie van tekeningen en aquarellen, vervaar digd door Heyme Vis, geopend onder de gewelven van de Haarlemse Sociëteit Teis terbant. De schilder H. F. Boot, van wie Heyme Vis enige tijd les heeft gehad, sprak een inleidend woord, waarbij hij de exposant tekende als een man die ondanks de geringe opleiding, die hij aanvankelijk gehad heeft, de geestdrift over het goede der aarde kent. De tentoonstelling omvat een veertigtal tekeningen en aquarellen van bescheiden formaat, in hoofdzaak bestaande uit por tretten, intérieurs en landschappen. Hey me Vis werd geboren in Zaandam en was aanvankelijk verbonden aan de fabriek van verfwaren, die door zijn grootvader en zijn vader gedreven werd. Pas op latere leeftijd ging hij schilderen. Vele jaren woonde hij in Haarlem, waar hij als lid van Kunst zij ons Doel aan verscheidene exposities deelnam. De laatste jaren leeft de schilder min of meer teruggetrokken in de Belgische Kempen en hier zijn de thans geëxposeerde werken ontstaan. Enige portretten, waaronder enkele zeer expressieve naar geesteszieken, verraden dat Heyme Vis een voortreffelijk tekenaar is en over goede technische middelen be schikt. Maar het bijzondere van zijn talent komt toch meer naar voren in de uiterst gevoelige aquarellen. Met de simpelste materialen weet hij soms heel bijzondere kleurtegenstellingen op te roepen. Een ze kere naieve opmerkingsgave verleent een grote charme aan de dorpstaferelen en in térieurs. De omstandigheid, dat Heyme Vis pas op oudere leeftijd ging schilderen heeft veroorzaakt dat hij niet over die vlotheid beschikt, die degenen die jong beginnen dikwijls eigen is. De rechtstreek se wijze waarop hij zijn onderwerp bena dert, maakt niettemin een zeer gedeci deerde indruk. De karakteristieke hou dingen, de uitdrukkingen der gezichten zijn soms verrassend goed bezien en met een gevoelige hand raak genoteerd. Een den geboden juist in de avonduren, wan neer hij de stad bezichtigt te winkelen. In de periode van 18 tot 20 uur zal hij immers veelal de maaltijd gebruiken. Wethouder Happé wees er voorts op, dat het hier gaat om een afwerping van be langen, waarbij alle partijen water in de wijn moesten cloen. Te weinig organisatorisch contact Maar, zo zette hij verder uiteen, de ware oorzaak van de ontevredenheid met het be reikte resultaat ligt dieper. Er heerst bij de middenstand namelijk een gebrek aan or ganisatorisch contact. Zou de Midden standscentrale intensiever kunnen werken, dan zouden B. en W. meer en betere advie zen kunnen krijgen. Een advies is vaak een resultaat van een mening van een bestuur, soms ook van een ledenvergadering. Maar in de praktijk ko men ei niet zoveel mensen op een verga dering, zodat de mening der afwezigen niet gepeild is. Daarbij komt nog, dat de niet-georgani- seerden in de betrokken branche helemaal geen stem in het kapittel hebben. Slechts zelden wordt een enquête ge houden, die alle ondernemers in dezelfde bedrijfstak bestrijkt. Het ware te wensen, dat juist op het gebied der enquètering meer gedaan kon worden en dat daartoe op ruimere schaal medewerking kon wor den verkregen. Zolang echter de organisatorische band der middenstanders zo slap blijft, zal het blijven voorkomen, dat de gemeenteraad ter elfder of ter twaalfder ure kennis krijgt vain een adres, waarin ontevreden heid met een bepaalde regeling wordt ge- •uit of zullen, weken nadat een raadsbesluit van kracht is geworden, de klachten los komen. Wethouder Happé noemde als een teke nend voorbeeld het adres der sigaren winkeliers over de sluiting van 1820 urn en de halvedagsluiting. Het 'onlwerp-raadsbesluit was aan de vertegenwoordiger van de Middenstands centrale toegezonden, maar pas na de raadsvergadering verklaarde deze „dat hij zich niet gerealiseerd had, dat die bepa lingen niet genoemd waren". Maar toen was het te laat en B. en W. hebben op het adres dér sigarenwinkeliers alleen maar afwijzend kunnen beschikken. Al zal het de detaillisten in die branche een troost zijn, dat de landelijke overheid inmiddels het sluitingsuur voor hun zaken op 19 uur bepaalde. „Het is mijn vaste overtuiging, zo be sloot de heer Happé het onderhoud, dat de Haarlemse middenstand in het algemeen, zowel direct als indirect, baat zal hebben bij de activiteit van het Lichtstadccmité. Binnen de grenzen van de mogelijkheden bevordert de winkelsluitingsregeling mede de verhoging van de welvaart in onze stad". Vanmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee Haarlemmers die er een gewoonte van maakten 's avonds in een gymnasium tijdens avondcursussen portemonnaies uit jaszak ken te stelen. F. J. H. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van één jaar met af trek van het voorarrest. De eis luidde tegen hem een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De tweede verdachte A. R„ zóu een bont mantel uit een school aan de Wilhelmina- straat gestolen hebben. De eis was een ge vangenisstraf van één jaar en drie maan den. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar. De 42-jarige magazijnmeester bij de P.E.N. die electrische apparaten tot een waarde van ongeveer zevenduizend gulden vex-duisterd zou hebben werd vanmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. Tegen hem was een jaar en drie maanden geëist. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de Haarlemse automobilist F. P. W. R., die bij het kruispunt van de Leidsevaai-t en de Zandvoortselaan geen voori-ang verleend zou hebben aan een per- sonenauto, die van rechts van de Leidse- vaart afkwam. De Officier van Justitie had een geldboete van driehondex-d gulden en een voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs voor de tijd van één jaar geëist. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en spx-ak de automobilist vrij. Vervolgens deed de i-echtbank uitspraak in de zaak tégen de vertegenwoordiger J. A. E. uit Steenwijk, die op 22 October met een snelheid van tachtig kilometer over de Scho- térweg gereden zou hebben. De vertegen woordiger. die door de kantorechter reeds veroordeeld was, ging van dit vonnis in hoger bei-oep. De Haarlemse rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet gelevei-d en sprak de vertegenwoordiger vrij. De gemeente Haarlem zal ovex-gaan tot de voltooiing van een negental werken van straat- en plantsoenaanleg tot een gezamen lijk bedrag van ruim 230.000 gulden. Het betreft hier werken, waarvoor vaak reeds voor de oorlog door particulieren bij dragen waren gestort in het kader van grondoverdrachten ten behoeve van de open bare dienst, zoals straten- en wegenaanleg in nieuwe woonwijken. Dc oorlog en de daarop volgende jax-en hebben, uitvoering daarvan verhinderd, maar op de gemeente bleef de plicht rusten de wei-ken waarvoor de bijdragen wax-en bestemd hoewel ze natuurlijk bij lange na niet toereikend meer zijn uit te voeren. Zo zullen nu aan de beui't komen: Oi-ion- weg en Nestorstraat; Roerdompplein en Ba tavierenplantsoen; Jan Luyckenstraat en Vollenhovenstraat; Van Riebeecklaan en omgeving; Ampèrelaan ten oosten van Thomsonlaan; Slangenkruidlaan. Lorentz- kade. Duindoornlaan, Helmlaan en omgeving; Cremerstraat; Gerrit Bartholomeuslaan en Spaax-ndamseweg. Woensdag 25 Maart was het precies een halve eeuw geleden, dat te Heemstede de Harmonie „Eensgezindheid" werd opge richt, het oudste plaatselijke muziekcorps. Het zou in dit verband misschien interes sant zijn geweest de namen der oprichters nog eens in de herinnering terug te roe pen, maar de annalen van „Eensgezind heid" bewaren hierover evenwel een te be treuren stilzwijgen. Evenmin als het lokaal waar deze oprichting geschiedde en de naam van de voorzitter, die de eerste ver gadering leidde, hierin verder worden ont huld. Wel is bekend gebleven, dat direct besloten werd een collecte te organiseren, met welke opbrengst de aanschaffings- kosten der verschillende instrumenten be streden moesten worden. Deze inzameling bleef echter ver beneden de verwachtin gen, maar gelukkig vonden de initiatief nemers de toenmalige burgemeester, jhr. D. E. van Lennep, bereid, als borg voor het niet onaanzienlijk bedrag te bemiddelen. Het gemeentebestuur bood eveneens de helpende hand en stelde een schoollokaal ter beschikking voor de repetities, terwijl in de persoon van de hger Joh. M. Schou ten weldra een enthousiast dirigent gevon den Werd. Zoals bekend noemde men deze vroeger „directeur". Nadat aldus de eerste moeilijkheden 99 Een in de hoffelijkste termen gestelde invitatie deed de volle zaal van het Miner - vatheater te Heemstede Woensdagavond kond van de voox-stelling der „Schelmen streken van Scapin" door „Les comédiens du roi". En waarlijk, toen het doek open ging kon men zich in Versailles wanen, gelijk het programma had gesuggereerd, waartoe een klein ballet en daarbij pas sende muziek en vooral de aanwezigheid van de charmante markiezin van Mon- tespan, de criticus Boileau - zeer goed van mimiek - en Molière het nodige bijdroegen. Deze entourage was wel in tegenstelling met de daarop volgende vertoning van de Schelmenstreken van Scapin, die zich tegen een ongelijkwaardig décor afspeel den. Dat deed afbreuk aan de voorstelling. Ze boette in aan expressiemogelijkheden. Ze kreeg een beperking, die te vermijden ware geweest. Improviseren met het décor en toch in costuum spelen, neen, dat had andex-s gekund. Het geestige programma had stijl. De opvoex-ing miste die nu. Ik vind het niet nodig de organisatoren daar voor al te hard te vallen, maar een school voorstelling is in hoge mate representatief en dat moet men bedenken, wanneer men haar onderneemt. De Franse stijl is niet de Franse slag. De leerlingen van het Coornhert-lyceum hadden beter verdiend r-\ - L/UUIiliiCI L-l VbLUUl liauuuii 1 v \_i De kosten voor het werk aan Ononweg en cDeelden heus niet zo slecht Zij Ncstorstraat kunnen nog ten laste worden want ze sPcelcien ncus mei zo siecni- gebi-acht van het grondbedrijf, omdat daar nog zoveel bouwtex-x-ein braak ligt, dat de kosten straks in de gixmdpi-ijs kunnen wor den verdisconteerd. Het resterende bedrag komt ten laste van de kapitaaldienst. In de Heemsteedse x-aadszaal werden de plaatsen der raadsleden Woensdagavond ingenomen door een twintigtal dames en heren, die met elkaar alle geledingen der Heemsteedse ingezetenen vertegenwoordig den. Zij wax-en door de burgemeester, mr. A G. A. ridder van Rappard, aangezocht gezamenlijk het comité te vormen, dat zich met de verwezenlijking der voox-genomen adoptie van Puttex-shoek zal belasten. De burgemeester zei aan een ongedwon gen samenzijn, waar men in een hartelijke sfeer de wachtende taak onder het oog kon. zien, de voorkeur te geven boven een plechtstatige openingsrede. Hij verklaai'de verder nog diep onder de indruk te zijn van de noodtoestand, die de Heemsteedse deputatie onlangs in Puttex-shoek heeft aangetroffen; waarvan allen zijn terugge keerd met de overtuiging, dat niemand zich hier van zijn menselijke plicht ontti-ekken mag. Bovendien wax-en de bezoekers ge troffen door het feit, dat de inwoners door enige nu niet bepaald tactvol samengestel de zendingen hulpgoederen ten opzichte van dergelijke acties enigszins schuw ge worden zijn en daaruit het onaangenaam gevoel behielden als een soort bedelaars te worden beschouwd. Zo bevond zich hier onder bijvoorbeeld een aantal matrassen, nog niet eens geschikt om door een hond beslapen te worden. Vandaar dat het ge meentebestuur voor alles haar goede be doelingen wilde bewijzen, door de 237 ge troffen gezinnen elk reeds 2 mud anthraciet toe te zenden, waax-mee de huizen inmid dels al enigszins zijn droog gestookt. Deze geste heeft in Puttershoek een grote sym pathie voor Heemstede ten gevolge gehad, v/elke nog toenam toen het pl,an bekend werd alle vrouwen een gezellige autotocht te offreren met als hoogtepunt een bezoek aan de Flox-a. Vervolgens kon de burgemeester nog mededelen, dat B. en W. van Puttershoek het voox-nemen te kennen gegeven hebben Dinsdag 7 April een tegenbezoek aan Heemstede af te leggen, op welke dag zij uitei-aard van harte welkom zullen zijn. Tenslotte werd de aanwezigen verzocht thans tot het kiezen van een bestuur te willen overgaan, zodat de vei-schillende taken konden worden verdeeld. Hierop werd de heer N. de Lange bij acclamatie tot voorzitter gekozen, waarbij de heer A. H. A. Versteynen als penning meester en de heer H. J- Verkouw als tweede secretaris werden toegevoegd. De heer B. M. van Hengelaar, die wegens eerste groep zich onder leiding van mevi\ L. C. A. C. van Rappax-dMundt belasten met de werkzaamheden op huishoudèlijk gebied en hulp voor de vrouwen van Put tershoek; de tweede groep met aan het hoofd mevrouw J. LaanDe Vries, houdt zich bezig met de ontspanning en verzor ging der kinderen; de derde groep met de heer Jac. Roest als voorzitter, zal onder meer een uitstapje voor de ouderen orga niseren, terwijl de vierde groep onder lei ding van de heer A. Verdonschot, het con tact met de middenstand, boei*en, intellec tuelen en arbeiders van Puttershoek zal opnemen en ondex-houden. Het plan om een tegel met de wapens van Heemstede en Puttex-shoek te veiwaardigen en ten bate van de adoptie te vex-kopen, zal nog nader worden besproken, evenals de verdex-e acties voor de inzameling der gel den. Het voorstel om de plaatselijke win keliers te Heemstede te vex-zoeken enige versnaperingen voor de kinderen van Put tershoek af te: staan, werd door mevrouw J. van NispenVan Wely ten sterkste ont raden. Zij meende dat het comité de good will van de middenstand onmiddellijk zou vei-liezen, wanneer de eei'ste daad een ver zoek om geschenken zou zijn. De winkeliers hebben de gevolgen van de water-snood zodanig in hun omzet moeten ondervinden, dat 'er in deze kringen een alleszins ver klaarbare moeheid tot het leveren van bij dragen is ontstaan. Besloten werd voortaan alle aankopen dan ook contant te doen ge schieden uit de fondsen, welke hiervoor ter- beschikking komen. Verder besprak men de wenselijkheid persoonlijk contact met de plaatselijke autoriteiten van Puttershoek op te nemen, waarvoor deze acht dames en hei-en reeds Dinsdag 31 Maax-t een bezoek aan de geadopteerde plaats zullen bi-engem In de Voorwegschool ligt nog steeds 'n grote hoeveelheid geschonken kleding opgesla gen; hieruit zullen de beste stukken worden geselecteerd en door het bestuur Dinsdag als eerste geschenk aan Puttex-shoek wor den meegenomen. Tenslotte werd besloten onmiddellijk na dit bezoek opnieuw op het x-aadhuis te vei-gadex-en. ten einde de ko mende gedragslijn uit de ervaringen van deze i-eis te kunnen vaststellen. De datum hiervan werd bepaald op Woensdag 1 April. Het groene clubgebouw (door ingewijden „de loods'' genoemd) van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne, met zijn voor nieuwkomers verrassend gezel lige intérieur en prachtig uitzicht over het water, is gisteren met een feestelijk diner- tje in gebruik genomen als tijdelijk res taurant ten behoeve van het vreemdelin genverkeer. Men kan nu iedere avond, zo lang de Flora duurt, tegen werkelijk zeer schappelijke prijzen dribbel genieten, na melijk van een zorgvuldig toebereide maal tijd, met een schilderachtig panorama daarbij inbegrepen. Aan de andere kant van de gekanaliseerde rivier verrijst sprookjesachtig de geel en wit verlichte houtzaagmolen „De Eenhoorn" met zijn rimpelig spiegelbeeld, dat van tijd tot tijd verstoord wordt en verbleekt door kuchen de en proestende schepen, die zich haasten hun lading naar de plaats van bestemming te brengen. Daarachter verdwijnen de ver enigde polders van Haarlemmerliede in de door het schijnsel der natriumlampen goudgerande schemering. Terecht is het bestuur van de Spaarnestad al sinds jaren afgunstig op dit schilderachtige plekje aan de rand van een nabuurgemeente. Het plan tot het exploiteren van het in o-, j-.x normale omstandigheden alleen voor leden zTekte^verhinderd was '"deze" "bijeenkomst te toegankelijke clubgebouw is gegroeid uit bezoeken, zal nog voor de functie van de behoefte aan meer accommodatie voor- secretaris worden aangezocht. De burge meester verklaarde hiei-op het comité voor- geïnstalleerd en nadat hij de dames en leuke humor in de observatie, een onver- heren bij hun taak succes had toegewenst, wacht accent in de kleur en een vriende lijke verteltrant maken deze werkjes bij zonder aantrekkelijk. Wij wensen de schilder van harte toe dat deze geïmproviseerde expositie, die twee weken zal duren, hem de nodige sti mulans zal geven om, teruggekeerd in de Kempen, zijn werk, dat hem zelf „met dankbaarheid vervult", zoals hij in zijn slotwoord opmerkte, met vreugde voort te zetten. OTTO B. DE KAT verliet hij de vergadering. Vier subcommissies De vergadering ging vervolgens over tot een onderlinge taakverdeling, waarbij voorlopig vier subcommissies werden be noemd, die telkens uit vijf dames en heren bestaan, welke zich op een apart ter-rein zullen begeven. Besloten werd, dat de vier voorzitters (sters) hiervan auto matisch zitting verkrijgen in het bestuur van het overkoepelende comité. Zo zal de> het ontvangen van de zusterverenigingen, die per boot een bezoek aan de Flora gaan afleggen. Het bestuur koestert tevens de hoop, rekening houdend met de gedachte dat liefde niet zelden door de maag begint, dat vele bezoekers zich door de verleide lijke omgeving tot de edele roeisport aan getrokken zullen voelen, althans de be geerte koesteren er eens wat nader kennis mee te maken. Vandaar dat men met in gang van vandaag boven de toegangs deur- aan de Tooropkade in Heemstede in stralende neonletters zal kunnen lezen, dat op de eerste verdieping het café-restaurant „De Spaernemolen" is gevestigd. De zaak wordt gedreven door de heren Brinkmann van Boekenrode en Weegen- huise van Kraantje Lek, die het aantal rie ten stoelen hebben verdubbeld en boven dien twee fornuizen en drie man bedienend pei-soneel meebrachten. Zij versierden de wanden met in rijpe hersttinten nageboot ste wijnranken en lieten gedistingeerde ta riefkaarten drukken. Men heeft aan drie kanten hoge ramen, waardoor men het glanzende lint van het water kan volgen. Gastronomen zullen er peinzend hun glas Meursault of St. Emilion tegen de nachte lijke hemel heffen om te constateren, dat de gezelligheid evenals het geluk in een klein hoekje ligt. Aanvankelijk zag de heer Wecgenhuise er eigenlijk niet veel in. „Wat zal ik hier gaan zitten prummelen?", dacht hij op de hem eigen manier, toen hem de beschik bare ruimte werd getoond. Maar tenslotte won zijn optimisme het. En de heer Brink mann is niet de enige, die dat deelt. Want ook wij geloven dat vele toeristen dank baar zullen zijn, als men hen de richting naar dit lucullische botenhuis wijst. Trou wens, er zullen tien bordjes langs de we gen worden aangebracht om de aandacht van dc voorbijgangex-s erop te vestigen. Omstx-eeks half acht gisteravond had op de hoek van de Hei-enweg en de Zandvoort selaan een aanrijding plaats tussen een auto en een motor. De auto, die van de Zand voortselaan uit de richting Zandvoort de Herenweg opreed verleende geen voox-rang aan de motorrijder P. H. die met grote snel heid uit de richting Bennebroek naderde. Het gevolg was een botsing waarbij de mo torrijder een lichte hersenschudding, een linkex-beenbreuk en schaafwonden aan het gezicht kreeg. Per ziekenauto is hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Dc voox-zijde van auto werd ontzet en het rechter spatbord ingedeukt. De politie stelt nog een ondei-- zoek in. begonnen in de taal zelf, waarin Molière zijn Scapin schreef. Een aardige onderne ming, die niet 1ot haar recht kwam, om dat alle concentx-atie voor de goede uit spraak gevraagd werd ten koste van het toneelspelen zelf. Gelukkig schakelden zij spoedig over op de Nederlandse tekst. Het luidruchtige auditorium werd er stil van En meteen viel het op, dat er talent op de planken was, hoe ook gehinderd door de gebrekkige énscènerihg: Scapin speelde met veel durf en veel fantasie, in aanzet overal prijzenswaardig en in uitwerking vele malen raak. Nog wat meer toneel op het toneel was het enige wat men van hem kon wensen. Octave kreeg een heel natuurlijke vertolking met de ware wan hoop in de stem, Argante was een mees terlijk type, een kostelijke verschijning goed van plastiek, jonglerend met een welverzorgde dictie. Dat zijn rollen, die beslissen over het succes van een stuk en zij hebben dat ook gedaan. Op een min der opvallend plan stonden Leandre en Geronte, terwijl Sylvestre nog wel wat caricaturaler had kunnen zijn. De dames rollen daarentegen kregen weer voldoen de i-elief: haar vertolksters speelden ze met kennelijk plezier. Welk plezier de zaal met haar deelde. P. W. FRANSE Wegens het bex-eiken van de 65-jarige leeftijd stellen B. en W. de gemeenteraad voor aan het hoofd van de Floraschool, de heer A. G. C. Meyer, eervol ontslag te ver lenen, echter niet met ingang van 1 Mei (de eerste dag van de maand, volgende op die waarin hij 65 jaar wox-dt). maar op een na der te bepalen datum, uit ex-lijk 1 Januari 1954 B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de klassieke talen aan het gymnasium de heer R. van Amerongen te Amsterdam. Vooi-gesteld wordt ir. J. van Wamel over te plaatsen als lex-aar in de wiskunde en- de mechanica van het Lorentzlyeeum naar de Hogex-e Burgerschool B met vijf jarige cursus. De voordx-achten ter benoeming van twee onderwijzex-essen aan de Christiaan Huygensschool luiden: eex-ste voordracht 1. mej. M. E. Sperwer te Haarlem: 2. mej. G. G. Draaier, te Gox-ssel; 3. mej. E. G. Koerts te Groningen. Tweede vooi-dx-acht: 1. mej. G. G. Draaier te Gox-ssel. 2. mej. M. E. Sper wer te Haarlem; 3. mej. E. A. Overhoff, te Schoorl. De vooi-di-acht ter benoeming van een onderwijzeres aan de School „Buitenx-ust" luidt: 1. Mevrouw J. van der Tweel-Spiei-ing te Bloemendaal; 2. mej. H. Haitjema, te Haai-lem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de heer J. de Snayer over te plaatsen als ondei-wijzer van de Linschotenschool naar de Prins Hendi-ikschool. overwonnen werden, startte men met ze ventien leden en na een serieuze voorbe reiding kon een jaar later, met medewer king van de Toneelvereniging „Concor dia" de eerste uitvoering gegeven worden. Deze avond werd door ihr. Van Lennep in gezelschap van zijn echtgenote bijge woond, bij welke gelegenheid mevrouw Van Lennep-Backer tevens de functie van beschermvrouwe aanvaardde. Dit schijnt voor de Harmonie een geduchte stimulans geweest te zijn; haar prestaties bewogen zich in een steeds stijgende lijn en uit er kentelijkheid tegenover de bescherm vrouwe bracht het corps haar jaarlijks op 24 April een serenade, waaruit in de loop der tijden een vaste traditie ontstond. Ook van de zijde der Heemsteedse be volking nam de belangstelling toe en het corps werd al spoedig bij verschillende festiviteiten ingeschakeld. Bij diverse ju bilea verzorgde „Eensgezindheid" de toen meer dan nu gebruikelijke sere nade en zo werd 14 Juli 1914 op het Raad huisplein nog een concert gegeven ter ge legenheid van de openstelling van het wan delbos „Groenendaal". In het zelfde jaar brak de oorlog uit, maar de mobilisatie vormde toch geen beletsel op 25 Augustus jhr. D. E. van Lennep een serenade te brengen, die toen zijn zilveren jubileum als burgemeester vierde. In 1916 werd hij door jhr. J. P. W. van Doorn in dit ambt opgevolgd, waarbij de nieuwe burge meester tevens het erevoorzitterschap aanvaardde. In 1920 nam de Harmonie voor het eerst aan een muziek-coneours deel, evenwel zonder succes, maar de studie werd met vernieuwde ijver voortgezet: met het ge volg dat „Eensgezindheid" reeds in 1927 de ereafdelmg had bereikt In hetzelfde jaar sc-honx. jhr. Van Doorn de vereniging een nieuw vaandel en in 1928 weixl het zil veren jubileum gevierd, waarbij een col lecte ten behoeve van nieuwe instrumen ten niet minder dan f 1016 opbi-acht. Intussen had de heer Joh. Th. Betz in 1905 de dirigeerstaf van Joh. Schouten ovex-genomsn, die hij in 1936 weer aan Ph. Vlessing doorgaf. Deze bekende musicus uit IJmuideu bracht de vereniging op een nog hoger peil, welke groei door de oorlog in 1940 onderbroken werd. Op 1 Juii 1945 werden de repetities eindelijk weer her vat, ditmaal onder leiding van de heer Adr. Nieman, die dit jubileum thans als dirigent zal meevieren. Uiteraard heeft de vereni ging gedurende deze halve eeuw ook enige belangrijke verliezen geleden; zo overleed in Juli 1933 mevrouw Van Lennep-Backer, waarop haar zoon jhr. F. J. E. van Len nep het beschermheerschap overnam in Januari 1953 verloor „Eensgezindheid" haar oudste lid. de heer A. van Iperen en op 15 Februari overleed de ere-voorzitter, oud-burgemeester j'nr. J. P. W. van Doorn. Desondanks bestaat er alle reden dit gou den jubileum op een feestelijke wijze te her-denken, want de Harmonie represen teert in ieder geval een halve eeuw plaat selijke historie. Zaterdag 28 Maart houdt het bestuur dan ook van 35 uur receptie in Café-Restaux-ant „Groenendaal" aan de Valkenburgerlaan te Heemstede, waarna de plannen voor een bescheiden feestvie ring bekend gemaakt zullen worden. Vacantiebonrxen landarbeiders Op Maandag 30 en Dinsdag, 31 Maart bestaat voor georganiseerde, zowel als on georganiseerde arbeiders in de landbouw bedrijven gelegenheid tot het inwisselen van Landbouw-vaeantiebonnen tot een be drag van dertig gulden, hetwelk bij aan bieding der bonnen dix-ect zal worden uit betaald. Belanghebbenden dienen zich hiervoor te vervoegen bij de penningmees ter, de heer J. v. d. Mooren. Lindenlaan. 23, Heemstede. Tevens zijn aan dit ades va- cantiebon-boekjes verkrijgbaar. B. en IV. hebben de Haarlemse raad voorgesteld aan de tegenwoordige vaste bespeler van de Stadsschouwburg, het ge zelschap de Nederlandse Comedie, een subsidie van dertigduizend gulden te ver lenen over het seizoen 1952/53. Daaraan wordt de voorwaarde verbon den dat deze subsidie uitsluitend mag ge bruikt worden tot dekking van uitgaven voor het lopende seizoen en op generlei wijze mag worden aangewend tot delging van vroegere schulden. Toen de Nederlandse Comedie namelijk door de Stichting Toneelcoördinatie aan Haarlem werd toegewezen als te subsi diëren gezelschap bleek dat dit gezelschap reeds een aanzienlijk exploitatietekort had. Haai-lem heeft zich toen op het stand punt gesteld, dat de fnianciële toestand gesaneex-d moest worden met behulp van rijksbijdragen, voordat een subsidie kon worden toegekend. Op verzoek van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zal Haarlem de gemeentelijke subsidie toch vast toekennen om de Nederlandse Co medie in staat te stellen haar financiële zaken van het lopende seizoen naar beho ren af fe wikkelen. Het is de bedoeling dat de „subsidie partner", de gemeente Utrecht, op gelijke wijze handelt. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van: te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. <5ij die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe cwartaalabonnés. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11