Nieuwe „Lufthansa" koestert zeer ambitieuze plannen Hoofdweg van het Gooi naar Utrecht eindelijk tolvrij PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Orders voor toestellen naar de KA'. De radio geeft Vrijdag Jioaacietr Op 1 April zet de burgemeester van Maartensdijk de tolbomen voorgoed open Sabena gaat met helicopters vliegen N« J DONDERDAG 2 6 MAART 19 53 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nationale Levensverzekering-Bank Petroleumvergasser voor benzinemotoren Brand in opslagplaatsen van Apeldoornse fabriek Mislukte demonstraties in Parijs Een prachtige, doorgeweven dameszakdoek Dat moet U onthouden Kerkelijk Nieuws HEROPENING STOFFEN, BLOUSES en JERSEY-C ONFECTIE Vier gewonden bij botsing op onbewaakte overweg Ook dienst op Rotterdam Werd dr. Samuels ten onrechte geschorst? ió het ZO Paaspraat Volgens de „Daily Telegraph" zou het thans zeker zijn, dat de eerste bestellingen, die door de nieuwe West-Duitse „Luft hansa" zullen worden gedaan voor ver keersvliegtuigen voor de lange afstand naar de Amerikaanse vliegtuigindustrie zuilen gaan. Het is waarschijnlijk, dat er een keus gemaakt zal worden tussen de Douglas DC-6b en de Lockheed „Super Constellation". De Duitsers achten het van groot ge wicht in 1954/1955, als dat mogelijk is, met de dollars-inbrengende lijnen over de Atlantische oceaan te beginnen. De „Lufthansa" zal waarschijnlijk bin nen een paar jaar een geduchte concurren te worden van de luchtvaartmaatschappij en die Europese en intercontinentale lijnen exploiteren. De wereldluchtvaartmaat schappijen, ofschoon nu verzoend met de Duitse mededinging, zijn verbaasd geweest over de ambitieuze plannen van de „Luft hansa" om haar voor-oorlogse positie als een van de grootste ondernemingen van nationale en internationale diensten te her nemen. Er is weinig losgelaten over haar pro gramma, maar men meent dat het is ge baseerd op het volgende schema: 1954 1955 diensten tussen Duitsland, Londen, Parijs, Amsterdam. Brussel, Kopenhagen en Zürich. Deze zullen zo spoedig mogelijk worden gevolgd door lijnen op New York en Rio de Janeiro. 19551956 uitbreiding naar het Oosten naar Calcutta en Bangkok en in Europa naar Milaan en Rome; 1956 1957 lijnen op Barcelona, Madrid, Lissabon en op Zuid-Afrika; 19571958 verlenging van de lijnen naar het Oosten naar Hong kong en Tokio. De plannen voor de nieuwe „Lufthansa" zijn zorgvuldig uitgewerkt. Een aantal vliegers en belangrijke functionarissen voor de gronddienst, die nu werkzaam zijn bij buitenlandse maatschappijen wachten op het sein bij de „Lufthanse" in dienst "te treden. De luchtvloot De luchtvloot van de Duitse maatschap pij zal aanvankelijk uit twintig tot vier en twintig toestellen bestaai». Er is een scher pe concurrentiestrijd, hoofdzakelijk tussen Engelse en Amerikaanse vliegtuigbouwers, om de bestellingen voor de vliegtuigen in de wacht te slepen. Van andere zijde, namelijk in de „Neue Zürcher Zeitung", is onlangs medegedeeld, dat de Duitse maatschappij om te begin nen twaalf twee- en viermotorige toestel len in gebruik zou nemen. Over vijf, zes jaar, zouden circa 35 machines ter beschik king moeten zijn. Er wordt rekening mee gehouden dat de „Lufthansa" binnen vier jaar technisch „rijp" is geworden en enkele jaren later economisch kan werken. Verkeersvolume De „N.Z.Z." heeft er ook de aandacht op gevestigd dat de Duitsers zich over het verkeersvolume geen zorgen behoeven te maken. Naar schatting hebben de achten twintig buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen die lijnen hebben op West-Duitse steden in 1952 uit hun diensten in en over ADVERTENTIE iWNtraal llnarl. n. - Tri. 1 GROENE TENCOLINEUM voor schuttingen en schuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.05 Congres Partij van de Arbeid. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Orgel, saxofoon en accordeon. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en Prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Zigeunermuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Sopraan, piano en fluit. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Fagot en cello. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Cabaret. 16.30 Amusementsmuziek. 17.30 Muzikale causerie. 13.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Achter de Horizon, geschiedenis des Vaderlands. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Vreugde en ver driet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor en orgel. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Aanpas sing, causerie. 21.00 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.25 Congres Parijs van de Ar beid. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Jongens koor. 23.3024.00 Orgel. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Promenade- orkest, klein koor en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Residentie-orkest. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano, orgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Brabants orkest en solist. 14.50 Viool en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Metropole-orkest en koor. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Limburgs programma. 18.00 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.05 Opening jaarlijkse Algemene Vergadering van de V.V.D. 21.00 Politie- kapel. 21.25 Brabants halfuur. 22.00 Kamer orkest en solist. 22.45 Ik geloof in ene, hei lige, Katholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; De Heren Rechters, spel; Fragm. Matthaus Pas sion, oratorium. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Mo derne muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Muzikaal-litterair programma. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.08 Godsdiens tige causerie. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 18.08 Godsdienstige causerie. 18.23 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. (In de pauze: Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio Universtiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Geschiedenis en traditie van de Kroning. (Op 224, 49 en 42 m.). West-Duitsland 145 millioen mark ontvan gen en aan kosten in Duitsland circa 50 millioen mark uitgegeven. Men is er daar om dan ook van overtuigd dat de „Luft- hasa" een aanzienlijke deviezenaanbrenger zal worden. Blijkens mededeling van H. M. Bongers, lid van het bestuur van de Aktiengesell- schaft für Luftverkehrsbedarf, zal de nieuwe Duitse luchtvaartmaatschappij waarschijn lijk niet meer dan de helft van de lucht vaart boven het gebied van de Bondsrepu bliek aan zich trekken, daar ook in de toe komst landingsrechten aan buitenlandse maatschappijen zullen moeten worden toegestaan, wil de Duitse maatschappij vliegvelden in het buitenland kunnen aan doen. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam heeft gedurende 1952 alleszins bevredigende resultaten behaald, zo deelt de directie in haar jaarverslag mede. Aan nieuwe verzekeringen kwam f 285 millioen tot stand tegen f 238 mil lioen in 1951. Voor een bedrag van f 109 millioen is vervallen, zodat de netto vooruitgang f 176 millioen bedroeg. Als eerste Nederlandse levensverzekering maatschappij heeft de „Nationale" de grens van twee milliard gulden verzekerd bedrag bereikt en overschreden. De bedrijfswinst wordt becijferd op f 9.177.650 (f 6.671.632). Voorgesteld wordt een bedrag van f 30 (f 24) aan aandeel houders uit te keren. De extra-reserve steeg tot f 27.177.421; het geplaatst maatschappelijk kapitaal be droeg f 9.200.000. De premie-ontvangst be droeg in 1952 bijna f 65 millioen tegen bijna f 60 millioen in 1951. Driehonderd taxi's, personenauto's, vracht- en bestelauto's lopen op het ogen blik proef met een petroleumvergasser op een benzinemotor. Deze vergasser, de „Cargas" van een constructie werkplaats te Someren, zou alle nadelen, die tot dus verre aan het gebruik van vergaste petro leum in benzinemotoren kleefden, missen. Honderdduizenden kilometers zijn reeds gereden zonder dat de motoren meer sle ten, dan bij gebruik van benzine, aldus de ontwerper. De automotoren worden gestart met ben zine en daarna op de vergasser omgescha keld. Aangezien petroleum veel goedkoper is dan benzine, kan, hoewel de motorrij tuigenbelasting bij gebruik van petroleum wordt verdubbeld, boven een te bepalen aantal kilometers 't gebruik van vergaste petroleum grote voordelen opleveren. Aan de Cargas-installatie kleven, voor zover onafhankelijke deskundigen thans kunnen bepalen, geen nadelen voor de mo toren meer. Wel is gebleken, dat de maxi mumsnelheid bij petroleumgebruik tien percent lager ligt. dan bij gebruik van ben zine. Dit komt ongeveer overeen met een vermindering van twintig procent van het motorveimagen. Het gebruik van de ver gasser had bij de tot nu toe gehouden proefnemingen geen nadelige invloed op het olieverbruik der benzinemotoren. Hedenmorgen heeft een felle brand ge woed in twee grote opslagplaatsen van de Verenigde Pharmaceutische Fabrieken aan de Vlijtseweg te Apeldoorn. In de opslag- De voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, heeft namens de gezamenlijke buitenlandse Rode Kruis-hulp het eerste textielpakket uitgereikt aan het gezin De Keyzer te Halsteren. Pogingen van Franse communistische zijde om protestdemonstraties te houden tegen de jongste regeringsmaatregelen tegen de communisten zijn Woensdag vrij wel op niets uitgelopen. Slechts in de haven van Bordeaux werd drie uur gestaakt in antwoord op een op roep van het communistische algemene plaatsen was kaf van gedroogd maanzaad I vakverbond (C.G.T.). opgeslagen. De brandweer bestreed de brand met twaalf stralen. Na twee uur van ingespannen arbeid was het gevaar voor uitbreiding van de brand geweken. De brand in de compacte massa brandend kaf was evenwel toen nog niet bedwongen. De oorzaak van de brand is onbekend. De politie is er inmiddels nog niet in ge slaagd om de verdwenen vakbondsleider Frachon aan te houden. De recherche der Nederlandse Spoor wegen heeft te Heege de stationsambtenaar J. H. aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht geld en spoorkaartjes verduisterd te hebben. ADVERTENTIE pakken 1.2.3. zelfwerkend wasmiddel Royaal formaat en Keuze veel kleurige, moderne dessins 1.2.3. geeft een schonere was, de kleuren worden frisser eb helderder. Elk soort goed wordt volkomen veilig In 1.2.3. gewassen! Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl. toez.) C. v. d. Boogert te Harderwijk; te Poort vliet A. Klein Kranenburg te Kootwijker broek; te Utrecht (vac. J. B. Groenewegen) M. Groenenberg te Amsterdam. Bedankt voor Huizen (vac. J. Zwijnen- burg) en te Wezep L. Vroegindewey te Papendrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee J. W. Ker sten te Genemuiden. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Leeuwarden (vac. wijlen L. Bonga) Th. v. Veen te Texel. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het prop. examen theologie de heer B. G. Langewouters te Brussel. Aan de Theologische Hogeschool der Geref. kerken te Kampen is geslaagd voor het cand.examen de heer B. Berends te Noord Sleen, Geref. kerken Beroepen te Roosendaal J. Wessel, cand. te Leiden. ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG van onze geheel gemoderniseerde zaak in Zie onze advertentie van morgenavond Barteljorisstraat 27 b. d. Gr. Markt Haarlem. Het staat thans vast dat de beide tollen in Maartensdijk op 1 April worden opge heven. 's Morgens om elf uur zal de bur gemeester van Maartensdijk, mr. H. H, Schuller, de tolboom bij het gemeentehuis voor de laatste keer openen en daarmee autorijdend Nederland van een grote last bevrijden. Ruim vijftienhonderd automo bilisten offerden dagelijks bij de twee tol len telkens hun twintig cent tolgeld zodat jaarlijks een bedrag van 180.000.in de gemeentekas van Maartensdijk vloeide. Hannes van Rooijen, die onlangs zijn zilveren jubileum als tolgaarder vierde, en zijn collega Govert Verheul, zullen nog enkele dagen hun hand ophouden om van automobilisten de twee dubbeltjes in ont vangst te nemen. Maar op 1 April worden deze gemeentelijke functionarissen op wachtgeld gesteld. Er is in de loop der jaren verscheidene keren een actie ondernomen om deze tollen weg te krijgen, maar steeds vergeefs. De bekendste actie was die van ongeveer 30 jaar geleden, die onder leiding van de „tolbestormer" Floris Vos. Menige auto mobilist reed in die dagen van Hilversum via Soestdijk en Bilthoven naar Utrecht. Toen deze tol-bestorming door een leger niet-betalende automobilisten doodliep op de sterke arm der wet, die het eeuwen oude tolrecht verdedigde, nam de actie geleidelijk af. De laatste jaren behoefde alleen het ge motoriseerde verkeer tolgeld te betalen. Vroeger, voordat de gemeente de tol in eigen beheer had genomen en het tolrecht verpacht werd, moesten de fietsers 2VZ cent betalen en werd voor vrachtauto's een gulden gevraagd. Er blijft voor het verkeer over de weg HilversumUtrecht nog één hindernis over, die wel geen geld, maar veel tijd kost. Het is de overweg even voorbij Blauwkapel. Door het intensieve treinver keer tussen Utrecht en Amersfoort, Hilver sum en Baarn zijn de spoorbomen meestal gesloten, van 17 minuten voor elk heel uur zelfs een kwartier achtereen. Vrijwel altijd staat er een lange file van wachtende auto's met mopperende bestuurders. Gistermorgen is een vrachtauto, waar mee ai'beiders op weg waren naar het vliegveld Soesterberg, op de onbewaakte overweg bij het Berkenlaantje te Soest- duinen aangereden door een electrische trein. Van de vier inzittenden werden er drie uit de wagen geslingerd. De 32-jarige H. V. uit Vreeland kreeg inwendige kneu zingen, de 60-jarige G. van S. uit Loenen liep een gecompliceerde breuk van het rechterbeen, inwendige kneuzingen en twee hoofdwonden op. De 43-jarige B. S. uit Loenen kreeg een wervelkolomfrac tuur. De chauffeur J. H. uit Mijdrecht liep na het ongeluk, ahoewel hij een ernstige hoofdwond had, het nabij gelegen bos in. Later is hij door militairen aangetroffen en naar een kazerne overgebracht. De electrische trein liep vrij ernstige schade op, maar kon met twintig minuten vertraging op eigen kracht naar Utrecht doorrijden. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. 2. „Kijk", zei Pat O'Nozel, „dit zal een interessant werkje voor ons zijn!" En de grote detective wees op de volgende ad vertentie: LIJFWACHT GEVRAAGD. Personen met ervaring op speurdersgebied genieten de voorkeur. Aanmeldingen bij professor Bottebleker, Directeur Zoölogisch Museum. „Een lijfwacht!", riep Panda teleurgesteld, „is dat niet een babysitter voor een vol wassene?" Praat geen onzin", snauwde Pat, dit is heel ernstig. Als professor Bottebleker een lijfwacht nodig heeft, moet hij zeer gevaarlijke vijandens hebben; en als hij zulke vijandens heeft, is hij in levensgevaar. Dus geen getreuzel, laat ons gaan!" „Tjonge!", riep Panda, „je dedu ceert een heleboel uit zo'n enkele adver tentie! Maar moeten wij niet nog even wachten? Daar komt juist de kellner met onsehbreinvoedsel!" „Geen tijd!" riep Pat O'Nozel, Panda met zich mee sleurend, „het gaat om mensenlevens. Pro fessor Bottebleker kan ~elk ogenblik ver moord worden!!" BRUSSEL. (ANP.). De directeur-gene raal van de Sabena, Willem Deswarte, heeft meegedeeld, dat België drie hef- schroefvliegLuigen van het type Sykorski S-55 heeft besteld, die waarschijnlijk reeds aan het eino'e van deze zomer in dienst genomen zullen worden. Deze toe stellen, die zeven passagiers kunnen ver voeren bij een kruissnelheid van 150 km. per uur, zullen vliegen op de lijnen Brus sel-Luik-Keulen, Brussel-Lille, Brussel- Luxemburg-Saarbrüoken en Brussel-Ant- werpen-Rotterdam. Als landingsplaats in Brussel heeft men een terrein aan de Groendrift, waar ook het vertrekstatiön van de Sabena, dat thans aan de Konin klijke straat is gelegen, zal worden geves tigd. Het ligt in de bedoeling op het nieu we, zes verdiepingen hoge gebouw van de Sabena, dat thans wordt opgericht tegen over het. centraal station, in het hart van Brussel, een betonnen dak aan te brengen, waarop de helicopters zullen kunnen lan den en opstijgen. Om redenen van veilig heid zal hiertoe evenwel eerst worden overgegaan wanneer hefsohroefvliegtuigen in gebruik genomen zullen worden, die van twee hefschroeven voorzien zijn. Tegen Haarlemmer 6 maanden geëist wegens meineed De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft zes maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 47-jarige Haarlemse monteur H. J. B., wie ten laste was gelegd dat hij in een proces tegen de Amsterdamse arts J. Samuels (bekend door zijn kankertherapie) een dubbele mein edige verklaring had afgelegd. De mon teur is een vroegere patiënt van dr. Sa muels. Aanvankelijk was er,onenigheid over de betaling ontstaan. Er 'was verdachte een rekening van f 110 gezonden nadat hij zich na vijf weken aan verdere behandeling had onttrokken. De verdachte weigerde te be talen. Dr. Samuels had tenslotte de justitie in de arm genomen en als resultaat daar van was de verdachte door de Haarlemse kantonrechter veroordeeld. Later was de verdachte in Haarlem voor een maagzweer geopereerd. In het ziekenhuis deelde hij de artsen mede voor kanker enige tijd door dr. Samuels te zijn behandeld, waarbij hij ook zijn verdere bezwaren te berde bracht. Dit leidde er toe, dat tegen de arts een proces aanhangig werd gemaakt. Op grond van de verklaring, die de mon teur op 14 Mei van het vorig jaar als enige getuige in de tuchtzaak tegen dr. Samuels aflegde, veroordeelde het Amsterdams ge rechtshof in hoger beroep de arts, evenals in eerste instantie het medisch tuchtcol lege had gedaan, tot schorsing als medicus voor de tijd van drie maanden. Dr. Samu els had uitstel van de executie van dit von nis gevraagd wegens zijn aaklacht wegens meineed tegen deze patiënt, op wiens ver klaring zijn veroordeling was gebaseerd. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat de beslissing van het hof vrij wel alleen gebaseerd was op de verkla ringen van de verdachte. De officier achtte bewezen dat de verdachte zijn verklaringen onzettelijk in strijd met de waarheid had afgelegd. Hij grondde dit bewijs op de eensluidende verklaringen van vijf assis tenten van dr. Samuels. De officier memoreerde dat de verdachte vier keer voor andere delicten is gestraft. Fascisten. Gisteravond drong een dertig tal jonge fascisten het Palazzo del Dra- go in Rome, waar de British Council gevestigd is, binnen. De bibliotheca resse, mejuffrouw Sybill Smith, werd mishandeld, doch slaagde er irt de politie te waarschuwen voordat de telefoondraden werden doorgesneden. De indringers beschadigden vele boeken en staken enige prachtige zalen van het zeventiende eeuwse paleis in brand. Spoedig verscheen de brandweer, die de schade wist te beperken. Toen de politie kwam, waren de daders reeds verdwe nen. Ook werden door fascistische jon gelui ruiten ingeworpen van het gebouw van de British European Airways. Heropend. Zoals onlangs reeds door de Russische autoriteiten in Duitsland werd aangekondigd, is het Mittelland- kanaal, een der voornaamste water wegen tussen Berlijn en West-Duits land, vandaag voor het verkeer her opend. De Rothenseesluizen, die her stellingen hebben ondergaan, zijn thans gereed. Het kanaal is sinds Augustus van het vorige jaar gesloten geweest. Het werd hoofdzakelijk gebruiki voor het vervoer van steenkool uit het Ruhr- gebied naar West-Berlijn. Gevaar. Emmanuel Shinwell, de Labour- oud-minister van Defensie, zal in het Lagerhuis de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, verzoeken, „dringende stappen te doen bij .de Amerikaanse regering om de opleiding van Chinese nationalisten voor een landing op het Chinese vaste land te doen staken", daar e.en dergelijke operatie de pogin gen van de regeringen der Verenigde Staten en Engeland om een wapenstil stand in Korea tot stand te brengen slechts in gevaar zou kunnen brengen. Vraag. In een vraag, die het Britse La gerhuislid George Wigg (Labour) de volgende week zal stellen, wordt ge zegd, dat verbeteringen aan straalvlieg tuigen, die in Britse fabrieken worden aangebracht, binnen een maand in de Sovjet-Unie bekend worden en toepas sing vinden. Hij voegt er aan toe, dat de verbeteringen geconstateerd kunnen, worden in de motoren van de Mig straaljagers in Korea. Hij zal aandrin gen op een onderzoek. Aardbeving. In Turkije worden nog steeds aardschokken geregistreerd, zowel in het gebied van de Dardanellen als in Zuid- en West-Anatolië. De hevigste aardbeving heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag voorgedaan in het gebied van Smyrna. Volgens de jongste berichten zou echter geen schade zijn aangericht. Uit alle delen van de wereld blijft de hulp aan de getroffenen toestromen. Naar het laatst is gemeld, heeft de Paus door bemidde ling van zijn vertegenwoordiger in Tur kije drieduizend Turkse ponden aan de gouverneur van Istanboel doen over handigen. Wens. De Britse minister van staat, Sel- wyn Lloyd, heeft Donderdag op een persconferentie te Khartoem onder meer verklaard, dat Groot-Brittannië vastbesloten is zijn overeenkomst met Egypte over de Soedan „naar letter en geest uit te voeren." Hij verzekerde de Soedanezen, dat Engeland hen vriend schappelijk gezind is en dat het wenst, dat zij een gelukkige en welvarende be volking zullen vormen. Minister Lloyd heeft een bezoek van zes dagen aan de Soedan gebracht, waarin hij met plaat selijke leiders heeft beraadslaagd over de politieke toekomst van de Soedan. Ambtenaar. Een ambtenaar van het be stuur van Kaapstad heeft een kiezer in Vasco (Kaapprovincie), die een jaar geleden is overleden, de volgende ken nisgeving toegezonden: „Ik moet u mee delen, dat wij uw naam hebben laten schrappen van de kieslijsten ingevolge uw overlijden. Indien u wilt reclameren of enig recht wilt doen gelden, kunt u zich vervoegen op het stembureau of wel iemand machtigen, die u kan ver tegenwoordigen. U zult te rechter tijd worden verwittigd van het resultaat van uw stappen." Adoptie. De regionale commissie van de Assemblée van de Raad van Europa heeft een plan goedgekeurd voor de adoptie van ongeveer 520 verwoeste plaatsen in Nederland, België, Engeland en Turkije door de andere landen-staten van de Raad van Europa. Het plan zal naar verwachting worden goedgekeurd door de Assemblée wanneer deze in Mei bijeen komt. Voorgesteld werd, dat de 520 grootste steden in West-Europa de plaatsen, die van de jongste overstro mingen te lijden hebben gehad, en on geveer twintig dorpen in Turkije, die door de jongste aardbeving gedeeltelijk verwoest zijn, zullen adopteren. Pasen in zicht is, kunnen we het geharrewar over de tijdrekening wel eens aan ons peinzend oog voorbij laten trekken. We beginnen ons jaar met 1 Januari, de eerste dag van een nieuwe maand. Dat is logisch en practisch. We volgen hierin de Romeinen na, die op die dag nogal losbandige feesten vierden, de Saturnaliën, zodat van kerkelijke zijde in vallen. Als het nu treft dat Pasen het ene jaar vroeg valt en het volgende jaar laat, krijgt men verschillende data van het jaar dubbel. Pasen viel in'1315 op 23 Maart, in 1316 echter op 11 April, zodat het Paas- jaar 1315 niet minder dan 19 dagen méér telde dan een gewoon jaar. Alle mensen die deze tijdrekening gebruikten en wier geboortedatum viel tussen 23 Maart en 10 de eerste eeuwen na Chr. het jaarbegin April, waren dus in 1315 tweemaal jariq. iverd gesteld op 25 December. Eigenlijk was dat nog veel lo gischer, want als de jaartelling wordt aangevangen bij de ge boorte van Christus, dient ook het jaar met die dag te begin nen. Op de redelijkheid hier van was dus niets af te dingen, maar in de practijk bleek het jaarbegin, midden in de maand December, toch wel bijzonder onhandig. Daarom kwam men omstreeks de 7de eeuw toch weer op 1 Januari terecht. Maar onder Karei de Grote moest de Nieuwjaarsdag weer op Kerstmis vallen en daarna is het gehannes eigenlijk pas goed begonnen. Want nog consequenter is het om het jaar te latén aanvangen met Maria Bood schap, dus op 25 Maart. Dit voerde tegen het einde van de 11e eeuw in Frankrijk tot een andere nieuwigheid: het jaar moest met Pasen aanvangen, zijnde dit het be langrijkste kerkelijke feest omstreeks de 25ste Maart. Deze Paasstijl heeft' grote opgang gemaakt, zodat sinds ongeveer 1100 overal daarmede rekening moet worden gehouden. Onhandiger aanvang van het jaar dan Pasen is welhaast niet denkbaar. Immers, dit is een bewegelijk feest, zodat het t Nieuwe Jaar op 35 verschillende data kan' (Nadruk verboden) Het Paasjaar 1316, dat op 11 April aanving, eindigde op de eerstvolgende 2 April, zodat de tussen 3 en 10 April vallende verjaardagen in dat jaar niet op de lijst der gelukkigen voor kwamen! Dergelijke teleurstel lende gebeurtenissen waren re gel in die sombere tijden. Nog Karei V dateerde met Paasbegin. maar in de Spaanse Nederlanden werd door een besluit van Philips II in 1575 bepaald, dat voortaan het jaar met 1 Januari zou aanvangen. Hoewel wij, Noord Nederlanders, in die tijd erg boos waren op Philips, hebben wij $it verstandige voorbeeld toch maar spoedig nagevolgd, waaruit blijkt dat we het koele verstand niet door affecties lieten vertroebelen. Een goede tijd was dat! Deze verhandeling over Pasen brengt ons in herinnering dat wij u een middeltje aan de hand zouden doen, waarmee u zelfstandig dus zonder hulp van kalen ders de Paasdata van deze eeuw kunt berekenen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2