Moderne werkstudent leidt in Haarlem een vermoeiend „dubbel leven" Vereniging van Melkhandelaren kwam in feeststemming bijeen Zonder vaart niemand wel Residentie-Orkest speelde Nederlandse composities Kort en bondig Een sociaal probleem met vele goede en prettige kanten Werving voor de B.B. en bedrijfsleven Een halve eeuw Onderling Belang Receptie werd zeer druk bezocht Tachtig mille subsidie voor provinciaal orkest Amsterdamse Beurs c,Brieven aan cle redactie DONDERDAG 26 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlem verwacht weldra 12 dieselmotorspuiten Ernstige autobotsing in hartje Hoofddorp Poststukken achter gehouden Ergens in Haarlem- West stond vorige zomer een ijscoman, die de trots van de buurt was. Nog een jonge kerel was het, met een prettig, in telligent snuit, die zijn ijsjes aan de man bracht met de hoofse zwier van een ras diplomaat. „Echt een jongen van goeie huize", zeiden de da mes van de buurt, die hem ijverig fre quenteerden en die het onder elkaar doodzonde vonden dat zo'n keurig sym pathiek persoon met jjsventen aan de kost moest komen. Enfin, dan kunnen de dames nu gerust zijn, want een week of wat geleden heeft die keurige persoon met vlag en wimpel zijn semi-arts gehaald en dat zal wel het eind van zijn car rière in het con sumptie-ijs zijn. Maar binnenkort staat er wellicht weer een andere gentleman-ijsverko- per aan zijn karre tje, want er zijn heel wat jongelui, die op zo'n manier het geld voor hun studie verdienen moeten. En daar de baantjes vandaag-de-dag niet voor het opscheppen liggen word je dan werkstu dent: ijsventer, bordenwasser of buffet knecht als het maar betaalt. En liefst goéd betaalt want een universitaire studie kost handen vol geld. Twintig tot dertig procent van alle stu denten en dat is nog een voorzichtige schatting moet geheel of ten dele zelf dat geld bijeenbrengen en meestal begin nen zij met een poging om zelf een baantje te vinden. Een enkele slaagt daarin, maar de meesten komen terecht bij een van de bemiddelingsbureaux van de studenten organisaties, wie het dank zij hun relaties meestal wel lukt om het gros der werk- studentjes aan een job te helpen. Moei lijker wordt het als het aantal vacatures op is, want dan moeten de overige gega digden werkelijk van de hand in de tand d.w.z. van het ene losse „klusje" in het oppas-avondje leven en dat is een be roerde basis voor geconcentreerd stude ren. Maar gelukkig wordt het aantal be drijven, dat werkstudenten employeert steeds groter en dat is in de eerste plaats het gevolg van het feit dat de studenten overal uitstekende arbeidsprestaties le veren. Restaurant Brinkmann in Haarlem bijvoorbeeld heeft ieder jaar in het drukke seizoen zo'n vijf tot acht werkstudenten in dienst als buffetbedienden en dat voldoet zo goed dat de chef ons „met de hand op het hart" verzekeren kon dat hij nooit hotel personeel gehad heeft. „Ze moeten natuur lijk even inschieten", vertelt hij, „want zelfs van een student kun je niet verwach ten, dat hij zo maar op het eerste gezicht een Napoleon Brandy van een ordinair „koetsiertje" kan onderscheiden, maar al na een paar dagen hoef je ze niets meer te vertellen en dan wordt er gewerkt alsof hun leven ervan afhangt". Twintig uur in touw En misschien doet het dat ook wel, want voor je plezier sta je tenslotte geen acht uur per dag glazen te wassen en drankjes in te schenken achter een druk cafébuffet als je daar tussen door ook nog studeren, college lopen en een assistentschap waar nemen moet, zoals die Haarlemse vierde jaars in de medicijnen die nu met twee andere toekomstige artsen bij Brinkmann achter de tapkast troont. Bij elkaar is hij met al die besognes zo'n twintig uur per etmaal in touw en hij erkent volmondig, dat dat eigenlijk wel wat teveel van het goede is. Maar wat wil je, als je uit een krappe beurs studeren moet? Zelf heeft hij maan den zonder werk gezeten en dan laat je zo'n baantje dat bovendien goed betaalt, maar niet zonder méér schieten. Maar ook zijn psychiatrisch assistentschap brengt te veel pegulanter. in om het op te geven en ook zijn vele colleges en practica wil hij niet verzuimen. En dus zwoegt hij maar door mét hier en daar „een tukkie" als in- HAARLEM, 25 Maart 1953 ONDERTROUWD: 25 Mrt, C. A. van den Heuvel en G. A. van de Griendt; J. Roest en B. Stoete; J. P. Sijpestijn en C. Potjer; H. W. J. van Looij en M. J. B. Wijdeman; J. A. van der Vlugt en G. B. Jansen; F. J. H. Pcn- narts en M. M. de Groot; G. de Jong en P. J. Meijers; A. P. Barnhoorn en J. C. Spigt; E. Honebeeke en M. Chr. Vredenbregt; P. A. Brandsma en Th. A. M. Heesterbeek; J. Th. Schouten en M. Th. van Putten; P. van Hillo en C. M. Steenman; J. H. Kuipers en M. Vos; D. J. Zoet en B. G. te Kloeze; R. P. Gijsen en J. de Looze; G. W. van Overdijk en E. C. Vissers: A. H. J. van Lierop en C. H. Sanberg; D. Vrugt. en E. H. Nijman; W. Mathot en I. C. van Maris; O. P. van der Werff en J. Giliam. GEHUWD: 25 Mrt, P. J. J. Huijbenr en W. C. A. Wiercx; J. Hoeben en J. van Dijk; E. Peters en K. Blommc; H. W. F. Kemper en A. G. van der Woude; A. Morren en J. Ve- nema; P. Mannacrt en M. C. Neeskens; H. Depoorter en *A. R. van der Bijl; A. P. Moer man en N. van der Meer; W. van der I-Ieijde en J. M. Willemsen; P. van Poorten en M. C. F. van den Burg; W. Chr. M. Dammers en P. P. Huis. BEVALLEN van een zoon; 24 Mrt. M. J. L. KuijpersJansen; A. H. Jonkde Hilster; W. G. M. ZeijlemakerMetselaar; A. M. S. Hoekervan der Vlugt; 25 Mrt, A. M. Hei- nenAronds; M. M. van HeerdenHubers. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, M. J. van den Bergvan Schie; 24 Mrt, W. Klaassen—de Vries; H. G. de Haan—Slagt; H. A. Randsdorp—Veldhoven; C. van Dijk— Schippers; 25 Mrt, J. B. van MeelenBou wer; M. M. Zwart—Vader. OVERLEDEN: 23 Mrt, J. Busweiler—van der Velden, 69 j., ten Katestraat; J. Geel, 71 j., Molijnstraat; 24 Mrt, W. A. Leschot, 3 d., 'Trompstraat; J. M. Langenberg—Brams leven, 28 j., Hazepaterslaan; A. Postma Noordermeer, 75 j., Papentarenvest; C. G. Koeleman, 55 j., Kamperlaan. Loes Ilezelzet is een van de werkende stu dentjes, die op de Flora opereren. Zij wilde wel op de joto, maar dan moest haar han delsobject een souvenir-lampje er ook bij. termezzo en met veel zwarte koffie om wakker te blijven, ,,'n Goeie oefening voor de huisartsenpractijk", grapt hij en of we hem nu maar verontschuldigen willen want er is nog een massa te doen voor zijn buffetbeurt van vandaag er weer opzit. Veelheid van jobs En zo gaat het met al die collega's die gedurende hun hele studietijd zelf hun levensonderhoud en hun collegegelden bij elkaar moeten schrapen. De Sociale Com missie Haarlemse Studenten die in onze stad de gegadigden aan werk probeert te helpen, heeft dit jaar waarschijnlijk weer een ganse reeks van seizoenbaantjes te vergeven, onder anderen bij de A.N.W.B., die des zomers tijdelijk administratief per soneel employeert, bij de K.L.M. die „veel talige" rondleiders kan gebruiken en bij de reisbureaux, die in de vacantiemaan- den extra-lokettisten nodig hebben. Al die baantjes zijn als geknipt voor de werk studenten, maar er zijn ook nederiger jobs, zoals het verstouwen van fietsen op de stations der spoorwegen en het colpor teren met allerlei gelegenheids-uitgaven, die niet zo erg populair zijn bij de stu denten, maar waarin toch voorzien moet worden wil het bemiddelingsbureau zijn goodwill bij de werkgevers niet verliezen. Gelukkig zijn er altijd wel studenten, die zelfs de simpelste karweitjes met graagte accepteren want van voorkeursbaantjes kan natuurlijk geen sprake zijn in dit werk. Als werkstudent moet men alles durven aanpakken en niet kieskeurig zijn en er zijn onder hen dan ook legio jongens en meisjes, die hun brood verdienen met zwa re handenarbeid of met geestdodend werk aan de lopende band" en die daarbij een mensenkennis en een aanpassingsver mogen opdoen, die hun beter-gesitueerde mede-studenten zich pas vele jaren na het verlaten van de universiteit verwerven. Dat is de morele winst van het werk studentschap; de financiële baten zijn meestal van bescheiden allure. Door de bank verdienen deze jongens en meisjes, ongeacht het werk dat zij doen, ongeveer een gulden per uur: geen vetpot dus, maar als ze een behoorlijk aantal uren maken, toch voldoende om de eindjes zo'n beetje aan elkaar te knopen. In banen waarin veel „verval" is, zoals b.v. voor bedienend personeel in de horeca-bedrijven, komt zo'n werkstudent niet zelden aan zestig tot zeventig gulden per week, maar daar staat tegenover dat maar weinig studenten vol doende routine kunnen opbrengen om met succes als kellner of serveuse te kunnen optreden. Laten wij er direct bijzeggen, dat dit niet geldt voor de charmante gast vrouwen, die u in onze onvolprezen Haar lemse Vleeshal-Hyacinth van spijs en drank voorzien, maar daar werkt men dan ook op een bonnenstelsel, dat het afrekenen der consumpties aanmerkelijk vereenvou digt. De vijfentwintig meisjesstudenten die daar werken, hebben dan ook echt plezier in hun job en wilden eigenlijk wel, dat die gezellige taveerne een permanente Haar lemse instelling zou kunnen worden. Een van die lieftallige serveuses is de Haar lemse studente Jannie de Boor, tweede jaars Engels, die ons tussen twee bestel lingen door toevertrouwde, dat de Hya cinth absoluut het hoogtepunt v/as van al haar ervaringen als werkstudente en zij heeft toch al menig baantje achter de rug. Verleden jaar heeft zij in Zweden borden gewassen en zich geërgerd aan de lomp heid van de Stockholmers, die zij „nog onbeleefder vond dan de gemiddelde Hol lander" en het jaar daarvoor was zij explicatrice voor een touringcarbedrijf, die haar met autobussen vol buitenlanders langs 's Heren wegen stuurde, waarbij zij dan in vier talen de lof van onze beziens waardigheden moest zingen. Dat was ook geen erg gemakkelijke bezigheid want soms stelden die buitenlanders allerlei dé- tailvragen, waarin de tekstschrijvers van de busonderneming niet voorzien hadden en dan moest je maar zien, dat je je eruit redde. Ja, improviseren had zij daar mee wel geleerd, maar of nou iedere bui tenlander met een historisch-verantwoorde indruk van ons land naar huis gegaan was, dat viel toch te betwijfelen.... Overigens was ook deze jongedame het roerend eens met haar collegae, dat het werkstudent schap in het algemeen wel ten koste van je studie gaat en dat je bijgevolg langer op de collegebanken zit dan de alumnus, die met een rijke pa ter wereld gekomen is. Maar ook volgens haar wordt dit ruim schoots gecompenseerd door de kennis van mensen en toestanden, die je opdoet als je zelf de handen uit de mouwen moet steken. Ons laatste proefkonijn vonden wij op de Flora, waar ook verschillende meisjesstu denten aan het werk zijn, onder andere als informatrice-standhoudster, als assistente bij de miniatuur-bloemenveiling en als gidse voor de vreemdelingen. Misschien het lekste baantje van allen heeft daar de Amsterdamse studente Loes Hazelzet, die in een fleurig Volendams costuumpje in vier talen souvenirlampjes probeert te slijten aan de bezoekers van het restau rant. Zowel de lampjes als Loes zelf zien er alleraardigst uit en het is dan ook geen wonder, dat zij vooral door de buitenlan ders bestormd wordt. Loes heeft overigens de treurige ontdekking gedaan, dat de Amerikanen onder de Flora-bezoekers maar magertjes in hun contanten zitten. „Ze willen me allemaal fotograferen of fil men, maar kopen, ho maar!" En gisteren heeft ze dus maar de conditie gemaakt, dat ze niet meer zal poseren of er moet eerst een lampje gekocht worden en daar wordt strikt de hand aan gehouden. Een zakenvrouw in de dop, deze derdejaars studente Frans die ook grappig vertellen kan van haar vroegere ervaringen als werkstudente ervaringen die varieerden van hulp in de huishouding („maar toen ze mij de schoonmaak wilden laten doen, heb ik de benen genomen") tot „Rijndan seres" in Carel Briels' „Aquamarijn-show" in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw. Zij zal er wel komen, deze jongedame, die 's avonds, na de Flora en de colleges, nog bij werklessen in Frans geeft en zo af en toe ook nog garderobière in een bioscoop theater is, a raison van vijftien centen per jas Misschien dat dit alles u een idee geeft van de moeilijkheden waarmee de werk student anno 1953 te worstelen heeft om het hoofd boven water te houden. Misschien dat u daar aanleiding in vindt, ook in uw zaak of bedrijf nog eens om te zien naar een plaatsje voor deze harde zwoegers, die zich naar de practijk bewijst hun geld volop waard tonen. De Sociale Commissie Haarlemse Stu denten, Vlietzorgstraat 9, zal u gaarne no teren en datzelfde geldt voor de Haar lemse studenten, die nog werk ambiëren. In de loop van deze en de volgende maand kan Haarlem blijkens een bericht van de minister van Binnenlandse Zaken de aan deze gemeente toegewezen twaalf dieselmotorspuiten ten dienste van de Be scherming Bevolking verwachten. Daar er voor dit materiaal in de brandweerkazerne geen plaats is zal het worden onderge bracht in de door onteigening in het bezit van de gemeente gekomen bergplaats aan de Schalkwijkerweg 83. Om deze daartoe in te richten vragen B. en W. van de raad een crediet van f 5.565. Gistermiddag bleef een personenauto in Hoofddorp op de brug bij het kruispunt van Hoofdweg en Kruisweg steken. Een achterop komende auto kon niet meer uitwijken en reed pardoes op zijn stilstaande voorganger. De botsing kwam hard aan, zodat er een aanzienlijke schade aan beide wagens ont stond. De bestuurders kwamen er echter met wat schaaf- en snijwonden af. ADVERTENTIE GOOD LUC Tot nu toe hebben zich betrekkelijk wei nig personen uit het bedrijfsleven gemeld voor de Organisatie Bescherming Bevol king. Er is blijkbaar een zekere schroom om zich te melden, omdat men moeilijk heden vreest van de zijde der werkgevers. Het is daarom nuttig erop te wijzen, dat niet alleen de vakorganisaties steun ver lenen, doch ook de werkgeversorganisa ties aan de minister van Binnenlandse Za ken hun medewerking bij de werving heb ben toegezegd Ook bij hen bestaat het in zicht, dat de melding voor de B.B. getuigt van een loffelijke mentaliteit, ook al moet men in sommige gevallen bezwaar maken, omdat men ook zelf mensen nodig heeft voor de bedrijfszelfbeschermingsorganisa- tie en bepaalde personen op sleutelposities werkzaam kunnen zijn, die men zeer on gaarne zou missen. Overleg met het Bureau Bescherming Bevolking (tele foon 19659) brengt hier de oplossing. Er wordt namelijk geen verbintenis aange gaan met personen, die werkelijk onmis baar zijn voor het bedrijf. Hoewel het vrijwel ondenkbaar is, dat een werkgever iemand zou willen ont slaan, omdat hij de status van noodwach- ter heeft of zal verkrijgen, heeft de wet gever toch met deze mogelijkheid reke ning gehouden en ontslag om deze reden verboden (Art. 32. Wet op de Noodwach- ten). Overtreders kunnen worden gestraft met hechtenis of geldboete. Men late zich dus niet door een derge lijke vrees weerhouden om zich te melden voor de B.B. Er moet echter ook aan het bedrijf gedacht worden. Wanneer iemand aangezocht wordt voor een functie in een bedrijfszelf beschermingsorganisatie, laat hij dit toch vooral niet op lichtvaardige gronden weigeren, want ook de ongestoor de gang van het bedrijfsleven is in onrus tige tijden van groot belang. Het heeft wellicht zijn nut om ook het personeel van grote overheidskantoren in deze beschouwing te betrekken. Ook van deze zijde is het aantal meldingen 1e ge ring, terwijl er zeker minder reden is voor schroom dan bij de particuliere werkge ver. Ook voor deze categorie wordt de vraag of men gemist kan worden, ernstig bekeken. In laatste instantie beslist de burgemeester. BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL GEBOREN: M. C, A. de Ligt—Dries, z.; K. de BruijncKok, z.; A. G. Nfibbé Hijink, d.: C. W. v. d. Raadv. d. Putten, z. ONDERTROUWD: M. Ph. Pfeiffer en G. H. Blankenberg; H. de de Graaff en B. E. J. Steur. GETROUWD: Th. Zaman en L. C. Doe- dens; J. v. d. Bosch en J. IJska. OVERLEDEN: Mw. Th. H. F. de Haan— Derks, 69 j.; Wed. H. HartogTuininga 83 jaar. De Vereniging van Melkhandclaren in Haarlem en Omstreken „Onderling Be lang" vierde gisteren in Brinkmann met tal van genodigden haar 50-jarig bestaan. De feestelijkheden begonnen met een re ceptie, waarop een lange reeks van be lang-! ellenden van zusterverenigingen uit alle delen van het land het bestuur de hand kwam drukken. En behalve dezen waren er nog vele andere gasten, onder wie wethouder W. F. Happé, namens het gemeentebestuur van Haarlem, jhr. dr. J. C. Mollerus namens de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Haarlem en Om streken, de heer D. van Kampen, voorzit ter van de Centrale Bestuurdersbond, waarbij „Onderling Belang" is aangeslo ten, de heren S. II. ten Kate en C. D. Meyer, respectievelijk secretaris van het bestuur en hoofd van de Bedrijfschap Zuivel, ar. G. Tierie, directeur van de Keuringsdienst van Waren, de heer E. G. H. Haighton, secretaris van de Vakgroep Detailhandel in Melk uit Den Haag en de heer Q. Breukelen, secretaris van het Am sterdamse bureau van de Vakgroep. In de receptiezaal prijkten 35 bloemstukken van vrienden, vakgenoten en leveranciers en een strijkje speelde stemmige muziek. Tijdens het bitteruur, dat op de recenHe volgde, werden door de voorzitter va- r'o jubilerende vereniging, de heer H. P. J. Het bestuurslid van Onderling Belang" de heer S. G. Ouwerkerk, dat aan het jubi leum zijn vijfentwintigjarig lidmaatschap toevoegde, werd bij het feest in Brinkmann gehuldigd. De voorzitter, de heer H. P. J. Kuipers, overhandigt bloemen aan de echtgenote van de jubilaris, die zelf in de hem geschonken fauteuil heeft plaats genomen. Kuipers, de twee aanwezige oprichters, de heren J. Bol en H, N. Verdel, gehuldigd voor het pionierswerk, dat zij een halve eeuw geleden hadden verricht. Verder viel de heer S. G. Ouwerkerk, die bij dit jubileum 25 jaar lid en 20 jaar be stuurslid was een huldiging ten deel. Ook de" heer R. Griffioen die ook 25 jaar lid was, werd gehuldigd. Uit naam van alle leden werd de voorzitter een tafelhamer aangeboden en alle bestuursleden ont vingen miniatuurm eikbusjes met siga retten. Toespraken Tijdens het diner volgden verscheidene toespraken elkaar op; de eerste was van de voorzitter der Centrale Bestuurders- bond de heer D. van Kampen, die er de aandacht op vestigde, dat deze Haarlemse afdeling ouder is dan de landelijke bond en Onderling Belang geluk wenste met de rationalisatieplannen. Verder spraken on der meer de heren J. Bol, C. D. Meyer, hoofd van de afdeling West van het Be drijfschap Zuivel, A. E. Haighton, secre taris van de Vakgroep Detailhandel. Hef diner werd gevolgd door een gezel- li? samenzijn in feestelijke stemming. Het Residentie-Orkest gaf Woensdag avond in het Haagse Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen een abonnements concert, waarop twee werken van Neder landers uitgevoerd werden, die in opdracht van de Wagenaar-Stichting gecomponeerd zijn en opgedragen werden aan Willem van Otterloo en zijn Residentie-Orkest, name lijk „Anion" van Karei Mengelberg en „Ricercare" van Ijjendrik Andriessen. Het contrast tussen beide werken is groot: Andriessen schreef absolute muziek, Men gelberg ging van een niet-muzikale idéé uit om tenslotte toch ook in het absolute rijk der toonkust terecht te komen. De eigenaardige titel „Anion" heeft Men gelberg ontleend aan de chemie. „Ionen" noemt men electrisch geladen atomen of atoomgroeperingen. Wanneer ze positief geladen zijn, spreekt men van „Kationen", zijn ze daarentegen negatief geladen, dan heten zij „Anionen". Mengelberg ging met zijn „Anion" dus van het negatieve uit en bepaalde de loop van zijn werk door de aantrekking, die de positieve pool op de negatieve uitoefent. Het lijkt heel inge wikkeld, maar het is tenslotte eenvoudig dit: het zich bewegen naar de positieve pool, of nog simpeler gezegd: het zoeken naar een vaste basis. En als wij het wel begrepen hebben, is die vaste basis de oer oude melodievorm en de welluidende har monie van bijvoorbeeld een Handel en moeten dg „Anionen" bedoeld zijn als pogingen om een nieuwe tonéntaal te scheppen, die de positieve kracht van de klassieke norm zou moeten verdringen. Misschien heeft de componist wat anders bedoeld, maar ik geef er de voorkeur aan het onderwerp zuiver muzikaal te zien, al zou dit tot te vér gaande consequenties leiden. Ondertussen is Karei Mengelbergs „Anion" een zeer onderhoudend stuk, ook suggestieve effecten en motorische dyna miek, modern van klank en melodievorm, met sterke voorliefde voor het riiythmisch element. Het zijn allemaal kortademige episoden, maar ze vertellen iets en hun afwisseling brengt verrassing op verras sing. Eindelijk begint de vioolsolist te cadenseren, als het ware zijn twijfel uit te •spreken, het orkest gromt nog wat na en dc trombones maken banale qlissando's. Dan komt er een keerpunt, want na een geheimzinnig gesuis (mooi orchestraal effect) begint zich, met klassieke sequen- zen, een milde melodie te ontwikkelen, die wel van Handel of van een oude Italiaan kon zijn. Als reactie daarop volgt een vro lijk gestemde passage en tot slot een ver stild mijmeren van drie violen „con sor dino". Wij hebben bij dat alles cle labora- toriumlucht niet geroken en achteraf leek ons heel die symboliek van titel en uitleg een verwan-end „fumisme". Andriessens „Ricercare" wil niets anders zijn dan muziek op klassieke basis. Het is een prachtige compositie, een der rijkste die we van hem kennen. Wanneer de com ponist het ais „Hommaqe a Bacil" betiteld had, zouden wij die titel heel natuurlijk vinden. Maar als Andriessen instrumentaal componeert, is hij zuinig met woorden en tracht hij alles wat hij te zeggen heeft met noten en met geijkte muziektermen uit te drukken. Beide werken werden onder lei ding van Willem van Otterloo overtuigend verklankt. Thans is het Haarlemse subsidievoorstel voor het uit de Haarlemse Orkestvereniging te vormen provinciaal orkest verschenen. Het bevat een uitvoerige toelichting, die echter voor de lezers van ons blad, na de uitvoerige beschouwingen die wij aan deze zaak hebben gewijd, geen nieuwe elemen ten bevat. Voorgesteld wordt een bedrag van tach tigduizend gulden ter beschikking van het provinciaal orkest te stellen voor het boek jaar van 1 October 1952 tot 1 October 1953. De reeds aan de HOV toegekende subsidie voor de resterende maanden van 1952 twintig mille wordt natuurlijk in min dering gebracht. Een jaar gevangenisstraf, waar-van vijf maanden voorwaardelijk heeft de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 38-jarige stationhouder en besteller van de P.T.T. te Nijehorne, G. de J. Hem was verduistering van f 7.000 ten laste gelegd. Hij was op 19 Augustus van het vorig jaar aangehouden na een onderzoek dooi de rijksrecherche, waarbij in twee schuur tjes bij zijn huis, op de zolder, achter kas ten en behang poststukken er. girobiljet ten waren teruggevonden. Onder de post stukken waren zelfs pakjes, die indertijd waren verzonden naar militairen in Indo nesië. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3V, Nederl.'47 95i/.s 9415/i« A..K.U 164 164% 19014 191 Philips Gloeil. 160 160% Kon. Petroleum 322% 323% A.'dam Rubber 92 93 Holl. Amer. Lijn 145)4 145% M. S cheepv. Unie 129 128% H.V.A 104M 104 Deli Mij 84>5 84% Amsterd. Bank 161% 161% Med. Handel Mij. 159% 159% Rotterd. Bank 161% 161% Twentsche Bank 162 162 Anaconda Copper 41% 41% Bethlehem Steel 55s/i« 54% Republic Steel 51% 51% Shell Union 69% 71 265/ie 26% 41% 40% Solisten van de avond waren de Haar lemse violiste Han Holsbergen en de bari ton Herman Schey. De eerste, die als leer linge van Oscar Bach in 1950 de Prijs van uitnemendheid verwierf en sinds verleden jaar eersté viool in het Residentie-Orkest speelt, wist met het Concert in g van Max Bruch veel succes te oogsten. Schey wijdde zijn beste krachten aan de vertolking van Mahlers „Kindertotenlieder". Het concert, dat geopend was met de ouverture „De Freischütz" van Weber, werd besloten met de Tragische ouverture van Brahms. JOS. DE KLERK BINNENLAND De rijksarchivaris in Friesland, mr. M. P. van Buijtenen, zal Vrijdag aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam promo veren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „De grondslag van de Friese vrijheid". Tot lid van de Provinciale Staten van Friesland is benoemd de heer J. Hepkem3 te Kindelopen, in de vacature ontstaan dooi de benoeming van de heer D. de Loor tot burgemeester van Delft. Het „Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart" heeft op aan dringen van het Amsterdamse bedrijfsleven in de hoofdstad een leeszaal met uitleen bureau van de te Rotterdam gevestigde bi bliotheek gevestigd. Deze leeszaal zal voor lopig geopend zijn op Dinsdag- en Donder dagavond en bevindt zich in het gebouw van het college „Zeemanshoop", Keizersgracht no. 678. Tegen een 31-,jarige hoofdagent van de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Roer mond een jaar gevangenisstraf geëist. De agent werd ervan verdacht dat hij een Duit ser, die hij op 6 Januari als ongewenste vreemdeling over de grens moest zetten, heeft laten ontsnappen. Op 2 April zal A. S. H. graaf Van Rech- teren Limpurg in hoger beroep terecht staan voor het Arnhemse Hof, verdacht van ont trekking van de ex-kapitein van het K.N.I.L. Westerling aan het wettig gezag. De Arn hemse rechtbank heeft, zoals bekend, de graaf conform de eis van de officier vrijge sproken. Mr. J. Roggeveen, de advocaat van de Amerikaan Adonis die in afwachting van een beslissing over zijn door de Verenigde Sta ten gevraagde uitlevering reeds vier maan den in voorarrest verblijft, heeft aan de minister van Justitie verzocht zijn cliënt onder borgstelling vrij te laten. Op korte termijn is over dit tweede verzoek een beslis sing te verwachten. HAARLEM EN OMGEVING Aan de aannemer P. Zwart te IJmuiden is na onderhandse aanbesteding door de architect B. N. A. J. A. van Asdonk te Bloemendaal namens zijn principalen opge dragen het bouwen van een dubbele villa aan de Van Tuylhveg te Velsen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer H. P. van Manen te Haarlem. Voor het arts examen (eerste gedeelte) slaagde de heer F. M. Krouwels te Heemstede. B. en W. van Haarlem hebben het bij besluit van 15 Januari 1935 vastgestelde parkeerverbod voor de Spaarnwouderstraat ingetrokken en bepaald, dat voor de Zuide lijke helft van de rijbaan der Spaarnwou derstraat een wachtverbod wordt ingesteld en voor de Noordelijke helft een stopverbod. Voor de patiënten van het sanatorium Brederodeduin zal de toneelgroep van de af deling Haarlem der Nederlandse Reis- vereniging Zaterdagmiddag een opvoering geven van het blijspel „Het begon in een gracht". De heer F. F. Habnit te Aerdenhout zal Zaterdag 28 Maart de dag herdenken, waarop hij dertig jaar geleden zijn jour nalistieke loopbaan begon. De heer Habnit heeft zich hoofdzakelijk op het terrein der luchtvaartjournalistiek bewogen en was van de oprichting af tot de fusie met „Avia" hoofdredacteur van het blad „Vliegwereld". Thans is hij werkzaam bij de voorlichtings dienst van de militaire luchtvaart. Zater dagmiddag zal hij recipiëren in hötel „Splendid" te Scheveningen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. van Eek en voor het doctoraal examen geschie denis de heer C. van der Haar, beiden te Haarlem. De uitvoering van de Mattheus Passie van Schütz door de Kennemer Oratorium Vereniging vindt plaats op Zaterdagavond 4 April om half acht in de Hervormde Kerk te Bloemendaal. Aan de Stichting voor Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam zijn geslaagd voor het artsexamen de heren J. Breekland en L. Hoorweg beiden te Haarlem. De collecte te Haarlem gehouden voor de Vereniging „Het Hoogeland" heeft opge bracht de som van f 3653. Woensdagavond gaven leerlingen van Aad en Jan Plas voor de bewoners van Spaar en Hout aan de Kleine Houtweg een concert. Het programma vermeldde viool piano- en cellonummers. Met belangstelling hebben de gasten van het tehuis naar het spel der leerlingen geluisterd. (Verkort weergegeven) Huurverhoging. Huurverhoging betekent automatisch verhoging der personele be lasting, en niet zo'n beetje, gezien de grote progressiviteit in deze belasting. Een dei- maatregelen om de huurverhoging te com penseren is verlaging der personele belas ting. Aangezien de inkomsten der personele belasting door de huurverhoging geweldig stijgen, moet de verlaging wel groot zijn om het surplus op te vangen. Maar zelfs dan heeft de huurbetaler geen voordeel, aangezien hij in het gunstigste geval een hogere huur en een gelijke personele be lasting moet betalen. Waar blijft nu de compensatie? Bovendien komt de ver laging der personele belasting ten goede aan de huiseigenaren, die gestoffeerd heb ben verhuurd, terwijl zij tegelijk een hogere huur mogen bedingen. K. A.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7