HHC'er Martin Jole traint al bij de Cincinnati Reds Dames wonnen, heren verloren van volleyballteams uit Leiden De moordenaar „Taboe .Clowntje Rick Haarlemse honkballer in Amerika Siagploeg van Reds laat te wensen over Amerikanen sterker dan de Fransen: 65-43 DONDERDAG 26 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Betaling abonnementsgeld per giro Tennis Nederlandse tennissters naar Rivièra-tournooien Motorsport Betrouwbaarheïdsrit Avond-puzzlerit Militair tournooi Voor de kinderen Biljarten Om het kampioenschap 3e klasse cadre 38/2 STEDENWEDSTRIJD IN HET KRELAGEHUIS Schaakclub Kennemerland had het meeste succes in de competitie van NHSB Tafeltennis Cor du Buy en Stoop wonnen in Boekarest Sport in 't kort Voorlichting van „Delft" Eerste textiel pakket uitgereikt FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) r'RWIJL de Nederlandse honkbalverenigingen zich langzamerhand beginnen voor te bereiden op het komende seizoen, zijn twee van de meest prominente spelers met de „Veendam" de Atlantische Oceaan overgestoken naar de Verenigde Staten: de H.H.C.-er Martin Jole en Hannie Urbanus van het Amsterdamse O.V.V.O. Twee weken geleden kwamen ze in New York aan, waar Urbanus inmiddels zijn lezingen begonnen is voor het Holland Flood Relief Committee", een hulpactie voor de waters noodslachtoffers, georgajiiseerd door de hoofdredacteur van Knickerbockers Weekly de heer Balink, die vorig jaar Urbanus ook de trip naar de New-York Giants bezorgde. Vanuit New York is Jole verder gereisd naar South-Carolina ten Noorden van Florida, waar zich het grote trainingskamp bevindt van de Cincinnati Reds. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door de supervisor van de Reds, McKenchie, die hem in Columbia bij de andere spelers in het Jerome hotel onderbracht. Cincinnati speelt in de National League, waarin ook de Brooklyn Dodgers, de club van de beroemde Pee Wee Reese, en de New- York Giants uitkomen. In tegenstelling met deze verenigingen, Brooklyn werd In 1952 National League kampioen, gaat het de Reds de laatste jaren niet erg voor de wind. Het vorig seizoen wonnen ze van de 154 wedstrij den er 69 en verloren er 85, waardoor ze op de zesde plaats eindigden, slechts de Boston Braves en de Pittsburgh Pirates onder zich latend. Ze beschikken over goede pitchers, zoals Kenny Raffensberger en de pas van de New- York Yankees overgenomen Blackwell; het binnenveld vormt een massieve muur met de jeugdige Roy McMillan als korte-stop en de befaamde Bobby Adams op het derde honk, maar de siagploeg laat nogal wat te wensen over. Alleen de 225 pond wegende le honkman, Ted Kluzewski, kon zich in 1952 tot de beste hitters rekenen. Met zijn slag gemiddelde van 321 bleef „Big Kloo" maar even onder de kampioenshitter, Stan Musi cal van de St. Louis Cardinals, die het tot 336 bracht. Vijf uur per dag. Het is dan ook begrijpelijk, dat de popu laire General Manager van de Reds, Gabe Paul, vorig jaar een contract heeft afgeslo ten met de maganer van de St. Louis Car dinals, Rogers Hornsby, eens de beste rechts- handige slagman van de States. En deze ge routineerde maganer is het wel toevertrouwd, om de slagprestaties van Cincinnati op te voeren. Het eerste, wat de spelers dit jaar bij de aanvang van hun springtraining van hem te horen kregen was, dat niemand onder de vijf uur training per dag zou uitkomen Half April begint de Amerikaanse com petitie en de openingswedstrijd van de Reds U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag ts f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Aan de komende tennistournooien aan de Rivièra zal ook dit jaar weer door enkele Nederlandse spelers en speelsters worden deelgenomen. De dames F. ten Bosch, J. Muilemeister, F. Tekelenburg en L. ten Bosch zullen van 30 Maart tot 6 April in het internationaal tournooi in Monte Carlo uitkomen. Ook Dehnert is voor dit tournooi ingeschreven. Fenny ten Bosch zal in de „open" dames- dubbel met de Franpaise mej. Bourbonnais spelen en in het open gemengd dubbelspel met Dehnert. Voor de Lliffe-trophy (voor dubbels van een land) zal zij met mej. F. Tekelenburg spelen. Tevens zal Fenny ten Bosch deelnemen aan de Oliver Duncan— trophy voor speelsters tot 22 jaar, in welk tournooi ook Jenneke Mullemeister uit komt. Voor de Llffe-trophy speelt mej. Mullemeister met mej. L. ten Bosch. Op Zaterdag 28 Maart houdt de motorclub „Haarlem en omgeving" de eerste federatieve bertouwbaarheidsrit van dit jaar. De rit is ongeveer 80 kilometer en loopt over primaire en secundaire wegen. De gemiddelde snel heden zijn als volgt vastgesteld: motoren tot 200 c.c. en auto's 36 km. p. u.; motoren boven 200 c.c. 40 k.m. p. u. De start is om drie uur bij hötel „Park zicht" in de Zeestraat 77 in Beverwijk. is reeds maanden uitverkocht. Wel een be wijs welk een kracht er van de naam Horns by uitgaat. Hij is dan ook vastbesloten er dit jaar alles op te zetten om Cincinnati een be langrijke rol te laten spelen in de strijd om het kampioenschap. Dat Hornsby ook voldoende durf heeft bleek wel uit het feit dat hij Gabe Paul wist te bewegen in te gaan op de suggesties van een scout uit het Rijnland, om Jole al was het alleen maar uit propagandistische overwegingen naar de Reds over te laten komen. In studenten-wedstrijd De eerste avond kreeg Jole de gelegenheid de basketball-finales van Columbia te gaan zien, maar de volgende dag was het al on middellijk aantreden voor de training. En dat ook de Haarlemmer voor de volle hon derd procent meetelde bleek al direct na de afloop van de training, toen Hornsby hem vertelde, dat hij 's middags moest spelen in het team van de Columbia Universtiy tegen de studenten van Chattanooga. Daar men in Amerika geen linkshandige korte-stop kent, werd hij niet op zijn vertrouwde plaats opge steld, maar als rechtsveldcr. Het lawaai tijdens de wedstrijd was oor verdovend. Met „cheering-leaders" voor de tribunes moedigden de fans hun spelers aan. En hoewel de H.H.C.'er in het begin natuur lijk wat nerveus was, wist hij zich in deze eerste wedstrijd al aardig aan te passen en zag zelfs kans met een harde line-drive een honkslag te noteren. Twee hoge ballen van de „Nooga-boys" in het verre veld verdwe nen voorts in zijn handschoen. Na een wat eenzijdige wedstrijd werd het een zevenéén zege voor Columbia. Op een vraag van een reporter na de wed strijd antwoordde Jole dat hij bijna niet kon geloven dat dit twee schoolteams waren. De studenten verzekerden evenwel dat zelfs in de laagste professional class het spelpeil nog veel hoger stond. Blijven? De Reds, één van de weinige verenigingen die nog uitsluitend blanke spelers in dienst hebben, beschikken over zestien Minor League clubs, die de spelers voor de Major League leveren. In Amerika promoveert na melijk niet de club, maar de speler. De beste Minor League club van Cincinnati is Holly wood. Waarschijnlijk zal Jole nog wel in de gelegenheid worden gesteld om in één van deze teams uit te komen en daarvan zal het dan afhangen of hij het komende seizoen in de U. S. A. blijft. Zijn verrichtingen zullen in Nederland zeer zeker met belangstelling gevolgd worden. De motorclub „Zandvoort" organiseert Zaterdagavond 28 Maart een avondpuzzlerit voor auto's en motoren over 70 km. Er wordt uitsluitend gereden over goede we gen. De start vindt plaats om negen uur bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". Maandagavond 30 Maart vindt een film avond plaats in „Esplanade" waar vertoond zullen worden de Tulpenrallye en Toer- wagenrallye films 1952 en een reportage var Amerikaanse auto- en motorraces. ADVERTENTIE Een internationaal basketballtournooi schijnt niet zonder incidenten te kunnen verlopen. Woensdagavond dreigde het ook bij het militair tournooi in de Apollohal in Amsterdam helemaal mis te gaan. De eerste wedstrijd tussen de Verenigde Staten en Frankrijk zou volgens het programma om acht uur beginnen, maar het duurde tot bijna kwart voor negen alvorens het be- ginsignaal gegeven kon worden. Oorzaak voor deze stagnatie was een hooglopende ruzie tussen de Amerikanen en de Fransen over de bal. De Amerikanen wilden met een rubberbal spelen, de Fransen zeiden niet in het veld te komen als er niet met een (eigen) leren bal gespeeld zou worden. Een interim voorstel van de Amerikanen om de eerste helft met een rubberbal en de tweede helft met een (Franse) leren bal te spelen, werd ver worpen. Omdat het tournooi tenslotte niet kon wachten voor zulk een futiliteit velde de leiding een salomonsoordeel: er werd met een leren Nederlandse bal gespeeld. De Fransen, die met twee overwinningen de leiding hadden waren niet van plan zich zo maar aan de sterke Amerikanen over te geven en brachten hun sterkste spelers in het veld. Tot 18—15 ging de strijd vrijwel gelijk op. De Amerikanen speelden de 2/3 zóne, terwijl de Fransen juist het tegen overgestelde deden. De rust kwam met een 37—29 voorsprong voor de Amerikanen. In de laatste tien mi nuten ondernamen de Amerikanen nog een offensief, dat de Fransen te machtig bleek. Met 65—43 kwam het einde. Voor de Fran sen. die de Amerikanen gedwongen hadden steeds hun sterkste spelers in het veld te houden, een prachtig resultaat. Ook de tweede wedstrijd tussen Egypte en België was het aanzien volkomen waard. Toen na zeven minuten de stand nog gelijk (12—12) was, zag het er donker uit voor de Egvptenaren, die geen afstandschutters bleken te hebben. De Belgen legden zich dus voornamelijk op de verdediging toe en ondernamen af en toe uitvallen, die meestal punten opleverden. Toch konden de Belgen niet verhinderen dat Egypte met 75—62 de zege behaalde. Egypte Ver. Staten Frankrijk België Nederland Luxemburg 197—112 135— 97 212—146 185—206 102—149 85—206 Vanavond worden de volgende wedstrij den gespeeld: Frankrijk—Egypte; Luxem burgBelgië; NederlandV. S. SVEND NIELSEN TEKENDE VOOR TURIJN. Svend Nielsen, de linksback van het Deense voetbalelftal, die ook enkele weken geleden in Rotterdam tegen het Ne derlands elftal speelde, heeft een voor twee jaar geldend contract met de Italiaanse eerste klasser Torino (Turijn) getekend. Nielsen zal behalve zijn maandsalaris een bedrag van ruim 82.000 gulden ineens ont vangen. c Dat was helemaal niet prettig; een dag bijna waren ze nu al op de maan, en nog altijd hadden ze geen hap gegeten! De professor keek een beetje verlegen. „Ik vind het ook akelig voor jullie, jongens", zei hij. „Maar we kunnen nu eenmaal niet bij de ballon komen, waar al onze voorraad is. We zullen morgen zien, of we toch niet ergens iets van voedsel kunnen vinden. Het is nu te laat, straks wordt het donker en we kunnen ons beter hier verborgen houden!" Dat was natuurlijk wel zo, maar leuk vonden ze het niet. Als je jong bent en een hele dag niets te eten krijgt, voel je dat heel erg. Maar of ze nu al klaagden of niet, er was niets aan te doen. Het best konden ze maar gaan slapen, dan voelden ze de honger niet. Ze legden zich naast elkaar neer in het zachte zand en wensten elkaar goede nacht. Toen sloten ze hun ogen; en daar ze die dag heel wat vermoeienis hadden onder vonden, sliepen ze bijna terstond in. Ook Bunkie lag al gauw te snurken. Maar dat duurde niet lang Opeens schrok hij wakker, doordat hij ruw bij de arm werd gepakt. „Wat is er nou weer?", mopperde hij. „Laat me toch slapen, ik ben nog zo moe!" Maar toen hij zijn ogen opsloeg, kreeg hij een geweldige schrikhet was een maan man, die hem vast had! Die stond over Bunkie heen gebogen en rukte hem overeind, terwijl hij hem nijdig aangrijnsde. „Aulaat me los!", schreeuwde Bunkie angstig. Hij probeerde zich los te rukken, maar de maanman was veel sterker dan hij.J Gisteravond zijn in restaurant „Hof van Holland" in Haarlem de biljartwedstrijden begonnen om het kampioenschap derde klasse cadre 38/2 district Haarlem. De resultaten waren: Dijkstra 250 28 42 8.92 Baart 245 28 42 8.75 Van Rongen 250 32 45 7,81 Hoek 226 32 32 7.06 Nobels 250 21 42 11.90 Philippo 81 21 19 3.85 Van der Linden93 10 22 48.9 Karman 250 10 50 13.15 Hedenavond worden de wedstrijden voort gezet. Onder grote publieke belangstelling speelden gisteravond in het Krelagehuis de dames- en herenteams van de Haarlemse volleybalbond tegen de teams van de sleutelstad. De onlangs in Leiden gespeelde wedstrijden eindigden in twee Haarlemse overwinningen, nu konden alleen de dames het tot een overwinning brengen. De dames uit Leiden nog wat onwennig in de grote zaai werden in de eerste game overspeeld (15-5), maar brachten de balans in evenwicht door een 15-8 gamc-overwinning. De beide volgende games waren voor onze stadgenoten: 15-13 en 15-6. Misschien hadden de gasten met hun enthousiast spel wat meer verdiend. In ieder geval een goede prestatie van de Haarlemse dames die door de centrale training ongetwijfeld tot een hoger spel peil zijn gekomen. De herenwedstrijd was buitengewoon aan trekkelijk. Het lukte de Leidenaars revanche te nemen voor de onlangs geleden nederlaag. In de eerste game kon Haarlem het al direct niet bolwerken. Met een vlot spelletje bracht Leiden de eerste game op haar naam (8—15), maar met dezelfde tussenstand maakte Haarlem weer gelijk. Alles was toen nog mogelijk, maar toen in de derde game de stand 126 voor de gasten werd, was er niet veel hoop meer. Men haalde echter op tot 13—13 en na een zeer spannend slot namen de Leidenaars met 15—13 de leiding. En die voorsprong hebben ze niet meer afgestaan want ook de laaste game bracht geen Haar lemse zege (156). Een wedstrijd waarvan veel te leren viel en waarin de Haarlemmer Clay boven zijn toch hardwerkende teamgenoten uitstak. HVS kampioen HVS heeft in het begin van de compe- De watersnoodramp in Nederland heeft ook Zuid-Afrïka tot acties bewogen. Tot en met 30 April worden overal in het land inzamelingen gehouden en bazars en tuin feesten georganiseerd. Foto: Een optocht in Pretoria. De praalwagen met een voor stelling van de omvang van de ramp werd gebruikt voor een straatcollecte, die f 15.000 opbracht. Als men, nu het einde van de competitie van ie Noordhollandse Schaakbond aanstaande is, de balans eens opmaakt van de clubs uit Haarlem en omgeving van de bereikte resultaten, dan blijkt de balans voor de Schaakclub Kennemerland twee flinke debet- posten op te leveren: twee kampioenschap pen, voor elk der twee meespelende tien tallen één. De Overgangsklasse bracht geen kampioen schap voor één der Haarlemse clubs. Aan de andere kant handhaafden zowel Heem stede I als Rollland I zich zo gemakkelijk, dat hun plaats in de hoogste klasse van de N. H. S. B- geen moment in gevaar kwam- Kampioen werd hier de sterke Amsterdamse club V.A.S. II; op de tweede plaats eindigde Zaandam I; Heemstede I werd derde en Rolland I kwam op de vierde plaats. Aals meer I degradeerde naar de eerste klasse. Spannend was de wedloop tussen H-S.G. II en Het Oosten in de eerste klasse B. Na de onverwachte 46 nederlaag van Het Oosten tegen Haarlem II zagen de kansen voor H.S.G. II ei bijzonder goed uit. Het Oosten lerstelde zich echter; versloeg H.S.G. II in de laatste wedstrijd met 3>/2Va, waardoor beide teams gelijk eindigden en een beslis singswedstrijd noodzakelijk werd. Door een sterk gehavend Het Oosten werd deze beslis singswedstrijd met 5»/z4'/ï gewonnen. Haarlem IISantpoort I, welke wedstrijd voorlopig gestopt was bij 4>/21 V*. leverde ondanks de voor Haarlem veel belovende stand, toch nog een gelijk spel op. Dit was vooral voor Bloemendaal I funest, want nu kwam Santpoort I net boven de Bloemen dalers, hetgeen degradatie voor de laatsten betekent- De eindstand is 1. Het Oosten I, 8 pnt.; 2- H.S.G. II, 8 pnt.; 3. V.A.S. Ill, 6 pnt.; 4, Haarlem II, 5 pnt,; 5. Santpoort I, 2 pnt.; 6. Bloemendaal I, 1 pnt. Groot verschil Met groot verschil heeft H.W.P. I op het kampioenschap van de tweede klasse D be slag gelegd. Van de vijf gespeelde wedstrij den wonnen de kampioenen er vier. Ten aanzien van de onderste plaats was het krachtsverschil geringer. Degraderen doet Het Oosten II, nadat Haarlem III tenauwer- nood aan dit gevaar ontkwam door in de laatste wedstrijd tegen Heemstede II een ge lijk spel te behalen. De derde klasse A werd een gemakkelijke prooi voor Zaandam III, dat alle wedstrij den won. Heemstede IV deelt hier de derde en vierde plaats. Door met ö'/a4V» de laatste wedstrijd tegen H-S-G. IV te winnen, legde Kennemer land I op fraaie wijze beslag op het kam pioenschap van de derde klasse D. Van de vijf gespeelde wedstrijden wennen de kam pioenen er vier. Deze wedstrijd bezegelde tevens het lot van H.S.G, IV, dat gaat degra deren. Halfweg I kwam als eerste aan in de derde klasse F, nadat het eindigde met een 5'/s4*/a overwinning op S.S-C.H. I en daarmee de score op 8 pnt. bracht. Het Oosten JII, dat met 6—4 van Hoofddorp I won, volgde op de voet met 7 pnt. Kennemerland II onderstreepte in de laat ste wedstrijd tegen Kijk Uit VIII nftg eens de Veis snarei. duidelijk gemaakt dat het Kammoense.'ap b.i 'ii ..a m ii 1,, i:oede handen is. Dat blijkt trouwens ook wel uit de score: vijf wedstrijden gespeeld en vijf gewonnen. In Boekarest zijn Donderdag de indivi duele wereldkampioenschappen tafeltennis begonnen. De grote verrassing van de eerste ronde was de uitschakeling van de Frans man Haguenauer door de Bu'gaar Popov in straight games. Van Zoelen (Ned.) werd met drie—een verslagen door de Roemeen Stanilie, maar Du Buy won met drienul van de Roemeen Grunwald. Enkele uitslagen luiden: Heren enkelsnel: Leach (Eng.) sl. Caffiero (Fr.) 30; Sido (Hong.) sl. Ekart (Did.) 30; Stoop (Ned.) sl. Repolusk (Oostenrijk) 3—1; Roothooft (Fr.) sl. Foldy (Hong.) 3—1; Lanskoy (Fr.) sl. Urchetti (Zwits.) 30; Amouretti (Fr.) sl. Thurmeijer (Did.) 3—1; Flisberg (Zweden) sl. Comarniscki (Did.) 31; Matthias iDld.) sl. Hogendoorn (Ned.) 3—0. PAASTOURNOOI IN DEN HAAG. Voor het Paastournooi 1953 op Klein Zwitserland in Den Haag dat 4, 5 en 6 April wordt ge houden, zijn uitgenodigd Rasante (kampioen van België), Bordeaux (r^nkrijk), Tramps en Travellers (Engeland) Wahring (Oosten rijk), een Deens elftal, een Spaanse ploeg, de Batavieren en de vier Haagse clubs. Van de Spaanse „Club del Campo" werd nog geen bevestiging van deelname ontvangen. titie nog wel eens een punt verspeeld, maar heeft zich tijdig kunnen herstellen en via een overwinning op CIOS gisteravnod het kampioenschap kunnen behalen. Het was ongetwijfeld een van hun beste wedstrijden. De toekomstige sportleiders kregen het niet gemakkelijk. Met 154, 15—1 en 15—13 werden zij door HVS verslagen. Haarlem zal bij de kampioenschappen een waardig vertegenwoordiger hebben aan deze nog jonge kampioensploeg. Voorts speelde voor de eerste klasse dames PWN tegen Rapiditas (tussenstanden 1215, 715, 3—15 en 8—15) en OSS tegen PSVH (17—15, 15—13, 15—9 en 8—15). De uitslagen van Woensdag luidden: Dames, 1ste klasse: PWN—Rap. 04; OSS —PSVH 3—1. Dames, 2de klase: VCR 2Die Raeckse 2 0—4. Dames, 3de klasse A: Velox 3Die Raeckse 3 1—3; HBC 3—PSVH 3 2—2. Dames, 3de klasse B: Rampl. 2HHSC 31; SpaarnestadHBC 4 40. Heren, 1ste klasse: CIOSHVS 03. Heren, 2de klasse B: HVS 4Boru 22; PWN—BGV 4—0. Heren, 3de klasse A: OVRA 2HBC 2 1—3. Heren, 3de klasse B: LeonidasRampl. 2 3—1; HBC 3—Rap. 4 0—4; Die Raeckse 3— Sportief 2—2. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Woensdag in Engeland gespeelde leaguewedstrijden luidden; Eerste divisie: BlackpoolCardiff City 01; Aston Villa Stoke City 1—1; Manchester United—Tot tenham Hotspur 32; Bolton Wanderers- Preston North End 03. SCHOTSE LEAGUE TEGEN ENGELSE LEAGUE. De wedstrijd tussen de league elftallen van Schotland en van Engeland is met een—nul door de Schotten gewonnen. IERSE VRIJSTAAT TEGEN OOSTENRIJK. De in Dalymount Park in Dublin ge speelde landenwedstrijd tussen de Ierse Vrijstaat en Oostenrijk eindigde in een vier—nul zege voor de Ieren. De rust was met blanke stand ingegaan. Hiermee heb ben de Ieren revanche genomen voor de in Mei 1952 in Wenen geleden zes—nul neder laag. NOORWEGEN VERLOOR VAN RUS LAND. De derde wedstrijd tussen de ijshockeyploegen van Noorwegen en Rus land, die in het Jordalstadion in Oslo werd gespeeld, eindigde in een 52 zege voor de Russen. De tussenscores waren: 21, 1—1, 2—0. BATAVIEREN TEGEN RHINE ARMY. Op 28 en 29 Maart speelt het elftal van de Batavieren, met twee spelers van BMHC, wedstrijden tegen de Rhine Army in Bad Oeynhausen. De samenstelling van de ploeg is als volgt: P. Klein (Laren), B. W. Schip pers (HHIJC), J. P. L. van Manen (SCHC), van Olphen (BMHC), J. Roëll (PW), R. Mendes de Leon (Hilversum), C. W. Wisse- link (PW), G. Spiele (Victoria), P. Berk hout (HHIJC), W. Dudok van Heel (TOGO) en C. de Jong (BMHC). Op Zaterdagmiddag 28 Maart om half drie zal prof. ir. H. Kramers in het Eerste Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem inlichtingen verstrekken over de studie aan de Technische Hogeschool te Delft voor alle eind-examinandi van Gym nasia B en H.B.S.'en B uit Haarlem en omgeving die overwegen om in Delft te gaan studeren. Ook ouders zijn van harte welkom. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroosketrken van Zuylen, heeft namens de gezamenlijke bui tenlandse Rode Kruishulp het eerste tex- tielpakket uitgereikt aan het gezin De Keyzer te Halsteren. Het huis van dit ge zin werd bij de overstroming vernield. Twee van de negen 'kinderen kwamen bij de ramp om het leven. KUNSTWERK IN KLEUTERSCHOOL AAN FARADAYSTRAAT. Zoals men weet heeft het Haarlemse Col lege van B. en W. het voornemen steeds twee procent op de aanneemsommen van nieuwe belangrijke gemeentelijke gebouwen te leggen voor de aankoop van kunstwer ken die ter verfraaiing van de betrokken gebouwen kunnen dienen. Zo vragen B. en W. de raad nu een bedrag van 1600 gulden voor verfraaiing van ge bouw of terrein van de nieuwe kleuterschool aan de Faradaystraat. 17) Verbluft luisterde brigadier Codard naar deze Chinese beleefdheid. Jan Klaas- sen bood rieten stoelen aan, waaruit hij met een grote zwaai van zijn pet het stof liet verdwijnen, maakte een fles brande wijn open en schonk drie glaasjes vol. Mijnheer Broquette, zei Godard ge negeerd, ,ik dank u, maar ik ben in dienst. Jan Klaassen hief zijn martergezicht op en zei geïrriteerd: Mijnheer Godaxd, óf u komt als een goede buur een praatje maken óf u komt als opper-smeris van de gemeente. In dat geval Mijnheer Broquette, onderbrak Mon seigneur hem, er zijn te respecteren ge bruiken, die u als vrijdenker, bij anderen zeker zult ontzien. Zo nodig zal ik, als u even niet kijkt, het glaasje van mijnheer Godard wel leegdrinken. Dan zal iedereen tevreden zijn. Jan Klaassen barstte in lachen uit. Bravo! zei hij. U bent een man, die weet hoe hij leven moet. Monseigneur! Hij klonk met Bachou, smakte met zijn lippen, nam met genoegen het welspreken de knipoogje van Monseigneur in zich op en verklaarde: Kwetsenbrandewijn van Vader Jan Klaassen, 1894, speciale reserve van Jan Klaassen de Zoon'En nu, ter zake, Monseigneur. Hij boog zich ongedwongen voorover, met zijn ellebogen op tafel leunend. „De zaak van vannacht mag onbegrijpe lijk lijken voor functionarissen zoals de brigadier, nog wat groen in de gemeente, maar. Godard grijnsde even. Jan Klaassen ver volgde: „Dat is een opmerking van algemene aard. Aan de andere kant kunnen de veld wachters, doordat iedereen ze eigenlijk een beetje wantrouwt, niet op de hoogte zijn van de dingen, die hebben plaats gehad vóór hun komst. Dit keer scheen Godard het ermede eens te zijn. „Laten we" zei Bachou „de zaak eens bekijken zonder ons met de motieven bezig te houden, gezien door een vreemde, die op de feiten afgaat. Twee oplossingen voor het probleem, meer niet. Twee! riep Godard uit. Twee bevre digende? Dat is veel! Ik zou al tevreden zijn met één mogelijkheid! Welnu, er zijn er twee, verklaarde de molenaar. De misdaad of de zelfmoord? zei Bachou. De eerste de misdaad, de tweede de zelfmoord. Hoe kunt u dat vaststellen zonder de feiten te kennen? merkte Godard opstan dig op. Ik ken genoeg feiten, zei Jan Klaas sen. En welbeschouwd is het kinderlijk eenvoudig. Iedereen weet, daf de geyser toevallig nog niet in de badkamer was aangebracht liedereen weet, dat de gaspijp toevallig niet dichtgemaakt was, maar wijdopen was in die badkamer, die aan de slaapkamer grenst, waarin men voorlopig sliep, hoewel het eigenlijk de salon was. De gasmeter daarentegen was geïnstalleerd, de kraan gesloten door een touwtje, dat eigenlijk geen enkel nut hadWaar of niet? Waar! zei Monseigneur. De brigadier, verbaasd als hij was, volstond met een stuurse hoofdbeweging. Goed. Midden in de nacht draait iemand de kraan van de meter open en gaat weer slapen. Victor Lefort ontwaakt voor drie kwart verstikt. Zijn vrouw is al dood. Hij komt bij de lichtschakelaar, waarvan een vonkje het mengsel van gas en lucht in de kamer doet ontbranden. Ontploffing, vervolgens brand. Er was geen gas in huis! riep Godard uit. Jan Klaassen glimlachte: Wie zegt dat? Maurice Lefort. Hij heeft de gaskraan gesloten teruggevonden! De sufferd verraadt zichzelf. Hij had hem voor eigen veiligheid open moe ten laten. Maar het huis zou dan afgebrand zijn. En dat is nu zijn huis! Dus, zonder verder na te denken, heeft hij hem weer dichtgedaan. Daarna, heeft hij voorgewend hem gesloten gevonden te hebben. Waarom? zei Godard? De glimlach van de molenaar verbreed de zich nog meer. Uit voorzichtigheid. Aangezien alles zorgvuldig gearrangeerd was voor „zelf moord" waarvoor maar één beweging met de kraan nodig was, wil Maurice niet, dat er in het openbaar gesproken wordt van gas.... Er zou anders door het hele dorp maar één roep gaan. welke zou beweren, dat hij het was geweest die deze bewe ging had gemaakt! Op deze manier poogt hij een misdaad die een koorknaap kon uitvoeren, in een onoplosbaar raadsel te veranderen! Iemand anders, een kwaadwillende voorbijganger, kan die kraan ook geopend hebben. Hij bevindt zich aan de weg. Inderdaad, zei Jan Klaassen, wiens groene ogen straalden, maar dan zou die voorbijganger het detail van de nog niet voltooide badkamer moeten kennen. Laat vingerafdrukken op de kraan ne men; ik wed, dat u er die van Maurice op zult vinden, en niet die van Victor of wie ook! Ja, zei Godard. Hij heeft me gezegd, dat hij vanmorgen de kraan om zekerheid te hebben of die wel helemaal dicht was gebleven, aangeraakt heeft. De kraan was volgens hem, toen gesloten. Broquette sperde zijn roodomrande ogen wagenwijd open. Dat zei hij, dat is sterk! En waarom heeft hij zijn hand er op gelegd? Om hem vanmorgen te sluiten, nadat hij hem van nacht had geopend. Die „controle" ver- klaait alles.... Juister gezegd, die beves tiging van de controle. De vingerafdruk ken betekenen niets meer. De moord is een volmaakte moord! En als het wel een zelfmoord van Victor was? wierp Bachou tegen. Als Mau rice de kraan gesloten heeft om het huis te redden? Dan zou hij niet ontkennen, dat hij hem open aangetroffen heeft! antwoordde Jan Klaassen. Geen verstandig mens liegt zonder reden. Alleen, wie de schoen past, trekke hem aan! Accoord! zei Monseigneur. Dat verhindert niet. dat zelfmoord mogelijk blijft, zei de brigadier. En ook, zei Monseigneur, de veron derstelling, dat Maurice een moordenaar wil dekken, die niet hijzelf maar een vriend is. Een handlanger? verbeterde Jan Klaassen. Maurice zou slechts aanstoker en medeplichtige zijn? Nogal ongcloof- waaiciig. Men wordt nooit zo goed bediend als door zichzelf. Als hij uit zijn raam aan het uitdraaien van het licht bij Victor ziet, dat het bruidspaar besloten heeft te gaan slapen, wacht hij een half uur, schiet de weg over en opent de gaskraan. Hij keert terug en gaat op zijn bed liggen om te wachten op het ogenblik dat hij om hulp zal roepen. Hij is zo ongeduldig, dat hij zich zelfs niet uitgekleed heeft: een fout. De ontploffing en de brand verrassen hem; dat was niet voorzien. Hij sluit de kraan om te voorkomen, dat het huis afbrandt. Hij schroeit enigszins zijn neus ten einde voor „wanhopige broer" te kunnen spelen. Dan komt c.e brigadier. Maurice zweert, dat hij van die zaak niets begrijpt, dat die eenvoudigweg onverklaarbaar is. Hij streeft er alleen maar naar de zaak in de doofpot te stoppen Een enkel ding was echtei*niet zoals het moest. Van het touwtje, dat zogenaamd verhinderde om de kraan te openen, heeft mijnheer Godard immers al aangetoond, dat het niets verhinderde! Het was er na tuurlijk om te voorkomen, dat men aan gas zou denken. Nu beschuldigt het Mau rice even duidelijk als een alibi, die een leugen bleek! Dat is mogelijk, mompelde Monseig neur. De brigadier opende zijn mond niet meer, verstomd als hij was Jan Klaassen een dergelijke uitleg te horen geven. Op dat ogenblik liet een bel zich horen. De telefoon! zei de molenaar. Beroer de uilvinding! Een ogenblikje alstublieft.. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8