Oud-raadslid M.H, Groenendaal wordt op 31 Maart zeventig ■ZE VEN DA GEN HAARLEM Ttoibem/S Heemsteedse raad deed zich tegoed aan ingekomen stukken en rondvraag Leven in dienst van de gemeenschap Haarlem-Noord krijgt wellicht kinderboerderij Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 27 MAART 1953 pAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLËMSCHE COURANT Stranding betekende niet het einde van Helderse botter Burgerlijke Stand van Haarlem Min of meer ongewenst Van bus- tot Florakoek boorden Odenthal uit ziekenhuis IJL De enorme veranderingen, die zich in de afgelopen decennia in de maatschappe lijke toestanden hebben voltrokken, moe ten wel het hoofdthema van een gesprek zijn met iemand, die zo'n groot deel van zijn leven aan de gemeenschap heeft ge wijd als de heer M. H. Groenendaal. Dit oud-raadslid van Haarlem, die thans in zijn woning in het Ripperdapark boven zijn vroegere drukkerij met zijn echtge note een welverdiende rust geniet, wordt op 31 Maart zeventig jaar. Vooral als raadslid (van 1916 tot 1935) werd hij natuurlijk geconfronteerd met tal van problemen, die zoveel van deze ver anderingen in zoveel verschillende secto ren van de samenle ving raakten. En in zijn eigen werk werd hij er nauwelijks min der toe bepaald, want hij was typograaf en zich reeds in zijn leerlingentijd terdege bewust geworden welke tekortkomin gen er in dit bedrijf nog bestonden. Hij werd in Haar lem geboren en stapte zo uit de lagere school het bedrijfsleven binnen. Dat hij voor zijn vak in zijn eerste werkkring ook het een en ander kon leren was geheel te danken aan het feit dat hij bij een klein baasje terecht kwam. De meeste jongelui in dit vak kregen die kans niet omdat er in tal van grotere bedrijven eenvoudig geen tijd voor werd uitgetrok ken. Vandaar dat hij niet alleen doordrongen was van het besef, dat de arbeidsvoor waarden van zijn vakbroeders verbeterd moesten worden, waarvoor hij ijverde als bestuurslid van cle afdeling Haarlem der Algemene Nederlandse Typografenbond (de huidige Grafische Bond), maar ook krachtig streefde naar betere studiemoge lijkheden voor de typografen. In 1908, toen hij reeds twee jaar als zet ter bij Haarlems Dagblad werkzaam was, waaraan hij tot 1916 verbonden bleef, was hij een der oprichters van de Typografische Studiekring in Haarlem, een van de eersten in ons land. Kort daarna richtte hij met anderen de Bond van Typografische Stu diegezelschappen op, waarvan hij ook enige jaren een bestuursfunctie vervulde. Ook voordat hij raadslid werd, had hij als overtuigd sociaal-democraat grote be langstelling voor de strijd van de zijnen buiten de begrenzing van zijn eigen beroep en van 1908 tot 1918 was hij dan ook be stuurder van de Coöperatieve Broodbak kerij en Verbruiksvereniging „Vooruit gang" (thans „Haarlem" genaamd). Als gevolg van het totstandkomen van de Collectieve Arbeidsovereenkomst in het typografenbedrijf werd hij in 1914 geko zen tot secretaris van de Districtscommis sie, voor de werknemers. Hij was dit tot 1917. Zijn werkzaamheid in het openbare le ven, die er de belangrijkste reden voor was dat hij in 1916 voor de SDAP in de Haar lemse raad kwam, werd uiteraard juist door deze benoeming nog aanzienlijk uit gebreid. Om maar een paar van de vele commissies te noemen, waarin hij als zo danig werkzaam is geweest: de commissies voor het Openbaar Slachthuis en de Wa terleiding, de commissie tot afschaffing van de nachtarbeid in de Bakkersbedrij ven en de commissie van Toezicht op de Haarlemse Orkestvereniging. Ook toen moest voortdurend worden gepleit voor een hogere subsidie en dergelijke plei dooien zijn in een reeks van jaren wel het hoofdthema geweest in de redevoeringen van de heer Groenendaal bij de behande ling van de begroting. Verder ijverde hij als raadslid voor een doelmatige bestrij ding van de woeker, waarvan toen talloze eenvoudige mensen het slachtoffer werden. Het gebeurde zelfs vaak. dat mensen, die op een lening van 200 al ruim 380 hadden terugbetaald, nog maandenlang onder de pressie van hun „leenheren" ston den. Uit dit streven in de raad onstond de Credietbank in de Grote Houtstraat. Overgang De heer Groenendaal heeft in zijn leven die overgang meegemaakt, die zo zij al door meer mensen beleefd is, dan toch zeker door hen niet zo sterk gevoeld werd als door iemand, die altijd volop in de vakbeweging heeft meegewerkt. Hij werd namelijk van werknemer werkgever door dat hij in 1923 een eigen boekdrukkerij in Haarlem vestigde, aanvankelijk een zeer bescheiden zaakje, dat toch later uitgroei de tot een gezond bedrijf, waarin veel om ging. De overgang geschiedde dus voor hem zeer geleidelijk en de grote interesse, die hij tevoren al in de gehele bedrijfsvoering had. had hem voldoende begrip voor spe cifieke werkgeversprobleinen gegeven, zo dat de stap werknemer-werkgever voor hem geen verandering van gezichtshoek betekende. Al is hij de eerste om toe te geven dat „je natuurlijk als gezel wel eens oordeelde over dingen, die je later pas helemaal duidelijk doorzag". Zijn ervaring in maatschappelijke orga- /Jut. 241 sleepte de HB 54 vlot Bij de zesde poging" om de gestrande Helderse bolter HD 5-4, eigendom van de rederij K. C. Esser te Amsterdam, bij paal 61 op het Bloemcndaalse strand vlot te sle pen is het gistermiddag bij hoog water om streeks halftwee aan de heer N. G. Kemp, die, vorige weck Donderdag opdracht tot berging kreeg, en de bemanning van de IJ.M. 241, schipper N. Minneboo, gelukt om het scheepje in de IJmuidensc haven terug te brengen. Gedurende zeven dagen is berger Kemp met zi in mannen druk in de weer geweest. Steeds had men echter met dood tij en kalme zee te kampen, waardoor de botter, die op de vloedlijn lag, niet voldoende wa ter kreeg. Ook de richting van de wind werkte niet erg mee. Gisteren draaide de wind echter naar het Westen en kwam er bij hoog water meer water op de kust. nisaties bracht hem in het bestuur van de Federatie van Werkgevers in het Boek- drukkersbedrijf waarvan hij negen jaar (tot 1942) secretaris is geweest. In .1946 deed hij zijn bedrijf in het Rip perdapark over aan de Boek- cn Handels drukkerij Planeta, waarvan hij uit lief hebberij technisch adviseur is gebleven. Zijn zoon R. Groenendaal is thans direc teur van de 1500 leerlingen tellende Gra fische School in Amsterdam. Zijn brede belangstelling is na zijn lid maatschap van de raad in stand gebleven. Hij is voorzitter geweest van de Haarlem- sche Woningbouwvereniging „Vooruit gang" en van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Een aan tal jaren was hij commissaris, later be stuurder van het Ziekenfonds „Zieken zorg", tweede secretaris van dc Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartver zorging, voorzitter van de Jeugdherberg „Jan Gijzen" en bestuurder van de Vereni ging op Humanistische Grondslag „Huma- nitas". Het is de belangstelling voor velen die hij steeds heeft gehad die hem en zijn echtgenote op zijn verjaardag ongetwijfeld de belangstelling van velen zal bezorgen. HAARLEM, 26 Maart 1953 ONDERTROUWD: 26 Mrt, G. W. Assen delft en A. Kreeft; L. Hoorweg en J. Bak ker; G. C. Walles cn T. Engberts. GEHUWD: 26 Mrt, C. H. N. Bank cn M. A. D. Roosenhart: A. Timmerman en M. M. Rang: C. A. van Staveren en M. G. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt. M. van HilleSeret; 25 Mrt. S. BrouwerReitsma; M. T. P. van TolWestra; W. Blokde Bruin; U. M. Spier—Borgwardt. BEVALLEN van een dochter: 24 Mrt, C. E. BotmanBakker; 25 Mrt, G. Janssen Bakker; H. D. Lagendijk—Plomp; C. H. KompierJongbloed. OVERLEDEN: 24 Mrt, J. M. P. Hekkers— van Wijnen, 46 j.. Hazepaterslaan; 25 Mrt, M. J. Verkade, 3 d., Havenplein. Er zat deze week ineens een onver bloemde jongedochter op de daklijst van f de Haarlemse Vishal. Deze. jonge vrouw bleek bij nadere beschouwing slechts een zeemeermin te zijn. maar daar on deugende gedachten altijd het wikken en wegen plegen voor te zijn, sprak de voorzitter van Haarlem-Lichtstad: „Dat gaat niet". De getrouwe aesthetisch adviseur van de feestende gemeente wond er vervol gens een groen doekje om. dat echter door formaat en samenstelling voldoen de ruimte liet voor nog ondeugender in vallen. En weer sprak de voorzitter van Haar lem-Lichtstad, die mede uit anderen hoofde bezorgd is om openbare orde en rust in de deze stad: „Dat gaat niet, het gaat nog meerminder". En daarom zul len Zondagmorgen de kerkgangers bo ven de Vishal of het reclamebord voor het diepzeewonder in het geheel niet meer aantreffen, of de verleidelijke jongedame verhuld zien door een woud van zeewier. B. en W. van Haarlem hebben een voor stel bij de raad ingediend tot bouw en in richting van een kinderboerderij in het Noorder Sportpark. De aanleg zal een be drag van f 21.200 vergen. Als de raad het voorstel aanneemt, zal de kinderboerderij worden gebouwd in de onmiddellijke omgeving van de in Zwit serse bouwtrant opgetrokken boerderij, welke reeds eigendom der gemeente is. Onderhandelingen met verschillende ge gadigden hebben B. en W. de overtuiging geschonken, dat slechts met gemeentelijke exploitatie het beoogde doel het dichtst kan worden benaderd. Bovendien heeft deze exploitatievorm het voordeel, dat de gemeente niet alleen de zaak zelf in de hand houdt, doch dat zij bovendien vrij is met het toepassen van denkbeelden, welke in dit verband van belang moeten worden geacht. Bijvoorbeeld is er de mogelijkheid om, zoals in Den Haag geschiedt, de leer lingen van de hoogste klassen van in de omgeving gelegen lagere scholen bij het verzorgen van de dieren in te schakelen. De jaarlijkse exploitatiekosten worden op gemiddeld pl.m. f 8.200 geraamd. Het is in de Heemsteedse raad blijkbaar gebruik, dat er tot etenstijd wordt verga derd, zelfs al zou de agenda maar stof tot een half uurtje praten bieden. Wanneer de voorstellen van het College daartoe niet voldoende gelegenheid ver schaffen, zijn er gelukkig altijd nog het lijstje ingekomen stukken en de rondvraag. .Van beide mogelijkheden werd gister middag dan ook druk gebruik gemaakt. Bij de ingekomen stukken kwam deze keer direct al weer de „buskoek" ter sprake, omdat de directie van de N.Z.H. bericht had gezonden, dat om redenen van technische aard het niet wel doenlijk was op het traject Heemstede (Rijnstraat) Haarlem (Station) van de interlocale lijn HaarlemLeiden het stadstarief toe te passen. Hoewel de heer Zeelenberg (V.V.D.) moest toegeven dat hij op dit terrein niet deskundig was, geloofde hij toch dat dit argument in feite een kluitje in het riet betekende en wilde de brief dan ook niet voor kennisgeving aangenomen zien. De heer R e ij n d e r s (Arbeid) legde er nog een schepje op en verklaarde, dat de directie van de N.Z.H. toch alleen maar haar eigen zin doet en dat hij aan toelich tingen harerzijds geen enkele waarde hechtte. De heer Verspoor (Arbeid) meende, dat de mededeling van de N.Z.H. van iede re hoffelijkheid was gespeend. Burgemeester Van Rappard onder schreef de woorden van de heer Reijnders niet: het College had met de directie in tegendeel zeer veel bereikt, onder meer wat de verbindingen met de Indische buurt betrof en verder in de verkeersregeling tijdens de Flora. Het College blijft voor de toepassing van het stadstarief ten dienste van de Rivie- renbuurters ijveren. Bij de ingekomen stukken was vooi'ts een brief van verscheidene Nederlands Her vormde instanties over de verkoop van de grond aan de Dreef, waar nu het Hervorm de Jeugdhuis staat, aan de Haarlemse Doopsgezinden. Onder meer werd de aan dacht gevestigd op het feit, dat nog onlangs achtduizend gulden voor het opknappen van het Jeugdhuis werd uitgegeven en dat het contract met de burgerlijke gemeente behoudens tussentijdse opzegging - pas over twee jaar afloopt. Mr. Van Rappard bevestigde, dat, indien tot tussentijdse opzegging van de huur wordt overgegaan (en het voorlopige koop contract met de Doopsgezinden kan nu elk ogenblik worden gesloten) de gemeente de kosten van wederopbouw van het Jeugd huis op een andere plaats moet vergoeden. Het voorstel tot het geven van Indone sische plaatsnamen aan straten bij het Oude Slot werd van de agenda afgevoerd omdat B. en W. een betere suggestie was gedaan door iemand, die blijkbaar het in de huidi ge omstandigheden voortzetten van de „In dische" buurt ook enigszins vreemd vindt. Thee •uurtje Toen de thee óp tafel kwam, verdween het reglement van orde er ónder, want er ontstond een hardnekkige en niet bijzonder logische discussie over een voorstelletje, dat een outsider als een formaliteit zou hebben beschouwd: een aanvulling van de politieverordening om vervuiling van de wijken bij de Flora door een overmaat van reclamedrukwerk te voorkomen. De heer Zeelenberg (V.V.D.) zag daar, gesteund door zijn fractie en de heren Verhoeven en Zeg waart van de K.V.P., zo ongeveer een bedreiging van de rechten van de mens in, te oordelen naai de vasthoudendheid waarmee hij een amendement verdedigde, dat volgens de voorzitter de gehele bepaling krachteloos zou maken. Soepelheid in de toepassing van de be paling wilde de burgemeester wel toezeg gen, maar veel verder kon hij toch ook om practische redenen niet gaan. De heer R e ij n d e r s, die nog eens informeerde of het niet tot een algehele herziening van de politieverordening zou kunnen komen, deed onder algemene vrolijkheid de heer Brink de slagzin: „Wees link, drink bij Brink" aan de hand, en beval een wat or delijker discussie aan. Het amendement- Zeelenberg werd verworpen met elf tegen I zes stemmen. lJ utter shock Het crediet van tachtig mille voor de hulp aan Puttershoek deed de heer Van Bruggen (Prot. Chr.) zijn dankbaarheid betuigen voor de persoonlijke wijze waar op mr. Van Rappard zich met zijn staf had gegeven voor de belangen van Puttershoek. Die erkentelijkheid ging deze keer zelfs ADVERTENTIE Oud schoon Er ligt al enige tijd een boekje op onze tafel ter bespreking, dat de toch al niet zo geringe voorraad lectuur over Haar lem is komen verrijken, dank zij de goede zorgen van de uitgever L. Stafleu te Leiden. Het heet „Wandelingen door oud-Haarlem" en bevat 36 te keningen van Leo K Zelden- rust en een inleiding van de Haarlemse gemeente-archiva ris, mejuffrouw dr\ Gerda H. Kurtz. De laatste heeft kans gezien de gehele Haarlemse historie te comprimeren in twee niet eens zo heel grote pagina's. Beroepssamenvatters als we zijn, hebben we voor die prestatie het grootste respect: zij kan ook alleen maar geleverd worden indien men de te behandelen materie volkomen beheerst. Dat me juffrouw Kurtz dat doet wis ten we trouwens ook al zon der dit boekje. Leo K. Zeldenrust heeft plek jes weten te vinden waar niet alleen de vreemdeling, maar zelfs de stadgenoot niet zo spoedig komt. Hij heeft ze niet alleen opgespoord, maar er bovendien met een dichter lijk oog naar gekeken. En dat is een kunst, want wij hebben, bij al onze liefde voor de kleine straatjes en steegjes in de binnenstad, altijd een beetje moeite oin nog wat poëzie te ontdekken in het ver val van Gorte- ot' Lange An- nastraat, om maar een voor beeld te noemen. De volgorde der tekeningen is zo gekozen, dat zij tezamen een gids vormen voor een aan eensluitende wandeling dooi de stad, te beginnen bij het Hofje van Staats en eindigen de bij de Amsterdamse poort. Een kaartje waarop de uitge beelde plaatsen staan aange geven, zal de tocht nog aan zienlijk gemakkelijker maken. Heropening Vandaag zijn na een ingrij pende verbouwing en uitbrei ding de modelkamers van de N.V. woninginrichting ,,'t Bin nenhuis" heropend. Nog rui mer en geriefelijker zijn de di verse kamers nu ingericht en vooral de bewoners van Haar lem-Noord, die hun meubilair eens willen vernieuwen of aanvullen zullen zeker de weg naai- het Julianapark weten te vinden. Voorjaarsshow In een van de bovenzalen van het kledingmagazijn C. A. in de Anegang wordt enkele malen per dag een modeshow gehouden, die gebracht, wordt door zes mannequins, die als verkoopsters in- dit bedrijf werkzaam zijn. In het speciaal voor dit doel ingerichte zaal tje, dat ongeveer tweehonderd toeschouwers kan bevatten, heeft men met vrij eenvoudige middelen een sfeer weten te scheppen, die zich volkomen aanpast aan het mooie voor- jaax-sweer en aan de te tonen mantels, japonnen, i-okken, blouses en wat dies meer zij. In ongeveer een uur worden in een zeer vlot tempo de zestig modellen getoond, maar toch heeft men ruimschoots de gelegenheid de diverse creaties, die geïnspireerd zijn cp de modellen van de grote modecentra Parijs, Wenen en New York, op zijn gemak te bewonderen. Met een natuur lijke gratie schrijden de meest jeugdige mannequins over het tapijt en zij beschouwen dit werk natuurlijk als een wel kome afwisseling in het dage lijks werk. Voor de bezoekstei's van deze modeshow komt daax-bij nog, dat de getoonde modellen direct in de winkel verkrijg baar zijn, zodat men niet het idee krijgt, dat de japonnen en mnntels speciaal voor de man nequins gemaakt zijn. De cheffin van de verkoop sters. mejuffrouw Beyk, geeft bij alle modellen een duide lijke verklaring en evenals de pianist, de heer J. van Ake, die bij iedere mannequin een andere toepasselijke melodie weet te vinden, deelt zij in niet geringe mate in het ap plaus dat na elke show bij zonder hartelijk opklinkt. De show zal nog tot en met 31 Maart in Haaidem vertoond worden. Gevonden voorwerpen Morgen zal hoofdagent B. Lugtmeier, chef van de afde ling gevonden voorwex-pen, de dienst verlaten na ruim drie endertig jaar aan de politie verbonden te zijn geweest. Vroeger was hij een „voet agent" en ongeveer vijfen twintig jaar heeft hij zijn rondjes van de Grote Mai'kt naar de Grote Houtstraat en terug gemaakt en het is dus te begrijpen, dat vrijwel iede re Haarlemmer deze agent kent. De laatste zes jaren is hij chef van de afdeling gevonden voorwerpen en gedurende deze tijd heeft hij de meest vreemsoortige artikelen in zijn afdeling terecht zien komen. En wanneer wij de heer Lugt meier vragen welke zaken nu in zijn herinnering zijn ach tergebleven dan denkt hij even na en vervolgens komen de verhalen van verloren geld, ringen, broches en dex-gelijke artikelen los. Behalve de waai-devolle goe deren worden er ook wel voor werpen aangegeven, die voor de vinder van geen enkele waarde zijn, maar die voor de verliezer soms buitengewone betekenis kunnen hebben. Men denke hierbij bijvoorbeeld slechts aan studenten, die vlak voor een examen hun boeken en schriften verloren of artsen, die hun belangrijkste instxm- menten kwijt raakten. „Ja", zegt de heer Lugtmeier plotseling, „dat met die geit was ook een mooie geschiede nis. En dan vertelt hij het verhaal van de-geit, die ge vonden was en op het slacht huis „gestald" wex-d, totdat de eigenaar zou komen opdagen. Er verscheen echter niemand en na enkele maanden liet de ah-ecteur van het slachthuis de heer Lugtmeier welen, dat de gext reeds zoveel voer had opgegeten, dat, indien zij niet geslacht zou worden, het slachthuis nog met verlies zou werken En zo vertelt de heer Lugt meier verder en wanneer hij morgen zijn stofjas voor het laatst in zijn tas zal pakken en de afdeling overdraagt aan zijn collega T. H. Pannekoek Loois, dan zal hij nog vaak te rug denken aan die jax~en, dat hij op de vraag of er een goud horloge was gevonden ant woordde: „Waar, wanneer, wat voor een klokje. Op de vraag wat hoofdagent nieuwe bovenverdieping, waar enkele kleine kamertjes en een keukentje samengetrok ken zijn tot een gezellig-inge- richte confectie-afdeling. De heer M. IJ. Hoorn en zijn echtgenote, die tezamen deze zaak leiden, kregen namelijk van vex-schillende kanten het verzoek om aan de modestof fenzaak ook een confectie- afdeling van blouses en jer- sey-kleding te verbinden en omdat de zaak dit jaar precies twintig jaar bestaat heeft het ondernemende echtpaar ge meend-aan de wensen van de klanten tegemoet te moeten komen. En wanneer men weet, dat de stoffenzaak „Favoriet" in 1933 met slechts twee étala ges begon en dat er nu na de laatste verbouwing niet min der dan vijf zullen zijn dan begrijpt men, dat de heer Hoorn en mevrouw R. Hoorn- Hakker, welke laatste in de textielbranche is opgegroeid, gedurende die twintig jaar zeker niet stil gezéten hebben. Het i-esultaat van hun wer ken mag er dan ook zijn en nu na deze vex'bouwing, is hun stoffen- en confectiezaak eens te meer een sieraad voor de Barteljox-isstraat. Jazz Jazz is een dikwerf onbegre pen afdeling van de muzikale wereld, die óf behoedzaam, óf Lugtxneier nu met zijn vrije tijd gaat doen verzekert hij ons dat hij er eerst nog oveir gedacht, had een klein politie bureautje voor zichzelf te gaan openen. Van dit voorne men moest hij echter om prak tische redenen afzien en nu gaat hij zich maar aar. zijn konijntjes en kippetjes wij den. Verbouwing Het zijn echter niet alleen de oude gebouwen, die de aan dacht van de wandelaar voor zich opeisen. Ook de nieuwe en vex'bouwde zaken vallen altijd in het oog. En dit is ook wei te begrijpen. Immers, wanneer men bijvoorbeeld elke mox-gen langs een be paalde winkel in de stad komt dan i-aakt men met dit beeld vertrouwd en wanneer dan op een goede dag maar de klein ste kleinigheid aan het uiter lijk van de zaak veranderd is dan denkt de wandelaar: „Hé, ze hebben verbouwd." Zo ook in de Barteljorisstraal, want morgen 28 Maart zal de heropening plaats vinden van het modestoffen- en confectie magazijn „Favoriet". Sinds eind November is men reeds aan de verbouwing bezig en enkele dagen geleden werkten nog tientallen mannen uit alle macht om de zaak op tijd klaar te krijgen. Hier werd nog een stuk parket gelegd, daar werden nog enkele gor dijnen opgehangen en op een andere plaats sloegen timmer lieden snel even een paar spij kers in de muur. Het geraam te van een trap leidde naar de fanatiek wordt gecritiseerd.. In het laatste geval is alles wat van jazzerige aard is: jazz. Dat die benaming maar een klein onderdeel dekt van alles wat tegenwoordig als jazz pleegt door te gaan, wordt maar al te vaak over het hoofd gezien. De enkele jaren geleden in Haarlem opgelichte jazzclub poogt tot een serieuze benade ring van het wezen van deze omstreden rhythmen te gera ken. De belangstelling was in het begin groot bij jongelui die wel te vinden waren voor een gezellig dansavondje. Zij dropen echter snel af toen ze ontdekten dat de jazzclub wat meer van zijn leden eiste. Men richtte zich speciaal op de Dixielandstijl, waarbij veel ge vergd wordt aan gevoel voor harmonie en samenspel. Al spoedig vonden jazzliefhebbers elkaar en begonnen repetities. Op maandelijkse bijeen komsten" profiteerde men van de leiding -van de drie oprich ters, ervaren musici. Er vorm den zich aardige combo's. Hét spel ordende zich meer en meer, zodat tenslotte een huis orkest ontstond. Intussen nam men contact op met. jazzclubs in andere steden, men zocht elkaar op en bestudeerde elk anders opvattingen. Onlangs heeft een tweede huisorkest recht van bestaan gekregen. Uiteraard ontwikkelt niet iedereen zich even snel en niet iedex*een kriigt dus de ge legenheid dix-ect in een huis orkest te treden. Het is thans zo. dat de oprichters voorna melijk de organisatie leiden. Zij laten de scholing van on- eivaren instrumentalisten ge deeltelijk over aan de leden van de huisorkesten. Dezen nu vei-schijnen beurtelings op de ..come outs" en houden een session, zoals dat in het jazz- iargon heet. De 'minder erva ren spelers zitten aan de kant en luistex-en naar drie num- mers. Daarna verdwijnen en kele spelers van het podium en geven de aan-de-kant-zit- ters om de beurt gelegenheid met een goede leiding achter zich mee te spelen. Dit is ze ker het beste systeem, dat men zich kan denken. Op deze wijze worden van tijd tot. tijd nieuwe figuren ontdekt, zodat een derde huisorkest straks ge vormd kan worden of de be- staanden versterkt. Als liefhebbers en beoefenaars van dit soort muziek op een dergelijke wijze ernstig stre ven naar ontwikkeling, dan kan men hiervoor slechts respect hebben. Aan één uit velen Waarom die droefheid in je ogen Waarom die stilte om je heen, Waarom dat spreken zonder woorden En zonder tranen dat geween? Ben je dan innerlijk gestorven, Ben je dan al je krachten kwijt En kan je nu aan God niet denken Zonder wrok of bitterheid? Maar weet, God zal je helpen, In alles wat natuur je deed. Hij zal je stellig draagkracht geven Voor dit zo onbegrensde leed. Hij heeft het mensenhart goepend, Vanwaar je hulp en bijstand wacht. Want enkel mensenliefde heerst er Door Chrislus' Macht. Gisteren kwam een lieve bejaarde dame op ons bureau 17b gulden voor het Rampenfonds brengen. Op zichzelf al een prachtig bedrag, maar de wijze waarop dit vei-gaard was, bleek nog merkwaardiger. Deze dame had namelijk een gedicht ge schreven, dat zij vervolgens had laten stencillen. De exem plaren had zij voor een kwartje per stuk verkocht in haar uit gebreide kennissenkx'ing. Zo waren die 175 gulden bij elkaar gekomen. Een loffelijk initiatief niet alleen, maar ook nog een mooi vers. Daarom drukken wij dat in onze rubriek af. Wat ben jjj in je voordeel veranderd.' Zo zie je er echt keurig uit, Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor- dig over hemden met „Trubenjja" boorden draag. Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenjjs" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-stijf is. Let op het merk in elke boord. 99 99 wettig g£0€p Overhemden met Trubenijsboorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-f abrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. zover, dat hij zich kon verenigen met een blanco crediet van negentien mille. De heren Verhoeven en R e ij n- d e r s sloten zich daarbij aan, waax-op bur gemeester Van Rappard zijn vreugde uitte over deze eenstemmigheid. Uiteraard kreeg de heer Reijnders de door hem gevraagde toezegging, dat de raad van de verrichtin gen van het adoptiecomité op de hoogte zal worden gehouden. V ragen Bij de rondvraag bleek de heer Plies- ter (Prot. Chr.) de regeringsvoorstellen inzake de huurverhoging te grijpen voor het stellen van enige vragen over de straatbelasting. Na de gebruikelijke inleidende „Is het B. en W. bekend"-foxm; ics. waarvan iede re vragensteller op zijn tien vingers kan uitrekenen welk antwoord erop volgt, kwam hij tot de kern van zijn sugges'ies: namelijk of B. en W. bereid zijn om maat regelen te treffen opdat de straalbelasting in feite niet hoger wordt en ook de ver hoging van de straalbelasting van 1951 ongedaan wordt gemaakt. Bovendien vroeg hij of B. en W. bereid zijn bij de voorbereiding van de begi-oting voor 1954 en bij een onverhoopt noodzake lijk gebleken belastingverhoging speciaal af te zien van een belastingverhoging ten laste van aan huur- en pachtmaxima ge bonden onroerend goed. Duidelijk Het antwoord van het College op deze vragen liet aan duidelijkheid niets te wen sen. Het luidde: Door aanvaarding der begroting heeft de raad zich met de hogere opbrengst van de straatbelasting verenigd. In de vergadering van 21 Februari is op een vraag van mr. Pliester meegedeeld, dat het niet verant woord werd geacht rauwelijks over dit punt een beslissing te nemen. De huurver hoging zal vermoedelijk 1 Januari 1954 in gaan. Nu nog niet definitief vaslstaat hoe de verhoging eruit zal zien lijkt hét voor barig nu al een standpunt te bepalen. Het is trouwens de raad. en dus ook mr. Plies ter, bekend dat de begi-oting voor dit jaar slechts sluitend gemaakt kon worden door uit de i-eserve te putten. Het is dus een minder juiste financiële politiek om be paalde bronnen van inkomsten gedeeltelijk prijs te geven. Mr. Plies'er blijf overigens in gebreke aan te geven op welke wijze de middelen gevonden zouden moeten wor den, wanneer aan zijn verzoek zou worden voldaan. Wat de laatste vraag betreft: Of voor 1954 belastingverhoging nodig zal zijn staat nog niet vast, zodat het voorbarig is nu al aan te geven, welke verhoging niet zal wox-den toegepast. De bestrijding der kosten voor de riool waterzuiveringsinstallatie zal te zijner tijd aan de orde komen, zodat de raad dan daax-over zijn oordeel kan uitspreken. De heer K o o ij m a n s (Prot. Chr.) wil de het naadje van de kous weten van de stand van zaken met de rioolwaterzuive ringsinstallatie. Hij kreeg te horen, dat er reeds twee keer moeizaam vergaderd is met de provinciale planologische dienst, die van een verkeerde praemisse xxitgaat wat de plaatsbepaling betreft. B. cn W. hebben de concessie gedaan, dat de tank verlaagd wordt tot een hoogte van ruim zes meter, maar verder kan niet gegaan worden. Wat er ook verder moge gebeuren: de rioolwaterzuiveringsinstallatie wordt dit jaar gebouwd. Florakoek Tenslotte kwam de Flora- en de Apetz- koek ter tafel, aangesneden door de heren Hopstaken en Verhoeven van de KV.P.-fx-actie, die al meer op opvallende wijze hebben laten blijken het niet met de versieringen in Heemstede eens te zijn. Nu beweex-de de heer Vei-hoeven weer, dat het een „étalageversiering" was, die erg tegen viel. Mevrouw Van Nispen (WD) repliceerde, dat het in ieder geval een ver- siex-ing was, die noch pompeus, noch on beschaafd was. De verdere klachten betroffen de ver keersregeling, die niet soepel genoeg zou zijn, daar ook op stille dagen het verkeer buiten het centrum werd gevoerd en het parkeei-verbod stringent wordt gehand haafd. Dat laatste ontkende burgemeester Van Rappard, daar op stille dagen de politie met waarschuwingen volstaat, evenmin is het waar dat men van de parkeerterreinen een kwartier moet lopen voor men op de ten toonstelling is. Men moet evenwel niet ver geten, dat de gemeente de parkeerterreinen voor twintigduizend gulden heeft verpacht op voorwaarde, dat dan ook in de omgeving geen gelegenheid tot parkeren zou zijn. Voor de kerkgangex-s op het Valkenbui'ger- plein is op korte afstand parkeei'gelegen- heid geschapen. Overigens moet xnen in het oog houden, dat de verkeei'sregeling niet in een hand omdraaien te veranderen is cn dat deze stille voortijd van de Flora (door de heer Vei'hoeven uit de hoge toegangsprijs tot dc Floi"a vei'klaard) een goede gelegenheid biedt voor de politie om „ingespeeld" te raken. Odenthal, de achterspeler van Haax-lem de vex-leden week in het ziekenhuis werd op genomen met een negenoog op zijn knie. is vandaag weer uit het ziekenhuis ontslagen. Het zal echter nog wel enige tijd dui-en voordat hij zijn plaats in het eerste elftal weer zal kunnen innemen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13