Old ffl a c „Stranding van Faustus gevolg van ernstige navigatiefouten" K. Vorrink opende vierde congres van de Partij van de Arbeid Ahr. Meyer Kort en bondig Japonnen Blouses Raad voor de Scheepvaart: Reeks verzuimen van kapitein opgesomd Brandweerman worden '^Brieven aan de redactie Bentiebroek Heemstede Amsterdamse Beurs Aanvraagformulier VRIJDAG 27 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Felle critiek op politiek der KVP Vijftig meter breed gat bij Burghsluis gedicht Verkoop van huizen Zwitserse dirigent bij de Nederlandse Opera Reddingsbrigade vergaderde Ambtenaar verduisterde vulpennen en boekwerken Jeugddag in Koudenhornkazerne Klachten over de melk- sanering in Bennebroek a.v.A In de met spandoeken, bloemen en pro- pagandaleuzen versierde toneelzaal van het Haagse Dierentuingebouw is gister morgen onder grote belangstelling het vierde congres van de Partij van de Ar beid geopend door de voorzitter de heer K. Vorrink, die na de verwelkoming van de congressisten een rede van anderhalf uur hield over de handel en wandel van de partij in de afgelopen twee jaar. Voorop in zijn beschouwingen stond de stembus strijd van 1952 waaruit de P. v. d. A. ten slotte als de grootste partij te voorschijn getreden was, al had men die overwinning niet bepaald cadeau gekregen. Niet alleen had de verkiezingsactie 4 ton aan contanten gekost, maar bovendien had zij het uiterste van bestuur en leden geëist om de veelal onwaardige aanvallen en aantijgingen van enkele andere partijen te ontzenuwen. Uitvoerig stond de heer Vorrink stil bij de pogingen van de KVP, door heftige aanvallen op het humanisme de geschokte eenheid in eigen gelederen te herstellen. Met nadruk wees hij er op dat de P. v. d. A. niets te maken heeft met het Huma nistisch Verbond, en dat zijns inziens hu manisten, katholieken en protestanten uit stekend samen kunnen gaan op de basis van de waardering der menselijke persoon lijkheid. Als de confessionele partijen, en speciaal de KVP, nu de antithese willen stellen dan vraagt de P. v. d. A. zich af, waarom de katholieken dan wel sinds de bevrijding met humanisten samen hebben willen regeren. Uit alles blijkt., dat de KVP tot dergelijke argumenten haar toe vlucht moet nemen om de spanningen tus sen de progressieven en de conservatieven in haar eigen gelederen af te reageren, maar de heer Vorrink had het loyaler ge vonden als het bestuur van de KVP nu eindelijk eens gekozen had, welke koers het wil gaan sturen. Met haar thans ge volgde politiek om van twee walletjes te willen eten vervreemdt de KVP zich van vele harer leden, die de doorbraak-ge- dachte voorstaan en datzelfde geldt in mindere mate voor de overige confessio nele partijen. De verkiezingszege van de P. v. d. A. had echter zonneklaar bewe zen, dat de doorbraak een levende werke lijkheid was en dat mensen van verschil lende levensovertuiging toch dezelfde po litieke inzichten konden delen. Met deze overwegingen voor ogen kon de heer Vor rink ook geen angst hebben voor de resul taten van de komende gemeenteraadsver kiezingen, noch ook voor de verdere toe komst van de progressieve politiek in Ne derland. Internationaal gezien was de eerste taak van de socialisten in Europa, een Europese politiek te voeren en van daaruit hun invloed uit te breiden. Hij be treurde in dit verband de afwijzing van de Europese Defensiegemeenscnap ctoor cie Duitse socialisten en concludeerde tenslot te, dat de belangrijkste West-Europese landen alleen aan de hun bedreigende cr;ses ontsnappen kunnen, als de democrati sche socialisten en de katholieken in die landen het eens kunnen worden. De gehele middag en een groot gedeelte van de avond werd besteed aan het aan horen van de beschouwingen der afdelings- afgevaardigdeh over het beleid van het partijbestuur, "de Kamerfractie, het partij orgaan en de financiën, waarbij echter geen schokkende critiek naar voren kwam. Herhaaldelijk moesten de sprekers tot kortheid gemaand worden. Hun vragen en opmerkingen werden beantwoord door de heren mr. J. A. W. Burger, K. Voskuil en E. F. Albrecht. Vanochtend heeft mr. J. A. W. Burger voor het congres een inleiding gehouden over de binnenlandse politieke situatie, waarin hij onder meer zeide dat de K. V. P. van vóór de verkiezingen als veruit de grootste partij door links of rechts zwen ken het hele parlement mee kon laten ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16 TEL. 10476 nieuwste voorjaarsmodellen rijke sortering. zwenken, maar dat thans die mogelijkhe den zeer ingeperkt zijn. Het was in dit licht, dat men de zonderlinge geschiedenis van de kabinetsformatie moest verstaan. Hoogste KVP-wijsheid scheen thans om „Roomser te willen zijn dan de Paus", om een zo scherp mogelijke scheiding te for ceren tussen katholiek en niet-katholiek Nederland en om onze katholieke landge noten wijs te maken, dat zij in Nederland achtergesteld worden. Wie met verdraaiing van de feiten en met onjuiste voorstel lingen tegen de openbare mening in dit opzicht ingaat, moet er rekening mee hou- dden, dat men op deze wijze voedsel geeft aan een latent anti-papisme, gevoed door het onbehagelijke gevoel dat niet gelijk stelling maar bevoorrechting van katho lieken wordt beoogd. „Maar wij weten", aldus mr. Burger, „dat de bewering, als zou de P. v. d. A. voor katholieken een gevaar zijn, in het licht van de dreiging waarin wij en de gehele Westerse cultuur leven, niet uitge sproken had mogen worden en niet uitge sproken had behoren te worden". „Reeds nu is het de katholieken duide lijk, dat zonder de P. v. d. A.-overwinning De Bruyn geen minister zou zijn, de K. A. B. ten spijt. En het anti-revolutionnaire kiezersvolk weet, dat dit zelfde van toe passing is op prof. Zijlstra. Minister Alge- ra maakt ook niet de indruk, dat hij zich doodongelukkig voelt tussen de socialis ten. De progressieven in deze beide con fessionele partijen, die jaren vruchteloos hebben verlangd naar een plaatsje in de zon, weten, dat zij vandaag zonder de Partij van de Arbeid nog in de schaduw van de Gerretsons zouden zitten. En zij ondervinden elke dag de betekenis, ook voor de sfeer in eigen kring, van samen werking in progressief verband", aldus mr. Burger. „Kan iemand geloven, dat een sta biele vrije samenleving stand kan houden, zonder gelijke kansen op ontplooiing van allen?" zo vroeg mr. Burger zich af, „en was het niet veel verstandiger deze niet te keren ontwikkeling te leiden in plaats van die te bestrijden, om niet straks in de voldongen feiten medezeggenschap noch aandeel te hebben gehad?" Hij riep de politiek-confessionele land genoten toe: „Maak ernst met de christe lijke sociale staatkunde, zet uw natuur rechtelijke beschouwingen in daden om, opdat allen daarbij baat vinden" „De Partij van de Arbeid heeft tot nog toe de kracht opgebracht voor herstel en vernieuwing, zij heeft het vertrouwen van millioenen weten te winnen, niet in de ro mantiek van oppositionele toekomstdro men, maar in de heel nuchtere realiteit van de dagelijkse regeringstaak", zo be sloot mr. Burger zijn inleiding. In de afgelopen nacht omstreeks twaalf unr ls het 50 meter brede gat tussen Burglisluis-Haamstede en MeeldUk-Burgh op Schouwen gesloten, waardoor de pol der Burgh en Westland kan worden droog gemalen. Met dit werk zal zo spoedig mo gelijk worden begonnen. Men heeft met inbegrip van de voorbe reidingen ongeveer een week aan het dich ten van dit gat gearbeid. De dijk is ter plaatse opgespoten en met behulp van een dragline verhoogd. De buitenkant is ver zwaard met rijshout en zandzakken. Thans bevinden zich in deze gemeente alleen nog enkele kleinere gaten in de verbinding van Meeldijk naar het Oude Sluisje. Herbegrafenis in 's-Gravendeel Van de 38 bij de watersnood in 's-Gra vendeel omgekomen slachtoffers is giste ren het laatste gevonden. Vanwege het feit, dat dit niet in 's-Gra vendeel kon geschieden, zijn alle slacht offers in Dubbeldam begraven. Het voornemen bestaat de herbegrafenis in de gemeente 's-Gravendeel te doen ge schieden op Donderdag 2 April. Hieraan zal in de Hervormde kerk te 's-Gravendeel een rouwdienst voorafgaan. De uitslag van de verkoping in het No tarishuis luidt: Cornelissteeg 18 f2200. H. Logmans; Nas- saulaan 33 f3600, Mr. B. E. van Tijn qq.; Assendelverstraat 19, f 2050, Mr. B. E. van Tijn qq.; Pres. Steynstraat 117 f3500, H. van Royen; Acaciastraat 55 f7410, F. van Zalen; Nieuwe Kerksplein 16 f 1000, opgehouden; Glasblazerstraat 18 f 1160, P. Smit; Nw Kruisstraat 16 zw. en rd, 20 zw. en rd f 14.410, F. H. van Emmerik qq.; Gasthuis laan 116 f2010, J. B. Pel; Brandtstraat 21 f3105, C. Booy; Leidsestraat 112, f3100, A. Volkers qq.; Spionkopstraat <8 f3450, H. M. van Rijn; Obistraat 44 f9400, C. H. Nun- nink; Adriaan Loosjesstraat 9 f3750, S. L. Mok qq.; Javastraat 40 f 2900, N. N.; Haitsma Mullierstraat 33 f4130, N. N. De Zwitserse dirigent Alexander Krann- hals zal met ingang van September als eerste dirigent aan de Nederlandse Opera verbonden zijn. Tot nu toe vervulde hij de functie van muzikale leider van de opera te Bazel. Voorts heeft Alexander Krann- hals bekendheid verworven door zijn gast- direclies te Parijs, Milaan, Rome en Ma drid. Josef Krips is bereid gevonden geduren de het volgend seizoen een aantal maan den voor de Nederlandse Opera te werken. Onderhandelingen tot een vaste verbinte nis met een jonge Nederlandse dirigent zijn in een vergevorderd stadium. ADVERTENTIE UITZONDERLIJKE MILDHEID w W VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. V? Onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt is in Brinkmann de jaarverga dering van de Haarlemse Reddingsbrigade gehouden. Uit het jaarvei-slag van de secre taresse bleek dat het ledenaantal met 26 leden was achteruit gegaan en dat in 158 gevallen de hulp van de leden der Brigade was ingeroepen. De periodiek aftredende bestuursleden: Joh, M. Schmidt, voorzitter en V. H. Snel, 2e secretaris, werden met algemene stem men in hun functie herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mej. A. E. J. Bosse werd de heer J. Tierie gekozen. De heer G. van Bruggen werd wederom voor een jaar tot hoofdinstructeur benoemd. Mevr. S. C. Dijkstra—van Baren en mevr. A. PerryMeijer werden in de Technische commissie herbenoemd; de heer J. Tierie werd in deze commissie benoemd in de va cature ontstaan door het bedanken van de heer P. ter Haak. Vervolgens werd het programma voor de viering van het veertig-jarig bestaan in Juni besproken. Dit luidt: 7 Juni, nationale kampioenschappen van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen in de zweminrichting aan de Kle verlaan. Op de tentoonstelling van de Sportweek, van 6 tot 13 Juni, zal een stand door de Brigade worden ingericht. Daar zullen de bondsfilms worden vertoond. Op 21 Juni wordt een nationale E.H.B.O.-wed- strijd gehouden, waarvoor reeds 10 Red dingsbrigades hebben ingeschreven. Op 27 Juni zal een bescheiden receptie worden gehouden. Er zal nog nader worden over wogen het jubileum te besluiten met een feestavond voor dc leden. Op een daartoe uit de vergadering gestel de vraag, adviseerde het bestuur de leden om zich bij de B.B. aan te melden. De Raad voor de Scheepvaart heeft zijn schriftelijke uitspraak verstrekt over de stranding van het Panamese stoomschip „Faustus" op 6 November 1952 benoorden liet Noorderhoofd van de Nieuwe Water weg. Deze stranding is het gevolg van zeer ernstige navigatiefouten van zijn kapitein aldus luidt de aanhef van het oordeel van de raad. Ook indien cr seinen zijn gegeven aan de loodsboten (deze hebben geen sein waar genomen), blijft het onverklaarbaar waar om de kapitein van de „Faustus" aan die boten (de „Procyon" en de „Rigel") zelfs niet advies heeft gevraagd over het binnen varen van de Waterweg of een van deze heeft verzocht voor hem uit te stomen. Aangenomen, dat de „Faustus" aanvan kelijk onbeloodsd heeft willen binnenvaren, dan was het in elk geval op de hierna te vermelden gronden onverantwoord onmid dellijk te besluiten zonder loods de Water weg op te zoeken. Of daarbij de haast om Rotterdam snel te bereiken een rol heeft gespeeld of wel de verwachting, dat aan de „Faustus" zou gelukken wat twee kleinere schepen nog juist konden klaarspelen, is niet duidelijk, maar het een noch het ander vormt een verontschuldiging. Het geopend zijn van twee of drie der ruimen mocht de kapitein niet doen be sluiten terstond de Waterweg op te zoeken. Hij had zich zelf onnodig in deze moeilijke positie gebracht. Terwijl 's namiddags van 5 November de toestand op de Noordzee ongunstiger was dan hij op grond van de aanvankelijk geruststellende weerberich ten in het Kanaal had verwacht, liet hij' de ruimen openen in plaats van dit uit te stellen tot binnen de Waterweg. Toen hij om 19.00 uur of reeds daarvoor ongunstiger weerberichten had gelezen, gaf hij pas tegen middernacht order om de ruimen v/eer te sluiten, wat bij de ruimen 1 en 5 gelukte en bij ruim 3 slechts provisorisch. Luik 3 sloeg al spoedig weer open. Daaruit biijkt een onbegrijpelijke traagheid van handeling, die slechts voor een deel is te verklaren uit de geringe bemanning van het schip (25 mari bij 6767 bruto-register- ton). De „Faustus" had dan ook moeten bij draaien en buiten blijven totdat bij dag licht de ruimen hadden kunnen zijn ge sloten en daarna de Waterweg op het juiste tijdstip en in de juiste koers had kunnen worden aangelopen. Wat het binnenlopen zelf betreft, heeft de kapitein beweerd, dat hij in de lichten- lijn lag, maar naar bakboord uit zijn roer zou zijn gelopen. De lichtwachters weer spreken dit. De raad neemt aan, dat de „Faustus" tussen de pieren en de „Pro cyon" is doorgevaren tot in de nabijheid van de „Rigel" en vandaar ongeveer Z.Z.O. op de kop van het Noorderhoofd is aange lopen. Toen het schip gestrand was, heeft de kapitein nagelaten de ballasttank te vullen om zijn schip te verzwaren. Dit was nodig geweest, ongeacht of men beladen was en zeewater in had. Deze nalatigheid heeft er zeker toe bijgedragen, dat de „Faustus" later op het Noorderhoofd is gezet en ten slotte binnen de pieren is terechtgekomen en gezonken, De raad vestigt tenslotte de aandacht op de nalatigheid van de kapitein om de scheepspapieren bij het verlaten van het schip niet mee te nemen. Hiertoe bestond alle gelegenheid. De „Maasdam" en de „Ellen" Onder grote belangstelling heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een onderzoek ingesteld naar de aanvaring tus sen het s.s. „Maasdam" en het Duitse s.s. „Ellen" op 10 November 1952 op de Nieuwe Maas bij de petroleumhaven, waarbij het kleine Duitse schip kapseisde en de kapi tein en vijf leden van de bemanning om het leven kwamen. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei in zijn requisitoir: „Aan het uitstekende onderzoek, ingesteld door de rijkspolitie te water district-Zuid, is het te danken, dat wij een juist inzicht in deze zaak hebben kunnen krijgen, want de ge tuigenverklaringen lopen nogal uiteen. De loods van de „Ellen" heeft verklaard, dat hij de „Maasdam" geruime tijd te voren heeft gezien. Naar de mening van de loods zou een dergelijk groot schip op dat vaarwater met matige snelheid varen. Hij heeft dus alleen rekening gehouden met de vermoedelijke vaart van de „Maasdam". „Aan boord van de „Ellen" is naar zijn mening onvoldoende uitgekeken over stuurboord, de richting van waaruit de „Maasdam" naderde. Het is mogelijk, dat de aandacht van de verantwoordelijken voor de navigatie aan boord van de „Ellen" op bakboord geconcentreerd is geweest. Zeker is, dat het de plicht van de „Ellen" was uit de koers van de „Maasdam" te blijven. De kapitein van de „Ellen" had het met zijn loods niet getroffen. De Maas dam gaat naar zijn mening in deze zaak vrijuit." De loods van de „Ellen" vertelde tijdens het verhoor: „De „Ellen" kwam uit de Petroleumhaven achter een tankschip. De kapitein had geen havenloods aan boord genomen en mijn dienst begon pas toen het schip slaags op de rivier en vrij van alles lag. Dat staat in onze instructie. Ik had een groot schip zien aankomen, toen wij de Petroleumhaven verlieten ongeveer bij de nieuwe matex was. (Dit schip was de „Maasdam"). De „Ellen" is een „zwaarmoedig" oud schip, dat bij het verlaten van de haven met ongeveer ander halve mijl snelheid liep." De loods van de „Ellen" beaamde de mening van zijn col lega van de „Maasdam", dat de mogelijk heid niet uitgesloten moet worden, dat door de geringe snelheid de „Ellen" door de vloedstroom „weggezet" is. De loods van de „Maasdam" merkte in dit verband nog op, dat de „Ellen" bekend stond als een zeer slecht schip. De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. Bij het onderzoek van de Raad voor de Scheepvaart naar het vergaan op de Noord zee van het m.s. „Pinquin" op 18 November 1951 heeft de Inspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, verteld, dat de lading stofkool aan de bovenkant nat was geworden. Het schip maakte slagzij, die erger werd, toen het weer slechter werd. Na 24 uur is de bemanning van boord gegaan en overgestapt op het Zweedse s.s. „Stellar", dat daarna nog een dag in de buurt van de zinkende „Pinquin" is ge bleven. Toen is de „Pinquin" gezonken. De heer Metz was van mening, dat de kapitein van de „Pinquin" geen schuld kait Behoort u ook tot diegenen, die in hun jonge jaren met alle geweld brandweer man wilden worden? Weet dan, dat uw kans gekomen is. Als u een stootje kunt verdragen want bij de brandweer wer ken ze alleen met kerels kunt u zich melden voor de blokbrandweer, de ge meentelijke brandweer of voor de brand weer van de Rijksmobiele Colonnes van de B.B. U wordt alleen bij mobilisatie opge roepen. De brandweer in Haarlem moet in het kader van de B.B. met 89 oproep- noodwachters worden uitgebreid afge zien nog van het aantal mensen, dat voor de blokbrandweer nodig is. Wanneer u dan bedenkt, dat er voor heel het land in 1951 en 1952 voor ruim 25 millioen aan brand weermateriaal is aangekocht, dan zal het u duidelijk zijn, dat brand beschouwd moet worden als een van de ergste gevaren in oorlogstijd. Ervaringen uit de Tweede wereldoorlog hebben geleerd dat een zwaar bombardement met brisant- en brandbom men gemiddeld 1000 branden per vierkante kilometer veroorzaakt, dat is één brand per 10 woningen! Met een goed functionnerende B.B. heb ben wij evenwel een zeer redelijke kans om ons tegen het vuur te beschermen. Een voorbeeld: In Maart 1941 werden er bij een aanval op Hamburg 1318 brandbommen van 2 kilo afgeworpen. Hiervan werd 34®/o alleen al door de blokploegen onschadelijk gemaakt. Dit resultaat kunnen ook wij bereiken mits onze B.B. inderdaad goed function- neert: wanneer de brandweer van de blok ploegen en de mobiele colonnes reeds in vredestijd geoefend en paraat gemaakt is, wanneer het sysjeem van onderlinge hulp verlening tussen de gemeenten diepgaand beproefd is en iedere man en vrouw weet, hoe een brandbom, een projectiel, dat nog verre van verouderd is, behandeld dient te worden. De ervaring van de vorige oorlog, dat door brand 75 tot 80 percent van de totale schade is veroorzaakt, houdt voor ieder van ons een waarschuwing in. Het ter harte nemen van die waarschuwing kunnen wij niet aan anderen overlaten. Bij de Haarlemse brandweer worden thans 71 instructeurs voor de blokbrand weer opgeleid. Het eerste bedrijf in Haar lem, dat zich op de zelfbescherming prepa reert is de P.T.T., Van het postkantoor aan de Zijlstraat krijgen 27 man en van het bureau aan de Baljuwslaan 20 man een opleiding hiertoe van instructeurs van de Brandweer. Thans 992 man Met de 26 vrijwilligers, die zich gisteren voor de B.B. meldden, is het totaal aantal gestegen tot 992. Eis: zes maanden Voor de Haagse rechtbank stond gister middag de 45-jarige ambtenaar bij het mi nisterie van Oorlog, M. v. d. L. terecht, die gedurende de jaren 1949 tot en met 1952 als hoofd van de dienst „Inrichting tot het uitgeven van boekwerken voor het leger" vulpennen, kantoorbenodigdheden en boekwerken verduisterd zou hebben. De verduisteringen kwamen vplgens de officier van justitie, mr. G. J. de Lint, voort uit een bepaalde methode van zaken doen met een uitgeverij in Haarlem. Een systeem, waarbij een ingewikkelde bere kening met kortingspercentages er toe leidde, dat de ambtenaar de genoemde goederen zonder te betalen zijn eigendom kon noemen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden waarvan drie maanden voor waarde! ijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 9 April. (Verkort weergegeven) Vlaggen. Ik heb sinds jaren geen vlag- gestok, dus ik vlag niet. Eigenlijk vind ik het jammer dat ik er nooit toe kom om een nieuwe vlaggestok te laten maken, omdat anderen die vlaggen, dit zo volstrekt zonder enig respect voor, de vlag doen, dat ik mij er telkens aan erger. Ik huiver telkens weer voor de verjaardagen van een of ander lid van de Koninklijke Familie, als ik dan van te voren bedenk, dat ik dan een paar dagen tegen diverse (meestal verregende) vlag gen zal moeten kijken, die in de schemering en het donker zo triest aan de stok hangen. Met veel geluk zijn zij na 24 uur binnen! De mentaliteit van mensen die op deze manier vlaggen, is dan ook volgens mijn vaste overtuiging dat zij niet vlaggen om iemand te eren, maar omdat de buren het doen en het anders gek zou staan. Als zij werkelijk iemand menen te eren, moeten zij met meer stijl en respect leren vlaggen, en hun vlag na zonsondergang strijken, en netjes binnen halen. C. B. Huurverhoging. K. A. noemt in zijn brief aan de redactie van 26 dezer de Per sonele Belasting progressief, dat wil zeggen dat het heffingspercentage niet steeds ge lijk blijft, maar stijgt naar mate van de waarde van het belastbare object, zoals bij Inkomsten- en Loonbelasting. De Perso nele Belasting kent echter dit tarief niet, maar wel een zogenaamde proportioneel tarief, dat is een vast percentage, hetwelk kort gezegd geheven wordt over de huur waarde en het meubilair en respectievelijk 10 en U/2 procent bedraagt, waarbij dan onder andere nog rekening wordt gehouden met de klasse van de gemeente en kinder aftrek. Verder zou ik nog willen opmerken, dat de huurverhoging in de eerste plaats in het belang der huiseigenaren wordt ingevoerd, zodat men deze moeilijk kwalijk kan nemen, dat zij er dan ook de vruchten van plukken, afgezien van eventuele onbillijk heden die hieruit zouden kunnen voort vloeien. Aan de hand van de thans bekend gemaakte richtlijnen is het nog niet moge lijk hierover een juist oordeel te vellen, waarvan ik mij dan ook onthoud. Het is misschien wel de moeite waard om er even bij stil te staan, dat de com pensatie uit P.B. en L.B. c.q. I.B. voor de grote gezinnen wel eens zeer gering zou kunnen zijn daar deze gezinnen toch al geen of nagenoeg geen belasting betalen. P. A. S. In de Koudenhornkazerne zijn vanmor gen te gast geweest enige tientallen ho gere klassers van vijf Ulo-scholen uit Arnhem, Velp, Varsseveld en Terborg. De uitnodiging is uitgegaan van het Wer- vings- en Propagandabureau van de Ko ninklijke Landmacht in Den Haag. De bedoeling van deze jeugddagen, die op steeds groter schaal zullen worden geor ganiseerd, is de jongeren hoofdzakelijk door middel van demonstraties een indruk te laten krijgen van het militaire leven. Omstreeks half elf arriveerden de scho lieren begeleid door enkele leraren. In de cantine heette de luitenant-kolonel C. M. J. van Dommelen ieder hartelijk welkom en vertelde als vertegenwoordiger van de zware luchtdoel-artillerie het een en an der over het regiment Ypenburg en de Koudenhornkazerne, die van 1771 tot 1810 fungeerde als diaconiehuis van de Neder lands Hervormde Gemeente. In dit laatste jaar namelijk herdoopte Napoleon het ge bouw tot kazerne. Majoor W. J. Westerhoven gaf daarna een korte uiteenzetting van organisatie, doel en gebruik van de luchtdoelartillerie. Vervolgens werden de gasten in vijf groe pen verdeeld om na een demonstratie van de Drumband en exercitie, beiden op het binnenplein, met een wachtmeester-in structeur de operatiekamer in werking te zien, het een en ander te leren van vlieg tuigherkenning met behulp van kleine modellen en een projectie-apparaat, en om het „wolletje opmaken" bij te wonen. Nadat ook nog het gebruik van mitrail leurs (punt 50) getoond en tevens door de scholieren beproefd was, toog men ter lunch. Erwtensoep uiteraard. Vanmiddag wordt de jeugddag voortge zet in de Ripperdakazerne, waar het zwaarder materieel een beurt zal krijgen. In een in Den Haag gehouden vergade ring van het per 1 Januari 1953 in werking getreden rijkspensioenfonds voor het bak kersbedrijf heeft staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn de eerste pensioenbrief uit gereikt. Men zal zich herinneren dat korte tijd ge leden ook in Beunebroek een melksanering is ingevoerd. Thans schijnt daartegen een oppositie te bestaan welke Donderdagavond tot uiting kwam toen in „De Oude Geleer de Man" een bespreking zou worden gehou den tussen het adviescomité in de bollen streek en de woordvoerder van de oppositie de heer M. J. F. van Baren. Dit onderhoudt is mislukt omdat de heer Van Baren de eis stelde, dat met het gehele comité deze bespreking moest worden ge voerd. De andere partij weigerde dit. Het ge volg was, dat de ene partij een verblijf zocht in het kleine zaaltje achter het restaurant „De Oude Geleerde Man" en de andere in het café bleef. Er zijn over de werking Van de sanering klachten binnengekomen, welke nog niet onderzocht zijn. Ons werd meegedeeld, dat het anti-saneringscomité zich tot het ge meentebestuur heeft gewend met het verzoek bemiddelend te willen optreden. In dit ver band dient te worden opgemerkt, dat krach tens voorschrift van het Bedrijfschap voor zuivel slechts dan tot sanering mag worden overgegaan, indien het gemeentebestuur geen bezwaren heeft. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. H. Willard en J. A. P. Koelemeijer; H. v. d. Weert en J. M. Verbaten. GETROUWD: W. J. Hessels en J. E. van Veenhuizen. GEBOREN: Aloysius Hubertus Maria, z. van C. J. Brouwers en A. W. H. Aarts; Thorvald, z. van F. H. F. Oldewelt en V. D. van Leeuwen; Johanna Wilhelmina en Aletta Jacoba, d„ van C. A. Roest en C. E. Reijer; Cornelia Maria, d. van K. W. Ver beek en J. Schippers; Anna Maria, dr. van B. A. Broekhoff en M. v. d. Eem; Lambert Christiaan, z. van L. M. Backus en L. van Wijk. OVERLEDEN: F. J. Dargatz, 52 j.,; Wed. E. van EijkNoorlander, 91 j.; K. Ch. Blan kenaar, 7 mnd.; F. H. Keuzenkamp, 52 j.; Wed. C. P. van den Belt—Hendriksen, 74 j. 3-314 Neder 1.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn S. Scheepv. Unie Deli Mij Amsterd. Bank Med. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 95 165J4 19114 16014 323 9214 145?4 12914 10314 8414 162 15914 161% 16014 41»/, 54% 51% 7014 26»/w 408/,, 95 166 190 16014 320 9214 146 130 104Ü 8414 162 160 16014 16114 4114 54 5014 70% 25% 4014 BINNENLAND Wegens de grote belangstelling voor de 32ste RAI-tentoonstelling van bedrijfsauto- mobielen (23 April tot'en met 2 Mei) zal een tijdelijke drie-delige hal rechts van het be staande gebouw verrijzen met een opper vlakte van 6400 vierkante meter. Het m.s. „Sibajak", dat de terugreis uit Nieuw Zeeland, waarheen het Nederlandse emigranten bracht, heeft gemaakt via Indo nesië, keert met ongeveer 550 passagiers naar Rotterdam terug. Het schip wordt daar in de nacht van Zondag op Maandag verwacht. In Wellington nam de „Sibajak" een partij kleding en textiel in ontvangst, door het Rode Kruis in Nieuw-Zeeland geschonken aan het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van de watersnood. De kapitein van het m.s. „Oranje", de heer H. W. Hemmes, is heden per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Kapitein Hemmes werd op 17 Januari in het ziekenhuis Tjikini in Djakarta opgenomen, waaruit hij op 10 Maart werd ontslagen. Begin Mei zal de heer D- M. Smit, thans handelsraad bij de Nederlandse ambassade te Londen, naar Colombo vertrekken, teneinde als zaakgelastigde te worden belast met de leiding van het nieuwe Nederlandse gezant schap op Ceylon. Het m.s. ,,Johan van Oldenbarnevelt" met passagiers uit Indonesië, wordt inplaats van Woensdag, reeds Dinsdagmiddag te Am sterdam verwacht. De beurzen voor de geld- en fondsen handel zullen op Goede Vrijdag en op de verjaardag van de Koningin gesloten zijn. In Meppel is het flikkerlicht bij de over weg in de spoorlijn MeppelLeeuwarden defect geraakt. Een muizenpaar had zich ge nesteld in het contactkastje aan de rails. De dieren hadden zich tegoed gedaan aan het isolatiemateriaal van de contactdraden, die geheel waren kaalgeknaagd. Een 67-jarige inwoner van Hasselt is ia de afgelopen nacht in de slaapkamer van z-"n woning het slachtoffer van kolendamp vergiftiging geworden. Zijn echtgenote is in ernstige toestand overgebracht naar een zie kenhuis in Zwolle. Toen het dienstmeisje van de familie des ochtends aanbelde, kreeg zij geen gehoor. Zij waarschuwde de politie die zich toegang tot de woning verschafte. In de slaapkamer trof men het echtpaar aan. De man bleek reeds te zijn overleden. De verbondsraad van het C. N. V. kreeg tijdens zijn dezer dagen gehouden ver gadering de mededeling dat de heer A. Borstlap, secretaris voor internationale za ken van het verbond, benoemd is tot adjunct-secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond. De ver bondsraad besloot, de heer Borstlap voor deze arbeid af te staan. Het ledental van de Nederlandse Post- duivenhoudersorganisatie (N. P. O.) is in 1952 teruggelopen van 69.228 tot 55.655. De Rotterdamse rechtbank heeft een 49-jarige gewezen brandmeester die brand stichtte in een schuurtje, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maan den voorwaardelijk. Wegens het overlijden van Koningin Mary van Engeland zal het Nederlandse Hof rouw aannemen voor de tijd van acht dagen, ingaande heden en wel vier dagen halve en vier dagen lichte rouw. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Nedersaksische taal- en letter kunde is benoemd dr. K. H. Heeroma, redac teur bij het Woordenboek der Nederlandse Taal te Leiden. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, tweede Kamerlid en hoofdredacteur van het dag blad „Trouw" is in Delft in het huwelijk ge treden met mej. W. Chardon. HAARLEM EN OMSTR. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk zal morgen Zaterdag geen spreekuur houden. De zes-jarige Egon Lohmann> wonende Harmenjansweg, speelde Donderdagmorgen om negen uur op het Teylerplein. Bij het oversteken van de weg liep hij tegen een vrachtauto, waardoor hij inwendige kneu zingen opliep. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Donderdagmiddag was de cénenveertig- jarige C. H. de J. werkzaam bij het storten van kolen in een kelder van het goederen station aan de Westergracht. Hij struikelde, viel en bleef op een der deuren van de kel der hangen. De man klaagde over pijn in de 1 eup en is ter observatie naar het Sint Eli sabeths Gasthuis overgebracht. De oud-Bloemendaler ds. G. Nutbey, predikant der Nederlands Hervormde ge meente te Wilhelminadorp bij Goes, die nog enige tijd hulpprediker te Bloemendaal is geweest, ontving toezegging van beroep naar Vught. De Christelijke Jongemannenverenigmg te Bloemendaal organiseert een verkoopavond van kruidenierswaren en huishoudelijke ar tikelen ten bate van de verenigingen in de door de watersnood getroffen gebieden._ De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord, geeft op 25 April haar laatste uitvoering van dit seizoen. Opgevoerd zal worden „Adel in Livrei", blijspel van Henk Bakker, regie H. H. Kraneveld. Door het gebrek aan zaalruimte in Haarlem-Noord zal ook ditmaal de uitvoering gegeven wor den in „De Weijman" te Santpoort. De heer A. Duba, controleur A ter be lastinginspectie le afd. Haarlem, herdenkt op 1 April zijn zilveren ambtsjubileum. De heer F. C. Geus te Haarlem is be noemd als tijdelijk onderwijzer der school aan de Nieuwstad te Weesp. Benoemd tot schrijver A van 's Rijks Belastingen de schrijver de heer J. van Dijk te Beverwijk (kant. OB). De adjunct-commies-titulair van 's Rijks Belastingen A, de heer Th. Heeman te Am sterdam, is verplaatst naar Haarlemmermeer (inspectie). De heer W. Nederkoorn, commies-secre taris ter inspectie registratie en successie Haarlem, is per 1 Juli eervol ontslag ver leend. De commies-titulair van 's Rijks Belas tingen, de heer F. de Boer te Haarlem, is verplaatst naar 's-Gravennage. De he*r P. de Jong te IJmuiden is be noemd als onderwijzer aan de Hervormde school te 's-Gravenzande. De heer K. Esmeijer te Heemstede zal op 1 April 25 jaar als onderwijzer verbon den zijn aan de Chr. Opleidingschool aan de Dreef te Haarlem. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van: te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met ingang van 1 April 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe ïwartaalabonnés dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15