„Les dames du Bois de Boulogne" mislukt essay Uitgaan in Haarlem Première van Sutermeisters opera „De Toverfluit Agenda voor Haarlem Zonder vaart niemand wel ^Hoe is het ontstaand I. KAN Een Eeuw Geleden Een sprookje in Antwerpen Geloofwaardigheid in kiem gesmoord 3 Tram aangereden en toch een rijbewijs gekregen Mogelijkheden der filmtaal bij Norman Mc. Laren Koningin en Prins naar Denemarken en Noorwegen Dit woord: HANSOP Kerkelijk Nieuws Geluk eerst dan met een ring van KAN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 Maart 1853 VRIJDAG 2 7 MAART 19 53 Wellicht herinneren onze lezers zich wat wij ruim een jaar geleden schreven over een ontmoeting te Heemstede met de Zwit serse operacomponist Heinrich Sutermeis- ter en mogelijk staat hun nog iets voor de geest van het artikel dat wij voordien reeds gewijd hadden aan diens vRaskolni- koff', naar aanleiding .van een muzikale lezing van deze opera in particuliere kring. Een en ander had ons de indruk gegeven, dat we in deze Zwitserse componist iemand konden zien, die in de evolutie van de opera een belangrijke rol vervult, iemand die met rasecht theaterinstinct begaafd en als kunstenaar en denker open staande voor de problemen van deze tijd de for mule zou weten te vinden om het opera genre in nieuwe, algemeen aanvaardbare banen te leiden, zoals trouwens ook ge poogd wordt, door Benjamin Britten, Carl Orff, Gian-Carlo Menotti en anderen. Onze Nederlandse Opera te Amsterdam heeft ons echter nog geen gelegenheid ge boden een van Sutermeisters composities aan de practijk te toetsen en daar het ons een geval van belang leek, zijn we verle den Zaterdag te Antwerpen in de Konink lijke Vlaamse Opera de première gaan bij wonen van „Het tovereiland" van de jonge Zwitserse meester. Enkele jaren geleden is door de K.V.O. reeds met succes Sutermeis ters „Romeo en Julia" opgevoerd. Evenals voor dit werk heeft de componist het li bretto van „Het Tovereiland" zelf samen gesteld naar gegevens van Shakespeare. Het stuk is namelijk een vrije bewerking van diens zwanezang „The Tempest" (Storm). Men zit met deze opera dus vol ledig in de sfeer van het sprookje, in het ADVERTENTIE VRIJDAG 27 MAART Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tweede concert van „Die Haerlemsche Musyckcamer", 8 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geluidsbar rière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: ..Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eer biedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De avonturen van captain Clark", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 MAART Stadsschouwburg: ..Fientje Beulemans" (Rotterdamse Comedie), 8 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geluidsbar rière", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kustwacht", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De eerbiedwaardige lichtekooi", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „De avon turen van captain Clark", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Minerva: „Er kan nog meer bij....", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Zondige levens", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. rijk der ongebreidelde fantasie, in het tij- deloze der meest krasse verbeelding, waarin alle besef der werkelijkheden opge lost wordt. Wel een groot contrast met de realiteit en haar benauwende suggesties van de „Raskolnikoff" naar het gegeven van Dostojefski! Maar de romantiek van Shakespeare schijnt het eeuwige leven te hebben en vormt tevens een rijke bron voor de opera, die toch zo graag in het romantische vaarwater dobbert, ten be lieve van het publiek dat daar lang niet afkerig van is. Ook verrassend kijkspel Met dat al is Sutermeisters „Tovereiland" een opera „a grand spectacle" geworden, die naast de hoge muzikale eisen, die zij stelt (vooral de koren hebben een buiten gewoon zware en zeer omvangrijke laak) de regie voor problemen plaatst, die slechts in modern toegeruste operatheaters op te lossen zijn. En zo is het stuk dan tevens te genieten als een verrassend kijkspel. Maar aan verrassing op muzikaal ge bied laat Sutermeister het ook niet ont breken. Direct bij het begin al. Het werk is reeds een hele lijd aan de gang eer het orkest begint mee te doen. Verre koren vormen aanvankelijk de begeleiding, waar op de toneelzang zich recitativisch ontwik kelt. Soms wordt deze ook onderbroken door korte parlando's die ongemerkt weer overgaan in gezongen recitatieven, die we wegens hun rake zegging en quasi lyrische uitbreiding beter als spreek-gezang" kun nen betitelen. Deze werkwijze komt met de nodige variatie in het stuk meermalen voor. Maar het orkest verwerft ook zijn rechten en kan zich overal in de intermezzi, tussen twee taferelen in, duchtig laten gel den, kennelijk is getracht om het melodi sche element alle kans te geven in de zang partijen en door geregelde afwisseling van stijl de belangstelling levendig te houden. Sutermeister schuwt niet in zijn parti tuur het allernaiefste volkswijsje in te lassen of melodievormen aan te wenden die sterk aan Mendelssohn doen denken. Maar als eenmaal zo'n thema er staat, kan de componist niet nalaten er variaties op te maken die een interessant muzikaal ver loop hebben. Breed aangelegde en warm-lyrische aria's ontbreken evenmin; de prachtige bariton Bert Roelants (Alonso) en de no bele bas Coen Jochem (Prospero), doch vooral ook de zeldzaam mooie sopraan An drea Nevy (Miranda), hadden aan derge lijke passages een dankbare opgave. De lichte sopraan Henriëtte Mandel, als de luchtgeest Ariël, mocht een haar passende partij vervullen. Ook de tenor Sandor Boissière (Ferdinand) kreeg zijn lyrische kansen. Sutermeister heeft bovendien het groteske en het komische element dapper uitgebuit. Het monster Caliban (ongewij zigd uit „The Tempest" overgenomen) is muzikaal zeer origineel uitgebeeld, welke treffende typering door de prestatie van de sonore bas Albert le Roy in scherp re liëf kwam te staan. De beide narrenfiguren, Trinculo en Stefano, (Marcel Ost en Frans Meesters), ook rechtstreeks aan Shake speare's werk ontleend, zorgen voor de grappige intermezzi en wel in een zeer aparte, puntige stijl. De karakteristieke behandeling van de koorgroepen (hovelin gen, matrozen, élfen, furieën, enzovoorts) is verder zo verscheiden mogelijk. Zo is de partituur van Sutermeister even kakelbont, als men het van een Shake- speare-feeërie maar verwachten kan. En men krijgt de indruk, dat de componist dat alles met gemak en handigheid heeft weten te realiseren, soms wel een beetje al te gemakkelijk, zoals bijvoorbeeld in de slot-appotheose, die lang uitgesponnen wordt op een obstinaat rhythmisch motief zonder boeiende kracht, maar dan gelukkig uitloopt op een bezielde, koraalachtige me lodie, die het in een pompeus unisono wèl doet en waarvan men de betekenis uit het voorafgaande reeds kent. Enig in tie wereld De muzikale leiding van deze première was veilig toevertrouwd aan Johannes den Hertog, die toen ik hem na afloop feli citeerde met de heerlijke klank van zijn orkest glunder ten antwoord gaf: „Onze ADVERTENTIE GOOD C mensen musiceren met hun hart!" De scè- nische montering was het werk van de regisseur Anton van de Velde, die in dit fantastische sprookje een kolfje naar zijn hand had en dan ook suggestieve toneel beelden wist te bereiken en klaarheid te scheppen in de veelheid van acterende fi guren en groepen, waaronder ook het illus tratief medewerkend ballet dient te wor den gerekend. Ten slotte zij vermeld, dat het stuk ge geven werd in een vlotte Nederlandse ver taling. De componist was bij de première aanwezig. Hij kwam rechtstreeks uit Lon den, waar op 12 dezer voor het eerst zijn „Romeo en Julia" gegeven werd, van welke uitvoering hedenavond een radio uitzending door de B.B.C. (derde program ma) gegeven wordt. Sutermeister was vol lof over de montering van zijn „Tover eiland" door de Antwerpse Ópera. Hij meende zijn indrukken te kunnen samen vatten met te zeggen, dat hij er compleet de geest van Shakespeare in weergevonden hacl. Oook uitte hij zijn bewondering over het feit dat de K.V.O. zoveel modern werk durft te geven. Opsommende dat kort ach ter elkaar een opera van Britten, één van Menotti en zijn „Tovereiland" voor het publiek gebracht werden alles met de eigen krachten van het gezelschap en volgende week een Wagnerfestival ingezet wordt (met „Parsifal" en de volledige „Ring"), kwam hij tot de conclusie dat, wat daar in Antwerpen gebeurt énig is in de wereld. We namen afscheid, doch vonden elkaar de volgende dag terug in de K.V.O. bij een opvoering van „De Consul" van Menotti. Doch hierover nog een en ander in een volgend artikel. JOS. DE KLERK Ongeschikte militaire chauffeur berecht De krijgsraad te velde-Oost heeft een 21-jarige soldaat J. G. uit Grijpskerke ver oordeeld tot een maand hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van één jaa*- en intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van een jaar omdat hij vorig jaar op de Veluiwe met een door hem bestuurde militaire auto, bij het passet en van een paard en wagen een verkeerde manoeuvre had gemaakt. Zijn auto sloeg met de laad bak tegen een boom. Een soldaat, Blom, die in de laadbak zat, werd gedood. De auditeur-militair eiste drie maanden voorwaardelijke hechtenis met, een proef tijd van twee jaar en oefende ernstige cri- tiek op het feit, dat er niet meer gebruik wordt gemaakt van het psycho-teehnisch bureau van de landmacht. Mensen als deze beklaagde zouden dan geen chauffeur zijn geworden. Hij is volkomen ongeschikt om auto's te besturen. Beklaagde zelf zeide, ernstige fouten te hebben gemaakt tijdens het rij-examen, hij was op een tram ingereden en had toch zijn rijbewijs gekregen. Beklaagdes raadsman noemde de voor opleiding van chauffeur zeer gebrekkig. Wegens tekort aan chauffeurs moest hij met dertig lesuren binnen vier maanden worden klaargestoomd. Op Zaterdag 28 Maart zal te Vught in het gemeentehuis het door Arnoud Paashuis geschilderde schilderij van Koningin Juliana tijdens een korte plechtigheid worden onthuld. De kunstschilder en glazenier Paashuis, die enige tijd geleden van het Vughtse gemeentebestuur opdracht ontving tot het schilderen van een portret werd door de Koningin op Paleis Soestdijk in de gelegenheid gesteld enige schetsen van de Vorstin te maken. De Haarlemse Kunstgemeenschap deed Donderdagavond in het Rembrandt-theater een aantal films draaien, die in de normale roulatie niet verschijnen, waaronder ..Les Dames du Bois de Boulogne" van Robert Bresson. Het aardige Franse boekje „Histoire du cinema", dat de geschiedenis van de film in kort bestek behandelt, noemt de film een essay. Die karakterisering is niet slecht gekozen. Ik zou er alleen een adjectief aan toe willen voegen: een niet geslaagd essay. Met de beste wil van de wereld heb ik in deze film van Robert Bresson, die met ,.Le journal d'un cure de campagne zich ten on-ent een naam verwierf, oeen elementen kunnen ontdekken, waarmee de fy-rn- kunst gediend zou zijn. Ik. vind de film een technisch, toneelmatig werkstuk, vervelend van sfeer decadent van inhoud en zonder dat vonkje inspiratie, dat haar zelf nog visueel aantrekkelijk zou maken. De inleider tot deze film zegt in het programma, dat het de atmosfeer is. die het karakter en de diepgang van het erin verwerkte drama bepaalt. Niet de handeling wordt op de. voorgrond geschoven. De tragedie van het menselijk conflict van „Les dames du Bois de Boulogne" is opgebouwd uit stemmingen en intonaties van reële gebeurtenissen zoals een nocturne van Chopm, een ets van Degas een impressionistisch schilderij, zegt de inleider. Daar kan men het allemaal mee eens zijn. maar de opbouw is de uitwerking nog niet en in de opbouw bleef dan ook de uitwerking van „Les dames du Bois de Boulogne steken. De geschiedenis, die Bresson in zijn film behandelt, komt neer op het volgende. Een jonge weduwe krijgt niet meer de ver langde genegenheid van haar minnaar. Ze neemt gedesillusioneerd wraak. Een danse resje uit een nachtclub brengt zij in een betere omgeving onder. Vervolgens arran geert zij een ontmoeting in het Bois de Boulogne van het meisje met de minnaar. Meerdere ontmoetingen volgen. De min naar weet niets van het verleden van het meisje. Hij wordt verliefd. Het meisje wordt het op hem. De weduwe speelt het klaar om hen met elkaar te laten trouwen. Dan pas vertelt zij de minnaar wie hij heeft getrouwd. Hij verloochent zijn lief de om die pas weer te hervatten wanneer het meisje van pure ellende dreigt te ster ven. Dit gegeven - men zal het er mee eens zijn - is niet bepaald hartverheffend, maar het kan als uitgangspunt van een zielkun dige verhandeling voldoende stof leveren voor een indringende analyse, een analyse, die u meesleept.. Het gaat hem niet zozeer om de moraal als wel om de geloofwaar digheid. De decadentie aanvaardt men dan als een realiteit, als een studie-object. Dat zat ook bij Bresson voor en vandaar mijn appreciatie met de kwalificatie essay, die ik in „Histoire du Cinema" aantrof. Bres son's film is geen vertelling in de conven tionele zin. Eerder is het een verhandeling. Hij gaat te werk met wat het programma noemt „halve tonen en ondertonen van de zielkundige schakering". Maar hij maakt de film er niet geloofwaardig mee. Hij ge bruikt ze te veel. Er zijn te veel impres sies, te veel aanduidingen, te veel sugges ties en vooral te veel onsamenhangende flitsen van gesprekken, die het woord bo ven het beeld stellen en het beeld ont krachten. De dialoog in de film is van Jean Cocteau. Dat geeft onmiddellijk te denken. Cocteau moge een veelzijdig man zijn, hij is even ijdel als groot. Hij dringt zijn dialoog voortdurend op de voorgrond, omdat hij voor de film toneel schrijft. Hij maakt zichzelf - en zijn ijdelheid - niet aan de film ondergeschikt. Zijn dialogen achtte hij kennelijk belangrijker dan de beelden van Bresson. Wel probeerde de laatste nog te redden wat te redden viel, maar hij kon zijn spel met zijn sujetten niet meer vrijelijk spelen. Hij zat vast aan het woord. Een enkele maal overweegt slechts het beeld, zoals in de nachtclub waar de weduwe het danseresje ziet en zij in haar de geschikte figuur voor haar wraakoefening herkent. Het blijft echter ook hier bij een aanduiding. De reden waarom het danseresje nu de geëigende persoon voor de revanche is verzuimt Bresson te vermelden. Zulke verzuimen zijn er meer. Wij blijven steeds vragen naar het waarom. Dat is precies de oor zaak van het mislukken van „Les dames du Bois de Boulogne". Bresson laat ons overvloedig gissen zonder de leemten te vullen. Hij komt niet verder dan een mi lieuschildering en een karakteraanwijzing, maar ons medeleven wordt niet opgewekt. Onbevredigd slaat men de loop der dingen gade. Blij dat het uit is verlaat men de bioscoop. Een film is evenwel geen dictee waarin men voortdurend de puntjes moet invullen. Zoveel zelfwerkzaamheid wordt vermoeiend en vervelend op den duur en zeker wanneer het onder- f T-i.-i i werp niet tot die macht is H t I 1 verheven, waarin het de «lil J moeite loont. Bresson gaf Vy met zijn halve tonen en ondertonen minder dan de helft en minder dan de hoogte. En om die reden kan ik zijn film niet appreciëren. Wat de andere filmpjes betreft: uit Ca nada kwam Norman McLaren met een bi zarre en excentrieke kleuren- en stre- pendans, die voor de ogen wervelde tot men er duizelig van werd. Ze had echter nog wel zoveel verband met de muziek, die zij verbeeldde, dat ze tenminste de mo gelijkheden van de pure filmtaal tot uit drukking bracht. Disney heeft het al eens gedaan in zijn „Fantasia" en voor hem de Duitse avantgarde met Richter en Rutt- mann aan het hoofd. McLaren gaat veel gedurfder te werk, buit de effecten nog meer uit en zinspeelt vooral op uw gevoel voor humor. Zijn fantasieën op enige lie deren waarin kippen een grote rol spelen zijn werkelijk even fraai als grotesk. Zij spreken van de autonomie van de film kunst en de beeldenaar, die de filmmaker is. Zij doen u zien dat het spel met vor men niet louter behendigheid is noch een tot in de perfectie gehanteerde techniek. Ik behoud er goede herinneringen aan, al zal ik u direct toegeven dat ge het niet een hele avond moet zien. Ook niet voor een tweede keer? Wel, ik zag de filmpjes voor een tweede keer en kon ze heel wat meer waarderen dan de prestatie van Bresson, wiens zielkundige mouvementen bij lange na niet door zoveel spiritualiteit werden ondersteund. P. W. Ffij^JSE Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen een bezoek aan De nemarken en Noorwegen te brengen. Het bezoek aan beide landen heeft niet in de eerste plaats ten doel de dank van het Nederlandse volk over te brengen voor de door Denemarken en Noorwegen ver leende watersnoodhulp. Het was reeds voorbereid vóór de stormvloed van 1 Fe bruari. Een bezoek aan Zweden ligt niet in het voornemen van Koningin en Prins. Waarschijnlijk zal het Koninklijk Paar op 13 Mei naar Kopenhagen gaan. Ik vind het altijd jammer zulke ge zellige woorden uit de taalschat te zien verdwijnen. Laatst noemde ik: boeze laar, thans: hansop. Sinds wij nacht hemden en daarna pyjama's zijn gaan dragen, dreigt het nachtkledingstuk voor kinderen dat wij hansop plachten te noemen in onbruik te geraken. En dan is het woord natuurlijk ook ten dode opgeschreven. Wat is nu een hansop of zoals wij eigenlijk moesten schrijven hanssop? Niet anders dan het wijde, slobberig zittende gewaad van Hans Sop, een ko mische toneelfiguur, die zijn naam ont leende aan de Franse Jean Potage. Zo heeft het Italiaanse theater zijn Pan- talone. Een dergelijke figuur is Hans Worst, eveneens een potsenmaker. Het typerende kledingstuk van Hans Sop ^kreeg nu de naam van de drager. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Utrecht C. P. K. Keizer ts Groningen en G. Visée te Kampen. TONEEL EN CABARET Dagelijks, Poesjenellenkelder Stadhuis: Het Haags marionettentheater van Don en Ly Vermeire geeft dagelijks zes voorstellin gen voor jong en oud. Begintijden: 15, 16, 17 en 20, 21 en 22 uur. „De Varkenshoe der" naar het gelijknamige sprookje van Andersen. Van Maandag 30 Maart af her haling van „De baard van koning Dago- bert" van Annie Schmidt. Zaterdag 28 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: De Rotterdamse Comedie onder leiding van Kees Brusse en Richard Flink geeft de eerste openbare voorstelling in Haar lem van „Fientje Beulemans" van Fonson en Wicheler met behalve de reeds genoem den Elly van Stekelenburg en Mieke Flink in de hoofdrollen. Zondag 29 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: De thriller „Moord bij open doek" van d' Abbes en Sherie door de Rotterdamse Comedie onder regie van Richard Flink, met Jan van der Linden en de onder Za terdag vermelde acteurs en actrices. Woensdag 1 April, Stadsschouwburg, 8.15 uur: Het Vrije Toneel speelt „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson, nog door Cor Ruys vertaald cn geregisseerd. Met Sara Heyblom, Nell Koppen, Henni Orri. Willy en Anton Ruys. Wim van den Brink, Eric van Ingen en Ton van Duin hoven MUZIEK Vrijdag 27 Maart, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Sweelinck-kwartet geeft een concert voor de leden van de vereniging Geloof en Wetenschap in de plaats van het Am sterdams Concertgebouw-kwartet. Er worden werken van Schubert, Mozart, Pijper en Ravel ten gehore gebi-acht. Vrijdag 27 Maart, Concertgebouw, 8 uur: Negende en laatste V-concert van de H.O.V. Onder leiding van Toon Verhey worden uitgevoerd de ouverture „De barbier van Sevilla" van Rossini, het Celloconcert van Dvorak cn de Zevende Symphonie van Beethoven. Solist is de in Amerika wonende Hongaarse cellist Janos Scholz. Vrijdag 27 Maart, Frans Halsmuseum. 8 uur: Concert door Die Haerlemsche Musyck camer onder leiding van Andi-é Kaart met medewerking van Jan Hesrrierg (viool) en Hans Philips (clavecimbel). Er staan wei-ken van Vivaldi, Telemann, Hellen- daal en Bach op het programma. Zaterdag 28 Maart, Ned. Herv. kerk, Bloe- mendaal, 7.30 uur: De Matthaus Passion van Heinrich Schütz wordt onder leiding van Piet Halsema uitgevoerd door de Kennemer Oratoriumvereniging. Zondag 29 Maart, Waalse kerk, 8.15 uur: Kerkmuziek door Haarlems a-capellakoor en Remonstrants Kerkkoor onder leiding van Jan D. Boeke. Uitgevoerd worden de Matthaus Passion van Schütz en werken van Pachelbel, Josquin des Prés en Bux- tehude. Medewerking verlenen de organist Adriaan Blankenstein en de zangers D. van Keulen en Kees van der Velden. Maandag 30 Maart, tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Uitwisselingsconcert door de Bel gische pianiste Pauline Marcelle. die composities van Bach. Beethoven, Schu mann en Prokofieff ten gehore brengt. Dinsdag 31 Maart, Sionskerk, 8 uur: Scho- tens Chr. Gemengd Koor geeft onder lei ding van Geert de Boer een uitvoering van de Matthaus Passion van Heinrich Schütz. Medewerkenden zijn de tenor Frans Miiller, de bariton Harm Wind, de organist Gosse Kroese en de pianist Henk Jakma. Woensdag 1 April, Concertgebouw, 7.30 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging voert de Matthaus Passion van Bach uit met medewerking van de H. O. V. en een jon genskoor onder leiding van Tom de Vries. De solisten zijn: Jo Vincent, Annie Woud, Han le Fèvre, Guus Hoekman en anderen. Het geheel wordt gedirigeerd door George Robert. Aan het orgel Piet Halsema. Donderdag 2 April, Concertgebouw, 7.30 uur: Herhaling van de Matthaus Passion dooi de C. O. V. (zie Woensdag). Ook Vrijdag 3 April, des middags om 2 uur. Dagelijks, Grote Kerk, 910 uur: De Zoge naamde ..Pantoffelconcerten". Bespeling van het Mullcr-orgel in de door gaskro nen verlichte oude St. Bavo. Maandag avond speelt Paul Chr. v. Westering. Van Dinsdag tot en met Vrijdag zijn ér geen recitals. DIVERSEN Vrijdag 27 Maart, gebouw St. Bavo. 7.30 uur: Ontspanningsavond van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen met optre den van de Beierse kapel „De Alpen jagers" en de 14-jarige zangeres Rita van Rooden, benevens de goochelaar mr. Aricro. Vrijdag 27 Maart, gebouw Domi, Overveen, 8 uur: De heer Tom de Booy houdt voor Muzen Forum een causerie met vertoning van film en projectieplaatjes over zijn expeditie naar het Andesgebergte. Zaterdag 28 Maart, De Leeuwerik, 8 uur: „De Garde" (vereniging van oud-leerlin gen der HBS-b) vertoont onder regie van Frans Hesmerg het toneelstuk „Vracht schip de Volharding" van Charles Vildrac. Na afloop bal met de Dixieland Wan derers. Zondag 29 Maart, Frans Halstheater, 10.30 uur: Vertoning van de film „Les Casse- pieds" (Zeg luister 'ns even) van Noël Noël met Nederlandse tekst door Cor Ruys, voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Zondag 29 Maart, Lido-theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de Afrikaanse expeditieplan „Wilde pracht" (Savage splendor) Zondag 29 Maart, Rembrandt-theater, 11 u.: Herhaling van de film „Eroica" over leven en werken van de componist Ludwig van Beethoven. Donderdag 2 April, Brinkmann, 8 uur: Voor de afdeling Haarlem van de studievereni ging voor „Psychical Research" spreekt dr. J, M. J. Kooy over „Kosmos en paragnosie". Elly van Stekelenburg en Kees Brusse in „Fientje Beulemans" van Fouson en Wicheler, waarvan de Rotterdamse Come die morgen de eerste openbare voorstelling in Haarlem geeft TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal, Heemstede: FLORA, internationale expositie. Thans binnen tentoonstelling van Aalsmeerse producten. Dagelijks geopend van 8.3023 uur. Frans Halsmuseum: Speciale expositie van alle aanwezige werken van Frans Hals in de tentoonstellingszaal. Des avonds kaars verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof en gevels. Geopend van 10—16 en van 2023 uur.- (Beide ingangen). Huis Van Looy: Hedendaagse schilderkunst, werken van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 1017 en op Zoondagen van 13—17 uur. Vishal, Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 15 Mei dagelijks geopend van 10—23 uur. Flora en fauna twintigduizend mijlen onder zee! Teylers Museum, Spaarne: Bloemenwe reld, schilderijen en tekeningen van meesters,uit vier eeuwen. Op werkdagen, behalve des Maandags, geopend van 10—17 uur, des Zondags van 1-317 uur. Het Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. Showroom De Koekkoek, H'stede: Werken van plaatselijke beeldende kunstenaars. Dagelijks van 10—17 uur, des Zondags van 1315 uur (Valkenburgerlaan). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Ten toonstelling van voortbrengselen van Ne derlandse Kunstnijverheid. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, op Maandag morgen gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Kunst nijverheid en bloemencomposities door Pieter van Gelder en Pieter Groeneveldt, benevens wandtapijten van de Knipscheer. Stadhuis. Grote Markt: Van 20—22 uur ge legenheid tot bezichtigen van de door kaarsenluchters verlichte grote hal. VERMAKELIJKHEDEN Vleeshal, Taveerne de Hyacinth: Iedere avond muziek door het trio John de Mol, op Donderdagen afgewisseld door dat van Jan Hofmeester. Diverse andere attracties. „Die Raeckse": Dagelijks Weens cabaret Edelweiss onder leiding van Hans Feith, met medewerking van de chansonnière Len Burdan. „Moulin Rouge" in Florapark: Dansorkest van Freddy Hull, benevens de Vijf Corona's onder leiding van Henny van Vliet en diverse variéténummers. ADVERTENTIE Trouw- en Verlovingsringen vanaf 35.per paar JUWELIER - HORLOGEE Bartel,jorisstraat 2 - Haarlem - Telef. 13004 HAARLEM. Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de aanbeste ding plaats gehad van het graven van de nog ontbrekende togteo en wegsloten en het opmaken der wegen in het droog gelegde Haarlemmermeer. Dezè werken zijn, in vijf perceelan, aangenomen door P. C. de Jong te Ameide, vcior de so ra van 232.990

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5