Boekhouder zou veertig mille verduisterd hebben „Staatszaken" van Louis Vermeuil .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Eis: anderhalf jaar Tuinbouwkunde op Ligthartschool A.R.-candidatenlijst in Haarlem Recital Nel Takken „De toverlantaarn in Heemstede Kennismaking met zes Kennemer muziekstudenten Terrein aan Houtvaart Jaarvergadering Humanitas Weens programma voor Raad van Overleg Pharmaceutische industrie in Waarderpoldcr Lezing over Israel Explosie in Wilhelmshafen Voor de kinderen Haagse Comedie Betaling abonnementsgeld per giro F. H. Proper overleden FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) VR;IJDAG 2 7 MAART 1953 HAARLEMS DAGBLAD: - :OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT Gistermiddag stond voor de Amster damse rechtbank de 35-jarige Amsterdam se vertegenwoordiger D. H. v. V. terecht, die als boekhouder bij een verffabrikant in Haarlem in de periode 19471951 ver duisteringen had gepleegd tot een bedrag van ongeveer veertigduizend gulden. De boekhouder inde verschillende be dragen contant, maar tekende op de de biteurs] ijsten aan, dat ze per bank of per giro waren overgemaakt. Hij pleegde zijn verduisteringen echter op zulk een een voudige wijze, dat deze direct zouden zijn ontdekt, indien er enige controle was uit geoefend. De verffabrikant deed pas veel later aangifte, daar hij eerst nog getracht had met de verdachte een schikking te treffen. De boekhouder zou slechts vijf duizend gulden terug behoeven te betalen en dan zou de zaak in de doofpot gestopt worden. De boekhouder wist echter het geld niet bij elkaar te krijgen en toen de afbetaling te lang duurde gaf de verf- firma de zaak aan. De verdachte ontkende het hem ten laste gelegde niet en gaf zelfs toe al het geld verbrast te hebben. De officier van Justitie, mr. H. J. van Nouhuys, noemde het iets heel bijzonders, dat de boekhouder al die tijd vry had rond gelopen en zelfs geen dag in voorlopige hechtenis had doorgebracht. Men had ech ter geen gevaar voor herhaling of ont vluchting aanwezig geacht en ook gelet op het feit, dat de daad reeds geruime tyd geleden was gepleegd. Nu kwam echter aan zijn vrijheid een tamelijk onverwacht einde, daar de Amsterdamse rechtbank tijdens de zitting van gisteren zijn onmid dellijke gevangenneming gelastte, ofschoon de officier van Justitie, die een gevange nisstraf voor de tijd van één jaar en zes maanden eiste, dit niet had gevorderd. De verdediger, mr. J. A. van Waarden beschreef in grote trekken het leven van de verdachte. Tijdens de oorlog was de boekhouder vrijwillig gaan werken in Duitsland en bij zijn terugkeer na de be vrijding werd hij geïnterneerd op grond van zijn lidmaatschap van de N.S.B. In een poging om de eenmaal ontstane te korten na zijn verduisteringen weer aan te 11 Zoals bekend is wordt er aan de Jan Ligthartschool aan de Haarlemse Boter markt bij wijze van experiment onderwijs gegeven naar een afwijkend leerprogram ma. Hier wordt meer tijd dan in het al gemeen geldende leerplan is aangegeven besteed voor het onderwijs in de practische vakken omdat deze van groot belang zijn voor de vorming van de leerlingen dezer school. Van deze vakken is de tuinbouw kunde een der belangrijkste wegens de grote opvoedkundige waarde. Onmiddel lijk bij de school is echter geen geschikt terrein voor dit doel aanwezig doch op niet te grote afstand is een perceel grond ge legen dat zeer geschikt is, namelijk het terrein gelegen ten Oosten van de zwemin richting aan de Houtvaart dat reeds enige jaren, ongebruikt ligt en een troosteloze en verwaarloosde aanblik biedt. Het as pect zal ter plaatse in hoge mate verbete ren, wanneer dit wordt ingericht als school- werktuin, wat met betrekkelijk weinig kos ten kan geschieden. Het in gereedheid brengen van dit terrein als schoolwerktuin vordert een bedrg van f 2.950.inclusief de kosten voor het plaatsen van een toe gangshek en een eenvoudige terreinaf scheiding en het verplaatsen van het bin nenkort op een der sportterreinen over compleet gerakende klcedhuis naar de nieuwe schoolwerktuin waar het kan dienst doen als bergingskeet. B. en W. achten deze uitgaaf alleszins verantwoord en stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te «tellen. In de onder leiding van de heer F. S. Noordhoff gehouden jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Maatschappelijk werk op humanisti sche grondslag „Humanitas" zijn de jaar verslagen van de secretaris en van de pen ningmeester goedgekeurd. Op deze bijeenkomst hield mejuffrouw C. P. Bal uit Overveen een inleiding over de Verenigde Naties en enige nevenorga nisaties. Vertoond werden twee films van de UNESCO, beschikbaar gesteld door de Regerings-voorlichtingsdienst. De eerste gaf een beeld van de strijd tegen de infec tieziekten en de vorderingen die mede dooi de wereld gezondheids-organisatie, op dit terrein gemaakt zijn. De ander gaf de be levenissen weer van een Mexicaanse boer. Door bemiddeling van de UNESCO wordt in vele gebieden onderwijs gegeven, waar van ook de boer geprofiteerd heeft. vullen was hij gaan gokken, maar in dé diverse speelholen verloor hij steeds meer. De verdediger bepleitte een gedeeltelijk vo.orwaardelijke straf. De rechtbank zal uitspraak doen op Donderdag 9 April. In de gisteravond gehouden algemene ledenvergadering van de Centrale A. R. Kiesvereniging is de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1 W. C. Bakker (aftr.); 2 D. A. J. Spek (aftr.); 3 L. Silvis (aftr.): 4 M. bij de Vaate; 5 mr. C. J. Verplancke; 6 J. de Haan; 7 mr. K. Heimig; 8 R. Jon ker; 9 W- Kaper; 10 M. Blom; 11 J. Vreug- denhil en 12 J. de Jong. De Haarlemse pianiste Nel Takken gaf gisteravond een recital in het Frans Hals museum onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars. Daar de Re- naissancezaal en de tentoonstellingszaal dit voorjaar moeten vrij blijven voor avondbezoek aan het museum, werd de zaal met het regentenstuk van Jan de Bray tot concertruimte ingericht. De acoustiek bleek er nog al hard te zijn, ondanks het feit dat de zaal goed gevuld was. Reeds vroeger hebben wij ervaren dat Nel Takken een pianiste is die vrij wat in haar mafs heeft. En gerekend naar het programma dat zij voor deze avond voor bereidde, is zij zich bewust heel wat te kunnen presteren. Dit programma bestond uit de tweede Franse Suite van Bach, de Duport-variaties van Mozart, „Prélude, Choral et Fugue" van Franck, de Sonate 1943 van Johanna BordewijkRoepman, een drietal stukken van Debussy en vier études van Chopin. Waarlijk geen geringe opgave! Maar wie, als de concertgeefster, niet geregeld voor het puoliek optreedt, kan wel eens last hebben van onvoorziene remmingen, die zo nu en dan kortsluitin gen veroorzaken* Dit moest mej. Takken deze avond ervaren en wij ondervonden het met haar. Maar wij constateerden toch ook, dat zij het vermogen heeft boeiend te musiceren. Haar vertolking van de acht ste variatie, het Adagio, uit het opus van Mozart getuigde wel heel sterk van een délicate muzikaliteit. En de wijze waarop zij de Sonate van mevrouw Bordewijk in terpreteerde was alleszins opmerkelijk en duidde op een goed begrip voor deze mo derne muziek. Het nobele werk van Franck kon wel wat meer uitgediept worden, maar technisch voldeed de interpretatie aan hooggestemde eisen. Iets meer bravour in de slotmaten zou intussen geen kwaad gekeund hebben. Van de Debussy's beviel ons best „Ce qu'a vu le vent d'Ouest" en van Chopin de revolutie-étude opus 10 nummer 12. Doch wat ons van heel het programma het meest frappeerde was de voordracht van de Sarabande uit de Suite van Bach en wel om dc mooie verhouding tussen de hoofdmelodie en de begeleiding, •alsmede om de zingende pianotoon van de rechterhand. Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor het gebodene en dc concertgeefster werd royaal met bloemen bedacht. JOS. DE KLERK. Voor het negende H.O.V.-concert, dat door de Raad van Overleg te Haarlem werd ge organiseerd is een geheel Weens program ma samengesteld. Hierop komen voor: de zesde Symphonie van Schubert, aria's uit zangspelen van Mozart, Johann Strauss en Franz Léhar, benevens de ouverture „Schop penvrouw" van Franz von Suppé. Als diri gent fungeert Marinus Adam. als zangsoliste de aan de Weense Staatsopera verbonden sopraan Margit Opawsky. Mondelinge toe lichtingen zullen worden gegeven door Wou ter Paap. De uitvoering heeft op Donderdag 16 April plaats in het gemeentelijk Concert gebouw. Dochteronderneming van bekende Haarlemse importfirma Er bestaan plannen om een pharmaceu tische fabriek met laboratoria te bouwen op het industrieterrein aan de Nijverheids- weg in de Waarderpoldcr te Haarlem. De gegadigde voor het terrein, dat een oppervlakte van veertienhonderd vierkan te meter heeft, is de N.V. Pharmasynthese, een dochteronderneming van de bekende handelsonderneming in pharmaceutische en chemische producten „Pharmachemie" te Haarlem, die onder meer de alleenver tegenwoordiging van het Amerikaanse Merck's concert in Nederland heeft. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld de benodigde grond tegen twintig gulden per vierkante meter te ver kopen. Bovendien krijgt de Pharmasyn these twee jaar optie op een aangrenzend terrein dat 1800 vierkante meter groot is. Het gezellige Minervatheater was gister avond goed bezet met Heemstedenaren en wellicht ook Haarlemmers, die de kas van het Nationale Rampenfonds spekten door zichzelf een pleizierige avond te bezorgen. Verantwoordelijk voor dat genoegen wa ren de leden van het H.H.V.-cabaret „De Toverlantaarn", een troepje hardwerkende amateurtonei'isten van de oudleerlingen- vereniging van de Haarlemse H.B.S. A. Hun prestaties zijn in deze omgeving en ook wel daarbuiten al eerder opge vallen, omdat het peil van beroepsartis.ten in hun op het kramtenbedrijf geïnspireerd programma „Speciale editie" vaak dicht wordt benaderd. Die perfectie is vooral het gevolg van serieuze repetities onder de deskundige lei ding van Leo van Kuiik en Bob de Buison- jé, de laatste meer dan vaardig pianist, verdienstelijk tekstschrijver en vol met de fantasierijke invallen die voor het ware cabaret onontbeerlijk zijn, Dat bleek voor al uit de voortreffelijke scène „Muziek", die hij samen met Leo van Kuijk speelde. Deze blijkt al even veelzijdig als De Bui- sonjé, maar omdat hij vaker op het po dium kwam, had men ook meer gelegen heid zwakkere punten op te merken, waar toe de conference gerekend moet worden. Die was namelijk net niet argeloos genoeg, overigens een moeilijk te bereiken ideaal wanneer men een Hoekstra of een Sonne- veld tot zijn voorbeelden heeft gekozen. Het moet ons overigens van het hart, dat de politieke grapjes nogal eenzijdig zijn en. dat de openingsscène „Filosofie over een formule" wel heel erg zwaarwichtig was en een overmaat van clichégrapjes bevatte. De nummers der mannelijke leden van het gezelschap die wij hoog noteerden wa ren vooral Sprekende lezers (Leo van Kuijk) en Brief van een lezer (Jan Goo- sens met een eigen tekst), bij de dames troffen ons Lida Dirksen met „Problemen- kind" (ook al een tekst van Van Kuijk) en vooral de twee bijdragen van Jeanne Seijf- fer: Europese samenwerking en Muur bloem. Gebaar en dictie smolten bij haar tezamen tot een zeer fijn juweeltje van voordrachtkunst, flonkerende diamanten temidden van uitbundiger teksten. Zij had bovendien minder moeite met de acoustiek dan haar medespelers, wier teksten niet altijd even duidelijk over het voetlicht kwamen. J.H.B. Gisteravond hield de heer II. Bakker uit Amsterdam voor de- Haarlemse esperantis ten een lezing over Israel. Op prettige wij ze vertelde spreker over zijn reis naar en door dat land en over de groei van deze jonge staat. Het spreekt, dat de heer Bak ker, die esperantist is, onderweg vele geest verwanten ontmoet heeft en, dat hij van de goede organisatie der esperantisten -veel profijt gehad heeft. Aan het eind van deze bi'.ienkomst dank te de voorzitter de heer Bakker voor zijn lezing; hij merkte in zijn slotwoord op, dat ook de esperantisten zulke kernen van idealisten vormen, die ook te midden van anders-georiönteerden niet zullen nalaten voor hun ideaal te werken, de invoering van het esperanto als officiële wereldhulp taal. Op 1 April zal het. 12'/ï jaar geleden zijn, dat mejuffrouw M. G. van Ommen in dienst trad bij de familie ds. P. J. Mackay, Kleverparkweg 33 te Haarlem. Enkele muzikale jongelieden, die opge leid worden tot vakmusici, hebben zich ge groepeerd onder de naam van „De Kenne mer Muziekstudenten". Bij hen hebben zich ook een paar amateurs gevoegd, wat moge lijk werd, doordat zij wat betreft techni sche ontwikkeling vrijwel op gelijke hoog te stonden als de beroepsleden. Deze Ken- nemer muziekstudenten gaven gisteravond in het Hervormd Jeugdhuis te Heemstede een concert ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In het licht der liefdadigheid wordt er vooral op kunstgebied vaak heel wat aan vaard, dat. niet door de beugel kan. Over het optreden van de muziekstudenten kon men over het algemeen wel zeggen, dat het verantwoord was, al bleven de onvolko menheden, die men bij een nog niet vol tooide opleiding verwachten kan, duidelijk merkbaar. - Zo zal de violiste Wilberna Bijvoet, die met de pianiste Nelly Groenevelt de avond inleidde met de vertolking van de Sonate in A voor viool en piano van J. S. Bach, veel aandacht moeten gaan besteden aan melodievorming. Van melodische opbouw en de daarmee samenhangende dynamiek was nog weinig te bespeuren. Haar spel bezat voor deze sonate en ook voor de trio sonate van C. P. E. Bach onvoldoende over tuigingskracht. Veel beter was haar aan deel in de uitvoering van het Trio in c voor viool, violoncel en piano van Beethoven. Hiermede kon zij aantonen, dat zij heel be hoorlijk viool speelt en dat zij openstaat voor de romantiek van deze muziek. De fluitiste Wies van Ter Tholen maak te een goede indruk met haar obligate par tij in de aria „Was Gott tut, das ist wohl- geian" van J. S. Bach en ook met de uit voering van de reeds genoemde Trio-sona te van Bachs grote zoon. Tot de beste prestaties van de avond behoorde de voor dracht van de Sonate in A voor violoncel en piano van Boccherini door de violon cellist Bert Zuidema. Deze instrumentalist hield zijn spel doorzichtig, zorgde voor een mooie toon en hield zijn voordracht rustig door evenwichtige sterkte-nuanceringen. Verdienstelijke zang liet de sopraan Nel ly Groenevelt horen. Haar dictie dient scherper te worden en de hoge tonen vra gen om afronding en om zekerheid bij de plaatsing. De'tweede vocalist was de tenor Gerard Barendsen, die onder meer drie liederen van Schubert zong. Zijn stem klonk lang niet kwaad, maar de zanger moet er voor waken zijn stem door onbe heerste emotie extra te gaan vermoeien, zoals bij het zingen van „Ungeduld". Nelly Groenevelt trad ook op als bege leidster van violiste en fluitiste. Zij deed dit vaardig en muzikaal. Berta Bonset was als begeleidster van zangeres, zanger en de violoncellist op de hoogte van haar taak. Belangrijk werk was haar opgedra gen bij het spelen van de pianopartij van Beethovens trio. Zij vervulde die opdracht slagvaardig en doorgaans correct. Ook haar solo-voordracht van de Blacksmith- variaties van Handel gaven goede ver wachtingen ten aanzien van haar artistieke en technische ontplooiing. P. ZWAANSWIJK WILHELMSHAFEN, (Reuter). In eep opslagplaats van oudé mijnen en mu nitie van het voormalige Duitse leger bij Wilhelmshafen heeft zich Donderdag een reeks zware ontploffingen voorgedaan, tengevolge waarvan 12 personen lichte verwondingen opliepen. ..Laat me los!" riep Bunkie, worstelend tegen dé maanman. Toen. werd hij werkelijk wakker! Hij keek verbaasd naar Rick, die naast het bed stond en hem stevig aan zijn arm schudde. ..Kom, luilak, sta eens op, het is al laat!" „Iiè?", zei Bunkie. „Zijn de maanmannen weg?" „Waar heb je 't nou over?", vroeg Rick. Bunkie wreef zijn ogen uit en keek rond. Hij was niet in een hol, maar in hun eigen slaapkamer, in bed. „Gelukkig", zuchtte hij opgelucht.„Dan heb ik alles maar gedroomd!" „Gedroomd?", lachte Rick. ,,Ja, dat geloof ik ook. Je praat tenminste over zulke rare dingen! Maar kom nou gauw je bed uit, anders zijn we nog te laat op school". Bunkie sprong gauw uit bed en ging zich wassen en aankleden. Onderwijl vertelde hij Rick alles over die rare maanreis, de professor met zijn ballon en de vlucht voor de kwade maanmannen. „Nou, dat is 'n rare geschiedenis!", vond Rick „Geen wonder, dat je zo te keer ging, toen ik je aan je arm schudde". „Ik had het ook nogal benauwd", gaf Bunkie toe. Wil je wel geloven dat ik blij ben, dat ik waklter ben? Het was daar niks leuk op de maan!" „Nou, we zullen ook maar niet meegaan, als we soms eens 'n eigenwijze professor ontmoeten, die ons meevraagt!", lachte Rick. Waar eens het hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort stond is thans een nieuw groot badhotel verrezen, dat geopend zal worden op 15 Mei. Het zal een modern, doch niet luxueus badhotel met café-restaurant zijn. Foto: de voorzijde van het hötel. De Haagse Comedie, dat voortreffelijke gezelschap, gaf gisteravond na des mid dags hetzelfde stuk voor de verenigde huis vrouwen te hebben gespeeld een abon nementsvoorstelling in de Haarlemse Schouwburg van het blijspel „Staatszaken" van Louis Verneuil, welke succesrijke Franse toneelschrijver onlangs in de Ver enigde Staten is overleden. Hierin heeft hij zich voor de eerste en tevens laatste keer van de Engelse taal bediend. Zijn Parijse vaudevilles van voor de oorlog be reikten ook in ons land, met name door toedoen van Cor Ruys, een zekere popu lariteit. Ook in dit geval echter heeft hij, ondanks het vreemde idioom, zijn oor spronkelijke aard niet kunnen verlooche nen, want al voltrekt de handeling zich dan ook in hoge politieke kringen te Washington, liefdesperikelen vervullen er de hoofdrol in. Het is een bijzonder aardig stuk met een zeldzaam zwak slot, zonder dat evenwel het genoegen daardoor noemenswaardig be dorven wordt. De intrige bergt nauwelijks enige verrassing en reeds bij het begin van het tweede der vijf taferelen weet iedereen de afloop van deze comedie, waarvan het thema al tientallen keren eerder is gebruikt zelfs door Nederland se toneelschrijvers. Men is tijdens de op voering dan ook eigenlijk alleen maar be nieuwd, welke listen er zullen worden ge bezigd om net gelukkige einde te bereiken. Het genoegen om de emotionele verwikke lingen wordt intussen nog verhoogd door soms buitengewoon fijngeestige dialogen. En alweer moet het als een merkwaardig heid worden geconstateerd, dat talrijke der gedebiteerde grapjes 'al herhaaldelijk in het theater hebben geklonken, doch dat men er niettemin telkens nog aangenaam door wordt verrast. Enige actuele toespe lingen op internationale problemen doen de rest om het. geheel op een enigszins af zonderlijk niveau te plaatsen en iedere overeenkomst met soortgelijke blijspelen uit te bannen. De inhoud? Een gewezen minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten bemerkt na een 16-jarige echtvereniging, dat zijn veel jongere vrouw een diepe ge negenheid heeft opgevat voor een diplo maat van haar leeftijd. Onder voorspiege ling dat zijn ongehuwde staat wel eens een ernstige belemmering voor diens poli tieke carrière zou kunnen zijn waarbij hij geen middel onbeproefd laat om hem dat reeds nu te laten voelen weet hij zijn aankomende collega ertoe over te ha len een schijnhuwelijk aan te gaan met zijn nichtje, een even bescheiden als ont wikkelde onderwijzeres, die hem tevens Uitstekend als secretaresse kan dienen. De rest behoeft hier niet verteld te worden, omdat iedereen met enige toneelervaring de-verdere gang van zaken wel raden zal. Twee perfecte rollen Als er geen watersnood was geweest, dan zouden we gisteravond bij het opgaan van het doek allemaal zijn opgestaan om de regisséiir en hoofdrolspeler Cees Laseur een hartelijke ovatie te brengen en hadden wij na afloop van de voorstelling bloemen zien opdragen en lange, van bewondering getuigende toespraken moeten aanhoren. Want het was aanvankelijk de bedoeling dat deze directeur van de Haagse Comedie met dit stuk zijn jubileum veertig jaar geleden zette hij voor het eerst een voet op de planken, waar hij vooral als leider van het Centraal Toneel zoveel lauweren oogstte als acteur zou vieren. Deze verdiende huldiging is nu uitgesteld tot het begin van het volgende seizoen. Maar ook zonder een dergelijke bijzondere aan leiding mogen wij Laseur onze warme waardering voor zijn optreden niet ont houden. Zijn oud-minister Philip Russell was een prachtige, volkomen gave en on danks zijn eigenaardige manoeuvres voort durend sympathieke creatie. Het is bijna een wonder, zoals hij met de gewoonste zinnetjes weet om te springen om er leven in te blazen en humor uit te puren. Ook zijn welsprekende, vermakelijk op de tekst vooruitlopende plastiek kan als onnavolg baar gelden en het is dan ook jammer dat de hem omringende personen toch telkens probeerden zijn brede allures over te ne men. Vooral de vertolking van de mede minnaar door Theo Frenkel, altijd wat te nadrukkelijk romantisch in zijn manier van doen en intoneren, had hieronder te lijden. Overigens leverde hij een ruim schoots voldoende vertolking. De tweede ster van de avond was Elisa beth Andersen als de vrouw, die erin slaagt haar eigen man op zich verliefd te maken. Ik aarzel niet dit een volmaakt gespeelde rol te noemen. Zij bracht een absoluut verantwoord mengsel van ingénue en ge raffineerde vrouw voor het voetlicht, ge voelig of sarcastisch al naar gelang de situatie dat vergde. Zij heeft zich onder Laseurs leiding in betrekkelijk korte tijd tot een van de eerste actrices van ons land ontwikkeld, beschikkend over een ver heugende veelzijdigheid. Naast haar kon Ann Hasekamp zich met moeite handha ven, maar het lukte haar toch, hetgeen een compliment waard is. De keuze van Peter Holland met zijn veel te jeugdige stem en houding onder de grijze pruik van de nieuwe minister was niet zo bevredigend. Hulde tenslotte voor de vlotte vertaling van Frans. Hesmerg, die de spiritualiteit van de oorspronkelijke tekst goed wist te bewa ren, Doch waarom, werd er voortdurend vap „senneter". in plaats van „senator" gesproken? Zo'n vreemde acteursgril dient nergèns toe! DAVID KONING U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daanhee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. In de leeftijd van zestig jaar is in Haar lem overleden de heer F. H. Proper, in leven ambtenaar bij het Provinciaal Elec- citeitsbedrijf van Noordholland en be stuurslid van de Haarlemse Kegelbond. Vooral in kegelkringen was de thans over ledene zeer gezien. Van de H.K.B. was hij ruim» vijfentwintig jaar bestuurslid, waar van geruime tijd als penningmeester. Te vens vervulde de heer Proper vele jaren het secretariaat van de wedstrijdcommis sie. Voor zijn verdienste voor de H.K.B. en de kegelsport werd de heer Proper tot erelid van de H.K.B. benoemd. De begrafenis is bepaald op Zaterdag 28 Maart om twaalf uur op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. Er was iets van ongerustheid in zijn walvisogen. Het toestel stond aan het an dere einde van het vertrek bij de schoor steen. Broquette nam de hoorn op: Ja, zei hij. Ja, ik ben het. Ah, goede dag. Ik heb wel bezoek, maar je kunt toch met me praten. Oh, alle d. Dat is dan in orde! Heb je het?. Nu al?. Wat? Men wil, dat het bekend wordt? Men wil, dat hij het te weten komt? Maar dat is zeer gevaarlijk, ouwe jongen! Hij luisterde een tiental seconden naar wat de ander zei. Toen: „Goed. Maar ben je op de hoogte van wat er vanmorgen is gebeurd?.... Ja, ik zou denken, dat het geluk is. 't Komt er niet op aan, in jouw plaats zou ik er weer van door gaan, voor het geval, dat iemand het op jou voorzien heeft. Dat is alles. Ja, afgesproken: die kip wordt vanavond afgeleverd. Tot ziens! Brigadier Godard staarde als gehypnoti seerd naar het kleine bewerkte glaasje, dat hij met een nadenkende blik tussen z'n vingers liet draaien. Maar hij trilde zodanig, dat Bachou meende, dat hij zijn oren zag bewegen! Hijzelf keek, achter overgeleund op zijn stoel, met een geluk zalige blik om zich heen. Er zijn altijd van die knapen, die je lastig vallen, zei de molenaar toen hij terugkwam en weer ging zitten. Zij zijn van mening, dat de aarde zal ophouden met draaien als zij.in een bochtje spu wen. Excuseer me, Monseigneur. U zei? De brigadier had een donkere blik en opende zijn mond. Monseigneur was hem voor. Wat voor belang kon Maurice Lefort hebben bij de verschrikkelijke dood van Victor op de dag na zijn huwelijk? Hij erfde, zei Jan Klaassen, en hij sprak de woorden heel langzaam en met een bijna religieuze plechtigheid uit, om dat hij een boer was, voor wie geld iets heiligs, iets van verheven aard was. Hij vervolgde: „Iedereen in Courty, behalve natuurlijk de veldwachters en de ambtenaren van de Belastingen, weet, dat het bezit van de Le- forts ongeveer 50 millioen bedraagt. Ieder een weet eveneens, dat zij voor de oorlog armer wai-en dan Job! Het fortuin is hen, zo te zeggen in de schoot gevallen. Zij die weten hoe, zijn, naar het schijnt allemaal dood. De brigadier maakte een schouderbewe ging: Praatjes! zei hij De Leforts zouden niet zo bescheiden geleefd hebben! Brigadier, antwoordde Jan Klaassen, wees zelf bescheiden in uw oordelen. In deze tijd zijn zij, die een eerlijk kapitaaltje hebben, gedwongen als armen te leven, willen zij niet door de fiscus uitgekleed worden. Anderen, die op oneerlijke wijze een groot fortuin hebben bijeengebracht, hebben nog meer te vrezen. Van hen, die hun geheim kennen bijvoorbeeld. Hij pauzeerde even. Maar toen de bri gadier er niet op inging, vervolgde hij: „Zoals alle clandestiene kapitalen, zal dit wel in dollars of in goud zijn. Het hu welijk van Victor is een verschrikkelijke slag geweest voor Maurice. Dat kon je zien. Hij trok, ondanks zichzelf, een ver slagen snuit toen men hem ermee felici teerde! Ik ken er die het opzettelijk deden om het te zien. Rosi was een meisje, door Victor uit een bar in Parijs opgevist. Zijn jongere broer zag met schrik hoe die on bekende in de buit kwam meedelen: hij dacht dat ze wel hebberig zou zijn na Vic tor aan de haak te hebben geslagen.... Zij heeft het kerkelijk huwelijk geëist, dat was hechterKortom, dat aandoen lijke huwelijk kostte Maurice vele milli- oenen als alles normaal verliep. Maar hij kende zijn broer goed, en enigszins diens aanstaande vrouw. En hij begreep dat het hem wel eens het leven zou kunnen kos ten! In sommige kringen is een ongeluk gauw gebeurd, nietwaar? De brigadier stond op, zijn stoel achter uit schuivend. -Excuseer me, mijnheer Broquette, ik moet mijn rapport maken voor het Parket komt. Dank u wel en tot ziens. Er volgde een stilte. Beledigd door dit plotselinge vertrek had Jan Klaassen zijn oogleden samen geknepen en keek nu met een weinig vriendelijke blik. Monseigneur kwam tussenbeide. Wel brigadier, zei hij op hartelijke toon, de gasgenerator van mijnheer Bro quette is defect. Ik blijf daarom nog maar even en zou die generator wel eens willen zien. Waarom? vroeg Jan Klaassen lomp. Weet u soms iets van gasgeneratoren af? Ik heb er in de oorlog een op mijn auto gehad, antwoordde Bachou. De molenaar bewaarde het stilzwijgen, terwijl hij met een schuinse blik door het raam Godard volgde tot hij bij het hek was. Hij zei tenslotte: Een kerel, die me nooit anders dan last bezorgd heeft. Ik probeer hem vrien delijk een zaak uit te leggen, waarvan hij niets begrijpt en kijk nou eens, hoe dank baar hij me ervoor is! Het is nooit goed om te proberen aan zijn pastoor een lesje te geven, zuchtte Monseigneur. Als ik u een betere methode van malen kwam verklaren, hoe zoudt u dat dan opnemen? Jan Klaassen stamelde. U, u hebt overal een antwoord op Monseigneur. Kom maar eens kijken naar mijn ketel. Hij wierp op Bachou een tamelijk vrien delijke blik, stond op en bracht zijn gast naar een loods waar een ouderwetse gas generator stond met bochtige pijpen, hier en daajjr gerepareerd met blik of zelfs met stukken vodden. De roest «vreet hem op, zuchtte Jan Klaassen. Het was toch een goede ketel, toen ik hem zeven en twintig jaar geleden heb gekocht! Hé, zei Monseigneur, ik schijn een schoonheid geweest te zijn, twee en vijftig jaar geleden, bij mijn geboorte! Jan Klaassen schaterde van het lachen, dit keer volkomen ongedwongen. Toen schoof hij zijn pet op één oor om zich met zijn pink het hoofd te krabben, terwijl hij naar Bachou een schuinse blik wierp: Slaapt u vanavond op het kasteel Vandières, Monseigneur? Nee. Ik vertrek na het middageten naar Parijs. Zo? zei Broquette. Gewapend met een pook, verdween hij in een kuil onder zijn generator. Hij pook te in het vuur. Toen riep hij: U hebt, naar het schijnt, een aardig pistooltje, Monseigneur. De baard van Bachou wipte op. Hij hield er niet van, dat men wist, dat hij ge wapend was. Dat zou een aanleiding kun nen zijn tot onwelwillende kletspraatjes voor de mensen van de kerk. Ik veronderstel, dat Lóuise, de huis houdster van de pastoor udat gezegd heeft? zei hij op droge toon. Er volgde een nieuw gepook, gevolgd door een regen van rode sintels. Zij was er blij om voor juffrouw Isa- belle, verklaarde de nog altijd onzichtbare molenaar op rustige toon. Zij gelooft, dat men het op juffrouw Isabelle voorzien heeft. Bachou bleef stil. Hij was wantrouwig. Jan Klaassen kwam weer te voorschijn, hees zich uit de gecementeerde kuil, een beetje vuiler dan. tevoren. En bent u die mening ook toegedaan? zei Bachou. Nee, zei Jan Klaassen zonder hem aan te kijken, terwijl hij met zijn laarzen schudde om de sintels eraf te laten vallen, geloven niet, maar ik ben er zéker van. Maar dan zou men de politie moeten waarschuwen! riep Monseigneur uit. Nee. De politie kan niets doen in die zaak, bromde de molenaar op een doffe, maar autoritaire toon. Spreek er vooral niet over tegen Godard! Dat zou juffrouw de Lernon in nog groter gevaar brengen. U zoudt er verantwoordelijk voor zijn! Hand erop, Monseigneur. Dit maal keken de kleine groene ogen hem midden in het gezicht. Ik zou graag een verklaring hebben van deze mysteries, zei Bachou streng. Jan Klaassen bleef hem aankijken: U komt me voor als een man, waar aan men zich kan toevertrouwen. Maar alleen juffrouw de Lernon mag u op de hoogte brengen, Monseigneur. Ik zal helaas vertrekken zonder haar terug te zien zei Bachou. De molenaar beperkte zich tot een teken van berusting. - - (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9