Geen vervolging van chauffeur of busonderneming De Rotterdamse Comedie met Moord bij open doek Druk bezochte receptie van „Eensgezindheid" Dokter F. A. J. van der Aa ter gelegenheid van zilveren jubileum hartelijk gehuldigd Candidatenlijst KVP voor de gemeenteraad Boete van f 251 voor Vermaat's Bakkerijen Matthaus-Passion van Heinrich Schütz Genie-magazijn ging in vlammen op „De Garde" speelde stuk van Vildrac MAANDAG 30 MAART 1953 7 „Lulu" van Alban Berg in Holland Festival Haarlem krijgt première van „Der Schwierige" Diefstal van oud ijzer spoedig opgehelderd Burgerlijke Stand van Haarlem Winkelsluiting en bezorging Veroordeelde gaat in hoger beroep Matthaus-Passion in Minerva-theater in de Waalse Kerk Deurwaarder A. v. d. Bosch legt zijn functie neer Naburige kruithuisjes door gunstige wind behouden Competitie-indeling voor waterpoloseizoen 1953 AUTOBUSONGELUK AALSMEERWEG Hoewel vijf van de zes banden glad afgesleten waren kan niet van ernstige schuld zvorden gesproken Nieuw schip voor de mij. Nederland Amateurtoneel Eerste cheque voor Puttershoek Bus met Ilaarlem-spelers reed in een greppel Thans 1065 vrijwilligers voor Haarlemse B.B. 99 99 De Rotterdamse Comedie onder ar tistieke leiding van Kees Brusse en Ri chard Flink, met Maurits Parser als za kelijk directeur heeft Zaterdag in de Haarlemse Schouwburg de enkele weken geleden voor de verenigde huisvrouwen gegeven voorstelling van het blijspel „Fientje Beulemans" door Fonson en Wi- cheler herhaald, die in cleze kolommen reeds met geestdriftige waardering van de speeltrant besproken werd. Met de alles zins merkwaardige thriller „Moord bij open doek" van Ingram d'Abbes en Fenn Sherie kwam dit jonge gezelschap, dat geen enkele subsidie geniet, gisteren zijn goede reputatie bevestigen. Het is echt jammer, dat maar zo weinigen van deze vermake lijke opvoering getuige zijn geweest. Het Stuk mag dan geen adembenemende hoog vlieger zijn, het is door zijn impromptu karakter bijzonder amusant en het werd met zeer veel entrain aan weerskanten van het voetlicht gebracht. Dit laatste moet men nogal letterlijk nemen, want de handeling speelt zich niet alleen op het toneel, maar ook in de toe schouwersruimte van het theater af. Het is niet de gewoonte om van een thriller de volgende dag in de courant de inhoud te verraden, te minder wanneer het geheel als een grap bedoeld blijkt te zijn, maar zoveel mag men toch wel weten, dat in dit geval een ordentelijke vertoning van een zwak toneelstuk onderbroken wordt door de centrale recherche, die een on derzoek komt instellen naar een vijf mi nuten na het begin bij open doek gepleeg de aanslag op het leven van de plaatsver vangende eerste actrice. Van dat moment af wordt de schouwburg herschapen in een soort gekkenhuis, waar iedereen beur telings en al naar gelang de omstandig heden luidkeels en binnensmonds te gelijk spreekt en klachten, bevelen en in sinuaties elkaar afwisselen. Daar het do delijk schot vermoedelijk van het balcon gelost werd, terwijl een ouvreuse om het geluid te overtreffen met veel geraas een dienblad op de grond liet vallen, staan behalve de medespelenden ook de bezoe kers onder verdenking. Voortdurend lopen er inspecteurs, doktoren en agenten door stalles en parket, aan alle kanten worden deuren geopend en dichtgesmeten door personeel en getuigen, tenslotte worden zelfs eerzame burgers gefouilleerd en dat alles omdat.... Maar nee, dat zeggen wij niet. Want in het theater geldt nog ster ker dan elders: afspraak is afspraak. Richard Flink, die ook de regie voerde, was de naar goed gebruik in steeds hevi ger radeloosheid vervallende detective, die zo helemaal niet leek op de voorstelling die men zich van een dergelijke functio naris pleegt te maken. Kees Brusse leverde een vlotte typering van de verdachte re clamechef en Wim Hoddes onderscheidde zich bijzonder als de lasteraar en verklik ker Levison, handelend uit duidelijk ge suggereerde afgunst. Een kostelijke ver schijning was de vaag én artistiekerig doende theaterdirecteur van Jan van der Linden, een zonderling individu de steeds op de onwaarschijnlijkste momenten zijn onbeholpen entrée makende bezoeker van Frits Butselaar met zijn vermakelijke plastiek. Van de vele overigen moeten ze- 1 De feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Heem- steedse muziekvereniging „Eensgezind heid", werden Zaterdagmiddag ingezet met een druk bezochte receptie in het café restaurant „Groenendaal" aan de Valken burgerlaan. De erevoorzitter, jhr. F. J. E. van Lennep, behoorde tot de eersten die de jubilerende Harmonie hun gelukwensen kwamen aanbieden, hetgeen geschiedde met een geestige speech, waarin spreker blijk gaf voortreffelijk met de historie van Heemsteeds oudste muziekvereniging op de hoogte te zijn. Hiertoe behoorde ook het Gemeentebe stuur van Héemstede, dat werd vertegen woordigd door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de wethouders A. J. van Houten en E. J. van Lent en de secretaris, de heer N. Vos. De burgemees ter complimenteerde het bestuur in harte lijke bewoordingen, waarbij hij er op wees, dat een gemeentelijke samenleving zonder muziek schier ondenkbaar is. Verder be tuigde spreker de dank van het Gemeen tebestuur voor de bereidwillige mede werking, die men bij diverse festiviteiten en andere gebeurtenissen steeds van „Eensgezindheid" mag ondervinden. Tot de particulieren die van hun be langstelling blijk gaven behoorden ook mevrouw Quarles van Ufford-Dölleman en de heer N. J. v. d. Linden. Daarnaast werd R.C.H. vertegenwoordigd door haar voorzitter, de heer K. de Geus; „Excel sior" uit Heemstede door de heer E. M. van Pel en het Heemsteeds politiecorps door inspecteur G. J. A. Dobbe, waarnaast de besturen van de buurtvereniging „Res Nova", „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek, „St. Michaël" uit Heemstede en de Haar lemse Postfanfare evenmin ontbraken. De verschillende sprekers, waarvan vele hun gelukwensen door een geschenk lieten vergezellen, werden door de heer Th. v. d. Ham als voorzitter van „Eensgezindheid" beantwoord. Tijdens deze receptie konden ook de na men der oprichters worden achterhaald. „Eensgezindheid" heeft haar ontstaan te danken gehad aan de heren Herman Pool, Nico Colijn en J. J. Dekker, waar van de laatstgenoemde tevens de eerste voorzitter is geweest. Een der oudste le den vertelde ons nog als een aardige bij zonderheid, dat de muzikanten vroeger bij een werktijd van 's morgens vijf tot des avonds acht uur minder gelegenheid voor repeteren kregen dan tegenwoordig en daarom meestal hun instrument op het werk meenamen. Het gebeurde namelijk wel eens, dat men 's avonds op de repetitie van vermoeidheid in slaap viel. Het bestuur van „Eensgezindheid" heeft verder besloten het jubileum op een be scheiden wijze te herdenken. Zo zal er waarschijnlijk in de eerste week van Juni elke avond een concert op het Raadhuis plein gegeven worden, terwijl na de Flora op een intieme feestavond in „Groenen daal" diverse jubilarissen worden ge huldigd. Het programma van het Holland Festival is, naar juist bekend wordt, uitgebreid met een belangrijk, evenement, te weten met drie uitvoeringen van het laatste werk van de in 1935 overleden Oostenrijkse componist Alban Berg, de opera „Lulu". door solisten en or kest van de Opera te Essen. leer de geestige ouvreuse van Elly van Stekelenburg en de misschien wat te wei nig opvallende diva van Mieke Verstraete nog worden genoemd. Belangrijker dan deze persoonlijke prestaties was echter de doortastende teamgeest, waardoor een ongemeen bewegelijk samenspel mogelijk werd. Laten wij hopen deze Rotter damse comedianten in dit en het volgende seizoen nog dikwijls in Haarlem te zien. Hun pittige liefde voor de toneelspeel kunst werkt aanstekelijk en wekt ver trouwen. DAVID KONING De Nederlandse Comedie geeft Zaterdag avond in Haarlem de première voor ons land van „Der Schwierige" van de dichter Hugo von Hoffmansthal, dat in de vertaling van Bert Voeten onder de titel „Een moeilijk mens" wordt opgevoerd. In Amsterdam en Den Haag zal dit stuk pas deze zomer te zien zijn, daar het in het programma van het Holland Festival is opgenomen. De regie wordt gevoerd door dr. Ludwig Berger, die zich gedurende de oorlog in Nederland heeft schuil gehouden, maar die nu weer in de grote theaters van Berlijn werkzaam is. Hij geniet ook bekendheid als maker van Duitse, Amerikaanse, Engelse en Nederlandse films. De hoofdrol in het qua sfeer veel verwant schap met het werk van Couperus vertonen de stuk wordt door Han Benlz van den Berg vervuld. Verder werken onder andere mede: Mien Duymaer van Twist, Louis Hensen, Ellen Vogel en Ton Lutz. Dokter F. A. II. van der Aa (rechts), temidden van zijn gezin, ontving van notaris B. M. Brans (links) een geschenk van de patiënten. Woorden van gelukwens en van dank heeft notaris B. M. Brans Zaterdagmiddag in een der zalen van het Krelagehuis gericht tot dokter F. A. J. van der Aa, die het feit vierde, dat hij vijf en twintig jaar geleden bevorderd werd tot arts aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Notaris Brans zeide, dat na het slagen voor het artsexamen in-Haarlem een periode van vijf en twintig jaar gesta dige arbeid is gevolgd. Men zegt wel eens, dat een zilveren jubileum niets bijzonders is als men maar blijft leven. In zijn alge meenheid is dat onjuist. Het was vijf en twin tig jaar geleden voor de heer Van der Aa een verheugend feit, toen hij zijn werkzaamhe den begon. Daarna besteedde hij op bijzon dere wijze zijn aandacht aan patiënten, waar voor een ieder waardering heeft. Namens alle patiënten wenste spreker de jubilerende arts geluk. Notaris Brans vervolgde, dat het moeilijk is woorden van dank te spreken. Hij kan het wel voor zich doen, omdat hij weet wat de dokter voor zijn gezin en hem heeft gedaan. Als hij voor anderen moet spreken dan is hij bang dat hij in zijn taak te kort zal schie ten. Dë dokter heeft meer gedaan dan onder woorden is te brengen. Hij heeft zich geheel gegeven; daarbij was hij een goed arts en tevens een voortreffelijk mens. De dokter beperkte zich niet alleen tot het voorschrij ven van een pilletje of een poeder, maar hij drong door tot de psyche van dè patiënt. Als hij enige tijd met de zieke had gesproken, dan was deze reeds voor een deel genezen. Namens alle patiënten sprak notaris Brans woorden van dank. Spreker vervolgde, dat de patiënten vaak problemen voor de dokter zijn geweest; de laatste dagen was de dokter dat voor het co mité uit de patiënten. Het was immers moei lijk een blijvend aandenken te vinden. Nota ris Brans bood een geschenk onder envelop pe aan met verzoek dat te bestemmen voor de aankoop van instrumentaria. Mevrouw Van der Aa werd" eveneens in dë hulde be- Zondag waren de leden van de Katho lieke Volkspartij in de gelegenheid deel te nemen aan de groslijststemming van de candidatenlijst voor de gemeenteraad van de K.V.P. Voor 86,5 werd het politiek advies gevolgd. De officiële candidaten lijst luidt: 1 J. A. Schippers, 2 A. J. M. Angenent, 3 J. W. Adelaar, 4 mej. A. W. H. M. Bolsius, 5 A. van der Veldt, 6 mr. dr. A. F. H. Schreurs, 7 H. Loerakker, 8 Jacq. van Velsen, 9 S. W. Balm, 10 F. W. Knape, 11 drs. F. A. Vissers, 12 H. W. van Turn hout, 13 G. Kunst, 14 A. Rood, 15 mr. J. H. A. M. van Son, 16 L. P. J. Zegwaart, 17 A. P. Looman, 18 mr. C. F. M. van Kop pen, 19 L. P. J. van Kessel, 20 F. E. Gus- tenhoven. Zondagmiddag om kwart voor één kwam een koopman in oude metalen, die een opslag plaats heeft aan de Vergierdeweg, tot de ontdekking dat een partij oud ijzer, ongeveer 8 a 900 kilogram, was verdwenen. Hij stelde de politie hiervan op de hoogte. Des avonds om zeven uur zag een rechercheur een man met een bakfiets, beladen met oud ijzer, rijden. Dit vond hij verdacht op Zondag en bovendien was het hem bekend, dat er aan gifte van vermissing van oud ijzer was ge daan. De rechercheur hield de man aan, die bekende het ijzer gestolen te hebben. De aangehoudene was de een-en-dertig jarige J. R. van der "VV., zonder beroep en zonder vaste woonplaats. HAARLEM 28 Maart 1953 GEHUWD: 28 Mrt, J. F. Laatsch en A. M. Hoekstra; W. Limburg en C. Th. Tucker- mann; H. Limburg en M. L. Tuckermann. BEVALLEN van een zoon: 27 Mrt, W. van der Pol—van der Walle; H. Brakel—Korte; S. H. L. Chr. Bakkerde Groot. BEVALLEN van een dochter: 27 Mrt, P. InpijnBloem: C. M. van der BruggeBrou wers; W. C. Th. LeuvenKlumper; A. Th. PostVerzeilberg; A. MoolenaarKoele- meijer; 28 Mrt, A. G. HeemskerkBart; J. H. Mulderde Wijman. OVERLEDEN: 26 Mrt, J. Leijendekkers— van Soest, 82 j., Timorstraat; G. A. van der Vlistvan der Putten, 57 j., Gortestraat: J. J. J. M. Le Cocq d' Armandville, 1 d., Kam- nerlaan; M. van EerdenMaier, 48 j., Nieuwe Raamstraat. 27 Mrt, H. HeinsMa- chielse, 77 j., Lange Margarethastraat; G. Dekker, 3 j., Vinkenstraat; 28 Mrt, E. Chr. M. KahmannLuger, 60 j., Dreef. trokken en haar werden bloemen aange boden. De heer J. W. M. Rijbroek, sprekende na mens het comité, zeide te weten, dat de ju bilerende arts op handwerk hoge prijs stelt. Spreker had een relief van dokter Van der Aa ontworpen en het ontwerp is in brons uitgevoerd. Dit geschenk bood hij vervol gens aan. De jubilerende arts sprak woorden van dank tot de sprekers en de patiënten, die aan het huldeblijk hadden bijgedragen, waarna een druk bezochte receptie volgde. Hedenmorgen heeft de economische po litierechter uitspraak gedaan in de zaak tegen Vermaat's Bakkerijen N.V., welk be drijf zoals door ons reeds is bericht, over treding van artikel 10 van de Winkelslui tingswet ten laste was gelegd. De uitspraak luidde conform de eis: een boete van 251 gulden. Deze boete geeft gelegenheid tot hoger beroep en naar wij van de genoemde N.V. vernamen, zal zij ook hoger beroep tegen het vonnis aantekenen. De voornaamste overweging van de rechtbank, waarop dit vonnis is gegrond, luidt dat de genoemde N.V. geen winkel bedrijf is in de zin van artikel 7 van de Winkelsluitingswet, dat er op neerkomt, dat een winkelbedrijf na sluitingstijd nog wel bestelde waren kan afleveren, indien deze vóór sluitingstijd de winkel uit zijn. Artikel 7 is niet kenmerkend voor de aard van dit bedrijf, ook al heeft het twee win kels die 5 percent van de omzet voor haar rekening nemen De zestig broodbezorgers, die uit de broodfabriek worden uitgezonden kunnen niet worden gezien, als een deel van „de vaste, levende inventaris van een winkel bedrijf", dat volgens de overwegingen van de rechtbank in art. 7 bedoeld wordt. De verdediger had vrijspraak gevraagd omdat, naar hij aanvoerde, de gedagvaarde vennootschap niet kon worden gezien als een van de in artikel 10 van de Winkelslui tingswet genoemde „andere vormen van détailhandel", dan die in winkels. Dit is, naar hij had betoogd, geen markt- of soort gelijke handel omdat er niet aan willekeu rige afnemers wordt geleverd maar in vaste klantenwijken. Gezien het feit, dat Vermaat twee win kels heeft, had de verdediger dit bedrijf als een winkelbedrijf beschouwd, waardoor ook het bepaalde in artikel zeven (levering na zessen) van kracht zou zijn. De directie van het Minerva Theater te Heemstede heeft in verband met de Stille Week haar programma enigszins in over eenstemming met het komende Paasfeest gebracht en daarom voor Dinsdag, Woens dag en Donderdag de vertoning van de „Matthaus Passion" geannonceerd, een filmwerk van Ernst Marischka. De film laat Jezus' lijden zien naar het Evangelie van Matthaus, zoals de grootste meesters van verschillende landen rrd in de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw in hun schilderijen en plastieken heb ben weergegeven. Daartoe werd een unieke verzameling filmbeelden bijeengebracht, welke de opnamen bevat van meer dan honderd schilderijen cn beeldhouwwerken van o.a. Da Vinci, Van Eijck. Rubens, Ti- tiaan. Michelangelo. Van Dijck, Bosch, Rembrandt, Teniers. Tintoretto, Dürer, Velasquez en Van de Weijden. Onder muzikale leiding van Herbert Karajan werd de begeleidende muziek, fragmenten uit de „Matthaus Passion" door het Weens Philharmonisch Orkest, met als solisten prof. Willy Boskowsky, prof. Hans Kameseh, prof. Anton Heiller en prof. Frans Schutz. Verder de beroemde koren van Wiener Sangerknaben en Wiener Singverein, ter wijl men onder de overige solisten de na men aantreft van Pllisabefh Schwarzkopf, Elisabeth Höngen, Walter Ludwig, Karl Schmitt Walter en Hans Braun Na op beide vorige Zondagavonden pas- siewerken te hebben uitgevoerd naar de Evangelisten Johannes en Lucas, respec tievelijk composities van Lechner en Schütz, wijdden Haarlems Kamerkoor en Remonstrants Kerkkoor hun derde mu ziekavond in de Waalse Kerk aan de Mat thaus-Passion van Schütz. Van de Lutherse passiemuziek van vóór Bach is die naar Matthaus van Schütz wel het meest bekend geworden, dank zij de vrijmoedige bewerking flie Arnold Men delssohn er indertijd van maakte, door de recitatieven een rhythmische vorm te ge ven overeenkomstig de geijkte oratorium stijl en aan het geheel een orgelpartij toe te voegen. Toen men er nog niet aan 'toe was de simpele eenvoud te kunnen waar deren van de Passionen van Schütz als schakel tussen de Gregoriaanse lijdensver halen van de katholieke liturgie en de weidse scheppingen van de barok, met Bach als hoogtepunt, heeft het arrange ment van Arnold Mendelssohn ongetwij feld goede diensten bewezen. Het was een aanpassing van een stijl, waarmee het pu bliek algemeen vertrouwd was en die ook de uitvoerders niet voor extra problemen stelde. Een intensief doordringen in de historie van de kerkmuziek heeft er echter toe geleid de Passionen van Schütz in hun oorspronkelijke vorm te geven, dus zonder begeleiding en in een recitatiefstijl, die het Gregoriaans zeer nabij kornt. Zodanig werd zijn Matthaus-Passion dan ook op deze Palmzondag onder leiding van Jan Boeke uitgevoerd. Of men er nu wel precies achter is om (naar de lapidaire no tatie van de componist) een verhaaltrant op te bouwen, zoals die oorspronkelijk be doeld werd, lijkt mij vrij twijfelachtig. Het gaat hier om een boeiend verhaal, dat dus ook boeiend verteld moet worden. En boeiend vertellen eist temperament en persoonlijke beleving. De noten alleen zeg gen betrekkelijk weinig, ze zien er heel nuchter uit! Maar des te belangrijker lijkt mij de taak van de vertolkers om er leven en bezieling aan te geven. Dat geldt mijns inziens zowel voor deze oude recitatief stijl als voor jongere muziek, ja, eigen lijk nog meer. Ik vond dat de recitanten hun rol wel wat al te objectief opvatten. Daarentegen wist Jan Boeke in de volkskoren vrij wat spanning te brengen. Een beter passende rust en een objectieve klank was er in een motet van Josquin des Prés, waarmee zeer mooi begonnen werd. De organist Adriaan Blankenstein uit Leiden liet zeer te waarderen vertolkingen horen van koraalvoorspelen van Pachelbel en Kindermann, die gevolgd werden door een uitvoering van het betreffende koraal. Tot besluit speelde Blankenstein met smaak de prelude van Buxtehude op „Ach Herr, mich armen Sünder". Er was veel belangstelling voor deze in teressante avond, hetgeen aantoont dat het streven van de heren Boeke en Kooy tot bevordering en verbetering van de Pro testantse kerkzang en kerkmuziek vruch ten begint te dragen. JOS. DE KLERK Na drie en dertig jaar in Haarlem als deur waarder bij de Haarlemse rechtbank werk zaam te zijn geweest legt de heer A. van den Bosch met ingang van 1 April zijn werk zaamheden neer. Op vier-en-dertig-jarige leeftijd aanvaardde hij de functie, na een groot aantal jaren werkzaam te zijn geweest op het advocatenkantoor van jhr. mr. F. W- van Styrum. Geruime tijd heeft deurwaarder Van den Bosch een kantoor gehad aan de Jansstraat; na de bevrijding verhuisde hij naar de Zijlweg. Toen de heer Van den Bosch op het advo catenkantoor werkte was hij secretaris van het hoofdbestuur van de Vereniging van klerken, werkzaam op kantoren van advoca ten en deurwaarders, welke vereniging later geworden is de Bond van personeel, werk zaam in de rechtspraktijk en van candidaat- deurwaarders. Bij zijn aftreden werd hij be noemd tot erelid. Ook was de heer Van den Bosch voorzitter ven de afdeling Haarlem. De heer Van den Bosch is voorts dertig jaar werkzaam geweest als deurwaarder bij verkopingen in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht. Op verzoek van de heer Van den Bosch wordt geen officiële afscheidsbijeenkomst gehoud-n. Van hen, met wie hij in de loop der jaren heeft samengewerkt, heeft de scheidende deurwaarder reeds afscheid ge nomen. In de uitgestrekte weilanden langs de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord is Zaterdagnacht een tussen twee kruitma gazijnen ingebouwde houten opslagloods met legermateriaal in vlammen opgegaan. Dank zij de Zuidwester storm, die de vuurzee in Noordoostelijke richting joeg, bleven de beide uit steen opgetrokken kruithuisjes gespaard. Ze stonden nauwe lijks 10 meter van de brandende loods ver wijderd. De 40 meter lange en 15 meter brede houten loods zelf, magazijn van de genie der Koninklijke Landmacht, werd geheel in de as gelegd. Hoe de brand op dit verlaten punt kon ontstaan, is tot dusverre een raadsel. In de kantoorruimte van de loods stond een kachel, doch aangenomen moet worden, dat deze niet brandde. Maréchaussées, die tijdens de blussings- werkzaamheden arriveerden, namen de terreinbewaking van de Amsterdamse po litie over en ontzegden van dat moment af de verslaggevers de toegang tot het terrein. Twee automobilisten, een dame en een heer, gaven om half drie Zondagmorgen het eerste alarm. Zij passeerden in hun wagen en zagen het vuur uit de loods slaan. Terwijl de man met zijn claxon aanhou dend signalen bleef geven, begon de vrouw aan te bellen bij een naburig café, waar men de politie opbelde. Kort daarna arriveerden enkele auto- spuiten van de Amsterdamse brandweer, die het oplaaiende vuur met zeven stralen probeerde te blussen. De houten loods brandde nochtans ge heel uit als ook het daarin opgeslagen ma teriaal. waaronder 10 artillerie-trekkers voor kanonnen. De schade zou enkele honderdduizenden guldens belopen. De competitie-indeling voor het water- polo-seizoen 1953 ziet er, wat de hoofd- en eerste klasse betreft, als volgt uit: dames, eerste klasse: HDZ. HZC, Meeuwen, Mer- wede, Robben en Zian. Heren, hoofdklasse: GZC. Haarlem, HVGB, HZPC, Meeuwen en Merwede. Heren, eerste klasse A: AZPC, HPC, Ne- reus, Robben, Rotterdam, UZSC. Heren, eerste klasse B: Neptunus (Amers foort), Neptunus (Arnhem), SVH, IJ, ZIAN en Zwemlust. Honderden kinderen uit Haarlem en om geving hebben Zondag meegelopen in de optochten voor Palmpasen. Ondanks de strafte wind ontbrak het niet aan belang stelling. De optochten waren georganiseerd door de Rooms Katholieke Vereniging voor het Gezin. In de voormiddag trokken de kinderen van verschillende speeltuinen de stad in. Een groep heeft haar attenties ge schonken aan patiënten van de Deo. Op de foto ziet men een Heemsteeds troepje voor het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Op 6 September van het vorig jaar is op de Aalsmeerweg te Amsterdam een slip pende autobus op enige wielrijders inge reden, waardoor drie van hen om het leven kwamen. Toen uit remproeven gebleken was dat het slipgevaar met deze bus op die weg in overwegende mate werd beïnvloed door de hoedanigheid van de daarop gemonteerde banden, is aan een drietal bij ui! stek des kundigen de vraag voorgelegd, of het ver antwoord was deze autobus aan het ver keer te laten deelnemen met de banden, waarvan deze op de bewuste dag voor zien was. De rechter-commissaris in straf zaken te Amsterdam deelt thans mede dat deze deskundigen van oordeel waren, dat de hoedanigheid van de in beslag genomen banden, wat. de sterkte van het canvas be treft, nog geen aanleiding gegeven zou hebben om ze voor het gebruik op de weg af te keuren, maar dat het loopvlak van vijf der zes banden zodanig glad was afge sleten dat, vooral op natte wegdekken, de kans on slippen doordaar belangrijk ver groot werd. Glad afgesleten banden en banden met ondeugdelijke loopvlakprofie- len worden eehler vaak op motorvoertui gen aangetroffen. De deskundigen waren unaniem van oor deel, dat de wijze van montage der ban den. namelijk achter alleen gladde banden en voor één goede en één afgesleten band, uit rijtechnisch oogpunt niet juist is ge weest. In aanmerking nemende dat op het ge bied van de slipgevaarlijkheid van ban den en wegdekken nog te veel onwetend heid bestaat kan echter niet gezegd wor den, dat het van betrokkenen onverant woord was met een autobus, voorzien van deze banden, aan het verkeer deel te ne men. Op grond van de resultaten van het ge rechtelijk vooronderzoek is de officier van justitie van mening, dat noch bij de chauf feur noch bij de voor het materiaal ver antwoordelijke persoon of personen bij de autobus-onderneming van een zodanige schuld kan worden gesproken, dat er ter men zouden zijn voor een strafrechtelijke vervolging. Niettemin wordt het in het algemeen be lang nodig geacht met nadruk de aandacht te vestigen op de overwegende betekenis van het loopvlak-profiel der banden voor slipgevaar. De in dit geval genomen proe van zijn zelfs voor de deskundigen ver rassend geweest. De justitie hoopt dat uit dit ongeluk le ring zal worden getrokken en dat de automobilisten, in het bijzonder de onder nemingen welke zwaar materiaal gebrui ken, in veel grotere mate dan voorheen aandacht zullen geven aan de kwaliteit van de banden en wijze van mo-ntage. Het wegdek op de Aalsmeerweg bleek bij onderzoek door het Rijkswegenlabora torium „vrij stroef" te zijn. Van de werf van A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven N.V. te Cappelle aan de IJsel is te water gelaten het motorvracht schip „Baaika", bestemd voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam. De „Banka" zal een draagvermogen heb ben van 11000 ton en bruto 9860 ton me ten. Het schip is 145 m. lang en 19.70 m. breed en zal accommodatie krijgen voor 12 passagiers. De toneelclub van „De Garde" ver eniging van oud-leerlingen van de HBS-b te Haarlem vertoonde Zaterdagavond tijdens een reünie in hotel De Leeuwerik het door Frans Hesmerg met veel gevoel voor dichterlijk-realisme geregisseerde toneelstuk „Vrachtschip de Volharding" (Le Paquebot Tenacity) van Charles Vildrac, dat nog altijd als een klein meesterwerk kan geiden en ook nu zijn uitwerking op het publiek niet miste. Het werd als eer steling van deze tot grote populariteit ge komen schrijver door Jacques Copeau in Maart 1920 in zijn Théatre du Vieux Co- lombier ten doop gehouden en later in ons land door Cor van der Lugt Melsert voor he' voe'licht gebracht. Vildrac vriend cn geestverwant van George Duhamel en Jules Romains heeft doorgaans eenvoudige mensen met hun kleine problemen en bescheiden vreugden tot hoofdpersonen van zijn spelen gemaakt. Ook in dit geval vertelt hij. gedrongen door een klaarblijkelijke sympathie, een heel ge woon verhaal: over twee typografen, die het besluit hebben genomen samen naar Canada te emigreren. Door motorschade van het schip daartoe gedwongen moeten zij twee weken wach'en in een havencafé, waar zij beiden op hetzelfde meisje het dienstertje Thérèse verliefd worden. De ondernemends!e van het. tweetal gaat er tenslotte met haar vandoor en de ander, de dromer, zal de gro'e reis alleen moeten maken. Simoeler kan het haast niet, maar Vildrac heeft op de wonderbaarlijke ma nier van een fijnzinnig kunstenaar het alledaagse een poëtische gloed verleend, waardoor de emotionele inhoud verdicht en verheven wordt. Het. is voor amateurs heel moeilijk een dergelijke sfeer op te roepen, maar in dit geval werden de spelers bijzonder gehol pen door een suggestief décor met een schilderachtige dieptewerking van Peter Warmerdam, door wiens medewerking ook enige noodzakelijke lichteffecten konden worden bereikt on een toneel, dat eigenlijk op dergeliike stukken in het geheel niet is ingesteld. Wim Groen, die er doorgaans nét tegenaan speelde, wist zich in het tweede bedrijf als de doortastende Bastien in de champagnescène voortreffelijk de Franse toon eigen te maken. De dromerige Ségard was vaak iefs te sent imenleel. Zij kregen van Lous Wessels als Thérèse charmant partij. In het bijzonder moet nog de uit muntende prestatie van de vertolker van de oude arbeider Hidoux, de gewoonte drinker met zijn eigen levensfilosofie, ge memoreerd worden. Na afloop van de korte voorstelling werd nog geruime tiid gedanst, waarbij de Dixieland Wanderers voor de muziek zorgden. Van buurtvereniging „Res Nova" Enige dagen nadat het Adoptiecomité Puttershoek officieel op het raadhuis werd geïnstalleerd, mocht de burgemeester van I-Ieemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap pard, reeds de eerste grote ehèque ten be hoeve van de geadopteerde gemeente in ontvangst nemen. Dit geschiedde Zaterdag middag eveneens op het raadhuis, waar de burgemeester het bestuur van de Buurtver eniging „Res Nova" ontving, bestaande uit de heren N. Drayer. J. van Bakel, A. Hoen derdos en A. Copini. Zoals bekend heeft cleze veraniging enige weken geleden ten bate van de noodgebieden een drietal olie- bollendagen georganiseerd," waarvan de opbrengst niet minder dan 1.199.55 be droeg. De voorzitter van „Res Nova", de heer N. Drayer, verklaarde bijzonder verheugd te zijn ditmaal eens iets op het raadhuis te mogen brengen, omdat zij anders steeds met het verzoek om een bepaalde vergun ning kwamen. De heer Drayer overhandig de daarop een ehèque ten bedrage van f 1.199.55, waarbij hij de wens uitsprak, dat ook de resterende gelden spoedig bij een zouden zijn gebracht, benodigd om de toegezegde tachtig mille vol te maken. De burgemeester noemde deze geslaagde actie vooral sympathiek, omdat het initia tief voortkwam uit een gedeelte van Heem stede, dat zeker niet de kapitaalkrachtig ste bewoners telt. Zij hadden geen genoe gen genomen met een bijdrage in een col lecte, maar zich beijverd zelf een actie te ondernemen, die gelukkig met een verblij dend succes is bekroond. De burgemeester verklaarde ten slotte, dat deze onderneming geheel in de lijn van „Res Nova" ligt, wel ke vereniging immers reeds zoveel kinde ren een groot genoegen heeft bereid. Hij aanvaardde deze chècjuo dan ook met een gevoel van grote erkentelijkheid en be tuigde de actieve vereniging, mede namens het Adoptiecomité Puttershoek, zijn wel gemeende dank. Op de Alkmaarse weg tussen Beverwijk en Castricum is de autobus met Haarlem spelers en bestuursleden - op weg naar Heerenveen - in een breede greppel naast de weg gereden, waarbij het niet veel scheelde of de bus was gekanteld. Het ongelukje, dat uiteraard de nodige schrik teweeg bracht bij de inzittenden, ontstond toen een zeventig-jarige man op de fiets door een harde windvlaag plotse ling tegen de grond viel. Met grote tegen woordigheid van geest kon de bestuurder van de bus een aanrijding nog voorkomen door het stuur om te gooien, maar kon niet meer verhoeden dat de bus van de weg af de greppel inreed, waar deze zwa re slagzij maakte. In een andere bus, die na een uur arri veerde, werd de tocht naar Heerenveen voortgezet. Zaterdag hebben zich voor de Bescher ming Bevolking in Haarlem 34 vrijwilli gers gemeld, waardoor het totaal aantal op 1965 is gebracht. Vandaag is de laatste dag van de officiële werving, maar ook daarna blijft uiteraard gelegenheid be staan om zich aan te melden. Ben Groeneveld, artistiek leider van het Nederlands Volkstoneel, zal op dringend doktersadvies voor ten minste twee maan den zijn werk moeten neerleggen. Zijn rol in „Het Woord" van Kaj Munk zal worden opgenomen door Tonny Foletta.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9