Dr. O. H. Dijkstra gehuldigd Kort en bondig Misplaatste grap GROTE KERK - Grote Markt Helios Zaterdag weer op lichtmonument Bekwaam inspecteur verlaat Haarlem JAN VAN DER PIGGE DON DIEGO Bloemendaal Amsterdamse Beurs Passiemuziek in Sionskerk .WOENSDAG 1 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Onbegrijpelijk optreden Esperanto-congres in Haarlem? Burgerlijke Stand van Haarlem G. van Sintmaartensdijk naar Nieuw Zeeland Adoptiecomité Heemstede bezocht Puttershoek Afscheidsbijeenkomst van mevrouw J. Eruyser Ouderdag bij A.A.T. in Ripperdakazerne Hannie Termeulen te gast bij Kennemer Lyceum PALACE Voetbal Programma van de schoolwedstrijden Diploma-uitreiking in de R.K. Avondnijverheids school Ondervvijzerscongres in Haarlem over aesthetische vorming Causerie voor Algemeen Nederlands Verbond door Schotens Christelijk Gemengd Koor De heer A. Duba 25 jaar controleur der belasting Dr. O. H. Dijkstra, die vandaag: vijfen twintig; jaar als bacterioloog-seroloog- patholoog-anatoom aan het laboratorium van de Gemeentelijke Geneeskundige dienst verbonden is, is tijdens een bijeen komst in de kamer van de directeur van de dienst op hartelijke wijze gehuldigd. Leden van het personeel van het labo ratorium hadden voor een aardige inlei ding van de huldiging gezorgd. Zij hadden de jubilaris van zijn woning gehaald en in een mailcoach werd de tocht naar de Nieuwe Gracht gemaakt. In costuums uit de tijd van Samuel Pickwick hadden de leden van het personeel op de wagen plaats genomen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers richtte zich het eerst tot dr. Dijkstra, die hij een veelvoudig jubilaris noemde, om dat hij verscheidene functies bekleedt, en een hooggeacht jubilaris, omdat hij zeer gezien is bij de dienst en in de gemeente. Veel heeft dr. Dijkstra gedaan voor de medische wetenschap en voor de medici en verder heeft hij er toe bijgedragen, dat het'laboratorium in betekenis is loegenn- men. Haarlem is daarop trots. Vijf en twintig jaar geleden stond men in het laboratorium nog in de kinderschoenen, maar dr. Dijkstra heeft het gemoderni seerd en uitgebreid. Als burgemeester overhandigde spreker een bronzen beeld van Bacchus en als president-regent van het Sint Elisabeths Gasthuis een geschenk. Dr. W. B. Smit, directeur van de Ge neeskundige dienst, herinnerde er aan, dat hij in Augustus 1928 van dr. Dijkstra het verzoek kreeg iets mede te delen over een patiënt in Spaarndam, waar spreker werk zaam was. Het gevolg van het contact was, dat dr. Dijkstra op het spoor kwam van verspreiding van bacillen van paratyphus B. Een koe in Spaarndam was draagster en het spoor leidde naar het Oosten van het land. Verder bracht dr. Smit in herin nering hoe dr. Dijkstra in de loop der ja ren is opgetreden bij de dienst en hoe hij geijverd heeft voor het laboratorium, dat door zijn toedoen een goede naam in het Dinsdagmiddag vertelde het hoofd van de Teylerschool in de Haarlemmerliedestraat 29, de heer J. L. Munnik, aan zijn leerlin gen, dat zij de volgende morgen om acht uur bij de school aanwezig moesten zijn om met een autobus een uitstapje naar de Flora te maken. De kinderen moesten daartoe in hun beste kleren verschijnen en zij ■dienden een mandje mee te nemen om de bloemen, die voor de vreemdelingen niet mooi genoeg meer waren", mee te nemen. De kinderen waren uiteraard bijzonder verheugd, daar de meesten van hen niet al te dikwijls van een dergelijk onver wacht tochtje kunnen profiteren en van morgen stonden zij dan ook precies op tijd klaar om te vertrekken. Zij waren echter het slachtoffer geworden van een 1 April-,.grap" en het hele ver haal bleek te zijn ontsproten uit het brein van de heer Munnik. Om de teleurstelling enigszins te verzachten werd hun een ge zellige ochtend aangeboden in het gymna stieklokaal. De Nederlandse Esperantisten Vereniging ,.La Estonto Estas Nia" heeft in samenwer- kin» met haar Haarlemse afdeling bij de Wereldbon van Esperantisten een voorstel ingediend, om de volgende zomer het Wereld congres van Esperantisten in Haarlem te houden. Alle officiële instanties hebben reeds medewerking toegezegd voor het geval zo'n congres in Haarlem gehouden zal worden. Tijdens zijn jaarlijkse vergadering in Enge land gedurende de Pasen zal het bestuur van de Wereldbond beslissen of het het Ne derlandse voorstel zal aanvaarden. ADVERTENTIE HEDENAVOND 8 UUR Ds H. S. J. KALF, Bennebroek Onderwerp: Vlam van passie in een koud heelal HAARLEM, 31 Maart 1953 ONDERTROUWD: 31 Mrt, P. Valentijn en M. J. Mekenkamp; P. A. van der Graft en L. van Roijen. GEHUWD: 31 Mrt. C. A. Sterk en W. Kühl; J. Kniep en W. Köhnke. BEVALLEN van een zoon: 27 Mrt. J. G. Tibboelde Lange; 30 Mrt, J. A. M. van Leeuwen—Nederkoorn; J. Captijn—Diks; J. Planting—Bultman; 31 Mrt, W. Spijker- Balk. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, M. J. Kleijn—van Westerhoven; 31 Mrt, J. G. Driessen—Beetz; M. Lubbersen—van Dijk. OVERLEDEN: 28 Mrt, M. W. F. A. La blans—van de Laarschot, 79 j., Barendse- straat; P. H. Gortzak, 15 j., Nachtegaal straat; 29 Mrt, W. Meulmeester—Verkruis- se n, 59 j., Kolkstraat; D. D. Büthkev, 85 j., Castelcijnstraat; 30 Mrt, M. C. van Duijn— van Aken, 66 j., Diepenbrockstraat; C. Mook- hoek—de Vos, 80 j., Leeuwerikstraat; E. C. Spruijt, 67 j.t Nassaulaan. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers bood dr. O. H. Dijkstra een bronzen beeld van Bacchus aan. land heeft. Namens het personeel van de G.G.D. bood dr. Smit een antieke kruik aan. Mejuffrouw J. Smits, hoofdanalyste van hel laboratorium en do heer J. Kruyd, ad junct-technisch ambtenaar, haalden herin neringen op uit de afgelopen jaren. Dr. Dijkstra was niet gemakkelijk, maar toch hadden zij grote waardering voor zijn per soon en zijn werk. Hij was een harde wer ker en eiste van zijn personeel, dat er ge werkt werd. Nadat de heer A. E. J. Lacomblé als col lega en namens de Schoolnrtsenrlienst ge sproken had richtte dr. Dijkstra zich tot de sprekers en bracht allen dank. Zijn me dewerkers dankte hij voor de grote steun, die hij steeds ondervonden heeft. Naar wij vernemen is gisteren besloten de Helios, die Zaterdagavond tijdens de storm van het lichtmonument op het Hout plein werd verwijderd, te herstellen en weer op zijn oude plaats te monteren. Dit kan betrekkelijk vlug jjebeuren: men hoopt Zaterdagmiddag om twaalf uur de Zonnegod weer op zijn hoge standplaats te hebben. Inmiddels vernamen wij nog, dat over de oorzaken der beschadiging en de ge volgde methode bij het verwijderen twee rapporten in de maak zijn, één van de brandweer, dat morgen aan de burge meester zal worden uitgebracht, en een van Haarlem-Lichtstad, dat onder meer gebaseerd is op de verklaringen van ir. J. de Vries, leraar aan de M.T.S., die het or nament na de sloping heeft onderzocht. Een zeer bekwaam politieman gaat Haarlem verlaten. Het is inspecteur G. van Sintmaartensdijk hoofd van de straatdienst in het ceptrum. Hij vertrekt op 17 April met de „Siba- jak" naar Nieuw Zeeland, waar een goede toekomst hem en zijn gezin, naar het zich laat aanzien, wacht. Hij heeft namelijk een aanbieding gekregen van een grote keramische industrie op het Zuidereiland om daar werkzaam te zijn als adviseur van de directie in personeelsaangelegenheden. ■In een gesprek dat wij met de scheidende inspecteur vanmorgen hadden, bleek ons, dat hij zijn land slechts node zal verlaten, maar de aanbieding was op zichzelf zo fraai, dat de heer Van Sintmaartensdijk, mede met het oog op de toekomst van zijn kinderen, gemeend heeft haar niet te mo gen afslaan. Natuurlijk hebben wij met de heer Van Sintmaartensdijk herinneringen opgehaald aan de vele zaken, die hij in de tijd dat hij aan de economische en later aan de crimi nele recherche was verbonden, tot klaar heid heeft gebracht. Zo rolde hij met zijn rechercheurs reeds spoedig na zijn komst in 1948 naar Haar lem een wijd vertakte zwendel in textiel punten op, hij bracht de dood van de schilder Oosterhof uit Haarlem-Noord tot klaarheid evenals de overval op het post agentschap in Driehuis, de moord op een verpleegster uit Naarden en de zeer inge wikkelde zaak van de brandstichting bij een fabriek van levensmiddelen aan de Gasthuisvest in Haarlem. Bij al deze zaken onderscheidde hij zich door een vaak zeer oorspronkelijke aanpak van de zaak en een scherpe verhoor techniek waaraan geen verdachte zich op den duur kon onttrekken. Zijn gróte verdiensten worden dan ook door zijn superieuren bijzonder geroemd en men voelt- zijn aanstaand vertrek dan ook als een groot, verlies voor bet gehele Haarlemse politiekorps. Ook in zijn tegenwoordige functie bij de straatdienst liet hij zich kennen als een all-round politieman allijd bereid tot hel pen, hoffelijk, maar bij. alles ook met een voortreffelijk inzicht in de verhoudingen tussen burgerij en polirie. Toen hij on 1 Anril 1948 in Haarlem kwam. was zijn faam hem uit Woerden, waar hij korpschef was, al vooruit gegaan. De heer Van Sintmaartensdijk is nu 45 jaar en bijna 25 jaar in dienst bij de politie, eerst in Maassluis, la*er in Diemen. Ziin aans'elling in Woerden dateert van 15 Juli 1935. Op 8 October 1943 gaf Rauter ondracht tot het- onmiddellijk ontslag van de heer Van Sintmaartensdiik. die de Duitsers, evenals zoveel misdadigers, weer eens te slim af was geweest. Hij werd nog dezelfde dag gearresteerd en verbleef ruim een jaar in het concentratiekamp te Amers foort. Maar Van Sin'maartensdijk was er de man niet naar om zich gauw te laten bre ken en zo keerde hij in 1945 triomferend weer in Woerden terug, want hij was voor alles een politieman in hart en nieren. ADVERTENTIE Hofleverancier Door massa-omzet en uniek inkoopsysteem BETERE SIGARENLAGERE PRIJZEN Thans brengen wij U Grote Houtstraat 81 Sumatra-Zandblad 10 cent. Tien in een doos 1. Grote Senoritas Ao. 1800 ALLEEN-VERKOOP VOOR HAARLEM PRINCESAS 10 voor 75 cent. ADVERTENTIE SARANT ROOD U/IT'DKV Dinsdag, heeft het dagelijks bestuur van het Adoptie-Comité Heemstede-Putters- hoek het' reeds eerder in ons blad aange kondigde bezoek gebracht aan de commis sie, welke te Puttershoek is gevormd ten einde een overzicht te verkrijgen op de hulp, die de inwoners van Heemstede zich voorstellen aan de slachtoffers van de stormramp te verlenen en deze dan in de juiste banen te leiden. In tegenstelling tot Heemstede, waar de taak der burgerlijke overneid en de verrichtingen van het Adopiiecomiié streng gescheiden zijn, is deze commissie in Puttershoek het eigen lijke verlengstuk van het college van B. en W. Uiteraard lag het dus geheel in de lijn, dat het comité uit Heemstede Dins dag cioor het gemeentebestuur van Put tershoek op het raadhuis aldaar ontvangen werd. Als eerste geschenk kon het comité daarbij reeds een geselecteerde hoeveel heid kleding, speelgoed en boeken aanbie den, die de inwoners van Heemstede in de eerste dagen van de ramp hebben afge staan en tot nog toe geen bestemming had den gevonden. Tijdens de besprekingen, die door beide eomite's werden gevoerd, is nog eens dui delijk onderstreept dat hierbij van de zijde der Heemsteedse inwoners geen sprake is van het beoefenen van enige liefdadigheid, doch dat zij het zich lot een eer en een plicht rekenen, de 237 gedupeerde gezin nen te -helpen op die terreinen, waar het Rampenfonds 'en de overheid nu eenmaal noodwendig te kort moet schieten. In een nader overleg, dat tussen de voorzitters van de diverse sub-commissies heeft plaats gehad, zijn de Heemsteedse plannen en de Puttershoekse wensen aan elkaar ge toetst. Doordat het dagelijks bestuur de indrukken en resultaten van dit bezoek, tijdens de hedenavond op het raadhuis te houden vergadering met het voltallige comité, aan een nadere beschouwing zal onderwerpen, zou het enigszins voorbarig zijn hierop reeds vooruit te lopen. Wel kan nu al worden medegedeeld, dat. het comité naar aanleiding van dit bezoek de overtuiging behield, dat er voor een doelmatige hulp bijzonder veel geld be nodigd zal zijn. Maar het Adoptiecomité is inmiddels met optimistische gevoelens gestart en het heeft een dusdanig vertrou wen in de Heemsteedse bevolking, dat de leden van een gunstig uiteindelijk resul taat zijn overtuigd. Tijdens de ontvangst op het raadhuis, werd het comité door de burgemeester va,n Puttershoek een bewogen hart en daad kracht toegewenst. Het comité meent, dat het de inwoners van Heemstede daaraan evenmin zal ontbreken. Vandaar dat de eerste officiële publicatie over haar ver richtingen wordt besloten met het Giro nummer 110001 van de Twentse Bank N.V. te Heemstede, waarop vanaf heden gelden kunnen worden gestort onder vermelding ten gunste van Adoptiecomité Heemstede- Puttershoek. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal heeft mevrouw J. Pruyser Melchers Dinsdagavond in het bijfcijn van een bijna voltallige kerkeraad, predikanten, kerkvoogden en talrijke gemeenteleden af scheid genomen als" sociaal werkster van de Hervormde gemeente Bloemendaal. Mevrouw Pruyser zal binnenkort naar Canada ver trekken, om zich daar bij haar kinderen en kleinkinderen te voegen. Dr. J. H. Stelma, predikant der Hervormde wijkgemeente Bloemendaal, sprak een in leidend woord, waarna mevrouw J. ten Cate Sthceman namens de contactkring dank bracht voor de goede leiding van mevrouw Pruyser. Vervolgens zong mevrouw Ten Cate, aan de piano begeleid door mevrouw A. Marree—Brandsteder, een aantal liederen, onder meer van Bach en Cath. van Rennes. Dr. Ch. de Bcus, Hervormd predikant der wijkgemeente Overveen en voorzitter van de kerkeraad. herinnerde aan het vele en mooie werk, dat mevrouw. Pluyser vooral in de oorlogsjaren heeft verricht. Men heeft er geen spijt van gehad toen men ongeveer tien jaar geleden mevrouw Pluyser in de functie van sociaal werkster der Hervormde ge meente benoemde. Verder deed zij veel pastoraal werk voor de ouden van digen. In Overveen was zij lange tijd betrokken in het werk voor de kinderen vrn de Zondagsschool. De heer J. W. Kramer haalde herinnerin gen op uit de tijd, dat hij met mevrouw Pruy ser op diaconaal gebied samenwerkte. Zijn woorden gingen vergezeld van een foto van het exterieur van de Hervormde kerk in Bloe mendaal en vrn een grote boodschappentas. Nadat de Hervormde vrouwengroep onder leiding van mevrouw Franken de scheidende functionaresse een afscheids a-b-c had toe gezongen. werd nog het woord gevoerd door de heer D. C. Reygwart, penningmeester kerkvoogd en de heer W. H. Hogenbirk na mens gemeenteleden en vrienden. Daarna maakte men een druk gebruik van de gelegenheid om persoonlijk afscheid van mevrouw Pluyser te nemen. 3-314 Neder 1.'47 A.K.U ...v Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum Vdam Rubber Holl. Amer Lijn "L Scheepv. Unie -I V A. Jeli Mij Amsterd. Bank Med. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 95 */w 161% 186% 155% 313% 89% 146% 127% 100% 84% 162% 159 161 159 40'/i« 51% 48% 69 24% 39% Vandaag wordt bij het Eerste Bataljon van het Regiment Aan- en Afvoertroepen in de Ripperda-kazerne een ouderdag gehouden ter gelegenheid van de bevordering van recruten van de lichting 19523 tot soldaten. Omstreeks elf uur vond de uitreiking v.n een vaantje plaats, dat ter beschikking is gesteld door Prins Bernhard en verbonden is aan een vier maandelijkse wedstrijd be treffende kennis van theorie en practijk tus sen de vijf pelotons. Na een nummer vrn de Drumband werden de vijf pelotons op het kazerneplein toegesproken door majoor K. van der Laan. Deze maakte het gelukkige pelotcn bekend en reikte het vaantje uit. Het is het vijfde onder leiding van de peloton-commandant P. J. Schaap. De regimentscommandant kolonel J. A. .T. van Horssen verzekerde dat, nu de periode van de basisopleiding afgesloten is, de eigen- liike taak als soldaat een aanvang neemt. Hij wenste daarbij alle pelotons geluk. Na een parade en défilé werd tezamen met de ouders een maaltijd genuttigd in de Rijbaan. Hedenmiddag vindt een exercitie-demon stratie van auto's en motoren plaats en een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen de pelotons. Ais bijzondere attracti» is bij deze gelegenheid een schiettent ingericht, die de gehele dag door bezoekers en militairen zal kunnen worden bezocht. lieden avond zal wederom voor ouders en militairen een maaltijd worden ingericht. De dae zal worden besloten mri het toneel stuk „Pygmalion" door de „Schouwspelers" In de recreatiezaal. Vanochtend in Stoop's bad In Stoop's bad te Overveen werden Woens dagmorgen de jaarlijkse schoolzwemwed- strijden gehouden van het Kennemer Ly ceum aan het einde van het tweede tri mester. Tevoren werd in de Aula van het lyceum de gebruikelijke sluiting van het trimester gehouden. Als gast was vanmorgen Hannie Termeu len aanwezig, die het op de 100 meter vrije slag met een geringe voorsprong opnam tegen de vier sterkste zwemsters van het lyceum, die deze afstand in een 4x25 meter estafette zwommen. Vervolgens gaf zij een buitengewooon leerzame demonstratie van de crawlslag in de verschillende onder delen en van de techniek van het nemen van keerpunten. Een demonstratie schoonspringen was het tweede intermezzo van het volle en door een talrijk en luidruchtig jeugdig publiek bijgewoond programma. De demonstratie werd uitgevoerd door Jan Paanakker van de zwemclub Haarlem. Na afloop van de wedstrijden heeft de rector van het Kennemer Lyceum, drs. E. van Meis, in de turnzaal de prijzen uit gereikt. De uitslagen der wedstrijden, waarvan de leiding berustte bij de beide leerkrachten in de lichamelijke opvoeding, mevrouw M. van de KlashorstVerbeek en de heer W. van der Laan, luidden: Onderbouw (le en 2e klassers). 1. 25 m. rugerawl jongens: M. Piat, 18.1; 2. 25 m. borstcrawl meisjes: I. de Boer, 16.2: 3. 25 m. vrije slag jongens: A. Brand, 15.2; 4. 25 m. schoolslag meisjes: W. Gerritsen. 21; 5. 25 m. schoolslag jongens: P. de Klerk, 19.6; Bovenbouw (3e klasse en hoger): 6. 25 m. borstcrawl jongens: H. Mellema. 13.8; 7. 25 m. schoolslag meisjes: J. Adama van Scheltema, 21; 8. 25 m. Borstcrawl meis jes: D. de Groot. 16.6; 9. 25 m. butterfly a. jongens: R. Andriesse, 15.2; b. meisjes: L. Dekker. 21.4; 10. 50 m. vrije slag jongens: J. Hofman, 31. ADVERTENTIE HET WEREL O BEKENDE BOEK OP CHARMANTE EN ONOPGESMUKTE WUZE l'ERF/LMP. vnir VRUPAG a s. Af in Openings koersen 96 161% 184% 155 313 87% 146 127% 100% 83% 162% 159 161 159 39% 51% 47% 68 24 3d Het programma van het schoolvoetbaltour- nooi voor Donderdag 2 April luidt: Afdeling B: A. H. Gerhardschool 2Bron- steeschool 1 (3.15 uur, Haarlem); Th. M. Ketelaarschool 1MTS 2 (2 uur Kleverpark weg); A. H. Gerhardschool 1Gerrit Bar- gerschool 1 (3.15 uur, Kleverparkweg). Afdeling C: Prinses Ireneschool 21ste Chr. Lyc. 1 (9.15 uur, Bloemendaal); Lorentz Lyc. 2—Coornhertlyceum 4 (10.31) uur, Bloe mendaal); Coornhertlyceum 3Lorentz- lyceum 3 (2 uur, HFC); A. H. Gerhard school 4—KI. de Vriesschool (3.15 uur, HFC); Hartenluslschool 2A. H. Gerhardschool 3 (2 uur, HFC); Th. M. Ketelaarschool 3 Bronsteeschool 2 (3.15 uur, HFC); W. Ger- tenbachschool 2—Kennemer Lyceum 2; Kon. Wilhelminaschool (3.15 uur, Kleverparkw.). Afdeling D: HBS-B 5—HBS-A 2 2 uur Noorder Sportpark); Chr. Dreefschoo! 3Th. M. Ketelaarschool 6 (3.15 uur, Noorder Sportpark); Lorentzlyceum 5KI. de Vries school 4 (2 uur, EDO); Bornwaterschoolle Centr. School 2 (3.15 uur, EDO). Afdeling E: Dr. Huëtschool—Aeneas Mackeyschool (9.15 uur, HFC); Lorentz- schoolFuhrhonschool (10.30 uur. HFC); Mr. BruchschoolW. de Zwijgerschool (9.15 uur. HFCP J. P. CoenschoolChr. school (Bl'daal) (10.30 uur, HFO; Prinsonschool— Chr. Dreefschool 4 (9.15 uur, Haarlem); LinnaeusschoolJuliana van Stolbergschool (10.30 uur. Haarlem); Weth. Westerveld- school 2Rijksleerschool (9.15 uur. Haar lem): MarnixschoolP. H. van der Ley- school (10.30 uur, Haarlem): dr. Kuyper- schooldr. Bavinkschool (Noorder Sport park); Kon. Emmaschool 2Crayenester- school (10.30 uur, Noorder Soortpark); Nas- sauschoolCorn. Houtmanschool (9.15 uur. EDO); Prof dr. Gunningsehoolv. Zegge- lenschool (10.30 uur, EDO); Julianaschool Vondelschool (2 uur, Bl'daal); Tetterode- schoolKon. Wilhelminaschool (3.15 uur, Bl'daal); FloraschoolInst. Oranje Nassau (2 uur, Schalw.weg); Frans Halsschool Doopsgezinde school (3.15 uur, Schalkwij- kerwegiTeylerschoolLinschotenschool (2 uur, Schalw.weg): Prinses Margrietschool Prins Hendrikschool (3.15 uur, Schalkwij- kerweg): BeatrixschoolNic. Bectsschool (2 uur, Schalkw.weg); Bos en Hovenschool Voorwegschool (3.15, Schalkwijkerweg). Dinsdagavond vond in het schoolgebouw aan de Kamperstraat de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de R.K. Avondnijverheidsschool van de St. J'osephsgezellen-vereniging. Van de 72 leerlingen, die de driejarige cursus gevolgd hadden waren er veertien gezakt en bij degenen, die de vijfjarige vervolgcursus hadden doorlopen waren slechts twee zit- tenblijvers. Aan 48 leerlingen kon het di ploma uilgereikt worden. De voorzitter van het bestuur van de avond-tekenschool heette de aanwezigen welkom en hij noemde in het bijzonder de ouders en de vertegenwoordigers van vele bedrijven. Hij wees er in zijn rede op, dat de ouders trots mogen zijn op hun zoons, die het gepresteerd hebben om naast hun gewone dagelijkse werk nog enkele jaren hun vrije avonden op te offeren om zo doende zichzelf op te werken tot een be kwaam vakman. De directeur van de school, de heer J. B. L. Bayens, bracht zijn dank uit aan het lerarencorps, dat onvermoeid zijn beste krachten aan het werk heeft gegeven. Hij merkte op, dat het diploma niet cadeau gegeven was en dat de jongens er elk jaar zes achtereenvolgende maanden hard had den voor moeten werken. Spreker ver klaarde, dat de witte-boorden-politiek in Nederland er toe had geleid, dat de goede vaklieden schaars geworden zijn. Het is echter strikt noodzakelijk, aldus de heer Bayens. dat de industrialisatie van ons land uitgebreid wordt en daarvoor zijn vakbekwame mensen nodig die naast de nraktiik ook de theorie onder de knie heb ben. Spreker wekte de leerlingen, die de driejarige cursus gevolgd hebben op om de vervolgcursus mee te -maken. Ook de geslaagden van de vijfjarige cursus raadde hij aan zich te specialiseren in de diverse vakken en hij meende dan ook, dat de jon gens er goed aan deden zich te abonneren op de vakbladen, zodat zij ten alle tijden bij zouden blijven. Hierna volgde de uitreiking van de diplo ma's waarbij de directeur voor elk van de tongens een kort persoon'li'k woord had. Tenslotte bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen en toen gingen de ex-leerlingen naar huis in het besef, dat zij een belang rijke periode van hun vooropleiding ach ter de rug hadden. Vandaag begint in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond het tweedaags con gres van de Bond van Scholen voor neu traal bijzonder onderwijs. 's Middags zal dr. A. van Biemen spreken over „De sociale aspecten van de aestheti sche vorming". Over de paedagogische aspecten daarvan spreekt op Donderdagmiddag mr. M. L. Stibbe, bestuurslid van de Vrije School in Haarlem. Tegelijkertijd wordt een expositie ge houden van de nieuwste uirgaven op het gebied der aesthetische vorming. De deelnemers aan het congres maken voorts verscheidene excursies (Flora, Frans Halsmuseum, Oud-Haarlem en Kennemer- duinen). Er zijn 320 congresgangers te verwach ten. Het orgaan van „De Bor.d" is deze maand aan Haarlem gewijd en bevat onder meer een welkomstwoord van wethouder D. J. A. Geluk. Het wondere water In Brinkmann hield gisteravond ir. K. W. H. Leeflang. hoofd-ingenieur van het Provinciale Waterleidingsbedrijf Noord holland een causerie getiteld „Het Wondere Water" voor de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlands Verbond. Ingenieur Leeflang ging uit van de vol gende feiten bij de behandeling van de waarde van het water en het gebrek dat eraan is over de gehele wereld. Tweederde deel van het gehele aardoppervlak bestaat uit water (1400 millioen kubieke meter). Een hoeveelheid die onuitputtelijk is, doch helaas zonder waarde. Van deze hoeveel heid bestaat namelijk 97 proeent uit zout en twee procent uit zoet water. De laatste nrocent is ent bruikbaar door allerlei stof fen. Het zoute water levert uiteraard zout. masmesii'im en wat vissen, doch beant woordt verder niet aan de behoefte van de mens. Aan zoet water is over de gehele wereld voor het maatschappelijk of industriële le ven een groot gebrek. Een procent van de hoeveelheid zoet water treft men aan in Amerika, hetgeen wil zeggen dat de rest van de wereld het moet stellen met even eens éen procent. Met behulp van lichtbeelden ging de heer Leeflang alle mogelijkheden na tot op heffing van dit gebrek. Zo zag men onder andere de pogingen tot destillatie van zoet water uit zoutwater, waar men op CuraQao bijvoorbeeld toe gedwongen is, daar dit land geen bronwater bezit. In andere delen van de wereld is dit een oplossing die te vee! geld kost (vier Hollandse guldens per kubieke meter) zodat men voortdurend nog zoekt naar nieuweNm uitkomstbren- gende wegen. Zo is men in Den Haag met name op het Bureau van het Technisch Natuurkundig Onderzoek bezig zoet water te bereiden langs electrolitische weg. Of dit uitkomst zal scheppen is nog een open vraag, daar men met dit onderzoek nog aan het begin staat. Uitvoerig ging de heer Leeflang in op de problemen waar wij in ons land op water gebied mee te kampen hebben. Hij be sprak hierbij ondermeer het Marisplan, dat zich bezig noudt met de mogelijkheid tot sluiting van de zeegaten tot en met Ame land waardoor grote oppervlakten polder land beschikbaar komen die als zoetwater reservoirs zullen kunnen dienst doen. Ten tweede zou dit de gevaren voor storm rampen aanzienlijk verminderen. BINNENLAND De commandanten der militaire divi sies, tevens bevelhebbers in de militaire afdelingen, hebben de titel van territoriaal bevelhebber gekregen. Een nieuwe indeling van het land in militaire afdelingen is in voorbereiding. Een 17-jarig meisje uit Bussum, dat op het Stationsplein te Hilversum op de bus stond te wachten, voelde eensklaps een hevige pijn in haar benen. Een onbekende bleek haar met zwavelzuur te hebben be spoten. Haar mantel, jurk en kousen wer den onherstelbaar beschadigd. In opdracht van het Goois Natuur reservaat, zijn DU W-arbeiders bezig op de heide bij het kamp Crailoo vliegdennen af te branden. Tengevolge van de hevige wind sloegen de vonken echter over op de verder gelegen hei. Ruim zes hectaren waren ver brand voordat het brandweer en militaireu gelukte het vuur te doven. Van officiële zijde is thans bevestigd dat de Koningin en Prins Bernhard een officieel staatsbezoek op uitnodiging van de hoven van Noorwegen en Denemarken aan deze landen zullen brengen. Het bezoek aan Noorwegen zal gebracht worden van 6 tot 8 Mei. dat aan Denemarken van 19 tot 22 Mei. In het gezin L. SvernnMeulenbcrg te Weert is voor de derde keer achtereen een tweeling geboren. Zes jaar geleden kwa men er twee meisjes, vier jaar geleden twee jongens on thans weer twee meisjes. Te Rotterdam is plotseling overleden ir: A. Viergever, hoofdarchitect van de ge meente Rotterdam en bekend décorontwer per. Hij ontwierp -i";cors voor het Rotter dams Toneel en de Haagse Comedie. Ir. Viergever was 51 jaar. In Den Haag, op de hoek Alexander GogelwegJohan de Witlaan heeft de Suri naamse landsregering een groot nand aan gekocht. waarin de Surinaamse diensten in Nederland, het Surinaamse planbureau, de algemene vertegenwoordiging van Suriname en het Surinaamse commissariaat in Neder land, zijn geconcentreerd. Tot nu toe waren deze bureaux op verschillende punten in de stad gevestigd. Het gerechtshof te 's Herfogcnhosch heeft, de 30-jarige arbeider J. de W. uit Tilburg, die on 31 Maart 1952 een 19-jarig meisje tussen Tilburg en'Hilvarenbeek door wurging om het leven bracht, conform het vonnis van de rechtbank te Breda, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar en ter beschikkingstelling van de regering. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 2 Anril houdt de interker kelijke jeugdbeweging Youth for Christ, afdeling Haarlem, een jeugdrally in gebouw .Tacobstraat 6. Spreker is reverend Walther Frank. Het politie-elftal van Bloemendaal heeft gisteren op het veld aan de Donkere laan een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de politie-mannen uit Wassenaar. De gasten wonnen de ontmoeting met vijftwee. Schotens Christelijk Gemengd Koor gaf Dinsdagavond onder leiding van Geert de Boer een uitvoering van de Matthaus-Pas- sion van Heinrich SchlPz in de Sionskerk te Haarlem-Noord. Men maakte gebruik van de bewerking van Arnold Mendels sohn. die er een begeleiding aan toevoeg de. Bovendien werden koraalbewerkingen ingelast van Gesius, Vulpius, Criiger, Hassler en anderen. Ook deze maken deel uit van bovengenoemd arrangement. De begeleiding geschiedde ten dele met piano, ten dele met harmonium. Dit laat ste. ofschoon vaardig bespeeld door Gosse Kroese; had beter op non-actief gesteld kunnen worden; dat zou aan de Christus partijen een veel waardiger cachet gege ven hebben. Ie4s anders zou het geweest zijn, wanneer de organist over een echt orgel had kunnen beschikken: maar dat is de nieuwe Sionskerk nog niet rijk. Fn wat de piano belreft, die had ik ook liefst niet gehoord in de volkskoren en zeker niet in de koralen. Aan Schotens Christelijk Gemengd Koor is het best toevertrouwd zowel de poly fone als de homofone koorgedeeltcn uit het werk „straal op toon" a cappclla te zingen. Een dergelijk onbegeleid vocaal ensemblesfuk kan in deze betonnen kerk, met haar klankverruimende acoustiek, bij zonder mooi klinken, vooral wanneer de klankproductie bescheiden wordt gehou den. Het zat er allemaal stevig in bij het koor en onder de bezielende leiding van Geert de Boer werd over het algemeen goed gezongen. Tot de meest frappante passages behoorden de opwindende volks koren. zoals het „Lass ihn kreuzigen" en andere. Van de koralen was het vooral de beheerste toon van „Herzlieber Jesu" die bijzonder veel indruk maakte. Maar ik herhaal: de steeds meespelende piano deed over het geheel afbreuk aan de koorklank. Daar kwam dan nog bij dat de pianist (de heer Henk Jnkma) meer met het koor meespeelde dan de bewerker voorschreef. De tenor Frans Mtiller was een voor treffelijk vertolker van de partij van de Evangelist: hij zong zuiver, met fraai ge luid, duidelijke dictie en levendige voor dracht. De bariton Harm Wind interpre teerde de Christuspartij ook alleszins ver antwoord. Hij beschikt over een mooie, goed dragende stem en verstaat de kunst om boeiend voor te dragen, zonder het verheven karakter van de partij geweld aan te doen. De kleine solo-partijen wer den verdienstelijk door de directeur en enige koorleden gezongen. Er werden enkele coupures gemaakt. Waarom toch? Om de uitvoering vijf mi nuten le bekorten? Dit lijkt ons geen aan nemelijke reden, zeker niet ten aanzien van dit Passie-verhaal, waarvan elk woord gewicht in de schaal legt. Het ware te ho pen, dat men van deze Passie-uitvoering een traditie kon maken en er dan naar zou streven het werk in zijn originele vorm te geven, desnoods met toevoeging van koralen, maar dan zonder piano begeleiding! JOS. DE KLERK Woensdag 1 April was het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer A. Duba in dienst trad bij de belastinginspectie in Haarlem en vanmorgen werd hij ter gelegenheid van dit heugelijke feit door zijn collega's en supe rieuren gehuldigd. De hoofdinspecteur sprak e jubilaris hartelijk toe en daarna volgde een reeks van geschenken, die allemaal met een toepasselijk woord werden overhandigd. De heer Duba, die op het ogenblik de functie van controleur A. vervult, dankte alle aan wezigen met een kort woord.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9