„Aesthetische vorming is een integrerend deel van onderwijs" Afbraak amusementstent geëist „Snertdag" voor Puttershoek Schoolvoetbaltournooi begonnen Kort en bondig Maria Zamora en solisten DR. A. VAN BIEMEN; Congres van neutraal bijzonder onderwijs Voor Uw Baby of a.s. Baby <ii£Wee& VOOR DE BABY Kort geding bewoners Florapark Amsterdamse Beurs Casa Blanca DONDERDAG 2 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Burgerlijke Stand van Haarlem Vier jaar geëist tegen vrouw verdacht van diefstal Haarlemse kerken morgen niet verlicht Opgraving in Santpoort Herinneringsborden voor directie Flora Tweede Paasmiddag bussen niet verder dan Flora Scheepvaart In het gebouw van de Haarlemse Kegel bond begon gistermiddag een tweedaags congres van de Bond van Scholen voor neutraal bijzonder Onderwijs in Neder land, waarop men zich speciaal bezig houdt met de aesthetische vorming bij het onderwijs. Nadat de voorzitter, mr. J. W. Schmit het congres had geopend met een toespraak, waarin hij enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van dr. Ma ria Montessori, wier streven ook in een aantal bij de bond aangesloten scholen is belichaamd, hield dr. A. van Biemen, di recteur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld, een rede over de sociale aspecten van de aesthetische vorming. „Bijna reeds sinds anderhalve eeuw is de cultuur in het leven der mensen gaan gelden als franje", zo zei deze, „het ver stand werd bij voorkeur een object van zorg en het spelelement en de kunst wer den op de achtergrond gedrongen. Wij moeten steeds meer opnemen aan parate kennis en we zijn het zelfstandig, critisch denken verleerd. Het gevolg is dat onze tijd gekenmerkt wordt door een hoge mate van levensleemte tot in de hoogste regionen van de maatschappij". Er zijn een ma'ssaficatie en een nihilisme uit ge groeid, die potentiële gevaren vormen voor een democratische samenleving. De cul tuur is alleen nog maar bekend als con sumptie, niet meer als productie. De maat schappelijke ontwikkeling heeft er, naar dr Van Biemen zeide, toe geleid dat de mens veelal zijn vrijheid, zijn keuze en zijn ver antwoordelijkheid niet meer beseft. Het spelelement is uit de cultuur verdwenen, een van de meest wezenlijke functies van de mens is daardoor verwaarloosd. Spelen noemde spreker „het aftasten van de gren zen der mogelijkheden, waardoor men zijn bestaan pas goed beleeft en het viert in de volle zin van het woord. Vroeger kon de mens dat ook in zijn werk, maar door de onvermurwbaarheid van de natuur en de maatschappij is de arbeid meer dwang gaan worden. „Waarom is aesthetische vorming noodzakelijk?" aldus de spreker. „Om van de mens weer een totale persoon lijkheid te maken, niet van zo laat tot zo laat: hoofd, van zo laat tot zo laat: handen en van zo laat tot zo laat: eet- mechanisme. Daar hebt u het beeld van de mens, zoals experimentele schilderijen het wel eens tonen: hier een hoofd, daar een hand.... enzo voort, de meest wezenlijke expressie van de uit elkaar geslagen mens van tegenwoordig. U vindt het misschien niet mooi, maar u wordt niet gevraagd uzelf mooi te vinden." Men moet de aesthetische vorming, naar spreker zeide, niet aan het onderwijs toe voegen in de zin van „eerst leren, dan spe len". Dat is niet veel meer dan een ver veeld mens een feestneus opplakken. Mu ziek op de middelbare scholen moet niet uitsluitend worden opgevat als het leren van „muziekgeschiedenis", een zóveelste krachtproef voor het verstand en het ge heugen, maar als „muziekbeoefening" in de eerste plaats. „Aesthetische vorming mag er niet bij hangen, maar moet een integrerend deel van het onderwijs gaan uitmaken", zo luidde sprekers belangrijkste conclusie, „vorming in de betekenis van zelfstandi ge ontplooiing van het mens-zijn, samen met anderen". Een harmonische combinatie van hoofd en handenarbeid zal het ook beter moge lijk maken de kloof tussen hoofd- en hand arbeiders te overbruggen. „Wanneer het aesthetisch element zo wordt ingepast in hét onderwijs, zal dit bijdragen aan de fantasie, de zelfstandigheid, het improvi- ADVERTENT1E kunt U ook 's avonds tussen 8 en 10 uur bij ons kopen. ANEGANG 46 HAARLEM HAARLEM, 1 April 1953 ONDERTROUWD: 31 Mrt, W. J. V. Aan- genendt en R. Marechal; 1 April, C. Boulo- nois en C. S. Kuipers; P. Brandt en H. E, M. Woertman; M. J. C. van Bleek en W. J. Wulffraat; M. Nagtegaal en C. M. Broier; C. J. Koek en A. Lauer; Th. van der Kolk en A. M. Jasperse; W. van Halem en A. C. van Koperen; W. J. Garritsen en W. M. van den Eijkhoff; H .F. S. Sanders en M. J. Hermans; D. Wismeijer en A. Marchand; G. K. Bauer en B. van Gulik; F. A. Verkerk en G. J. M. van Rooden; W. van den Bergh en E. M. Schroder; G. J. Oomen en J. Marsman; J. M. N. van der Sluijs en B. Steenkist; J. Coolen en S. N. Noya; A. P. Kuiper en W. M. Pauletta; W. C. de Groot en M. F. Ger- goski. GEHUWD: 1. April: A. Oldenburg en M. E. de Vries; N. Chr. de Jager en C. G. W. Stet; J. N. Los en H. Bot; H. J. Mosseveld en H. M. van Oploo; W. P. C. Haenen en A. Hottentot; F. Schooneveldt en G. Span- jer; W. Twigt en E. Nobels; M. N. H. Jan sen en A. J. Serné; W. Groenink en E. Tim- mers; H. Heuverkamp en J. II. Koomen. BEVALLEN van een zoon: 31 Mrt, M. J. W. van Duuren—de Groot: J. Camfferman de Leeuw; A. C. DietzSchaap; 1 April, E. H. van der Schaarvan Brederode; K. Wiedijk—Borger. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, C. A. Schaper—Teeuwen; 31 Mrt, W. M. Blok Hardesmeets; 1 April, U. Leyenaar— Tshebotok. OVERLEDEN: 30 Mrt, E. C. Spruijt, 67 j., Nassaulaan; 31 Mrt, J. Bakker, 65 j„ Turf markt; C. Peereboom—Meijer, 79 j., Wester- houtpark. satievermogen en het verantwoordelijk heidsbesef van de jonge generaties", be sloot dr. Van Biemen zijn rede. In de bovenzalen van de Kegelbond was een tentoonstelling ingericht van de nieuw ste onderwijsmiddelen, die op de aestheti sche vormgeving betrekking hebben en een expositie van het werk van leerlingen in dit opzicht, bijeengebracht door de drie in het district Haarlem bij de bond aange sloten scholen, de Haarlemse Montessori school, de Rudolf Steinerschool en de Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs. Des avonds werden de congressisten ver gast op een bonte avond in Brinkmann en hedenmorgen maakten zij in groepen ex cursies naar de Flora, langs de Haarlemse oudheden, naar het Frans Halsmuseum en naar de Kennemerduinen. Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank een 55-jarige vrouw te recht, die ervan verdacht werd in een tijds verloop van twee jaar ongeveer veertien maal oude alleenwonende boeren te heb ben bestolen voor bedragen van om en nabij de duizend gulden. Zij ging de advertenties na, waarin oude alleenstaande boeren om een huishoudster vroegen. Zij verklaarde verder, dat zij naar - deze mensen ging en dan vertelde dat zij „juist toevallig" op die dag haar verjaardag vierde. Het duurde dan meestal niet lang of de drank kwam op tafel en dan wist mevrouw D. de oude mannen met een smoesje de kamer uit te krijgen, zodat zij kans kreeg om geld in haar tas te stoppen. In een psychiatrisch rapport, dat over de verdachte was uitgebracht wordt ge zegd, dat de verdachte niet geheel toere keningsvatbaar is, maar de Officier van Justitie mr. B. van der Burg, was van me ning, dat deze daden zeer zeker aan de verdachte konden worden verweten. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van vier jaar met aftrek van het voorarrest en daarnaast een voorwaarde lijke straf en ter beschikking stelling van de regering. De verdediger van de verdachte, mr. H'. J. Viskil, schetste de slechte familieom standigheden van mevrouw D. en tevens vond hij, dat de Officier van Justitie te weinig aandacht had besteed aan de con clusie van het psychiatrisch rapport. Ver der wees mr. Viskil op het feit dat de ver dachte reeds tien maanden in preventieve hechtenis zit. Hij drong dan ook aan op een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 16 April. Onder het motto „Eet soep voor Putters hoek!", zullen de damesleden van het adop tiecomité Heemstede-Puttershoek, daarbij geassisteerd door een groot aantal helpsters en helpers Donderdag 9 April over Heem stede uitzwermen ten einde te trachten de ingezetenen gezamenlijk een hoeveelheid van 4000 liter erwtensoep te doen verorbe ren. Dit specifiek Nederlandse gerecht is van een voortreffelijke kwaliteit en wordt met de meeste zorg bereid, waarbij de ver koopsprijs op één gulden per liter werd be paald. Uiteraard is het batig saldo geheel voor de geadopteerde gemeente Puttershoek bestemd en het comité vertrouwt er dan ook op, dat deze actie serieus zal worden opge vat en duizenden Heemsteedse huisvrou wen dit gerecht Donderdag ook werkelijk als maaltijd zullen opdienen. Dit was een der besluiten, welke Woens dagavond door het voortvarende adoptie comité Heemstede-Puttershoek genomen werd; voortvarend, omdat men reeds één dag na de eontactreis naar Puttershoek op het Heemsteedse raadhuis in vergadering bijeen kwam. Het comité wenst deze acties voor alles een waardig karakter te ver lenen; dus met bewuste uitschakeling van elke methode die naar bedelarij zou zwe men. Men zal pogen de benodigde gelden te verkrijgen door middel van toneel- en filmvoorstellingen, concerten, sport-evene- menten, verkoop-acties, etc., zodat het comité een beroep doet op de medewerking van alle Heemsteedse verenigingen, die zich ieder op hun terrein voor Puttershoek bij zonder verdienstelijk kunnen maken. Elk bestuur wordt dan ook verzocht de adres sen van het secretariaat zo spoedig moge lijk bekend te willen maken aan de secre taris van het adoptiecomité, de heer W. M. van Hengelaar, Alb. Thijmlaan 53, Heem stede, telefoon 26956. Inmiddels zijn reeds twee voorstellingen ten bate van Puttershoek definitief vast gesteld. De eerste is een filmavond op Woensdag 22 April in het Minerva Theater, waarbij het volledige journaal van Poly goon over de stormramp zal worden ver toond, gevolgd door de beide vermaarde films van de Nederlandse cineast Herman van der Horst: „Het schot is te boord" en „Langs ongebaande klingen". Niet minder attractief is de toneelavond op Woensdag 6 Mei, ter gelegenheid waar van het gezelschap Johan Kaart de eerste opvoering in Heemstede verzorgt van het amusante blijspel „De vier Müllers". Ten aanzien van deze en nog volgende voorstel lingen werd besloten geen enkele actie op Zondag te ondernemen. Verder zullen een bonbon-schaaltje en lepeltjes worden aangemaakt, gedecoreerd met de wapens van Heemstede en Putters hoek, welke tegen een prijs van respectie velijk 2,50 en 1,50 verkocht kunnen worden. Het ligt in de bedoeling hiervoor een kleine stand bij het station Heemstede- Aerdenhout en in het postkantoor in te richten, terwijl de comitéleden zich even eens met de verkoop zullen belasten. Mr. J. H. Ekering heeft vanmorgen, tijdens de behandeling van een kort geding, aan de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken, namens een aantal omwonenden van het Florapark, verzocht, de gemeente Haarlem te verplichten de tent „Le Moulin Rouge" af te breken of anders het slui tingsuur te vervroegen en te bevorderen, dat het lawaai buiten de tent minder hoor baar wordt. Daarna heeft mr. J. van der Hoeven, optredend namens de gemeente, opgemerkt dat de gemeente geen eigenares is van de tent, dat het bepalen van het sluitingsuur door de burgemeester geschiedt en dat de politie waakt tegen overlast van lawaai. Mr. Ekering zeide, dat de bewoners de gang van zaken betreuren, omdat zij liever geen actie tegen de overheid willen voe ren. De overheid werkt energiek aan het organiseren van de feesten ter gelegenheid van de Flora en dat streven dient gesteund te.worden. Het gaat hier echter over de kermistent, zoals spreker die noemde, in het Florapark. De exploitatie van de tent vormt een onderdeel van de feestelijk heden. Helaas is de gemeente in deze zaak te ver gegaan. Zonder enig overleg met de omwonenden is de tent opgesteld. Op een nacht kwam onverwacht materiaal aan, mogelijk moest dit heimelijk voor de be woners geschieden. Na de opening van de tent op 17 Maart begon de schending van de cultuur en van de natuur. De exploitant heeft vele bevoegdheden waartegen de gemeente blijkbaar weinig kan doen. Mr. Ekering betoogde, dat de Haarlemse politieverordening overtreden wordt. Kort voor de opening van de tent maakte de politie proces-verbaal op tegen personen die op het gras liepen. Na de opening van de ten» liet de gemeente toe, dat de gras vlakte vernield werd. Verder is het ver boden overmatig lawaai te maken. Lawaai maken wordt thans ook toegestaan. De ge meente geeft daarom, volgens mr. Eke ring, een slecht voorbeeld. Waarom moet de tent in het Florapark staan? Is er geen andere plaats, bijvoorbeeld het terrein aan de Wagenweg in de Hout? Als de tent blijft dan hebben de bewoners zestig da gen last van het lawaai en ondervinden andere moeilijkheden. Vervolgens betoogde pleiter, dat het plaatsen van de tent in strijd is met de be stemming van het Florapark. De gemeente heeft in koopakten, welke sedert 1770 da teren, bepaald wat er met het vroegere Hazenpatersveld moet geschieden. Aangezien het de bewoners niet gelukt is tot overeenstemming te komen vroeg mr. Ekering aan de overschrijdende activiteit van de gemeente paal en perk te stellen. Moet Haarlem een mausoleum worden? Mr. J. van der Hoeven, het woord voe rende namens de gemeente, betoogde, dat er in andere delen van de stad bewoners hinder hebben van de markt of van de ker mis. Als de eis toegewezen zou worden is bet niet uitgesloten, dat er meer korte gedingen aan de orde komen om de mark ten en de kermissen te verplaatsen. De bewoners van het Florapark willen mis schien van Haarlem een mausoleum ma ken, waar de rust van het graf heerst. Tijdens het houden van een tentoonstel ling, als de Flora er een is, is het te ver wachten, dat er vele vreemdelingen naar Haarlem komen. In Haarlem is het initia tief genomen de vreemdelingen te ont vangen. In de gewone zaken was onvol doende ruimte om de gasten te ontvangen en daarom zijn andere maatregelen ge troffen. Een er van was het oprichten van een tent in het Florapark. De gemeente was daarbij niet door gouddorst bevangen. Schoorvoetend heeft zij toestemming ver leend het Florapark te gebruiken. Het is te begrijpen dat de bewoners het minder prettig vinden doch een andere plaats is er in de gemeente niet te vinden. Vele mo gelijkheden zijn onderzocht. De tent staat er tijdelijk en het Florapar.': zal binnen kort weer in orde worden gemaakt. Het park hoort van de gemeente die er mee kan doen wat zij wil. Dat geeft de bewo ners weinig voldoening maar het kan niet anders. Mr. Van de Hoeven zeide verder dat er geen servituut bestaat en de gemeente heeft geen enkele verplichting het Flora park te bestemmen zoals de eisende partij wenst. Gevraagd is, dat de gemeente de tent zal afbreken. Dat kan niet bepaald worden omdat zij geen eigenaresse is. Aan de expolitant zou misschien de eis gesteld kunnen worden. Vervroegen van het slui tingsuur kan de rechter niet. Dit geschiedt door de burgemeester die voor alle in richtingen het sluitingsuur op twee uur bepaald heeft. De politie waakt er voor, dat het geluid buiten zo min mogelijk hoor baar is. Mr .Van der Hoeven deelde nog mee, Woensdag promoveerde te Leiden op het proefschrift, getiteld „The aircraft comman der in commercial air transportation", de heer M. S. Kamminga, werkzaam bij de KLM afdeling General Operations. Dr. Kamminga zal binnenkort naar Indonesië vertrekken, waar hij een functie zal aanvaarden bij de Garuda Indonesian Airways. De heer J. J. van Balkom, onder-directeur K.L.M. en Chef General Operations, wenst dr. Kamminga en zijn echtgenote geluk. Wegens de Goede Vrijdag zullen de gebou wen van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, de Grote of St. Bavo Kerk, de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk morgenavond niet worden verlicht. Het stadhuis zal 's avonds niet voor het publiek toegankelijk zijn. Naar wij vernemen zal van 7 tot en met 11 April een opgraving plaats vinden van een inheemse nederzetting uit de ijzertijd te Santpoort-dorp. Dit onderzoek geschiedt onder auspiciën van de Rijksdienst voor het bodemkundig onderzoek te Amersfoort en staat onder leiding van de heer B. J. VVieland Los te Haarlem. Door de kunstaardewerkfabrieken „Regina" te Gouda zijn honderd herinneringsborden aan de Flora 1953 vervaardigd in Delfts Blauw, waarvan het eerste genummerde exemplaar aan de directie van de Flora werd aangeboden. Dit geschiedde in de ont vangkamer van de voorzitter, in aanwezig heid van het voltallige bestuur, dat zich met deze fraaie herinnering bijzonder ingenomen toonde. De directie van de N. Z. H. deelt mede, dat wegens het te verwachten drukke bezoek aan de Flora en aan de voetbalwedstrijd R. C. H-E. D. O., de trajeten Valburger pleinJavalaan (De Glip) op tweede Paasdag tussen ongeveer 14.00 uur en ongeveer 17.30 uur, niet zullen worden bereden. De eindpunten van lijn 1 en 2 worden tij delijk verlegd naar het Valkenburgerplein. Aankondigingen zijn aangebracht op de haltepalen langs de hierboven bedoelde tra jectgedeelten. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 95 Va 95% A.K.U 162 162% 183% 185 Philips Gloeil. 155 156 Kon. Petroleum 312% 313% Vdam Rubber 88% 89% Holl. Amer. Lijn 145% 145% N. Scheepv. Unie 127% 128 H.V.A 100% 101% 84% 84% Amsterd. Bank 162% 162% Med. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 161 161 Twentsche Bank 159 159 Anaconda Copper 395/ie 40 Bethlehem Steel 5D/is 51 Republic Steel 47 47% 68% 68 23l5/j6 24% 38% 39 dat binnenkort drieduizend Amerikaanse militairen in de tent zullen eten. Een an dere gelegenheid bestaat er niet voor. Plei ter vroeg de vordering af te wijzen. De president bepaalde de uitspraak op Dinsdag 7 April om elf uur. Een moment uit de schoolwedstrijd tussen de Haarlemse Montessorischool en de Chr. Huygensschool. Laatstgenoemde school won met een-nul. Maar dat had heel wat voeten in de aarde. Voor de rust toen de win naars de wind in de rug hadden werd het enige doelpunt van de wedstrijd ge scoord, waarna de leerlingen van de Mon tessorischool in de tweede helft alle moge lijke moeite deden gelijk te maken. Geluk ken deed dat niet-, ondanks het feit dat hun een strafschop werd toegewezen, 't Bleef dus een-nul. Aagtekerk, 1 April v. Adelaide te Melbourne. Agatha, 31 v. Soerabaja n. Balikpapan. Amor, 31 v. Beirouth n. Izmir. Amstelvaart, pass. 31 Torresstraat Arendskerk, 1 April te Hamburg. Aagtedijk, 1 April v. Norfolk te New Vork. Alpherat, 1 April v. Antwerpen te Rotterdam Ampcnan, 30 te Tj. Priok. Arkeidijk, 1 April v. Antwerpen. Aalsdijk, pass. 1 Vlissingen n. Halifax. Alhena, 31 te Santos. Altair, pass. 1 April Finlsterre n. Antwerpen. Algenib, 31 140 m. O.ZO. Bahia. Aludra, 31 120 m. O.ZO. Port Sudan. Amstelpark, 31 200 m. ZO. Kp. Race. Aalsum, 1 v. Marseille n. Alexandrië. Alchi'ba, pass. 1 Finlsterre n. St. Vincent. Alkaid, 2 Bahia verwacht. Alphacca, 1 v. Santos n. Rio de Janeiro. Annenkerk, 1 v. Kobe n. Hongkong A verdijk, 2 te Le Havre. Abbekerk, 2 v. Rotterdam te New York verw. An dijk, 1 v. Gal veston n. Rotterdam via Antw Almdijk, 1 v. Mobile te New Orleans. Alphard, 1 te San Francisco do Sul. Amsteldijk, 1 v. New Orleans te Houston. Arendsdijk, 1 te Santos. Blitar, 31 v. Durban n. Lorenzo Marques. Breda, 31 v. Paita n. Cristobal. Bantam, vertr. 1 April v. Genua n. Marseille. Biliton, 29 v. Victoria n. Vancouver. Bali, 31 v. Hamburg n. Bremen. Bontekoe, 2 te Soerabaja verwacht. Batoeia, 1 v. Palembang te Soerabaja. Baud, 31 v. Makassar n. Ambon. Bintang, 1 610 m. eil. Guam n. Manilla. Barendrecht, 1 v. Pladju n. Suez. Bonaire, 1 870 m. ZW. Flores. Borneo. 1 v. Indonesië te Amsterdam. Boschfontein, 2 te Suez. Biommersdijk, 2 v. New York te Boston verw. Boskoop, 2 v. Curasao n. Aruba. Bloemfontein, 1 v. Bremen te Hamburg. Caitex Leiden, pass. 31 Kp. Bougaroni. Caltex Nederland, pass. 31 Finlsterre. Congostroom, 31 te Bordeaux. Caltex The Hague, 31 130 m. N. Burlings. Camphuys, 31 v. Gorontalo n. Kema. Caltex Utrecht, 31 50 m. ZW. Ouesant. Cronenburgh. pass. 31 Dover. Ceram, 1 v. Port Said n. Genua. Cistula, 1 v. Balikpapan n. Singapore. Celebes, pass. 1 Key West. Cottica, l 180 m. O.NO. Fayal. Caltex Pernis, 2 v. Sidon n. Rotterdam. Coryda, 1 v. Amsterdam n. Fawley. Congostroom, 2 v. Bordeaux n. Dakar. Deifshaven, 1 April v. Montevideo te Bahia. Drente, pass. 1 April n. Ceylon n. Aden. Duivendredht, 31 200 m. ZW. Flores. Duivendijk, 31 450 m. NW. Finlsterre. Dongedijk, 1 v. Vancouver n. Rotterdam. Bos. 1 te Pyli. Edam. 31 v. Baltimore te Norfolk. Eemdijk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Eendracht, 1 v. Saloniki te Izmir. Etrema, 2 v. Bombay n. Karachi. Felipes, 2 v. Pladju te Saigon. Friesland (KRL), 1 v. Makassar n. Rotterdam. Gaasterkerk, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Graveland, 2 22 u. IJmuiden verwacht. Groote Beer, 5 ca. 6 u. v. Halifax aan de Hoek van Holland verwacht. Heelsum, 31 560 m. ZW. Flores. Hydra, 31 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Heemskerk, I v. O. Afrika te Amsterdam. Hersilia, 1 v. Buenaventura n. Guayaquil. Hector, 1 v. Rotterdam n. Napels. He!der, 2 te Miami. Hathor, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Hera, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Hestia, 2 v. Curagao n. Aruba. Joh. v. Oldenbarnevelt, 31 v. Priok te A'dam. Japara (KPM), v. Palembang te Soerabaja verw. Kertosono, 2 April Suez verwacht. Karaton, 31 v. TJ. Priok n. Palembang. Karossa, 31 v. Ambon n. Baoda. Kota Inten, 1 te Tegal verwacht. Kaimana, 1 v. Menado n. Sanger. Kalimantan, 31 v. Soerabaja n. Semarang. Karsik, 1 v. Semarang te Tj. Priok. Kota Baroe, 31 80 m. O. Malta. Lekhaven, 1 April v. Aden n. Bombay. Lemsterkerk, 31 v. Bushire n. Khorramshar. Liseta, 31 te Pladju. Lekkerkerk, pas. 31 Str. Messina. Lucita, 31 v. Isle of Grain te Purfleet. Loosdrecht, 1 250 m. O.t.N. Madras. Laertes, 1 v. Port Said n. Liverpool. Lawak, 2 Damman verwacht. Lissekerk, pass. 1 Gibraltar n. Genua. Linge, 5 v. Libreville te Rotterdam verwacht. Leersnum, 31 v. Mobile n. Savanna. Lutterkerk, 2 te Genua. Malvina, l April v. Mlrl te Singapore verw. Mirza, pass. 31 Kp. St. Vincent. Markelo, 31 80 m. N. Kp. Vilano. Mitra, pass. 31 ten Z. eil. Madeira. Marken, 1 April 7 u. v. Wellington n. N. York. Macoma, pass. 1 April Ceylon. Meerkerk, pass. 1 Brothers n. Suez. Malea, 31 240 m. O- Curasao. Maas, 31 50 m. O. Malta. Maetsuycker, 3 v. Fremantle te Singapore verw. Meliskerk, 1 te Genua. Modjokerto, 31 430 m. W. Minicoy. Maasdam, 1 580 m. W.t.Z. Valentia. Mapia, 2 te TJ. Pandan. Marisa, 2 Port Said verwacht n. Djibouti. Mataram, 1 te Penang. Meerkerk, 2 te Suez. Maasland ,2 v. Itajai n. Paranagua. Mariekerk, 2 v. Mombasa n. Tanga. Mentor, 1 v. Amsterdam te Malta. Merwede, verm. 4 v. Antw. n. La Pallice. Muiderkerk, 2 v. Kozhikode n. Karachi. Nigerstroom, 1 April te Lome. Nieuw Amsterdam, 1 v. New York te Rotterdam Ootmarsum, pass. 1 April Vllssingen n. Antw- Onddna, 2 te Trinidad. Oranjestad, 1 790 m. NO. Sombrero eil. Phrontis 31 v. Amsterdam te Makassar. Prins Fred. Willem, 1 April Finlsterre. Prins Joh. W. Friso, 1 April v. Antweren naar Hamburg. Prins Philips Willem. 31 200 m. Z.ZW. Ouessant. Polydorus, 1 v. Colombo n. Aden- Polyphemus, 1 v. Cochin n. Aden. Prins Alexander, 29 v. Halifax te St. John. Prins Willem V, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Ruys, 31 v. Durban n. Mauritius. Rijnland, pass. 31 Finlsterre n. St. Vincent. Radja. 1 April Frederikstad verwacht. Roebiah. 1 April Portland Oreg verwacht. Rotula, 31 v. Freeport n. Curaqao. Rijndam, 1 v. New York n. Rotterdam. Sarpedon, 31 v. Philadelphia te New York. Stad Dordrecht, 1 April v. Rotterdam te Pa lermo". Stad Maassluis, 1 April v. Narvik te Glasgow. Stad Breda, 4 April v. Port Arthur te Liverpool verw ach t. Stentor, 31 v. Rotterdam l April te Amsterdam Stanvac Djirak, 31 50 m. O. Singapore. Stanvac Pendopo, 1 v. Sungeigerong te TJ. Uban verwacht. Si beroet, 31 v. Makassar te Dongala. Straat Banka, 1 v. Hongkong n. Nagoya. Saparoea, 1 v. Conakry n. Monrovia. Stad Maastricht, 1 v. Huelva te Sluiskil. Straat Malakka, 2 te Priok. Sumatra, 2 Belawan verwacht. Sunetta, 1 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Stad Leiden, verm. 2 v. Londen n. Cuba. Tabinta, 31 v. Amsterdam n. Indonesië. Tegelberg, 31 v. Hongkong n. Kobe. Tosari, pas. 31 Guardafui n. Aden. Tabian, 1 April Livorno verwacht. Tara, 1 April v. St. Vincent n. Antw. Ta wall, 31 Gibraltar gepass. n. Halifax. Themisto, verm. l April v. Manchester naar Narvik. BINNENLAND Volgens de weekstaat van de Neder landse Bank is de goud- en deviezenvoor raad met ruim f56 millioen tot f4033 mil- lioen gestegen, waarvan f2291 millioen gou den munt en materiaal. De bankbiljetten- circulatie is met bijna f 100 millioen ge stegen tot f3085 millioen, de hoogste stand van dit jaar. Gisteravond omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de boerderij „Bou wers" te Lintum bij Winterswijk. De brand ontstond in het varkenhuis. Men wist 35 varkens en 15 runderen en een paard, die in de stallen stonden, bijtijds naar buiten te brengen. Door de felle wind stond de boer derij in een minimum van tijd in lichter laaie. De Winterswijkse brandweer kon niets anders doen dan de smeulende resten blussen. Een gedeelte van de inboedel kon worden gered. De schade wordt door ver zekering gedekt. De 44-jarige pianiste E. A. G. van C. S. uit Amsterdam is door de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank wegens het tijdens de bezetting verraden van haar Joodse rechtgenoot veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 19 mnd. voorinternering, die zij onmiddelijk na de bevrijding heeft ondergaan. Er was tegen haar 4 jaar met aftrek geëist. HAARLEM EN OMGEVING De oud-Haarlemmer ds. L. J. Pleysant, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Stadskanaal, heeft het beroep naar Leeu warden aangenomen. Bij de Reformed Churches te Toronto, Canada, is beroepen dr. R. J. v. d. Meulen, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Scheveningen, wiens eerste gemeente IJmui den was. In de afgelopen nacht is een inbraak gepleegd in een woning aan de Harmenjans- weg. Er is een keukendeur geforceerd en nadat de ongewenste gast uit een der kamers een portemonnaie met 25 gulden had mee genomen heeft hij het huis via de voordeur weer verlaten. ADVERTENTIE Zaterdag 4 April a.s. te 5 uur opent 99 99 Hotel - Rest. - Bar - Dancing GROTE KROCHT 8 ZANDVOORT Tel. K 2507 - 2264 Vanaf de Pasen iedere Zaterdag en Zondag geopend Tanikhaven I, 31 v. Port Swettenham n. Penang Tankhaven III, 31 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Ternate, 31 v. Tegal n. Semarang. Tjliuwah, 31 v. Makassar n. Balikpapan. Thalatta, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Tamo, 3 v. Bremen te Antwerpen verw. Taria, 1 v. Rotterdam n. Singapore. Tero, 2 v. Amsterdam n. O. Afrika. Tiberius, 2 v. Amsterdam te San Juan verw. Triton, 1 v. Pto Plata n. New York. Tabian, 1 v. Livorno n. Napels. Themisto, 1 v. Manchester n. Narvik. Trompenberg, 1 te Houston. Uni, pass. 2 Vllssingen n. Kopenhagen. Willem Barendsz, 31 v. Kaapstad. Willemstad, pass. 2 April Azoren. Wonosari, 1 April te Manilla. Waibalong 31 v. Palembang n. Soerabaja. Waiwerang, 1 v. Singapore te Soerabaja. Waal, 1 v. Calamata n. Hamburg. IJsel, 31 150 m. ZW. Ouessant. Zeeland, (KRL), 28 v. New Orleans te Houston. Zonnewijk, 9 Kaapstad verwacht. Zuiderkruis, 2 v. Kaapstad te Amsterdam. KLEINE VAART Audacia, 31 v. Dover te Antwerpen. Att, 31 v. Port Talbot n. Rotterdam. Albergen, pass. 21 Ouessant. Anna, 31 v. East London n. Dubban. Amazone, pas. 1 Vllssingen. Annie, 31 v. Birkenhead te Sables d'Olonne. Annie, 31 v. Dieppe n. Beckton. Arnhem, 31 v. Hull n. Greenwich. Bernisse, 1 v. Sables d'Olonne n. Pomaron. Bab-T, 31 Gibraltar gepass. n. Cork. Borelli, pass. 31 Vlisslngen. Barracuda, 1 v. d. Tyne te Amsterdam. Berntna, 31 v. Gothenburg n. Malmö. Betty, 31 v. Landskrcna n. Frederiksund. Continental, 31 v. Bergen n. Aberdeen. Crescendo, 1 v. St. Malo te Roscoff. Casablanca, 31 v. Loctudy te Leixoes. Confiance, 31 v. Bremenhaven te Bremen. Cornelia b II, pass. 1 Vlissingen. Cornells b, 31 v. Kopenhagen te Rostock. Corrie b, 2 v. Marseille te Ljndiane verw. Curagao 31 v. Rotterdam te Port Talbot. Carpo, pass. 31 Lizard. Citadel, 1 v. Aalborg n. Dieppe. Cornelia b II, 1 v. Rotterdam te Antwerpen. Diigentia, verm. 1 v. Vlaardingen n. Fawley. Depa, 31 v. Esbjerg te Bremen. Dorinda, verm. 31 v. Hull n. Newcastle. Duiveland, 31 v. Grangemouth n. Rotterdam. Elsenburgh, 31 v. Rouaan n. Londen. Emergo, 1 v. Cuxhaven n. Grangemouth. Erna, pass. 1 Vllssingen. Escaut, 31 v. Rotterdam te Kingslynn. Fiducia, 31 v. Maassluis n. Boston. Frisia, pass. 1 Kp. de Gata. Flora, 31 v. Delfzijl n. Hamburg. Franka, 30 v. Liverpool te Barry. Gerry, 31 v. Lissabon n. Leixoes. Gaasterland, 1 v. Leith te Harlingen. Hartel, 1 v. Antwerpen te Hamburg verw. Henrica, verm. 1 v. Manchester n. Lissabon. Hada, 31 v. Safi n. Caronte. Helena, 30 te Great Yarmouth, noogezand, pass. 31 Vlissingen. Henrica, 30 v. Gothenburg te Abenraa. Ida Jacoba, 1 v. Bahonne n. Lowestoft. Ida Pieter, 31 v. Bordeaux n. West Hartlepool. Import, 1 v. Oporto n. Rotterdam. Joma, pass. 1 Vlissingen. Jo, 30 v. v. de Limfjord n. Colchester Joxurna, 31 v. Roterdam te Gent. Jorina, 1 v. Warnemuende n. Gothenburg. Keyser, 1 bij Vlissingen n. Antwerpen. Koningin Juliana, 1 v. Esbjerg te Dieppe. Leendert, 30 v. Lundiana n. Caronte. Lies, 31 v. Goole n. Granville. Marcella, pass. 1 Smalle. May Star, 31 v. Wicklow te Teignmouth. Michel Swenüen, 30 v. Delfzijl n. Struer. Mirach. 31 v. Casablanca n. Port Lyautey. Muphrid, 30 v. Rotterdam te Port Talbot. Maasym, 1 te Dordrecht. Marietje Bohmer, 31 te Dakar. Mary Ward, 30 v. Londen n. Mlddlesboro. Menkar, 30 v. Bordeaux n. Casablanca. Njord, 31 v. Liverpool n. Cardiff. Neeltje, 31 v. Calais n. Londen. Niagara, pass. 1 Vlissingen. Noordster, 31 v. Delfzijl n. Kalmar. Navis, pass. 31 Vlissingen. Nieuwland, 31 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nottingham, 31 v. Harlingen n. Goole. Olive, pass. 31 Vlissingen. Olivier van Noort, 31 v. Malta n. Proplano. Piter Hubert, 1 v. Bayonne n. Cardiff. Peter, 31 v. Rotterdam te Bathurst. Poortvliet, 31 v. Harlingen n. Rijeka. Quo Vadis, pass. 1 Vlissingen. Rema, 31 v. Roscoff n. Portsmouth. Regina, p*ss. 1 Vlissingen. Remmert, 1 bij Hoek van Holland. Robert, 1 v. Cuxhaven n. Avonmouth. Spez, 31 v. Fredriksihaven te Odense. Tilly, 31 te Roscoff v. Portsmouth. Tom van der Heide. 31 v. Casablanca te Rouaan. Tanny, 30 op de H umber. Teun, pass. 31 Vlissingen. Theano, 1 v. Dublin te Belfast. Toos, 31 v. Struer te Esbjerg. Tromp, 31 te Halmstad. Venus, 1 v. Norwich te Middlesbro. Virgo, 31 v. Roscoff n. Portsmouth. Vindicat Atque Polit, pass. 1 Holtenau. Vrede, 31 v. Kopenhagen n. Liverpool. Westropa, 1 v. Portsmouth te Roscoff. Westlaan, 2 v. Hamburg te Rotterdam verw. Westerschelde, 31 v. Goole n. Rotterdam. Wlm, 31 te Londen. Zwerver, 31 v. Dover n. Mlddlesboro.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15