Uitgaan in Haarlem I. KAN Agenda voor Haarlem KELSEREND - SANTPOORT Sadler's Wells Theatre Ballet een week in ons land MACHINALE SMYRNA Bij Adr. van 00Y Jr •p» Klein» V&ceZc/ GEOPEND!! PETJE AF VOOR SKETCH! Diagnose DONDERDAG 2 APRIL 1953 Geluk eerst dan met een ring van KAN Declamatorium over de stormramp Hoeveel merken er ook komen en hoeveel er ook weer verdwijnen, SKETCH blijft. Want SKETCH is de heerlijke, eerlijke Virginia zoals Nederland graag rookt. SKETCH is de favoriet van honderd duizenden, omdat hij nooit verveelt! Drie dimensionale films naar ons land Gearresteerde beleggings adviseur was berucht Manuscripten van Bijbelboeken gevonden Het direct na de oorlog in Engeland ge vormde Sadler's Wells Theatre Ballet, het jongere zusje van het thans wereldberoem de gezelschap van Covent Garden, brengt deze maand voor het eerst een bezoek aan het vaste land van Europa, welke tournée op 6 April in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag begint. De twee daaropvolgende avonden worden er voorstellingen in Amsterdam gegeven. Op 9 en 12 April is het ensemble wederom in Den Haag, op de tiende in Rotterdam en op de elfde in Utrecht. Het Sadler's Wells Theatre Ballet, dat reeds met overweldigend succes een tour née door de Verenigde Staten maakte, is een bijzonder jeugdig gezelschap, waarvan de leden precies dezelfde training hebben ondergaan als die van het grote Sadler's Wells Ballet, dat zich meer op het zuiver klassieke répertoire specialiseert en de ruimte voor experimenten in moderne of typisch-Engelse stijl aan deze „junior com pany" laat. De vermaarde Britse commen tator Arnold Haskell noemde de kennis making met deze jonge groep één van de heerlijkste ervaringen van zijn leven, een aantrekkelijke verfrissing. Met uitzondering van een klassiek duet uit „De Notenkraker" van Tsjaikofski- Ivanoy bestaat het répertoire geheel uit werken van Engelse bodem. Van de nog geen 30-jarige, in Zuid-Afrika geboren choreograaf John Cranko worden uitge voerd: „Pastorale" op muziek van Mozart, „Harlekijn in April" op muziek van Richard Arnell en „Pineapple Poll" met muziek van Sir Arthur Sullivan, door Charles Mackerras bewerkt. Dit laatste ballet is één der meestgeprezen scheppin gen op dansgebied der na-öorlogse periode. „Harlekijn in April" is voortbouwend op enkele dichtregels van T. S. Eliot speciaal vervaardigd voor het twee jaar geleden gehouden Festival of Britain in opdracht van de Arts Council. Van de vooraanstaande Engelse choreo graaf Frederick Ashton, de maker van de Symphonische Variaties op de gelijknamige compositie van César Franck, staat „Les Rendez-vous" op het programma en van de energieke directrice Dame Ninette de Va- lois het in ons land reeds eerder vertoonde „The Rake's Progress' op muziek van Gavin Gordon en met décors en costuums van Rex Whistier, afgestemd op de satirische pren ten van William Hogarth uit het begin der achttiende eeuw. Van Andree Howard ten- ADVERTENTIE Trouw- en Verlovingsringen vanaf 35.per paar JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Telef. 13004 Tekst van Aafjes, muziek van Hendrik Andriessen In opdracht van de Nederlandsche Ra dio Unie heeft de dichter Bertus Aafjes een declamatorium geschreven naar aan leiding van de stormramp. De titel van dit declamatorium is „De zee en het land". Het zal worden uitgezonden in het natio nale programma ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana op Don derdag 30 April. De componist Hendrik Andriessen heeft op zich genomen de mu ziek voor dit declamatorium te compone ren. De uitvoering zal geschieden door twee spreekstemmen, het Radio-Philharmonisch Orkest en het groot omroepkoor. DONDERDAG 2 APRIL Brinkmann: Humanistisch Verbond, spre ker prof. dr. M. Minnaert over „Atoom energie, een zegen of een vloek voor de mensheid?", 8 uur. Concertgebouw: C. O. V. Matthaus Passion, 7.30 uur. Grote Kerk: Lijdensoverdenking, spreker ds. B. van Gelder, 8 uur. Sionskerk, Eksterstraat: Pas sie stonde, spreker ds. A. K. Straatsma, 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Alarm bij de kustwacht", 14 ajar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De eerbiedwaardige lichte kooi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De avon turen van Captain Clark", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Matthaus Passion", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de Wazuri diamanten", 14 jaar, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 3 APRIL Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van kapitein Blood", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Geen voorstellingen. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi" alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: „Een moeilijk mens", (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van kapitein Blood", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft.. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rem brandt: „Singing in the rain", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. ADVERTENTIE CAFÉ-RESTAURANT EN SPEELTUIN slotte komt het plezierige „Assembly Ball" op de Symphonie in C tot vertoning, waar voor de inspiratie werd geput uit een ver zameling modeprenten anno achttienhon derd-zoveel en waarvan in 1950 de pre mière werd gegeven. De eerste danseres is Elaine Fifield, ge boren in Sydney, die reeds talrijke rollen van grootheden als Margot Fonteyn en Alicia Markova heeft overgenomen. Zij blinkt zowel uit in het klassieke als in het humoristische répertoire. Van „Harlekijn in April" is de soliste Patricia Miller, uit Zuid-Afrika afkomstig. David Poole is vooral een dramatisch danser, maar tevens een uitmuntend partner. De voornaamste andere dansers zijn Donald Britton en Pirmin Trecu, een Bask van geboorte maar in Londen opgevoed. In de voorstellingen van het Sadler's Wells Theatre Ballet, die met de volledige monteringen en originele bezettingen ge geven zullen worden, speelt het pantomimi sche element een grote rol. De dirigent John Lanchberry begint vandaag al met het Rotterdams Philhavmonisch Orkest te repeteren, zodat de verwachting gerecht vaardigd is, dat ook het muzikale gedeelte nu eens aan de eisen zal voldoen. Het gezelschap, daarin begrepen het technisch personeel, telt 49 personen. Zij arriveren op 5 April met de dagboot uit Engeland in Hoek van Holland en zullen wegens gebrek aan hotelruimte de eerste nacht van hun bezoek aan boord verblijven. Scène uit Pineapple Poll" van John Crauko, een vrolijk marinespel op muziek van Sullivan met décors van Osbert Lancaster. (Foto hieronder) ADVERTENTIE SKETCH is een blijver 1 0 STU KS: F. 0.40 20 STU KS: F. 0.80 50 STU KS: F. 2. - Binnenkort, zal Metro Goldwyn Mayer in ons land uitbrengen een drie-Dimen sionale film met Nederlands gesproken tekst genaamd „Metroscopix". De film be staat uit twee delen, een cinematografische uiteenzetting van stereoscopie in de film en een griezelverhaal in drie dimensies, sarcastisch toegelicht door Jan Brusse. De 29-jarige in Winterswijk geboren en sedert Januari 1946 in Amsterdam woon achtige beleggingsadviseur H. J. de K. die op verzoek van de Amsterdamse recherche eind Februari in Zwitserland werd gear resteerd heeft volgens de politie niet al lien in Parijs, doch ook in Turijn goede sier gemaakt zonder er zijn rekening te betalen. Naar reeds is bericht verdween De K. kort voor Kerstmis uit ons land, toen een Friese hcreboer, die hem f 100.000 ter hand had gesteld om deze voordelig te beleggen, argwaan kreeg en het faillisse ment van De K. aanvroeg. Later is geble ken, dat ook anderen door hem gedupeerd ADVERTENTIE Karpetten voor de Pasen. Nog uit voorraad te leveren 200 x 300 239.— 225 x 325 298— Ook Wiltonkarpettenv.a. 112-50. Kleine Salcnklecdjes, enz. Grote sor tering wol moquette tafelkleden 47-50 De beste kwaliteitBedstellen 1-pers. en 2-pers. bekende merken o.a. Clcco, D.W.U. Rawi Hazet Union. (Ook betaling in overleg) Gen. Cronjéstraat 156, Haarl. zijn en dat hij zijn slachtoffers tezamen voor ongeveer f 150.000 heeft opgelicht. Hoewel De K., die na de bevrijding in Amsterdam enkele jaren op de afdeling beleggingsadviezen van een der grote Am sterdamse banken heeft gewerkt, ons land in December op zijn eigen geldige pas poort verliet en daarmede via België, Frankrijk en Italië naar Zwitserland reis de, duurde het tot eind Februari voor men er in slaagde hem in Lausanne te arreste ren. Een jaar geleden nam De K. bij de bank ontslag. Sedertdien trachtte hij relaties over te halen bij hem hun gelden te be leggen. Hij vertelde dan werkzaam te zijn bij de „Continental Investment Trust", waarvan men echter niets heeft kunnen vinden. In een orgaan van de Italiaanse hote liers staat De K. thans met naam en toe naam en met nationaliteit vermeld als „cliente indesiderabile", die er „de onple zierige gewoonte van maakt zich te laten bedienen, doch te vertrekken zonder op de gebruikelijke wijze afscheid te nemen". Als bijzonderheid kan nog gemeld wor den, dat De K. er een speciale voorliefde op na schijnt te hebben gehouden zich uit te geven als relatie van verschillende filmsterren, filmmaatschappijen en grote krantenconcerns. Een daarvan was de Ar thur Rank Organisation. In het hotel te Turijn sprak hij voorts over de filmster Robert Mitchell als zijn vriend. Voor hem reserveerde hij een kamer, waarbij hij ten onrechte vermeldde, dat deze Mitchell verbonden was aan de filmredactie van de Britse krantencombinatie „Kemsley Newspapers". Intussen bevindt De K. zich nog steeds onder arrest in Zwitserland. Zijn uitleve ring aan Nederland is gevraagd. TONEEL EN CABARET Zaterdag 4 April, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder gastregic van dr Ludwig Berger de pre mière van „Een moeilijk mens" (Der Schwierige) van Hugo von Hoffmantshal. vertaald door Bert Voeten, met Han Bentz van den Berg in de titelrol. Zondag 5 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Herhaling van „Een moeilijk mens" (zie Zaterdag). Verdere medewerkenden: Mien Duymaer van Twist, Lous Hensen, Ellen Vogel, Ton Lutz en anderen. Maandag 6 April, Stadsschouwburg, 8 uur: „Via Lissabon" van Charles Morgan door de Nederlandse Comedie onder regie van Han Bentz van den Berg, die zelf een der hoofdrollen vervult. Verder werken mede: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Mien Duymaer van Twist, Fons Rademakers, Ton Lutz en Allard van der Scheer. Dinsdag 7 April, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie vertoont het blijspel „Als het kindje binnenkomt" (To Doro thy a son) van Roger MacDougall, door Bob de Lange geregisseerd. Het echtpaar Paul Steenbergen en Myra Ward vervult de hoofdrollen. Woensdag 8 April, Minerva-Theater, 8.15 uur: De toneelclub van The British So ciety of Amsterdam vertoont het blijspel „Travellers' Joy" van Arthur Macrea onder auspiciën van de afdeling Haarlem van het genootschap Nederland-Engeland. Donderdag 9 April, Vleeshal, 9.15 uur: In de de taveerne De Hyacinth treedt Georgette Hagedoorn op met een keuze uit haar répertoire van internationale chansons. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Pierre Verdonck. Tweede optreden om streeks 11 uur. MUZIEK Vrijdag 3 April, Concertgebouw, 2 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging voert de Matthaus Passion van Bach uit met mede werking van de H.O.V. en een jongenskoor onder leiding van Tom de Vries. Vocale solisten zijn: Jo Vincent, Annie Woud, Han le Fèvre, Guus Hoekman en anderen. Aan het orgel Piet Halsema. Het geheel wordt gedirigeerd door George Robert. Zaterdag 4 April, Hervormde kerk, Bloe- mendaal, 7.30 uur. De Matthaus Passion van Heinrich Schütz (15851672) wordt onder leiding van Piet Halsema uitgevoerd door de Kennemer Oratoriumvereniging. Zondag 5 April, Teylers Museum, 3 uur: Simon C. Jansen uit Amsterdam bespeelt het 31-toonsorgel. Hij brengt werken van Sweelinck, Scheidemann, Scheldt, van Noordt, Telemann en Frcscobaldi ten ge hore. Woensdag 8 April, Concertgebouw, 8 uur: In samenwerking met het Jeugdkoor Inter Nos van Jan Booda zingt het uit 45 jongens en meisjes bestaande koor Schaumburger Marchensanger uit Opern- kirchen onder leiding van Edith Möllcr. Aan de vleugel: Emmy van Eden. Vrijdag 10 April, Minerva-Theater, Heem stede, 8.15 uur: „Don Pasquale" van Doni zetti door de Utrechtse Opera onder regie van Arend Hauer met medewerking van de H.O.V. onder leiding van Chris Bur gers. In de hoofdrollen: Anne van de Graaf, Guus Hoekman en andei-en. Dagelijks, Grote Kerk, 9 uur: De zogenaam de „Pantoffelconcerten",. Zaterdag speelt George Robert, de 7de Egbert Vos, de 8ste J. Schouten, de 9de Jacob Bijster en de 10de Bets Nedcrkoorn. Tijdens de Paas dagen hebben er geen recitals plaats. DIVERSEN Dagelijks, Poesjenellenkelder Stadhuis: Het marionettentheater van Don cn Ly Ver- meire uit Den Haag geeft iedere dag zes voorstellingen, te beginnen des middags om 3 en des avonds om 8 uur. Opgevoerd wordt „De baard van Koning Dagobcrt" door Annie M. G. Schmidt. Zaterdag 4 April, Vleeshal, 9.15 uur: Gele genheid tot optreden van amateurs in de taveerne De Hyacinth. Extra-medewerking wordt dit keer verleend door Jim Brair met imitaties. Maandag 6 April, Concertgebouw, 8 uur:. Bonte avond door het gezelschap van' Char les Aerts, met optreden van Jan Gorissen, Jonglisto, Kostja van Katwijk cn anderen. Maandag 6 April, Rembrandt-Theatcr 11 uur: Bijzondere filmvoorstelling. Vertoond wordt: „Eroica", over leven en werken van Beethoven. Maandag G April, Lido-Theater, 11 uur: Scène uit „Via Lissabon" van Charles Morgan, waarin zo goed als alle mede werkenden verenigd zijn. Het décor is van Hans van Norden. Voor verdere bijzonder heden zie Maandag. Ik ken een familie die haar enig kind koestert als een pril ontloken nieuwe orchideeën- variëteit, waaraan een tocht je of een schokje onherstel baar zou kunnen schaden. Daar is niets op tegen, maar het moet niet overdreven worden. Want ge kunt u voorstellen dat zelfs een or chidee er wel eens genoeg van krijgen kan, in de watten te worden grootgebracht, wan neer zij weet hoe duizenden van haar soortgenoten vrij en blij in het wild opgroeien in de schemer van de Zuid- Amerikaanse woeste wouden. Als Keesje 's morgens wat flauw uit zijn ogen kijkt, om dat hij aan de vervelende sommen denkt die hij deze dag weer zal moeten maken, constateren pa en moe dat Keesje ziek is. Zij slaan medi sche handboeken en cncyclo- paedieën op om aan de hand van de symptomen de kwaal op te sporen. Zij stellen ten slotte vast, dat het niets anders dan diphterie kan zijn en bellen ongerust de dokter op, nadat de zieke tot zijn nek onder de wollen dekens is be graven. Als de dokter komt, zeggen zij niet: Kijk eens naar ons Keesje, want wij menen dat hij ziek is neen, zij hebben de feiten al kant en klaar ge rangschikt en laten niets aan de dokter over. Zij zeggen: Ons Keesje is ziek, het is diphterie, en daar moeten we dit en dat aan doen. De medische handboeken en de encyclopaedie kunnen niet liegen. De symptomen zijn aanwezig en compleet. En de dokter verbijt zijn ergernis met te zeggen: Hou hem in bed tot morgen, het zal zo'n vaart niet lopen. Als Keesje buikpijn heeft, omdat hij drie groene appels heeft gestolen van de boom der buren, vertellen de medi sche handboeken en de ency clopaedie gruwelijke bizon- derheden over, catarrh en blindedarmen, ontstekingen aan vijfvingerige organen en infectieziekten. De symptomen worden gewikt en gewogen, over de verschijnselen die er niet zijn wordt zó lang ge praat tot zij er wèl zijn. En Keesje kijkt van onder de dekens naar de blauwe lucht, maar zwijgt en zucht. De dokter komt en kan de appels al vermoeden op een afstand. Maar pa en moe wringen de handen, ze zeg gen: Het zijn de symptomen van een ernstige aandoening, we hebben onze maatregelen al genomen. Hou hem een dag in bed, zegt de geneesheer vriendelijk doch ziedend in stilte. Het zal zo'n vaart niet lopen. Waar hebben zij een dokter voor? De geleerde man met zijn ervaringen en getoetste wetenschap kan tegen de handboeken niet concurreren. Het zou plezierig voor hem zijn, bij een zieke te worden geroepen om zelf eens te zeg gen wat er aan de hand is. Hij maakt zijn dagelijkse tocht langs tientallen Keesjes, wier ziekten al zijn gepeild en be streden voor hij de kans ge kregen heeft te vertellen dat er gans geen ziekte is. Daar heeft hij langzamerhand gruwelijk het land aan ge kregen, maar de goede relaties wil hij niet met uitbarstingen van gerechte woede verstoren, en hij bedwingt zijn vloeken met een deemoedig: Het zal zo'n vaart niet lopen. Maar eindelijk komt de dag, waarop die deemoed wordt doorbroken. Wellicht was het de druppel, die de emmer te vol deed zijn. De dokter wordt opgebeld door Keesjes pa, die een communiqué van eigen maaksel voorleest. Ons Keesje heeft een opgezette wang, zodat hij de deur niet uitkan om naar school te gaan. Probeer hem dan door het raam te wringen, zegt de dok ter boos, want hij zou juist aan tafel gaan.. Doch zo schijnt het niet be doeld te zijn. De dikke wang is niet het enige. Er is nog hoofdpijn en duizeligheid, wazig ogenwit en oorsuizingen. Dit zijn symptomen van de bof, zegt het communiqué verder op gedecideerde toon. En of u vlug even komen wilt. De dokter smoort zijn wrevel en trekt zijn jas aan. Het zal wel tandpijn zijn, denkt hij, of een onschuldige kou. Maar als hij Keesje heeft geïnspec teerd, die in bed ligt met een dikke doek om, en gelijkt op een helicoptère door de strik boven zijn hoofd, wordt zijn wrevel nog groter. Die medi sche handboeken hebben het eens een keer geraden. Pa en moe staan met angstige triomf terzijde. Zij richten zich na het onderzoek een parig tot de dokter, niet met een vraag, maar met een mededeling: Het zijn symp tomen van de bof. we hebben het al geconstateerd. En we hebben er al dit en dat aan gedaan. Dan richt de getergde dokter zich op, zijn ogen slaan blik sems en zijn gestalte schijnt te groeien. En met een donderende stem zegt hij: Zozo, hebt ge er al dit en dat aan gedaan. Laat ik u dan vertellen dat het géén symptomen van de bof zijn. Pa en moe schrikken en zijgen onthutst ineen op een stoel. Geen symptomen van de bof? Maar het medisch handboek... Een ogenblik triomfeert de dokter, als een medicijnman over onwetende bosjesmannen. Dan zegt hij nog eens hard: Het zijn géén symptomen van de bof, zeg ik u. Het is de bof zélf, poddome. L. „Wilde Pracht" (Savage splendor), een filmreportage van een expeditie naar donker Afrika. Dinsdag 7 April, Remonstrantse kerk, 8 uur: Wijdingsavond met opvoering van het Paasspel „De Dag des Heren" uit de Bij belse trilogie „Het Heilig Hout" van de in het begin van dit jaar overleden dich ter mr. Martinus Nijhoff. Herhalingen op 8 en 9 April (Wilhelminastraati. Woensdag 8 April, gebouw St. Bavo, 8 uur: De speelgroep Amsterdams Volkstoneel voert onder auspiciën van kring Oost van de K. A. B. het spel van lief en leed „De gouden bruiloft van Slappe Hein" door P. W. Franse op. Donderdag 9 April. Jeugdhuis, Bloemen- daal, 8 uur: De T.O.G.-amusementsgroep vertoont het bonte programma „Cocktail en confetti" voor de Woningbouwvereni ging Bloemendaal-Noord (Donkerelaan). Het programma staat onder leiding van de heer N. Kaart. Vrijdag 10 April, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de vereniging Geloof en Weten schap houdt dr A. F. J. Portielje een voor dracht met lichtbeelden over „Vogel gedrag in de natuur in Artis'. Ook de broedbiologie van de Pampaslruis in Zuid- Amerika wordt behandeld. Vrijdag 10 April, Theosofia, Nassauplein 8, 8 uur: Voor de Theosofische Vereniging spreekt ir. F. Niemöller, Jong-Theosoof, over „Mens, durf te leven". TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal, Heemstede: FLORA, internationale expositie. Thans binnententoonstelling van Aalsmetrse producten. Dagelijks geopend van 8.3» *3 uur. Frans Halsmuseum: Speciale expositie alle aanwezige werken van Frans Hal* m de tentoonstellingszaal. Des avonds Kaar»- verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof cn gevels. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Op Zon- en feestdagen van 1317 uur. (Beide ingangen). Huis Van Looy: Hedendaagse schilderkunst, werken van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 1017 en op Zondagen van 1317 uur. Vishal, Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 15 Mei dagelijks geopend van 1023 uur. Flora en fauna twintigduizend mijlen onder zee! Teylers Museum, Spaarne: Bloemenwe reld. schilderijen en tekeningen van meesters uit vier eeuwen. Op werkdagen, behalve des Mahndags, geopend van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Het Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. Showroom De Koekkoek, H'stede: Werken van plaatselijke beeldende kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur, des Zondags van 1315 uur (Valkonburgerlaan). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Ten toonstelling van voortbrengselen van Ne derlandse Kunstnijverheid. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Maandag morgen gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Kunst nijverheid en bloemencomposities door Pieter van Gelder en Pieter Groeneveldt, benevens wandtapijten van de Knipscheer. Stadhuis, Grote Markt: Van 20—22 uur ge legenheid tot bezichtigen van de door kaarsenluchters verlichte grote hal. Maan dag. Woensdag en Vrijdag. Kunsthandel Bier. Groot Heiligland. Twee de tentoonstelling van voor-Aziatische kunst, dagelijks (ook des avonds) geopend. Tevens te bezichtigen een Gothisch altaarstuk. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart: Rond leidingen op 7, 8 en 9 April, telkens om half acht 's avonds. VERMAKELIJKHEDEN Vleeshal, Taveerne de Hyacinth: Iedere avond muziek door het trio John de Mol, op Donderdagen afgewisseld door dat van Jan Hofmeester. Diverse andere attracties. „Die Raeckse": Dagelijks Weens cabaret Edelweiss onder leiding van Hans Feith, met medewerking van de chansonnière Len Burdan. „Moulin Rouge" in Florapark: Dansorkest van Freddy Hull, benevens de Vijf Corona's onder leiding van Henny van Vliet en diverse variéténummers. ADVERTENTIE Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek JERUZALEM (A.F.P.) De oudheid kundige dienst van Jeruzalem heeft be kendgemaakt, dat de resten van 70 Bijbel se geschriften zijn gevonden, die bijna 2000 jaar oud zijn. Hieronder bevinden zich 38 originele manuscripten van het Oude Testament. De directeur van de dienst verklaarde, dat de vondst is gedaan te Khirbet Qum- ran, enige kilometers ten Noordwesten van de Dode Zee en ongeveer 40 kilometer ten Oosten van Jeruzalem. In dit gebied waren in 1947 fragmenten van manuscripten, onder andere het boek Jesaja, gevonden. Hij zei, dat 38 van de gevonden ma nuscripten betrekking hebben op 19 ver schillende boeken van het Oude Testa ment. De andere manuscripten bevatten commentaren en bewerkingen. De vondst is gedaan door Bedoeïnen, die sedert de vondsten van 1947 stelselmatig alle grot ten in het gebied doorzoeken. Direct na het bekendworden van de vondst hebben militairen van het Arabische Legioen de wacht betrokken bij de grot, waarin de manuscripten zijn gevonden. De Bedoeïnen hebben een gedeelte van de manuscripten aan de Jordaanse regering verkocht, maar zij hebben nog ongeveer 20 percent ervan in hun bezit.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5