De mens in de lucht SnaJ Haarlemse kleuters solliciteerden naar een carrière als filmster Proefvluchten zonder vliegtuig .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Een heitje voor een karweitje Hoofd Teylerschool geeft verklaring Willie's noodlot: hij kon niet ernstig kijken! Kools, Van Beurde en Van Ede in het voorlopig Oranje-team DONDERDAG 2 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Een Aprilgrap Jubilaris weigerde onderscheiding Huzarensalade's Russische eieren Hors d'oeuvres en onze beroemde. Slagroomijstaarten met Paasmotief Voor de kinderen Volleyball OVRA kampioen in tweede klas dames Korfbal Allen Weerbaar tegen Oud Internationals Voetbal Het Nederlands jeugd XI tegen Zwitserland Woensdag tegen Wacker Grote belangstelling voor het school- volleybaltournooi Waterpoloprogramma Cricket De vijfde testmatch West IndiëIndia FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) 99 99 De Haarlemse padvinders en padvindsters zijn weer bezig met de actie ,.Een heitje voor een kanveitje". Woensdagmiddag werd een begin gemaakt bij de Post op de Baljuwslaan. Bijna alle bestellers lieten hun schoenen poetsen en hun uniformen afborstelen. Evenals vorig jaar zullen ook dit jaar alle padvind(st)ers van Nederland in de week na Pasen geld verdienen voor hun eigen Jeugdbeweging onder het motto „Een heitje voor een karweitje". Deze De heer J. L. Munnik, hoofd van de Teylerschool, schrijft ons: „Uw artikel „Misplaatste grap" met als ondertitel „Onbegrijpelijk optreden", op vallend gedrukt met cursieve letter in uw blad van 1 April heeft mij zonder meer aan de schandpaal geklonken. Hierdoor ben ik prijsgegeven aan de verguizing van het overgrote deel van uw lezers, die mij niet kennen en van wie ik derhalve alleen maar smaad te wachten ben. Of ik zulk een lot verdien en zo ja, of het dan in eerste instantie de redactie van een dagblad moet zijn, die het recht heeft mij zulk een schande aan te doen, zijn twee open vragen. A 1 s ik een fout, een grove fout gemaakt mocht hebben, willen dan de velen, die mij wèl kennen en die op de hoogte zijn van mijn werk in de school, van mij aannemen, dat ik nooit of te nimmer, ook n u niet, ook maar de minste bedoeling heb gehad, de leerlingen van mijn klas ook maar enig leed te bezorgen of verdriet te doen? Ik zit danig in de impasse, doch het is mij een troost te weten, dat ik iedere dag, zolang ik reeds in de school sta, mijn uiterste best heb gedaan, om goed voor mijn leerlingen te zijn. Dat ik het met mijn collega's in dit tijdsbestek kan opbrengen, om mèt de kin deren vaak vrolijk te zijn en dat er, ook op andere dagen dan 1 April in school of kamp wel eens gezond gelachen wordt om een grap, kan mij toch niet ten kwade ge duid worden. Dat ditmaal deze grap, waarom wij, kinderen en ik, toch samen wat schik heb ben gehad, zo'n afschuwelijke staart moest krijgen, betreur ik persoonlijk wellicht méér dan wie ook. De interpretatie van het geval is door deze berichtgeving geheel anders komen te liggen, waardoor niet al leen ik, maar ook de kinderen, ja de ge hele school min of meer in opspraak wor den gebracht. Ook dat doet pijn, want, al mogen mij dan vele fouten aankleven, collega's, ouders en kinderen werken in harmonie samen, om met vereende krach ten de schoolbelangen te dienen, zo goed mogelijk te dienen met een ernst en een toewijding, welke geen sneer verdienen. Mag ik tenslotte nog opmerken: het be trof niet de leerlingen van de school, doch alleen de leerlingen van mijn eigen klasse; over het verschijnen moeten in hun beste kleren, is geen woord gerept, nu niet en nooit niet; over „mandje" is niet gespro ken. maar over een „grote mand" of heel grute doos; dit, om de aankondiging door- zichtelijk te maken; vóór schooltijd was het met de „grap" gedaan. De Oudercom missie van de school kwam met een grote verrassing voor de deelnemers aan de schoolvoetbalcompetitie. De hoogste drie klassen waren hierbij tegenwoordig. Dit had. met de grap niets uit te staan en dit was' dus ook niet opzettelijk geëngageerd „om de teleurstelling enigszins te verzach ten"; van enige wrok of andere negatieve reactie heb ik in mijn klasse niets ge merkt en onderwijzer en kinderen zijn na het geven van een handdruk met vacantie gegaan." (De figuur van de heer Munnik kennen de, evenals zijn verdiensten voor de Haar lemse schooljeugd, aanvaarden wij gaarne zijn verklaring. Ook van andere zijde (oudercommissie, Nederlandse Onderwij zersvereniging, collegae werd het voor hem opgenomGn. Red.). actie, welke reeds enkele jaren in Enge land met veel succes wordt gevoerd, bleek ook in ons land verleden jaar direct zeer in te slaan. Voor het Rampenfonds werd op dezelfde manier door de padvinders en padvindsters onlangs op één middag meer dan twee ton verdiend! De leden van alle Nederlandse padvind sters- en padvindersorganisaties zullen door het vei-richten van kleine, daarvoor in aanmerking komende, karweitjes hun In Apeldoorn is de heer J. Peek gehul digd omdat hij veertig jaar brugwachter bij de Rijkswaterstaat is geweest. De jubi laris werd toegesproken door de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Gelderland, ir. F. Kanstein, die mededeelde dat de heer Peek door de Koningin was onderscheiden met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubilaris verklaarde hierna dat hij deze onderscheiding niet wenste te aan vaarden omdat naar zijn mening bij het verlenen van onderscheidingen te weinig wordt gelet op de verdienste van de be trokkene en teveel op rang en stand. Hoe wel ir. Kanstein probeerde de jubilaris tot andere gedachten te brengen, bleef deze bij zijn besluit. Hij verzocht ir. Kanstein de medaille terug te zenden en daarbij de mo tieven te vermelden waarop zijn afwijzing was gebaseerd. heitje (of meerdere heitjes kwartjes, al naar gelang de grootte van het werk natuurlijk) gaan verdienen: De padvin- dersbeweging stelt zich nadrukkelijk op het standpunt dat de jongens en meisjes werkelijk iets moeten presteren voor het te ontvangen geld. De opbrengst komt voor de helft ten bate van de nationale organisaties, welke op brengst voornamelijk besteed zal worden voor hulp aan de troepen in de noodgebie- den, terwijl de andere helft ten bate van de plaatselijke groepen komt. Ter inleiding en propagering van deze padvindersactie hebben de vier deelne mende organisaties, de NGB en het NPG bij de meisjes, de NPV bij de jongens en de verkenners van de KJB, Woensdag middag elk tien padvindsters en padvin ders naar de Baljuwslaan gezonden, waar zij de fietsen van een aantal leden van het personeel van „tante Pos" hebben schoon gemaakt. En zo zaten wij dan gistermiddag vol verwachting in een der bovenzaaltjes van Brinkmann te wachten op de dingen die komen zouden. Wij, dat waren de Améri- kaanse filmregisseur en scenarioschrijver mr. Miller met zijn tweede secretaresse, twee cameramannen en uw verslaggever en de dingen die komen zouden maar niet komen wilden waren de Haarlemse jongetjes van zeven tot acht jaar, die per advertentie opgeroepen waren voor een echte speelrol in een heuselijke kleuren film. Maar blijkbaar hadden de Haarlem se pa's en ma's die advertentie niet erg vertrouwd oi er een Aprilmop in gezien, want wij zaten daar al een kwartier te zitten, zonder dat er een candidaat voor een filmcarrière was komen opdagen. Dat gaf ons de kans, mr. Miller aan de praat te krijgen over de rolprent die hij hier, in opdracht van de Nederlandse bollen- kwekers, gaat maken en die een onderdeel wordt van een intensieve reclameveldtocht voor onze bloembollen in Amerika. Het wordt een propagandafilm met een „inge bouwd" verhaaltje een „dramatised commercial" heet zoiets in het vakjargon der filmlieden die een beeld zal geven van de schoonheid der bloemen in het al gemeen, en die van onze bollenvelden in het bizonder, „as seen through the eyes of a little Dutch boy", dus zoals een kleine Hollandse jongen die schoonheid ervaart en ontdekt. Bob de Lange, regisseur-acteur van de Haagse Comedie en Teddy Schaank van het gezelschap Johan Kaart zullen de vader- en moederrollen in de film vertol ken en voorts spelen er nog een paar Am sterdamse peuters in mee, maar voor de hoofdrol van het jongetje heeft mr. Miller tot nu toe geen geschikte gegadigde kunnen vinden, hoewel hij in Amsterdam deze week bijna tweehonderd candidaaties getest heeft. Vandaar dat hij nu naar Brinkmann gekomen was om zijn geluk in Haarlem te proberen, maar zoals gezegd was de animo daar wel zeer gering. We hadden dan ook al een kwartier tegen de lege stoelen aangekeken, voor eindelijk de eer ste liefhebber, een leuk sproetenjoch aan de hand van zijn mama naar binnen kwam huppelen. Zover wij het bekijken konden, maakte hij lang geen slechte beurt met zijn vrolijke grijns en zijn gezellige sproeten- snuit, maar de heer Miller vond hem toch wat te jong voor het rolletje in kwestie en toen mama bovendien als conditie stelde, dat het filmen maar enkele dagen mocht duren omdat zij binnenkort naar Canada emigreert, ging het helemaal over. Nog verscheidene candidaatjes druppelden daarna, onder moederlijk geleide of op eigener kracht, het zweetkamertje binnen, maar het was allemaal niet wat de film mensen zochten. De een was te lang, de ander te schuw, een derde weer te oud en zo ging het door totdat er een jochie bin nenkwam, dat zo op het eerste gezicht „just the job" leek. „This is it!", brulde mr. Millers secretaresse na één blik op de grappige snuit van deze nieuwe gegadigde, die Willie Oudolf bleek te heten en die helemaal alleen uit Haarlem West naar Brinkman gekomen was om te solliciteren naar een filmcarrière. Ook mr. Miller zelf leefde op toen het joch tijdens het kruis verhoor ook nog onmiskenbaar tekenen van intelligentie aan de dag legde en ieder een dacht dan ook al, dat de zaak bekeken was, toen Willie, als proef op de som, uit genodigd werd om „nu eens ernstig te kij ken". En dat, helaas, kon het joch niet op brengen. Tien minuten is iedereen, de ober incluis, bezig geweest met verwoede pogin gen om op Willie's aanschijn een ernstige, treurige, ontstemde of woedende uitdruk king te voorschijn te brengen met als enig resultaat dat Willie steeds hardnekkig be gon te grijnzen. „Well", zei mr. Miller ten slotte bedroefd, „that settles it". En daar mee kreeg ook Willie, de grijnslach nog bevroren om zijn mond, z'n congé. Mr. Miller heeft nu nog een hoop: die Haarlem se jongen, die hij gisteren in de trein ont moette en wiens adres nu in zijn zakboekje staat. Voor Dinsdag immers wil hij een hoofdrolspelertje gevonden hebben, want op die dag moeten de camera's draaien wil het filmpje, dat een halfuur „looptijd krijgt" en straks in de voorprogramma's van de Amerikaanse bioscopen vertoond zal worden, op tijd klaar zijn. Eigenlijk behoort dit stukje thuis in de rubriek van mijn collega van „Toch is het zo"; voor deze in breuk op zijn rechten bij voorbaat mijn verontschul digingen! Het gaat om een wonderbaarlijke technische prestatie: het bepalen van de vliegeigenschappen van een vliegtuig datnog niet gebouwd is. Hiertoe is men in staat, dank zij de moderne electronische re kenmachines, waarvan en kele der grootste Ameri kaanse vliegtuigfabrieken tegenwoordig gebruik ma ken bij problemen als hier boven bedoeld. Iedereen zal wel eens ge lezen hebben van de won deren van die electronische rekenmachines, die vaak „robots" worden genoemd, of „kunstmatige hersenen", en waaraan overigens wel eens wonderlijker presta ties worden toegeschrevan dan waartoe ze werkelijk in staat zijn. Zij kunnen met ongelooflijke snelheid uiterst ingewikkelde wis kundige vraagstukken op lossen, die een menselijke rekenaar jaren of zelfs een heel leven zouden kosten. Maar zélf denken of zélf de problemen stellen kun nen ze heus niet en daar voor is altijd de mens no dig. Alleen reeds het stel len van zo'n probleem en het in cijfers instellen er van op de machine kan vele maanden kosten; de ma chinale uitwerking is daar na een minutenkwestie. Zo'n „robot" is te ge bruiken voor de oplossing van problemen, die in een stel wiskundige vergelij kingen kunnen worden uit gedrukt. In principe zou den derhalve alle processen uitgestippeld kunnen wor den, die zuiver physiek door de wetten van oorzaak en gevolg bepaald worden maar niet dezulke, die ergens doorkruist worden door handelingen van we zens met eigen initiatief. Want die leiden tot onbere kenbare gevolgen! In het algemeen dus moet men zich bepalen tot processen, waarbij levenloze voorwer pen betrokken zijn. We zijn erg abstract aan het worden. Maar kort en goed: een vlucht van een vliegtuig is zo'n proces dat zich tot op zekere hoogte ertoe leent in wiskundige vergelijkingen te worden uitgedrukt. Een uitslag van een roer zal bepaalde ge volgen hebben, die afhan- gen bijv. van de snelheid, de stand van het toestel op dat ogenblik, de algemene vorm en vele andere fac toren. Het vastleggen van dat verband bij een be paald ontwerp en het in stellen ervan als getallen- grootheden op de reken machine is de grote moei lijkheid, maar het is mo gelijk. Als dat op de juiste wijze is gedaan, zal een wijziging in één der op de machine ingestelde facto ren, bijv. overeen komend met zo'n roeruitslag, het gehele electrische proces in de rekenmachine zoda nig moeten beïnvloeden, dat het resultaat dat er uit komt, correspondeert met het resultaat dat een overeenkomstige hande ling in werkelijkheid zou hebben gehad. De zaak is overigens nog gecompliceerder dan hier uit is af te leiden, want de samenhang tussen allerlei bewegingen als rollen, dui ken, kantelen, heen en weer zwaaien, snelheids veranderingen enz. enz. is zeer ingewikkeld en kan slechts in een aantal duize lingwekkende en voor menselijke hersens schier onoplosbare formules wor den uitgedrukt. Zo'n wonderapparaat ziet er uit als een kamer vel radiotoestellen, met hon derden knoppen en wijzer tjes, die een slechts door ingewijden begrepen taal spreken. Er zitten driedui zend electronenbuizen in („lampen"). De kamer wordt automatisch stofvrij en op een constante tem peratuur gehouden. Het oehoeft geen betoog, dat jo'n apparatuur een uiter- nate kostbare geschiede- lis is. Toch komen die kosten ïruit. De machines worden tegenwoordig vooral ge- oruikt bij de ontwikkeling /an „guided missiles", vlie gende projectielen die van ie grond af door middel /an radio worden bestuurd. Dit zijn in feite vaak ook /liegtuigjes, maar onbe- nande. Dit betekent dat ze, aenmaal gebouwd, maar ién keer geprobeerd kun- ïen worden. Meestal zal nen na vier of vijf keer iroberen pas het meest be- /redigende type hebben gevonden en daar twee van '.ulke proef projectielen evenveel kosten als de re- cenmachine, ligt het voor- ieel voor de hand. Waar schijnlijk wordt echter de tijdwinst die in de ja ren kan lopen nog wel loger aangeslagen. d. G. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De TEL. 21750 heeft met de Paasdagen weer de bekende Tante Liezebertha keek ieder ogenblik op de klok. „Ik begrijp niet waar oom Tripje toch blijft", zei ze ongerust. Hij zou met het eten in ieder geval thuis zijn!" De tafel stond allang gedekt en het eten was klaar. De jongens hadden erg veel trek, maar ze begrepen natuurlijk wel, dat ze moesten wachten tot oom Tripje thuis kwam. Maar de wijzers van de klok gingen steeds voort en oom Tripje verscheen maar niet. „Nou wordt het toch heus tijd, dat we aan tafel gaan, anders zvordt het voor jullie te laat", zei tante Liezebertha. „Kom, ga maar zitten, dan beginnen we maar vast. Misschien komt oom Tripje dadelijk wel binnenstappen". Toch was ze tamelijk ongerust. Ze begreep helemaal niet waar oom Tripje bleef. Ze begonnen met het eten. Het smaakte erg lekker, want tante Liezebertha kon zo fijn koken! Maar alleen was het jammer, dat ze nu niet wisten waar oom Tripje was. Tante Liezebertha at ook mee, maar de jongens merkten heel goed, dat ze niet op haar gemak was en dat ze telkens naar de klok keek en luisterde of ze de deur nog niet hoorde. De uitslagen van de volleybalwedstrijden die gisteravond in het Krelagehuis in Haar lem werden gespeeld luidden: Dames, 2de klasse: OVRA—BGV 4—0. Dames, 3de klasse A: HBC 2—PSVH 3 04; GiosHEC 3 04. Dames, 3de klasse B: Rampl. 2—Stampers 40: MHSVLeonidas 2 30; Spaarnest. OVRA 2 3—1. Heren, 1ste klasse: VCR—Brandweer 3—1. Heren, 2de klasse A: Brandw. 2—MHSV 0—4; OVRA—VCR 2 0—4. Heren, 2de klasse B: Velox 2—Rap. 2 0—4; Heren, 3de klasse A: Spaarnest.Stampers 03. Heren, 3de klasse Br-Sportief—Rampl. 2 Het eerste damesteam van de belastingen kon de kampioensvlag hijsen, want een vier—nul overwinning op het Bloemendaal- se BGV bracht hun het kampioenschap van de tweede klasse. In de eerste klas heren was VCR iets sterker dan Brandweer en kon, al ging dit niet zonder veel moeite, net de baas blijven over de spuitgasten. De tussenstanden wa ren 16—14, 15—6, 3—15 en 15—8. Het is HUS gelukt om in Enkhuizen kam pioen van het district Noordholland (zon der'Amsterdam! te worden, dank zij over winningen op Catapult (Alkmaar), Madjoe (Enkhuizenl Groen-Wit (Zaandam) en de Helderse kampioen. Door deze resultaten zullen de Haarlem mers uitkomen in Leiden om met 4 andere districtkamoioenen uit te maken wie naar de nationale kampioenschappen in Utrecht zal gaan. De traditie getrouw speelt de eersteklas ser Allen Weerbaar op tweede Paasdag een korfbalwedstrijd tegen de Oud-Internatio nals. Deze wedstrijd vindt plaats op het terrein aan de Reggestraat in Amsterdam en begint om half drie. TE MONTE CARLO WERD 1IET INTER NATIONAAL TENNISTOURNOOI VOORT GEZET. In de derde ronde van het dames dubbelspel (Lliffe Trophy) werden onze landgenoten Fenny ten Bosch en Francien Tekelenburg uitgeschakeld. Zij werden door Rita Anderson en Shirley Broomer (G. B.) met 63, 62 verslagen. Het Nederlands jeugdelftal, dat vandaag op het terrein van FC Hallois te Hal in de eerste verliezersronde van het jeugdtour- nooi van de Fifa tegen Zwitserland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Schouten (OSV); achter: Beekman (Vitesse) en Kraay (DOS); midden: Loos (Vitesse), Bruys (MOC) en Kreyermaat (Elinkwijk); voor: Asmussen (DWV), Blom (WW), Kluin (Scheveningen), Erkens (Sit- tardia) en Bovenius (Enschedese Boys). In vergelijking met de ploeg, die Dinsdag 31 Maart in Antwerpen tegen Ierland speel de, is het elftal dus op één plaats gewijzigd. Kluin vervangt op de midd->. voorplaats de Hillegommer Van Braam. De winnaar ven de wedstrijd tegen de Zwitsers speelt Zaterdag 4 April tegen de winnaar van de ontmoeting Frankrijk- Oostenrijk. De verliezer speelt tegen de verliezer van Frankrijk—Oostenrijk. De Keuze-commissie van de KNVB heeft gisteravond na de oefenwedstrijd van het Nederlands B-elftal tegen Leytonstone het elftal samengesteld dat volgende week Woensdag als het voorlopig Nederlands elftal in het Olympisch Stadion in Amster dam in het veld komt tegen de Oostenrijkse vereniging Wacker. Deze opstelling is als volgt: doel: Land man (Sparta); achter: Kools (RBC) en Tebak (Eindhoven); midden: Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van Ede (Sparta), Van Beur den (BW), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Luiten (DOS). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Al berts (Vitesse), Van Schijndel (SW) en Van der Kuil (VSV). Uit deze opstelling blijkt dus dat men toch maar weer een kans geeft aan Terlouw en Biesbrouck na het teleurstellend optreden van Hendriks en Van Schijndel. Bij het nog niet beschikbaar zijn van Odenthal, gaf men de RBC-speler Kools een kans in de achter hoede. Voorts is er in de voorhoede een geheel nieuwe rechtervleugel, gevormd door Van Ede en Van Beurden. Van der Kuil is dus uit het elftal gelaten en Lenstra is naar de linksbinnenplaats verhuisd. Voorlopig-bij gebrek aan beter kreeg voorts Van Melis weer een kans als aanvalsleider. Zoals wel te verwachten viel. zijn er dus nog al wat wijzigingen in de opstelling van het elftal dat tegen Zwitserland speelde. Wijzigingen die er op wijzen dat de EKC geen gelegenheid voorbij wil laten gaan om de opvallende spelers in de competitiewed strijden een kans te geven. Niet minder dan 52 schoolvolleybalteams en hun vele supporter (sters) zorgden er voor dat het schooltournooi in het Krelagehuis Woensdag volkomen slaagde. Veel groter dan vorig jaar nog was de- belangstelling. Waaruit wel blijkt dat ook het volleybal haar weg op de scholen gevonden heeft. Zowel bij de meisjes als bij de jongens kon den de kampioenen van vorig jaar hun titel met een jaar verlengen. Bij de meisjes was dat IIBS-A en bij de jongens de Rijkskweekschool. Gemakke lijk hebben de nïeisjes van de HBS-A het niet gehad, want hun tegenstandster in de finale de HBS voor Meisjes, heeft het hun danig lastig gemaakt. De tussenstanden waren 158. 1511. De Kweekschool kwam in de finale uit tegen de Gertenbachschool uit Zandvoort. Met 15—7. 15—8 en 15—11 zorgde zij ervoor dat de beker in Haarlem bleef. De poule-winnaars bij de meisjes werden: HBS-A, Rijkskweekschool, de HBS voor Meisjes, het Kennemer Lyceum I en de Bronsteeschool. Bij de jongens kwamen HBS-A. Triniteits Lyceum, RHBS, de Rijks kweekschool, de Gerhardschool, de Kete- laarschool. de Gerhardschool II en de Ger tenbachschool zover. Voor Zaterdag 4 April zijn in het Sport- fondsenbad in Haarlem de volgende wed strijden voor de waterpolocompetitie vast gesteld: heren vierde klasse: VZV 2DWT 3; dames tweede klasse: HPC 1VZV 1; heren tweede klasse: VZV 1DWR 1; heren derde klasse: HVGB 3—DWR 2; heren tweede klasse: HVGB 2—HPC 2. Op Dinsdag 7 April worden in het Sport- fnndsenbad gesnoeid: dames tweede klasse: Haarlem 1—DWT 2; dames derde klasse: HPC 2—DWT 4. Scores van 237 van Frank Worrell en 118 van Clyde Walcott droegen er veel toe bij dat West-Indië op de vierde dag van de vijfde testmatch tegen India een voorsprong van 264 runs op de eerste innings kon ne men. Hun stand voor het vierde wicket had 213 opgeleverd. Het totaal van de West- Indiërs van 576 (India eerste innings 312) was het hoogste ooit door hen in een test match op eigen terrein gehaald. Aan het einde van de dag had India in de tweede innings 63 gescoord zonder wicketverlies. 23) De veldwachter van de wacht opende de deur: Hier is de oude Casenave met zijn vrouw, chef, Zij willen een verklaring af leggen. Over de brand. Casenave? Die is bijna onder mijn fiets gelopen' Wat hij gezien heeft heb ik ook gezien. Enfin, doet er niet toe. De kleermaker kwam binnen, gevolgd door zijn vrouw. Hij was bijna kaal, met twee witte plukjes haar boven zijn oren, eeïi brede neus, waarin zijn ijzeren bril een duidelijke inkerving had gemaakt, hele kleine ogen achter heel dikke glazen, dichtbegroeide, gebogen gele wenkbrau wen onder een door evenwijdige rimpels doorploegd voorhoofd, en een mond, waar in de tanden ontbraken. Zijn vrouw, klein dikkertje met zwarte haren, met een heel enkele grijze er tussen, was in het zwart gekleed en had een Zondagse hoed op met veren en strikken van zwart lint. Zo, mijnheer Casenave, zei de briga dier, u wilt een verklaring afleggen? Ja, chef, zei de kleermakei\ Volgens mijn geweten, geloof ik verplicht te zijn te vertellen, wat ik uit mijn raam heb ge zien. Ik woon, zoals u weet, precies tegen over de slagerij van mevrouw Deville. Ja, daar was het, dat ik u vanmor gen zowat ondersteboven reed. En? De oude kuchte om zijn stem te schra pen. Ik woon op de tweede verdieping. En uit mijn raam zie ik het grootste gedeelte van de „Nieuwe Villa" en het pad of het steegje, zo u wilt dat er aan de an dere kant langs loopt. Goed. En? En ik geloof Ten minste, wij vragen ons af! onder brak mevrouw Casenave levendig. Ja, vervolgde de kleermaker, wij vragen ons af of ik niet een jongen giste ren het kippenhok van Victor Lefort in brand heb zien steken. Een jongen? zei Godard. Een jongen of een man, antwoordde de echtgenote. Ja. Een jongen of een man, bevestig de de kleermaker. Maar u hebt hem brand zien stich ten? De oude maakte een beweging met zijn hoofd, die „ja" zei en als „neen" eindigde. Het leek of hij een steen over de muur gooide, zei mevrouw Casenave. Hé? zei Godard. Dat is interessant Hebt u het ook gezien mevrouw? Neen, ik was in mijn keuken, aan de achterkant van het huis. Maar mijn man stond voor het raam, omdat juffrouw de Lernon, zoals iedere Zaterdagmiddag, bij de slager stond. Op het ogenblik dat de brand begon? Ja, zei Casenave. Ik was ongerust, toen ik haar zag, op dertig meter van de „Nieuwe Villa". De Leforts konden ieder ogenblik van het feest terugkomen. Dronken natuurlijk! zei mevrouw Ca senave. Ja, het zijn lompe, ruwe lui.... Zonder scrupules. Ja, ja, zei de brigadier. Laten we doorgaan. U begrijpt dan, brigadier, hoe onge rust we waren juffrouw de Lernon de kans te zien lopen hen te ontmoeten! Juist die dag! zei mevrouw Casenave. Ja, jaWat hebt u toen gezien? Ik heb een jongen gezien, zei Case nave, die langs de muur liep in het steeg je. Hij is blijven slaan en ik heb gedacht, dat het was omnou ja, u begrijpt het wel. Maar hij maakte een beweging alsof hij een steen gooide. Toen is hij wegge rend naar het andere eind van het steegje. En daar zag ik opeens een vonk in het rie ten dak van het kippenhok. Ik heb gezegd: „Maar wat is dat nou?" Toen ben ik komen aanrennen ver klaarde mevrouw Casenave, en ik heb een vlam op het dak gezien! Ik had mijn bril niet om „in-de- verte-te-zien", zei Casenave. Toen, vervolgde zijn vrouw, heb ik dadelijk gedacht: „Hemeltje! Men steekt de boel in brand bij de Leforts! Zij zul len woedend komen kijken! En hoe moet het met juffrouw Isabelle, die nog bij me vrouw Deville is!" Juffrouw de Lernon? zei de briga dier. Was zij bij de slager? Bent u er ze ker van? Juist op dat ogenblik? Absoluut! Gelukkig heeft die vriend van de Leforts die man die het huis bewaakte iijdens het diner bij Chevreau „Brand" geroepen. Mevrouw Deville is naar buiten gekomen, met juffrouw de Ler non achter haar en zij heeft tegen haar gezegd: „Ga er gauw van door! Ga in 's hemels naam naar het kasteel terug!" De juffrouw is in haar auto gesprongen en vertrokken. Juist! zei Godard. Dat is ten minste iets belangrijks! En degene, die de brand heeft aangestoken, wie is dat? Oh, dat kan ik u niet vertellen, bri gadier. Ik heb u al gezegd, ik had mijn bril niet om in de verte te zien. U hebt ook gezegd, dat het een man of een jongen was? Ja. Dat is de waarheid. Eerder een man of eerder een jon gen? Werkelijk, ik kan het u niet vertel len. Ach, als lk mijn bril maar had. ge had! Was hij donker of blond? Tussen beide in, geloof ik, brigadier. Eerder klein als het een man was. Eerder groot, als het een jongen was. Toen ik vanmorgen de ontploffing heb gehoord en de vlam heb gezien, heb ik gedacht: „Daar heb je het! Dit keer is het gelukt!" Goed, zei Godard. Vertelt u die uit eenzetting straks maar aan de rechter. Ja, brigadier. Godard zette ze rustig buiten de deur, nam zijn fiets en reed naar de „Nieuwe Villa" Maar hij stopte dertig meter daar voor, bij de slagerij. Die was gesloten. De eigenaresse, me vrouw Deville, woonde er boven. Een rijke, vastberaden vrouw, die haar zaak had voortgezet na het overlijden van haar man. Ze bevestigde de verklaringen van de kleermaker. Juffrouw de Lernon kwam van het Marktplein, waar zij andere boodschap pen had gedaan. Zij had haar grote Re nault geparkeerd in het straatje, langs het huis van de Casenaves. Zij laat hem niet meer op de grote weg staan, sedert men er zes maanden geleden tegen aan gereden is.... Zij kwam hier voor drie kalfscote- letten en een ossenlap, De coteletten wa ren voor de Rousseaux. Maar zij had net haar bestelling opgegeven, toen er „Brand" geroepen werd. Ik ben met haar naar bul ten gegaan, ik heb de Parijzenaar van de Leforts gezien, die druk naar het kippen hok wees. Toen heb ik tegen haar gezegd: U had hier vandaag niet moeten ko men, juffrouw, zo dicht bij het hol van die gangsters! Ga zonder een seconde te verlie zen naar het kasteel terug, voor ze hier komen! „Zij trilde over haar hele lichaam. Ziet u, zij had zich gedwongen die Zaterdag zoals gebruikelijk te komen, omdat men niet zou denken dat zij bang was voor de Leforts! De kleine Gilbert heeft haar ook gezegd Ja. Hij wachtte naast haar auto. Zij nam hem mee naar het kasteel om met de jachtopziener een werkje op te knappen. Hij heeft ook tegen haar gezegd: „Blijf hier niet, juffrouw, zij zullen komen. Zij zijn tot alles in staat, dat weet u!" Toen zijn zij in de auto gestapt en weggereden. Daar ik 's Zondags gesloten ben, heeft mijn loopjongen de bestelling bij mevrouw Louise, op de pastorie gebracht. Juffrouw de Lernon heeft haar daar bij het uitgaan van de kerk wèl gevonden. Gilbert was dus bij haar? Drong Godard aan. Ja. Wat is daar voor buitengewoons aan? U weet toch ook. dat hij met juf- fouw Marcelle die dood is op cate chisatie was? Ja, natuurlijk! Er ging G'riard een licht op. Die foto bij de Gilberts van dat meisje met een raket. Hij had gevonden, ondanks het „ar tistieke" wazige, dat dat gezicht hem aan iemand herinnerde. Het was eenvoudig weg, de jongere zuster van juffrouw de Lernon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7