Rampenfonds zet stimulering van inzamelingen stop wmm Eliab's wraak Toon Verhey acht uitbreiding van provinciaal orkest gewenst H'M ORR Talent J Ook met het oog op toekomstige zomerconcerten in Zandvoort Nieuws over komende Holland Festival r~ Het gaat nu de verdere hulp verlening financieren Hoe thans wordt geholpen Een Paasverhaal door H. G. Cannegieter 5 Zeven strijkers maken het orkest compleet SPROETEN-m Herdenking van Henriëtte Bosnians UW LERAAR KOMT WANNEER HET U SCHIKT Ook Assen krijgt aardgas Meer subsidie voor USO Student wegens diefstal veroordeeld Engelse Litteratuur Helft van landelijk nodige B.B.-personeel bijeen ZATERDAG 4 APRIL 1953 Het zojuist afgesloten winterseizoen, dat in artistiek opzicht over het algemeen hijzonder succesrijk mag worden genoemd, mede dank zij een gelukkige keuze van op het hoogste niveau verkerende solisten, is waarschijnlijk wei het laatste geweest dat de H.O.V. in haar huidige vorm heeft gegeven. Verwacht mag immers worden, dat wij na de zomervacantie met een provinciaal orkest te doen zullen krijgen. Aller- wegc hebben de daarvoor in aanmerking komende gemeenten in Noordholland de daarvoor gevraagde subsidies intussen toegezegd. Naar aanleiding van deze omvorming hadden wij dezer dagen in zijn woning aan de Spoorzichtlaan te Heemstede een ge sprek met de door onze muziekrecensenten zo onvoorwaardelijk geprezen dirigent Toon Verhey, die begon met te verklaren hoezeer hij het betreurt., dat bij de tot dusver plaats gehad hebbende voorbereidingen en gevoerde onderhandelingen door geen enkele instantie zijn mening of advies werd gevraagd. De omschakeling tot provinciaal orkest heeft namelijk niet alleen sociale aspecten, hoe belangrijk men denke slechts aan de daarbij inbegrepen vorming van een pen sioenfonds die ook mogen zijn. Doch de nieuwe taak brengt 'tevens op kunstzinnig terrein liggende gevolgen mee en de heer Verhey had zo graag gewild,dat men daar van het begin af rekening mee zou hou den. Er doen zich namelijk eigenaardige problemen voor. Het orkest zal meer symphonische con certen dan voorheen gaan geven. Als wij ons tot de allernaaste omgeving beperken, dan zien we bij voorbeeld al direct dat er vier keer per jaar zal worden opgetreden in Heemstede, waar de H.O.V. zich vroe ger zelden of nooit liet horen. En vooral boven het Noordzeekanaal zal de activiteit worden uitgebreid. Heeft men echter, zo vraagt de heer Verhey zich af, de kwestie van de beschikbare zalen wel voldoende onderzocht? Deze zijn, vooral in acous- tisch opzicht, dikwijls zeer slecht. In Be verwijk om maar een in de buurt lig gend geval te nemen kan de dirigent de blazers wel zien, maar niet horen! In sommige plaatsen zal men alleen in kleinere bezetting, dus als kamerorkest kunnen spelen. Een voordeel hiervan is overigens, dat men daardoor de musici enigszins kan laten rouleren. Doch daar tegenover staat, dat voor het Haarlemse Concertgebouw het ensemble eigenlijk te klein is. Men zegt wel eens, aldus merkte Toon Verhey op, dat nu het koper te sterk klinkt, doch dat komt doordat de verhou ding niet deugt. De strijkersgroep is te zwak. In sommige stukken moeten nota bene bassisten van instrument wisselen en als blazers dienst doen, hetgeen de verhou ding nog verder verstoort zoals bij werk van Tsjaikofski, waar altijd een tuba in voorkomt. Op dergelijke incidentele uitzon deringen na is de blazersgroep thans wel compleet. Vermeerdering der strijkers is echter dringend noodzakelijk, vooral wan neer er inderdaad meer symphonische con certen gegeven zullen worden en men daarbij ook het moderne répertoire ver langt. Trouwens, ook voor de belangrijke begeleidingen, waartoe men zich voortaan, zal moeten beperken, is dit zeer gewenst. Nog steeds koestert Toon Verhey de hoop, dat bij de omvorming tot provinciaal orkest juist dit probleem de aandacht zal genieten. Helaas echter zijn er aan deze zo gewenste uitbreiding financiële gevol gen verbonden, waarvoor de rijkstoelage geen dekking biedt. Deze dient namelijk ter vergoeding van de helft van de salaris sen der orkestleden, waaronder dus niet begrepen de dirigenten en het bureauper- soneel. De H.O.V. is met de orkesten uit Groningen, Maastricht en Arnhem inge- ADVERTENTIE komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL Het Concertgebouw-Orkest opent de reeks van concerten, die tijdens het Hol land Festival zullen worden gegeven, met een uitvoering van Diepenbrock's Te Deum. Als solisten zullen medewerken: Corry Bijster (sopraan), Roos Boelsma (alt), Chris Scheffer (tenor) en Herman Schey (has). Het geheel staat onder leiding van Eriuard van Beinum. Voor de uitvoering van „La Vida Breve" van Manuel de Falk door de Nederlandse Opera is een Spaanse dansgroep geënga geerd, namelijk die van Manolita en Salva dor Vargas, leerlingen van Vicente Escu- dero. Gehoopt wordt, dat dit ensemble tij dens zijn verblijf in Nederland ook enkele eigen dansavonden zal kunnen geven. Dietrich Fischer-Dieskau, de Duitse bari ton;" die hier reeds enkele liederenavonden heeft gegeven, zal in het Holland Festival zowel in Amsterdam als in Den Haag „Winterreise" van Schubert vertolken. Voorts zal hij als solist van het Residentie- Orkest, onder leiding van Karl Elmendorff „Lieder eines fahrenden gesellen" van Mahler ten gehore brengen. De Zweedse tenor Set Svanholm zal medewerking verlenen aan de uitvoering van de „Psalmus Hungaricus" van Zoltan Kodaly door het Residentie-Orkest onder leiding van Antal Dorati. In hetzelfde pro gramma wordt „Blauwbaards kasteel" van Eartök uitgevoerd met medewerking van de Amerikaanse mezzo-sopraan Martha Lipton en de bas Normann Scott. De uit voering hiervan behoorde tot de hoogte punten van het Holland Festival 1952 en van talrijke bezoekers van dit concert wer den brieven ontvangen, waarin om her haling van deze uitvoering werd gevraagd. Het nieuwe ballet „Piège de Lumière" (muziek van Jean-Michel Damase en choreographie van John Taras) dat tijdens het optreden van het Grand Ballet du Marquis de Cuevas in het théatre de l'Em- pire te Parijs sterk de aandacht trok, zal ook in Nederland worden uitgevoerd tij dens het bezoek dat dit gezelschap aan Amsterdam en Den Plaag zal brengen. Op de sterfdag van Henriëtte Bosmans 2 Juli zal als onderdeel der Amster damse ochtendconcerten een programma van composities van de overleden kunste nares worden uitgevoerd. De Oostenrijkse violist Wolfgang Schnei- derhan, die met het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo het Vioolconcert in A van Mozart zal spelen, heeft aan de leiding van het Holland Fes tival verzocht zijn honorarium af te dra gen aan het Nationale Rampenfonds. Toon Verhey, dirigent H.O.V. (Neo-Photo). deeld in de zogenaamde derde klasse, het geen onder meer betekent dat slechts aan spraak op rijkssubsidie voor 58 man kan worden gemaakt. Wil men het orkest daar boven uitbreiden, dan moet de financiering daarvan geheel uit eigen middelen ge schieden. Welnu, om aan de eisen te kun nen voldoen, zou het orkest met zes of zeven strijkers moeten worden vergroot. Dan immers zou de dirigent beschikken over een bezetting volgens de ideale reken kundige, namelijk met twee oplopende reeks: vier bassen, zes celli, acht alten, tien tweede en twaalf eerste violen. Op het ogenblik heeft men drie vaste bassisten, plus één die tevens blazer is, vandaar de wens: zes of zeven. Concerten in badplaats Deze uitbreiding is temeer van belang nu het orkest steeds vaker wordt gevraagd in Amsterdam zij het dan tot dusver alleen voor begeleidingen te spelen. Overwogen wordt echter ook symphonische concerten in de hoofdstad te gaan geven, daar het Concertgebouw-Orkest zeker niet bij machte is de daaraan bestaande be hoefte te bevredigen. Gedacht wordt daar bij aan de Apollohal of aan de grote zaal van hötel Krasnapolsky, maar de onder handelingen daarover verkeren nog in een beginstadium. Voorts wordt er aan gedacht ADVERTENTIE Ieder ogenblik, wanneer U zin en tijd hebt, staat Uw prima privé leraar tot Uw dienst: de Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum regelt zich naar U. Het instituut met de meeste geslaagden voor Hoofd akte A en B Handelskennis L.O., Wiskunde L.O., Frans, Duits en Engels L.O. en andereofficiële examens. Vraag ons prospectus. en ook een eventueel nieuw bestuur zal zijn gedachten stellig in die richting doen gaan om zo spoedig mogelijk een serie zomerconcerten in Zandvoort te geven. Men hoopt daarmee ie kunnen beginnen zodra de geprojecteerde schouwburgzaal van het nieuwe badhotel gereed is, dus mogelijkerwijze reeds in 1954. Ook moeten concerten in Noordwijk, waar in het ver leden reeds enkele keren in de openlucht werd gespeeld, niet tot de onmogelijk heden worden gerekend. Het spelen tijdens het zomerseizoen in de badplaatsen is een gewoonte, die over al ter wereld gevolgd wordt. Onder invloed van de diverse internationale festivals overtreffen de programma's van deze zo merconcerten die van het winterseizoen reeds menigmaal in betekenis. Men moet dan echter wel met een goed, volledig or kest voor de dag komen als men daarmede ook de vreemdelingen wil interesseren. Een nieuwe taak Intussen is een belangrijk voordeel van de omvorming tot provinciaal orkest dat door vermeerdering van het aantal sym phonische concerten het aantal verhurin gen zal afnemen, waardoor het zich beter en rustiger op zijn taak kan voorbereiden. Deze taak rs een nieuwe geworden, want toen in de zomer van 1951 de strijd om het behoud van de H.O.V. tegen de door Den Haag beraamde maatregelen tot op heffing gevoerd moest worden, gold als voornaamste argument, dat het orkest on misbaar was bij de beoefening der koor zang in alle lagen der bevolking van de gehele provincie! Met het oog op de samen stelling van het nieuwe programma en de noodzaak tot het engageren van solisten is het te wensen dat de provinciale regeling niet te lang op zich laat wachten. En wat die solisten betreft: het meer dan tot dusver spelen in de provincie zal het aantal pianosolisten doen verminderen, daar er in kleinere plaatsen dikwijls geen ruimte voor een vleugel op het podium is, nog afgezien van de extra kosten van huur van een dergelijk instrument. Als het aan Toon Verhey ligt, zullen zoveel mogelijk Nederlandse solisten een kans krijgen, al zal in de grote steden het kiezen van be roemde namen voorlopig wel noodzaak blijven. In de raad van Assen is het besluit ge nomen het gasproductiebedrijf ter plaatse op te heffen en ,over te gaan tot distributie van aardgas. Sine's April treedt het Nationaal Rampenfonds niet meer op als promotor van grote inzamelingsacties voor de getroffenen van de watersnood. Dit besluit is genomen, omdat het fonds meent symptomen waar te nemen, dat de economie in ons land de terugslag reeds begint te ondervinden van de goedgeefsheid van het Nederlandse volk. Door zich niet meer achter inzamelingsacties te stellen, wil het Rampenfonds de weg weer effenen voor andere instellingen. Dit wil echter niet zeggen, dat aan de gang zijnde acties afgeremd zullen worden. Integendeel, alles wat nog ingezameld zal worden voor het Rampenfonds zal steeds ten zeerste gewaardeerd worden. Een van de eerste daden van het fonds was het financieren van de hulpverlening aan de overstroomde gebieden. Het Rode Kruis kreeg als een der belangrijkste pij lers van deze hulpverlening een bedrag ineens. Ook werden credieten verleend aan het Oranje Kruis en vele andere organisa ties. Thans wordt door het fonds gefinan cierd de uitzending van de gezinsverzorg- sters, maatschappelijke werksters en de hulpcolonnes. De kleine uitkeringen, welke direct aan geëvacueerden zijn verstrekt voor het aan schaffen van de meest nodige goederen, hebben nogal vrij grote bedragen gevergd. Thans begint de financiering van de uit zending van de kinderen in de rampgebie den naar vacantiekolonies. Aan de provin ciale opbouworganen worden thans cre dieten verleend voor de aanschaffing van de allereerste behoeften. Voor Noord-Bra bant beloopt dit bedrag 150.000, voor Zuid-Holland 250.000 en voor Zeeland 1.000.000. Dit laatste bedrag i's zo hoog, omdat Zeeland het zwaarst getroffen is. De allereerste behoeften, waar met dit geld in voorzien zal worden, bestaan uit het ver strekken van kampeeruitrustingen aan die getroffenen, die naar hun eigen gebied terugkeren en nog niet in hun huizen kun nen wonen. Het geld voor deze uitrusting wordt niet afgetrokken van het uiteinde lijke bedrag, dat deze mensen zullen krij gen voor de schade, die zij hebben ge leden. Zij, die een textielpakket hebben ontvangen, behoeven zich niet ongerust te maken dat het bedrag, dat dit pakket kost, zal worden afgetrokken van het totaal be drag van de schadevergoeding. Die textiel- pakketten komen uit het buitenland en worden betaald met geld, dat in het bui tenland beschikbaar is gesteld en niet naar ons land kan worden overgemaakt. Er be staat een misverstand over de opvatting van de 50 percentuitkering voor de huis- raadschade. Deze 50 percent moet men niet zien als de helft van het totaal bedrag, dat men als uiteindelijke uitkering zal ont vangen. Deze 50 percent heeft betrekking op het bedrag, dat door het fonds voor lopig werd vastgesteld om in de eerste be hoeften te kunnen voorzien. Voorschotten Getroffenen die terugkeren en evacué's die weer in gezinsverband gaan wonen, kunnen een klein voorschot krijgen op hun totaal-uitkering ten bedrage van 100 per persoon en in bepaalde gevallen mogelijk ook hoger*". Zij moeten hun schadeaanmel- ding indienen bij het Rampenschadebureau in het ressort waar men schade heeft ge leden. De beoordeling van de aanvragen geschiedt in overleg met de burgemeesters van de plaatsen, waar de gegadigden van daan komen. Het gewenste voorschot wordt verstrekt via een centraal ven-ekenkan toor. Na enkele dagen zal men reeds een chèque kunnen ontvangen. Ook kunnen de burgemeesters uit de gemeentekas het ver langde bedrag voorschieten. De mening, dat men slechts in aanmerking komt voor een voorschot, als men zich weer gaat vestigen in zijn oude woonplaats, is onjuist. Indien getroffenen zich elders willen vestigen, zal deze maatregel ook op hen van toepassing kunnen zijn. Er is geen stormloop geweest voor grote voorschotten. De meesten hebben kleine bedragen gevraagd. Tot en met 1 April zijn verzonden 6635 cheques tot een totaal be drag van ruim twee millioen gulden. ADVERTENTIE Barteljc 1R1SSTR TENNISSHORTS SHIRTS B. en W. van Utrecht hebben de raad van die gemeente voorgesteld het subsidie aan het Utrechts Stedelijk Orchest, thans be dragend f 160.000, met f 40.000 te verho gen, indien ook het rijk een dergelijk be drag beschikbaar wil stellen. Deze verho ging wordt noodzakelijk geacht, omdat teveel goede krachten worden weggezogen door de orkesten, die hogere salarissen kunnen uitbetalen. In de toelichting wordt gezegd dat het USO de historisch gegroeide plaats tussen de andere grote orkesten niet mag verliezen. De rechtbank in Den Haag heeft een Leidse student veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en aftrek van preventieve hechtenis. Hem waren vijf diefstallen ten laste ge legd. Vier daarvan waren gepleegd in de studentensociëteit Minerva te Leiden. On der andere was een geldkistje met f 2400 ontvreemd. rriOEN de centurio zijn afdelingg deed 1. opmarcheren naar de heuvel, waar de terechtstelling zou geschieden, maakte een satanische vreugde zich van Eliab mees ter. Hij zou de gehate man, die zijn jong geluk beddWen had, zien hangen. Hij was nu blij, dat bet lot hem had gedreven om in Romeinse krijgsdienst te gaan. Het on verdraaglijke verlies van zijn idylle in het landelijke Galilea werd hiermede vergoed. Het was waarlijk een idylle geweest, die hij daarginds in het lieflijke dorpje aan het meer met zijn Salome had genoten. Maar toen was die man gekomen, die zich de koning der Joden noemde en die een nieuw rijk wou stichten, waarin de Hemel op aarde zou neerdalen. Velen, vooral onder de vrouwen, hadden in zijn zonderlinge prediking geloofd. Ook zijn jeugdige echt genote had zich laten meeslepen door deze geestdrijverij. Met haar vriendinnen was ze de man gaan volgen op zijn tocht langs de dorpen en ze had oog noch oor meer gehad voor haar huis en haar man. Eliab had op den duur dit gedweep niet meer verdragen. Doch zijn mannelijk zelf respect had hem weerhouden, iets van zijn jalouzie aan Salome ted oen blijken. En zij, geheel en al weg in haar verering voor de Meester en in de ijver voor zijn Rijk. had niets gemerkt van het leed dat zij Eliab aandeed, ontoegankelijk als zij was gewor den voor al wat aards en huiselijk is. Om uit zijn stilzwijgend broeden en mokken te worden verlost, had Eliab zich opgegeven om dienst te nemen bij de hulptroepen van de keizer. En Salome had er nauwelijks acht op geslagen, toen hij haar zijn be sluit meedeelde. ZO was hij in de hoofdstad in garnizoen gekomen en daar stond hij nu tegen over de man, aan wie hij zijn verdriet had te wijten. Hij keek de man aan, die zo lijdelijk alle plagerijen onderging, waarop de soldaten hem onthaalden. Hij kon zich niet voorstellen, wat Salome en al die an dere vrouwen in deze droefgeestige lijder- hadden gezien. Toch was Eliab te ridderlijk om met de anderen mee te doen, die de man in het gelaat spuwden en stokslagen gaven. Ook nu beheerste hij zijn gevoel. Het was hem voldoende, dat de man uit zijn leven verdween. Toen eindelijk de terechtgestelde de geest had gegeven, slaakte Eliab een zucht van verlichting. Hij kon nu, zodra zijn dienst tijd was afgelopen, rustig naar zijn dorpje terugkeren, waar Salome, van haar dweep zucht bekomen, met hem weer het oude geluk zou hervatten. 'AAR hij was van de man nog niet af! Want de volgende dag kwam er een order, dat hij met nog enkele soldaten weer op waqht moest, en nu bij de spelonk, waarin men het lijk van de terechtgestelde had bijgezet. Er liep een gerucht, dat de volgelingen van deze koning der Joden zijn lichaam wilden weghalen om dan, op het ledige graf wijzend, te kunnen getuigen, dat hij uit de doden was opgestaan. Want dit had hij zijn volgelingen beloofd! Eliab was nogmaals verheugd, dat hij mee was uitgekozen om dit bedrog te voor komen. Want als deze streek lukte, zou Salome blijven hopen op een nieuwe ont moeting met haar Heer. Daarom bleef Eliab waakzaam, terwijl zijn wapenbroe ders indommelden of zich met kaartspel de tijd kortten. Hij had zich tegen de steen aangevleid, die de grafstee afsloot. Zo kon niemand het graf naderen zonder met hem in aanraking te komen. Het was een mooie steen. Eliab bewon derde de gave afwerking van het marmer en zijn oog genoot van de lijnen en kleuren, welke het ontwakende morgenlicht er spe len deed. Maar terwijl hij zo keek, leek het of de steen zich naar voren verschoof. Toen Eliab er eenmaal op lette, zag hij het duidelijk: het ging heel, heel lang zaam, maar er kwam beweging in de steen. Tot zijn ontsteltenis ontwaardde de sol daat, dat eindelijk de opening bloot kwam, en nog meer raakte hij verbijsterd, toen uit die opening een licht scheen, dat heller werd, naarmate de ruimte vorderde. Eliab's hart stond stil. Met van schrik te berge rijzende haren zag hij, hoe de zware steen tenslotte van de heuvel af rolde en hoe het licht in de grafstee een menselijke gestalte aannam. Het leek een figuur, uit licht geschapen en gehuld in een mantel van zonnestalen. En een hemelse stem fluisterde uit dit licht woorden, die Eliab in zijn verbijstering maar half ver stond, maar die kionken als werd er ge zegd: „Wat zoekt gij de levende bij de doden?" Zodra zijn van schrik verstijfde benen de dienst hervatten, stond Eliab op en nam de vlucht. Te laat bedacht hij, dat er op deze desertie straf zou kunnen staan. Maar het verwonderde hem niet, dat hij nog in de loop van de dag bij de centurio werd ontboden, waar hij ook de overige slodaten van de wacht bijeen vond. Ook deze soldaten hadden het vreemde ver schijnsel waargenomen en ze hadden dit aan de centurio gerapporteerd. Maar in plaats van over zijn desertie te spreken, vertelde de centurie, dat hem een grote som geld was aangeboden om onder de wachters te verdelen, wanneer dezen over de verschijning zouden zwijgen en, als ze erover ondervraagd werden, zouden be weren, dat het lijk van de terechtgestelde gestolen moest zijn, terwijl zij sliepen. Eliab, blijde verrast, dat zijn desertie niet was ontdekt, nam het bedrag aan. Ket was meer dan een maand soldij! Toen hij, trots op dit bezit, en opgelucht wijl hij geen straf had gekregen, met ferme pas over straat marcheerde, zag hij tot zijn verrassing plotseling Salome voor zich. Zijn blijdschap bereikte het toppunt: ze was naar de stad gekomen om zich, nu de Meester uit haar gezichtsveld was ver dwenen, met haar man te verzoenen. Vro lijk sprak hij haar aan. Maar hoe werd hij teleurgesteld, toen ze hem snikkend mee deelde, dat zij op weg was naar het graf om de gestorvene met welriekende kruiden te balsemen. Dus nog altijd.... HET bevel van de centurio schoot Eliab in de gedachte; reeds had hij de leugen omtrent de diefstal van het lijk op ^hellip pen, maar eensklaps besefte hij, dat deze toch geen uitkomst zou bieden, omdat hij hier met hogere machten had te strijden, waartegen geen sterfelijk man is opge wassen. Hij vertelde zijn vrouw de waarheid en beschreef haar hetgeen hij had bijgewoond. Doch tevens begreep hij, dat hij nu ook zijn afkoopsom had verspeeld. Hij kon nu geen recht meer doen gelden op dit ver radersloon. En dat hij nu tegenover zijn geweten weer vrij was, schonk hem ver ademing in zijn bitter verdriet. Hij haalde de beurs met geld voor de dag en reikte die Salome over. „Neem dit", zei hij op gedempte toon. „Niet om er balsem voor te kopen voor een gestorvene, maar- om er een levende mee te zalven. Je zult hem terugzien, je Meester, maar mij zul je niet terugzien. Ik ga me melden voor het vreemdelingenlegioen, dat ver in het Noor den tegen de Germanen strijdt...." Salome scheen deze woorden niet te horen. Het was of ze luisterde naar een andere stem, waaraan ze de uitsluitende aandacht schonk. In haar hart klonken de woorden na, die Eliab haar gezegd had van de verschijning te hebben verstaan: „V/at zoekt gij dë gevende „hij. 4e .doden? Hij is niet hier," maar/is. opgestaan!1'"* Nadine Gordimer, The soft voice of the serpent Victor Gollancz, London Nadine Gordimer is een Zuidafrikaanse van nog maar even in de twintig, en de verhalenbundel die naar het eerste ver haal The soft voice of the serpent heet, is haar eersteling. Het boekje is in Enge land nogal enthousiast ontvangen; in de eerste plaats door de uitgever zelf, die een aanbeveling ter lengte van een klein critisch artikeltje op het omslag heeft laten zetten. „Het werk van Miss Gordimer komt voort uit een diep medeleven, niet uit een gewild cynisme of verlangen naar sensatie. „Er is hier een prachtig talent aan het werk", is het besluit van deze „inleiding", die gesteld is in een toon van bedwongen ontroering. De ondervinding die de lezer vervolgens opdoet komt niet onverwacht: hoogge stemde aanbevelingen maken dikwijls dat het geprezen goed tegenvalt, zij zijn eigen lijk unfair tegenover de verhaaltjes zelf. Daar komt nog bij dat korte verhalen in een bundel, vooral wanneer ze zo kort zijn dat men er verscheidene in één adem van lezen kan, in dezelfde ongunstige om standigheden verkeren als schilderijen die te dicht op elkaar hangen.Een roman maakt soms een te goede indruk wanneer men er vlug doorheen leest; verhalen lij den er meestal onder, vooral wanneer zij het meer van hun atmosfeer en impressies moeten hebben dan van hun gebeurtenis sen, zoals dat met de meeste moderne verhalen het geval is. Lees er een na het thuiskomen van een vrolijke verjaars- partij, of op een station tijdens het wach ten op een aansluiting, en zij doen zich voor als verwijzingen naar een gevoeliger en opmerkzamer leven; lees er drie ach ter elkaar op een avond in een comfor tabele stoel, en het wordt moeilijk te be grijpen waar Nadine Gordimer zich zo voor ingespannen heeft. Dat zou natuurlijk toch niet gebeuren wanneer niet alleen haar talent prachtig was, maar bovendien haar persoonlijkheid sterker. Wat ontbreekt zijn voornamelijk betekenissen voor de beschreven ervarin gen. De pointes van de verhalen, „de mo menten van waarheid" zoals de uitgever zegt, worden wel verwezenlijkt; meestal is het de teleurstelling over een besef van vervreemding een gewaarwording dat de menselijke verhoudingen niet inhouden wat men gedacht had of zich aangewend had te veronderstellen; in andere gevallen is het de verschijning, onder druk van de omstandigheden, van een karaktertrek waar tevoren alleen een gewoonte was. Maar zulke pointes moeten in de ruimte van het zeer - korte verhaaltje uit aller lei kleine aanwijzingen voortkomen, en het risico is. vooral wanneer het moment van waarheid geen bijzondere verrassing wekt, dat de gevoeligheid en opmerkzaam heid besteed zullen blijken aan al te kleine en futiele bijzonderheden. Het kleine leven is ongetwijfeld een hoop waard in een tijd van oorlogsplannen, vredesplannen en beschavingen met of zonder toekomst, maar het is daarom nog niet de enige werkelijkheid. Nadine Gordimer vervalt nogal eens in dit geloof aan het kleine om der wille van het kleine, en haar talent is inderdaad zo groot dat haar schrijven ook dan niet moeizaam worat, of de lezer zonder schaamte om bewondering vraagt voor al deze scherpe waarnemingen. Niettemin blijven de verhalen die er door geken merkt worden alleen de moeite waard voor wie bij voorbaat genegen is in zo'n waarnemingswereld te vertoeven. Anders wordt hel pas animerend wanneer zij zien niet tevreden stelt met voor de hand lig gende waarnemingen, zoals in het titel verhaal zelf, „The soft voice of the ser pent". De hoofdfiguur daar is een man, die genezende is van de amputatie van een been. Hij zit in de tuin en dwingt zijn gedachten weg van het besef dat het been er niet meer is dat wil hij zolang volhouden, tot hij zichzelf het gevoel kan geven dat hij altijd zo geweest is. Et- strijkt een sprinkhaan neer op zijn reste rende knie (dat is tegelijkertijd zeer Zuid afrikaans en een mooi voorbeeld van de schrijfster op haar sterkst, in het niet meer kleine, maar bepaald minuscule); het insect verkeert in moeilijkheden: bij nader bezien blijkt het de helft van een pootje verloren te hebben. De vrouw van de man komt erbij, en zij amuseren zich voorzichtig met de vergelijking. Zij zul len de sprinkhaan gaan verzorgen maar dan vliegt die weg. Daar hadden zij niet aan gedacht: dat sprinkhanen vliegen kunnen. Dit is een van de beste verhalen, al is het slot wat vlak. Er zijn andere verha len die boven het gemiddelde van de bun del uitkomen: The kindest thing to do, over een meisje dat een hond de kans heeft gegeven ie sollen met een gewonde duif die door de familie verzorgd werd, en die nu het restje duif moet doodtrap pen; en Monday is better than Sunday, met als voornaamste motief de relaties tussen een korzelig gezin en de neger dienstbode. Er zijn ook losse frasen die in het geheugen vastraken, zoals die waarin de echtgenoot van de pianolerares zonder toekomst wordt beschreven: „Hij was al eens getrouwd geweest, en hij verkeerde in een voortdurende bedrukte stemming, alsof er eens een last op zijn gedachten gerust had die er een deuk had achter gelaten". Deze verhalen zijn tenslotte wel heel goed leesbaar, als men tenminste de tijd er voor met enig overleg kiest. Ze zijn alleen niet voldoende voor wie van nieuwe schrijvers een nieuw toon verlangt. Na dine Gordimer- ontdekte het leven zoals het al was voordat zij ging schrijven. S. M. De afgelopen drie maanden is in het ge hele land, met uitzondering van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en enkele Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, de werving begonnen voor de vrijwilligers voor de dienst Bescherming Bevolking, en reeds hebben zich 91.068 personen gemeld, dat is ruim de helft (55 procent) van het aantal vereiste vrijwilligers. In totaal zullen er (met de grote steden, waar de wervingscampagne op 13 April begint) 200.000 nodig zijn. In de provincie Utrecht heeft'zich al 81 procent van het totaal aantal gemeld, in Gelderland 77 procent, Overijsel 74 pro cent, Zeeland 64 procent, Friesland 67 procent, Limburg 43 procent, Noord-Bra bant 39 procent. Bij de laatste twee provin cies moet in aanmerking worden genomen, 4.at hier de werving-begon ten tijde van de watersnood.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11