Op speurtocht naar de raadselen van telepathie en helderziendheid Schilderijen in Heemstede De moordenaar „Taboe" SLOT DEFECT? Veel doelpunten in het schoolvoetbaltournooi In 1 dag retour MARMITE Radio Moors HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Interessante lezing van prof. dr, W H. C, Tenhaeff voor Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" Tweede dag Nutsspaarbank Haarlem Schoolkermis in gymnastieklokaal Onmisbaar in de huishouding Co - Amsterdam Prof. mr. Oud komt spreken over „De politieke toestand" Nachtdienst apotheken ZATERDAG 4 APRIL 1953 FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) V' In de stampvolle bovenzaal van restau rant Boekenrode heeft prof. dr. W. H. C. Tenhaeff Donderdagavond de leden van Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld vergast op een belangwekkende lezing over tele pathie en helderziendheid. Prof. Tenhaeff, die thans hoogleraar in de parapsychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is, haalde eerst enkele klassieke voorbeelden van spontane telepathie aan en betoogde aan de hand van deze voorbeelden dat ieder mens in diepste wezen over paranormale vermogens beschikken moet, doch dat deze vermogens met het voortschrijden van de individualisatie en de rationalisatie van ons geestesleven bij de meesten onzer op de achtergrond geraakt zijn. Telepathie en helderziendheid kwamen dan ook bij de archaïsche mens waarschijnlijk veelvuldi- ger voor dan bij de moderne cultuurmens. Maar ook thans doen zich nog ontelbare gevallen van spontane telepathie en helder ziendheid voor die sinds het einde van de vorige eeuw het onderwerp vormen van uitgebreide wetenschappelijke onderzoe kingen. Dank zij dat onderzoek, waarin Engeland omstreeks 1882 voorging, hebben wij nu althans enig inzicht in de raadselen ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De tweede dag van de schoolwedstrijden bracht niet minder dan zeventig elftallen in het veld. Alleen afdeling A is nog niet aan bod geweest, doch in afdeling B en C vielen reeds de eerste „slachtoffers", d.w.z. scho len, die door hun nederlaag voor verdere deelname werden uitgeschakeld. Er werd ook nu weer lustig gescoord, maar zo bont als Woensdag werd het toch niet. Enkele wedstrijden hadden weer een strafschop- penbeslissing nodig. De uitslagen van de eerste dag luidden: Afd. B: St. Jeroenschool 1Chr. Dreef- school 1 13. Afd. C: St. Henricusschool 2—RKULO 4 go Afd. D: RKVGLO 3—RKULO 5 2—10; St. Aloysiusschool 1 (H'stede)St. Petrus Cani- siussch. 1 13—0; St. Jeroenschool 3—RKULO 6 13—0; St. Jeroenschool 4—St. Canisius- school 04; RKVGLO 2—Triniteitslyceum 4 1—1, RKGVLO 2 wint; HBS B 2—Coornhert- lyceum 8 4-0; 2de Centr. school 3Kon. Wilhelminaschool 3 15; Chr. MULO (Bloe- mendaal)lste Centr. school 3 30. Afd. E: St. Bavoschool (Eemstr.)St. Wil- lebrordusschool 20; Bonaventuraschool RK ODleidingsschool 2 18—0; St. Luciaschool Dominicus Savioschool 30; RK School- ver.St. Franciscus Xaveriusschool 1 07; St. AdelbertusschoolSt. Aloysiusschool (Overveen) 03; St. Antoniussch. (H'lem) St. Jozefschool 12; St. Lambertusschool Jacobaschool 07; St. Franciscus Xaverius school 2RK Opleidingsschool 1 01; St. Aloysiusschool 2 (H'stede)St. Lambertus school 1 21' St. Bavoschool (W.gracht) St. Petrus Canisiusschool 2 11, St. Petrus Canisiusschool 2 wint; Haarl. Montessori schoolChr. Huygensschool 01; Weth. WesterveldschoolNoorderschool 01. De uitslagen van Donderdag waren: Afd: B: A. H. Gerhardschool 2Bronstee- school 1 07; Th. M. Ketelaarschool 1 MTS 2 5—0; A. H. Gerhardschool 1—Gerrit Bargerschool 1 21. Afd. C: Pr. Ireneschool 2lste Chr. Ly ceum I 03; Lorentzlyceum 2Coornhert- lyceum 4 80: Coornhertlyceum 3Lorentz lyceum 3 41; A. H. Gerhardschool 4KI. de Vriesschool 2 0—6; Hartenlustschool 2 A. H. Gerhardschool 3 2—11; Th. M. Ke telaarschool 3Bronsteeschool 2 22, Th. M. Ketelaarschool 3 wint; W. Gertenbach- school 2HBS B 3 27; Kennemer Lyceum 2Kon. Wilhelminaschool 1 01. Afd. D: HBS-B 5—HBS-A 2 0—6; Chr Dreefschool 3Th. M. Ketelaarschool 6 00, Chr. Dreefschool 3 wint; Lorentzlyceum 5 KI. de Vriesschool 4 06; Bornwater- schoollste Centr. school 2 31. Afd. E. Dr. Huëtschoo!Aeneas Mackey- school 12; LorentzschoolFuhropschool 01; Mr. BruchschoolW. de Zwögerschool 11, Mr. Bruchschool wint; J. P. Coenschool Chr. School (Bl'daal) 5—4; Prinsenschool Chr. Dreefschool 4 61; Linnaeusschool Juliana v. Stolybergschool 14: Weth. Westerveldschool 2Rijksleerschool 09; Marnixschool—P. H. v. d. Levschool 1—3; Dr. KuynerschoolDr. Bavinckschool 21: Kon. Emmaschool 2Cravenesterschool 40; NassauschoolCorn. Houtmanschool 35; Prof. Dr. Gunningschoolv. Zeagelen- school 04; JulianaschoolVondelschool 61; TetterodeschoolKon. Wilhelmina school (O.) 11. Tetterodeschool wint; Flo- raschoolInst. Oranje Nassau 15; Frans HalsschoolDoopsgez. school 22 Doopsgez. school wint; TeylerschoolLinschotenschool 43; Pr. MargrietschoolPr. Hendrikschool 42; BeatrixschoolNic. Beetsschool 00, Nic. Beetsschool wint; Bos- en Hovenschool Voorwegschool 12. Voor vandaag staan 31 wedstrijden op het programma. van deze paranormale verschijnselen. Zo kan thans worden aangenomen, dat spon tane telepathie een onbewuste en ongewil de beïnvloeding is van de ene mens (de „afzender") op een ander (de „ontvan ger"), die zich meestal manifesteert wan neer zo'n „afzender" in een toestand van hevige emotie verkeert. Hij relayeert dan als het ware zonder het te weten of te wil len het ganse beeld van zijn emotie naar de „ontvanger", die dan een „visioen" krijgt van de bewogenheid, waaraan de ander ten prooi is. Men heeft bovendien geconstateerd dat zulke telepathische con tacten meestal tot stand komen, wanneer er tussen afzender en ontvanger een sterke „gevoelsbinding" bestaat, b.v. tussen moe der en zoon, tussen vrienden, geliefden en dergelijken. Zo'n telepathische boodschap kan uit beeldvisioenen, maar ook uit ge- hoors-, reuk-, pijn- of andere hallucinaties bestaan en zo kan het gebeuren, dat de moeder de pijn met haar zoon „meevoelt" als die laatste, misschien duizenden mijlen van haar verwijderd, bij een ongeluk een verwonding oploopt. Met een kleine variant op madame de Sévigny zou de moeder in zo'n geval haar beleving kunnen omschrij ven met de woorden: „Mijn zoon, ik had pijn aan uw hoofd". Na uitvoerig stilge staan te hebben bij het verschijnsel der „Zeitverschobene Telepathie" (de „uitge stelde ontvangst") verklaarde prof. Ten haeff, hoe men het verschil ziet tussen de eenmalige, spontane telepathie en de doel bewuste telepathische arbeid van de „be wuste" psychoscopist. Deze laatste treedt „opzettelijk" met andere mensen in telepa thische relatie en ziet dan allerlei beleve nissen uit hun verleden „aan zich voorbij trekken". Deze vorm van helderziendheid noemt men de „terugschouw", maar er zijn ook mensen die allerlei toekomstige ge beurtenissen uit anderer leven tot in de kleinste détails „voorspellen" kunnen en die gave noemt men de „voorschouw". Bij de naschouw is het, alsof de helderziende „zich herinnert, wat een ander mens beleefd heeft", en alsof de grenzen tussen het „ik" en het „gij" een ogenblik vervagen. Maar bij de „voorschouw" het voorzien van toekomstige belevenissen kan er volgens onze tijdsidee geen sprake zijn van een „zich herinneren". Denken wij echter door in de tijd- en ruimte-theorieën die Einstein opgebouwd heeft, dan krijgen heden, verleden en toekomst een volkomen ander onderling verband en dan zou men daaruit wellicht ook de „voorspellingen" van de helderziende als een soort van „zich-herinneren-uit-de-toekomst" kunnen verklaren^ Tenslotte waarschuwde prof. Tenhaeff zijn gehoor, dat er onder de z.g. telepatha- ten tal van charlatans voorkomen, als hoe danig hij ook „Jonglisto" beschouwt, die dezer dagen weer in Haarlem optreedt. Prof. Tenhaeff vertelde omstandig, hoe hij de prestaties van deze „Jonglisto" enkele jaren geleden na een „séance" in Rotter dam als zwendel ontmaskerd had. .iDVERTENTlE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem De Nutsspaarbank te Haarlem deelt ons mede: Het verloop van de spaarcijfers bij de Nutsspaarbank was in Maart wederom zeer gunstig. De inleggingen waren zelfs zeer gunstig. De inlegginigen waren zelfs hoger dan in de voorafgaande maand en be droegen f 1.062.411,96. De terugbetalingen bedroegen f884.865,86. zodat een bedrag van f 177.546.10 meer werd ingelegd dan terug betaald. tegenover een negatief saldo van f2.107,04 in Maart van het vorig jaar. 337 nieuwe spaarbankboekjes'werden uitgereikt. In het eerste kwartaal van 1953 steeg het inleggerstegoed met een bedrag van f921.625,22 tot f25.850.749.43. Het aantal in leggers bedroeg per ultimo Maart 66.250. In het gymnastieklokaal van de Mr. J. H. Thielschool aan de Karolingenstraat wordt Zaterdag en Maandag aanstaande een schoolkermis gehouden met een rad van avontuur, een touwtrektent, grabbelton en dergelijke attracties, waarbij men tal van aantrekkelijke prijzen, beschikbaar gesteld door firma's en particulieren uit deze buurt, kan winnen. De opbrengst van deze kermis komt ten goede aan het schoolfonds. ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Verbetert de smaak van soepen, sausen en ander** gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches, (zie recepten). Aanbevolen bij alle toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestib leszaken. In de eetzaal van hotel 't Wapen van Heemstede zijn tot 14 Mei enige schilde rijen aan de wand gehangen en wij zijn daarnaar gaan kijken, met een lijstje in de hand waarop te lezen was wie de ma kers ervan waren, wat ze voorstelden en voor hoeveel geld men eigenaar van een dier werkjes kon worden. Nu dachten wij zo, dat het toch eigen lijk een beetje vreemd is dat over dat feit een bespreking in de krant ge schreven moet worden. Niet dat het geen aardige schilderijen zijn of dat het niet goed is om die stukjes daar boven de netjes gedekte tafels te hangen, maar om dat door het schrijven van een stukje iets beklemtoond wordt, dat toch de gewoon ste zaak van de wereld is. Net of het iets geks is, dat men op een plaats waar men sen gezellig bijeenkomen een schilder stukje ophangt, moet men daar dan direct een gewichtig gezicht bij zetten? Kan er dan niets nu eens alleen maar genoegelijk zijn en moet dat grote woord „kunst" nu perse altijd de pret komen drukken? Wij voor ons denken soms (niet altijd) dat die befaamde kloof tussen publiek en kunst door al die ernst niet overbrugd wordt. Wij geloven dan dat het mogelijk is. dat er een meneer aan één van die tafel tjes met zijn overbuur kan zitten praten en dat hij gelijktijdig z'n blik kan laten gaan over zo'n schilderstukje en daarbij iets moois ondergaat, dat hem misschien jaren later nog in herinnering komt. Die meneer zal misschien niet weten of dat een stuk was van Roel Ree of van Jan Rusman of van een ander, maar ik ben ADVERTENTIE 1 van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM er niet zo zeker van dat hij het gelukkige gevoel, dat ik hem toeschreef, gehad zou hebben als hij in het Haarlems Dagblad vooruit gelezen had, dat er in Rusmans werk iets getourmenteerds verborgen ligt en dat de kunst van Roel Ree eerder sta tisch genoemd moet worden. Daarom willen wij wel zeggen, welke van die schilderijen wij prettig vonden om naar te kijken. Dat waren een paar aquarellen van Siem Leuven, een donker stadsgezicht van Arie van der Vloot een stukje Groenendaal van Dingeman Korf en nog een paar aqdere stukjes van Heem- steedse schilders. In een winkelruimte aan de Valkenbur gerlaan zijn ook kunstwerken uitgestald. Tekeningen van Jan Wiegman, etsen van Dirk Harting, aquarellen van Joh. Spa- ling (Parij stadsgezichten) en een fris bollenveldje van Henriëtte Marcus. Voorts zijn er twee stukjes van mevrouw Rus man, één met hortensia's en een land schapje. Beide blijven ons in het geheu gen, omdat de kleuren zo ongewoon zijn: combinaties die men zelden tegenkomt, maar toch heel harmonisch. OTTO B. DE KAT Op Donderdag 9 April zal de onder-centrale Haarlem-Velsen van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie in de grote zaal van „De Leeuwerik" in Haarlem een openbare avond vergadering houden, waarop prof. mr. P. J. Oud zal spreken over „De algemene politieke toestand". Na diens inleiding is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyler-apotheek. Teylerplein 79, tel. 17946. telefoOonT2k038. Gildehuys' Koninginneweg 3. „Wat wil je?", vroeg de Paashaas en hij kwam zuchtend overeind. „O, ben jij het?", zei hij opeens veel vriendelijker, want voor hem stond zijn vrouwtje Lap- sulie. „Ik kwam je vragen, of ik je niet een beetje helpen kan? Je bent al zo lang aan het werk", zei Lapsulie verlegen. „Jij helpen? Onmogelijk", lachte Lap sus, haar man. „Paaseieren schilderen en bezorgen is mannenwerk. Nee hoor, zorg jij maar dat er iets te eten is en dat mijn leger goed is opgeschud, zodat ik drie dagen aan één stuk door kan slapen." „Dat heb ik allemaal al gedaan", zei Lapsulie weer. „En ik dacht dat ik mis schien „Onzin", bromde Lapsus. „Maar je hebt nog zo veel te doen en je ziet er zo uit." Lapsus keek eens en ja, daar had Lapsulie gelijk in: Zijn mooie bruine vacht zat vol groene, gele en blauwe verf, de lijm zat aan zijn staart en zijn oren hingen geknakt naast zijn hoofd. „Nou, vooruit dan", zei hij, „als je het eens proberen wilt." Hij deed Lapsulie voor hoe ze moest schilderen en linten binden om de eieren. Lapsulie deed natuurlijk erg haar best om het zo goed mogelijk te doen en samen werkten ze voort. De drieëntwintig zonen van Lap sus en Lapsulie reden met hun kruiwa gens af en aan. Ze stapelden de eieren in mandjes en gingen er dan mee naar de adressen, die Lapsus ze opgaf. Ze verstopten de eieren op geheime plekjes in de tuin of onder de ramen en reden weer terug om een nieuwe lading. Eindelijk, toen Lapsulie er al net zo verfomfaaid uitzag als Lapsus, kwamen ze zeggen, dat ze overal geweest waren. „Goed zo", zei Lapsus tevreden, „dan heb ik nu nog een klein karweitje." „Ben je nou nog niet klaar?", vroeg Lapsulie verwonderd. „Nee", zei Lapsus, „dit jaar krijgen mijn beste vrienden ook eeq Paasei." „Maar welke vrienden dan, je weet toch net zo goed als ik dat hazen niet van Paaseieren houden?", riep Lapsulie. „Weet ik", lachte Lapsus; „ik had het ook over vrienden, niet over familie. Mijn vrienden dat zijn de eekhoorn, de lammetjes, het geitje en het paard. Dié krijgen een Paasei van mij. Kijk eens, wat ik heb." Hij liet Lapsulie zien hoe hij de eieren voor zijn vrienden, de die ren zou vullen: voor de eekhoorn na tuurlijk met beukenootjes, voor de lam metjes en het geitje met slagroom en voor zijn vriend het paard had hij een reusachtige zak vol suikerklontjes om in het ei te doen. -4) Dank u, mevrouw Deville! Juffrouw de Lernon was dus op 't ogenblik van de brand juist bij u? Ja. Zij keek hoe ik haar bestelling klaarmaakte. En René Gilbert was bij haar? Hij paste op haar auto tien meter verder op, op de hoek van 't straatje. Hij was natuurlijk ook ongerust. Dank u, mevrouw Deville. Ik zal u misschien vragen dat vanmiddag op de gendarmerie tegen de rechter van instruc tie te herhalen. Zoals u wilt! Tot uw dienst, brigadier. Godard keerde terug naar de gendarme rie, hangerig, maar tamelijk voldaan. Het belangrijkste is mijnheer Ségan aan te tonen, dat ik me een beetje uitge sloofd heb. Dit was een verklaring, welke die Gilbert buiten verdenking stelt, en na tuurlijk ook juffrouw de Lernon. De brandstichter, een kleine man, een jon Ze gingen aan het werk. Lapsulie maakte de kleine eitjes voor de eek hoorn en de lammetjes. Lapsus had het ei voor het geitje zo klaar en toen begon hij aan het reusachtige ei voor zijn aller, beste vriend, het paard. Het werd nog groter dan Lapsus zelf was en hij moest op een boomstronk gaan staan om de chocolade op het ei, dat hij eerst van dun gras had gevlochten te strijken. Waar het ei het dikst was, in het mid den, liet hij een gat, want daar moesten de suikerklontjes in. Met groene suiker- verf schilderde hij klaverblaadjes op het ei. Nu nog een paar ha versprietjes met goud, dan kon hij het vullen. Lapsulie was ondertussen al bijna klaar. De beukenootjes en de slagroom zaten al in de eieren en nu bond ze voor het gat, waardoor ze al dat lekkers er had ingestopt, een bosje speenkruid en een grote strik. „Kijk eens, hoe mooi, Lapsus!", riep ze opgewonden. „Prachtig", zei Lapsus goedkeurend, „zo mag je dat ook voor het ei van het paard doen. Bloemen binden en lintjes strikken kan een hazevrouw toch nog beter dan haar man." Lapsulie kreeg een kleur van blijdschap om dat complimen tje en ze huppelde het bos een eindje in om voor het paard een mooie bouquet bloemen te gaan plukken. Toen ze terugkwam was het paarden- ei ook klaar, maar Lapsus was verdwe nen. „Vlug, vlug', dacht Lapsulie, „dan is het af als hij terugkomt." Tegelijk kwamen al haar drieëntwintig zonen aangerend, want nu hadden ze echt helemaal niets meer te doen. „Oooooo!", riepen ze, toen ze de eieren voor hun vaders vrienden zagen staan, „o, wat mooi!" Van het reusachtige ei voor het paard waren ze zó verrukt, dat ze er luid schreeuwend een rondedans om maakten, terwijl hun moeder het gat dichtbond met bloemen en lint. Ze was nauwelijks klaar of de juichende haasjes hadden het ei al met z'n allen opgetild en op de grootste kruiwagen gezet. Lachend en zingend reden ze het naar de stal van het paard, waar ze het ei neerlegden en toen hard wegliepen. Toen ze het laatste ei kwamen halen voor het geitje stond moeder Lapsulie nog altijd te wachten tot haar man terugkwam. „Lapsus, Lapsus", riep ze aan één stuk door. „Hebben jullie vader niet gezien?", vroeg ze aan de drieën twintig hazenjongetjes, die door het dolle heen waren en de hele weg naar het geitenschuurtje hadden gedanst en gezongen. Nee, niemand had iets van hem gehoord of gezien. Lapsulie ging zoeken, eerst in het hol, toen in het bos en het koolveld. Zou hij ergens in slaap gevallen zijn? Ze zocht en zocht, maar waar ze ook keek, Lapsus was en bleef zoek. Wat PAASEIEREN SCHILDEREN. Dat is nog eens een leuk werkje, zó vlak voor Pasen! Kijk maar eens goed naar het voorbeeld. Het schilderen ge beurt met plakkaatverf en de verdere versiering bestaat uit kurkjes, stopwol en papier. Van kurk maak je de neuzen, van wol de haren en van papier de oren, de hoedranden, de boord, enzovoorts. Probeer er zelf ook maar eens een paar te bedenken. Veel plezier. gen? Als de brand in het kippenhok het werk kan ziin van een kwajongen, van een deugniet, die een grap wilde uithalen, de ontploffing is toch het werk van een mandie op een jongen lijkt? In staat om op een dak te klauteren als de ver onderstelling van Maurice bevestigd wordt en koelweg een bal plastic te la ten vallen. In een schoorsteen? Jan Klaas- sen heeft plastic! Iedereen weet, dat hij 's nachts stroopt. En hij heeft een vals alibi? Mijn vrouw heeft „frites" gemaakt!" Deze gedachte was geen conclusie. Go dard stapte af voor de ingang van de gen darmerie; een lekkere lucht kwam uit de ramen van zijn woning. Die bracht hem tot de volgende overpeinzing: „De schuldige vinden is het werk van het Parket, dat hier over twee uur is. Hem vinden en hem tot een bekentenis dwin gen. Wel, als het Jan Klaassen is, zullen ze hun plezier wel op kunnen! Je kunt ge makkelijker een paling met mijn pet van gen!" HOOFDSTUK X Laten we voortmaken! Zoals brigadier Godard later zei, als hij over de diverse verwikkelingen in de zaak sprak, woonde men die middag een echt „bezoek van het Zondags-Parket" bij. De klassieke operaties, samengaand met een onderzoek naar een misdrijf, werden nauwgezet en zonder het geringste detail te verwaarlozen uitgevoerd. Maar in een recordtempo. Elk van de aanwezigen had was er gebeurd met Lapsus? Terwijl Lapsulie bloemen plukte in het bos, had hij zijn penseel met gouden verf laten vallen, net in het lege ei. Hij probeerde met zijn poot het penseel te pakken te krijgen, maar hij boog te diep voorover en viel zelf door het gat in het ei. Toen hij probeerde overeind te komen in dat donkere hol, plakte hij aan alle kanten aan de chocola vast, die nog nat was. Hij wilde roepen, maar op dat moment kwamen de drieëntwintig hazenjonge tjes en die maakten zo'n lawaai dat zij niet, Lapsulie niet en niemand die arme Lapsus konden horen. Zo kwam hij in de stal. Het paard keek even verbaasd, toen hij al dat lawaai hoorde en de drie entwintig hazenjongetjes zag, maar toen hij het ei ontdekte, dat ze op de grond hadden neergezet, begreep hij meteen wat dat allemaal betekende. „Wel wel, die goeie Lapsus", grinnik te hij en een traan van blijdschap liep over zijn wang. Hij had eigenlijk het ei wel meteen willen proeven, maar omdat het er zo prachtig uitzag, besloot hij om eerst nog een beetje te gaan sla pen en het dan pas op te eten. Hij droomde al bijna weer, toen hij in de verte hoorde roepen. Wat was dat toch? Het leek warempel de stem van Lapsus wel. Hij hinnikte heel hard zo dat Lapsus hem ook kon horen: „Lap sus, Lapsus, waar ben je?" „Hier!" klonk de stem van Lapsus weer. Het leek heel ver weg en tegelijk dichtbij. „Waar dan toch?" riep het paard on geduldig. „Hier is het ei", piepte Lapsus. Het paard draaide zich om en keek met gro te verbaasde ogen naar zijn paasei. En ja, daar kwam de stem vandaan. Met één grote hap beet het paard een stuk van het ei af en daar zag hij de oren van Lapsus, vol verf en chocolade. Daar was Lapsus helemaal! Hij ver telde het verbaasde paard het hele ver haal en toen dat uit was sprong hij op zijn rug en draafden ze samen naar het veld waar Lapsus zijn eieren had ge schilderd. Wat keek Lapsulie op, toen ze die twee aan zag komen. Lap sus kreeg meteen een bord vol rauwe spruitjes, zijn lievelingskostje en het paard kreeg de zak met klontjes, die daar nog steeds stond. Maar lang voor dat het opgegeten was sliep Lapsus al. Dat is ook best te begrijpen na zo veel werk en zo'n vreemde reis, vind je ook niet? 1 li" 1 Ik zag de dag voor Pasen 't was ergens in een wei opeens wel honderd hazen aan 't dansen om een ei. Dat Paasei was een wonder, zó iets zag ik nog nooit: van bovenaan tot onder met goud en lint getooid. Eén haas stapte naar voren, misschien de Paashaas wel hij flapte met zijn oren, er rinkelde een bel. De merels en de mussen hieven een feestlied aan, de haas was ondertussen bij 't grote ei gaan staan. Eerst liep hij heel gewichtig een paar keer er omheen, toen knoopte hij voorzichtig het lint om 't ei uitéén. Er sprong een deurtje open: één ei en nog een ei, toen rolden hele hopen paaseieren in de wei. Terwijl de ene telde, nam de andre haas een mand en als die vol was snelde elk naar een andre kant. Waar gingen ze ze leggen, die eieren, n-ou waar? In tuinen en in heggen en zelfs op het trottoir. En vind jij met de Pasen zo'n prachtig ei misschien, dan komt dat van de hazen, die ik daar heb gezien. MIES BOUHUYS. de hoop tenminste de avond van die mooie Zondag te kunnen redden. Mijnheer Ségan had laten weten, dat hij om precies zes uur in Chartres een afspraak had, die „on mogelijk uitgesteld kon worden" De jonge substituut van het Openbaar Ministerie had zijn mening daarover te kennnen gegeven door een glimlach. Hij ook had een afspraak en wel bij mevrouw P. wier salon het geliefkoosde verzamel punt was van alle rechtsgeleerden uit Eure-et-Loir! De optocht van gerechtsauto's stopte voor de „Nieuwe Villa", op één na, die doorreed naar de gendarmerie om de bri gadier te halen. Zonder op hem te wachten trad rechter Ségan, een grote dikke man van noorde lijk aanzien, de tuin binnen, gevolgd door de substituut officier van justitie en de mensen van de identiteitsafdeling, foto grafen en inspecteurs. Nadat hij met een beweging de oudste onder hen had uitge nodigd, ging hij met hem, de substituut en de dokter het huis binnen, met als gids veldwachter Vauchert. Er is niets aangeraakt, hoop ik? zei de substituut. Niets, mijnheer. Men heeft alleen de overledenen toegedekt, zei Vaucheret. Ségan sprak niet, terwijl hij rond keek. Hij wierp een blik op de lichamen van Rosie en Victor, die door de dokter werden onderzocht, zonder dat hij ze verplaatste. De inspecteur, gewapend met een loupe bestudeerde het behang op de plaatsen waar het onbeschadigd leek of alleen maar lichtelijk geschroeid, onder andere vlak bij het parket. Hij interesseerde zich ook voor dat parket zelf. Hierna ging hij naar de badkamer, waar hij bleef staan kijken naar het zwartgeblakerde plafond waaruit om het ronde gat van de schoorsteen voor de toekomstige geyser kalk was gevallen. Hij schudde zijn hoofd en haalde uit zijn zak een stuk zijdepapier. Hij rolde het in de vorm van een toeter en plaatste het op de kraan in de gasbuis. De jonge substituut keek toe, maar zonder enige nieuwsgierigheid. Het was zijn rol daar te zijn. En hij was er. Hebt u een opinie, heren? zei Ségan. Op het eerste gezicht verstikking, met daarna: oppervlakkige brandwonden. Voor de vrouw duidelijk na haar dood! ver klaarde de dokter. En u, Gauduin? zei Ségan tot de in specteur. Ontploffing van gas door de buis van de nog niet aangebrachte geyser, zei Gau duin. De ontploffing moet tamelijk lang een uur of twee, misschien méérheb ben plaatsgevonden nó de opening van de handle van de geyser en de kraan van de gasmeter, aangezien een groot gedeelte van het gas ontsnapt is door de schoor steen. De rest heeft zich langzaam in de badkamer en vervolgens in de slaapkamer verzameld. Heel goed, zei Ségan. Verder? Het behang is verbrand in de buurt van de bedden en verder geschroeid. Na de ontploffing heeft het gas, dat uit de buis ontsnapte, een lange vlam veroor zaakt, die de kalk van het plafond er bo ven heeft gebrand. Maar slechts zeer kort: de meter moet bijna meteen na de ontplof fing gesloten zijn. In de slaapkamer heb ben de vlammen van het brandende bed het plafond bereikt, zich uitbreidend tot aan het raam. Aan de benedenkant is het behang intact, het pas in de was gezette parket heeft geen vlam gevat. Dat sluit de aanwezigheid van benzine of spiritus of een andere brandbare vloeistof uit. Die zou een precies tegenovergestelde uitwer king hebben gehad. Juist! zei Ségan En u dokter? Gas? Ik kan me niet met zekerheid uit spreken dan na de lijkschouwing. Maar op het eerste gezicht, ik herhaal het, betreft het gasverstikking. Het onderzoek in het laboratorium zal uitwijzen of de man nog ademde op het ogenblik van de ontplof fing. Secondair punt, zei Ségan. De gasver stikking lijkt duidelijk Wel heren, laten we plaats maken voor de fotografen. Die hadden inmiddels foto's gemaakt van het huis en van het raam met de uit gerukte luiken. Binnen volgden de magne- siumflitsen elkaar op. Men fotografeerde het gehele vertrek gezien van uit de deur opening, vervolgens van het raam af. de beide lijken onder verschillende hoeken en ten slotte de badkamer. Gauduin en een andere inspecteur gaven met krijt de plaats van het lichaam van Victor op de vloer aan en met talkpoeder dat van Rosie op de halfverbrande matx-as. Een specialist nam zoveel mogelijk vingerafdrukken en fotografeerde ze terwijl een ander voor zichtig de handle van de geyser demon teerde. Brigadier Godard kwam en vond Ségan in de tuin, een sigaret rokend met de jonge substituut. Men bracht de twee lij ken gehuld in lakens, naar een ziekenwa gen. Een beetje op zij staande praatte de griffier met de fotografen voor de ruïne van het kippenhok. Mijn waarde brigadier, zei Ségan, wij gaan uw rapport met uw bevindingen inzien en de voornaamste getuigen horen. U hebt ze op de gendarmerie ontboden, veronderstel ik? Ja, mijnheer de rechter, op één na: Maurice Lefort, de broer van het slacht offer. Ik heb er de voorkeur aan gegeven hem thuis te laten blijven; het is het huis hier tegenover, dat u van hier ziet. Is hij zi^k? Neen, mijnheer de rechter. Ik vreesde een Incident met de anderen. U zult het „waarom" wel begrijpen bij het lezen van mijn rapport. Ik heb gemeend hem hier te moeten laten onder bewaking van twee man. Wel, neem hem met ons mee. Ik zal mijn verhoren doen in uw bureau. Laten wij gaan. Hij bewoont dat huis, is het niet, Maurice Lefort, mijnheer de rechter. Die Maurice Lefort? Hij was het on getwijfeld die de meter heeft afgesloten toen hij de brand zag? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6